HOUDING Dr. KRUISINGA TEGEN DRUGS MOEDIG Duur wonenmaar stoken verboden SCHOLIERENPROTEST TEGEN STANK Betere alarmering bij calamiteiten Op een vos Remleidingen legerwagens doorgesneden Meerjarenplan voor recreatie nodig Apartheid is beletsel voor vrede Voorzitter CHU Van Hulst op Unieraad: Journalisten laken gebrek aan openheid Eigenaars verkopen Eurowoningen Eerste opzet van 30-jaren-plan op komst Premier spreekt in VN over „betere verdeling der welvaart" BURGEMEESTER ROTTERDAM: DICHTER BIJ DE DIEREN President-directeur Grontmij ir. J. J. Westerhof: „Geen tienduizend Antillianen naar Nederland" Afkoelingspakket haalt meerderheid in parlement ZATERDAG 17 OKTOBER 1970 2 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De voorzitter van de CHU, prof. dr. van Hulst heeft zich vanmiddag tijdens een vergadering van de CHU-Unieraad in Amersfoort duidelijk gesteld achter de uitspraken van staatssecretaris Kruisinga van Volksgezondheid over het druggebruik. Over de bewindsman, die als twee de op de lijst van de CHU staat voor de komende Kamerverkiezingen, heeft prof. Hulsman gezegd dat hij getoond heeft dat ook hij tegen de stroom durft op te roeien met alle politieke risico's die daaraan zijn verbonden. „Hy heeft de strijd aangebonden tegen de langzame vergiftiging van ons volk, speciaal van de jeugd, door allerlei soorten drugs", aldus prof. Van Hulst. Hy gaf toe geen deskundige te zyn op het gebied van deze verdoven de middelen, maar wel goed te kunnen lezen. Daardoor is hy te weten ge komen uit de rapporten van de Wereldgezondheidsraad en uit de verklaring van zes gespecialiseerde artsen, dat in ons land ten aanzien van het drug gebruik het sein op zyn minst op onveilig staat. Kwestie IJsseloord VAN MIERLO Verkeer en Waterstaat AUTOMOBILIST EN LIFTER OMGEKOMEN d Om te bewijzen welk een schat aan wijsheid onze taal bevat verloor een vos bij al zijn preken zijn haren wel maar niet zijn streken. Zelfs als het beest een boek schreef, dan werd het vanzelf een streekroman. Trijntje Fop IN HAVELTE Centrale Verwarming Thermo Techniek Tensen Ir. Cornelissen in VN: Minister Klompé: Premier De Jong: KABOUTER BL A AD J E MET HENNEP PROF. DR. J. W. VAN HULST (Van onze correspondent) ROTTERDAM Het bestuur van de Rotterdamse Journalisten Vereniging heeft in een telegram aan de minister van Justitie geprotesteerd tegen de totale af sluiting van een stuk Nederland het woonoord der Zuidmolukkers in Capelle aan de IJssel. Journalisten konden daar door uit eigen waarneming niet over het optreden van de Justitie berichten. De journalisten vinden dat de openheid, die in een democratische samenleving past, door de justitie niet in acht is genomen tijdens de actie van onderaf. De Capelse politie heeft voor de ko mende dagen extra versterking gekregen. Onopvallend zijn in de omgeving van het kamp posten uitgezet. Het kamp wordt vrijwel permanent geobserveerd. „Zij die in de bres staan voor onze volksgezondheid moeten enerzijds een voorzichtig, anderzijds een doelbewust beleid voeren", vindt de C.H.U.-voorzit- ter. Hij voegt eraan toe dat juist als de meningen verdeeld zijn de personen die als wachters op Sions muren" dienen te staan en dat de Unie in zo'n geval volle dig achter haar beleidsmahnen staat. Prof. Van Hulst liet vervolgens weten dat hij geen voorstander is van gevan genisstraf voor druggebruikers, maar voor begeleiding en in sommige geval len voor verpleging in speciale opvang centra. Hij vroeg zich voorts af op welke manier moet worden opgetreden tegen de genen die zich door import van allerlei soorten verdovende middelen willen ver rijken. De poging van D'66-fractievoorzitter in de Tweede-Kamer mr. Van Mierlo om te bemiddelen tussen P.v.d.A. en K.V.P. is volgens prof. van Hulst al weer ver zand. Het initiatief is volgens hem al bij gezet in het grote politieke mausoleum. „Waar zo veel plannen terecht kwamen; dat zijn plannen, die onhandig geventi leerd, spoedig gecremeerd werden, om dat niemand er de haalbaarheid van in zag". De enige daad van politieke allure op dit moment in ons land is volgens prof. Van Hulst de groeiende samenwerking tussen K.V.P., A.R.P. en C.H.U. In dit verband ging hij ook even in op de anti- K.V.P.-motie van de P.v.d.A. Hij verge leek hier de socialisten met de mug die om de brandende kaars vliegt en zich enerzijds koestert in de warmte, maar anderzijds bang is verbrand te worden. Volgens prof. Van Hulst wordt de hele zaak ingegeven doordat sommigen in de P.v.d.A. weten dat de gevoerde oppositie geen aantoonbare winst heeft opgeleverd (Van onze correspondent) KRIMPEN a.d. IJSSEL. In de wyk Korteland in Krimpen aan de IJssel worden morgen en overmorgen ongeveer honderd Euromeanderwoningen te koop aangeboden. Dit zal worden bekend gemaakt door raambiljetten. Reden van deze massale verkoop is het ongenoegen van 82 bewoners van Euromeanderwoningen, waarvan, naar nu is gebleken, de afvoerventilatie- kanalen niet aan de door het G.E.B.-Dordrecht gestelde eisen voldoen. Hier door hebben twaalf bewoners een stook verbod gekregen. Door de verschillende gevallen van koolmonoxydevergiftiging heeft het GEB in augustus zelfs gedreigd met een alge heel stookverbod voor 154 Euromeander woningen. De bewoners hebben nu een actiegroep opgericht. Commentaar van ir. H. G. Joosten van Eurowoningen: „De huizen en installa ties zijn volgens de voorschriften ge bouwd. Het ligt aan de situering van de huizen dat dit ongerief zich voordoet. Wij hebben proeven genomen met 33 huurwo ningen in Krimpen aan den IJssel en in derdaad waren de resultaten ongunstig. Een bij wijze van proef gemonteerde lan gere schoorsteenpijp hielp niets. Wij zijn toen gaan praten met deskundigen van het Gasinstituut, TNO, de installateur en met het GEB in Dordrecht. Het TNO heeft toen door genomen windtunnelproe- ven de oorzaak van de problemen aange toond. Als namelijk aan de kant waar de wind op staat een raam wordt opengezet, dan is het ventilatieprobleem verholpen." De heer W. van der Velden, één van de gedupeerden (hij betaalde ruim 63.800 voor zijn huis) voelt zich door Eurowo ningen „zwaar genomen." „In augustus belde ik Eurowoningen NV en met name ir. Joosten. Ik vroeg hem wat er waar was van de stookverboden in verband met een foutieve gasafvoer. Hij zei hier niets DEN HAAG Begin december zal aan de leden van Eerste en Tweede Kamer een verkenning worden aangeboden die de titel draagt „Verkeer en waterstaat op weg naar 2000, een proeve van een toekomst projectie voor de komende 30 jaar", welke door minister Bakker en staatssecretaris Keyzer in de publiciteit zal worden ge bracht. De ministerraad ging vrijdag met de publikatie akkoord. Dit wordt gezien als een aanmoediging de gedachten wisseling over mogelijke ont wikkelingen op het gebied van verkeer en waterstaat op gang te brengen. van te weten. Later bleek dat de heer Joosten reeds op 21 april van het vorig jaar van een aantal andere bewoners schriftelijke klachten hierover had ont vangen. 's Avonds belde een andere em ployé van Eurowoningen mij op en ver telde me dat hij de zaak zou gaan onder zoeken en dat ik er nog wel van zou ho ren. Tot nu toe is deze zaak nog steeds in onderzoek." Toen de heer Van der Velden later nog eens belde kreeg hij, zo zegt hij, ten ant woord: „U bent eigenaar, dus het is uw zaak." en dat er thans een reëel uitzicht is dat de P.v.d.A. weer in de oppositie moet. „De toch al niet te grote geloofwaar digheid van de oppositie zou dan wel eens kunnen leiden tot nog grotere af brokkeling", meent de C.H.U.-voorzitter. Steun verleende prof. Van Hulst voorts Udink, die volgens hem bewezen heeft een man met een groot persoonlijkheids gehalte te zijn. Ondanks een eenzijdig citeren van een toespraak van de heer Udink voor de Unieraad, waardoor een indruk werd gewekt dat hij voor de har de hand zou zijn bij de handhaving van orde en gezag, heeft hij getoond uit het goede hout te zijn gesneden. „Minister Udink heeft nu al ervaren dat men graag tegen hem oploopt, maar dat het respect voor hem zal groeien naarmate hij staan de blijft", aldus prof. Van Hulst. DEN HAAG. Minister-president De Jong vertrekt vandaag naar New York waar hij ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der V.N. een toespraak tot de volkerenorganisatie zal houden. De be windsman staat aan het hoofd van een delegatie, die bestaat uit de minister-pre sident van Suriname en de Antillen en de ministers Luns van Buitenlandse Zaken en Udink ontwikkelingssamenwerking. Na afloop van de wekelijkse kabinets zitting deelde de premier mé'N dat het hoofdthema van zijn dinsdag uit te spre ken rede zal zijn: Een betere verdeling van de welvaart in de wereld. VENRAY. De 42-jarige heer J. Pou- wels uit Helmond en de 18-jarige lifter Verdonschot uit Asten zijn vrijdag in IJs- selstein om het leven gekomen, toen de eerste met zijn auto moest uitwijken voor een andere wagen, de lifter raakte en te gen een lantaarnpaal botste. ROTTERDAM. Burgemeester Thomassen van Rotterdam heeft mi nister Klompé van CRM gevraagd ervoor te zorgen, dat informatie aan de bewoners van een door calamiteit bedreigd gebied onmiddellijk via een landelijke radiozender kan uitgaan. Het attenderen van de bevolking zou door BB-sirenes kunnen plaatsvinden. Aanleiding tot de stap van de burgemees ter is de situatie bij de brand in de Vlaar- dingse kunstmestfabriek ENCK op 13 april van dit jaar, waarvan de gevolgen ook in de gemeente Rotterdam merkbaar wa ren. Er is gebleken, dat de middelen die ons nu ter beschikking staan om de be volking te waarschuwen onvoldoende zijn, zegt de heer Thomassen in zijn beleids nota over openbare veiligheid. Hij stelt ook dat het niet goed overkomen van de informatie destijds in Hoogvliet, maar ook elders in 't Waterweggebied ongerust heid heeft gewekt. Deze ongerustheid is gevolgd door „verwondering en wrevel omtrent het feit, dat een daarvoor zo bij uitstek geschikt massamedium als de ra dio in kritieke situaties niet stante pede door de plaatseliike autoriteiten kan worden ingeschakeld om de door de om standigheden vereiste mededelingen te doen". Zolang de radioalarmering nog niet functioneert zal op een andere wijze moeten worden voorzien in de alarme ring en informatie. De raad van Rotter dam zal daarom binnenkort een voorstel ontvangen voor het kopen van vier mo biele geluidsinstallaties van een groot ver mogen. Twee zullen op de linker Maas oever en twee op de rechteroever worden gestationeerd bij politiebureaus. Het is de bedoeling de bevolking tijdig op het innoveren van het nieuwe waarschuwings systeem voor te bereiden. In Hoogvliet een Rotterdams stadsdeel dicht bij de raffinaderijen zou dat op verzoek van de wijkraad gebeuren door huis-aan-huis- verspreiding van vouwbladen, waarin zo mogelijk ook algemene gedragsregels voor gevaarlijke situaties en voorschrif ten voor evacuatie zullen worden opgeno men. Na het invoeren van radioalarmering kunnen de vier alarmauto's worden ge bruikt voor de wachturen, als de lande lijke radiozenders niet in de lucht zijn. De commissaris der koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, zal het voorzitterschap op zich nemen van de commissie die gevormd wordt in verband met de aanwijzing tot sanerings- gebied van de Rijnmond, aldus het mi nisterie van Sociale Zaken en Volksge zondheid. Verwacht wordt dat de Eerste Kamer nog dit jaar het ontwerp van wet op de Luchtverontreiniging zal behande len. i .Jv:-..-*U „si J:?U iiA (Van onze correspondent) GRONINGEN. De remleidingen van vier legervrachtwagens zijn op het ter rein van de Johannes Post-kazeme in Ha- velte doorgesneden. Een paar doppen van de benzinetanks van andere auto's wer den in de bosjes teruggevonden. De Le gervoorlichtingsdienst wil het woord „sa botage" in dit geval met aadruk tussen aanhalingstekens plaatsen. Het onder zoek is nog niet i-ond en men houdt reke ning met de mogelijkheid van baldadig heid en van vernieling als gevolg van gefrustreerdheid." Overste C. F. Hulst van de 43 pantser brigade in Havelte, zei ons dat het niet zeker is of de dader binnen of buiten de kazerne moet worden gezocht en of het een kwestie van baldadigheid is. Dat de zaak pas nu bekend is gewor den „is niet omdat er iets te verbergen is", verzekerde de legervoorlichtings- dienst ons, „maar omdat er veel meldin gen binnenkomen die lang nie.t altijd iets met sabotage hebben te maken. Derge lijke gevallen maken wij niet automa tisch bekend." (Van onze correspondent) UTRECHT „Diepe zandwinningspiassen, omgeven door een goed parklandschap in de onmiddellijke omgeving van wooncen- tra, kunnen goedkoper dan traditionele zandwinningsmethoden voorzien in de enorme behoefte aan zand, terwijl ze te gelijkertijd grote mogelijkheden openen voor de zo noodzakelijke openluchtre creatie. Bovendien vormen dergelijke zandwinningspiassen met hun parkom geving een veel resistenter bufferzone bij woon- en industriegebieden dan gras land". Dat is één van de stellingen, die de president-directeur van de N.V. Grontmij, ir. J. J. Westerhof, gisteren in het Jaarbeurscongrescentrum in Utrecht ontvouwde op de landschapsstu diedag, georganiseerd door het Neder lands instituut voor Ruimtelijke Orde ning en Volkshuisvesting. Hij pleitte voor een nationaal meerjarenplan voor de re creatie. Onder het motto „Kijk op het middenge bied van Holland", gaf een aantal des kundigen beschouwingen over wat voor ook in de ruimtelijke ordening de „harde-lijnaanhangers" vond veelal aangeduid werd met de meer romanti sche term het groene hart: de open ruim te tussen Rotterdam, Den Haag, Amster dam, Utrecht. Een modern zandwinningsbeleid waarbij de overheid de zaak stevig in de hand houdt, zag ir. Westerhof als een moge lijkheid voor uitbreiding van de water recreatie, die hogere prioriteit verdient dan het inunderen van lage polders, waarover de laatste tijd wel gesproken wordt. Met inbegrip van schadeloosstel lingen en te treffen voorzieningen gaan de investeringen voor volgelopen polders 30 a 60.000 gulden per hectare bedragen: een hoog bedrag in aanmerking genomen dat de opnamecapaciteit geraamd wordt op tien boten (30 personen) per hectare. De daarmee samenhangende vergroting van de mogelijkheid tot oeverrecreatie kan ook goedkoper bereikt worden, na melijk door het maken van inhammen en kreken bij bestaande plassen. Over de 1500 vuilnisbelten die Nederland nog telt, merkte de heer Westerhof op dat tot in lengte van dagen een groot deel van het Nederlandse vuil zijn weg naar stortplaatsen zal vinden omdat andere methoden (o.a. verbranding) duur zijn en ook weer hun bezwaren hebben. Zorg vuldig opgezet, goed beheerd en opge nomen in stadsgewestparken kunnen vuilstortplaatsen bij een minimum aan overlast zelfs leiden tot landschapver rijking door het ontstaan van begroeide glooiingen en heuvels, aldus ir. Wester hof. Behoud van de openheid van „Hollands midden" stond min of meer centraal op deze studiedag. Landelijk gezien vormt deze openheid nog geen probleem vol gens de president-directeur van de Grontmij. Alle bebouwde oppervlakten bij elkaar ge teld, komt men op nog geen 16 percent van Nederlands totale oppervlakte en als in de komende 25 30 jaar voor de be volkingsuitbreiding evenveel ruimte aan de landbouw onttrokken wordt als tot nu toe in zijn totaliteit gebruikt wordt voor steden, dorpen, industrieterreinen, sportterreinen en dergelijke, is nog altijd 80 percent van de ruimte open. Maar in het westen liggen de cijfers anders en daarom is egalere spreiding van de be volking over Nederland van de grootste betekenis. Ook de natuur in het hart van Holland kreeg aandacht op deze studiedag. Dr. I. S. Zonneveld, lector aan het internatio nal training centre Delft, pleitte voor het instellen van landschapsreservaten, waarbinnen de boeren vergoeding krij gen voor hun bijdrage aan het handha ven van hun eigen natuurlijke drang tot een maximale bedrijf son tplooiing. De steeds verder gaande horizonvervuiling (flatgebouwen, hoogspanningsleidingen) zou tegengegaan kunnen worden door het landschap een grotere beslotenheid te gaan geven' in zekere zin een herstel van de vroegere toestand, toen grote de len overdekt waren met griend- en an dere bossen. ADVERTENTIE is 25,— per m3 te duur? Beslist I ZELFBOUW bespaart u 1 2300,—. U wordt gesteund door een erkende vak man, die de gasaansluiting inregeling en garantie/service op zich neemt LAAT u de aanleg doen, dan besparen wij u toch nog 20% op de gebruikelijke prijs. KONINGINNEWEG 30 - HAARLEM Telefoon 0 23 - 37 70 41 „Wij Vlaardingers willen geen stank". Deze en nog meer leuzen voerden tal rijke Vlaardingse scholieren met zich mee in een protestbetoging naar Den Haag. Zij uitten hun ongenoegen over de enorme smogvorming de afgelopen week in Rijnmond. In de regerings- stad boden de scholieren staatssecre taris Kruisinga van Volksgezondheid een protestbrief aan. NEW YORK De Nederlandse regering meent dat de bevolking van de Portugese gebieden in zuidelijk Afrika zelfbeschik king moet worden verleend en dat Zuid- Afrika niet langer het recht heeft Zuid- west-Afrika te besturen. Zjj erkent het illegale bewind in Rhodesië niet en be schouwt de apartheidspolitiek als een beletsel voor vrede en rechtvaardigheid voor het overgrote deel der volkeren in Zuid-Afrika en Zuidwest-Afrika. De Nederlandse gedelegeerde in de de kolonisatiecommissie van de Verenigde Naties, het Tweede-Kamerlid ir. Cornelis sen (KVP) zei dit vrijdag in de V.N. Tevens deed hij een ernstig beroep op alle be trokken regeringen, te streven naar een vreedzame oplossing en af te zien van het gebruik van geweld. De staatshoofden van de Oost- en midden-Afrikaanse landen zijn, zoals be kend is, evenals de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid, tot de conclusie gekomen dat de betrokken regeringen doof zijn gebleven voor hun dringende verzoeken en dat andere middelen moeten worden aangewend. DEN HAAG.Minister Klompé (CRM) heeft ontkennend gereageerd op de vraag van het Kamerlid E. J. Harmsen of de Nederlandse regering de overkomst naar ons land van 10.000 Antillianen zal bevor deren. Wel heeft de ministerraad onlangs een ambtelijke werkgroep ingesteld om advies uit te brengen inzake een geprogrammeer de aanpak van de vraagstukken die zich rond de vestiging van Antillianen in ons land kunnen voordoen, zo blijkt uit het antwoord. Aanleiding voor dit besluit was de bezorgdheid over de in aantal toene mende incidentele wervingen van Antilli anen door het bedrijfsleven. DEN HAAG Drie hoofdpunten mar keren naar de mening van premier De Jong de algemene politieke en financiële beschouwingen, die deze week in de Tweede Kamer zyn gehouden. Allereerst is duidelijk het kabinets standpunt inzake de democratische rechts orde naar buiten getreden. „Het is een goede zaak dat dit standpunt vast staat." Dan is naar de mening van de premier gebleken dat voor het afkoelingspakket van de regering in het parlement een meerderheid valt te behalen. Als derde hoofdpunt wees de bewinds man op de discussie over de gekozen for mateur of informateur bij kabinetsforma ties, een goed debat met het oog op de komende verkiezingen. De minister-president zei dit na afloop van de wekelijkse kabinetsbijeenkomst. AMSTERDAM De Amsterdamse poli tie heeft bij een boekhandelaar vijf enve loppen in beslag genomen, waarin zich naast het blaadje „De kabouter kolonel" (een publicatie van het „ministerie van offensie" van Oranje Vrijstaat) ook onge veer 1 gram hennep bevond. Uit een laboratoriumonderzoek is gebleken dat de hennep van slechte kwaliteit was en uit de inhoud van elke envelop slechts ééntiende gram marihuana was te bereiden.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2