PUF: Uithoorns festival met veel goeie pop k SOOSAGENDA Mondorgel Top de pop pop dertien Langs sluizen en havens Burgerlijke stand Heemskerk laten we eso Spedole BONTMANTELS PRAGENTA PELTERIJEN VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJM0ND mm Tanker op komst van miljoen ton Verzending zeepost Carillonklanken over IJmuiden vtnews uit Plannen voor tienerbeurs Buitenlandse pop hier LANGE MANTELS n GOED DRUKWERK VAN RIXEL, ZO'N DRUKKER! VRIJDAG 16 OKTOBER 1970 aarlem, IJtnond en ee/ H°Hanc, „PUF" is de afkorting van „Pro gressief Uithoorns Festival". PUF wordt donderdag 22, vrijdag 23 en zaterdag 24 oktober gehouden in en om de boerderij van het Haarlemse kunstenaarsechtpaar Jan en Karin Campfens. PUF is niet alleen maar lekker in een verwarmde tent luis teren naar popmuziek van zestien groepen waaronder Ekseption, Brainbox, Dream en Bintangs, maar ook zelf actief zijn op de cul turele manifestatie die overdag voor iedereen gratis toegankelijk is. Stoomtrawler Christian Homann" IJMUIDEN Na enige tijd opge legd te zijn geweest, is de Duitse stoomtrawler Christian Homann B 628 van de trawlervloot afgevoerd Gesellschaft Unterwasser in Bremer I haven door de Reederei Grundmann Gröscher, eveneens in Bremer- haven. PRAGENTA Breestraat 145 BEVERWIJK Onze 40-jarige ervaring is UW garantie 1175.- 775.- ƒ565.- 165- Nertsstukken mantel. Nerts Chevrette Hongaars Lam Nerts hoeden „BRANDENBURG" ItilfSl rnn GROOT OFFSET 80EKDRUK KLEIN OFFSET V elsen-Umuiden Beverwijk Alkmaarseweg22-24 bever wij Velsen-Noord Heemskerk Wijk aan Zee ADVERTENTIE Beatnieuws en opgaven voor de soosagenda kunnen rechtstreeks worden gezonden aan: Redactie Haarlems Dagblad, rubriek Hop- pelepop, Grote Houtstraat 93 in Haarlem. De inzendingstermtfn voor iedere aflevering sluit dins dagmiddag. De Tieners- en Twensbeurs, deze zo mer in Haarlem gehouden, wordt ge prolongeerd. Twee heren die zich afge scheiden hebben van het bureau Cen traal, dat het dit jaar deed, zijn nu on der de naam „Buro Idé" met nieuwe plannen gekomen. De beurs heet „Trip-'71" en wordt ge houden van 10 tot en met 18 april. Niet in de Kennemersporthal, maar in drie tentoonstellingshallen die op het Heli- kopterveld aan de Wagenweg geplaatst zullen worden. Een klein overzichtje van de ideeën van Idé: toporkesten: Golden Earring, Cats, Shocking Blue, Earth and Fire, Ekseption; verder een huishoudbeurs je voor de jong gehuwden, een boetiek centrum, Chinees restaurant, tien grote vlaggemasten voor de hallen met daar naast enorme in elkaar geknutselde dieren. De muziek speelt in een aparte hal, zodat de „zaken" op dé bëurs niet gestoord worden. Let op: dit zijn allemaal nog maar plannen. Wat er van komt, moeten we nog maar even afwachten. Umpff, Werfstraat 35, zaterdag: War machine (ex-Third F). De Ark, Kerkplein, Velsen-zuid, vrij dag en zaterdag: soos. City Club Kamis, Nieuwe Groen markt 5, zaterdag: dansen. Scuff, Eemstraat 6, zondagmiddag: soos. Toy-Toy, Stoofsteeg 1, iedere avond: bar-dancing-discotheek. Teensoos Anker, Parklaan 45, vrij dag: Groep Chantays; zaterdag: Anker Parkside: Rembrandt. Riverside, Spaarne 91, vrijdag: folk- sing; zaterdag: disco. Sfeer '69, Ged. Oude Gracht 24, vrij- dag, zaterdag en zondag: disco-avond. Commin, Kromhoutlaan 55, zaterdag, jeugdcafé. La Pointe '70, gebouw Domi, Over- veen, vrijdag: The VIP's. Allison, Kanaalstraat, IJmuiden, za terdag: Groovy. Hallebaloe, jeugdhuis Schipbroeker- weg, Santpoort-Noord, zaterdag: Purple Haze. Soos de Piek, Boezemkade, Spaarn- dam, zaterdag: Summer Bus. Paradiso, Amsterdam, vrijdag: Soul ful Blues Quality. Promenade, Beverwijk, zondag: Soul ful Blues Quality. Robinson, Landsmeer, zaterdag: Soul ful Blues Quality. Het idee en de organisatie van PUF komt van de twee maanden geleden in Uithoorn opgerichte stichting „Au". Eén van de ongeveer twintig grote jon gens die vanaf eind augustus hard bezig zijn om het volgende week allemaal lekker te laten lopen is Hans Gasseling. Hij zegt: „Uithoorn en omliggende dor pen heeft yeel jeugd, voor het overgrote... deel ongeorganiseerd. Dit festival 'móét'" de publiciteitsstunt worden om onze Earth Fire in actie. Hier in cle Kennemer Sporthal, straks in Uit hoorn. De echo's van de elektrische gitaren zjjn nog bijzonder populair bij de jonge generatie, maar één van de rustiger en meer traditionele instrumenten de mondharmonika is aan het terugko men. Charles Spranklin, producer van tv-commercials en gewezen beroeps- mondorgelspeler, zei dat de Kids de ziel van de mondharmonika gevonden hebben. Waar dat maar even kan pro beert hij harmonikamuziek in zijn commercials te verwerken. Inmiddels is het mondorgel in ge bruik genomen door de Beatles, Bob Dylan, de Rolling Stones, de Paul But- terfield Blues Zand en Led Zepplin. Ook de verkoop loopt in de Verenigde Staten, van 1.600.000 in 1968 naar 1.800.4)00 in 1969. Er .zijn 750.000 be oefenaren van het mondorgel, 90 per- ae pupuciieitsscum worueu um nmc cent mannen. M. Hohner Co., de groot- stichting „Au" zodanige bekendheid .te; ste, fabrikant van mondharmonica's, geven dat \Ve een aanhang' krijgen heeft onlangs de prijzen verlaagd en president Frank Hohner voorspelt voor waarmee we kunnen werken, dingen Gasseling verwacht zo'n tweeduizend op touw kunnen zetten. Hiermee willen we goodwill kweken bij de jeugd", bezoekers per avond. De tent kan 3200 mensen hebben. „Maar", zegt hij, „onze begroting is erop gericht, dat we er met 1500 mensen per avond uitspringen". Ofschoon er nog bijna geen subsidies binnen zijn en ook niet veel steun van het bedrijfsleven te verwachten is, maakt Gasseling zich over de financiën niet al te veel zorgen. „We zijn in over leg met het ministerie van CRM over een garantiesom. Maar ik verwacht niet dat we die nodig zullen hebben". Het driedaagse programma is in ieder geval aantrekkelijk genoeg, dachten wij. Overdag zijn er exposities van sie raden en beeldhouwwerk, een workshop (tekenen, boetseren, schilderen), straat theater, muziek (jazz, klassiek, disco theek), films, theetuin, macrobiotische en macrodynamische eethoek en infor matiestands van onder meer Release- Amsterdam, Dolle Mina, Kabouter en Artis. Wat de avonden betreft. Donderdag avond spelen: Leads, Q '65, Johnny the Selfkicker, Leo Unger met groep en Ekseption. Vrijdagavond: Li vin' Blues, Machine, Earth and Fire, Super Sister en Dream. Zaterdagavond: Les Cruches, Bintangs, Van der Graaf Generator, Surinaamse steelband, Modesty Blaise en Brainbox. Overdag is de toegang tot boerderij de „Olievaar" aan de Anton Philipsweg in Uithoorn (borden wijzen de weg) gratis. Voor drie avonden kost het abonnement f 17.50. Per avond is de entree 8. Voorverkoopadressen in Haarlem zijn: Boetiek Easy, Grote Houtstraaa 90; Electric Centre, Bakenessergracht; Drinkwinkel, Kleine Houtstraat en Hogenbijl, Oude Groenmarkt 28. 1970 een verkoopstijging van 20 per cent. De fabriek van Hohner is in W. Duitsland. Het instrument werd daar in 1832 geboren. De prijs van een gewone mondorgel is nog geen vijf dollar. Spranklin wilde musicus worden en de mondharmonika was het enige in strument dat hij kon betalen. Hij begon als jongen van 15 jaar te spelen en was bijna tien jaar beroeps. In de tijd van de vaudeville beleefde de mondhar monika zijn hoogtepunt en zijn bespe lers werden erkend en toegelaten tot de vakbond van musici. De jongelui van tegenwoordig hebben het mondorgel herontdekt en gebruiken het voor pri mitieve geluidseffecten. De mondharmonika staat ook geno teerd in de Amerikaanse politieke ge schiedenis want volgens Hohner had Abraham Lincoln er een in zijn zak tijdens zijn campagne voor het presi dentschap. Ook is de mondharmonika het eerste instrument dat in de ruimte werd bespeeld toen Walter Schirra in december 1965 tijdens een ruimtevlucht „Jingle Bells" liet horen. Robinson and the Miracles. 6. Paranoid - Black Sabbath. 7. ^lde ^Rekell 8 Peace will come - Meianie. 9. Huilen is voor jou te laat - Come de Rekels. 10 Our House - Crosby, Stills. Nash Young. 11 Wigwam - Bob Dylan. 12. Flash - The Duke of Burlington. 13. Amsterdam - Buck Owens. Berry J. Visser uit Delft, een van de organisatoren van het succesrijke Rot terdamse popfestival, heeft drie pop groepen gecontracteerd die deze maand en in november in totaal zeven gemid deld twee uur durende concerten zullen geven in drie steden. De Engelse Soft-Machine speelt als eerste vrijdagavond 23 oktober in de Eindhovense Stadsschouwburg, zaterdag erop 's nachts in de Rotterdamse Doe len en zondagavond in het Concertge bouw te Amsterdam. Vrijdag 6 november treedt de Engelse Pink Floyd op in het Amsterdamse Con certgebouw en de zaterdagnacht in de Doelen te Rotterdam. De Amerikaanse Flying Burrito Bro thers staan als laatste op Vissers lijstje. Vrijdagnacht 27 november spelen ze in het Concertgebouw. de Doelen en zaterdagnacht de 28ste in r»m Ia worden gesloopt Het schip is trawler. Na te zijn gelicht, werd het vaar- om te woraen gesioop .-.F tuig buitgemaakt door de Fransen en ver in 1954 gebouwd door de Schiffbau bouwd tot stoomtrawler kwam het in de niet bij Grunmann Gröschel in 1945 is teruggekeerd. Dit nieuwe schip kwam in 1940 hoe kan het anders terecht bij de Kriegsmarine als M 1807, behorende tot de Minensuch-Flotillen. Daarna werd het de M 4456, onder welk nummer het tot zinken gebracht werd. Dit was nog niet het einde van de Het schip had een bruto inhoud van I 536 reg. ton, was 55.57 m lang, 8.56 m breed en 4.32 m diep. De triple expansie stoommachine was geleverd door Bremer Vulkan, waaraan toegevoegd was een I lage druk turbine en bij elkaar had de trawler de beschikking over 900 pk^ De rederij Grundmann Gröschel is aan Eerst even kijken bij Voorts enorme kollektie BONTMANTELS in alle prijsklassen. BONTWERKERIJ (sinds 1929) Breestraat 145 - Beverwijk Tel. 0 2510-28075 vaart onder de naam Germon B 2407 met Saint Mleu Chevalier in Boulogne als eigenaar. In 1950 veranderde de naam in Angelus B 2407 en in 1952 kreeg het schip wederom een andere eigenaar; het is toen de Suffren en B 2407 geworden. Onder die naam werd de vroegere Hannes Defregger in 1967 voor de sloop verkocht. In 1945 kon de rederij de visserij her vatten met vier voor-oorlogse trawlers: één, die tijdens de oorlog was gebouwd, en in 1949 verscheen de eerste na-oorlogse - J nieuwbouw, de Ernst Gröschel, die in 1950 De rederij Grundmann Gröschel is aan door de Bernhard Grund- het begin van de jaren zestig opgehouden gev^g zelfstandige rederij. Wij zien de als zeiisbaiiuigc -J- Christian Homann op de foto met in d schoorsteen een witte K en dat Rekent dat het schip de laatste tijd heeft toebe hoord aan de Hochseefischerei Kampf Co K.G. in Bremerhaven Grundmann Gröchel is m 1904 als trawlerrederij begonnen. De eerste stoom trawlers waren de Max en de Willia zij horen thuis in Wesermunde en de schepen hadden dan ook tot en met de tweede wereldoorlog het letterteken PG, dat daarna niet meer is voorgekomen want in 1945 hebben alle schepen van Weser munde het letterteken van Bremerhaven, B In Sm06 had de rederij 12 stoomtrawlers I en de Fritz Homann was toen de nieuwste aanwinst. Vijf schepen, daterend uit de laatste jaren van de vorige eeuw waren afkomstig van andere rederijem Zo was de stoomtrawler Sonntag afkomstig u I Engeland en als Rover in 1891 nieuw in de vaart gekomen. op gezette tijden werden ni^e schepen aan de rederij toegevoegd. In1939 had Grundmann Gröschel 17 stoom trawlers met als oudste de 25-jarige Erns B Dennieuwste was de in 1938 gebouwde I Hannes Defregger PG 539, die wel de tweede wereldoorlog overleefde, maar De „Christian Homann" met witte K in zwarte schoorsteen. LClliilt De naam Homann staat jn nauwe relatie met de rederij. De Hugo Homann van 1929 werd in 1955 vervangen door een motor trawler van die naam, nadat in 1953 een nieuwe stoomtrawler Hans Homann in de vaart was gekomen. Zoals gezegd, kwam in 1954 de Chris tian Homann. In 1962 werd de eerste hek trawler in dienst gesteld, de Fritz Ho mann, gevolgd in 1966 door de tweede hektrawler de Jochem Homann, maar toen was Grundmann Gröschel al op genomen bij de Hochseefischerei Kampf Ss Co K.G. en dat had plaats in 1961. ARIE VAN DER VEER ADVERTENTIE Electrotechnisch Bureau Oosterduinweg 20 IJmuiden Telefoon 1 34 05 Licht- en krachtinstallaties Nieuwbouw en onderhoud. Service en storingen binnen 24 uur. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. De eerste tanker met etn draagvermogen van één miljoen ton zal waarschijnlijk in de zeer nabije toe komst worden besteld. Het Engelse con cern Globtik Tankers Co. is vergevor derd met de plannen voor een dergelijk schip, dat 480 meter lang zou worden, bijna 90 meter breed en ongeveer 30 meter diep zou steken. Het eerste schip dat groter was dan 100.000 ton kwam in 1966 in de vaart, spoedig daarna gevolgd door een aantal schepen tot 200.000 ton kort daarop weer tot 250.000 ton. Twee jaar geleden werd het eerste tankschip van meer dan 300.000 ton afge leverd: een 326.000 tons tanker van een serie van zes stuks voor Gulf Oil. Globtik Tankers bestelde in 1968 twee Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip* Argentinië: ms „Pasteur" (22/10); Au stralië: ms „Talabot" (21/10); Brazilië; ms „Pasteur" (22/10); Chili: ms „Branden- stein" (23/10); Kenya, Oeganda, Tanzania ms „Wittenberg" (23/10); Ned. Antillen; ms „Oranje Nassau" (23/10); Nieuw-Zeeland: ms „Icenic" (22/10); Suriname: ms „Daph- nis" (20/10); Verenigde Staten: ms „Atlan tic Champagne" (19/10); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ms „Sloterkerk" (21/ 10). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. Het programma van de beiaardbespeling door Hein de Ligt, zaterdag van 16 tot 17 uur op het stadhuiscarillon In IJmuiden, luidt als volgt: Allegro, van B. Schepers; Slaat op de trommele; Naar Oostland wil len we rijden; Allen die willen naar Island gaan; Allegro (uit: „Watermusic"), van G. F. Handel; Improvisatie, van H. de Ligt; Believe me if; Londonderry air; Pack up your troubles; Suite voor beiaard, van W. Paap; Die gedanken sind frei; Freue Liebe, Guter Mond; Preludium in C, van Staf Nees. ADVERTENTIE Oosterduinweg 29, Telefoon 02550 1 47 I IJmuiden GEBOREN: Desirée J. A. G. d.v. G. J. van Wijk en C. M. Koenis; Anja d.v. A. M. Steij en J. de Vries; Edwin J. M. z.v. H. J. Nijman en G. M. van der Son; Maria C. d.v. A. Reche Chillaron en M. C. Nogueira Garcia; Alice B. d.v. J. H. H. Hofman en S. M. Klorogge; Patrick J. F. z.v. H. Gra- vemaker en R. L. van der Leden; Catha- rina A. M. d.v. J. A. de Ruijter en A. G. M. Sinniger; Paul E. z.v. A. C. van den Hoo naard en A. C. van Hoorn; Dennis D. z.v. D. Of man en G. IJff; Elisabeth J. d.v. J. P. van Gulik en M. C. de Nijs; Alexandra M. J. d.v. C. J. M. Diemeer en A. W. M. v. d. Bos; Robbert G. J. z.v. G. C. Noom en C Koper; Renate R. B. d.v. A. van Son en H. Roozendaal; Edwin S. z.v. A. H. Ko ning en H. C. Talen; Monique d.v. H. van der Does en I. Molenbroek; Maria D. d.v. L. Meléndez Heméndez en D. Maza Ro man; Ricardo z.v. J. M. Garcoba Alonso en R. Lavin Sainz; Hendrik B. z.v. N. C. van Keulen en G. M. van Vegten; Casper z.v. C. M. B. van Eerden en G. A. Koopman. ONDERTROUWD: M. J. W. de Boer en Maria D. Lleonart Ramos; Ferdinand H. J. Pit en Ada M. Schipper; Joannes J. M. Tuin en Grietje W. Martens; Bernard W. Kwant en Catharina W. M. Glorie; Theo- dorus Mul en Sylvia I. Leunissen. GETROUWD: Johannes J. Wullings en Adriana M. C. Belleman; Theodorus G. N. Vlaar en Gonda D. van Meerveld; Wouter E. M. Mulder en Grietje Hoekstra; Joan nes C. Meier en Catharina W. M. Duijn. VRIJDAG 16 OKTOBER Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden 19-21 u.; filiaal Spaarn- berg Wüstelaan 79, Santpoort-Noord 19- 21.30 u.; filiaal Willemsbeekweg 96, IJ- muiden-Oost, 19-21 uur filiaal Wijker- straatweg 177, 19-21.30 u. ZATERDAG 17 OKTOBER Allison, jongerens'ociëteit, Kanaal straat, 20 u. Popformation Groovy. Bibliotheken, openbare leeszaal en bi,- biotheek, Plein 1945 IJmuiden en de filia len Spaarnberg (Wüstelaan 79) in Sant poort-Noord en Wijkerstraatweg 177 in Velsen-Noord, zijn open van 10-12.30 uur. Velserbad, Briniostraat 18, 6.30-8 u. ge mengd zwemmen; 8.15-8.45 u. zwemles sen; 8.45-10 u. en 10.30-11.45 u. gemengd zwemmen ;13.10-14 u. gereserveerd; 14- 15.30 u. gemengd zwemmen; 16.15-16.45, 16.45-17.15 u„ 17.15-17.45 u„ 18.15-18.45 u. en 18.45-19.15 uur zwemlessen; 19.30-20.40 uur gemengd zwemmen; 20.45-22 u. zwemver. VZV. De Brulboei, Kanaalstraat 228, kinder clubs. IJmuider Harmonie, in het gemeentelijk vergaderlokaal aan de Abeelenstraat 14- schepen van 260.000 ton en plaatste in december vorig jaar bij de Japanse werf Ishikawajimaharima een bestelling voor een 400.000 tons tanker (af te leveren in I 16 u. opleiding leerlingen en jeugd IJmui- 1974). Zes maanden later volgde de rede- der Harmonie. rij met een order voor een tanker van Sporthal Zeewijk, instuif, 9-10.30 u. voor 477.000 ton aan dezelfde werf (eveneens 18-jarigen en ouderen, van 10.30 tot 12 u. in 1974 op te leveren). Tevens werd be- voor jongeren van 15 tot en met 18 jaar. kend dat er onderhandeld werd over een Allison, Kanaalstraat, IJmuiden, socië- schip van een half miljoen ton, dat nul teit voor jongeren, optreden BZN uit Vo- -- volgens de plannen zal uitgroeien lendam. tot één miljoen ton. ADVERTENTIE VRIJDAG 16 OKTOBER De Slof, Raamveld. 20 u. open klaver- I jassoos. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 20.15-21.30 u. Verenigde openbare bibliotheek, Hen drik Burgerstraat 70, Arendsweg 61 en Amstelstraat 44: volwassenen 19-21 u.; Parmentierstraat 2: jeugd 18.30-20.30 u. ZATERDAG 17 OKTOBER De Kelder, Hilbersplein. 20 u. disco- theek. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 10-12 en 13.30-15.30 u. Verenigde openbare bibliotheek, Hen drik Burgerstraat 70, Arendsweg 61 en Amstelstraat 44: volwassenen 10-12.30 u.; Stumphiusstraat 46: jeugd 10-12.30 u. VRIJDAG 16 OKTOBER Openbare bibliotheek, Filiaal Wijker straatweg. Geopend 19-21.30 u. ZATERDAG 17 OKTOBER Openbare bibliotheek, Filiaal Wijker straatweg. Geopend 10-12.30 u. Buurtcentrum De Mei, Geelvinckstraat I 28. 14 u. discofilmmiddag (13-15 jaar), 20 u. discofilmavond (vanaf 16 jaar). VRIJDAG 16 OKTOBER De Magneet, Ten Katestraat. 20 u. jaarvergadering P.v.d.A. Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 46: volwassenen 19-21 u. ZATERDAG 17 OKTOBER De Lichtboei, Maasstraat 5. 14 u. jeugd- film, 19.30 u. programma voor jeugd (vanaf 13 jaar). Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 45: volwassenen 10-12.30 u.; Ruijs- I daelstraat 7: jeugd 10-12.30. VRIJDAG 16 OKTOBER Verenigde openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4a. Geopend van 19-21 u. ZATERDAG 17 OKTOBER Verenigde openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4a. Geopend 10-12 30 u. Maris Stella, Voorstraat. 20 u. RUAZ- drive-in show in sociëteit De Laars. L

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7