Het staat nog vast dat wij fout waren JE MERKT GOED DAT DE NMB WEET WAT SNELHEID BETEKENT Mist, een onderschat gevaar Verkoop van Japanse auto neemt hier langzaam toe OUD-SS'ER H. KNIGGE, NU VEEARTS IN ANNEN „Het was 'n ideaal, ik schaam me er niet voor" In 1975 5 pet van markt? Nieuwe Sunbeam I 500 GT Nieuws m het kort WOENSDAG 21 OKTOBER 1970 (Van onze correspondent) GRONINGEN. „Ach, waarom zouden ze hier een andere vee arts zoeken want hij is toch goed voor de beesten?", zegt de waardin van een café middenin het Drentse Annen. Dat slaat dan op de plaatse lijke dierenarts, de 66-jarige H. Knig- ge. Hij is landelijk voorzitter van de Vereniging van oud-SS'ers en NSB' ers, die zich verenigd hebben in een stichting, genoemd naar de SS'er Jan Hartman. De club houdt op 14 no vember een feestelijke bijeenkomst in café Hoving in Donderen. Sinds dit bekend is geworden, heeft de dieren arts Knigge de hele landelijke pers aan de telefoon gehad. Knigge is niet het type dat maar liever zwijgt over het feit dat hij een voorspoedige car rière maakte als „Obersturmbahnfüh- rer der Waffen SS." Hij wil ook wel gefotografeerd worden. „Als je er maar niet moordenaar onder zet. Daar heb ik een hekel aan". H. KNIGGE .Het is niet waar' Herinnering gamdmtydmee-ganaardenmb! De Corolla 1200, een Japanse wagen in de populaire klasse. Speciale wieldoppen, „race-strepen" en een matzwarte afwerking van de stijlen tussen'de portieren, moeten het GT-karakter van de nieuwe Sunbeam 1500 GT bevestigen. De nieuwe Sunbeam, van Chrysler United King dom, heeft een 1500 cc motor met dubbele car burateurs meegekregen, die 75 din-pk ontwik keld bij 5400 t.p.m. Topsnelheid volgens de fa briek, 157 km per uur. De motor komt tot deze prestatie door een wijzi ging in de cilinderkop, grotere inlaatkleppen en een speciale nokkenas, bediend via een dubbele duplex-ketting. De krachtbron is tevens voor zien van twee dubbele Zenith Stromberg car burateurs. De wagen heeft schijfremmen vóór, trommel- remmen achter. In het veerpakket zijn onder meer schroefveren rondom opgenomen. Aan de veiligheid is grote aandacht besteed, benzinetank onder de vloer van de bagageruim te en voorzien van een vulbuis die voorkomt dat de tank scheurt. Ronding en spaken van het stuurwiel zijn voorzien van schuimrubber- vulling. Vermeldenswaard detail: de nieuwe Sunbeam 1500 GT heeft geen smeerpunten en heeft slechts om de 8000 km een onderhoudsbeurt nodig. Spat borden zijn aan de voorkant met bouten beves tigd. Dit drukt de eventuele reparatiekosten. Om een indruk te krijgen hoe het leden bestand van de Jan Hartmanstichting is opgebouwd kan een nader onderzoek naar de figuur van de landelijke voorzitter il lustratief zijn. Tussen de talrijke tijd schriften onder zijn tafel ligt ook het laat ste nummer van het blad „Der Freiuilli- ge". Op de voorplaat staat een bemodderde SS'er, die met zijn motor in een moeras blijft steken. De foto hoort bij een artikel: Bijdrage tot de geschiedenis van de Waf fen S.S." J Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie in Amsterdam heeft een dossier over de heer H. Knigge aangelegd. Hij woonde toen de oorlog uitbrak in Amsterdam en ging vrij snel na de inval van de Duitsers in dienst bij de S.S. In 1941 kwam hij volgens het instituut terug uit Polen en kreeg hij als officier van de Waffen S.S. het rayon Driebergen toebedeeld. Zijn functie werd: commandant van de vete rinaire compagnie Landstorm Nederland. Hij was voornamelijk belast met het vor deren van paarden, auto's en fietsen. Vol gens gegevens van het rijksinstituut speel de de heer Knigge een belangrijke rol bij het verraad van de Amsterdamse Joodse directeur van de Ivlelkcontroledienst, dr. Van Gelder. Dr. Van Gelder werd door het „Landes gericht" eerst tot negen maanden „Scheve- ningen" veroordeeld. Kort na zijn vrijla ting arresteerde de S.S. hem opnieuw. Via Amersfoort werd de Amsterdamse chemi cus naar Mauthausen getransporteerd, waar hij omkwam. H. Knigge kreeg na de oorlog veertien jaar gevangenisstraf. Van deze veertien jaar heeft hij ruim acht jaar moeten uit zitten. Aanvankelijk wil hij over zijn le- venswandel in de oorlog niet praten. „Het gaat nu om de Hartmanstichting. Je moet die stichting gewoon zien als een charita tieve instelling om mensen uit onze groep te steunen. Als allerlei mensen daar dan een neo-fascistische beweging van willen maken, dan moeten ze dat maar doen. De bijeenkomst in Donderen is ook niets bij zonders. Zo veel verenigingen in dit land maken eenmaal per jaar een gezellig tochtje". „In 1950 zat ik in de strafgevangenis Veenhuizen. Daar is mij toen door de di recteur gevraagd of ik als veearts een cur sus wilde geven. We gingen 's middags vaak boerderijen bekijken. Later mochten wij, politieke gevangenen, ook in een auto bus naar hengstenhouders in Donderen. Maar als gevangenen hadden we geen zakgeld. De heer Hoving gaf ons in zijn restaurant dan gratis koffie met koek. We spraken toen af: Als we weer vrij zijn wil len we als herinnering aan onze cursus weer naar Donderen. Na 1955 kwam onze groep er jaarlijks. In 1968 hebben we ook een bijeenkomst gehad gecombineerd met mijn 35-jarig huwelijksfeest. Maar daar waren niet alleen ons soort mensen, m'n buren waren er ook. Het heette toen nog Boerenclub. Maar om de indruk weg te nemen dat we een geheime organisatie zijn, hebben we de Jan Hartmanstichting officieel via een notaris opgericht. Dat is allemaal openlijk gegaan". „Vorig jaar heeft de groep een reisje naar de Deltawerken gemaakt. Nu komen we samen in Donderen. Niets bijzonders. Deze bijeenkomst van oud-NSB'ers en oud-SS'ers wordt nu alleen dit jaar door de pers opgeblazen. Daardoor kan alles misschien nog in het honderd lopen". Na de oorlog hebben de verzetsmensen het recht aan zich getrokken dat zij goed wa ren. Dat is nog niet bewezen. Ik heet fout omdat de andere partij niet aan de rege ring is". „Kan zo'n bijeenkomst een nog grotere verwijdering geven tussen oud-S.S.'ers en oud-NSB'ers en de| rest van Nederland?" Knigge: „Ja, als men nog steeds haat-1 dragend wil wezen. Als een S.S.'er jouw vader doodgeschoten heeft, dan is daar wat aan vooraf gegaan. De omstandighe den waren anders. Maar nooit staat iemand erbij stil hoeveel van onze men- sen, S.S.'ers, zijn vermoord door Neder-1 landers". „Wat het Instituut voor Oorlogsdocu mentatie over me zegt, is niet waar. Dat geval met die Joodse Nederlander Van Gelder zit anders. Iemand vertelde me dat hij zich beledigend over het nationaal so cialisme had uitgelaten. Zo ben ik er In gemoeid. Om die zaak ben ik ook niet ver oordeeld. Ik ben veroordeeld om, zoals het heette, vasthoudend landverraderlij k ge drag. Maar ik ben gewoon paardenarts bij de S.S. geweest". „Waarom hebt u dan gezeten?" Knigge: „Dat zal ik precies zeggen. Als ik u en veel Nederlanders nu als tegen standers zie, dan hebt u me 8 1/2 jaar laten zitten. Waarom mocht ik niet bij de S.S.? Het gevaar van mist wordt door vele automobilisten nog steeds on derschat. In feite onbegrijpelijk. Wat zijn dat voor mensen die met een soort doodsdrift door de mistdeken jakkeren „op weg naar het einde"? Soms zou je het willen vragen, maar vaak hoeft het al niet meer. Een dof scheurend geluid, een rosse gloed die door de mist begint te flakkeren, maakt duidelijk dat ook deze vraag nooit een antwoord krijgt. Mist, een onderschat gevaar. Rij den in de mist betekent overdag groot licht. In ieder geval tempo matigen, proberen afstand te houden van de voorgangers. Nauwkeurig de belijning van de weg volgen en at tent zijn op een onrustige verkeers beweging vooruit. Boren er plotse ling remlichten door de mist, wor den schuivende schaduwen zicht baar, aarzel dan niet en rem gelijk matig af. Rem pompend af, zodat door het telkens oplichten van de eigen stoplichten het verkeer achter u wordt gewaarschuwd. Kijk uit naar witte of rode reflecterende ke gels die rijkspolitie of wegenwacht bij de plaats van een ongeluk hebben uitgezet. Wit reflecterend betekent een ongeval op de linkerzijde van de rijbaan, dus rechts passeren. Rood betekent, ongeval op rechterzijde van de rijbaan dus links passeren. Er zijn een aantal eenvoudige regels opgesteld, die bij een ongeval van pas kunnen komen: wanneer bij een ongeval reeds deskundige hulp aanwezig is (ambulance, wegenwacht, rijks politie) rij dan door en blijf niet staan kijken. passeer de plaats van een on geluk voorzichtig. Kijk niet op zij, blijf op het verkeer letten. wilt u hulp verlenen, zet de auto ADVERTENTIE - h'- Ifi'l 1 b.'"tt V "''I'' .*V-> Als je zelf snel werkt en slagvaardig beslissingen moet nemen, verlang je dat ook van je bank. Daarom voert de NMB betalingsopdrachten, die 's morgens zijn binnengekomen, nog diezelfde dag uit. En reeds de volgende dag bent u in het bezit van uw dagafschrift. Maar de NMB kan nog veel meer. Want van oudsher weet de NMB wat er in het bedrijfsleven omgaat. Daarom kan zij u goed en snel helpen bij het oplossen van uw financie ringsproblemen, bij uw zaken met het buitenland, met. assurantie-adviezen. Als moderne, dyna mische bank voert zij een volledig diensten- 4pakket. Hoe kan een bedrijf van dit alles profiteren? Door gewoon een reke ning te openen bij de NMB. U bent helemaal klaar met zo'n NMB-reke- ning, want praktisch alle bedrijven - en steeds meer particulieren - be schikken vandaag de dag over een rekening. Zodat betalingen over en weer zeer snel kunnen worden uit gevoerd. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! dan voorbij de plaats van het ongeval neer. Het liefst in de berm naast de vluchtstrook. Deze strook moet vrij blijven voor politieverkeer. stap zeer voorzichtig uit. Laat andere inzittenden in de wagen blijven. bent u gedwongen op de vlucht- berm te stoppen, ontsteek dan dimlicht en binnenverlichting. ligt er een obstakel voor u, be schijn dit dan met gedimde kop lampen. waarschuw het achteropkomend verkeer, maar ga daarbij nooit op de rijbaan staan. De serie ongelukken die we in deze korte herfstperiode al weer hebben beleefd, tonen nog eens aan dat het zin heeft om in de auto een goede scherpe lamp te hebben, een verbandkist en een brandblusser. Let er wel op dat deze goed is be vestigd, zodat het zware apparaat bij een eventuele botsing niet als een raket door het auto-interieur vliegt. Overigens tonen de ongeluk ken nog iets aan: onze wegen zijn nog niet optimaal beveiligd. Bij mist zijn de borden slecht leesbaar, ze worden te laat ontdekt. Ook strepen op het wegdek verliezen bij minder goede zichtomstandigheden een deel van hun effect. Zo langzamerhand is het echter mogelijk langs elektronische weg waarschuwingssystemen te laten functioneren. Verscheidene grote autofabrieken en andere industrieën zijn al enige tijd bezig hiermee te experimenteren. Zo is in Amerika een systeem in ontwikkeling dat via inductiestroompjes de automobilist via een ontvangapparaat in de auto, kan waarschuwen voor plotseling verslechterde weersomstandigheden of informatie over het wegdek ver strekt. Het behoort eveneens tot de mogelijkheden om gegevens via de autoradio door te geven, onverschil lig of deze radio nu aanstaat of niet. Tenslotte bestaat er de mogelijk heid om via verlichte, optische bor den informatie over geboden rij snelheid aan de automobilist over te dragen. In het klein is dit systeem reeds in Eindhoven te zien, op de rondweg van deze stad. Het zijn echter bijzonder dure be veiligingsmaatregelen. Maar dit ar gument houdt natuurlijk geen stand, als er levens door kunnen worden gered. Tenslotte is er nog de kwes tie van de speciale mist-achterlamp, die in ons land voorlopig nog ver boden is. In Duitsland is deze extra lamp vrijwel algemeen ingevoerd. In de praktijk bleek er behoefte aan te zijn. In ons land schijnt het wachten te zijn op de resultaten van een SWOV-onderzoek, naar één, al gemeen achterlichtensysteem. We zullen hopen dat we er deze winter nog iets aan hebben. „Worden door nw bijeenkomst niet veel mensen aan vroeger leed herin nerd?" Knigge: „Als de kranten er zoveel over I schrijven, zullen mensen uit onze groep er I misschien nodeloos aan herinnerd worden hoelang ze ter dood veroordeeld zijn ge weest. Dat moet u eens beseffen". „Ik bedoelde eigenlijk het leed van I mensen die onder de S.S. geleden heb-1 ben". Knigge: „Zij hoeven zich niet te ergeren. I Wij houden alleen maar een charitatieve samenkomst. Er komen mensen wier zo nen aan het oostfront hebben gestreden. Mensen die daar een arm hebben verloren. Als ze in Nederland zeggen dat ze die arm als S.S.'er hebben verloren, krijgen ze een bepaalde baan niet. Nederland voert nog steeds een hetze tegen ons". „Bent u trots op wat u bij de S.S. bent geweest?" Knigge: „Daar gaat het nu niet om, maar ik schaam me er niet voor. Het was I een ideaal. Het staat nog steeds niet vast dat wij fout waren. Maar de kranten zul len ons wel weer zwart afschilderen". «vvvvwvvvvvwvvv* De verkoop van Japanse automerken op de Nederlandse markt neemt duidelijk toe. In 1975 zal men wellicht reke ning moeten houden met een Japans marktaandeel van vijf percent. Dit is een conclusie uit een artikel in het RAI- orgaan, dat gewijd is aan de verkopen van de Japanse wagens op de binnenlandse markt. De opmars van Japan wordt typerend genoemd. In 1963 was het marktaandeel van de Japanners nog 0,0. Langzaam verdwenen echter de nullen: eerst met 0,1 percent, en ver der in stijgende lijn 0,3, 0,5, 0,8 percent, tot in het eerste halfjaar van 1970 een percentage van 2,5 percent werd gehaald. Zet deze trend door, dan zal naar verwachting zoals gezegd in 1975 de vijf percent worden behaald. De Japanners komen vooral in de populaire prijsklasse met telkens nieuwe modellen. Binnen enkele maanden tijds werden op de Nederlandse markt de volgende nieuwe Ja panse wagens gebracht: de Mazda 1300, de Toyota Mark sedan 1700 en 1900 hardtop, drie nieuwe uitvoeringen van de Corolla 1200 en een nieuwe Corona 1500. Daarbij ver scheen nog de aankondiging van een nieuwe kleine wagen, de Datsun 1000 Cherry, die volgend jaar kan worden ver wacht. Toyota is op onze markt de grootste verkoper, 1,2 percent. Dan volgt Datsun met 0,7 percent, terwijl Mazda voorlopig de rij sluit met 0,4 percent. Het aandeel van de overige Japanse merken aldus het RAI-orgaan speelt nauwe lijks een rol, hoewel de Colt van Mitsubishi-Chrysler nog niet is aangekomen. De Japanners werken met Nederlandse importeurs en be rekenen voor hun produkten beslist geen „dumping" prij zen. Ondanks de lange aanvoerlijn rond Kaap de Goede Hoop slagen de Japanse fabrieken erin hun prijzen op een aangepast niveau te handhaven. De Japanners kunnen echter voor scherpe prijzen ver kopen, omdat in het land van de Rijzende Zon ongeacht het lage loonpeil een enorme arbeidsproduktiviteit heerst. Daarbij komt dat de Japanse industrieën beschikken over het modernste materieel. Niet alleen in de auto-industrie, maar bijvoorbeeld ook in de scheepsbouw, slagen zij erin technisch gecompliceerde massaprodukten góedkoop te ver vaardigen. Een dochtermaatschappij van General Motors heeft een nieuwe batterij ontwikkeld, die nooit meer by gevuld hoeft te worden. De batterij is hermetisch gesloten en vergt bi) normaal gebruik, geen onderhoud. Omdat nooit water b«- gevuld behoeft te worden bevat de batterij uiteraard ook geen vuldoppen. De kabels z«n aan de zijkanten aange bracht, terwijl de accupoolklemmen zodanig zijn afgedicht, dat er een permanente, corrosievrije verbinding ontstaat. De batterij biedt ook weerstand tegen zelfontladmg. De Rotterdamse Maastunnel brengt de verkeersdeskun- digen in verwondering. Deze tunnel, die juist voor de twee de wereldoorlog werd geopend en thans nauwelijks meer voldoet aan de eisen van een modern tunnelprofiel, blijkt steeds meer auto's door te kunnen laten. In de maand mei van dit jaar verwerkte de Maastunnel gemiddeld 9L500 voertuigen per werkdag. In de maand juni gemiddeld 88.300 voertuigen. Cijfers uit het jaar 1969 ^wamen voor- dezelfde maanden neer op respectievelijk 88.800 en 86.000. Er is dus sprake van een langzame, geleidelijke toeneming. Slechts een zeer goed lopende verkeersafwikkeling, ^geleid door verkeerslichten, maakt deze capaciteit mogelijk. Er wordt een vrijwel uniforme snelheid van het verkeer door de tunnel bereikt. Men vraagt zich nu af of de tunnel ooit 100.000 voertuigen per etmaal kan verwerken. In Engeland onderzoekt men een nieuwe methode om geluidsoverlast van een verkeersweg tegen te gaan. Langs de weg Friars Wash-Hertfordshire is nu een hoge, houten wal met een lengte van 300 meter gebouwd. Men verwacht dat de geluidshinder voor omwonenden hierdoor drastisch wordt beperkt. juuuuinnnnnnntvMi

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15