Vandaag benoeming premier EGYPTE WIL BESTAND EENMAAL VERLENGEN Nixon „kon Kaoenda niet ontmoeten" Proces tegen Alain Geismar in Parijs begonnen top form Spotten met de Kroon Gromyko komt overmorgen bij Nixon Legerpatrouille bij Reggio Dreigende prijspsychose OAE-missie vergeefs naar FS Reeks aanslagen van mao uiooncentrum Schipbreuk door walvis Bisschoppensynode gaat praten over priestercelibaat Geen schade door in zee gestort zenuwgas commentaar op actuele zaken natuurlijk naar open kaa over open haarden dinsdag OKTOBER 1970 Spookbeeld Cuba Drie jaar u ziet daar zoveel meer dan ergens anders Geweer Amerikaanse marine: - -s- De Nederlandse drinkwaterbedrijven eigenlijk heten ze waterleidingbedrij ven, want ze leveren water voor alle doel einden hebben zich binnen de kring van hun organisatie Vewin het hoofd ge broken hoe zij het door de Kroon opgeleg de voorschrift tot het leveren van onge- fluorideerd drinkwater kunnen nakomen zonder hun stokpaardje, het fluorideren van het leidingwater, op te geven. Zij overwegert nu, ongefluori- deerd drinkwater in flessen beschikbaar te stellen via de drogisterijen. Alle andere mogelijkheden zijn, volgens het Vewin- advies aan haar leden, minder praktisch. Merkwaardig genoeg is de mogelijkheid om ongefluorideerd drinkwater via de lei ding te distribueren en gefluorideerd wa ter in flessen bij de drogist beschikbaar te stellen, niet in het advies opgenomen. Over „praktisch" gesproken. De Vewin vindt het een aanvaardbare zaak, dat water met een medicinale bij voeging uit de huiskranen komt en dat water zonder bijvoeging bij de drogist moet worden gekocht. Wie het nog be grijpen kan, begrijpe het. Misschien mo gen we een vergelijking opperen? De Ne derlandse fabrieken van gedistilleerd zou den hun produkt voortaan via huisleidin gen kunnen leveren en de niet-alcohol- houdende dranken bij de slijter per fles kunnen blijven leveren. Natuurlijk een manke vergelijking maar zij wordt ingegeven door de ronduit absurde suggestie van de Vewin, die alle logica mist. Er staat in het advies van de Vewin een interessant zinnetje, namelijk, dat het aanbevelenswaardig zou zijn om eens na te gaan hoeveel mensen eigenlijk prijs stelten op het kopen of ontvangen van zuiver drinkwater zonder fluor. Uit deze formulering blijkt een door niets geargu menteerde overtuiging, namelijk dat de overgrote meerderheid van de klanten der drinkwaterleveranciers zit te springen om fluorwater. Zou het niet evengoed anders om. kunnen zijn? Er is nooit een enquête onder de drinkwaterklanten gehouden. Zou het niet eens tijd worden dat men daar dan mee begint, alvorens naar rond uit malle toestanden te streven? Er komt nog iets anders bij, namelijk de prijs van schoon drinkwater. De klant van het waterleidingbedrijf betaalt voor drinkwater uit de leiding. Hij betaalt niet voor een medicijn-uit-de-kraan. Als hij schoon drinkwater per fles zou moeten kopen bij de drogist, zou hij boven zijn gewone waterrekening nog eens even on geveer tachtig cent per fles moeten neer tellen. Het ligt voor de hand dat bij al deze problemen de monopoliepositie van de drinkwaterbedrijven de aandacht vraagt, vooral in verband met een door de Kroon nadrukkelijk geëiste „zorgvuldigheid van bestuur". Het door de Kroon erkende recht op schoon drinkwater mag niet door een handigheidje omzeild worden. Dat zou spotten met de Kroon zijn. NEW YORK (AFP) President Nixon zal overmorgen op het Witte Huis de Rus sische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko, ontvangen. Dit heeft de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rogers, gisteravond meegedeeld na een di ner dat hij met Gromyko had. CAIRO (Reuter) Volgens president Anwar El Sadat is Egypte bereid het bestand langs het Suezkanaal nog eenmaal met 90 dagen te verlengen, op voorwaarde echter dat VN-bemiddelaar Gunnar Jarring zyn vredes- missie zal hervatten. Op een tweede verlenging behoeft volgens El Sadat niet te worden gerekend. De 51-jarige opvolger van president Nasser sprak ten overstaan van legerofficieren in Cairo die hij echter voorhield dat Egypte indien nodig vóór 5 november (wanneer de huidige bestandsperiode afloopt) maar ook daarna gereed moet zijn om de strijd te hervatten. Hij beschuldigde Israel ervan een routine-bestand langs het kanaal en langs de andere gevechtsfronten na te streven waardoor het bestand na elke 90 dagen automatisch wordt verlengd. El Sadat zei verder dat Egypte mo menteel een van de moeilijkste perioden in zijn historie doormaakt. Het verlies van president Nasser, was een nationale ramp „maar we moeten de strijd door zetten". Egypte neemt nu een bestand langs het Suezkanaal in acht, echter niet uit zwakte of uit vrees. Cairo wil de wereld enkel „de werkelijkheid tonen over Israel en de imperialistische bij stand die het ontvangt". Er is de laatste dagen nogal wat critiek geweest op de Sociaal-Economische Raad. Het jongste advies, waarin de SER de regering aanraadt tot nader onder af te zien van gedetailleerde ingrepen in lonen en prijzen, wordt in die critiek beoordeeld als uiterst gevaarlijk voor de Nederland se economie. Want, zo is de redenering, laat men de prijzen vrij, dan zulten de ondernemingen niet aarzelen te doen wat zij al zo lang hebben gewild, maar waar voor minister Nelissen hun de kans niet heeft gegeven. Die ondernemers zulten hun gederfde winst dubbel en dwars wil len terughalen uit een golf van prijsver hogingen. Als dat gebeurt slaat onze toch al zo weinig stabiele economie helemaal op hol. De stijgende prijzen, waarbij het niveau in de denkbeeldige becijferingen nu al hoger uitkomt dan de 5 percent die het Centraal Planbureau voor 1971 in eerste instantie heeft voorzien, zulten een nieuwe looninflatie opwekken. Daarmee wordt de hele mallemolen van loon- en prijsbewegingen dan weer op gang gebracht. De werkgevers zouden, aldus nog steeds de critici, bij een vrij prijsbeleid nog maar een formeel ver weer bieden tegen forse looneisen. Ko men die eisen de ondernemingen te hoog uit, dan zouden ze terug kunnen slaan met wéér nieuwe prijsverhogingen. En zo zouden wij wegzinken in het inflatiemoe ras, tenzij deze regering haar gezond ver stand gebruikt en zich niet laat verleiden tot dit riskante spel, waarvan het vol gende kabinet dan de naweeën zou onder vinden. Wie maakt overigens in Nederland de dienst uit, zo vragen de pessimisten zich af. Is dat het parlement of de Sociaal- Economische Raad? Zij zien in het feit dat de Tweede Kamer bij de begrotings behandeling tot heden nog niets over het loon- en prijsbeleid heeft gezegd een illustratie van een soort onmondigheid bij gebrek aan een duidelijk houvast. De Kamer blijft almaar adviezen afwachten. Ze zou intussen best haar eigen inzichten kenbaar hebben kunnen maken om daar mee alvast de grove beleidslijnen aan te geven, waarbinnen de loon- en prijsont wikkeling zich zou moeten aftekenen. Is die critiek nu terecht? Moet worden aangenomen dat de unanieme uitspraak van de SER-vertegenwoordigers uit werk gevers- en werknemerskringen en van de deskundigen die als zal voor een groot deel afhangen van de houding van de regering. Zij moet zich eerst uitspreken over dit advies en krijgt daarna de SER-inzichten over een cen traal conjunctuurinstrumentarium te be oordelen. Dat advies zal dan de richtlijn moéten worden, die de compensatie moet bieden voor het schrappen van artikel 8 uit de Loonwet en gedeeltelijk artikel 2 uit de Prijzenwet. NKV-voorzitter Mertens heeft op voor hand al een prijsexplosie uitgesloten. Zijn argument is dat de regering niet machte loos wordt gemaakt door het jongste ad vies als het om ongewenste prijsontwik kelingen gaat. De mogelijkheid van alge mene prijsvoorschriften en van een prijs- stop over de hele linie is gebleven. En mocht de concurrentie onvoldoende wer ken of kartelvorming dreigen te ontstaan dan blijft individueel ingrijpen in de prij zen mogelijk. De heer Mertens stelde ook een mogelijke wijziging van de wet op de economische mededinging in het voor uitzicht, als remmogelij kheid tegen onge wenste prijsontwikkelingen. Maar de vraag bij al dit hardop denken blijft: wat doet de regering? Zij heeft in het recente verleden niet voorop gelopen bij het matigen van tariefverhogingen. Bo vendien ligt er een regeringsvoorstel om ook de BTW, die nu al flink wordt ver hoogd, straks in het wiebeltax-pakket op te nemen. Als dat doorgaat betekent dit dat de BTW, tegelijk met een reeks an dere belastingen ineens met liefst 5 per cent kan worden verhoogd als de regering dat om conjuncturele redenen noodzake lijk vindt. Vandaar een afnemend ver trouwen in de vastbeslotenheid van het zittende kabinet om zelf aan de spits te gaan bij het bestrijden van de inflatie. De vakbeweging wil zich ook voor 1971 indekken tegen looninflatie, door op nieuw bijsturingsclausules in de contrac ten voor te stelten, waarmee prijsstijgin gen worden opgevangen zonder dat daar door de koopkracht wordt aangetast. Werkgeversvoorzitter Bakkenist heeft daarover al gezegd, dat zijn organisatie voor die indexering begrip heeft, als dat maar niet tot ongedisciplineerde loon eisen leidt. De SER en de regering heb ben dat nu samen in de hand. Als zij er gezamenlijk in slagen de prijspsychose af te leiden naar een meer bezadigde ont wikkeling, dan kan er nog veel worden gered. Is dat niet het geval, dan zal het nieuwe kabinet straks drastisch schoon schip moeten maken. memi El Sadat liet zich lovend uit over de Russische hulp aan Egypte en zei dat de Russen ervan uit waren gegaan dat ze 18 maanden nodig zouden hebben om de Egyptische soldaten te teren met de nieuwe wapens om te gaan. „Het was slechts een kwestie van vijf maanden" zei El Sadat. „De defensielinies zijn nu sterk en beweeglijk". De toespraak werd ook a angehoord door minister van oorlog Mohammed Fawzy en door de chef-staf van de Egyp tische strijdkrachten luitenant-generaal Mohammed Sadek. Sadat maakt vandaag de naam bekend van degene die regeringshoofd wordt. Hi, doet dit op een buitengewone bijeenkomst van het centrale comité van de Arabi sche Socialistische Unie (ASU), de enige partij die in Egypte is toegestaan. Algemeen wordt verwacht dat de 70- jarige Mohammed Fawzy premier wordt. Deze beroepsdiplomaat was de raadsman van president Nasser op het gebied van de buitenlandse politiek. Wijten president Nasser was sinds de zesdaagse oorlog van 1967 behalve staats hoofd ook eerste-minister. Zijn opvolger heeft na zijn verkiezing verklaard, dat de twee functies voor hem te zwaar zouden zijn. LAS PALMAS (Reuter) Een wal- vis heeft het vergaan van een Zweed- se hoot op de Atlantische Oceaan op zijn geweten. De 200 ton metende „Vastanvind" liep een lek op, toen het vaartuig nabij de Canarische Eilanden in aan- varing kwam, met een walvis. De vier i opvarenden brachten zich in een red- dingboot in veiligheid. Pas anderhalve j dag later werden zij door een Spaanse vissersboot opgepikt. De ,)Vastanvind" was op weg van Zweden naar Gambia, toen de aanva ring gebeurde. VATICAANSTAD (AFP/Reuter). Paus Paulus heeft voorgesteld dat de problemen van het rooms-katholieke pries terambt onderwerp van gesprek zullen zijn op de eerstvolgende synode van bis schoppen volgend jaar oktober. Dit heeft de raad van het secretariaat-generaal van de synode na afloop van een drie daagse bijeenkomst in aticaanstad be kendgemaakt. Bij de punten die naar de mening van de raad als basis voor discussie moeten dienen op de synode, behoort ook het probleem van de waarde van het celi baat. Het voorstel van de paus zou met gro te voldoening en dankbaarheid door alle bisschoppenconferenties zijn ontvangen. In een communiqué van de uit 15 per sonen bestaande raad wordt gezegd dat tijdens de bijeenkomst ook al is gedis cussieerd over de waarde van het ^celi baat, hetgeen een duidelijke aanwijzing zou kunnen zijn dat het onderwerp ook op de agenda van de komende synode zal voorkomen. Militairen bewaken de spoerrweg bij de Italiaanse stad Reggio. Er zijn in de afgelopen dagen enkele bomaanslagen gedaan op spoorverbindingen m Zuid- Italië. I het Zambiaanse staatshoofd, heeft als op dracht de kwestie van de voorgenomen wapenleverantie aan Zuid-Afrika in di- verse landen te bespreken. President Kaoenda verklaarde op een persconferentie, dat Nixon op het laat ste ogenblik had laten weten, dat hij de delegatie vandaag niet kon ontmoeten, maar dat men wel één dag eerder om half tien bij hem kon komen. Om half NEW YORK, (Reuter). President elf gjsteren moest Kaoenda echter in de Kenneth Kaoenda van Zambia heeft gis- Algemene Vergadering in New York spre- teravond zijn plan opgegeven om van- ^en ben er zeker van. dat dit in daag naar het Witte Huis in Washington Washington bekend was", aldus de Zam- te gaan. In New York verklaarde hij, dat biaanse leider. president Nixon niet „de lelijke gezien-1 president Nixon is gisteren in de loop ten" wilde zien van de delegatie van de v£m de ochtend uit Washington vertrok - Organisatie voor Afrikaanse Eenheid. ^.en voor een campagne ten gunste van Deze afvaardiging, die wordt geleid door repubiikeinse kandidaten bij de komende verkiezingen Kaoenda zei. dat het reisprogram van de door hem geleide delegatie al verschei dene weken vaststond. De afvaardiging is al in Rome, Bonn en Londen geweest en zal nog naar Parijs gaan. Behalve Zambia zijn Algerije, Kameroen, Kenia en Mali in de missie vertegenwoordigd. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS In de Franse hoofdstad is vandaag het proces begonnen tegen de 29-jarige assistent-professor in de mathematica Alain Geismar, die als leider van de Franse „maoïsten" beschuldigd wordt van provocatie tot ge welddaden en pogingen tot wederoprichting van een verboden liga. muren van de Sorbonne schilderden „als de verbeeldingskracht grijpt naar de macht", „neem je droom voor werkelijk heid", „Bedrijf de revolutie als de liefde" vermaakten hem, maar gelijktijdig be greep deze mathematicus dat die literaire romantiek het kapitalisme toch evenmin uit zijn voegen zou kunnen lichten. Na de massale gaullistische overwin ning in de verkiezingen, die onmiddellijk op de meidagen volgden, trok Geismar de onafhankelijke Kroonlid in de raad zitting hebben een inflatie-aanwakkerend effect heeft? Dat Gisteren heeft het proces zijn luidruch tige schaduw al vooruit geworpen in de i vorm van verscheidene aanslagen op fa brieken, belastingbureaus en winkels. Ze ventien auto's van het merk Citroën van het laatste model werden in een fabriek in brand gestoken, waarbij de daders hun visitekaartjes achterlieten. Gisteravond deden diezelfde jonge re volutionairen, die de onmiddellij ke be- vrijding van hun leider eisen, in de Pa- rijse studentenwijk een felle en goed ge slaagde aanval met brandbommen op een politieauto die zwaar werd beschadigd. De regering verwachtte vanmorgen ken nelijk nog wel andere daadwerkelijke jtekenen van medeleven met de jonge maoïstische mathematicus, want het pa leis van Justitie was in een bastion her schapen, dat in wijde kring door honder den gewapende leden van de oproerpoli tie in staat van verdediging is gebracht. ADVERTENTIE stoutenbeek Breestraat74-84 Beverwijk vraag onze catalogus 1970 I Alain Geismar, die door de Franse mi nister van Binnenlandse Zaken Marcellin als de gevaarlijkste oproerkraaier van de jonge intelligentsia wordt beschouwd, ris keert, na zijn voorarrest van vier maan den, nog een definitieve gevangenisstraf van drie jaar. Geismar is klein van stuk, gevuld van lijf en donker van haar en de Fransen herinneren zich hem nog goed uit de mei dagen van 1968. Hij was in die dagen de secretaris-generaal van het professoren syndicaat, dat hij wist mee te steuren in de opstand der studenten. Ik heb hem toen herhaaldelijk ontmoet en gesproken en van het triumviraat was hij zeker de figuur die met zijn gespierde benen het stevigst op de grond bleef staan. Hij is een zoon uit de welgestelde klasse zijn vader en grootvader bekleedden promi nente plaatsen in het Parijse bankwezen en wil volkomen met de bourgeoisie breken. De slogans die de studenten op de ADVERTENTIE Wees zeker van uw keus. Stuur voor gratis kleurige documentatie no 51 een kaartje aan Ringlever, Antwoordnummer 1444, Rotterdam SYSTEEM PERFECTIE SINOS1902 Havenstraat 209-213, Rotterdam-W. Tel. (010)-25.65.65* Showr. geopend v. 9-17 u. zaterdags van 9-13 uur. Eigen parkeerruimte. lessen uit de nederlaag. Hij maakte twee reizen naar Cuba, maar zijn laatste ont moeting met Fidel Castro, die hij eerst als profeet had omarmd, werd voor hem een teleurstelling. Het enige heil voor de revolutie in zijn land zag hij nu alleen nog maar in de lessen die Mao Tse-Toeng hem voorhield. Teruggekeerd in Parijs wierp hij zich met hart en ziel in de buiten-parlementai re strijd en nam hij naast de wereldbe roemde filosoof Jean-Paul Sartre die tij dens zijn proces ook als getuige zal op treden, de leiding van de officieel ont bonden beweging, die zich „proletarisch links" noemde. Maar in zijn kwantitatief nog steeds geringe aanhang werden de proletariërs van den bloede nog altijd sterk door de studenten en de intellec tuelen overheerst. Geismar wist zijn sub versieve schare echter wel een doeltref fende techniek van revolutionaire straat gevechten en commando's bij te brengen en heel wat geslaagde aanvallen op fa brieken en overheidsgebouwen mocht hij op zijn jachtlijst schrijven. De universiteit waar hem een briljante toekomst wachtte, was voor Geismar „de afzichtelijkste integratie-machine, die het individu in het sociale en economische systeem van het kapitalisme integreren moet" en hij had zich nu als doel gesteld „de mensen te teren waarom zij niet ge lukkig zijn en hoe ze hun menselijke con dities kunnen veranderen". Zijn leuze bij die activiteiten bleef „de macht ligt aan het eind van de loop van het geweer". Dat dat geweer op de arbeiders nog steeds maar weinig aantrekkingskracht uitoefende en bovendien tegen de over macht van de veel beter gewapende poli tie nog minder uit kon richten, heeft zijn fanatisme tot dusver niet kunnen temmen en zijn revolutionaire dialectiek evenmin beïnvloed. Uit hoofde van dat onbegrip of die ver blinding is Geismar voor de conservatief- orthodoxe minister van Binnenlandse Za ken Raymond Marcellin staatsvijand nummer één geworden en middels dit proces hoopt hij met hem nu de rekening van alle jonge revolutionairen die de be staande orde bedreigen of verwerpen, eindelijk voor goed te kunnen vereffenen. „Wapenleveranties aan Zuid-Afrika zijn I een blijk van steun aan de apartheid en aan de expansiezucht en de heerschappij van Zuid-Afrika", aldus president Kaoen da gisteren in de Algemene Vergadering van de VN. „Engeland, zo vervolgde Kaoenda, ziet in Zuid-Afrika de hoeder van de weste lijke belangen in de Indische Oceaan, om dat de Zuidafrikaanse marine tegenwicht kan bieden aan de Russische aanwezig heid rond de kaap. Maar de Verenigde Staten, de werkelijke hoeder van de wes telijke belangen menen dat er van een Russische dreiging in de Indische Oceaan geen sprake is". Kaoenda kwam tot de conclusie dat de vermeende bedreiging in werkelijkheid alleen een „Engels spookbeeld" is. Hij omschreef de „Vorster-doctrine" als de vereeuwiging van de blanke heer schappij in zuidelijk Afrika. Kaoenda bood Portugal de hulp van Zambia aan bij de dekolonisering van de Portugese kolonies in Afrika. De NAVO zou de wapenleveranties aan Portugal moeten stopzetten en Lissabon ervan overtuigen dat het geven van onafhanke lijkheid aan de kolonies economische voordelen met zich mee zou brengen. WASHINGTON (Reuter). Uit een onderzoek van de Amerikaanse marine kan worden afgeleid, dat de 60 ton do delijk zenuwgas, in augustus bij de Bahama-ei landen tot zinken gebracht, geen schade heeft aangericht aan het diepzeeleven. Dit heeft de televisieom roep CBS gisteren meegedeeld. Het ministerie van defensie in Was hington wilde geen commentaar op dit bericht geven. Wel gaf het toe, dat er een marinevaartuig uit het betrokken zeegebied is teruggekeerd met monsters. Volgens het ministerie zou spoedig een rapport te verwachten zijn. Het zenuwgas zat in 12.540 granaten, die in ruim 400 betonnen blokken ver pakt in een oud vrachtschip op 200 mijl uit de kust van Florida tot zinken zijn gebracht.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3