FC Basel arriveerde met drie geblesseerden HELMUTH BENTHAUS GEEFT NIETS OM DE PUBLICITEIT De Zwaan weg bij Haarlem Michels: „Er staat echt wel wat op het spel" Vroegtijdige eliminatie Ajax niets minder dan catastrofe Spreekverbod Haarlem-spelers Gerrit Peijs kreeg een voorwaardelijke straf Dictatoriaal HAARDOLIE Ook Steaua maakte geen elftal bekend Evert Mur trainer AGOVV De Jong op transferlij st Rusland niet in Federation Cup i/'<C bezien DINSDAG 20 OKTOBER 1970 i ■BH ,Ii\ Graadmeter Recette 17'/2 Cl. (p- Kr.) »,DE SPAARNESTAD' (TOTALTEL 0 23 31 04 40 (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De heer Ochsen- bein, secretaris van FC Basel, had toch gelijk toen hij de spelers van zijn club „amateurs" noemde. De Zwit serse „toppers" mogen dan door het voetbal aan een bijverdienste van zo'n slordige 1600 gulden in de maand kunnen komen, hun instelling buiten (Van onze sportredactie) HAARLEM. Aan de verbintenis tus sen administrateur D. de Zwaan en Haar lem is na tien jaar een abrupt einde ge komen. Vanmorgen werd De Zwaan door zijn opvolger niet door het be stuur de heer A. C. van Bakel, opge beld met de mededeling dat hij De Zwaan per 1 november zal opvolgen. Hieruit kon De Zwaan dan opmaken dat hij vanwege een brief aan het bestuur waar in hij voor verschillende zaken om op heldering had gevraagd aan de kant was gezet. De Zwaan was bij Haarlem een „zwe vend figuur". Hij maakte niet officieel deel van het bestuur uit maar had als administrateur een bijzonder belangrijke functie. De Zwaan: „Ik heb het bestuur al verschillende keren laten weten dat het een vreemde zaak was dat een ad ministrateur die de administratie van ondermeer het gehele betaalde voetbal, de loonadministratie etcetera regelt, geen deel uitmaakt van het bestuur. Ik heb toen gesteld als ik geen bestuurs functie krijg, dan wil ik wel het hoe of waarom weten. Dat heeft tot een min of meer gespannen verhouding geleid. Toen heb ik gezegd laten wij er op het eind van het seizoen dan maar mee stoppen. Nu m»st ik uit de komst van de heer Bakel concluderen dat het is afgelopen". De Zwaan motiveert zijn hamering op j een bestuursfunctie dus meer verant woordelijkheid als volgt: „Het is na tuurlijk dubieus dat een bedrijf met 35 man personeel en een begroting van acht a negen ton geen jaarsalaris van twin tig mille wenst uit te trekken voor een vaste administrateur. Hier moet ik on middellijk aan toe voegen dat ik dat op grond van mijn maatschappelijk© werkzaamheden niet zou kunnen wor den. Ik heb ze echter verschillende ke- ren gewaarschuwd dat dit vroeg of laat op een catastrofe kan uitlopen." De heer van Bakel werkzaam als administrateur bij de Vereniging voor Beroepsonderwijs gaat de werkzaam heden bij Haarlem eveneens als neven functie uitoefenen. EINDHOVEN. Maandagmiddag is het uit zestien spelers, hulptrainer Oni- sie en clubarts Petrescu bestaande ge zelschap van Steaua Boekarest aangeko men op de vliegbasis Eindhoven. De Roe menen die werden opgewacht door trai ner Stefan Covaci, die zondag de wed strijd NAC—PSV had bijgewoond, spe len woensdag in Eindhoven de eerste wedstrijd voor de achtste finales van het Europese toernooi voor bekerwinnaars tegen de Nederlandse vertegenwoordiger PSV. Het complete elftal van Steaua, dat zaterdag met 3-2 had gewonnen van Po- lytechnica, en vijf reserves maakten de vlucht mee. Er zijn geen geblesseerden, maar toch wilde trainer Covaci zijn elf tal niet bekend maken. „Eerst moet ik met mijn assistent Oni- sie het tactische plan voor woensdag be spreken. Tenslotte heeft hij de wedstrijd teben Polytechnica gezien en^ ben ik m Breda veel wijzer geworden". De zestien spelers zijn: Suciu, Purca- ru, Satmareanu, Halmageanu, Ciuga- rin, Vigu, Naom, Dumitru, Stefenascu, Pantea. Tataru, Iordanescu, Manea, Mi- rauta, Grigore en Cristache. Van dit ge zelschap zijn Satmareanu en Tataru in ternational. Beiden hebben meegespeeld bij de strijd om het wereldkampioen- schap in Mexico. Vigu maakte op 11 tober zijn interlanddebuut tegen Fin- land. Ondanks de vermoeiende reis hebben de Roemenen in de namiddag op het trainingscomplex aan de Welschapsedijk een lichte training gehouden. Om zeven uur begaf men zich naar het PSV-sta- dion om alvast wat gewend te raken aan het kunstlicht. PSV hield maandag een rustdag. Kurt Linder en zijn pupillen gaan dinsdag in retraite op een niet bekend gemaakte plaats tot kort voor de wedstrijd. het veld lijkt echter nog steeds op die van een gemiddelde Nederlandse amateurclub. „Wij zijn hier gekomen om te spelen en niet om te praten", zei trainer/speler Helmut Benthaus gisteren na aankomst in het Amster damse Howard Johnson's Hotel in het hartje van de stad. De oefenmeester, en met hem de 16 spelers die het KLM-toestel uit Zürich aanvoerde, weigerden te beseffen dat er ook voor de wedstrijden het nodige aan gedaan moet worden om de Europa-Cupduels voor het publiek interessant te ma ken. Hij zag gemakshalve over het hoofd dat gastheer Ajax zeer gebaat zou zijn hij een uitverkocht Olym pisch Stadion en weigerde een onder houd met de pers. Benthaus: „Er is altijd nog een moge lijkheid dat ik zelf moet spelen. Daarom bereid ik me net zo als alle andere spe- ers op het duel voor. Dat betekent geen I lange gesprekken en geen telefoongerin- kel. Ik ben bereid om uiteenzettingen te geven, maar dan pas donderdagmorgen. Na de wedstrijd heb ik tijd genoeg. In tussen zal de heer Schneiter, onze perssecretaris voor de communicatie zorgen". En hij vertrok naar rustiger oorden, gevolgd door zijn teamgenoten, die hun uiterste best deden de persfotografen om de tuin te leiden. Voor Schneiter geen I r V6YH16 ongewone gang van zaken. „Voor een wedstrijd is Benthaus zelfs niet voor het bestuur te spreken. Hij bereidt zich al tijd erg intensief op een belangrijke ont moeting voor. Het gebeurt vaak dat de bestuursleden vlak voor het begin van de wedstrijd de opstelling nog niet we ten, maar dat verontrust ons niet. Bent haus heeft het volledige vertrouwen van het bestuur", aldus de goedmoedige Zwitser, die verder weinig concreets te melden had omdat de beslissingen uit eindelijk toch door Benthaus genomen moeten worden. Zeker is alleen dat de trainer voor zijn opstelling van woensdag in totaal acht tien meegenomen heeft. Dat is in de eer ste plaats hijzelf („Het trainerschap is uitstekend te combineren met spelen. Tot nu toe is het altijd goed gegaan, dus waarom zou het eventueel niet tegen Ajax kunnen"), de doelverdedigers Mar cel Kunz (27 jaar) en Josef Laufenbur- ger (26), de verdedigers Josef Kiefer (27), Walter Mundschin (23), Peter Ram seier (25), Roland Paolucci (23) en Urs Siegenthaler (22), de middenvelders Karl Odermatt (27), Jürgen Sundermann (30), Stefan Reisch (28) en Bruno Rahmen (22) en de aanvallers Walter Balmer (22), Helmuth Hauser (29), Peter Wen- ger (26), Edouard Manzoni (23), Otto Demarmels (22) en Paul Fischli (25). Het is zo goed als zeker dat Helmuth Benthaus woensdag niet kan rekenen op Hauser en Kiefer, die met een rug- re spectievelijk knieblessure tobben. Ook Ramseier, een van de zes spelers die deel uitmaken van de nationale selectie, is geblesseerd, maar voor hem bestaat nog de mogelijkheid dat hij voor het eer ste treffen met Ajax genezen zal zijn. De vier spelers die zaterdag in het Zwitserse elftal tegen Italië speelden (Odermatt, Kunz, Balmer en Wenger) hebben die vuurproef goed doorstaan. Schneiter: „Het blijft natuurlijk erg ge vaarlijk om je beste spelers zo vlak voor een Europa Cup-duel af te moeten staan, maar er is bij ons geen andere mogelijk heid. De voetbalbond houdt bij de sa menstelling van het interlandprogram ma geen rekening met de belangen van de topclubs". Schiphol ontbrak gisteren aanvankelijk aanvoerder Karl Odermatt. De 27-jarige verkoper arriveerde kort na de groep met het lijnvliegtuig uit Genève. Oor zaak van deze verlate trip was de huidi ge tijdelijke werkkring van de mid denvelder. Momenteel maakt hij name lijk als dienstplichtig soldaat op her haling deel uit van de bewakingstroe pen die het internationale vliegveld van Genève tegen kapers beschermen. Hij vloog rechtstreeks uit Genève om het maximum aantal vrije dagen niet te overschrijden. Gisteravond oefenden de Zwitsers op een van de bijvelden van het Olympisch Stadion. Vanavond om zeven uur zal Hel muth Benthaus zijn spelers nogmaals onder handen nemen voor zij zich de laatste uren voor de match in alle rust gaan voorbereiden. Woensdag arriveren in Amsterdam met zeven vliegtuigen en onder meer een extra trein ongeveer 2000 Zwitserse supporters. THEO KLEIN APELDOORN Het bestuur van de Apeldoornse tweede divisie-vereniging j AGOVV heeft de oud-trainer van Elink- wiik, Evert Mur, benoemd tot hoofdoefen- meester. Hij is opvolger van de 33-jari- ge Jan Morsing, die voortaan zal worden belast met de training van de b-selectie en het jeugdteam. Evert Mur treedt 20 oktober in functie. Trainer Helmuth Benthaus: „Gekomen om te spelen, niet om te praten' Bij een overwinning op Ajax wacht de .amateurs" van FC Basel een extra premie. Hoe hoog die zal zijn weet nog niemand. „Ik heb daar zelf ook geen idee over", zegt Schneiter, „wij hebben op dat gebied geen enkele ervaring. FC Basel won vorige maand weliswaar van Spartak Moskou, maar wat de voetbal lers daar voor kregen is nu nog niet be kend omdat het salaris over die periode nog uitbetaald moet worden". Bij de aankomst van FC Basel op wmmmt mm I s "s c," ">N-. -1 N De kern van FC Basel kort na aankomst op Schiphol: v.l.n.r.: trainer/speler Benthaus, Balmer, Odermatt, Wenger, Kunz en Ramseier. (Van onze sportredactie) HAARLEM Op de transferljjst van december zal de naam van de Haarlem speler de Jong prjjken. Hij is niet met de ere-divisieclub tot overeenstemming kun nen komen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Gerrit Peijs is voor zijn uitlatingen over scheidsrechter Lau van Ravens na de wedstrijd Go Ahead Haarlem door een strafkamer van de KNVB veroordeeld. Zijn straf is een voor waardelijke schorsing voor twee binden de wedstrijden met een proeftijd van een jaar en tweehonderd gulden boete. Ver der zal hij of zijn vereniging Haarlem de kosten van het geding moeten dragen. Destijds (zondag 23 augustus) sprak Gerrit Peijs verontwaardigd: „Van Ra vens is de slechtste scheidsrechter die er is. Het is maar goed dat er een spelre gelboekje bestaat, waarmee hij kan wer ken, want persoonlijkheid heeft hij voor geen cent. Hij is een knuddefiguur, die in een wedstrijd nog emotioneler reageert dan de spelers zelf. Niet wij begonnen met praten, maar hij. Daar wil hij al leen maar een reactie van de spelers mee uitlokken. Een man als Boogaerts had om zo'n situatie moeten lachen, maar van Ravens fluit". De aanleiding tot de ze litanie was een door Van Ravens aan Go Ahead gegeven penalty. Gisteravond ontkende Gerrit Peijs in het Haagse hotel Terminus zijn woorden niet. Hoewel hij beweerde zijn gedachten in een andere vorm te hebben verpakt dan in het Haarlems Dagblad stond. Peijs werd door de strafkamer, die werd geleid door mr. Brons, veroordeeld omdat hij zich „op denigrerende wijze publiekelijk vijftien minuten na de wed strijd Go Ahead—Haarlem over de scheidsrechter had uitgelaten". Peijs werd bestraft op grond van een regle ment van de KNVB dat de leden van de I voetbalbond verplicht de belangen van de KNVB of van het voetbal in het algemeen niet te schaden. Naar aanleiding van deze zaak heeft het bestuur van Haarlem besloten zijn spelers de mond te snoeren. Het heeft volgens het bestuurslid Gosen een gedeel telijk spreekverbod afgekondigd. Het is de spelers van Haarlem in het vervolg ver boden met de pers te praten over de te genstander, over de scheidsrechter en over de grensrechters. Het bestuurslid verdedigde deze dicta toriale maatregel met: „We kunnen niet anders". ADVERTENTIE Haarlem heeft zich geschaard in de gelukkig nog kleine rij van clubs, die be sloten hun spelers geheel of gedeeltelijk monddood te maken. De strafzaken van Peijs en Burgers maakten die maatregel volgens de voorzitter betaald voetbal van Haarlem, Gosen, noodzakelijk. Kennelijk met de goede bedoeling te voorkomen dat de rijen van de Haarlemse eredivisie-club door blessures al stevig uitgedund nog niet meer zouden worden verzwakt. Met goede bedoelingen alleen komt een bestuur van een voetbalclub, die betaal de spelers in dienst heeft, er echter niet meer. Het is een bedrijf met werknemers en een omzet van tonnen. Niet voor niets komen in het betaalde voetbal perso- neelsraden oftewel spelersraden meer en meer in zwang. En niet voor niets be staat er een VVCS (een vakbond van be iaalde voetballers)waarvan Gerrit Peijs bestuurslid zal worden Werknemers kan tegenwoordig niet meer gemakkelijk de mond gesnoerd wor den. Ze kunnen ook niet als kleine kin deren vaderlijk worden vermaand vooral netjes te zijn, met twee woorden te spre ken of geen vieze woorden als scheids rechter, grensrechter en tegenstander in hun mond te nemen. Want dat heeft Haar lem alle goede bedoelingen ten spijt ge daan. Bovendien kan Haarlem naast het af kondigen van dictatoriale, niet meer in deze tijd van inspraak passende maatre gelen ook inconsequentie worden verwe ten. Met Peijs maakte ook voorzitter Hut na de wedstrijd Go Ahead——Haarlem scheidsrechter van Ravens verwijten. Peijs sprak over een knuddefiguur en Hut bedacht dat Van Ravens een black out had tijdens het duel. Van een spreekverbod voor het bestuur van Haarlem hebben we echter nog niets géhoord. (Van onze sportredactie) WASSENAAR Rinus Michels wenst zijn belangen duidelijk ge scheiden te houden van die van Ajax- penningmeester Henk Timman. Het belangrijkste voor de Ajax-oefen- meester die gistermiddag met slechts veertien spelers is neerge streken in hotel Duinoord in Wasse naar om zich in alle rust te prepa reren op de thuiswedstrijd tegen FC Basel is niet het feit of het stadion wel of niet is uitverkocht, of er wel of geen televisieuitzending komt, maar het resultaat. Michels conclu deert dan ook: „Wat voor invloed het publiek op de spelers uitoefent is een moeilijke zaak. Een juichend stadion werkt zeker stimulerend, maar ander zijds kan afkeurend gefluit en handengeklap averechts werken" Toch kan ook Michels moeilijk om het feit heen dat een vroegtijdige eliminatie in het lucratieve (mits de tegenstanders voor het publiek maar attractief genoeg zijn) Europacup I toernooi voor Ajax niets minder dan een (financiële) cata strofe betekent. De tijd dat de lands kampioenen vrees en verderf zaaiden op de Nederlandse voetbalvelden lijkt al weer ver weg, terwijl een nieuwe lands titel na de toegespitste concurrentie van niet alleen Feijenoord nog vee! verder van huis ligt. Het is een factor die in de Aiax-calculatie zeer zwaar weegt. Michels: „Een catastrofe is misschien een te groot woord, alhoewel het bepaald overdreven zou zijn als ik zou zeggen dat wij uitschakeling leuk zouden vinden. Er staat uiteraard echt wel wat op het spel" bij een ogenschijnlijk oninteressante op ponent als Basel zoveel onzekere facto ren resteren die het duel alleen nog maar moeilijker maken. Na een korte in formatie bij Ajax-aanvoerder Velibor Va- sovic „weet je al welke film het wordt waar we vanavond naar toe gaan Vas- t-o?" bedenkt Michels: „Dat heb je elf niet in de hand. Je loot tegen een bepaalde tegenstander en daar moet je je dan maar op instellen. Tegen clubs die geen naam hebben ben je nu een maal eerder verplicht te winnen dan te gen gerenommeerde elftallen. Overigens nivelleert het onderlinge niveau tussen de Europese clubs meer en meer. Door meer internationaal contact is men de zaken vooral verdedigend beter gaan organiseren. Het wordt steeds een voudiger voor een relatief zwakke club om de zaken af te sluiten en maar lan ge ballen naar voren te lellen. Je kunt cp die manier vooral in de Europa cup toch mooi de boot ingaan". Michels is er echter van overtuigd dat Basel in Amsterdam vanuit een verdedi gende uitgangsstelling zal opereren. De wedstrijd BaselZür1 ch (waar hij een aandachtig toeschouwer was) is wat dat betreft geen graadmeter. „Het was het typische spelletje dat bij een thuiswed strijd hoort. Er werd veel geïmprovi seerd, terwijl het leek of er geen lijn in zat. Maar die was wel degelijk aanwe zig". Wat dat betreft is Celtic waar Basel vorig seizoen tegen uitkwam een betrouwbare indicatie. Michels: „Cel- iic heeft er ook niet meer dan twee in gekregen. Ik weet niet of het elftal van Basel veel verschilt van dat van vorig jaar, maar dat zegt toch wel iets". Over het fenomeen Benthaus (trainer-speler) maakt hij zich vooralsnog weinig zor gen. Michels: „Dat vind ik wel roman tisch. Het is voor Basel in het verleden naar ik heb vernomen wel eens praktisch geweest ook. Hij houdt het echter geen volledige wedstrijd vol". Toch geeft de strijd met de Zwitserse - - 1 m n n 9* fl 1 lï M LX t Temeer daar de recette tegen Tirana en de (voorlopige) opbrengst van de .trijd tegen Basel beneden de verwach- t iigen zijn gebleven. Michels: „Het pu-1 06fr^ichels"meer"kopzorg dan het bliek is een beetje verwend. Vroegeri-profs Micneis Tnpn kwamen de mensen voor een Europacup wedstrijd uit Twente, Limburg, Brabant] en noem maar op. Het stadion liep gro. tendeels vol met mensen van buiten. Dat is nu veel minder. Ik geloof ook niet dat ze dat enthousiasme kunnen hebben als destijds. Dat krijg je nu alleen nog maar bil echte tegenstanders". Is het afgezien van het feit dat de pen ningmeester een blij gezicht kan trek ken ook voor een trainer niet aantrekke- 'iiker om tegen een gerenommeerde te genstander uit te komen? Daar kent men de concrete sterke punten van, terwijl er ADVERTENTIE (Min. afname 100 liter - 20 ct. p. Itr.) UITSLUITEND contant Wij bezorgen ook op zaterdag. uuel met de amateurs uit Tirana Toen was hij rijkelijk gul met zijn prognose en maakte hij van zijn opstelling geen geheim. Dit in flagrante tegenstelling tot Wassenaar oktober 1970. „De opstelling. Neen, die kan ik nog niet zeggen. Die hangt af van de manier waarop ik spe ren wil". Het Ajax-brein heeft nog ruim een etmaal om in de gezonde duinlucht over deze belangrijke zaak na te den- kf»Ti MARC SERNé MELBOURNE. Rusland zal niet deelnemen aan het tennistoernooi om de Federation Cup voor dames, dat van 26 I tot en met 29 december in de Westaus- iralische stad Perth wordt gehouden De Russische tennisbond heeft geen reden voor de afzegging opgegeven. Men neemt aan dat de goedkeuring van de inschrfl- j ving van Zuid-Afrika een rol heeft ge- speeld. Het is voorts nog niet zeker of titel- I houdster Verenigde Staten naar Perth zal komen. Ook Zweden heeft de uitno- I diging nog niet aanvaard.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 17