Bewoners onthulden beelden bestemd voor „hun" straten Reeds drieëntwintighonderd gegadigden voor excursies Leerlingetjes van kleuterschool schonken fruitbakjes aan zieken Bollenteelt goedkoper andere gebieden in polders dan in Eerste peuterspeelzaal in IJmond In gebruik op 2 november PTT houdt „Open huisvoor nieuwe telefooncentrale in Santpoort IN DE VISHAL Havenberichten Tijdens opening expositie bij Felison Parkeerverbod in Van Riemsdijklaan KORT NIEUWS ANTWOORD OP VRAGEN OVER VERHOGING PACHTVERGOEDING ZATERDAG 17 OKTOBER 1970 IJMUIDER COURANT 5 - - (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. Vrijdag 25 september van dit jaar is de nieuwe tele fooncentrale, welke op de grens van Velsen en Haarlem bij de Slaperdijk is gelegen, zonder enig officieel vertoon in gebruik genomen. Op deze manier moest tot dusver de aan een dergelijke opening meestal verbonden publici teit achterwege blijven, hetgeen echter allerminst betekent dat een en ander de in Santpoort wonende abonnees onopgemerkt is voorbij gegaan. Want en abonneenummer moet worden gedraaid, kon wegens de tot 9400 num mers verhoogde capaciteit de wachtlijst voor gegadigden inmiddels geheel worden afgewerkt. Zelfs zijn er nu bijna nog driehondrd nummers in re serve. Groei (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Wethouder J. G. Kolk man heeft vrijdagavond bij de ope ning van de tentoonstelling „Vorm- contrasten" in Felison in zijn toe spraak grote lof toegezwaaid aan het werk van deze stichting. Er wordt hier naar het oordeel van de wet houder een grote hoeveelheid ar beid verzet om de Velsenaren in de gelegenheid te stellen kennis te ne men van eigentijdse creativiteit, zo wel uit eigen plaats en streek, als ver daar buiten. Afspraken Hp'- Drie jaar geleden is men met de bouw van deze centrale begonnen, waarmee twintig maanden zijn gemoeid geweest. Daarna vergde het installeren van de in gewikkelde apparatuur nog eens zestien maanden. De bouwkosten bedroegen vijf en een half miljoen gulden, waarbij in begrepen vier miljoen gulden voor de technische installatie. De nieuwe centrale is uitsluitend be stemd voor het lokale verkeer over deze en de andere wijkcentrales in Haarlem- Noord, Haarlem-centrum, Aerdenhout en Heemstede. Het interlokale verkeer, waarvoor een netnummer moet worden gedraaid, wordt via de districtscentrale aan de Raaks afgewerkt. De groei van dit interlokale verkeer, waarbij in 1969 bijvoorbeeld in het dis trict Haarlem zeventig miljoen interloka le en zeshonderdduizend internationale ge sprekken werden behandeld, hebben der gelijke voorzieningen stellig noodzakelijk gemaakt. Zo is thans in de Waarderpol- der een tweede districtscentrale in aan bouw, welke men eind 1971 in gebruik hoopt te nemen. Ter gelegenheid van de opening van de centrale in Santpoort heeft de directie van het telefoondistrict Haarlem voor de om wonenden een zogenoemd „Open huis" ge- oiganiseerd, zodat geïnteresseerden in de gelegenheid worden gesteld het interieur te komen bezichtigen. Voor deskundige rondleiding is eveneens gezorgd. De be langstelling hiervoor is bijzonder groot ge- Aan de vrijdagmarkt werden de vol gende besommingen (in guldens) gemaakt: KW 29 8.100, 87 1.100, 178 8.800, 180 13.000, 183 4.600, WR 32 3.70Ö, HD 46 2.650, 67 3.760, TX 4 13.300, 10 6.500, 18 10.500, 22 6.700, 25 9.200, 33 17.700, 37 9.600, 39 13.200, HA 50 350, WK 18 1.700, 34 15.700, 38 13.400, 70 8.500, 73 13.400, 161 7.800, WD 6 3.300, 9 775, 19 2.375, 25 1.975, 73 9.000, 73 750, 115 1.100, 128 9.900, IJM 8 2.400, 23 900, 44 11.800. De spanvissers besomden: KW 206 en IM 207 18.800, KE 28 en UK 200 3.300, KW 109 en KW 177 1.200, TX 33 en TX 67 21.800, 9 en 29 18.200, 32 en 34 12.400, 40 en 42 3.800, 48 en 49 5.600, UK 17 en UK 249 2.600, 54 en 56 2.100, 133 en 145 2.800, 141 eji 236 4.000, 196 en 234 2.000, 205 en 207 20.600, VD 15 en VD 89 2.400. IJM 205 en IJM 221 13.000. In Scheveningen zijn zaterdagmorgen aangevoerd: 35 kisten wijting, 315 kleine kisten wijting, 650 gul, 1200 haring, 670 kleine kisten haring, 20 makreel, 520 kleine kisten makreel, 350 schol, 100 kisten di versen en 2500 kilogram tong. Aangekomen op 16-10-10: Hunzeborg, Berwik: F.iordaas, Seven Island, Singo, West Hartlepool; Cap Akritas, Patras; Rijnstroom, Shorham: Bar bara Ann, Hamina; Tasmansea; Victres, IJmui- den, Duinkerken; Jan, Malmo: Hunnau, Flix borough; Kattenturm, Cont. Plat; Ravensworth, Cardiff; American Lancer, Le Havre; Triumph, Ipswich; Louise, Rochester; Ethel Everard, Bir kenhead; Adrastus, Bremerhaven; Aida, Broek man; Saint Mare, Daker; Estonia, Le Havre; Meppel, Londen; North Humbria, Noordzee; Vines, Gunnes; Tomas, Gravensund; Smit Lloyd B, Cont. Plat; Energie, Swansie; Ganymedes. Vertrokken 16-10-10: Spaamestroom, Harlin- ?en; AmsteUaan, Hamfton; Christine Z, US Gulf; Gosport, Liverpool; Pergo, Kirchaldy; Wis, Londen; Bonaire, Selby; Treuholz, Felix- borough: Tor Scandia, Immingham; Netty, Gr. Yarmouth; Bianca, Belfast; Kattenturm, Cont. Plat; Apollo 1, Flixborough; Kul bride, Londen; Aaltje, Londen; Mercurius, Curasao: Silverstar, Ariles; Barbara Ann, Haukipudass; John Kruse, Antwerpen; Kurt H, Hamburg: Singo, Birken head; Aldert 1. Plymouth; Smit Lloyd 9. IJmui- den, Den Helder; Martha Friesecke, Londen; Melbrook. Aangekomen op 17-10-10: Alchemist Bremen, -halkis; Marag Sky, Archangel; Camarina, Ar changel: Metropool, Goole; Otto, Bremen: Gas- •eite, Goole, IJmuiden. Vertrokken op 17-10-70: Hunnau, Flixborough; Reestborg, Delfzijl; Mathilde, Belfast; Marag L« Havre, Bretagne. Oslo. bleken, zodat zich hiervoor tot dusver reeds drieëntwintighonderd gegadigden hebben aangemeld. Vandaar dat voorlo pig tot woensdag 28 oktober dergelijke rondleidingen in de avonduren zullen wor den gehouden. De wethouders G. J. Kolkman en C. Ockeloen met de heer en mevrouw Bergsma bij historische telefoonappa- ratuur. Vrijdagmiddag heeft hiervan de eer ste voor genodigden plaatsgehad, waarbij zich onder meer de Velsense wethouders J. G. Kolkman en C. Ockeloen bevonden. Deze excursie werd voorafgegaan door een inleiding van de directeur van het Haarlemse telefoondistrict, ir. H. G. Bergsma, die hierbij een uiteenzetting gaf van de omstandigheden, welke de bouw van deze centrale noodzakelijk heb ben gemaakt. Hierna was het de beurt aan de heer J. Kleinmann, die de ontwikkeling van 't telefoneren behandelde, van het eerste primitieve toestel van Alexander Graham Bell uit 1876, tot de moderne apparatuur. Op deze wijze uitvoerig voorgelicht be gonnen de genodigden aan een bijzonder interessante rondleiding door het gebouw, waarbij met grote belangstelling van ou de en nieuwe apparaten werd kennisgeno men. (Van een onzer verslaggevers) DRIEHUIS. De vijenveertig prille leerlingetjes van de Marie Boreelkleuter- school aan de Van den Vondeilaan in Drie huis zijn urenlang enthousiast bezigge- weest met het vervaardigen van fleurige fruitbakjes, met de bedoeling de resulta ten van hun ijverige handenarbeid bij zie ken en bejaarden thuis te bezorgen. Het initiatief tot dit sympathieke gevaar was genomen door de hoofdleidster van de kleuterschool, mejuffrouw N. M. W. Breen, die hiervoor door middel van een circulaire de hulp der ouders had inge roepen. Zij verzocht hierin hun kleuters wat fruit naar schooi te willen meegeven, zodat zij hier onder leiding van mejuf- Brazilië. In een brief aan de leden van de Tweede Kamer vragen de jongeren van de bij het NKV aangesloten Katholieke bond van personeel in de agrarische, voedings- en genotmiddelenbedrijven (AGV) duidelijk stelling te nemen tegen wat wordt genoemd „de afgrijselijke wantoestanden die er in Brazilië heer sen". Ook wordt van de Tweede-Kamer leden een onderzoek naar deze toestan den gevraagd. frouw Breen en haar assistente fraaie bakjes van konden samenstellen. De ouders hebben spontaan aan deze oproep gevolg gegeven, zodat de kinderen met een grote voorraad fruit naar school terugkeerden. Toen de bakjes dan ook al len met behulp van boomschors, mos, paddestoelen, bladeren en andere herfst- attributen waren voltooid, was er nog zo veel fruit overgebleven, dat hiermee ook een grote mand voor het verpleeghuis van Enige leerlingetjes van de Marie Bo- reelkleuterschool, ijverig met de fruitbakjes bezig. het Antoniusziekenhuis kon worden sa mengesteld. De kleuters hebben des middags met hun moeders de bakjes bij de verschil lende adressen rondgebracht, waar tel kens is gebleken dat de bezochte zieken en bejaarden deze vriendelijke geste bij zonder op prijs hebben gesteld. Jammer was het daarom, dat van de zijde van de burgerij zoweinig belangstel ling bestond voor één aspect van deze avond: het onthullen van de beelden wel ke geplaatst worden in de Roerstraat en de Kromme Mijdrechtstraat door en kele van de burgers, woonachtig in die straten. Slechts een paar haddenaan de uitnodiging gehoor gegeven. Alvorens vier van hen de beelden kon den onthullen attendeerde de heer Kolk man de aanwezigen er op dat dit jaar in Velsen niet minder dan acht beelden aan het stadsbeeld zijn of worden toegevoegd. Daartoe behoorden ook de beelden,, welke deze avond aan de openbaarheid werden prijs gegeven van de kunstenaars Fred Caraso, Nel van Lith, G. Bolhuis en Theo v.d. Nahmer. De gemeentelijke overheid kan slechts haar taak in dit verband ten uitvoer brengen, omdat zij wordt gesteund door de deskundige adviezen van de com missie voor de kunstopdrachten. Daar naast is er dan vooral het werk van Fe lison. ,,De mensen aldus wethouder Kolkman die hiervan niets weten, die Felison niet kennen, nooit een tentoon stelling bezoeken, verweren zich met de opmerking, dat het moderne niets voor hen is. Dat is een kwestie van smaak, waarover niet valt te twisten. Felison ech ter stelt zich strijdbaar op, wil wèl over die smaak twisten en vanuit de twist, de botsingen van meningen, komen tot smaakontwikkeling. „Nog altijd komt door het karnen van de melk, de boter naar boven. Wat de een mooi vindt, be hoeft de ander niet mooi te vinden en omgekeerd, doch van belang is de ont moeting van vrije mensen rond dit on derwerp. Daarbij richt Felison zich tot iedereen en tot alle burgers waar bij de jeugd niet wordt vergeten. De beste wensen van de wethouder ver gezelden daarna deze expositie van de kunstenaars Wim Bosman (niet de bur gemeester aldus de wethouder), Eric Claus, E. van Lamsweerde en Ger Zijl stra. Vervolgens had in de gang de onthul ling van de beelden plaats door vier be woners woonachtig in de beide straten in aansluiting waarop elkeen in de ge legenheid werd gesteld deze beelden en de expositie eens rustig te aanschouwen. 800ste vrijwilliger. Minister Udink heeft vrijdagmiddag in Den Haag het con tract van de 800ste vrijwilliger die in het kader van het Nederlandse vrijwil- ligersprogramma naar een ontwikke lingsland wordt uitgezonden, onderte kend. Deze ondertekening kreeg een bij zonder accent, omdat tevens het eerste lustrum van de Stichting Nederlandse Vrijwilligers wordt gevierd. (Van een onzer verslaggevers) BOLLENSTREEK. Het bedrag van 610 per hectare, dat in de IJsselmeer- polders betaald moet worden voor de bol- lencultuur, blijft bij het maximaal toege- late pachtsprjjsbedrag voor bollenland nog aanzienlijk achter. De maximaal toe laatbare prijs bedraagt thans 1255,- per hectare. Dit deelt staatssecretaris dr. Grapper- haus van Financiën mee in antwoord op vragen van het P.v.d.A.-kamerlid Dan- kert. Het kamerlid had de minister ge vraagd uiteen te zetten, waarom de rent meester der domeinen in de Wieringer- meer het voornemen heeft een extra pachtvergoeding van 300 per hectare op te leggen indien deze pachters hun grond aan bloembollentelers onderverpachten. De minister antwoordde, dat na rijp beraad, waarbij ook het departement van Landbouw en Visserij werd betrokken, en kele jaren geleden werd besloten aan pachters, respectievelijk erfpachters van domeinbedrijven in de IJsselmeerpolders welke zijn uitgegeven voor de uitoefening van de akkerbouw toestemming te geven de tot hun bedrijf behorende gronden ook te gebruiken voor de teelt van bloem bollen. Een dergelijke toestemming werd gegeven onder de voorwaarde, dat voor ieder jaar waarin in totaal van het be drijf tenminste een halve hectare met bloembollen is beteeld, de pachtprijs-ca non wordt verhoogd met 300 per hectare met bloembollen beteelde oppervlakte. Volgens de staatssecretaris werd tot verhoging van de pachtprijzen besloten, nadat was gebleken, dat in het algemeen de bloembollenteelt een aanzienlijk hoger (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Nadat de laatste moeilijkheden overwonnen zijn kan nu op 2 november de eerste en enige peuter speelzaal, gevestigd in het clubhuis De Schakel te Heemskerk, bestemd voor peuters van twee tot vier jaar, dus voor kinderen die nog niet oud genoeg zijn voor de kleuterschool. Aanvankelijk zou er eerder worden ge start, maar het aantrekken van perso neel ging niet zo vlug als de Alexander- stichting had gedacht. Nu zijn er per 15 oktober twee dames benoemd, die bei den de diploma's kleuterleidster A. en B. hebben. Het zijn twee gehuwde dames, mevrouw M. A. Dissen uit Castricum en mevrouw A. J. M. Richter uit Heems kerk. Zij krijgen bijstand van in totaal acht „speelmoeders", van wie er vier 's morgens en vier 's middags komen. Het is niet de bedoeling dat men hier zijn kinderen de hele week brengt zoals bij een kleuterschool. De praktijk heeft uitgewezen dat het beste is twee mid dagen of ochtenden per week. Een en an der kan echter voor elk kind apart be sproken worden bij de inschrijving. Men kan daarvoor terecht bij de heer H. Lief- tink, Valcooghstraat 33, Heemskerk, tele fonisch via het nummer 39.000 van het gemeentehuis. De kosten zijn afhankelijk gesteld van het gezinsinkomen en varië ren van 1,80 tot 2,50 per halve dag. Op maandag 2 november wordt er ge start, maar op zaterdag 31 oktober is officiële ingebruikname van de peuter speelzaal in het gebouw De Schakel aan de Maerelaan. Er zijn al ruim vijftig aanmeldingen binnen, maar men kan nog best wat peuters, ook uit Beverwijk, ge bruiken. exploitatieresultaat opleverde dan bij ex ploitatie van gronden als bouw- of als grasland, waarvoor ze zijn uitgegeven. Ook de bij onderverpachting verkregen bedragen bleken veelal belangrijk hoger te zijn, dan het gemiddelde netto-resul taat bij eigen exploitatie. De door de domeinpachters van de onderverpachters verkregen pachtbedragen zijn, volgens de staatssecretaris, vaak meer dan het tien voud van de pachtsom welke door de domeinpachters aan de staat voor de zelfde gronden moet worden betaald. Het komt voor dat gronden, ^welke voor 250 per hectare van de staat worden gepacht, bij onderverpachting tot omstreeks 3000 per hectare opbrengen. Bij het besluit de pachtprijs te verho gen met 300 gulden per hectare heeft ook meegespeeld, het wel zeer lage ren dement dat ten behoeve van de gemeen schap bij verpachting van voor de uit oefening van de akerbouw-weidebouw be stemde staatsgronden wordt verkregen. De regeling is, volgens de staatssecre taris voor het eerst toegepast op de per 1 november 1967 en 1 mei 1968 uitge geven landbouwbedrijven in oostelijk Fle voland. Met de vertegenwoordigers van de pachters en erfpachters in de IJssel meerpolders is omtrent de toepassing van de bepaling nog geen overeenstemming verkregen zodat een uitspraak moest worden gevraagd van de grondkamers voor de Wieringermeer in Noord-Holland en voor de IJsselmeerpolders in Overijs sel. Nadat aanvankelijk 60 contracten waarin de bloembollen-clausule was op genomen waren goedgekeurd, werd daar na de clausule in een aantal andere ge vallen door de grondkamer van Noord- Holland onverbindend verklaard. De grondkamer voor Overijssel keurde de clausule in een aantal gevallen betrek king hebbend op de in de Noord-Oostpol der gelegen gronden goed. De staatssecretaris wil zich nog niet uitspreken over de vraag of de eventueel te betalen extrapacht van 300 per hec tare geheel zal worden afgewenteld op de onderverpachters. Uit de Wieringermeer zijn berichten binnengekomen waaruit zou kunnen worden afgeleid, dat een ver deling van het extra-bedrag op 50-50 basis tot de gemaakte afspraken behoort. De staatssecretaris merkt nog op, dat elders in de provincie Noord-Holland bij onder verpachting van grond voor de teelt van bollen door onderverpachters 1000 a 2000 per hectare meer wordt betaald, dan de hoogste onderverpachtprijs in de Wieringermeer. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK, Behalve de gisteren len heeft het college van Burgemeester en Wethouders nog twee besluiten tot het instellen van parkeerverbod ingediend. Het eerste parkeerverbod betreft de noord-oostzijde van de Van Riemsdijk laan tussen de Plesmanweg en de Jan van Kuikweg. Deze maatregel beoogt het uitzicht van het gemotoriseerde verkeer te verbeteren op de overstekende kinde ren die de Openbare Scholengemeenschap aan de Van Riemsdijklaan bezoeken. Voor de zijde van de even huisnummers aan de Patersweg vanaf de Koningstraat tot 30 meter in de Patersweg wordt even eens een parkeerverbod ingesteld. Deze maatregel wordt genomen om het uitrij den van de Patersweg naar de Koning straat te vergemakkelijken. Voor de zij de met oneven huisnummers in de Pa tersweg bestond al een parkeerverbod. Ook tegen deze verkeersmaatregel kan binnen een termijn van dertig dagen be roep bij de Kroon worden aangetekend. Jan Roobel, woonachtig in de Krom me Mijdrechtstraat onthulde een van de twee beelden voor >yzijn" straat: een fraai schaap op vijf poten

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5