MUZIEKBLADEN M.E. Popfoto M.P. Aloha Import Hit mwmi ZATERDAG OKTOBER 1970 McKArt ze-keen BAN PAUL ACKET van Muziek Express en Popjoto (hiernaast): „De zaken gaan goed en de oplage stijgt gestaag, maar toch spelen we maar nauwelijks quitte" BEN VREEBURG (links boven), be halve zakelijk leider van Muziek Parade ook discjockey van MP en KRO's Studio Drive In": „Suggesties en ideeën uit de lezerskring zijn altijd welkom". bf'':.AP.n /V' WIE ZICH OP DE hoogte wil stel len (en blijven) van wat er om gaat in het wereldje van de popmu ziek en van alles wat daarmee sa menhangt, die kan kiezen uit een gigantische rijstebrijberg van binnen- en buitenlandse „poppapers". In de meeste grote steden in Nederland zijn zeker 25 bladen te koop die zich voornamelijk met de popmuziek be- POPPAPERS MIKKEN OP HIPPE JEUGD zighouden. Wat er in ons land geïm- landen aan popbladen verschijnt. Wij porteerd wordt is echter slechts een hebben voor deze pagina slechts een fractie van wat er in de Engelstalige greep kunnen doen uit het aanbod, V' V-' '•■W-K -'* en voorts gesprekken gehad met enkele figuren uit de Nederlandse pop-pers. Daaruit kwam onder meer naar voren dat de muziekbladen van eigen bodem goeddeels wel moei te hebben, het hoofd financieel bo ven water te houden, maar óók dat zij desondanks doorgaan, omdat ook hun de pop „aan het hart gebakken" is (Van onze muziekmedewerker) IN HET HOL (kantoor) van de leeuw (Paul Acket)eigenaar van de muziekbladen Muziek Expres en Popfoto ligt de vraag „wat vindt u Ket beste Nederlandse mu ziekblad?" voor de hand. Ackets antwoord is allesbehalve beschei den, maar wel eerlijk: „Muziek Express! Maar uiteindelijk is het antwoord aan het publiek. Ik ben er toch wel een beetje trots op. In Amerika en Engeland hebben ze een dergelijk blad niet!" ZIJN MENING dat Muziek Ex press („M.E.") het beste blad is, zal door velen lachend worden ver nomen. Vast staat echter dat zijn gemiddeld zeventig pagina's tellen de maandblad het meestgelezen mu ziektijdschrift in Nederland is. Naar zijn zeggen worden er maan delijks 365.000 tot 370.000 nummers gedrukt („ik kan het bewijzen") waarvan tien tot twaalf percent on verkocht blijft. Een lezerskringrap port van het NIPO zegt dat M.E. maandelijks in handen van 750.000 mensen komt. PAUL ACKET, 48 jaar, begon vijf tien jaar geleden met de uitgave van M.E., op krantepapier. „De oplage was dertienduizend. Er wer den 1800 exemplaren verkocht. Met karrevrachten kwamen ze terug" herinnert hij zich. De inhoud: voor al nieuwtjes uit de radiowereld („hot news over Pia Beck, The Skymasters, Snip en Snap en zo") en schandaaltjes uit de Hilversum- se studio's. Af en toe sloop er ook een fotootje van Paul Anka, Elvis Presley of Frank Avalon in het blad en tot Ackets verbazing ble ken daar kopers op af te komen. DE OPLAGE steeg tot 33.000, maar de foto's waren geen schoon heden. De overschakeling op diep druk (glad papier) bracht de oplage op 65.000 en de baas van het goed lopende blad zegt nu: „Er wordt goed aan verdiend. Maar alle winst gooi ik in het blad". Hij maakt meteen van de gelegenheid gebruik om iets recht te zetten. „Er wordt beweerd dat we de foto's gratis krijgen, van de platenmaatschap pijen. Dat is niet zo. Ze bellen óns uit Engeland wel eens op voor foto's die in M.E. hebben gestaan. Er komt ook wel eens een verzoek voor een reportage die wij van een Engelse groep hebben gemaakt. Hooguit vijf percent van de foto's krijgen we voor niets". ACKET maakte kennis met de muziekpers tijdens de oorlog. Voor uitgever Van Haaren uit Eindho ven maakte hij het blad Tuney Tunes en Rhythme ,maar hij ver trok na onenigheid. Acket ging naar „Luister" dat zich half met klas siek, half met populair bezighield. „Die tweeslachtigheid beviel me eigenlijk niet zo". In 1955 werd Muziek Express geboren. Met zijn vrouw Jos, nog steeds uiterst ac tief op het ME-kantoor, zette hi het blad op poten. Behalve met M.E. heeft zij te maken met de andere activiteiten van haar man: Het boekingskantoor (21 Nederland se groepen staan bij hem onder contract) en de organisatie van popconcerten. IN HET BEGIN stampte Acket M E in zijn eentje in elkaar, „Ik deed alles, tot de opmaak toe". Nu staan er een hoofdredacteur en een stel medewerkers maandelijks ga HS ff m rant voor. Hoofdschotel in het blad is popmuziek. Acket: „Dat doen we doelbewust. Geen artikelen over de pil of zo, dat boeit de lezer niet in ons blad. Ze betalen om over mu ziek te lezen, niet over voetbal lers of verdovende middelen. Een hengelsportblad gaat toch ook niet over muziek schrijven? De aantrekkingskracht van zijn blad zit volgens Acket in de sfeer. „Die blijkt goed te zijn, die pakt het publiek" meent hij. AAN HET BEGRIP „concurren tie" maakt hij weinig woorden vuil. „Niet van Muziek Parade, dat be vat een ander soort artikelen. Ook niet van Aloha, dat ik overigens een goed blad vind. Het beweegt zich echter op een totaal ander ter rein, voor een bepaald publiek". Acket, zijn antwoorden onverwacht onderbrekend voor korte, hevige lachpartijen, is ervan overtuigd dat 't „jong volk" moet zijn dat aan popbladen meewerkt. „Ik heb wel de supervisie over het blad, maar wegens tijdgebrek meestal achter af". Behalve bijdragen van Neder landse journalisten heeft Acket cor respondenten in Engeland en één in Amerika („Jan Storm reports") De hoofdredacteur van de Engelse New Musical Express schrijft ook voor hem. Van ME en zijn andere uitgave, Popfoto, verschijnen goed- verkochte Duitse versies en als Engeland over twee-drie jaar „van de grond" is, behoort een Engelse versie tot de mogelijkheden. POPFOTO, een blad met vrijwel alleen foto's van platenartiesten, is Acket een paar jaar geleden be gonnen ter voortzetting van „het ten dode opgeschreven" Tune» Tu nes. „Het gaat geweldig goed. Die grote poster die we erin stoppen is een prima trekpleister, het wordt door veel bladen nagevolgd. Mu ziek Parade bijvoorbeeld", zegt hij zonder bitterheid. PAUL ACKET, kantoorhoudend in vijf „doorgebroken" woonhui- 'zen aan de Haagse Theresiastraat: „De Engelse bladen zijn een ont zagwekkende bron van informatie" De New Musical Express noemt hij het actueelst. Rolling Stone (VS) vindt hij „het beste blad" Hij geeft toe, 't razend druk te hebben maar vindt het „lekker werk". Je moet meegroeien anders houd je 't niet vol". En denkend aan de popconcerten die hij gere geld organiseert: „Ik doe het alle maal zo dat het geld er net uit komt. Dat doen alleen idioten en daar reken ik mezelf óók toe. „Sinds februari zijn we niet lan ger een knipselblad vor de jeugd van 14 tot 16 jaar. We gaan ons nu meer op de ouderen richten", zegt Ben Vreeburg, zakelijk leider van het popblad Muziek Parade („MP"). Hij doelt op het feit, dat vele bla den hoofdzakelijk foto's van groe pen afdrukken en weinig informatie geven. Met name de ,jorige tieners" kopen deze bladen om op een goed kope manier aan wanddecoratie te komen. MP is nu een van de weinige bla den, die op de oudere jeugd mikt. Geen strips, een grote kleurenaffiche en verder alleen „de noodzakelijk ste foto's", moeten het blad voor de ouderen aantrekkelijk maken. MP- nieuwe stijl kent ook een maande lijks katern van acht pagina's gewijd aan groepen, die niet op de top veertig-lijst, staan, maar wel erg goede lp's maken. Popmusic, zoals dit gedeelte heet, bevat maandelijks een interview, de laatste editie met Dr. John and the Nighttripper. De veranderde aanpak schijnt MP goed gedaan te hebben. Het aantal abonnees lag enige jaren rond de 120.000, nu steeg het in een paar maanden tot 150.000. Gezien de grote toeloop, die meestal in oktober, no vember en december te wachten is, hopen de medewerkers van dit blad eind van dit jaar een oplage van 200.000 exemplaren bereikt te heb ben. Daarmee is dan de derde ge daanteverwisseling van MP achter de rug. Ruim dertien jaar geleden werd begonnen met het blad Musicflash, al gauw „muziekfles" genoemd. Na de eerste verschijning werd het dan ook direct omgedoopt in Muziek Parade. De sterren, die toen de pa gina's sierden, waren o.a. The Sky masters. Het blad werd gedrukt vol gens het boekdrukprocédé. Toen in het begin van de jaren zestig de meeste bladen kleur gingen gebruiken, moest ook MP verande ren. Besloten werd over te gaan tot offsetdruk. Daarmee begon hetf tweede (kleuren) tijdperk. De op komst van The Beatles in 1964-1965 zorgde er bovendien voor, dat de belangstelling voor dergelijke bladen steeg. De oplage liep in korte tijd op van 80.000 tot 120.000. Nu het „derde tijdperk" aange broken is, wil de redactie van het zuivere „muziekblad" af. Men wil een jeugdmagazine gaan maken waarin behalve aan muziek ook aan dacht wordt besteed aan film, boe ken, tv, mode, cosmetica en andere onderwerpen, die de jeugd interes seren. Ook kan MP actueler worden. Verandering van drukker heeft het mogelijk gemaakt, het blad tot 10 dagen voor de verschijningsdatum enigszins te wijzigen. Het enige, dat niet verandert is de prijs, 95 cent per exemplaar of tien gulden en twintig cent per jaar. „We willen een produkt afleveren, dat qua vormgeving, inhoud en druk op een hoog peil staat, maar het moet wel voor iedereen betaalbaar zijn," aldus Ben Vreeburg. Voor de redactionele inhoud zor gen vijf Nederlandse, een Belgische, een Engelse en een Amerikaanse medewerker. Hoofdredacteur is Hans de Ruyter. Voor de vormgeving zorgt Ruud de Kemp. „Eventuele nieuwe ideeën, wat betreft inhoud, vorm geving of andere dingen binnen en buiten het blad ontvangen wij graag op ons kantoor Leidsegracht 11 in Amsterdam," besluit Ben Vreeburg hoopvol. Nederlands enige geregelde un- derground-muziekblad Aloha gaat het de laatste tijd financieel wat beter. Hoewel Marjolein Kuijsten (28 jaar, algemeen organisatrice) nog best wat advertenties kan ge bruiken, gaat de oplage gestaag omhoog. Elke veertien dagen wor den er 38.000 nummers gedrukt, twintig percent wordt niet verkocht. Er zijn tweeduizend abonnees (le zerstop rond de twintig). De rest gaat voor „losse verkoop" de deur uit. jQE MEDEWERKERS van Aloha krijgen een onkostenvergoe ding: „We maken een zeer kleine winst, het is geen goudmijntje en dat zal het ook nooit worden." Het blad wordt door en voor een kleine groep jeugd gemaakt, er wordt erg veel over „heel bijzondere" platen geschreven. Interviews met arties ten die veelal niet bij een groot publiek aanslaan, zijn ook vaak in het blad te vinden. TN ALOHA, vroeger Hitweek, krijgt de sex de laatste tijd flin ke aandacht. Marjolein: „De men sen schrikken minder gauw. Een paar jaar geleden zouden we in be slag 'genomen zijn, daar is nu geen denken meer aan." Ze kan zich voorstellen dat ouderen Aloha niet „over de vloer" willen hebben. „De moraal verschuift zo ontzettend langzaam. Maar wie het wil lezen die komt er toch wel aan. Overi gens, ik kan de taal die sommigen gebruiken wel begrijpen, maar daarom hoef ik er nog niet achter te staan." IN ALOHA staan veel vertaalde stukken uit buitenlandse under groundbladen. Ook illustraties ko men veelal uif het buitenland. Bin nen- en buitenlandse muziekbladen worden door de Aloha-staf nauwe lijks bekeken. Wel het Amerikaanse Rolling Stone, waarmee Aloha „in de verte te vergelijken is". Marjo lein heeft gemerkt dat de lezers vaak meer weten over een groep of een artiest dan de „poptechnici" die in het blad schrijven. „Er man keert nog van alles aan het blad, het is niet altijd evenwichtig, maar dat is ook niet zo een-twee-drie te veranderen." HAAR MENING over Nederland se popbladen: „In hun genre zijn ze uitstekend. Maar het is onbegrijpe lijk dat de reclamebureaus er ad vertenties in plaatsen die, als het gaat om het bereiken van een be paalde leeftijdsgroep, in Aloha thuishoren." MEDEWERKER Wouter Kloot' wijk: „Er zijn directies die verbie den dat er in Aloha voor hun pro' dukten geadverteerd wordt. Albert Heijn en de Rijkspostspaarbank bi, voorbeeld." Marjolein: „We hebben geen geld om een onderzoek te la> ten bewijzen dat we een zeer koop krachtig lezerspubliek hebben." „ALOHA," zegt ze, „heeft veel losgemaakt. Wij zijn een schakel in de keten AMERIKA'S fraaist verzorgde en uitvoerigste popblad is Rolling Stone (f2,-, veertiendaags) waarin behalve korte berichten met nieuwswaarde, uitgebreide inter views en achtergrondverhalen over groepen en artiesten staan. DE COVERSTORY is altijd een grondig geïnformeerd verhaal, de platenrecensies zijn de laatste tijd niet meer zo actueel. Billboard (ƒ4,95) bevat wel beat- en roek- nieuws maar besteedt toch de mees te aandacht aan het conventionele lichte muziekleven. Er staan wel ellenlange hitparades in. Down Beat (maandblad, 3,50) heeft het ook wel eens over pop maar de nadruk ligt op jazz. HET ENGELSE Rave (maande lijks, 1,85) is een mooi uitgevoerd meisjesblad-met-popneigingen. Af en toe wordt er over musici of zan gers geschreven maar de mode voert de boventoon. Melody Maker (ƒ0,95) is het dikste en meest le zenswaardige popweekblad dat er verschijnt. Alle muziekstijlen ko men aan bod, interviews, platenre censies en achtergrondverhalen. Record Mirror 0,90) lijkt mooier dan het is. De inhoud stelt weinig voor maar de uitvoering (in kleur) is prachtig. De middenpagina's zijn soms interessant als er een groep aan de tand wordt gevoeld. Disc and Music Echo (ƒ0,95, weekblad) werkt met kleur. Vooral pagina twee is een genot voor de „nieuws gier", er staan tientallen korte be richten in, natuurlijk diverse hit lijsten en elke week een aardige column van discjockey John Peel. De New Musical Express (week blad, 0,70) behoort ook tot de be tere informatiebladen. De voorpa gina is wat protserig met veel foto's en weinig tekst. Net als de andere periodieken bevat NME een brie venrubriek en een puzzel. De bla den Friends 2,-), Crawdaddy 1,90) en IT 1,50) komen elke veertien dagen uit en besteden de helft van de plaatsruimte aan ver halen waarin muziek en groepen worden behandeld. Verder veel randverhalen of geschiedenissen die de „scene" kunnen interesseren bij voorbeeld over bezettingen, stakin gen en politiek. De Franse en Duitse popbladen zijn voor de „echte" liefhebbers in ons land van weinig waarde. De Franse bladen schrijven louter over Franse idolen. De Duitse willen af en toe nog wel eens over „groepen van wereldformaat" publiceren. Zo riep het maandblad Bravo in sep' tember Shocking Blue uit tot groep van de maand Behalve een grote foto, werd een behoorlijk artikel aan deze groep gewijd. Een goede uitzondering op dit al les is het Duitse blad Hit, dat kan wedijveren met onze Nederlandse bladen. De formule is misschien iets voor MP-nieuwe stijl (zie elders op deze pagina). Behalve behoorlijke voorlichting over muziek geeft dit blad ook sexuele voorlichting, mode en filmnieuws. t

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 19