Christelijke partijen „Samen uit" ARP en CHU: Stembus akkoord is nog niet vanzelfsprekend Drie maanden voor roof Bankoverval; buit 20 mille Betere rechtsbijstand aan onvermogenden Politie vond in „IJsseloord groot aantal wapens form ujoniuentrum Breestraat 74-84 Beverwijk Ongerustheid over fabriek van Progil bij Antwerpen Nog belangrijke verschilpunten met de V.V.D. Inwonertal van Zaanstreek straks 208.000 Restaurant „de UITKIJK" Advies commissie-Reuder: Situatie Instituut Neerlandistiek verslechterd Eerste aanvullende huursubsidie toegekend Organisatoren bezetting ambtswoning Indonesische ambassadeur in arrest Scherpe bewaking bij bezoek Tito Woningnood schiep overmacht Bouwcongres over sporthallen mm—m natuurlijk naar VRIJDAG 16 OKTOBER 1970 MR. BIESHEUVEL K abinetsformateur Voorontwerp van structuurplan Heeft U iets te vieren! Orde en recht Progil A I Damrellen In Amsterdam 99 Tijdstip u ziet daar zoveel meer dan ergens anders Vragen van Kamerleden EXAMENS (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG AR-fractieleider mr. Biesheuvel vindt een stembus akkoord met de VVD of PvdA vóór de verkiezingen „nog geen vanzelf sprekende zaak". „Ook de kiezer heeft nog iets in te brengen", zei hfj gister avond in de Tweede Kamer. „Er is meer te kiezen dan tussen socialisten en liberalen. De drie christelijke partijen zullen de kiezer duidelijk tegemoet treden met een gemeenschappelijk urgentieprogramma". De drie partijen hebben volgens hem een duidelijke identiteit. „Wij willen gewoon aan de verkiezingen meedoen en wij willen winnen", zei hij. „Misschien halen we nog wel de meerderheid. Dat zeg ik u in alle openheid en duidelijkheid". (KVP) en Geertsema (VVD) om de Tweede Kamer na de verkiezingen de kabinets formateur te laten aanwijzen. Evenals pre mier De Jong verklaarden de fractieleiders van de ARP en CHU dat er aan een der gelijk systeem wel voordelen zijn, maar dat over alle consequenties nog serieus moet worden gedacht. Mr. Biesheuvel zei dat er nog wel en kele belangrijke verschillen zijn tussen het concept-program van zijn partij en dat van de VVD op het gebied van de echt scheiding en de zedelijkheidswetgeving. Over het gemeenschappelijk urgentie programma zullen de drie christelijke par tijen op 12 december afzonderlijk hun oor deel moeten vellen. Op de vraag van mr. Van Mierlo (D'66) of dit gezamenlijke pro gramma ook betekent dat de drie partijen In de komende kabinetsperiode in elk ge val samen zullen optreden, zei mr. Bies heuvel „in ieder geval samen uit. En ik denk zonder u". De fractieleider van de KVP, drs. Schmelzer, benaderde de zaak wat genuan ceerder. Hij zei dat de drie christelijke partijen eerst de reacties op het urgentie programma zullen afwachten en ook de programma's van andere partijen zullen bestuderen, alvorens de mogelijkheid kan worden bezien of met anderen tot af spraken over samenwerking kan worden gekomen. Blijkt die mogelijkheid aanwezig, dan is de KVP bereid dergelijke afspraken aan te gaan. CH-fractieleider Mellema sloot zich bij deze redenering van drs. Schmelzer aan. VVD-fractieleider mr. Geertsema zei dat de benadering van de heren Schmelzer en Mellema hem méér aansprak dan die van mr. Biesheuvel. „Toen de heer Biesheuvel sprak hoorde je het lood en oud ijzer van Roolvink in zijn zakken rammelen", zei hij. De heer Geertsema liet zich niet verleiden tot een uitspraak over de vraag wat de VVD zal doen als de drie christelijke par tijen vóór de verkiezingen weigeren een stembusakkoord met de liberalen aan te gaan. „Wij hebben geen behoefte aan een tweede anti-KVP-motie als bijdrage aan de onregeerbaarheid van het land. Wij heb ben de confessionele partijen een aanbod gedaan en wachten net antwoord rustig af", zei hij. Drs. Den Uyl liet weten dat de PvdA niet als regeringspartner beschikbaar is als niet vóór de verkiezingen een stembusakkoord wordt bereikt. Aan de minister-president, die in zijn eerder op de dag gehouden rede voering gesproken had over „zijn eventuele opvolger", vroeg hij of deze zich daarmee misschien opnieuw kandidaat had gesteld voor het premierschap. Drs. Den Uyl noem de mr. Biesheuvel „de chirurg bij het ziek bed van het kabinet-De Jong, die nu de overlijdensakte heeft opgemaakt". De heren Biesheuvel en Mellema hebben zich gisteravond nog niet uitgesproken over het voorstel van de heren Schmelzer ZAANDAM. Het inwonertal van de Zaanstreek zal in de komende 20 jaar stijgen van 140.000 tot 208.000. In die pe riode zullen 40.000 nieuwe woningen wor den gebouwd. Dit staat in het voorontwerp Structuurplan voor de Zaanstreek. Ten westen van de Zaan en de spoorlijn Am sterdam-Alkmaar zijn drie nieuwe woon gebieden ontworpen. Ten oosten van de Zaan komen belangrijke uitbreidingen voor Oostzaan en Wormer. Aan de noordoever moet een industrie gebied komen. Om hinder van de bedrij ven voor het wonen te beperken is een groengebied van 3,5 kilometer tussen woon- en werkgebied aangehouden. Er zijn voorts nog meer groengebieden ge projecteerd. De Amsterdamse metro zal door oostelijk Zaandam worden doorge trokken tot Wormer. In het plan zijn ver der nieuwe wegen opgenomen alsmede ruime sport- en recreatievoorzieningen. ADVERTENTIE Onze folder met een zevental menu-suggesties ligt voor U klaar. Voor Uw receptiesport, sherry, vermouth etc. speciale prijzen. Restaurant a la Carte. Braaivleis. Kindermenu's. 't Kopje van Bloemendaal aan 't grote parkeerterrein. Telef. res.: 0 23-251162. Zowel de minister-president als de heren Schmelzer en Geertsema waren duidelijk in hun afwijzing van het aangekondigde initiatief-voorstel van PvdA, D'66 en PPR, waarbij de kabinetsformateur rechtstreeks gekozen zou worden, maar gekoppeld aan de invoering van een districtenstelsel. De premier meende dat de kans groot is dat er voor deze grondwetswijziging na de ver kiezingen geen tweederde meerderheid van het parlement zal worden verkregen. Mr. Van Mierlo wees de premier erop dat in eerste instantie de gewone meerder heid van de Kamer zich moet uitspreken en dat daarna de kiezers zich moeten uit spreken waardoor de benodigde tweederde meerderheid kan worden bereikt. Mr. Geertsema wees erop dat door de koppe ling aan een districtenstelsel dat slechts aan een deel van de kiezers zal worden overgelaten. Verder zei mr. Geertsema met grote nadruk dat als de Kamer akkoord zou gaan met een districtenstelsel de VVD daarvoor een kabinetscrisis wil aangaan. Mr. Biesheuvel vond het idee van de heren Schmelzer en Geertsema waardevol, maar het voorrecht van het staatshoofd om zelf de kabinetsformateur aan te wijzen moet zo blijven, zei hij. Hij erkende overi gens dat de huidige situatie niet bevredi gend is. De Kamer toonde zich uitermate te vreden over wat de premier gezegd had over de handhaving van orde, recht en vrijheid. Zelfs oppositieleider Den Uyl zei, dat de uitspraken hem deugd hadden ge daan. Wel vroeg hij of de opvatting van de premier door alle leden van het kabinet werd gedeeld. Hij kreeg een bevestigend antwoord. Op grond van een toezegging van de Belgische regering zal er binnenkort over leg met die regering plaats vinden over de vestiging van Progil bjj Antwerpen, aldus verklaarde minister-president De Jong naar aanleiding van vragen van mr. Van Mierlo (D'66) oVer milieuhygiëne. Mr. Van Mierlo hield een pleidooi voor een ministerie van Milieubeheer. Nog dit jaar zal D'66 met een motie over deze ma terie komen die dringend in Westeuropees verband bekeken moet worden, aldus de heer Van Mierlo. De premier deelde mee dat staatssecretaris Kruisinga van Volks gezondheid de eerste contacten op West europees niveau reeds heeft gelegd en dat nadere besprekingen binnenkort zullen volgen. Over de vestigingen van Pechiney en Total verzekerde de premier dat daarbij dezelfde procedure gevolgd zal worden als bij de vestiging van Hoogovens op de Maasvlakte. Er zullen rapporten worden opgemaakt, waardoor discussies mogelijk zijn en de gemeenteraden besluiten kunnen nemen. ADVERTENTIE WAAROM NAMAAK, echt Pakistan Onyx (halfedelsteen) Tafels, minisets, lampen, enz. Koopt u bij Cash and Carry Marmershop SCHOTERWEG 41 bij Cronjéstraat - HAARLEM Tussen de politieke en financiële be schouwingen door waren er ook vro lijke momenten in de Tweede Kamer. Hier moeten Kamervoorzitter Van Thiél, mr. Van Mierlo van D'66, drs. Den Uyl van de PvdA en de heer De Goede van D'66 hartelijk lachen tijdens een onderonsje in de pauze. AMSTERDAM. Het gerechtshof in Amsterdam heeft donderdag een 19-jarige Oostenrijkse typist Johann K. uit Wenen wegens diefstal bij oproer in beroep ver oordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek van voorlopige hechtenis. De Oostenrijker was in eerste instantie door de politierechter tot dezelfde straf veroordeeld. De man had op 24 augustus tijdens de Damrellen uit een ingegooide etalage een paraplu gestolen. (Van onze 'correspondent) AMSTERDAM. Twee gewapend» mannen hebben gistermiddag bij een overval op een kantoor van de Midden stands Bank in Amsterdam ruim 20.000 gulden buitgemaakt. Op een bromfiets zijn zij ontkomen, zonder een spoor ach ter te laten. De overvallers kwamen het bijkantoor van de bank binnen toen er geen pu bliek was. Zij droegen bivakmutsen, waardoor maar een klein gedeelte van hun gezicht te zien was. Eén hunner hield met een pistool of een daarop ge lijkend voorwerp het personeel, een kas sier en twee vrouwelijke bankbedienden in bedwang, terwijl de andere over de balie klom en de kassier zei dat hij geld moest hebben, hetgeen de kassier gaf. Daarna vluchtten de rovers op een brom fiets. De kassier ging nog wel achter hen aan, maar dat haalde niets uit. DEN HAAG. De in juli 1968 ingestelde commissie-Reuder, heeft minister Polak van Justitie rapport uitgebracht inzake de rechtsbijstand aan on- en minvermogen den. De voornaamste voorstellen van de commissie onder voorzitterschap van mr. J. G. L. Reuder, president van de Rotterdamse rechtbank zijn: Vereenvoudiging van de procedure door de gratis-admissieverlening voortaan te doen geschieden door de bureaus van consultatie en niet meer door de rechter. Vaststelling van uniforme richtlijnen voor de bepaling van de onvermo gendheid. Afschaffing van de mogelijkheid van rechtsbijstand tegen verminderd ta rief. Uitbreiding van de mogelijkheid van kosteloze rechtsbijstand in burger lijke zaken tot allen die in Nederland wonen, ongeacht de nationaliteit en onafhankelijk van de vraag of zij hier werkzaam zijn. Ruimere mogelijkheid om een raads man naar eigen keuze toegevoegd te krijgen, zowel in burgerlijke als in strafzaken. Invoering van een beperkte mo gelijkheid om een raadsman toe te voegen aan een verdachte die in ver zekering is gesteld (dus nog vóór de eigenlijke voorlopige hechtenis). De regering, zo wordt van de zijde van het ministerie van Justitie meegedeeld, heeft nog geen standpunt ingenomen ten aanzien van de adviezen in het rapport, maar heeft besloten tot publicatie ervan, in de verwachting dat dit zal leiden tot AMSTERDAM Een deel van de biblio theek van het Instituut voor Neerlandistiek aan de universiteit van Amsterdam zal moeten worden gesloten wegens gebrek aan toezichthoudend personeel. De univer sitaire autoriteiten hebben een aanvrage voor uitbreiding van het bibliotheekperso neel afgewezen. Een woordvoerder van de instituutsraad heeft dit donderdag mee gedeeld. Hierdoor is, zo zegt hij, de situatie aan het instituut nog verder verslechterd. On langs besloten studenten en docenten het onderwijs per 15 november stop te zetten wanneer de verhouding tussen studenten en docenten niet verbetert. De grootte van de bibliotheek en gebrek aan studie ruimten en leeszalen maken een splitsing over twee verdiepingen nodig. Eén van die twee afdelingen zal de bibliothecaris nu moeten sluiten. DEN HAAG. Het departement van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning heeft woensdag de eerste beschik king verzonden waarbij een aanvullende individuele huursubsidie wordt toegekend aan huurders van na 1960 met rijkssteun gebouwde woningen. Het totaal aantal aanvragen waarvoor een beschikking moet worden gemaakt, is momenteel 20.000. Met de afdoening hiervan zal nog enige maanden gemoeid zijn. Tot 1 december kunnen nog aanvra gen voor uitkering over de periode tot 1 april 1971 bij de gemeentebesturen wor den ingediend. Minister Schut heeft de termijn van inzending die aanvankelijk op 1 oktober afliep, namelijk verlengd met twee maanden. Zoals bekend komen voor een aanvul lende individuele huursubsidie in aan merking huurders van na 1960 met rijks- steun gebouwde woningen, die een belast baar jaarinkomen van minder dan f 15.000 hebben en hiervan meer dan 1/6 a 1/7 deel aan huur betalen. (Van onze correspondent) DEN HAAG Twee geweren, zeven pistolen, vier granaten, twee revolvers, een groot aantal dolken, slagmessen, ploertendoders en boksbeugels, benevens een groot aantal patronen, dertien aanhoudingen, waarvan twee mensen in verzekerde be waring zijn gesteld. Dat is het resultaat van de grootscheepse actie van duizend mare chaussees en politiemannen, die gisteren, zoals wij reeds berichtten, werd uitgevoerd in het Ambonnezenkamp „IJsseloord" in Capelle aan de IJssel. Voorts zijn er in het kamp bepaalde papieren gevonden waarover de justitie gisteren tijdens een persconfe rentie, die na het politie-optreden werd gehouden, nog geen mededelingen wilde doen. Volgens de officier van Justitie van Rotterdam mr. S J. van der Hoeven is de bezetting van de ambtswoning van de Indonesische ambassadeur in Wassenaar op 31 augustus in „IJsseloord" voorbe reid. Uit het onderzoek van de bezetting is gebleken dat niet alleen een overval op de ambtswoning was voorbereid, maar dat een dergelijke actie gelijktijdig uit gevoerd had moeten worden tegen de In donesische ambassade in Den Haag en het consulaat-generaal in Amsterdam. Op het laatste moment heeft men beslo ten zich tot bezetting van de ambtswo ning te beperken, aldus mr. Van der Hoeven. De twee mannen die in arrest blijven zijn de 40-jarige landelijk voorzitter van het korps Penjagaan Keamanan (de orde dienst van de Badan Persatoean) en de 36-jarige landelijk secretaris van het korps. Zij worden ervan verdacht de overval te hebben voorbereid en geor ganiseerd. In het woonoord waren ook de wapens voor de bezetting uitgereikt. Vorige week werd besloten de arresta tie van de twee verdachten te combine ren met een onderzoek in het woonoord naar verboden wapens. Eén van de hoofd verdachten werd in het woonoord op straat aangetroffen. Hij had een revolver op zak. De wapens, handgranaten en mu nitie werden gedeeltelijk op straat onder de grond aangetroffen, maar ook in hui zen. De opsporing ervan geschiedde met behulp van metaaldetectors. Het tijdstip van het begin van de actie gisterochtend was zo gekozen omdat de meeste mannen dan naar hun werk zou- dtn zijn en de meeste kinderen naar school. „Op deze wijze hebben we de vrouwen bewaard voor de kans op relle tjes", aldus mr. Van der Hoeven. De toe gang tot de huizen is nergens geweigerd", aldus mr. Van der Hoeven. „De politie was hierop wel voorbereid. Men beschik te over een bevel tot huiszoeking voor iedere woning. Ieder huis was voor ons een verdacht huis", zo zei de officier van Justitie in Den Haag mr. A. W. Rosingh. Volgens mr. Van der Hoeven was de actie door het Openbaar Ministerie op gezet maar voordien was wel de minister van Justitie ingelicht. Het plan tot de po litiële actie, dat in Haarlem zou zijn voorbereid, is goed geheim gehouden Tot gisterochtend waren slechts twintig man ervan op de hoogte. Donderdagochtend werden de politiemannen en marechaus sees geïnstrueerd. De rijkspolitie van Capelle aan de IJssel is niet gebruikt omdat zij nog langer met de Zuidmoluk kers moet werken. Over het machtsvertoon zegt mr. Van der Hoeven: „Het is beroerd als dit ook provocerend heeft gewerkt maar de poli tie kan geen enkel risico meer nemen Het was de opzet om te komen met een dergelijke macht opdat wij geen verzet kregen." (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Onder supervisie van minister van Binnenlandse Zaken Beer- nink, zijn scherpe veiligheidsmaatregelen getroffen voor het staatsbezoek van de Joegoslavische president Tito, die dins dag in Nederland arriveert. Zij zijn te vergelijken met die voor de bezoeken van de presidenten Heinemann en Soeharto. Voor de eerste keer zal bij een derge lijke gelegenheid geen publiek worden toegelaten op het middenplein van de Dam, wanneer Tito daar dinsdagmorgen een krans legt bij het Nationaal Monu ment. Alle gemeentekorpsen, die bij het bezoek zijn betrokken, is bijstand van rijkspolitie en marechausse aangeboden, waarvan steden als Amsterdam en Den Haag zeker gebruik maken. Anderen vin den dergelijk hulp echter niet nodig. Er heeft geen ontmoeting plaats tussen Tito en de „Joegoslavische gemeenschap" in Nederland, een uitzondering op de gangbare gebruiken bij een staatsbezoek. ADVERTENTIE stoutenbeek vraag onze catalogus 1970 beschouwingen. Daarmee zal rekening worden gehouden bij de bepaling van het regeringsstandpunt. De in het rapport be handelde vragen acht de regering van groot belang voor rechtzoekenden, voor de rechterlijke macht en voor raadslieden. AMSTERDAM. De Amsterdamse rechtbank heeft een 31-jarige koopman uit de hoofdstad, die zonder gemeentelijk» aanwijzing met zijn woonscheepje een lig plaats in de Amstel had ingenomen, ont slagen van alle rechtsvervolging. Zij achtte op grond van het woonruimtetekort in Amsterdam de man niet strafbaar aan overtreding van de verordening op woon wagens en woonschepen der gemeente Amsterdam. De koopman had er zich op beroepen dat hij door overmacht gedwongen was geweest een ligplaats in te nemen omdat hij anders als gevolg van het woonruimte tekort in de hoofdstad met zijn gezin in een noodtoestand zou komen te verkeren. Brussel/Den Haag. De Belgische mi nister voor Vlaamse streek-economie, Vlerick, heeft donderdag in de Belgische senaat verklaard dat het dossier over de eventuele vestiging van een zwavel-kool- stoffabriek van Progil op de linker Schel- de-oever bij Antwerpen binnenkort in het Belgische ministerscomité voor economi sche en sociale coördinatie behandeld zal worden. Als dit comité een positief be sluit zou nemen, spreekt het vanzelf dat het bedrijf verplicht zou worden de strengste voorzorgsmaatregelen te nemen om luchtvervuiling te voorkomen, aldus de minister. Vooral in Zeeuwsch Vlaanderen is over deze vestiging van Progil ongerustheid ontstaan. Vier Kamerleden hebben reeds vragen gesteld aan de ministers Nelissen (Economische Zaken) en Roolvink (Volks gezondheid) en aan staatssecretaris Krui singa. De K.V.P.-Kamerleden Assmann en Du- sardijn vragen aan dr. Kruisinga of er geen aanleiding is in verband met de luchtverontreiniging om contact op te ne men met de Belgische regering, temeer daar de Progil-vestiging met het oog op de milieu-verontreiniging in het Noord- zee-kanaalgebied bij Amsterdam niet is doorgegaan. Mej. Kessel (groep-Aarden) en dr. Im- kamp (D'66) vragen of de ministers Rool vink en Nelissen overwegen de Progil- affaire en soortgelijke kwesties op de agenda van de aanstaande Benelux-con- ferenties te plaatsen. AMSTERDAM Aan een door het mi nisterie van CRM georganiseerd congres over de bouw van goedkope sporthallen, de afgelopen vier dagen in Amsterdam ge houden, hebben 50 afgevaardigden uit bijna alle lid-staten van de Raad van Europa deelgenomen. Ir. Ruychaver, con ferentievoorzitter en voorzitter van de Nederlandse Sportfederatie, afdeling sport faciliteiten, zei na de sluiting van het congres donderdagavond dat voor vele deelnemers aan het congres het zien van de goedkope sporthallen, zoals die in Ne derland worden gebouwd een openbaring was. Men is tot de conclusie gekomen dat een sporthal niet alleen een plaats hoeft te zijn waar uitsluitend aan sport wordt gedaan. De sporthal dient een sociaal-cul turele functie te krijgen, zodat het hele gezin er verpozing (al dan niet op sport gebied) kan vinden Amsterdam (V.U.) Kandidaats op voedkunde mej. M. C I Burger Zand- voort. Utrecht Semi-arts T. K. B. Deves, Haarlem; E. M. van Mansvelt, Haarlem. y

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2