Kardinaal Alfrink bevestigt: PRIESTERS IN BRAZILIË WORDEN GEMARTELD Russen wordt falen| in oorlog tegen Israel verweten Ook voor 1971 cao beveiligen m -Haar journaal HORLOGERITUS De en edag> nacni hoek. rook met uw matras haarlems matrassenhuis Wereldbekend Aroma Kenner Oosterse tapijten: Polen gevonden 15 NEDERLANDERS SCHERPE TEGENSTELLINGEN IN SYRIë DINSDAG 20 OKTOBER 1970 SCHIPHOL Kardinaal Alfrink, die maandagmiddag op Schiphol terug keerde van een reis naar Chili en Brazilië, heeft tegenover de pers op de luchthaven bevestigd, dat in Brazilië priesters in gevangenissen worden ge marteld. Over een groep priesters, die in Sao Paolo in de gevangenis zitten en die de kardinaal samen met een Nederlandse bisschop aldaar bezocht, zei hij dat ze er „vodderig" uitzagen. „Maar psychisch waren ze niet ge broken", voegde de kardinaal er aan toe. Leef met plezier Rook de échte Pall Mali Export Wereldbekend aroma Pall Mali Export te dun of versleten laat het ons even weten profiteer van onze inruilactie f 10,— tot 25,- voor uw oude spiraal of ledikant. Voorstel metaal: ■Pliflllllll! Sovjet-Unie OOIT ERGENS binnengekomen waar een Perzisch tapijt op de grond lag? U zult u dan waar schijnlijk niet meteen op de grond hebben geworpen om de „pers op de rug te kijken" Toch is dat de enige manier om een oosters tapijt te kunnen beoordelen volgens Mi chael Kendjian, en hij, eigenaar van een tapijtenzaak in Amster dam, móét wél een kenner zijn: hij is in het geslacht Kendjian al de vierde achtereen die zijn leven wijdt aan het oosterse tapijt. „De rug van een Perzisch kleed", zegt Michael, „verklapt beter dan de voorzijde kwaliteit en patroon: hoeveel knopen maakte de Per zische handwerker per vierkante centimeter hoe meer hij er maakte, hoe sterker het tapijt en hoe fijn is de wol die hij ge bruikte" Met de hand Het Ubica Slaapplan van de Jaren Zeventig. (Voor kamer-slapers) Vraag folder bij Ubica Matrassen- fabrieken, Utrecht. ADVERTENTIE Mgr. Alfrink sprak zijn afkeuring uit over de wijze waarop deze priesters, die wegens hun linkse ideeën waren aangehouden, werden gevangen gehouden en verklaarde rich bereid om alles te doen wat In zün macht ligt om een verbetering in de huidige situatie te bevorderen. Voorzover de kardinaal bekend zitten er geen Nederlandse priesters in Braziliaanse gevangenissen. De Nederlandse kardinaal was enkele weken geleden naar Chili vertrokken voor een bezoeK aan de paar honderd Nederlandse priesters, die daar werkzaam zijf Met hetzelfde doel reisde hij daarna door naar Brazilië, waar ongeveer dui zend Nederlandse priesters hun pastorale arheid verrichten De Nederlandse nrelaa4 had onder meer een ontmoeting met de uit Nederland afkomstige mgr Koop die bisschop is in de plaats Lins ongeveer dm zend kilometer van de kust. Samen met hem begaf hij zich afgelopen vrijdag naar Sao Paulo voor eer ontmoeting me4 de priesters uit dit bisdom, die door de overheid gevanger waren genomen Ze zaten in een oudp slavengevange nis" vertelde kardinaal Alfrink „Het zag er bijzonder vuil uit en de toestander wareii zeer onhygiënisch. De priesters •.oenden zich zeer verheugd over ons be zoek" De verhalen, die over de behande lir.g van Braziliaanse priesters in de Ne derlandse pers doordringen zijn volgens de kardinaal ten dele waar Hii bevestig de dat de priesters in de gevangenissen worden gemarteld, zowel lichamelijk als geestelijk. Op grond van zijn bevindingen daar en de gesprekken met vele mensen die hij gevoerd heeft, verwachtte de kar d'raal echter een kentering in dit opzicht bij de regering. Hij was ervan overtuigd ca4 er spoedig verandering zou komen in de houding van de Braziliaanse rege ring Volgens hem zou zelfs de president van Brazilië van bepaalde toestanden nie op de hoogte zijn „De grootste moeiliik ADVERTENTIE heid is het leger. Er is inmiddels een admes uitgebracht aan de president voor een herziening van de processen." De Nederlandse priesters, die in Chili en Brazilië werkzaam zijn, maken het volgens de kardinaal bijzonder goed. Ze zjjn erg enthousiast en de meesten willen zeker niet terug naar hun vaderland Weinigen worden echter betrokken bii hel conflict tussen de zogenoemde rode priesters en de overheid Door de bevol king worden onze priesters zeer wel ge aocepteerd." Over de studentenpastor Huub Ooster huis die tijdens zijn afwezigheid als eer ste gehuwde priester voorging in de KARDINAAL ALFRINK dienst van de eucharistie ondanks het I verbod van de kardinaal en de bisschop pen zei mgr. Alfrink niet veel. „De stapl van Huub Oosterhuis was mij voor mijn vertrek bekend en we hebben ons stand punt toen bepaald, zoals ook uit de ver klaring van mgr. Zwartkruis is gebleken Eerst moet ik mij met de bisschoppen beraden voordat verdere stappen worden ondernomen." prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald '9 avonds 6 uur thuis h. de graaft grote houtstraat 103 haarlem - telefoon 3110 23 DEN HAAG. De gezamenlijke werk nemersorganisaties die partij zijn bij de CAO-metaalnijverheid (klem-metaal) hebben de wederpartij, de federatie van werkgeversorganisaties in de metaalnij verheid, hun voorstellen voor vernieu wing der van kracht zijnde CAO toege zonden. De eerste besprekingen daarover zullen op 22 oktober worden gehouden. De werknemers willen ook voor 1971 een beveiliging tegen prijsstiigingen in de vorm van een geïndexeerde CAO. De huidige CAO heeft een looptijd van een half jaar, namelijk van 1 juli tot en met 31 december. De werknemersorgani saties stellen voor het nieuwe contract een jaar te laten duren. De CAO (voor de acht branches die te zamen tot de metaalnijverheid worden gerekend, gelden aangepaste bepalingen) zal betrekking moeten hebben op alle werknemers, handarbeiders en beambten (integratie en harmonisatie van de ar beidsvoorwaarden). De werknemersorga- nisaties hebben in hun voorstellen nog geen verlangens over loonsverhogingen opgenomen maar wel aangekondigd dat die op een nader tijdstip zullen worden kenbaar gemaakt. De voorstellen behel zen onder meer voor alle werknemers één salaristabel, onderverdeeld in elf sa larisgroepen en twee jeugdgroepen. Gedurende een half iaar, namelijk tot 1 juli 1971, moeten, blijkens de voor stellen, naast de salaristabel de nu gel dende uurloontabellen gehandhaafd blij ven. Daarna vervallen ze en is toepassing van de tabel verplicht. De inkomensverhoging in 1971 zal een reële verbetering moeten zijn en reeel worden gehouden door bij eventueel op tredende prijsverhogingen de salarissen aan te passen per 1 juli 1971 en 1 januari 1972, De overeen te komen verhogingen zullen van toepassing zijn op de feitelijk betaalde salarissen en in de CAO worden vastgelegd. Verder wordt verlangd een uitbreiding van de algemene vakantie tot achttien da gen. Voor werknemers van 55 jaar en ouder moet de vakantie aan extra dagen verhoogd worden van twee tot drie. De vakantietoeslagen moeten evenredig ver hoogd worden. De minimum-vakantietoeslag voor 1971 zal moeten worden verhoogd met de Per centages van de loonsverhogingen. In de CAO moet een artikel worden opgenomen waarin de gedragsrcels bij fusie, sluiting en reorganisatie nader worden omschre ven. (Van onze redacteur in Damascus) DAMASCUS. Hoe ernstig de Syri- sene interventie in Jordanië ook is ge weest, voor de tegenstellingen binnen de egering in Damascus was het niet meer dan de bekende druppel die de emmer deed overlopen. Want sinds het begin van 1it jaar staan de groepen, die worden largevoerd door de minister van Defen rif Hafez Assaad en door de secretaris eneraal van de Syrische Baath-partii Salah El Jedied scherp en vijandig tegen over elkaar Eerdere geschillen echter werden vreedzaam via een stemming bii gelegd, waarbij de invloed van Hafez Assaad, die het leger vertegenwoordigde weliswaar steeg, maar niet voldoende om df links revolutionaire burgerleden aan i evoerd door Salah El Jedied ook offi cier uit de regering en de Baath-partii verdrijven. De gebeurtenissen in Jordanië hebben naar het zich laat aanzien de politieke balans ten gunste van Hafez Assaad en He4 leger doen doorslaan. De betekenis van de Syrische interventie in Jordanië s echter voor de machtsstrijd in Jorda ue een zeer onduidelijke zaak De leger leiding zou indertijd grif gereageerd heb ben op de aandrang van de burgerleden rm ten gunste van de commando's in te grijpen. Nadat de hele expeditie in Noord-Jordanië op een fiasco was uitge lopen. werd het verwilt geuit dat de links-revolutiunaire burgers het leger blootstelden aan onverantwoorde avontu- rer ter wille van politieke winst van de Baath-partij. nit argument lijkt nu bij de officieren n het leger de doorslag te hebben gege- ver om Hafez Assaad aan te zetten tot actie. Het is nog zeer onduidelijk wat de uitkomst van de machtsstrijd binnen het centrale comité van de Baath-nartij in Damascus zal zijn Blijf4 deze tot nog toe beperkt tot binnenskamers, het is de vraag of dat zo kan blijven en of de ge schillen zich latei niet verplaatsen naai de straat. Hoewel in Syrië de staatsgre oen en machtswisselingen in het verle den voor het merendeel zonder bloedver bieten werden uitgevoerd, is dit keer de kans op geweld groter Want Salah M 'edied heeft ervoor gezorgd dat vooral zijn jongere aanhangers op sleutelposities overal in de Syrische staatsinrichting zijn doorgedrongen. Daarnaast heeft hij d- militie van de Baath-partij volledig in zijn macht. Voor een groot deel heeft hii die laten opgaan in de Baath ïstiscne i ersie van de Palestijnse commando-orga nisatie El Saiqua waarvan El Jedied de eider achter de schermen is heden te hebben gestort. Niet alleen del prijzen in Syrië zijn sterk gestegen, maarl ook de invoer van begeerde buitenlandse I consumptiegoederen is begin dit jaar vol edig stopgezet. Deze economische moei 'ï.ikheden wordt via Salah El Jedied di- reet op de Sovjet-Unie geprojecteerd, wat I aansluit op de verwijten die dit land door I let leger in de schoenen worden gescho -1 ven. Volgens veel officieren heeft Rus-I land de militaire debacles van dit jaar l legen Israel en zeer recentelijk tegen het Jordaanse leger mede veroorzaakt, omdat oe leiders in Moskou weigerden voldoen de modern militair materieel te leveren Tegen deze achtergrond staat bij de hudige crisis in Syrië ook de Russische nvloed op het spel, wat wellicht de span ning nog gevaarlijker doet uitstralen. Het gaat er nu vooral om E* Je died alle macht te ontnemen. Dat hij op net eerste gezicht reeds zou hebben ver loren en uit Syrië naar Libanon ïou zijn gevlucht, hoeft niet te betekenen dat hij rijn verzet heeft opgegeven en zeker met rijn volgelingen. Ook als binnenkort d? namen van de nieuwe Leiders oekend worden gemaakt hoeft daarmee nog nie de rust in Syrië te zijn weergekeerd. H*i ireffen tussen de goed getrainde militie en guerrilla's van Salah El Jedied met het >eger blijft ook dan tot de mogebjkheden behoren. Hoewel de inzet bij de huidige crisis m Damascus het belang van de gewone bevolking heet te zijn, heeft deze toen •naar weinig invloed op de gebeurtenis en Afgezien van het feit dat slechts een slein ieel politiek bewust is, houdt men er zich veelal om persoonlijke veilig neidsredenen nog maar liever buiten. Da) in Damascus op straat nog weinig te merken zou zijn van de spanning in de redering, wordt daardoor verklaard Bn ad relatief klein bevolkingsdeel, dat ge interesseerd is, bestaat echter weinig be wondering vtior de extreme El Jedied Dn wordt nog versterkt, omdat hem wordi verweten Syrië in economische moeilijk- Michaels overgrootvader kocht dit jaar op de kop af een eeuw geleden zijn eerste stapeltje handgeknoopte ta pijten in Konstantinopel, waarmee hij de grondslag legde voor wat later in West-Europa een bloeiende import- en groothandel zou worden voor Turkse, Afgaanse, Kaukasische en vooral Per zische tapijten. Familieleden van Mi chael hebben ook zaken in Rome en Londen. Michael gaat zelf op stap naar de landen van herkomst waar hij samen met zijn agenten die daar het hele jaar door zijn belangen behartigen op vijf verschillende plaatsen) onderhan delt met tussenhandelaars en hand werkers. De meeste Perzische tapij ten worden immers nog in huisvlijt ge maakt door de Perzische boeren. Zij maken een kleed of een kleedje (knopen het met de hand volgens voor iedere streek verschillende, traditione le patronen) en als dat verkocht is, maken ze weer een nieuw. Hoewel vol gens Michael Kendjian de laatste tijd meer samenwerking op dit punt ont staat. Er worden nu gemeenschapshui zen meestal gewoon maar een tent zeil op palen opgericht, waar men weliswaar nog steeds met de hand maar ^luyiiiiMifuijifinfinnnnnnfvinnnrr' wèl gezamenlijk de kunstwerken produ ceert, en er ook gemeenschappelijk iets mee verdient. Over antieke tapijten weet Michael Kendjian ook het een en ander te ver tellen: toen de waarde van deze ta pijten in Europa al lang werd onder kend, waren het de Perzen zelf, die oude tapijten als ze versleten waren gewoon maar weggooiden. Tegenwoor dig echter worden ook in Perzië oude tapijten zorgvuldig bewaard. Vandaar dat het nu niet meer mogelijk is. ech te antieke perzen (meer dan 150 jaar oud) uit te voeren. Oude tapijten die „jonger" zijn dan „antiek" mogen er nog wel uit. En naar deze tapijten is minstens net zo veel vraag als naar nieuwe ta pijten, want perzen vormen nu een maal niet alleen een sieraad op de grond of aan de wand, ze zijn boven dien een goede geldbelegging, omdat ze steeds schaarser en dus steeds meer waard worden. „Daarom begrijp ik niet" zo zegt Michael Kendjian, „dat sommige men sen de prachtige perzen volzetten met tafels en stoelen. Een goede pers komt pas écht tot zijn recht, als hij hele maal vrij in de kamer kan liggen, zo dat iedereen hem in zijn volle glorie kan zien". WARSCHAU (AP) De complete partituur van ,La serva padrone" een pera die 200 jaar geleden werd gecom- noneerd is in een Pools kasteel terug gevonden, aldus hebben Poolse dagbla den maandag bericht .La serva padrone" werd door de meester van de Italiaanse opera buffa Paisiello, in 1781 geschreven toen hij hof- kapelmeester was in St. Petersburg De Poolse pers schrijft: ,De ontdek king van de partituur heeft grote be langstelling gewekt in de muziekwereld omdat men meende dat het eens beroem de werk voorgoed in zijn totaliteit verlo- i en was gegaan Slechts enkele aria s waren nog bekend Zij behoorden tot het reoertoire van de beroemdste solisten" De partituur Ir waarschijnlijk direct uit St. Petersburg (het huidige Lenin grad) in Polen terechtgekomen. Een Poolse schouwbui gdirecteur vond naai toevallig in de bibliotheek van het kasteel Lancut 'n het zuidoosten van Po en, waar hij een onderzoek verrichtte. Paisiello, die in zijn dagen zeer be roemd was, heeft ongeveer 100 operas gecomponeerd. Er bestaat een sprookje over een klokkenmaker die zo knap was dat hfj voor Iedere klant een bjj hem passende klok of horloge kon maken. De prinses kreeg een majestneuze klok, met ba zuingeschal om het half uur, gerinkel van klokjes elk kwartier, zon en maan standen. De eenvoudige arbeider die altijd In sprookjes bestaat kreeg een lief houten koekoeksklokje. Onlangs kregen wij informatie toege stuurd over de tentoonstelling „montres et bijoux", In Zwitserland. We schrok ken eerlijk gezegd. Want wat er al niet schuil kan gaan achter dat kleine klok je om je pols, wat de meeste mensen toch als een achteloze tijdswaarnemer beschouwen... Er zit waarachtig een hele mode achter, een mode vol met kunstzin, luxe en meetkunde. Zo heeft de horlogemode een cyclus doorlopen. Vierkant werd ovaal, werd weer strakker en ls nu weer vierkant „Dit vorm" is het jaar van de doortrokken zegt het perscommuniqué. D.i.: een volmaakte harmonie verwezenlijkt tussen de drie zichtbare elementen van een horloge, de horlogekast, armband en wijzerplaat. „De meeste aandacht gaat naar de armband die „aan het ge heel een homogeen aspect geeft." Moge bijgaande foto dit iets verduidelijken: Brede ringen waar het horloge is inge bouwd. Een homogeen geheel, het hor loge doorbreekt de eenheid en de con tinuïteit van de armband niet. Conclusie in Genève: de armbanden gaan naar de rechte lijn, bestaan vaak uit schakels. De wijzerplaten zijn kaler, hebben bij voorkeur een donkere tint. Maar, constateerde het perscommuni qué verheugd, het aantal extra-vagante modellen neemt toe, en dat is erg pret tig, want als u zich niets van bestaande tendensen aan wilt trekken, drukt u zich simpelweg het predikaat extra vagant op. juumnnnn-...-.....■■■■■■«««■««miiwww Hoogste gebouw. Het wereldhandelscen trum, dat in het New Yorkse stadsdeel Manhattan in aanbouw is, heeft een hoogte bereikt van 382 meter. Daarmede is het het hoogste gebouw van de wereld. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13