Visies op woningbouw in komende tien jaar KWALITEITSVERBETERING HUIZEN WORDT PRIMAIRE ZAAK Springvloed spoelde een nooddijk weg Ontslag voor 150 man Eurowoningen komen tegemoet aan eisen vis houdt,. Zwaveldioxyde gevaar voor witte bloedlichaampjes Vrouw steekt man dood Modehuis „ELEGANT" Eksklusieve stoffen Zeiltocht naar West-Indië op Texel ten einde Meerderjarig op 18 jaar? Parlementariërs naar Londen 1 ANWB-controle op uitlaatgassen Ventilatiekanalen van huizen in Krimpen worden verbeterd (f VIS...duur? W©l...nee! uen uw beurs fit! AMERIKAANSE ONDERZOEKINGEN Zaandam wil het Czaar Peterhuisje behouden Amoco komt aan enkele bezwaren tegemoet Bij overheidsdienst op Curacao wordt gestaakt OVERHEMDEN DINSDAG 20 OKTOBER 1970 Tegen luchtvervuiling DIFFERENTIATIE REORGANISA TIE VAN „HEMBRUG" NIEUWE STA D LUCHTVAART Zweeds jacht in storm vergaan Gaswinning Bergen AMSTERDAM De directie van de ontwikkelings maatschappij Eurowoningen n.v. (50 percent Pakhoed Holding n.v. en 50 percent Ver. Bedr. Nederhorst n.v.) heeft zich ter gelegenheid van het tienjarig bestaan be zonnen op wat in de komende tien jaren op het gebied van woningbouw moet worden gedaan. Volgens de directie zijn er zes factoren die in de komende tien jaar de woningbouw zullen bepalen. De kwaliteitsverbetering zal primair worden, omdat de welvaart stijgt en het tekort aan woningen wordt ingelopen. Tegelijk daarmee zullen de woningbehoef ten omhoog gaan. Een grotere (serie) produktie geeft relatief lagere kosten, waardoor het mogelijk zal worden de kwaliteit navenant te verhogen. Op korte termijn is een organisatie verbetering van de bouw te verwachten. Zoiane alleen de kwantiteit beslissend was, bestond er geen gezonde concur rentieverhouding. nu de kwaliteit meer en meer gaat meespreken is een betere organisatie de enige mogeliikheid om te gen een haalbare prijs een beter produkt af te leveren. De geldmiddelen worden krapper. ADVERTENTIE VVWIWIVMUWIIW» t. DOUWMA presenteert een grandioze kollektie (MODE SHIRTS) Natuurlijk het klassieke WIT, maar ook die moderne pasteltinten. Gedessineerd of met borduursels, ook die laatste rake modekleuren •PAARS LILA AUBERGINE" Met en zonder „BUTTON DOWN" al dan niet getailleerd. Natuurlijk een ruime keus uit de di verse mouwlengtes en merken KENMORE - EL-MIOR - DENO FIFTH AVENUE etc Gen. Cronjéstraat 38-44, Tel. 254679 Haarlem DEN HAAG - De ANWB gaat van 2 november af In de technostations in Am sterdam, Rotterdam en Den Haag de nit- laatgassen van auto's controleren op het koolmonoxydegehalte. Deze controle is al mogelijk in Breda. De overige 14 technostations zullen in de loop van 1971 van de noodzakelijke appa ratuur worden voorzien. De controle ge schiedt tijdens normale technokeuringen. De automobilist krijgt een folder met aanwijzingen hoe hij een bijdrage kan le veren tot het reduceren van de luchtver ontreiniging voor zover dit een gevolg is van de uitlaatgassen van zijn aut.o. BERGEN OP ZOOM. Als gevolg van een hoge springvloed werd maan dagavond plotseling zoveel water de Oosterschelde ona-estuwd, dat de 500 me ter lange nooddijk, die bij Bergen op Z"«m on de sjorren van de Soh«'dr was aangelegd voor de rioolpersleiding naar Zeeland, wegspoelde. In enkele seconden liepen de geulen, waarin zwa re betonnen buizen liggen, vol water, staan. Een aannemersbedrijf werd met bull dozers en wagens zand te hulp «-eroenen om de nooddijk te herstellen. Er werd tijdelijk een verscherpte dijkbewaking ingesteld. Door de noordwesterstorm was het water langs de kust van Zuid-Holland en Zeeland zo hoog opgezweept, dat Rijks waterstaat het gistermiddag noodzake lijk achtte om aan alle betrokken in stanties tussen Hoek van Holland-Bel gische grens een benerkte diikbewakin? te gelasten. Voor het eerst werden ook de spuisluizen in het Haringvliet geslo ten. In Hoogland bij Amersfoort sloeg maandagavond de bliksem in de boerde rij van de familie A J. van Rossenberg Alle dakpannen werden van het dak ge slingerd en in de woonkamer werd een enorme ravage aangericht. Er brak ech ter geen brand uit. Ook werd niemand gewond. Aangewakkerd door de stormwind heeft een hevige brand een groot gedeel te van een woonhuis met slaeerii bij Di- dam in de as gelegd. Ook de inboedel ging geheel in vlammen op. evenals een groot gedeelte van de winkelinventaris Een gedeelte van het oand waarin cn bijkantoor van de Boerenleenbank ge vestigd was. kon worden behouden. Wel was er aanzienliike waterschade. De brand hrak uit op een moment dat de eigenaar niet thuis was. De schade wordt geraamd op ongeveer 100.000 gul den. Meer woningen, maar vooral ook betere woningen, vergen steeds meer investerin gen. Er komt een felle concurrentie op de geldmarkt. Geen strijd tussen producen ten, maar tussen produkten. Wil de wo ningbouw die strijd winnen, dan zal het produkt, in casu de woning, hoogwaardig moeten zijn en daardoor een begerens waardig object zowel voor de bewoner als voor de geldgever. De inflatie gaat door ongeacht alle bestrijding ervan. De woning wordt met de jaren onvermijdelijk duurder. Wie eerder koopt, is relatief goedkoper uit. Bouwgrond wordt vooral in aantrek kelijke gebieden schaars. Daar wordt de grond steeds duurder, zodat het wonen er vrijwel onbetaalbaar wordt. Lokale wo ningnood, in de zin van tekort, zal daar om blijven bestaan. Uiteindelijk zullen de grondkosten bepalend worden voor de stichtingskosten. De Nederlander zal door verbeterde faciliteiten van spoor- en luchtverkeer geneigd zijn om steeds verder van zijn werk te gaan wonen. Bij de keus van de woonplaats zal het voor een goed deel gaan om de factoren bui- DEN HAAG. Het staatsbedrijf „Ar tillerie-inrichtingen bjj Hembrug zal worden gereorganiseerd. Deze reorgani satie zal op korte termijn leiden tot een personeelsvermindering van ongeveer 150 man. Voor hen geldt een wachtre' geling gelijkwaardig aan die van het rijkspersoneel. Met het oog op de her structurering zal op korte termijn ook nieuw personeel nodig zijn in bepaalde functies. De afdeling grootkaliber munitie blijft bestaan, evenals het bedrijf Pyro te Os sendrecht, een dochteronderneming ^an de artillerie-inrichtingen. De afdeling kleinkaliber munitie zal worden inge krompen tot een capaciteit, die overeen komt met de behoefte van de Nederland se strijdkrachten in de komende jaren. De afdeling wapenrevisie, die drie per cent van de totale omzet van het bedrijf uitmaakt, maar een verliesgevend karak ter draagt, zal op 1 januari 1971 worden gesloten. Voor de afdeling optiek in Rijs wijk zal worden gestreefd naar onder brenging in een aanverwante industrie. De afdeling gereedschapswerktuigen en -machines zal worden gereorganiseerd. De centrale staf- en steundiensten wor den aan de herstructurering aangepast. Op korte termijn zullen reeds efficiency maatregelen worden getroffen. De maat regelen zullen een tijdsbestek van één a anderhalf jaar vergen. Doorlichting heeft aangetoond dat het bedrijf technisch gezien kwalitatief elke vergelijking kan doorstaan. Economisch gezien is onder invloed van technische- en marktstructurele wijzingen een situa tie ontstaan, waarbij de kosten zullen blijven stijgen. Daardoor is het onwaar schijnlijk dat de artillerie-inrichting in zijn huidige taak, plaats en functie geconti nueerd zou kunnen worden. Voor de Ne derlandse krijgsmacht de belangrijk ste afnemer is het bedrijf van beperkt belang, zowel in vredestijd als in tijden van internationale spanning, aldus de conclusies van het doorlichtingsrapport ten de woning: klimaat, het natuurschoon kortom het totale milieu. Het hoofd van de Provinciale Planolo gische dienst van Zuid-Holland, prof. ir. N. A. de Boer, zei dat een middel om de onvrede met de nieuwe wijk te laten verdwijnen de differentiatie is. Hij zei verder onder meer dat een nieu we wijk een semi-overdekt zwembad moet hebben dat 9 tot 10 maanden per jaar beschikbaar moet zijn. Zolang we doorgaan met woningen te bouwen als opbergplaatsen in stapelvorm moet elk flatblok een „sociale laag" heb ben, een etage voor recreatie. Er behoort per wiik een goed geoutilleerd medisch centrum te zijn met een apotheek. De Amerikaanse cityplanner prof. David A. Jokinen merkte op dat de zwakke kan ten van de Randstad in de komende 10 jaar moet worden versterkt door Utrecht tot dubbelstad te maken. De ree°rings- zetel in Den Haag zou naar een nieuwe stad aan -de rand van de Flevooolder moeten worden verplaatst. Een groot deel van de financiën voor deze transplantatie kan volgens orof. Jo kinen worden geput uit de totale ophef fingsuitverkoop van de Haagse regerings gebouwen voor het bedrijfsleven. Zou de regering nog dit jaar aan het werk gaan, en in 1971 beginnen met het ont werp, dat zou deze nieuwe regerinesze- 4el nog vóór 1980 in gebruik kunnen wor den genomen. In plaats van Amsterdam en Rotterdam alsmaar groter te laten worden zou een nieuwe stad moeten worden gebouwd In de driehoek Woerden. Rreukelen en TTtrecht. In vriiwel alle andere Nederlandse ste den is de vraap hoe het oude spoorweg station gelieerd moet worden aan de voornaamste winkel- en zakenwiik. De beste oplossing is een nieuw cen trum, voor een nieuwe s+ad. direct boven een spoorwegstation. De Nederlanders kunnen het beter doen dan de Amerika nen hebben gedaan. Plaats zo'n winkel centrum boven een station, als een nieu we twintigste eeuwse binnenstad. De voet gangers wegen in deze moderne city zouden zelfs trottoirs-roulants kunnen zijn als op Schiphol. Om zijn optimale geografische ligging zullen nieuwe industrieën, kantoren en winkels in de rij gaan staan voor een vestigingsvergunning. Utrecht-Dubbel stad zal zonder ook maar de geringste twijfel spoedig uitgroeien tot een comple te city. Prof. Jokinen noemt het plan voor de slaapstad-uitbreiding van Den Haag in Zoetermeer economisch onefficiënt, so ciaal een verspilling en een onnodige nachtmerrie voor iedere forens. „Deze kunstmatige slaapkamerstad wordt een miskleun van de soort die we in Amerika nu al jarenlang maken." Verder zei hij onder meer dat de ha vens Rotterdam en Antwerpen nog vóór 1980 onder één autoriteit worden ge plaatst. Het zou prof. Jokinen niets verbazen als de regio van deze dubbele Benelux- haven de plaats zal worden voor een nieuw ultra-modern vliegveld. „De grote lawaaige, supersonische transatlantische Concorde en SST zullen volledig nieuwe luchthavens nodig hebben, ver van de voornaamste bevolkingscentra. Ik kan mij een gemeenschappelijke KLM-Sabe- na-luchthaven indenken, ergens in Zee land. Die kan de randstad Holland en Antwerpen, Brussel en Gent bedienen. VFW-Fokker De heer F. J. L. Diepen, lid van de raad van bestuur tenslotte zag voor de toekomst voor de luchtvaart een belang rijke taak om de woonplaats en de plaats van arbeid van elkaar los te koppelen. (Van onze correspondent) KRIMPEN AAN DE IJSSEL De directie van Eurowoningen n.v. heeft gisteren verklaard de afvoer-ventilatiekanalen van de 154 Europa-meanderwoningen in de wjjk Korteland in Krimpen aan de IJssel op kosten van de firma te veranderen. Hoe en wanneer dat zou gebeuren wist de directie nog niet. „Dat hangt af van de adviezen die de technische dienst, die het probleem van de moeilijkheden met de afvoergassen op het ogenblik bestudeert, geeft", zei de president-directeur van Eurowoningen, drs. A. Snel. Eurowoningen verklaarde dit naar aan leiding van de actie die bewoners van Euro-meanderwoningen zaterdag en zon dag hielden en waarover wij hebben be richt: 125 bewoners boden hierbij hun huizen te koop aan. De bewoners wilden Eurowoningen zo dwingen de aan- en af voerkanalen van de huizen te verande ren. Door de situering van de huizen is het mogelijk, dat bij harde wind de af voergassen terugstromen en koolmonoxy- devergiftiging veroorzaken. De eerste klachten dateren al van april 1969, direct nadat de huizen waren opgeleverd. Dat Eurowoningen er tot nog toe niets aan heeft gedaan, heeft tot de actie geleid. Het GEB-Dordrecht had twaalf bewo ners een stookverbod opgelegd en dreig de in augustus van het vorig jaar met een algemeen stookverbod. „Wij hopen dat deskundigen op korte termijn een oplossing van het probleem aan de hand doen, zodat wij de afvoer kunnen veranderen", verklaarde de di recteur van Eurowoningen ir. Joosten. „Wij laten onze kopers in Krimpen niet in de steek, ook financieel niet". Over klachten van bewoners van flats in Maas sluis in Nieuwerkerk a.d. IJssel was hem niets bekend. Het GEB-Dordrecht heeft toegezegd een noodoplossing te vinden voor die huizen waar stoken gevaarlijk kan zijn. Het actiecomité in Krimpen heeft in middels niet stil gezeten. Gistermiddag ADVERTENTIE Vraag reeeptan bij uw vishandelaar of bij het Produktachap voor Vis en Vfsprodukten, Wassenaarseweg 20, Oen Haag. (Van onze medische medewerker) DEN HAAG Eén der voornaamste schadelijke gassen in „verontreinigde" luebt is zwaveldioxyde, SO 2. Het maakt met name de laatste tijd de atmosfeer in Rijn mond berucht. Maar wat doet SO 2 precies? In een kort bericht in de New York Times van 13 oktober wordt melding ge maakt van de resultaten van een onder zoek van dr. Lawrence Schneider, dat hij verricht aan de universiteit van Arizona. Dr. Schneider heeft gevonden dat mense lijke witte bloedlichaampjes die aan lage concentraties van zwaveldioxyde-gas wa ren blootgesteld belangrijke afwijkingen vertoonden. Hun groei verminderde, zij werden kleiner en in deze cellen werden minder chromosomen gevonden dan er normaal in voorkomen. Dit is de eerste maal dat dergelijke schadelijke gevolgen van zwaveldioxyde op de menselijke wit te bloedlichaampjes werden vastgesteld De miljarden witte bloedcellen in ons bloed (5 tot 6 miljoen per millimeter bloed) spelen onder andere een uiterst belangrijke rol bij de verdediging van ons lichaam tegen infecties. In hetzelfde blad wordt melding gemaakt van een onder zoek dat verricht zal worden naar de mo gelijke schadelijke invloeden van was middelen die enzymen bevatten Dit on derzoek zal worden opgezet door de Ame rikaanse Academie voor Allergie in sa menwerking met de wasmiddelen industrie. Zowel door klinische als door experimentele onderzoekingen zal worden nagegaan in hoeverre deze enzy men huidaandoeningen of andere overge voeligheidsreacties veroorzaken. Intussen zal de Nationale Academie van Weten schappen haar onderzoek-afdeling alle ge gevens over de veiligheid "an enzymhou- dende wasmiddelen laten verzamelen, hetgeen ook door de industrie zal wor den bekostigd. Het gezamenlijke onder zoek zal ongeveer een jaar in beslag ne men. Op de bijeenkomst waar tot deze onderzoekingen werd besloten waren zo wel vertegenwoordigers van de zeepfabri- cerende industrie, de „food and drug ad ministration" en een speciale vertegen woordigster van president Nixon voor het gebied der consumptiegoederen aan wezig. In de VS is een twintigtal wasmiddelen op de markt die enzymen bevatten, waar onder ook merken die in ons land worden gebruikt. Tot de fabrikanten ervan beho ren de grote concerns als Lever Brothers, Colgate-Palmolive en Procter en Gam ble, die door dit groots opgezette onder zoek nog eens willen bewijzen dat de ge ruchten over de onveiligheid van enzym- houdende wasmiddelen onjuist zijn. Was middelen vormen slechts één van alle ge bruiksartikelen die de laatste tijd door de FDA op hun (on) schadelijkheid zijn ge test. DR. J. KATER., maakten zij met Eurowoningen de af spraak, dat zij geen verdere acties zou den ondernemen in de daarop volgende 48 uren. Binnen die tijd zou Eurowonin gen met een voor de bewoners bevredi gende oplossing komen. Volgens Eurowo. ningen hadden zij schade ondervonden van de zaterdag en zondag gehouden ac tie. „Zij geven toe i n eerste instantie niet voldoende aandacht aan het pro bleem besteed te hebben, maar zullen al les doen om tot een vergelijking te ko men, aldus de woordvoerder van het ac tiecomité Drs. Snel: „Wij willen de woningen van onze kopers overnemen voor dezelf de prijs die zij daarvoor betaalden." DEN HAAG. In een pension in Den Haag is maandagavond een 38-,jarige *nan door zijn ex-vrouw door een steek met een scherp voorwerp in de hartstreek om het leven gebracht. De man werd rond half twee op zijn bed in zijn kamer ge vonden door een van de bewoners van het pension. Enkele uren nadat het lijk gevonden was, meldde de 35-jarige ex-echtgenote van de man zich bij de politie. Zij be kende haar ex-echtgenoot maandagavond in zijn kamer te hebben gestoken. Dat zou omstreeks half elf gebeurd zijn. ZAANDAM. Het gemeentebestuur van Zaandam heeft minister Kiompé van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk te kennen gegeven het van groot belang te achten dat het Czaar Peter huisje voor Zaandam behouden blijft. Het Czaar Peterhuisje is gesloten sinds 1 oktober. Op die dag ging de conciërge, de 78-jarige heer W. J. Schol na 52 jaar als zodanig werkzaam te zijn geweest, naar een bejaardenhuis. In 1968 heeft het Ministerie het gemeentebestuur van Zaandam gevraagd of het bereid was het beheer van het Czaar Peterhuisje over te nemen. Zaandam gaf te kennen daar niet afwijzend tegenover te staan. Daarna is er slechts één keer een ge sprek geweest over de financiële gevol gen voor Zaandam. Sindsdien heeft het Ministerie niets meer van zich laten ho ren. Wel heeft het eind september de in ventaris laten verwijderen en de ramen la ten dichtspijkeren. Het beschermende ge bouw dat over het Czaar Peterhuisje heen staat moet gerestaureerd worden en ook aan het Czaar Peterhuisje zelf moet onderhoudswerk verricht worden. Bij het gemeentebestuur van Zaandam hebben zich verscheidene sollicitanten naar de betrekking van conciërge aan gemeld. Hun brieven zijn naar het Mi nisterie van CRM doorgestuurd. ADVERTENTIE iAMVWVVWWIMWVUVMAAMWWIAAAAA/WVWIAIWWVIMVWWWW ZIJLSTRAAT 95 t.o. STADHUIS Haute Couture Kleding naar maat Knippatronen naar maat. pasklaar FRANSE COUPE VWW1MWWMVWWMWWMMMUWVUINVWUVVWVMIUWW De fractievoorzitters van de vier re geringspartijen uit de Tweede Kamer zijn gisteren naar Londen vertrokken om met Britse autoriteiten te praten over Éngelands toetreding tot de E.E.G. Van links naar rechts: mr. Biesheuvel (AR), de heer J. Trout, secretaris van de Engelse ambassade in Den Haag, die hen uitgeleide deed, drs. Schmelzer (KVP), mr. Geertse- ma (VVD) en de heer Mellema (CHU). (Van onze correspondent) DEN BURG. Voor de westkust van Texel is gisteren een Zweeds zeiljacht tij dens de zware noordwesterstorm gezon ken. De twee opvarenden wisten het eiland te bereiken. De twee broers waren onderweg van Helgoland naar Dover. Met hun zelfgebouwde polyester jacht „Esca- pada", dat een kleine buitenboordmotor had, wilden ze een tocht maken naar West-Indië. Gisteren tegen de middag werd het scheepje getroffen door een zware grond- zee. Het water stroomde naar binnen. Een halfuur lang poogde het tweetal de boot boven water te houden, hozend met alle beschikbare middelen. Het Noordzeewater bleef echter binnenstromen en de Zweden zagen tenslotte er geen redden meer aan was. Zij stapten in hun opblaasbaar red dingsvlot, maar het gelukte hun niet dit volledig op te pompen. De wind blies hen naar de zuidpunt van Texel. Na een tocht van drie kwartier door de duinen bereik ten zij een oefenkamp van de Marine, waar zij droge kleren en eten en drinken kregen. Het jacht van de twee broers wordt als verloren beschouwd. Het was verzekerd. BERGEN Nadat de gaswinningsmaat- schappjj Amoco er aanvankelijk van uit ging dat de gasbehimdelingsinstallaties op de hoorplaatsen of op korte afstand daar van moesten worden geplaatst, is deze maatschappij nu bereid dit niet te doen en de gasbehandeling te concentreren op één punt. Over de plaats hiervan zal op pro vinciaal niveau worden overlegd. Na afloop van de exploitatie zullen de gebruikte terreinen in hun oorspronkelijke staat worden hersteld. Amoco heeft toege zegd alle aandacht te geven aan voorzie ningen om de geluidshinder tijdens het bo ren tot een minimum te beperken. De ge meente Bergen zal hieraan strenge eisen stellen. DEN HAAG De commissie voor do hierziening van het kinderbeschermings- recht heeft in een interim-advies aan do minister van Justitie een voorstel gedaan tot verlaging van de meerderjarigheids- grens van 21 tot 18 jaar. De ministerraad staat positief tegenover de conclusie in het advies, zonder de moti vering op alle punten geheel te onder schrijven. Wetswijziging zal ter hand wor den genomen zodra het eindrapport van do commissie binnen is. WILLEMSTAD (CURASAO). Een deel van het overheidspersoneel op Cu rasao is maandag in staking gegaan. Het verlangt aanpassing van de lonen can de gestegen kosten van levensonderhoud. Bij de dienst Openbare Werken bleven alle 700 werknemers thuis, rietzelfde was het geval bij de waterdistributie. Daar entegen gingen bij de luchthaven, de zee haven, het loodswezen, het woningbedrijf het departement voor Cultuur en Opvoe ding, de Veterinaire Dienst en bij de Dienst Arbeidszorg allen aan het wers. Bij water- en energieproduktie staakten zestig man, terwijl er veertig normaal werkten. Van de 145 werknemers bij ie telefoondienst werkten er 70 en bleven er 75 weg. 1

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2