CANADEES FRONT BLIJFT ook na moord op minister Laporte BIJ ZIJN OUDE EISEN kip weer naar f 3.- per kilo Treinen op gladde rails doorgegleden mim,1 m „Nederland moet Brazilië onder druk gaan zetten' Twee doden bij botsing Tsjoe En Lai wellicht naar Londen Westduitse raffinaderij wil naar Sloe-gebied In het geheim Phantoms uit de VS naar Israel HET WEER Havenwerkgevers in Rotterdam riskeren nieuwe stakingsacties MINISTER KLOMPÉ OVER MARTELINGEN: CNV-onderzoek bevestigt onmacht bij vakbeweging Gevangenisstraf voor betogers in Mexico Doodstraf voor ex-minister in Libië Politie vindt drugs in jeugdsociëteit AGENDA pagina 6 Verder In de krant !3 weken IJMUIDER COURANT 3 weken Beverwijkse Courant jl 60e JAARGANG NUMMER 294 MAANDAG 19 OKTOBER 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 1 64 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. MONTREAL (Reuter, AFP en DPA) De Canadese regering zal tot na de begrafenis van de vermoorde minister Laporte, morgen, geen verklaring geven over de situatie in Quebec. Het lijk van de minister van Arbeid werd gisteren gevonden in de kofferruimte van een auto, die in Montreal was geparkeerd. De noodtoestand in Canada blijft gehandhaafd. Dode in Zaandam f™3" Stormachtig Arrestaties Jentjens KBV Het woord is aan... Amerikaanse kranten: ZANDBERGEN NAAM - WOONPLAATS - Hoofdredactie: Jos. L. Lodewjjks E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN L>E KEN NEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 15,55 per kwartaal, f 17,20 franco per post. f 1,23 per week. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur (Van onze correspondent) UTRECHT. De directie van de Ne derlandse Dieuvies Unie en de directies van pluimveeslachterijen en diepvriesfa- Dr.eken steken vanmiddag de koppen bii- een voor overleg over de prijs van vries Hp De verwachting is dat de prijzen van ongeveer f 2,50 naar 3 per kilo te ruggaan. Het oude prijspeil van f3,50 zal mei weer worden bereikt. L)e belangrijke prijsverlaging van de laatste tien dagen heeft de omzet van enkele grote diepvriesbedrijven vergroot tol het zesvoudige. Friki bijvoorbeeld vei kocht in deze tiendaagse priizenslae tweeduizend ton vrieskippen Zoals bekend had pluimveeslachter Gonssens uit Asten een kipperoorlog ont ketend om zijn afzet bij het grootwinkel bedrijf te vergroten. ZAANDAM. Op een met automati sche halve overwegbomen beveiligde over weg in de Hogedjjk-Westzanerdtjk in Zaandam is vanmorgen om ongeveer kwart over elf een personenauto onder een trein gekomen. De bestuurder van de auto is om het leven gekomen. De trein gleed door de gladde rails door een stopsignaal en passeerde de overweg toen de bomen nog niet geslo ten waren. Een dergelijk ongeluk gebeurde van morgen tussen Boxtel en Liempde. Een goederentrein gleed tengevolge van de gladheid van de rails door toen hij voor een overweg moest wachten. Op de over weg botste de trein tegen een bestelauto. De chaffeur daarvan werd ernstig ge wond. se Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 A chtergrond 3 Plaatselijk nieuws 4, 3 Weerrapport b Feuilleton b Beeldverhalen b Kunst 7 Radio en tv7 Economisch nieuws9 Scheepsberichten Beurs Sport Ilml7 Luidsprekers 8 Deze krant bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K.N.M.I. tot dins dagavond Zwaar bewolkt met op de mees te plaatsen enkele buien. Krach tige, tot harde wind, aan de kust storm uit noordwest tot noord. Dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. De speurtocht naar de ontvoerde Brit- handelsattaché James Cross wordt voortgezet. Er zoeken ongeveer 15.000 politieagenten en soldaten naar Cross, maar volgens een brief van de Brit is dit zoeken nutteloos omdat men „z(jn verblijfplaats toch nooit zal kunnen vin den". De brief van Cross werd gister middag gevonden in een kerk in het oos telijk stadsdeel van Montreal. Aanvankelijk leek de ontvoeringszaak met een dubbele moord te zijn afgeslo ten. Behalve de moord op Laporte maak te de politie ook melding van de moord op Cross, die eveneens werd ontvoerd door het Front voor de Bevrijding van Quebec. Alle vermoedens verdwenen toen in een kerk een brief geschreven door James Cross werd gevonden. De De Britse handelsattaché deelt daarin mee dat hij het goed maakt en dat zijn leven niet in gevaar komt als de politie de speurtocht naar zijn verblijfplaats staakt. Bij de brief was een communiqué van de ontvoerders gevoegd waarin wordt gezegd dat de eisen (losgeld van 1,8 mil joen gulden en vrijlating van 23 gevan genen) ook na de dood van Laporte on veranderd zijn gebleven. Als deze eisen niet spoedig worden ingewilligd zal ook Cross om het leven worden gebracht. Sinds de ontvoering van Cross op 5 ok tober zijn in Quebec 319 mensen gearres teerd. Zaterdag is in Quebec een vrouw ontvoerd. Ze kreeg de letters FLQ van het Bevrijdingsfront in haar maag gekerfd. Dit zou door zeker vier mensen zijn gedaan. De vrouw is in een zieken huis behandeld voor oppervlakkige snij- wonden. Ze kon later het ziekenhuis ver laten. (Zie ook pagina 3) Premier Trudeau legde gisteren kort na het bekend worden van de moord op Pierre Laporte een verklaring af tegenover journalisten. De Canadese minister-president, duidelijk ge schokt, zei zich als Canadees" te schamen voor wat er is gebeurd. PIERRE LAPORTE UTRECHT. „De werkgevers "iske- rer een nieuwe grote havenstaking als het roer niet omgaat. En ze scheppen mogelijkheden to> agitatie voor groepen cue revolutie willen". Dit zegt de heer A. F. Jentjens voor zitter van de Katholieke Bond van Ver voerspersoneel in Ruim Zicht, het blad van het NKV. Volgens hem blijft de grond voor con (lieten in de Rotterdamse havens levens groot aanwezig zolang de werkgevers proheren alle problemen te bestrijden mei het geven van méér geld aan de werknemers. Zij zullen echter volgens de heer Jentjens aandacht moeten gaan orsteden aan niet-materiële zaken, tvs voornaamste punten noemt hij aandacht voor de oudere werknemers, inspraak van de werknemers in de werktijden en medezeggenschap in de ondernemingsra den Sprekend over de positie van de vak bonden in de recente havenstakingen vindt de heer Jentjens dat het de bonden onl broken heeft aan duidelijke actiemo d'_-V|en. „Om te voorkomen dat wij on nieuw in zo'n situatie verzeild raken moe ten wij onmiddellijk beginnen met het ontwerpen van verschillende modellen vowi acties, die wij kunnen voeren bi dreigende conflicten en bij conflicten zelf UTRECHT Prof. dr. H. J. vi Zuthem heeft maandag In Utrecht b(j de aanbieding van het rapport „Een onbe weegljjke Beweging" aan de algemene veregadering van het Christelijk Natio naal Vakverbond gezegd dat h(j geschrok ken is van de uitkomsten van dit onder zoek. Hij constateerde dat de afstand tussen woord en daad binnen de vakbeweging groot is. Het onderzoek zo zei hij, heeft in sterke mate bijgedragen tot een veel scherper besef omtrent de onmacht van de vakbeweging. Uit het onderzoek, dat onder zijn leiding door het sociaal wetenschappelijk insti tuut van de Vrije Universiteit in Amster dam is ingesteld naar positie en beleid van het CNV, is volgens hem gebleken dat de voorhoede, die verandering wil en daarom offers wil brengen, nog kleiner is dan hij vermoedde. Van de drang tot vernieuwing, met de mond zo gemakke lijk beleden, is tijdens de laatste fase van het actie-onderzoek bij leden en bestuur ders maar heel weinig gebleken, aldus prof Van Zuthem: „Van de karikatuur van de vakbeweging, die in haar gees telijke bagage niet meer heeft dan een CAO en een populaire inleiding in de economie, is méér waar dan ik ook na vele jaren ervaring met de kaderschool voor mogelijk heb gehouden." MEXICOSTAD (AP). Twee jaar na de gewelddadige studentenongeregeldhe den in Mexicostad zijn zeven personen tot gevangenisstraffen van twee tot vijftien jaar veroordeeld. Ze werden ervan be schuldigd een rol In die opstand te hebben vervuld. (Van onze correspondent) UTRECHT. Minister Klompé stelt zonder omwegen dat er in Brazilië terreur is en schending van de rechten van de mens. Zij vindt dat de Nederlandse re gering („met een christelijke signatuur") dat niet zonder meer mag laten passeren, maar druk moet uitoefenen op de Brazi liaanse regering. De minister zegt ook dat dat al herhaaldelijk is gedaan, maar dat haar collega Luns noch met het ontbie den van de Braziliaanse ambassadeur noch met een poging om de kwestie in de VN op de agenda te krijgen succes heeft geboekt. In de VN wilde geen enkel land steun hieraan geven. Minister Klompé heeft dit verklaard in een interview met Ruim Zicht, het week blad van het Nederlands Katholiek Vak verbond. Zij blijkt ook, als lid van de pauselijke commissie „rechtvaardigheid en vrede", rechtstreeks betrokken te zijn in besprekingen over „de vervolgingen, arrestaties en folteringen in Brazilië" Deze commissie heeft in maart een scher pe verklaring uitgegeven. De minister heeft, evenals de heer Luns en nog andere bewindslieden, de zaak m het Nederlandse kabinet ter sprake ge bracht. Zelf heeft zij dezer dagen besloten dat Nederland, evenals vorig jaar. niet zal SCHIJNDEL. Op de rijksweg Den Bosch- Helmond b(j Schijndel is vanmorgen een personenauto met een tegemoetkomende vrachtauto in botsing gekomen. De twee inzittenden van de personenauto, belden uit Den Bosch, waren op slag dood. De personenauto kwam, vermoedelijk door een rukwind, op de linkerhelft van de rijweg en raakte eerst een tegenlig ger, waarna de auto tegen de vrachtauto botste. De slachtoffers zijn de 19-jarige V. L. Noijen en de evenoude H. W. Verharen, (Zie verder pagina 2) meedoen aan de internationale biennale voor beeldende kunst in Sao Paülo. Naast de nu al door Nederland beproef de wegen om verbetering van de Brazi liaanse situatie te bereiken (via de VN, het Internationale Rode Kruis, de Brazi liaanse ambassadeur in Den Haag en de Nederlandse ambassadeur in Brazihé) ziet de minister („tot mijn grote ver driet") geen andere mogelijkheden meer Zij somt op dat het stoppen van ontwik kelingshulp geen zin heeft want Brazilië krijgt die niet; dat men de hulp via de missie niet kan stoppen want dan treft men alleen de arme bevolking; en dat het stoppen van het zenden van vrijwilligers- teams hoofdzakelijk een zaak van parti culier initiatief zou moeten zijn. „Wij zijn bijna het enige land in Euro pa dat dit doet" (actievoeren tegen het Braziliaanse beleid), aldus minister Klompé, „dat is niet erg, maar het ver klaart waarom wij zo weinig succes hebben." LONDEN (AP) Het lijkt „bijna zeker' dat de Chinese premier Tsjoe en Lai de komende maanden een bezoek aan West Europa zal brengen. Hjj zal naar Frankrijk en waarschijnlijk ook naar Engeland gaan, zo meldde het Britse blad Sunday Express. (Van onze correspondent) VLISSINGEN. Het havenschap Vlis- singen-oost heeft een aanvrage ontvan gen voor de vestiging van het Duitse be drijf Union Rheinische Braunkohlen Kraftstoff a.g. in Wesseling. Deze maat schappij is een dochteronderneming 'an de Rheinische Westfalische Elektrizitats- werke en werkt nauw samen met Hoechst Met het oog op deze samenwerking wil men een raffinaderij in Vlissingen-oost vestigen: het zal hier om een bedrijf gaan met een produktiecapaciteit van vijf miljoen ton per jaar. Ter vergelij king: de nieuwe Total-raffinaderij krijgt eveneens een jaarcapaciteit van vijf mil joen ton. De Union Kraftstoff zou zich willen vestigen op een nog overgebleven stuk in het havenschap, namelijk tussen het op- tiegebied van Péchiney in het noorden en het terrein waarop Total zich zal ves tigen. Het gaat hier om een oppervlakte van ongeveer 150 tot 200 hectaren. Uitgemaakt zal nu moeten worden in hoeverre factoren van de milieuhygiëne al dan niet een vestiging mogelijk ma ken. Omdat zowel het provinciaal be stuur van Zeeland als het gemeentebe stuur van Vlissingen op dit moment deze factoren het belangrijkst vinden bij het overwegen van de vestigingsmogelijkhe den, is de inspectie van volksgezondheid ingeschakeld, nog voor de eigenlijke on derhandelingen zijn begonnen. De pijplijn voor transport van ruwe olie vanuit Rijn mond, die ten behoeve van de Total-raf finaderij zal worden aangelegd, zou ook door de Duitse raffinaderij kunnen wor den gebruikt. Er zijn tevens contacten gelegd met het bedrijf Amoco, een dochteronderne ming van Standard Oil voor een even tuele vestiging in het Sloe. Tsjoe en Lai zou „erg graag naar Londen willen gaan om de zich snel verbeterende betrekkingen tussen Engeland en Peking een extra impuls te geven". De „Express'" meldt dit in een bericht van zijn corres pondent in Hongkong. Het bezoek werd ,voor Kerstmis of begin volgend jaar" ver wacht. „Het is wel zeker dat Frankrijk op het reisprogramma staat". Volgens de „Sunday Express" doen In Hongkong geruchten de ronde als zou wel licht de voormalige Franse president De Gaulle voor een officieus bezoek aan China worden uitgenodigd. Winston Churchill: Ik ben nooit in een situatie waarin ik oprechte hulp afsla. WASHINGTON (Reuter en AP) Vol gens het Amerikaanse blad „de Washing* ton Post" zijn de afgelopen drie weken itt het geheim nieuwe Amerikaanse F-4 Phan- tom-straaljagers naar Israel overgebracht. Volgens het blad gaan deze leveringen uit boven de vijftig Phantoms die de regering- Johnson in 1968 aan Israel heeft toegezegd. Regerings- en defensiekringen in Wash ington weigerden commentaar op het be richt te geven. Zoals gemeld heeft minister van Bui tenlandse Zaken Mahmoed Riad van Egyp te in een toespraak tot de Algemene Ver gadering van de VN gezegd dat de VS Egypte hebben beloofd geen vliegtuigen meer aan Israel te leveren maar dat de regering-Nixon op deze belofte is terugge komen nadat zowel Israel als Egypte het bestand langs het Suezkanaal hadden aan vaard. Hoge kringen in Washington bevestigden eerder deze week dat de VS Israel tijdens de bestandsperiode van voldoende wapens hebben voorzien. De „Washington Star'" heeft gisteren ge meld dat reservepiloten van de Ameri kaanse luchtmacht en het korps marinier» in de afgelopen drie weken in het geheim de nieuwe F-4 Phantom straaljagers naar Israel hebben gevlogen. TRIPOLI. (AP) In de Libische hoofdstad Tripoli zijn vijf mensen ter dood veroordeeld en vijftien anderen tot gevangenisstraffen van drie tot dertien jaar wegens samenzwering tegen de re gering. Tot de terdoodveroordeelden behoren oevrste Adem Hawaz en overste Moussa Ahmed, respectievelijk voormalig minis ter van Defensie en Binnenlandse Zaken in het eerste kabinet van premier Kadafi. Hawaz' doodstraf is echter omgezet in levenslang omdat hij bij het proces de aanklager zou hebben geholpen. COEVORDEN. Zaterdagnacht zijn zeven jongemannen van ongeveer 20 jaar aangehouden op verdenking van het ge bruik van verdovende middelen. De politie deed om middernacht een in val in de jongerensociëteit „Parallaxis" en nam 30 jongelui mee naar het politie bureau. Op één jongen werd 50 gram hasjies gevonden. Voorts werden tablet ten hasjies, pijpen en pillen in beslag genomen. De politie vermoedt dat zich bij de zeven arrestanten een handelaar in drugs be vindt. ADVERTENTIES Dinsdagaanbiedingen 500 gram doorregen VARKENSLAPPEN 1.98 HAMBURGERS 4 halen, 3 betalen 1.25 iimuKi Woensdagaanbieding 500 gram gehakt1.85 per KILO 3.50 KENNEMERLAAN 43 - TEL. 14310 Voor de prijs van één week 1.23) ontvangt u Bon opsturen aan IJmuider Courant/Beverwijkse Courant. Antwoordnummer 416, Haarlem. U hoeft geen postzegel te plakken. Dat doen wij voor u. Ondergetekende wenst een proefabonnement van 3 weken voor 1.23 op A/B ADRES WW wv w ♦-# w» wt »in e-» w »- Deze aanbieding geldt niet voor abonnees van onze bladen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1