Politieke öam Winkels in Amman gesloten OPNIEUW GEVECHTEN IN JORDANIË UITGEBROKEN El-Attassi afgetreden in Syrië Formosa krijgt waarschuwing van de VS Vliegtuig en helikopter botsen Vrouwelijke erewacht voor Meir Trudeau zette leven van Laporte op spel Strijd om de macht in Egypte verwacht Desertie in het Zuidvietnamese leger Schoten in Belfast Para-cholera in Istanboel MENING IN FRANSE KRINGEN Vliegtuigkapers voorlopig op vrije voeten MAANDAG 19 OKTOBER 1970 Newsweek Vijf doden Kanonschoten Verwarde toestand (Van onze reisredacteur) CAIRO De Verenigde Arabische Republiek heeft een president ge kregen, die bij een naar men mag aannemen zeer groot deel van zijn onderdanen niet bijzonder gezien is. Zijn uitverkiezing betekent, in weerwil van het massieve blok ja-stemmers, dan ook niet meer dan een lege victorie, die zonder tegenkandidaten kon worden behaald in een rlttflflCH land dat het zich geenszins kan veroorloven zijn kiezers werkelijke zeggenschap in het bestuur van hun land te verschaffen. Strijd om macht De methoden waarvan het „Front voor de bevrijding van Quebec" zich blijkt te willen bedienen, passen niet in een be schaafde samenleving. Ontvoering en moord duiden op een extremisme dat wei nig goeds belooft voor een eventueel zelf standig Quebec, omdat deze Canadese provincie door het mogelijke succes van de „bevrijdingsbeweging" in handen zou raken van een troep gewetenloze bandie ten. Het nationalisme van Frans Quebec tegenover de pan-Canadese macht zoals die op het ogenblik nog bestaat, kan ge baseerd zijn op redelijke argumenten en is misschien in eerste aanleg wel in over eenstemming met de gevoelens van de meerderheid der bevolking van Quebec. Maar de methoden die het „Bevrijdings front" zich eigen maakt, doen het ergste vrezen wat betreft de mentaliteit van de genen, die bezig zijn zich als „volksleiders" op te werpen. De moord op minister Laporte, vandaag of morgen waarschijnlijk gevolgd door de moord op de Britse handelsattaché Cross, is een luguber bewijs van terroristische immoraliteit, die in geen enkele verhou ding staat tot de ontwikkeling der ver houdingen tussen Quebec en Canada. In Quebec leeft niet een aan onderdrukking en uitbuiting ten gronde gaande bevol king, die niets meer te verliezen heeft. Er is in Quebec geen unanimiteit met betrek king tot de afscheiding van deze provin cie te constateren. Weliswaar hebben de Canadese autoriteiten te weinig oog ge had voor de autonome aard van deze Franstalige provincie en wellicht ook de krachten onderschat die in Quebec met betrekking tot een mogelijke afschei dingsprocedure tot groei zijn gekomen. Niettemin, de eigen aard van deze pro vincie is door de centrale regering nooit op gewelddadige wijze onderdrukt en de politiële en justitiële maatregelen die te gen ijveraars voor de afscheiding zijn genomen, waren altijd gebaseerd op de geldende wet, en overtredingen daarvan. Gijzeling en moord zijn methoden die elders in de wereld in zwang zijn geko men in situaties, waarin op geen enkele andere manier meer iets te bereiken viel, Zij waren het gevolg van een verbeten guerrilla-oorlog, waarin alle overwegin gen van moraliteit en fatsoen reeds lang waren achterhaald. In de geschiedenis van de „burgerlijke" criminaliteit is ontvoering altijd als een van de lafste misdaden gebrandmerkt, waarop in diverse landen onverbiddelijk de doodstraf stond. Helaas is bij de toe passing van deze methode op het politie ke strijdtoneel herhaaldelijk gebleken dat de ontvoerders aan het langste eind trok ken en hun zin kregen. Dit succes heeft blijkbaar de „populariteit" van dit strijd middel snel doen stijgen. Het heeft zelfs weinig gescheeld of ook Nederland had onlangs (in Alkmaar) de toepassing van deze methode van politieke afpersing be leefd. In Canada bestond tot dusver geen si tuatie die vergeleken kon worden met die in sommige Zuidamerikaanse landen, waar gevangen verzetsstrijders op hun doodvonnis zaten te wachten en geen en kele mogelijkheid meer bestond van rede lijk overleg tussen de heersende macht en de agerende minderheid. In Canada wa ren andere wegen beschikbaar om de cen trale regering te brengen tot hoor en we derhoor over de eisen en verlangens van de bevrijdingsbeweging van Quebec. Het valt te bezien of de moord op minister Laporte en, in het algemeen, de kunst matige vijandelijkheid tussen actiegroe pen en regering over de status van Que bec een aantal van die wegen niet onher roepelijk zal blokkeren. Het is ook de grote vraag of de bevolking van Quebec deze drijverij naar een geweldstoestand zal appreciëren. Het is nu al duidelijk dat velen in Quebec geschrokken zijn van de gebeurtenis en zich afvragen in welke handen het streven naar autonomie eigen lijk geraakt is. Het is best mogelijk dat in Frankrijk de strijd om bevrijding van Quebec met belangstelling en sympathie wordt ge volgd, maar het zou van slechte diploma tie getuigen als de Fransen deze moord en terreurmethoden zouden goedkeuren, of sterker, zouden steunen. Het is duide lijk dat de toeneming van de politieke kidnapping een zorgwekkend verschijn sel is, dat dient te worden afgewezen door iedereen die, in welke politieke tegenstel lingen ook verwikkeld, prijsstelt op een elementair fatsoen. Een bestrijding ervan is een kwestie van mensenrechten, die begint met het kenmerken van deze me thoden als regelrechte misdaad. AMMAN (Reuter en AP) In ge heel Jordanië heerst na het afgelopen weekeinde opnieuw een gespannen situatie. Er zijn weer felle gevechten uitgebroken tussen het Jordaanse leger en de Palestijnse verzetsstrij ders in het noorden van het land. Ook in de hoofdstad Amman is weer ge vochten. Daarbij zou één dode zijn gevallen. «MUVVIVUWA/WWWVWVWVWIAIIAJWWVUWVUMUMWVUVVVWWWWWVWVUVMVVVWWWWVMWWMWWWWWVVVUWMUVVVIIVWWVWAAI V-f,VtWWWVWWWWVWWWWWMWWW«VVVVVVWV<vwvvvv»»»-»»»wwww,.....-- NEW YORK (Reuter). Het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft na tionalistisch China gewaarschuwd de aan vallen op het Chinese vasteland te staken. Zou Formosa hiermee toch doorgaan, dan zal Washington de militaire hulp stop zet ten. Dit heeft maandag het Amerikaanse blad „Newsweek" bericht. Volgens het blad hebben de Verenigde Staten twee patrouillevaartuigen uit de Straat van Formosa teruggetrokken. Formosa krijgt jaarlijks voor een be drag van meer dan 720 miljoen gulden aan Amerikaanse militaire hulp. MELBOURNE (AP) Boven Moorab bin, een buitenwijk van de Australische stad Melbourne, is een helikopter, die elek triciteitskabels controleerde, in de lucht in botsing gekomen met een vliegtuig. De drie inzittenden van de helikopter, alsmede de twee van het vliegtuig, kwamen om het leven. SAIGON (AFP) De Zuidvietnamese generaal Do Cao Tri, commandant van het gebied van Saigon, heeft commentaar ge weigerd op krantenberichten, als zou de generaal hebben gezegd: „Op iedere 100 soldaten deserteren er 75 en van de overige 25 vechten er maar tien". Generaal Tri zei dat hij vorige week een onderhoud heeft gehad met een delegatie van het ministerie van Defensie over re- crutering en doelmatige militaire acties. „Het was een besloten bijeenkomst en ik heb geen verklaring afgelegd voor de pers. Mijn voorstellen zijn misvormd weergege ven", zo zei hij. BELFAST (Reuter) Een scherpschutter heeft vanochtend in Belfast twee schoten gelost op een Britse legerpatrouille. Er werd niemand gewond. Kort tevoren had een kneedbom een gat geslagen in een muur, op enkele passen afstand van de plaats waar drie Britse militairen in een geparkeerde auto zaten. ANKARA (Reuter) De gouverneur van Istanboel heeft tot grote waakzaamheid opgeroepen nu is vastgesteld dat sommige delen van de stad zijn getroffen door een epidemie van para-cholera. Het officiële dodencijfer is 25, maar volgens onofficiële kringen zijn 50 patiënten overleden. Vijfhonderd mensen die aan deze ziekte tijden, zijn in ziekenhuizen opgenomen. Alle verloven van het medisch personeel zijn ingetrokken en er zijn ruim 1000 zie kenhuisbedden gereserveerd voor nieuwe gevallen van para-cholera. De oorzaak van het opnieuw uitbreken van de gevechten is niet bekend. Zoals altijd is de situatie zeer onduidelijk door de diverse wederzijdse beschuldigingen De Arabische bemiddelingscommissie (or der leiding van de Tunesische premier Bahi Ladham) heeft wel waarnemers naai het noorden gestuurd maar die hebben nog geen rapport uitgebracht. Kennelijk kan er geen „vuurvaste" over eenkomst tussen Jordanië en de Pales- tij-.en worden gesloten. De nieuwe ge vechten doen zich voor nog geen vijf da gen nadat koning Hoessein en Yasser Ara fat hun handtekening hadden gezet onder het door de bemiddelingscommissie op gestelde document dat in brede kringen als de eindfase van de strijd werd be schouwd. De eerste berichten over de gevechten kwamen van militaire correspondenten, langs de bestandslijn tussen Israel en Jor danië. Zij hadden kanonschoten gehoord ,n het gebied ten noorden van Irbid Later kwam een woordvoerder van de Palestijnen met de verklaring dat het Tordaanse leger sinds gisterochtend met zware artillerie posities van guerril lastrijders in Noord-Jordanië bestookte Het leger zou daarbij volgens hem ken- ne'ijk de bedoeling hebben de aanvoer- routés voor de Palestijnen in het noor den van Jordanië, die vanuit Syrië ko men, af te snijden. De gevechten zouden zich voornamelijk afspelen in de gebie den rond Almughaier en Beit Raf. Het Jordaanse leger zou er zaterdag al tijdens een tien uur durend gevecht in geslaagd zijn het dorp Almughaier op de Palestijnen te veroveren en de Pa lestijnen zouden nu veel moeite doen om de verloren posities te heroveren. In Amman sloten alle winkeliers hun zaken, ze brachten weer luiken voor de ramen aan, nadat een burger door een kogel in zijn hoofd was gedood. De commando's kwamen onmiddellijk met de beschuldiging dat het leger de overeenkomst had geschonden. Vele bur gers waren zo woedend over het incident dat ze enkele auto's omverwierpen en in brand staken. De interventie van Syrië in de Jordaan se burgeroorlog vorige maand heeft er toe geleid dat het momenteel in de lei ding van de Baath-partij in Damascus bepaald niet botert. De meningsverschil len zijn zelfs zo groot dat officiële krin- Een afdeling met machinepistolen ge wapende vrouwelijke soldaten vorm de gisteren de erewacht voor de Is raëlische premier mevrouw Golda Meir toen die voor een bezoek van drie weken naar de Verenigde Staten vertrok. Mevrouw Meir zal onder meer de plechtigheden ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de Verenigde Naties bezoeken en waar schijnlijk een onderhoud hebben met president Nixon en andere Ameri kaanse topfunctionarissen. Daarna gaat ze, op de terugreis, nog naar Canada en Engeland. gen in Damascus menen te weten dat Noereddin EI-Attassi als staatshoofd en als premier zijn ontslag heeft ingediend. De partijleiding zou hiermee hebben in gestemd maar zou bij hem hebben aan gedrongen aan te blijven als secretaris generaal van de partij, een functie waar in El-Attassi vaak is opgetreden als scheidsrechter tussen de elkaar bestrij dende militaire en burgerlijke vleugels De partijleiding is het gehele weekeind bijeen geweest om de crisis te bespre ken. El-Attassi zou geweigerd hebben aan die besprekingen deel te nemen. Een officiële bevestiging voor zijn te rugtreden is echter niet te krijgen. Het Libanese blad „de dag" heeft van morgen gemeld dat de Syrische Baath- partij op het ogenblik in het geheim een buitengewoon congres houdt. Het blad noemt de toestand in Damascus „uiterst verward." Het congres zou zich in het bijzonder bezig houden met het aanwijzen van een opvolger van El-Attassi. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Maurice Schumann heeft gisteren, als een der eerste weste lijke bewindslieden, een officieel rouw telegram gestuurd naar Canada in ver band met de moord op minister Pierre Laporte Schumann herinnert in zijn boodschap aan de goede betrekkingen die hij met zijn collega Laporte onderhield, nadat hij hem in de jaren '65-'66 bij de Frans-Canadese onderhandelingen soonlijk had leren kennen. Parijs distancieert zich nu dus met na druk van de terreurmethodes waarvan minister Laporte, die door de leden van het FLQ is vermoord, het eerste slacht offer werd. Die veroordeling houdt daar om nog niet in dat de regering in Parijs zich niet ook nog steeds solidair zou blij ven voelen met de Franse Canadezen die, als minderheid, door de Angelsaksi sche regering in Ottawa sterk worden ge discrimineerd, zo niet onderdrukt. Die solidariteit neemt onder president Pom pidou stellig niet meer de militante kenhuisbedden gereserveerd voor nieuwe len zijn zelts zo groot aai oincieie 1 gevallen van para-cholera- Functionarissen van de Arabische Socialistische Unie, het eenheidsfront waarin alle politieke gebeurlijkheden zogvuldig zijn gekanaliseerd, ontken- nen dit ook geenszins, maar zij ver- C OmpVOmiS dedigen het monddood maken van de bevolking hardnekkig op grond van „oorlogsomstandigheden", en de nood zaak „een beleid van nationale een- te blijven voeren. rupte, overvoerde bureaucratie en po litiek wanstaltig vervormde structuur niet meer kunnen bestaan. Zij pasten niet in een systeem van jazeggers, van censuur, gelegaliseerd volksbedrog en persoonlijke onvrijheid. zij moet duidelijk maken dat binnens lands de politieke speelruimte beperkt is. Het schijnt dat president Nasser plannen heeft gehad om het leefklimaat in die zin te verbeteren. Zijn dood heeft zo is gebleken, voorkomen. heid" De Egyptenaar, die in doorsnee over politiek niet snel in opwinding geraakt, heeft in elk geval een formule gevon den om van dit soort nood een geringe deugd te maken: „Ik ben tegen Sa- dat, maar ik heb geen keus. Ik heb dus toch op hem gestemd, want het land moet nu eenmaal een president hebben". Sadat dus. En dit betekent dat de liberaler stromingen in de Egyptische politiek voorlopig terzijde mogen toe zien hoe de kaarten worden geschud. Zakaria Mohieddin, die bij de bevolking meer vertrouwen zou bezitten dan Sa- dat, blijft onder huisarrest Heykal, minister van Voorlichting heeft onmid dellijk na Sadats beëdiging ontslag ge nomen. Deze, vertrouwde medewerker van Nasser, wenst kennelijk voor dit regime geen pleitbezorger te zijn. De vrij opzichtige manoeuvre van zijn ont slagaanvrage heeft daarom meer be tekenis dan de bijna tien percent nee stemmers bij de volksraadpleging In Egypte worden aan Sadat in wer- wil van een lange staat van dienst voor Nassers revolutie geen prijzende woor den gewijd. Hij wordt gekenschetst als het voor het ogenblik enige moge lijke compromis tussen uiterst links (onwrikbaar pro-Russisch) en de on bestemde, maar grote, groep Egypte- naren die wat genuanceerder wensen te denken over de betrekkingen tot de westelijke wereld. Er duiken wel na men op van mensen die gezien wor den als representant van deze opvat tingen, maar zij vertegenwoordigen geen georganiseerde politieke stro ming. Dit maakt hun positie uiterst kwetsbaar, en hun invloed op het ver loop der gebeurtenissen gering. Nasser heeft zich vooral in de laat ste periode van zijn bewind steeds meer ontdaan van vele kundige mede werkers, die de fout begingen duidelij ke uitdrukking te geven aan eigen op vattingen. Duizenden zeer bekwame, nijvere Egyptenaren. aan wie in dit land zo'n enorme behoefte bestaat on danks de onophoudelijke toevloed van nieuwe en grotendeels overtollige werk krachten, verblijven buitenslands om dat zij in hun vaderland, met zijn cor- dat, Het nieuwe bewind heeft de talloze anonieme verspieders van minister van Binnenlandse Zaken Gomaa, met zeer welomschreven opdrachten de straat op gezonden, er doen hardnek kige, aannemelijke maar niet te con troleren, berichten de ronde, dat een flink aantal arrestaties is verricht on der mogelijke poiltieke tegenstanders en legerofficieren. Sadat heeft in de dagen sinds Nas sers dood geen gelegenheid onbenut gelaten om de bevolking te beroven van de meetbare ontspanning die de wapenstilstand teweeg heeft gebracht. Zij moet kennelijk weer gaan geloven in de miserabele symboliek van de zandzakken, de schuilkelders en de ver duistering. Het is met andere woor den voor de zoveelste maal dat in Egypte de oorlog wordt gebruikt als katalysator voor een twijfelachtige na tionale eenheid. In zijn eerste televisietoespraak na de beëdiging heeft Sadat opnieuw ge zegd voorstander te zijn van een meer- hoofdig leiderschap. Kenners van de Egyptische politiek achten het niet voor de hand liggend dat hij daarin uiteindelijk de sterke man zal blijken. Sabry misschien met zijn invloed in de ASU, of anders Gomaa, die aan zijn controle over de veelzijdige veilig heidsdiensten en een zeer sterk politie apparaat veel macht ontleent. Sadats grootste probleem zal zijn om hun in deling bij dat meerhoofdig leiderschap zo te verwerkelijken dat niet een van beiden op grond van nieuwe macht en oude invloed een overwegend aandeel in het landsbeheer gaat toevallen. Meerhoofdig leiderschap in Egypte: voor het ogenblik betekent dit slechts dat aan de top nog een verbitterde strijd om de macht moet worden uit gevochten. Wie daaruit in eerste aanleg ook als winnaar tevoorschijn mag treden, hij zal zich slechts ten koste van veel onderdrukking kunnen vrijwaren voor de bijverschijnselen van de grote weer zin tegen de alom aanwezige Russen, zowel bij de bevolking al in het leger. In verzet tegen toenemende druk op de bevolking, die in cairo als vrijwel onvermijdelijk bestanddeel der nabije toekomst wordt gezien, schuilt een mo gelijkheid dat te zijner tijd wellicht een nu politiek nog naamloze als Nas sers werkelijke erfgenaam naar voren zal treden. En, zo zegt men in Cairo, getrouw aan de legende, dat zal dan wel een legerofficier zijn. Intussen wachten op wat lager ni veau de secundaire gezagsdragers dei- ministeries in spanning af hoe lang zij nog mogen blijven zitten. Het zijn doorgaans bekwame, erudiete mannen, wier eenvoudig plichtsbesef het land ondanks alles heeft draaiende gehou den in de tumulteuze jaren van Nas sers hervormingen. Hun angst is be grijpelijk, want elk regime heeft zijn eigen sleutelposities, zoals het ook zijn eigen beloning kent voor trouwe vazal len. Het zijn deze sombere bespiege lingen die in Cairo het begin van de nieuwe tijden begeleiden. UWMWMWWWWWl vorm aan die generaal De Gaulle zich enkele jaren geleden nog veroorloofde toen hij bij een officieel bezoek aan Ca nada tegenover zijn „rasgenoten" in het openbaar de kreet „leve het vrije Que bec" dorst te slaken. En men herinnert zich ook hoe de generaal toen voortijdig terugkeerde naar Parijs, nadat de cen trale regering in Ottawa hem voor deze inmenging in de binnenlandse aangele genheden op de vingers had getikt. Zulke incidenten behoren niet tot de Per" stijl van president Pompidou. Maar de huidige Franse regering wenst dan toch wel een duidelijk onderscheid te blijven maken tussen doel en middelen. De ter reurmethodes als gijzeling en politieke moord op tegenstanders, waarvan de ac tivisten van het FLQ zich nu bedienen, wijst de Franse regering nadrukkelijk van de hanjl. Maar het doel van een be vrijding of een de-kolonisatie van de En gels-Amerikaanse overmacht blijft Frank rijk zo niet politiek dan toch zeker wel moreel onderschrijven en steunen. En Parijs weigert danook die bevrijdings- strijd met de terroristische methoden van een kleine minderheid te vereen zelvigen. In Franse regeringskringen kon men gisteren de nauwelijks verkapte beschul diging vernemen dat premier Pierre Tru deau in Ottawa bewust het leven van mi nister Laporte op het spel had gezet om het bevrijdingsstreven van de Franse Ca nadezen in z)jn geheel binnen en ook bui ten Canada nu juist wel in diskrediet te kunnen brengen. Volgens die lezing zou Trudeau ieder contact met de terroristen tevoren heb ben afgewezen om de tegenstellingen op de spits te drijven en een drama onver mijdelijk te maken waarvan vervolgens alle voorstanders van een onafhankelijk Frans Canada aansprakelijk zouden kun nen worden gesteld. Niettemin wist, zo merkt men in Parijs ook nog op, Ottawa eveneens uit de laatste verkiezingen dat 80 percent van de Franse Canadezen hun onafhankelijkheid begeren. ANKARA (RFP) De twee mannen die op 15 oktober de piloot van een Russische Antonov-24 dwongen naar Turkije te vlie gen, zijn zaterdag op last van de rechter van instructie van Trebizonde in vrijheid gesteld. De rechter van instructie weigerde het ar restatiebevel af te geven dat was geëist door de officier van Justitie die beide man nen eerder beschuldigd had van moord op de Russische stewardess. De twee vliegtuigkapers zullen echter onder toezicht blijven van de politie totdat de gerechtelijke procedure in een bepaalde fase is gekomen. De rechter van instructie verwierp de beschuldiging van moord. Hij verklaarde dat de stewardess per ongeluk is gedood. De twee Russen, Argedas Koreyero en zijn zoon Brazinkas, zijn ook beschuldigd van verboden wapenbezit en belemmering van de bewegingsvrijheid van de passagiers van het gekaapte toestel met het doel poli tiek asiel in Turkije te krijgen. Deze be schuldigingen blijven gehandhaafd De Sovjet-Unie heeft officieel om uit- i levering van de beide kapers verzocht. i

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3