Excelsiors behoudende uitgangspositie moest tegen onblusbaar Haarlem wel fataal worden DISCUSSIE BEVORDERDE EERSTE HAARLEM-ZEGE Johan Cruyff woensdag niet tegen Baset Weinig kans op t.v. bij cupvoetbal Doping in Duits voetbal Georg Kessler spionneerde m m Fris aanvalsspel van FC Utrecht stelde Telstar voor onoplosbare problemen m 11 MAANDAG 19 OKTOBER 1970 Volgens sportarts: Kamikaze-taktiek EF (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Na weken vol pe rikelen rond de geblesseerde Johan Cruyff staat het nu vast dat de dure Ajax-aanvaller woensdag tegen FC Basel niet van de partij zal zijn. Zelfs al zou de pijn die de Amsterdamse troef in zijn buik voelt, vandaag op slag verdwijnen dan is dat vooi trai ner Rinus Michels nog geen reden om hem woensdag reeds voor de zware strijd tegen de Zwitsers in te zetten. Johan zal eerst een wedstrijd in het b-team moeten spelen om uit te maken of hij weer een hele wedstrijd belast kan worden" aldus de Ajax-oefen- meester, die overigens al duidelijk aangaf in welke richting hij wilde door Johan Cruyff niet mee te nemen naar het trainingskamp dat Ajax van af vandaag in Hotel Duinoord in Was senaar inricht Nadat de medische staf van Ajax (de doktoren Rolink en Kriek) vorige week na een diepgaand onderzoek had vastgesteld dat er bij Cruyff geen sprake was van simulatie, maar de spitsspeler wel degelijk geplaagd werd door pijn, hebben de medici en het Ajax-bestuur besloten om Johan Cruyff niet te laten spelen voordat hij zelf zegt dat hij geen pijn meer voelt. Voor de wedstrijd tegen FC Basel zal dat echter in ieder geval te laat zijn. Dokter Kriek: „Wij gaan normaal verder met revalideren. Als de pijn verdwenen is zullen wij Cruyff in toenemende mate gaan be lasten, totdat het spelen van zware wedstrijden ook weer zonder meer mogelijk wordt." Voor 't Ajax-bestuur is nu het wachten op het „veilig-téken van de vedette die nu zijn lot in eigen handen heeft Voorzitter Jaap van Praag, die duidelijk liet doorscheme ren dat hij allerminst gecharmeerd was door uitspraken van Cruyff aan het adres van het Ajax-bestuur: „Het wantrouwen van het bestuur over de pijn van Johan Cruyff is verdwenen. Wij hopen dat hij zo spoedig mogelijk beschikbaar zal zijn, al lijkt me dat, gezien de ernst waarmee hij tot nu toe over zijn blessure sprak, geen zaak die van de ene dag op de andere over zal zijn." Voor Ajax is de arbeidsongeschikt heid van werknemer Cruyff een bij zonder kostbare zaak. De club moet namelijk het verschil van de ziekte verzekering en het salaris (plus pre mies in normale competitiewedstrij den) aanvullen. Voor de extra-bedra gen die de spelers in het Europa Cup toernooi verdienen komt Cruyff niet in aanmerking. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Zoals de zaken er nu voor staan ziet het er niet naar uit dat de thuiswedstrijden van Ajax (tegen FC Basel) en PSV (tegen Steaua Boekarest) aanstaande woens dag door de televisie uitgezonden zul len worden. Ajax stelt als minimum eis dat 50.000 plaatsen in het Olym pisch Stadion bezet moeten zijn. In de voorverkoop zijn tot nu toe 30.000 kaarten van de hand gegaan. Hoe het ook zij, uiterlijk dinsdagmorgen zal voetbalminnend Nederland weten waar het aan toe is. Jaap van Praag: „Wij willen beslist af van de late be slissingen rond de televisie-uitzendin gen. Maandagavond, of uiterlijk dins dagmorgen zal Ajax beslissen of de uitzending wat ons betreft door kan gaan. En daar zullen wij later onder geen voorwaarde op terugkomen." Oorzaak van deze principe-uitspraak van Ajax, die ook voor eventuele vol gende wedstrijden zal gelden, is de onaangename ervaring die de vereni ging in het verleden door de herroe ping van een „televisiebesluit" heeft opgedaan. Van Praag: „Wij willen dat ons publiek niet meer aandoen. In het verleden hebben wij veel boze brie ven gehad als wij op het laatste nip pertje toch terug kwamen op het be sluit om de televisie niet uit te laten zenden." Voor de wedstrijd van woensdag is een Bulgaars arbitraal trio aangewe zen. Het zijn de heren Nicolov (scheidsrechter)Rodoentsjev en Ma- tejev (grensrechters). FC Basel zal kunnen rekenen op de steun van onge veer 7000 supporters, dat is tenminste het aantal kaarten dat Ajax naar Zwitserland gestuurd heeft. (Van onze sportredactie) HAARLEM Woensdagavond was Haarlem-aanvoerder Beer Wentink naar trainer Bill Thompson gegaan met het verzoek of er niet eens een diepgaand gesprek tussen de Schot en de Haarlem-spelers kon plaats vinden. Het resulteerde in een donderdag ge houden tweeëneenhalf uur durende discussie waarbij alle negatieve resultaten van de afgelopen weken nog eens de revue passeerden en wer den geanalyseerd. Thompson: „Ik heb onmiddellijk in een dergelijk ge sprek toegestemd, omdat ik ook wel begrijp dat het voor de jongens geen eenvoudige zaak is om mijn methoden te begrijpen. Wij hebben alles nog eens rustig doorgenomen. De conditie, het pep-praatje voor de wedstrijd, maar ook zaken als begeleiding en massage". Eén van de punten die naar voren tra den was het feit dat het voor sommige spelers een moeilijke zaak was dat Thompson zich tijdens de trainingen als I de rust zelve gedraagt. Dit bijvoorbeeld in flagrante tegenstelling tot de figuur van Barry Hughes. Thompson: „Dat was niet alleen bij Hughes het geval. Sommige spelers hebben ook van andere trainers niets anders gehoord. Hoeben heeft onder Buckingham getraind bij Ajax en ik weet maar al te goed hoe Vic tekeer kan gaan. Ik verhef alleen mijn stem als ik daar behoefte aan heb. Ik houd daar ook niet van. Ik ga er vanuit dat spelers die intensief aan het voetbal len zijn toch niet veel van dat ge schreeuw horen. Een goede aanvoerder is in dit verband veel belangrijker dan I een schreeuwende trainer. Die kan door zijn aanwijzingen een elftal stimuleren. Dat heb ik ze proberen duidelijk te ma- I ken. Daarom kon het gesprek echt geen kwaad". Dat bleek ook wel uit de reactie van de spelers. Hoeben: „Ja, er is een hele hoop besproken. Dat was ook wel I nodig ook". En Dries Boszhardt: „Wij hebben de hele zaak deze week eens lek ker uitgepraat. Het heeft goed geholpen. Er werd vanmiddag weer ouderwets ge knokt". Dat was inderdaad een duidelijke zaak want hoewel er voor Haarlem in voetbal- technisch opzicht de komende weken nog heel wat valt bij te schaven was de eer ste overwinning van deze competitie te gen Excelsior voornamelijk te danken aan een keihard werkend elftal dat een onblusbare ijver ten toon spreidde. De I spirit was er weer. Men was bereid voor I iedere meter te knokken. Een overwin- 1 ning zat er voor een vooral aanval lend soms tekort schietend Haarlem van meet af aan in. Excelsior deed de gehele wedstrijd geen enkele poging om te verdoezelen dat het een doelpuntloos gelijkspel als een begerenswaardig resultaat beschouw de. De taktiek om alleen Van Toledo en Kwakkernaat (het resulteerde na twaalf minuten toen Kwakkermaat een voor zet van Van Toledo over het weer door Paternotte verdedigde doel werkte in de enige reële Rotterdamse scorings kans) aanvallend actief te laten zijn en de rest van de aanwezige mankracht voor een verdedigende taak te bestem- I men, moest wel fataal worden. Het was deze taktiek waarover Excel- sior-trainer Jaap Kouters na afloop be dacht: „Wij hebben Haarlem veel te veel ruimte gegeven. Ik heb mijn spe lers verschillende malen gewaarschuwd. In de rust nog. Ze durfden er echter niet uit te komen, omdat ze bang waren dat er een doelpunt zou vallen. Dan is het gebeurd. Dat weten ze". Haarlem deed met die ruimte aanvan kelijk niet erg veel. Boszhardt schoot nadat hij door Van Nee (na een prach tige dieptepass van Burgers) in vrije po sitie was gemanoeuvreerd een droom- kans te gehaast naast, terwijl de toe schouwers het verder moesten stellen met afstandschoten van de opgerukte Hoeben. Thompson: „Piet heeft voor de ze wedstrijd iets meer vrijheid gekre gen. Hij mocht iets meer drijven, omdat hij dat gewend is als aanvaller. Hij moest dan wel lange ballen geven of schieten. Als hij een bal kort gaat afge- ven en hij raakt hem plotseling kwijt dan raakt hij in moeilijkheden. Dan is hij niet op tijd terug. Hoeben wordt als centrumverdediger een plaats die ik hem heb aangepraat steeds beter. Toch heb ik hem liever in de spits I Er zijn echter meer zaken die de Haarlem-trainer zijn mensen probeert aan te praten. Doelpunten maken bij voorbeeld. De gelegenheidsvoorhoede Boszhardt, Van Nee, De Wolf (Thompson: LUDWIGSHAFEN. Tijdens het tweedaagse congres van sportartsen in I Ludwigshafen heeft dr. Dirk Clasing van het instituut voor sportgeneeskunde aan de universiteit van Munster zonder om wegen verklaard, dat de meeste betaal de voetballers in Duitsland doping ge bruiken om hun sportieve prestaties op te schroeven. Uit een onderzoek dat hij verrichtte, zou blijken dat „er geen elf tal is, dat niet op de een of andere ma nier gedoopt aan een wedstrijd begint". De meeste gebruikte middelen bjj voet ballers zouden dezelfde zijn als die bij wielrenners, namelijk Captagon en Dra- dol. „De laatste twee zijn geen specifieke aanvallers maar middenvelders) had hier bepaald veel moeite mee. Thomp son: „Het maken van doelpunten is een kwestie van wil en lef. Piet Keizer bij voorbeeld zou veel meer doelpunten kun nen maken als hij echt zou willen. Er is in het gehele voetbal overal ter wereld maar tien percent die die wil kan opbrengen. Tot die mensen be horen ook Cruyff en Kindvall". Haarlem beschikt niet over dergelijke groten en zal dus iets anders moeten ver zinnen. Thompson is er op de training al geruime tijd mee bezig. „Het moeilijke punt was al sedert lang het nemen van corners en vrije trappen. Die belandden altijd bij ons bij de tegenstander. Wij hebben hier hard op gestudeerd". Dit bleek ook in de wedstrijd tegen Excel sior, waar twee vrije trappen indirect Haarlems eerste en het spel van Ex celsior in aanmerking genomen verdiende overwinning opleverden. Eerst I was het Muhlenbruch die een vrije trap van Van Nee van richting veranderde en zijn doelman Van der Roer kansloos liet, terwijl enkele secon den voor tijd Wim de Jong na een half uur in de tweede helft ingevallen voor de hinkende Van Duffelen op nieuw na een vrije trap van Van Nee in het gat sprintte dat de Excelsior-de- fensie had vergeten af te sluiten en bij zonder fraai 2-0 inkopte. Thompson had er zo zijn eigen verklaring voor: „Bij die vrije trappen stelde Hoeben zich op de linkervleugel op. Van der Roer en de he le defensie lette min of meer op hem, omdat ze verwachtten dat hij met zijn lange lichaam naar binnen zou zwenken. Ze verwachtten dus een lange bal. Er kwam een korte voorzet en De Jong kon dus in een enigszins uiteengerekte defen sie sprinten. Hij werd niet gestopt Haarlem explodeerde nog op een mo ment dat een gedeelte van de 8000 toe schouwers al huiswaarts was gekeerd. Zo niet Georg Kessler die misschien daarom verklaarde: „Ik ben blij dat ik hier ben geweest". Blij wellicht met het komende duel op Spangen zondag waar Haarlem de allerminst eenvoudige taak wacht om een goed resultaat te bevech ten. Thompson van 1963-1966 trainer van de Kasteelbewoners bedenkt over dit duel. „Ik zou daar graag een goede indruk willen achter laten. Zoals de wed strijd tegen Go Ahead een Hughes-duel (we hebben daar niet zo uitgebreid over gesproken maar ik kon aan alles merken dat mijn spelers toen meer tegen Hughes dan Go Ahead speelden) was, moet dit een Thompson-duel worden". G. den Butter is hier en Boszhardt en de grijpgrage handen van Van der Roer te snel af De bal zal corner gaan. Op de achtergrond kijken Burgers en Van der Heijden belangstellend toe. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Georg Kessler was gis termiddag op het Haarlem-terrein een aandachtig toeschouwer. Zijn équipe is volgende week de tegenstander van Haar lem. Nadat hij eerst vele felicitaties in ontvangst moest nemen vanwege de suc cessen van zijn elftal moest hij ook vaak een welwillend oor te luisteren leggen bij mensen die hem iets te vertellen had den. Hier is hij in gesprek met Martens (ex-arbiter)voorzitter van de scheids - rechterscommissie. 1 IV tl_1T7I/-I IïaJ «maaIiIa nnn- ollüd hpf Rü (Van onze sportredactie) UTRECHT Niets, helemaal niets was er gisteren meer te bemerken van de begrafenisstemming die er jarenlang in het Utrechtse stadion Galgenwaard heeft gehangen toen het „oude" DOS er nog domicilie hield. Met de verdwijning van DOS, dat met Elinkwijk en Velox opging in de FC Utrecht, verhuisde ook het wel- I bekende degradatiespook dat sei- zoenenlang in Utrecht had huisgehou den. Vierentwintigduizend supporters waren er voor het duel tegen Telstar naar het stadion gekomen om te accentueren hoe zeer Utrecht met de mentaliteitsverandering is inge nomen. Zij kregen er waar voor hun geld. Vijf doelpunten, waarvan één in eigen doel, produceerden de Utrechters tegen Telstar, maar dat was nog niet eens het meest frappante feit uit deze wedstrijd. Wat het her boren supporterslegioen nog meer aangesproken moet hebben is de vechtlust, de enorme inzet en onge twijfeld de klasse waarmee de thuis club de Velsenaren naar de nederlaag joeg. Bert Jacobs, de man die verantwoor delijk is voor de gedaanteverwisseling van de Utrechters kreeg door de over winning van zijn ploeg eens te meer de bevestiging dat hij de juiste weg bewan delt. Trainer Jacobs: „Niet alleen tegen Telstar, maar voor alle wedstrijden en zelfs tijdens de trainingen leggen wij het accent sterk op de aanval. Aanvallen met als doel de bal tussen de palen te krijgen is tenslotte het basisprincipe van de voetbalsport. Nu, wij hebben een ploeg met de juiste mentaliteit voor die aanval. Ik beschik over jongens met ge noeg lef. Het kan met die instelling na Leo van der Merkt scoort het tweede doelpunt voor FC Utrecht. Paul van der Meeren is kansloos. tuurlijk ook verkeerd uitpakken; FC Utrecht kan dan klop krijgen met vier of vijf-nul maar altijd spelen wij voor het publiek attractief voetbal". Niet alleen voor de toeschouwers maakt Bert Jacobs het voetbal aantrek kelijk, ook zijn spelers varen er wel bij. Jacobs: „Ik hou er niet van om een jon gen met een vastomlijnde opdracht het veld in te sturen Ze willen nu eenmaal allemaal opvallen en daar krijgen de spe lers bij mij de kans voor Ondanks het feit dat zij voor het geld spelen blijven zij daardoor toch ook plezier in het spel houden en dat is belangrijk". Leo van der Merkt, maker van twee doelpunten bevestigt: „Ik ben erg vóór het idee van Jacobs. Wij krijgen de kans om ons uit te leven. Het is niet erg als wij vier doelpunten in een wed strijd tegen krijgen als we er zelf maar vijf inschieten". Waartoe die „kamikaze- taktiek" kan leiden ondervond Telstar, dat overigens niet met defensieve ideeën naar Utrecht gekomen was. Fred Andre opnieuw in de spits: „Het was de bedoe ling om met drie man in de spits, Milan Stanic, Dick Bond en ik, te beginnen. Stanic en Bond zouden in de eerste minu ten wat achterblijven om de vleugelver dedigers af te stoppen, maar Utrecht liep zo hard van stapel dat wij niet aan onze opzet toe kwamen" Het gevolg was een geïsoleerde Fred André, die tot overmaat van ramp Co Adriaanse (en toen deze na 39 minuten uitviel Ed van Stijn) als vaste bewaker bij zich kreeg. Werd de aanvalskracht van Telstar door het overrompelende be gin van de Utrechters al direct gekort wiekt, aan de andere kant van het veld beleefde Paul van der Meeren, die on danks de vier doelpunten een uitsteken de wedstrijd keepte, moeilijke tijden. Goalgetter Jan Groenendijk, in de spits gesteund door een beweeglijke Ton Nieu- wenhuys en Leo van der Merkt, stormde herhaaldelijk door de Telstar-verdediging, acties die vaak op het sterk bezette middenveld (Cor Hildebrand, Ed van Stijn) werden voorbereid. Telstar-oefen meester Jan Rab noemde juist die over macht op het middenveld een beslissen de factor. „Bovendien viel er bij ons een te groot gat tussen de middenlinie en de verdedigers. Daar korden de Utrechters vaak vrij insprinten", aldus Jan Rab die verschillende Utrechtse spelers, waar onder Leo van der Merkt nog kent uit de tijd dat hij Elinkwijk trainde Leo van der Merkt: „Ik heb drie we ken geleden de wedstrijd van Telstar te gen Ajax gezien. Ondanks de nederlaag werd ik daar door Telstar geïmponeerd. Het speelde nog altijd het „Rab-spelle- tje", positief voetbal. Dat wilde Rab hier in Utrecht ook duidelijk doen, maar hij heeft er volgens mij de juiste mensen niet voor. Ik vind André en Stanic be paald geen succes. De hele ploeg speelt trouwens veel te lief". Het duurde 22 minuten voordat FC Utrecht het overwicht beloond zag met een doelpunt van Jan Groenendijk. Het leek het begin van het einde, maar het lot gunde de Velsenaren uitstel. Na een half uur voetbal kwamen zij namelijk ge heel onverwacht nog naast de FC. Een ver opgekomen Jaap Zwaan noopte cen trale verdediger Gerrit Langerak tot een terugspeelbal, die echter zo ongelukkig wegsprong dat hij over de uitgelopen doelman Joop Lelieveld in het doel ver dween: 1-1. De tegenvaller miste zijn uitwerking op de equipe van Bert Jacobs niet; de geestdrift vloeide weg, maar niet voor lang. Jacobs: „Ik was niet bang dat de kansen zouden keren, daarvoor was ons overwicht te groot geweest. Maar het was wel nodig dat ik de ploeg in de rust wat oppepte. Het ging allemaal nog een beetje te slap naar mijn zin. Er moest meer op de mensen gejaagd worden. Telstar mocht geen gelegenheid krijgen om te gaan' vertragen". De in Zandvoort woonachtige oefen- meester hoefde zich niet lang zorgen te maken. Acht minuten na de hervatting plaatste Van Oudenallen de bal precies op het hoofd van Van der Merkt, die maar voor het inkoppen had. Nog in de zelfde minuut herhaalde Van Oudenallen de show met Groenendijk, die eerst Tjeert Kort passeerde om vervolgens Paul van der Meeren kansloos te laten: 3-1 Direct daarop stond de paal een hat tick van de levensgevaarlijke Jan Groe nendijk in de weg. Daarmee was de strijd in feite gestre den want voor FC Utrecht overigens niet inhield dat er overgeschakeld werd op een lagere versnelling. Op een enkele uitval, van Dick Bond, na bleef het spel zich in de richting van het Telstar-doel bewegen. Ook de vervanging van Tjeert Kort en Dick Bond door Monne de Wit er Ronald Manders kon daar geen ver andering in 'brengen. Paul van der Meeren, die halverwege de tweede helft nog eenmaal moest vis sen op een schot van Van der Merkt: „Op het laatst konden ze zo maar door lopen. Bij zo'n achterstand gaat de aan dacht van de spelers onbewust verslap pen. Ik heb soms bijna als een verdedi ger moeten spelen, zo vaak moest ik in grijpen terwijl er nog gespeeld werd. Mij wordt weieens verweten dat ik teveel van de lijn afkom, maar in zo'n wed strijd als vandaag is dat noodzakelijk anders gaan er ongetwijfeld meer in"

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11