Motie zonder discussie aangenomen P.P.R. HEFT ZICHZELF NIET OP Prominente leden hun lidmaatschap zeggen op Stijgend militaire tekort aan artsen LEKKER LIKKEN OP HET IJS NVSH moet zich meer op samenleving richten Hervormden willen nieuwe opbouw gemeenten Juwelenroof; buit 2 ton CHU tegen gekozen kabinetsformateur MAN SCHIET VROUW DOOD Verontruste MGD-dokters in request aan minister: Machteld Appel overleden WEER STANK IN RIJNMOND STUDIEDAG IN RAI: Auto tegen boom; echtpaar dood Ontwerprapport snijdt fundamentele zaken aan Zuidmolukkers protesteren tegen actie-I Jsseloord Groep-Feddema wil nieuwe partij stichten MAANDAG 19 OKTOBER 1970 BH (Van onze parlementaire redactie) NIJMEGEN De Politieke Partij Radikalen gaat op de oude voet voort. Op een congres, afgelopen zaterdag in Nijmegen, waar gesproken zou wor den over de vraag of de P.P.R. zich zou moeten opheffen of door moest gaan op dezelfde of een andere weg, bleken enkele bestuursleden die een andere weg op wilden gaan, geen steun te vinden. „Het congres is van mening dat het werk van de P.P.R. vooralsnog moet worden voortgezet", aldus luidde een motie die onmiddellijk na het begin van de vergadering werd behandeld en aangenomen en waarover door het bestuur geen discussie werd toe gestaan. Protesten uit de zaal tegen het afwijzen van elke discussie mochten niet baten. De motie werd binnen het kwartier afgehandeld. Samen met Bundeling Alternatief kabinet Kritiek BEURS V erkeersongelukken in weekeinde AFWIJKINGEN In Breda DRS. P. C. W. M. BOGAERS AMERSFOORT Op de unieraadsver gadering van de CHU heeft zich dit week einde een discussie ontsponnen over de suggestie van de heren Schmelzer en Geertsema om de kabinetsformateur voort aan door de Tweede Kamer te laten kiezen. Bij de CHU bestaan daar nogal bezwaren tegen omdat hierdoor de vr jje keuze van de koning zou worden aangetast. Oud-minister van Justitie prof. mr. IJ. Scholten hield een uitdrukkelijk pleidooi om niet met deze suggestie mee te gaan. Fractievoorzitter Mellema wist de vergade ring echter te bewegen een dergelijke be slissing in elk geval nog even uit te stellen. Unievoorzitter prof. dr. J. W. van Hulst deelde nog mee dat vrijdag de stuurgroep uit KVP, AR en CHU het urgentieprogram ma van de drie confessionele partijen voor de komende verkiezingen gereed zal heb ben. Dit zal de basis vormen voor een ge zamenlijk verkiezingsprogramma van de drie. VUGHT Een 40-jarige man uit Den Haag, die gescheiden leefde van zijn vrouw, heeft zondagavond zijn echtgenote, die haar intrek had genomen bjj haar ouders in Vught, met een pistool doodgeschoten. Hij had haar gisteravond een bezoek ge bracht. Er ontstond een woordenwisseling, die zo hoog opliep dat de man het vuur wapen te voorschijn haalde en enkele ke ren op de vrouw schoot. De vrouw vluchtte ernstig gewond de straat op. Zij werd naar een ziekenhuis in Den Bosch overgebracht waar zij aan haar verwondingen overleed. De man meldde zich na zijn daad bij de politie. Twee prominente leden van de PPR ling van het program voor de kiezers dui- hebben na het congres hun lidmaatschap opgezegd. Zij zijn de twee oud-hoofdbe stuursleden dr. C. la Feber en mr. A. van Ruiten. Zij hadden over de toekomst van de PPR een speciale nota opgesteld, maar werden buitenspel gezet door het bestuur, dat een discussie weigerde. Ook drs. P. C. W. M. Bogaers, voormalig KVP-minister van Volkshuisvesting en drs. J. M. A. H. Damolseaux, oud-KVP- wethouder in Den Haag, overwegen hun lidmaatschap van de PPR op te zeggen,. Op grond van andere moties, die later werden aangenomen, zal de PPR „in de nauwst mogelijke samenwerking met an dere progressieve partijen" aan de komen de verkiezingen gaan deelnemen. Boven dien wil de PPR daarbij speciale aan dacht gaan geven aan de Werkgroep Bun deling van dr. Feddema, die enige maan den geleden als AR-radikaal uit de ARP is gestapt. „Het is duidelijk", aldus een verklaring van het hoofdbestuur, „dat er voor de PPR geen kiezerspotentieel aanwezig is in de groep van kiezers die overtuigd con servatief stemmen. Het heeft uiteraard ook geen zin zich op deze kiezers te richten. De PPR moet daarentegen een appèl doen op dié kiezers die een wezenlijk poten tiële vernieuwing wensen en met hun stem de totstandkoming van een vooruit strevende regering willen bevorderen. Zij zal zich daarbij uiteraard niet richten tot diegenen die reeds bewust voor één van de andere vooruitstrevende partijen geko zen hebbeen". Het bestuur kreeg een mandaat om het initiatief te nemen voor de vorming van een alternatief kabinet. Volgens het be stuur verschaft een dergelijk alternatief kabinet een mogelijkheid om zowel in de keuze van de personen als in de vaststel- DEN HAAG Een groep jonge artsen van de landmacht heeft namens collegae en vele zo genoemde contract-studenten (toekomstige militaire artsen) in een request aan de minister van Defensie haar verontrusting uitgesproken over de toekomst van de beroepsofficieren-arts en die der Militaire Geneeskundige Dienst. In hun request geven deze militaire artsen als reden voor hun verontrusting aan het volgens hen bestaande sterke tekort aan beroepsofficieren-arts, dat een progressie vertoont met als gevolg een verminderde kans op specialisatie en een dermate snelle doorstroming van de curatieve naar de administratieve sector dat men gemiddeld niet langer dan één of twee jaar curatief werkzaam is, aldus wordt aangevoerd. r.en andere reden tot verontrusting achten de desbetreffende militaire artsen ae volgens hen „niet langer draaglijke mentale belasting", die een gevolg zou z^in van een op minderjarige leeftijd ge sloten contract. Naar het oordeel van de groep militaire artsen wordt zo'n contract gesloten op een moment dat de contract s'udenten (toekomstige militaire artsen) niet oordeelkundig en bovendien onjuist vo irgelicht zijn. Als derde reden voor hun verontrus ting noemen de artsen de financiële pro blemen door of ten gevolge van een on toereikende studietoelage voor de toe komstige beroepsofficieren-arts, die, aldus het request, niet te vergelijken zou zijn met de beurzen van het ministerie van Oj derwijs en Wetenschappen. In hun request verlangen de artsen vervolgens dat in verband met de zware psychische druk. de morele en sociale belasting, die de verbintenis en de functies met zich mee brengen, en de zorgelijke situatie, waarin de militaire geneeskundige dienst ver keert, ten spoedigste gezocht wordt naar een aanvaardbaar alternatief Aansluitend doen de militaire artsen enkele voorstellen aan de minister, zoals' het met terugwerkende kracht verkorten van het contract tot ten hoogste vijf jaar (thrns tien jaar)' een beleidsverandering ten aanzien van de functieverdeling; een nivellering van de studietoelage; het tot stand brengen van ruimere mogelij khe der op het gebied van bijscholing, proef- scl rift bijwerken en dergelijke en het DEN HAAG Machteld Appel, de 35- jarige echtgenote van de schilder Karei Appel, is zondag in Frankrijk overleden. Het stoffelijk overschot zal donderdag op Westerveld worden gecremeerd. ïealiseren van een verbetering van het leefklimaat met betrekking tot zaken als salariëring en overplaatsing. De groep verontruste militaire artsen zegt met deze voorstellen te beogen de MGD tot een aanvaardbaar arbeidsmilieu te herschep pen en een stabilisering van het perso neelsbeleid op het terrein van de artsen te bereiken. del ijk gestalte te geven aan deze pro gressieve samenwerking. Een alterdnatief kabinet kan vervolgens na de verkiezin gen hetzjj als regering, hetzjj als scha duwkabinet optreden Het PPR-bestuur heeft ook machtiging gekregen om besprekingen te openen met de andere progressieve partijen om tot een gemeenschappelijke kandidatenlijst te komen en als deze niet haalbaar mocht zijn andere concrete vormen van samenwereking te realiseren. Ondanks de ze machtiging aan het hoofdbestuur werd tevens een motie aangenomen, waarin ge vraagd werd te streven naar de vorming van één gemeenschappelijke PPR-kandi- datenlijst voor de komende verkiezingen. Volgens de uitgetreden dr. La Feber en mr. Van Ruiten heeft het congres dui delijk geweigerd „het beeld van on vruchtbaar activisme en onduidelijk ex tremisme te vermijden". Zij zijn van mening dat de P.P.R. een positie heeft ngenomen waaraan geen afzonderlijke behoefte bestaat. Ook op de manier van optreden van de groep-Aarden in het parlement hebben zij kritiek. „De P.P.R trad in het parlement op zonder eigen identiteit", aldus mr. Van Ruiten, die be'reurde dat de P.P.R. door haar eigen houding in de hoek geduwd wordt van Ie P.S.P. en de Kabouters. Volgens de heer La Feber is de chris telijke inspiratie van de P.P.R. te weinig naar buiten getreden. „Wij worden met de C.P.N., de P S.P. en de Kabouters op eén hoop gegooid", zei hij. Verontwaardigd was mr. Van Ruiten over het optreden van het Tweede Ka merlid mejuffrouw Kessel, die het con- feits erop wees dat er geen plaats zou moeten zijn voor „persoonlijke hobbies" „Wij hebben een program en dat pro gram moeten wij overbrengen bij het volk. De velden staan wit van de oogst" riep zij uit. Zij kreeg steun van het Twee de-Kamerlid Aarden: Annie, wij zullen sarren strijden voor het doel de macht van de progressieve concentratie te be reiken!" zei hij bewogen. Aan het eind van het congres zei voor zitter Tonnaer, dat bezien moet worden of het toch op een of andere wijze niet mogelijk is dat de P.P.R. en de wegge lopen leden nog tot elkaar gebracht kun nen worden. ROTTERDAM. Rijnmond heeft dit weekeinde weer overlast ondervonden van luchtverontreiniging. Zaterdagmor gen waarschuwde de Centrale Meldka mer het bedrijfsleven, met het verzoek om stankverwekkende activiteiten op de terreinen te beperken. De klachten kwa men uit Vlaardingen, Maassluis, later ook uit Rotterdam-Centrum, Rozenburg, Hoek van Holland, Monster CWestland) en Maasland. In de nacht van zaterdag op zondag verbeterden de omstandigheden doordat de wind opstak. De waarschuwing bleef gelden tot zondagmorgen vroeg. In to taal noteerde de meld- en regelkamer van Rijnmond zaterdag 147 klachten en, zweveldioxiden gehalten ondanks lagere bij dem eetpalen, op zondag 96. De zon dagse klachten kwamen in verband met de westenwind onder meer uit Rotterdam -Centrum en uit de nieuwe stadswijk Om moord ten oosten van het centrum. Zaterdag was het heerlijk zonnig herfstweer. Duizenden profiteerden ervan en gingen schaatsen op de Jaap Edenkunstijsbaan in Amsterdam. Ze kregen het er warm van, maar een ijsje bracht verkoeling. AMSTERDAM De NVSH bltfft de eng-seksuele revolutie prediken en fungeren als postorderbedrijf voor sex, terwijl zij de richting op zou moeten gaan van een maatschappij-critische organisatie, dit in samenwerking met geestverwante groepen als Dolle Mina, man-vrouw-maatschappjj en kabouters. Dit was zaterdagmiddag de teneur van de discussies op de studiedag van de NVSH in het RAI-congrescentrum in Amsterdam, waar de vereniging zich bezon over de plaats die zij inneemt in het proces van de emancipatie van de mens. Tweede voorzitter dr. Aussen noemde de dag in feite de afsluiting van de dis cussie over de ideologie van de sexuele hervorming, die na het studiecongres „De staat als zedenmeester" in novem ber 1969 in Utrecht op gang waren geko men. Het was echter ook een nieuw begin, een heroriëntatie over de taak en functie van de NVSH, „waarop naar wij hopen een herstructurering zal volgen". Volgens NVSH-voorzitter dr. G. J. Smit was uit de debatten duidelijk gebleken, dat de vereniging nieuwe wegen moet in slaan. Zij zal moeten proberen verande ring in de maatschappij tot stand te bren gen met de sexualiteit als invalshoek. Hij meende, dat er voor de toekomst drie ta ken voor de vereniging zijn weggelegd. Enerzijds dient zij een hulpverlenende en een consumentenorganisatie te zijn, anderzijds een beweging die door het voeren van acties tracht de maatschap pij te veranderen. Wat dit laatste betreft merkte dr. Smit op, dat de NVSH hier mee nog aan het begin staat. Volgens hem moest de structuur van de vereni ging gaan in de richting van actiegroe pen die op basis van gezamenlijk doel stellingen zouden moeten opereren. Tijdens de discriminatiebeurs van het NVV zaterdag in „De Meerpaal" in Dron- ten kwam de gelijkwaardigheid van man en vrouw aan de orde. In „De Meerpaal" stonden allerlei kraampjes, waar de NVV'ers konden in formeren naar en discussiëren over tal van onderwerpen die de vrouwen zwaar op de maag liggen, zoals woningbouw, belasting, sociale verzekering en pensio- neringsopbouw en de vrouw in de vakbe weging. Er werden sketches opgevoerd over huissloven en filmpjes vertoond, waarin diverse mensen hun mening over de positie van de vrouw gaven. Vier punten hadden geen discussie no dig: Unaniem was men tegen ontslag bij huwelijk en zwangerschap; gelijke belo ning was een pertinente eis, waarbij meer actie van de vakbonden gevraagd werd; ook over geboortenregeling en BLIJHAM. Zondag zijn bij een auto ongeluk in Bljjham twee mensen uit Ter Apel om het leven gekomen. Het zjjn de 76-jarige heer J. Bossema en zjjn 70-jarige echtgenote. De heer Bos sema was waarschijnlijk onwel gewor den en reed met zijn auto tegen een boom. De vrouw overleed ter plaatse en de man na aankomst in het ziekenhuis. Brussel. Een Nederlands echtpaar is za terdag verongelukt in het Belgische Brasschaat. Het is het echtpaar Siesling- Meertens uit Rotterdam, waarvan de man 69 en de vrouw 67 jaar was. Het echtpaar verloor het leven toen de auto waarin ze als passagiers meereden fron taal op een vrachtauto botste. De auto waarin het echtpaar omkwam werd be stuurd door een in Lint wonende Hon gaar. Grossel/Vaals. Zaterdag zijn twee brom fietsers omgekomen. Tussen Deventer en Zutphen botsten twee bromfietsers op elkaar. Hierbij verloor de 16-jarige J. Harmsen uit Eefde het leven. In het Belgische Gemmenich reed de 19-jarige H. Nix uit Vaals tegen een auto. Hij overleed in het ziekenhuis. Roswinkel. In Roswinkel is zaterdag de 5-jarige Ria van der Sluis voor de ouder lijke woning op haar fietsje tegen een motor gereden. Het kind was op slag dood. Gemert. Zondag stak de 4-jarige Ge rard van Els in Elsendorp (gemeente Ge mert), die op straat aan het spelen was, onverwacht de weg over. Hij werd over reden door een auto. Het kind werd zo danig verwond, dat het ter plaatse over leed. DRIEBERGEN Aan het eind van ten tweedaagse extra-vergadering in Driebergen heeft de Hervormde Synode met één stem tegen besloten een rapport uit te geven als een bijdrage in het ge sprek voor nieuwe gemeentevormen en gemeente-opbouw in de Hervormde Kerk. De tekst van dit stuk zal worden vastge steld door het breed moderamen van de ynode, nadat een commissie van acht personen het ontwerp-rapport grondig zal hebben bezien aan de hand van de in de synode gemaakte opmerkingen. Deze commissie van acht zal bestaan uit vier leden van de commissie de het ontwerp rapport heef opgesteld en vier leden na mens de Hervormde Synode. Twee dagen lang hield de synode zich zeer intensief met dit ontwerp-rapport be zig dat een reeks fundamentele zaken in de kerk van heden aansnijdt. De commissie voor gemeentevorming en gemeente-opbouw heeft uitgebreide stu dies voor haar werk gemaakt, op grond van het feit dat er in veel hervormde gemeenten twijfel bestaat over de vraag of het werk van de kerk wel op de juiste wi.>ze geschiedt en er onzekerheid heerst hoe de kerk moet reageren op de grote problemen waar zij in deze tijd van secu larisatie voor staat. Het rapport dat op aanwijzingen van de synode nog zal wor den herzien, geeft de verkenningen over de huidige kerkelijke situatie, behandelt principiële vrager over het kerk-zijn, analyseert de taken en het werk van de hervormde gemeenten en behandelt in het laatste deel de vragen over mogelijke herstructureringsmaatregelen. Er worden geen modellen voor de gemeenten gege ven om tot herstructurering te komen. „Het is welbewust opgezet als een bij drage in het gesprek", aldus één der voornaamste opstellers, ds. R. Kaptein in het rapport worden ook zaken aan gesneden die volgens de huidige kerk orde niet mogelijk zijn, zoals een ontkop peling van de geloofsbelijdenis aan het Heilig Avondmaal, waardoor bijvoorbeeld kindercommunie mogelijk zal worden, he> lidmaatschap van een andere hervormde gemeente dan in de plaats waar men woont, of een dubbel lidmaatschap voor personen uit een andere kerk. De synode besloot met overgrote meer derheid dergelijke, van de kerkorde af wijkende zaken, toch in het stuk te laten staan, om op deze manier aan de her vormde gemeenten, de kerkeraden en de clsssicale vergaderingen te vragen of bin nen de kerk een discussie over deze fun damente zaken moet worden begonnen Overigens kon ds. F. H. Landsman secretaris-generaal van de Hervormde Kerk, nog meedelen dat in de synodever gadering van november een rapport over mogelijkheden van dubbel lidmaatschap zal worden behandeld. Ds. A. van Es uit Den Haag, één van de samenstellers van het ontwerprapport. wees de synode erop dat de gereformeer de kerken hun rapport „Kerk in perspec tief' naar de gemeenten heeft gestuurd ook om de discussies op gang te brengen. Tussen het hervormde en het gerefor meerde rapport blijken weinig verschil len van fundamentele aard te zijn. Ds. F. J. Goethals uit Geldermalsen vond de grote waarde van het rapport dat het wegen wil wijzen om de kerk in deze tijd te zijn. Hij oordeelde dat he' rapport bepaald niet alleen is geschreven voor die hervormde gemeenten die mo menteel in noodsituaties verkeren, maar dat de gehele kerk en haar winst met kan doen. Ds. T. H. L. Beernink uit Hengelo dec' een beroep op de synode om ruimte te geven aan de hervormde gemeenten om op eigen wijze de sporen uit te zetten voor het werk in deze tijd. Uiteindeliil- bkek alleen ds. K. A. Abelsma uit Wate ringen zijn stem niet aan de uitgave var net werkelijk rapport over nieuwe ge meentevormen te kunnen geven. Hij oor deelde dat nieuwe vormen nooit opge drongen mogen worden, en dat de Her vormde Kerk met zo'n rapport een weg opgaat waar een terug niet meer moge lijk is. De synode heeft ditmaal een afwijken de werkprocedure gevolgd. Vrijdag werd ir vier werkgroepen vergaderd. Aan de hand van het in de werkgroepen bespro kene werd de tweede dag in plenaire vergadering het rapport behandeld. De piaeses van de synode, ds. J A. G. van Zanten uit Wassenaar noemde deze werk wijze zeer bevredigend en efficiënt. abortus heerste eensgezindheid; de pil en de kosten van abortus horen zeker thuis in het ziekenfondspakket. Bij de eis naar meer inspraak bij be stuur legde men zelf de vinger op de zere plek. „De mannen zullen ons zeker niet vragen. We moeten onszelf kandidaat stellen". (Van onze correspondent) CAPELLE AAN DE IJSSEL. Tij dens een congres van ongeveer 1000 Zuidmolukse voormannen zaterdag in het woonoord IJsseloord is het optreden van politie en marechaussee in dit woon oord scherp veroordeeld. Ir. Manusama verklaarde dat er protestbrieven en tele grammen zijn verzonden aan premier De Jong, de Tweede Kamer en de minister van Justitie. Daarin wordt onder andere gesproken van provocatie en een mens onwaardige behandeling. Hij vroeg alle Zuidmolukkers, die clandestien een wa pen bezitten, dat in te leveren. In de brief aan de Tweede Kamer staat dat de dood van hoofdagent Moo- lenaar door het congres diep wordt be treurd, evenals de rel in Scheveningen. De overgrote meerderheid van de Zuid molukse jongeren zou toen slechts een ordelijke manifestatie hebben beoogd. Voorzitter S. Metiary van de Zuidmo lukse Eenheidspartij verklaarde een pro ces tegen de Justitie te overwegen in ver band met de inval In IJsseloord. Ir. Manusama verklaarde, nog regel matig contact te hebben met de mensen die nu op de Zuidmolukken wonen. Een vooraanstaande figuur zou hem kortgele den hebben gevraagd er voor zorg te dragen dat de Zuidmolukkers niet terug keren, „want dan zullen ze het moeilijk hebben". In het binnenland van Ceram zou na twintig jaar nog steeds strijd worden gevoerd. Ir. Manusama wilde niet zeggen welke volgende stappen de Zuidmolukkers in Nederland gaan ondernemen om hun ide aal te verwezenlijken. Hij vindt dat ideaal nog steeds een haalbare zaak. Er zijn momenteel rond 31.000 Zuidmolukkers in ons land. Ook het Oud-strijders-Legioen heeft minister-president De Jong een brief ge zonden, waarin het politieoptreden in Capelle aan de IJssel wordt gekriti seerd. „Als oudwapenbroeders van de in Nederland verblijf houdende ex-KNIL- Zuidmolukkers kunnen wij niet over- schtllig zijn over de wijze, waarop de Nederlandse overheid met zwaar over trokken machtsvertoon is opgetreden te gen de Zuidmolukse samenleving, zon der afbreuk te willen doen aan het recht en de plicht van de overheid maatrege len te treffen ter bestrijding en voorko ming van gewelddaden en wetsovertre dingen", aldus de brief. BREDA. Uit de etalage van juwelier Segers Jonkers in Breda is in de nacht van vrijdag op zaterdag voor ruim 200.000 gulden aan gouden en zilveren sieraden gestolen. Volgens de politie van Breda is dit een „uniek misdrijf', dat met groot vakmanschap is uitgevoerd. De daders hebben eerst een poort geforceerd, waar na zij via een daarachter geleden steegje in een boetiek, vlakbij de juwelierszaak, kwamen. Daar werd een kassa openge broken, die leeg bleek te zijn. Vervolgens zijn de daders de politie vermoedt dat twee mannen aan het werk zijn geweest naar het dak van de boe tiek geklommen en over de daken heen bij het pand van de juwelier gekomen. Via een balkonnetje drongen zij bij de ju welier naar binnen, waarna in de vloeren van de etalage gaten werden gezaagd. Hierna belandden zij in de vitrine. Volgens de politie zijn de mannen en kele uren bezig geweest. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. DEN HAAG. Een kerngroep van voormalige leden van A.R.P., C.H.U. en K.V.P. heeft zaterdag onder leiding van drs. H. Feddema besloten tot de oprich ting van de Evangelische Solidariteits- partij. Men wil met deze partij aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer meedoen, tenzij de drie christelijke par tijen alsnog zouden kiezen voor een coa litie met de Partij van de Arbeid. De kerngroep voorziet een nieuwe sa menwerking van de drie christelijke par tijen met de V.V.D. en wil daarom con ventionele kiezers een alternatief bieden. Volgens één van de initiatiefnemers behoort ook de aansluiting bij de P.P.R. nog steeds tot de mogelijkheden, nu ra deze partij de discussie over het evange lie als uitgangspunt voor het politieke handelen weer op gang is gekomen. c

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2