Dreigement Afrikaanse staten in kwestie van wapenleveranties aan Zuid-Afrika: „WIJ ZULLEN ENGELAND UIT HETj GEMENEBEST MOETEN GOOIEN" Gesprek tussen Rogers en Gromyko Delegatie van OAE bezoekt t aantal Westerse landen Belgische regering in moeilijkheden Weer felle gevechten in Reggio Egypte bereid tot verdere besprekingen Ojoekwoe gaat wellicht naar Zwitserland 1 EvitaPeronzou in België zijn begraven Studenten in Bandoeng beëindigen |hun staking achtergrond Na gemeenteraadsverkiezingen I Bomaanslagen in I Argentinië Passagiers gekaapt Russisch vliegtuig terug Apartheid in kerk van Bijbel uit aanvaardbaar" wsmmm ZATERDAG 17 OKTOBER Andere middelen Wachten „BRIL MODERN „CHRISTIAN DIOR" „BRIL MODERN' (Van onze reisredacteur) CAIRO Politieke waarnemers in Cairo zijn er in doorsnee van over tuigd dat de stokkende onderhandelingen omtrent een vreedzame oplos sing van de crisis in het Midden-Oosten zullen worden voortgezet. Noch de Israëlische weigering om aan de besprekingen deel te nemen voordat Egypte zijn raketten uit de onmiddellijke nabijheid van het Suez-kanaa heeft teruggetrokken, noch de onhandige Amerikaanse manoeuvre om de beraadslagingen op secundair niveau af te breken schijnen een voortzet ting van wat, gemakshalve „de missie-Jarring" wordt genoemd, definitief in de weg te staan. Beiden versterkt ,Gewetensstrijd' Zuidafrikaanse synode NEW YORK (AFP)De ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie, Rogers en Gromy ko, hebben gisteravond vier uur lang ge sproken over het Midden-Oosten, Berlijn, Indo-China, beperking van de kernbewa pening en het vreedzaam gebruik van de zeebodem. Tijdens dit eerste onderhoud zijn geen meningsverschillen uit de weg geruimd, zo wordt van Amerikaanse zijde meege deeld. Maandag wordt het gesprek voort- gGZGt. De stemming tijdens het eerste gesprek was ernstig, soms heftig, maar niet vijan dig, zo wordt van Amerikaanse zijde mee gedeeld. De meeste tijd is besteed aan het Midden-Oosten, waar volgens de Ameri kanen het bestand door Egypte geschonden is, maar volgens de Russen niet. Bij het gesprek over het Midden-Oosten waren slechts tolken aanwezig. De andere onderwerpen zijn behandeld in aanwezig heid van Joseph Sisco, de Amerikaanse onderminister voor het Midden-Oosten, Martin Hillebrand, Amerikaans ondermi nister voor Europese zaken, Abrassimov, de Russische onderminister van buiten landse zaken, tevens permanent vertegen woordiger bij de V.N. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN. In Londen heerst politieke hoogspanning omdat door de voorgenomen Britse wapenleveranties aan Zuid-Afrika het voortbestaan van het Britse gemenebest op het spel staat. Deze week heeft dr. Julius Nyerere, Tanzania's president, premier Heath voor de gevolgen van deze daad ernstig gewaarschuwd. Gisteren was het de beurt van dr. Kenneth Kaoenda, president van Zam bia die in zijn capaciteit van voorzitter van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid met een grote delegatie daarvan op het ogenblik de vrije wereld af reist, om vooral te protesteren tegen de steun van de NAVO aan Portugal en daardoor aan de koloniale macht van dat land in Afrika en elders. 1-i «maaIaii nrohoufPII Hpt ZOU GGTl stom bestland niet het recht heeft Engeland te vertellen wat het al of niet moet doen, zoals premier Heath en zijn medeministers Gemenebestland de wet kan voorschrij ven. „Wij zijn hier alleen gekomen om de Britse regering van onze opvattingen over de kwestie op de hoogte te stellen, zoals premier Hath en zijn medeministers omgekeerd hun mening te kennen heb ben gegeven". „Verder is het ons doel, zoals we vroe ger al diverse malen hebben gedaan, om over de hoofden van de Britse regering heen een beroep* te doen op het morele geweten van het Britse volk". Dr. Kaoenda legde er de nadruk op dat het probleem niet meer een zuivere Gemenebest-aangelegenheid is, maar dat de OAE (Organisatie van Afrikaanse Eenheid) en de conferentie van niet-ge- bonden staten, die pas in Loesaka heeft vergaderd, ermee zijn gemoeid. Samen hebben deze organisaties de missie op dracht gegeven om de reis te maken. Engeland was het enige Gemenebest land dat de missie bezocht met als hoofddoel te spreken over de voorgeno men Britse wapenleveranties. De missie, die gisteren ook in Bonn is geweest, gaat ook nog naar Washington, Parijs en Rome. Dr. Kaoenda, onder andere geflan keerd door de ministers van Buitenland se Zaken van Algerije, Kenya en Kame roen, verklaarde na zijn lange gesprek met premier Heath tegenover de pers dat wanneer de wapenleveranties door gaan, Engeland uit het Gemenebest zal moeten worden gegooid. Hij wilde er niet over uitwijden hoe dat technisch precies zou moeten gebeuren. „Het zou een stom me generaal zijn die zijn plannen vante- voren ontvouwt". Maar het royement van Engeland is een aangelegenheid waarover alle leden gezamenlijk moeten beslissen. „Wat zal er gebeuren indien het Gemenebest niet als totaliteit bereid zou zijn om met En geland te breken?" „dan zullen andere middelen moeten worden toegepast". Er is reeds sprake van dat de opstan dige leden van het Gemenebest in geval van wapenleveranties, wat betreft de eigen wapenbestellingen die zullen boycotten of lopende orders zullen vertragen. Maar zover is het allemaal nog niet. Dr. Kaoenda was er absoluut van over tuigd dat de Britse regering nog geen eindbeslissing over de wapenverkoop heeft genomen. Anders zouden deze ge sprekken en Engelands voortdurende raadpleging van het Gemenebest zinloos en karakterloos zijn. Kaoenda zei dat Zambia als Gemene- (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL. Het politieke klimaat in België heeft zich, sedert de zondag ge houden gemeenteraadsverkiezingen,geken merkt door een zenuwachtig zoeken naar lapmiddeltjes waarmee het leven van de huidige katholiek-socialistische coalitie verlengd of zelfs gered kan worden. Het ziet er echter niet naar uit dat men zal slagen. De kern van alle moeilijkheden is de grondwetsherziening. Men geeft de regering Eyskens weinig kans de kwes tie, die al voor het zomerreces hopeloos was vastgelopen, op een voor alle par tijen aanvaardbare wijze op te lossen. Om dat te doen heeft de premier de medewerking nodig van hetzij de Brus selse socialisten ofwel de Waalse libera len. Maar geen van beide groepen schijnt bereid te zijn Gaston Eyskens de hel pende hand te bieden. Althans niet zonder dat daarvoor een hogere prijs wordt be- taald. Nu zijn er twee mogelijkheden: Lys kens kan het ontslag van zijn regering aanbieden en zodoende de weg effenen voor een sterke drie partijen regering, namelijk de twee huidige partners plus de liberalen. Zo'n ploeg zou dan verze kerd zijn van de tweederde meerderheid in het parlement die nodig is om de grondwetsherziening er door te krijgen De liberalen die bij de gemeenteraads verkiezingen nogal wat harde klappen te incasseren kregen, schijnen hier wel iets voor te voelen. Want het alternatief zou zijn kamerontbinding en vervroegde ver kiezingen. Zowel de Katholieke Volkspar- tij als de socialisten beweren dat zij daar niet bang voor zijn. Bij de liberalen leeft evenwel de vrees dat hun dalende popu lariteit op nog groter stemmenverlies dan bij de gemeenteraadsverkiezingen zal uit draaien. Ook bestaat er een redelijke kans dat de F.D.F. de Franstalige ex tremisten die zondag een daverende over winning in het Brusselse behaalden, dan tot het parlement, waar zij nu nog niet vertegenwoordigd zijn, zullen doordrin gen. De drie „traditionele" partijen zijn het er wel over eens dat dat vermeden moet worden. Ondertussen heeft de regering niet zo heel veel tijd meer om zich te bedenken. Uiterlijk op 15 november moeten de uit voeringsbesluiten verschijnen voor de eco nomische planning en regionalisatie. In dit pakket zit ook de gebiedsafbakening Brussel en het lijkt niet onwaar- ADVERTENTIE schijnlijk dat de struikelen. regering hierover zal KENNETH KAOENDA „We brengen aan onze opdrachtge vers rapport uit en zij zullen moeten be slissen", zei dr. Kaoenda. „bent u erin geslaagd premier Heath te doen afzien van de wapenleveranties?" Lachend ant woordde dr. Kaoenda: „We zullen nog een paar maanden moeten wachten voor we dat weten". In Londen gelooft men dat de Britse regering geen beslissing zal nemen voor de conferentie van premiers van Geme- nebestlanden, die in januari in Singapore zal worden gehouden. In Engeland voert vooral het Londense dagblad „The Ti mes" een felle campagne tegen de wa penleveranties aan Zuid-Afrika. Wat de bedreiging van de Russische vloot rond de Kaaproute betreft heeft zelfs de Britse minister van Marine, Pe ter Kirk, deze week verklaard dat die dreiging schromelijk overdreven is. Hervatting van de wapenleveranties aan Zuid-Afrika, die door de Verenigde Na ties zijn verboden, zou juist de commu nistische penetratie in de rest van Afri ka en het gevaar voor een Afrikaanse rassenoorlog verhogen, omdat de Afri kaanse landen dan in de armen van de Sovjet-Unie of China, of beide, zouden worden gedreven. BUENOS 'AIRES (AFP). In Argen tinië zijn gisteren verscheidene bomaan slagen gepleegd op gebouwen van Ameri- I kaanse ondernemingen en op huizen van I Amerikanen. I Hier en daar werd veel schade aange richt, maar persoonlijke ongelukken heb ben zich niet voorgedaan. Het huis van een Amerikaanse militaire attaché in Buenos Aires werd geheel ver nield doordat er na de ontploffing brand I uitbrak. -V. REGGIO Dl CALABRIA (Reuter). Op last van de Italiaanse autoriteiten zijn gisteren meer dan 3.000 militairen overgebracht naar het gebied rond Reggie üi Calabria. In de stad werd opnieuw fel gevochten tussen demonstranten en politie. Pelotons zwaar bewapende oproer politie gingen in het offensief tegen de demonstranten. Met bulldozers, pneuma tische hamers en vrachtwagens baanden de veiligheidstroepen zich een weg door brandende barricades op de wegen naar het vliegveld. Op de foto agenten in actie in het cen trum van Reggio. ANKARA (AFP). De 44 passagiers van het gekaapte Russische vliegtuig zijn gisteren met een speciaal uit Mos kou gekomen Antonov-24 uit Trebizonde in Turkije naar Batoem vertrokken. Met het toestel vertrokken ook drie van de vijf bemanningsleden. De ande re twee liggen in een ziekenhuis. Zij zul len naar de Sovjet-Unie terugkeren zo dra de artsen van het ziekenhuis in Tre bizonde hiermee akkoord gaan. ff Alleenverkoop voor Haarlem en omgeving van de brilmonturen i»» Contactlensspecialisten Kruisstraat 17, hoek Ridderstraat Haarlem, Tel. 3275 63 BERN (Reuter). Het Zwitserse mi nisterie van justitie heeft meegedeeld dat het overweegt de voormalige Bia- fraanse leider Ojoekwoe politiek asiel te verlenen. Er is daartoe van de zijde van Ojoekwoe om inlichtingen gevraagd. Generaal Oejoekwoe moet Ivoorkust verlaten waar hij sedert de ineenstorting van Biafra begin van dit jaar in bal lingschap heeft geleefd. Het staat wel vast dat de VS en Is raël niet erg gebrand zijn op het aan nemen van een Egyptische resolutie (of althans door de VAR geïnspireer de resolutie) in de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties. Zij zou beide landen kunnen confronteren met op zijn minst een ernstige aanbe veling die de Veiligheidsraadresolutie van 22 november 1967 zou voomen van een verduidelijking die politiek uiterst moeilijk te hanteren zou zijn. Het uitgebreide diplomatieke over leg dat van Egyptische kant niet alleen in Cairo maar ook elders heeft plaatsgevonden, maakt het vrijwel zeker dat zo'n resolutie in de Algeme ne Vergadering met de massieve steun van vooral Afrikaanse en Azia tische landen, om van het communis tisch blok maar niet te spreken, zou worden aangenomen. Op zichzelf heeft dit nog weinig praktische waarde, aangezien bindender besluiten dan al tijd nog moeten worden genomen door een Veiligheidsraad waar in laatste instantie een Amerikaans veto kan worden gehanteerd, Amerikaanse di plomaten echter maken zich toch vol doende zorgen over de ontwikkelingen om het tot stand komen van een der gelijke resolutie te kenschetsen als „hoogst ongemakkelijk". Egyptes ge slepen minister van Buitenlandse Za ken Riad kan in New York dan ook bieden met een fraaie troefkaart op zak, die het nietes-welles spel omtrent het installeren van raketten in de ver boden kanaal-zone in Egyptisch voor deel kan beslissen. Voorzover dat in Cairo valt te over zien, zou de VAR wel bereid zijn om het niet tot het aannemen van een re solutie te laten komen, wanneer ver der over de raketten niet wordt ge klaagd. De versterking van het mili tair potentioneel aan de westzijde van het kanaal wordt dan weggestreept te gen het feit dat Israël in de bestands periode weer voldoende anti-raket ma teriaal heeft ontvangen om eventuele Egyptische voordelen te niet te doen. En dan komt er dus een stelling op het bord waarin onderhandelingen mo gelijk wonden met twee partijen die zich beiden hebben versterkt. Aan verlenging van de bestandsover eenkomst inclusief onderhandelingen, behoeft dan ook volgens westelijke waarnemers èn Egyptische kenners eigenlijk weinig twijfel te bestaan. De minst toegevende deelnemers aan dit gigantisch touwtrekken zal vermoedelijk Israël zijn. Niet zozeer vanwege de door Egypte geschonden afspraak, al zal dit zeker als voor wendsel worden gebruikt, maar om dat Israel uiteraard zo lang mogelijk wenst af te wachten hoe de interne politieke situatie in Egypte zich in de komende maanden zal ontwikkelen. Bovendien noopt de toestand in Jorda nië Israel niet in het minst tot haast, zolang er niet metterdaad onnieuw aan het Suezkanaal wordt gevochten. De joodse staat heeft er voor alles belang bij al zijn grenzen definitief te bevei ligen. Zij meent terecht dat het slechts zin heeft vredesovereenkomsten te sluiten met staten, waarvan mag wor den verondersteld dat zij bij machte zijn een loyale uitvoering ervan te ga randeren. Israel zal dus ook willen ob serveren in hoeverre de politieke we zenstrekken van Jordanië in de nabije toekomst wellicht zullen veranderen. Na drie jaren van bezetting, drie jaren van een strategisch ideale po sitie in geval van nieuwe krijg, mag dit Israel zijn voordeel (alle buiten landse verwijten en verdachtmakingen ten spijt) nimmer opgeven voor een onzekere vrde. Op dit punt wordt Egypte al direct geconfronteerd met een onvermijdelijke consequentie van Nassers overlijden: het zal opnieuw moeten waarmaken dat het spreekt en onderhandelt namens een Arabi sche wereld. Voor landen als Libië, Soedan, Saoedie-Arabië, Koeweit en Li banon zal dat voorzover het om be vordering van de vrede gaat geen pro blemen opleveren. Maar zelfs al is ko ning Hoessein dan nog zo op die vre de gebrand in zijn land hebben de militair betekenisloze Palestijnen nog steeds een overwegende invloed op de op de praktische geldigheid van zijn besluiten. En die Palestijnen, zo blijft Arafat onverstoorbaar herhalen, wil len Israel dwingen tot het aanvaar den van één staat voor Palestijnen èn joden: een absoluut onbereikbaar ver langen dat slechts tot voortduring der onvrede kan leiden. Het lijkt ondenkbaar dat Egypte be reid zou zijn een partiële vrede met Israel te sluiten, want het kan zich dat binnen het kader van de Arabische politiek en zijn verlangen om leider van de Arabische wereld te blijven, niet veroorloven. Het is evenzeer uit gesloten dat Israel een dergelijke re geling aantrekkelijk zou vinden. Als namelijk in Jordanië vroeg of laat nieuwe gevechten losbarsten, al dan niet met Syrische en Iraakse inmen ging, zou Egypte moeten beslissen of het een vredesovereenkomst dan wel zijn lidmaatschap van het Arabisch conglomeraat respecteert. En althans Israel maakt zich weinig illusies over de uitkomst van zo'n „gewetensstrijd" Ergo, er zal van vrede in het Mid den-Oosten alleen dan sprake kunnen zijn wanneer Israel definitieve vendra- gen kan sluiten met al zijn Arabische vijanden en als het die Arabische vijanden voldoende binnenlands over wicht toekent om deze vrede, in weer wil van eventuele oppositie, te kun nen honoreren. Aangezien dit voorlo pig bij lange na niet het geval is, kan van een voortzetting der bespre kingen geenszins een resultaat worden verwacht dat het in het Midden- Oosten terzijde van alle politieke slo gans zo algemene en overweldigende verlangen naar die vrede spoedig zal bevredigen. Egypte wenst geen voort durende verlenging van een bestand zonder meer, daar het zich niet stil zwijgend bij het voortbestaan der Is raëlische bezetting van Arabische grond wil neerleggen. Voortgezette besprekingen kunnen althans het ook voor Arabieren acceptabel excuus vormen om de wapenstilstand te doen voortduren zonder dat het Egyptisch prestige erg wordt ge schaad. Egypte mag dan bij monde van zijn minister van voorlichting Mohammed Heykal brallen dat het geen belang hecht aan het voortbestaan van de voor het plan-Rogers gemaakte af spraak zonder resultaten in de rich ting van vredeDe feiten leren anders. Gedurende de laatste maan den heeft Egypte door de Israëlische bombardementen in de Suez-kanaalzo- ne 600 man per week verloren, weg dat Egypte dan wellicht in New York een politieke troefkaart in han den heeft, zij onthullen overigens dat Israel in militair opzicht een stok ach ter de deur heeft, die de Egyptenaren zich wel tweemaal zal doen bedenken aleer zij besluiten om hun granaten weer over het langzaam verzandende Suezkanaal te zenden. I zak die het nietes-welles spel omtrent jooosc ncm n v<,«. (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL. Ruim 15 jaar geleden verdween het lijk van de door zekere Argentijnse groepen verafgode Evita Pe ron. AI die tijd hebben de Peronisten ijverig gezocht naar de stoffelijke resten van de blonde schoonheid. En nu komt er plotseling uit Argentinië het bericht I dat een generaal onthuld heeft dat zij in het geheim in Brussel is begraven. Men is nu aan een onderzoekje begon nen, wat geen sinecure is aangezien Brus sel met zijn randgemeenten maar liefst 24 kerkhoven bezit. Uitgaande van de veronderstelling dat de lieden die inder- tjjd het gebalsemde lijk lieten verdwijnen het zeker niet onder de naam Peron heb ben laten begraven, had men als enige betrouwbare houwvast de nationaliteit. Want in de registers van de Belgische begrafplaatsen wordt altijd het land van herkomst vermeld. Welnu voor 1955, het jaar waarin het lijk spoorloos verdween, nadat president Peron aan de dijk was gezet, wordt er in geen enkel kerkhof register melding gemaakt van de begra- I fenis van een vrouw uit Argentinië. Wel iswaar is dit nog geen bewijs dat het lijk toch niet ergens in België onder de groe ne zoden rust. Het zal echter heel wat speurwerk vereisen om het te vinden. DJAKARTA (Reuter). De Indonesi- sche studenten, die in staking zijn nadat een van hen werd doodgeschoten in een gevecht met de politie, zullen maandag terugkeren naar de universiteit. Dit heb ben studentenkringen in Djakarta vrijdag I meegedeeld. Verklaard werd dat de studenten aan I de technische hogeschool in Bandoeng hun „strijd voor burgerrechten" evenwel zul len voortzetten. De vechtpartij tussen de I studenten en de politie brak op 6 oktober uit na een voetbalwedstrijd tussen een I studentenelftal en een van politiemannen in opleiding. De 21-jarige student René I Louis Conrad werd daarbij gedood. Dinsdag hebben ongeveer 3000 studen ten van de universiteit in Soerabaja I een vreedzame demonstratie gehouden I uit sympathie met hun collega's in I Bandoeng. PRETORIA (DPA/AFP). Als „juist en van de Bijbel uit aanvaardbaar" heeft gisteren de generale synode van de Neder duits Hervormde kerk van Zuid-Afrika de splitsing van de kerk in een blanke moe- I derkerk en een Bantoe-dochterkerk goed- I gekeurd. De Nederlandse geestelijke dr. A. Kruys- wijck, die als gast aanwezig was, riep op de kleingeestige apartheid in het leven van alle dag te veroordelen om te bewijzen dat zij geen ideologie is geworden. Hij vond dat de aangehaalde bijbelpassages die de apartheid moeten rechtvaardigen, even goed kunnen worden gebruikt om het te gendeel te staven. Hij vroeg zich af wat de kerk zou doen als het voor een min derheid onmogelijk werd een meerderheid te regeren. Hem werd te verstaan gegeven dat het vermetel was na een verblijf van vijf da gen in Zuid-Afrika te durven oordelen I over zuidafrikaanse toestanden.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3