Manusama als leider ongeschikt Benelux verwacht per 1 januari 1971 één douanegebied Spreiding wintersportvakantie nodig Treinen naar de sneeuw uitverkocht Fusie BOAC en BEA verwacht ZUIDMOLUKSE „MINISTER IN TEGENREGERING" Meest verkochte x>eken Als Wassenaar bezetters zware straf krijgen wordt het donderen Van Dale" met 12000 woorden uitgebreid Het kan verkeren... GOED DAT ER POLITIE IS. m WOENSDAG 21 OKTOBER 1970 (Van onze correspondent) Verbitterd m Groepagecentrum „Donderen Ruimte over T egemoetkoming Er kwamen er twee aan mijn deur. - In burger, maar ze konden be wijzen, dat ze van de politie waren. Ze deden een buurton derzoek, omdat er ergens een misdrijf was gepleegd - voor de opsporing was het beter dat ze niet zeiden wat, beweerden ze. Enfin, ze vroegen me het hemd van me lijf, en of ik nou zei, dat ik nog al mijn bood schappen moest doen, ze zei den dat wat zij deden belang rijker was dan mijn aardappe len en andijvie. En ik had echt hélemaal niks gezien. Toch evengoed doorvragen - nou ja, ze moesten zeker hun salaris verdienen. Het was het dochtertje van onze buren. Zo'n man, die zei, dat hij niet goed de naambordjes op de deuren kon lezen en of ze hem niet even in dat portiek kon wijzen of daar ene Van Dijk woonde - da rest kunt u zich zeker wel voorstellen. En dat kind - wat wilt u, acht jaar en verschrikkelijk geschrokken, die wist op geen stukken na hoe die man er uit zag. Maar toen zijn ze van de politie de hele buurt afgeweest, en mijn bovenbuurvrouw had een week of wat geleden een man zien lopen, die had op een of andere manier haar aandacht getrokken. Op het bureau heb ben ze haar toen mappen vol foto's laten zien - ze herkende hem metéén. „Dat is 'm," zei ze, en later heeft zij hem nog uit een hele rij moeten zoeken. Om kort te gaan: hij heeft bekend. Het was niet voor het eerst, een stakker eigenlijk - maar ik zeg maar: hóe zou je zo'n man vinden als de politie niet alles uitkamde en haar archief en zo niet zo precies bijhield? Voor al alle ouders in de buurt zijn geweldig opgelucht-ze zeggen allemaal hetzelfde: A AMSTERDAM In september zijn, naar de opgave van het bureau CPNB de vol gende tien boeken het meest verkocht: 1. C. Hülsenbeck, Jan Louman, Anton Os kamp, Het rode boekje voor scholieren (Bruna); 2. Harvey Cox, Het narrenfeest (Ambo); 3. Treeske Blase en Anneke Hoh- mann, Plant-aardigheden (Ploegsma); 4. Han Fortmann, Oosterse Renaissance (Am bo); 5. J. L. Klink, Kind en geloof (Ambo); 6. Ina Boudier-Bakker, De klop op de deur (Bosch Keuning); 7. Peter Vos, Beesten kwartet (Thomas Rap); 8. Jan Wolkers, Turks fruit (Meulenhoff Nederland); 9. W. H. van de Pol, Het voortbestaan van kerk en christendom (Romen); 10. Juliana regina (Hollandia). IR. J. MANUSAMA I ren", zegt hij. „De Zuid-Molukkers in I Nederland zullen dan zeker tot actie KRIMPEN AAN DE IJSSEL overgaan TT? u uu „i+"j „n De minister van Binnenlandse Zaken „Wij hebben het altijd gezegd en van de tegenregering laat zich er niet Wassenaar is het gebleken ook; over uit hoe hy nu precies tegenover ge- Manusama is ongeschikt als leider wapende acties in Nederland staat. ,De van een volk in revolutietijd". Dat strijd van de republiek der Zuid-Moluk- zegd D. Leiwakabessy, de 44-jarige „minister van Binnenlandse Zaken" van de „tegenregering" die vorig jaar werd gevormd door een groep Zuid- Molukkers die ontevreden is over Manusama's beleid. Het hoofd van die tegenregering is „president" Ta- maela, die doorgaans in Amerika ver toeft en daar pogingen in het werk stelt de Ambonnese kwestie op de agenda van de Veiligheidsraad te krijgen. Tamaela's belangrijkste zaak waarnemer in Nederland is Leiwaka bessy. Hij is een ex-KNIL-soldaat, voor wiens handel en wandel de B.V.D. al geruime tijd belangstelling Ken is een moeilijke strijd", zegt hii. ..Wij zijn helaas niet in een positie dat v. y.o^. ax f°|wij openbaar kunnen maken hoe wij die heeft. Die interesse blijkt onder meer strijd nu precies moeten voeren. Het uit het aftappen van zijn telefoon. I standpunt van de jongeluitjes is, dat je Alles nemen ze op. Je kunt het ge- de Nederlandse regering alleen onder j u i v Virvrort" I v*rck kunt zetten door het ontregelen van zoem van de bandrecorder horen I openbare leven". zegt Leiwakabessy. Wat een onder druk gezette Nederland se regering voor de Zuidmolukse zaak De tegenregering heeft haar aanhang I ou kunnen doen wil Leiwakabessy niet met name onder, zoals vertellen. „Geen commentaar" zegt hij zegt, de „jongeluitjes In hun kringen y eraan tQe; Ik ben 00K leeft de mening dat er met zomaar wat j^jjIL-militair". Ook dat laatste zinnetje praten met minister Luns, premiers De niet verduidelijken Jong of president Soeharto mets te be-1 reiken is. Manusama heeft in hun ogen C1nrltfnUi>rK precies gekregen wat hij kon verwachOftft UIO]] V! a ten: Nul op het request. uitjes" niet al te veel gewetenswroeging zullen hebben als er ook bij eventuele volgende acties slachtoffers zullen vallen aan Nederlandse zijde. „De Ambonezen hebben 360 jaar de belangen van het Nederlandse kapitaal in Indië beschermd Daarbij zijn ook aan onze kant vele do den gevallen. De vrijheidsoorlog, die wij als gevolg van het Nederlandse verraad rp de Zuid-Molukken moeten voeren heeft al duizenden mensenlevens gekost Al dat geweeklaag over die ene Wasse- naarse politieman lijkt daarbij vergele ken wel wat overdreven", vindt Leiwa Kabessy, die graag toegeeft dat de vol wassen Zuid-Molukkers verantwoordelijk zijn voor de grote onvrede met de hui dige situatie die onder de jongere Am bonezen bestaat. „Inderdaad, wij hebben her het ideaal van de republiek der Zuid Molukken bijgebracht Wij hebben ze op geroepen tot de strijd. Wij hebben ze ge leerd dat ze hun verblijf in Nederland als tijdelijk moeten beschouwen" Op de vraag, wat voor toekomst de Zuidmolukse jeugd heeft als het ideaal niet verwezenlijkt wordt antwoordt hij: Als je doorvecht bereik je altijd je doel". „Een gesprek met leden van de Neder landse of de Indonesische regering heeft alleen maar zin als er vooraf voorwaar den worden gesteld. De kans om die voorwaarden te stellen had Manusama in Wassenaar in de uren. dat in de am- Uit de woorden van Leiwakabessy valt op te maken dat de Zuidmolukse „jonge De Ambonezen in het KNIL stonden destijds bekend als soldaten die bij het handhaven van orde en gezag niet al te fijngevoelig waren. Het zit de Zuid-Mo- ukkers nog steeds in hoge mate dwars dat zij in 1951 bij hun komst in Nedev- ■and onmiddellijk als beroepsmilitair uit de dienst werden ontslagen. Leiwakabessy zegt: „Ik ben nu ambte naar. Maar als ik weer in het leger zou kunnen, dan zou ik dat onmiddellijk doen Wij zijn door dat ontslag uit de dienst allemaal enorm verbitterd". Onder vallende giek. De 33-jarige arbeider Buwalda uit Pingjum is maandagmiddag in Harlingen op slag gedood toen hij ge troffen werd door een vallende giek van een hijskraan. De giek van de hijsinstal latie brak door nog onbekende oorzaak, want men was op dat moment niet aan het takelen. Het slachtoffer was werkzaam bij een bouwmaterialenbedrijf. ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Als nu ook de Eerste Kamer nog akkoord gaat en de parlemen ten in België en Luxemburg zich aan hun afspraken houden zal de Benelux per 1 januari 1971 één gebied worden. Aan de binnengrenzen van dit gebied behoeven dan. wat de douanewetgeving betreft, geen controles meer te worden uitgevoerd op het handelsverkeer. Het personenverkeer aan de binnengrenzen is al eerder vrijge geven. Wel dient nog controle plaats te hebben op goederen, voor zover het de omzetbelasting en de accijnzen betreft. Staatssecretaris Grapperhaus van Finan ciën zei gistermiddag in de Tweede Kamer goede hoop te hebben dat de drie Benelux- landen op niet te lange termijn ook de B.T.W. en de accijnsheffing gelijk kunnen schakelen. „Er worden in de drie landen nu al stappen gezet om de tarieven zo dicht mogelijk bij elkaar te brengen", al dus de bewindsman. De Tweede Kamer had waardering voor de harmonisatie van de wetgeving en het opheffen van de grensbarrières. De heer Notenboom (K.V.P.) wees op de admini stratieve fraudemogelijkheden die er door het nieuwe systeem ontstaan. Staatssecre taris Grapperhaus ziet dit probleem niet zo erg, temeer omdat er steekproefsgewijze natuurlijk nog „fysieke" controle zal wor den verricht. Naar aanleiding van vragen van de K.V.P.'er Notenboom deelde de staatsse cretaris mee, dat de vestiging van een groepagecentrum tussen Breda en de Bel gische grens, waar goederen met verschil lende bestemming binnen ons land gelost kunnen worden, een zaak van het bedrijfs leven is. Hij zei te weten dat plannen in deze richting bestaan en beloofde aan een dergelijk centrum de officiële status van losplaats biedt de mogelijkheid om van daar uit de goederen belastingvrij verder door het land te vervoeren. Uitvoerig gingen Kamer en bewindsman ook in op de problematiek die door het opheffen van de grenzen zal ontstaan ten aanzien van het afvloeien van douaneper soneel en de zogenoemde declaranten aan de Nederlands/Belgische grens. Voor het douanepersoneel is een reorganisatiesche ma opgesteld. Ook de declaranten die door het nieuwe systeem overbodig worden kunnen op steun van de overheid reke nen. Staatssecretaris Grapperhaus heeft over deze problematiek contact opgenomen met minister Roolvink van Sociale Zakert en ook nog verschillende besprekingen met de betrokkenen gevoerd. :n Wassenaar m ae uren adi m ue au- jl bassadeurswoning gijzelaars werden vast- gehouden. Manusama greep die gelegen-1 heid echter niet aan. Als een pauw zo I trots was hij met de dode mus die de jong en Luns hem met een royaal ge baar hadden aangeboden. Hij maakte sterk de indruk dat hij zich had laten meeslepen door zijn ijdelheidaldus Leiwakabessy. Al heeft Manusama er dan geenszins uiteehaald wat er in zat toch is de was- senaarse actie niet voor mets geweest. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Alle treinen richting Zwitserland en Oostenrijk zijn vrijdag 18 n„ 7,',fdmoïukse "kwestie en zaterdag 19 december, de dagen, waarop zo meent hij. De Zuiumoiu s I ,i„ meeste Nederlanders naar een winter- staat ineens weer in het middelpun SDOrtiand willen vertrekken, volgeboekt. de belangstelling ZeHs - g wandelgan- ziIplaats meer te krijgen gen van de Verenigde Naties is o\er laatsen zijn uitverkocht. Wie nog met actie-Wassenaar gepraat en Tabessl heeft gereserveerd en meent toch op die tegenregering het hebben. Leiwakabe i sneeuw te kunnen vertrek- meent dat ziin leen mildad - ken komt bedrogen uit. Hij zal nü zijn S" Hii geeft'plannen moeten eet.nSere» de d.tnn. I verschuiven. Oorzaak van deze nog niet eerder voor gekomen noodsituatie bij het vervoer per trein is het feit, dat de Duitse spoorwegen veel minder extra-rijtuigen ter beschik king van de NS hebben gesteld dan vorig jaar. zwaar is in zijn ogen De Duitse spoorwegen staan trouwens jrenisstraf van twee maanden. „Komt er [ook met de rug tegen de muur. Hun con- een aanmerkelijk strenger vonnis uit de tingent extra rijtuigen wordt voor een bus dan wordt het ongetwijfeld donde-| groot gedeelte opgeslokt voor het vervoer IlICtCtl VUjm-moDWM"a- echter toe dat zij de wet hebben over treden. Daarom kan hij er vrede mee hebben als er een vrijheidsstraf wordt opgelegd, mits die niet al te zwaar is. Zwaar is in zijn ogen reeds een gevan- van de gastarbeiders naar de Balkanlan- den. Konden vorig jaar nog voor bestem mingen naar Joegoslavië of via Joegoslavië met stoom verwarmde rijtuigen worden in gezet, de elektrificatie van het spoorweg net in Joegoslavië maakt dat dit jaar on mogelijk. Voor het vervoer van de hon derdduizenden gastarbeiders richting Joe goslavië zullen dit jaar elektrisch ver warmde treinstellen moeten worden inge legd. „Het spijt ons zeer", zeggen de Duitse spoorwegen tegen de NS. „Dat vervoer heeft voorrang, we hebben geen extra-rij tuigen meer over". NS-smeekbeden om extra-rijtuigen bij andere spoorwegmatschappijen in Europa, leveren ook niets op. De situatie is overal dezelfde. De NS vervoeren op 18 en 19 december met dag- en nachttreinen ruim 9000 toe risten. Dat doen zij met de Lorelei (1000 pers.), de Austria Expres (2200), De Neder- land-Italië Expres (1600), de Bergland, de Hotelplan-trein en de Bicentra-expres (in totaal 4100 personen). De dagen volgend op de 19de en de 20ste is er meer materieel beschikbaar, namelijk dat, wat terugkomt van het vervoer van de gastarbeiders, die thuis het kerstfeest willen vieren. De Nederlandse Spoorwegen: „Op die dagen, de 21ste, de 22ste en de 23ste is er nog ruimte over." Het is wel zaak om ook voor die treinen nu al te reserveren. Wi* er geen bezwaar tegen heeft om op de ochtend van de Eerste Kerstdag in zijn wintersportplaats aan te komen kan moei teloos nog op de 24ste weg. „We zullen ook wat het kerstvervoer betreft naar spreiding toe moeten", zeggen woordvoerders van de Nederlandse Spoor wegen. „Het is namelijk absoluut ondenk baar en onlogisch dat de voorraad mate rieel wordt aangepast aan die twee dagen kerstpiek". De NS van hun kant hebben alles ge daan om die spreiding te bevorderen, on der meer door eind augustus de reisbu reaus al van de te verwachten moeilijk heden op de hoogte te stellen. Dus niet allemaal meer op wintersport in de kerst periode. Bij de NS zien ze wel in dat er dan met name voor gezinnen met kinderen nog wel het een en ander moet veranderen. „Daar ligt een taak voor het ministerie van Onderwijs", menen de NS. „Dat moet dan maar de mogelijkheid scheppen dat de kinderen op een ander tijdstip, in januari of februari, gemakkelijk vrij krijgen voor deze tweede vakantie." Wat het binnenlands vervoer betreft: de NS zullen geen extra treinen, ten hoogste versterkte treinen inleggen. De frequentie van de treinenloop is zo hoog, dat dat niet meer nodig is. Overigens voeren de NS op donderdag 24 december de complete vrij dagdienst uit. Via de arbeidsbureaus worden er aan deze mensen facilitieten verleend, vooral ten aanzien van de scholing. Er is een studiekostenregeling ontworpen, waarvan al vijfentwintig van de betrokkenen ge bruik maken. Een viertal verzoeken is nog in behandeling. Op een vraag van de heer notenboom zegde de staatssecretaris toe te willen onderzoeken of hier vergoedingen uit het Europees sociaal fonds voor kun nen worden verkregen. „In dit opzicht zijn we toch eigenlijk de proeftuin van de E.E.G.", aldus de heer Notenboom bij zijn verzoek in deze richting. LONDEN. De twee staatsluchtvaart maatschappijen van Groot-Brittannië. de British Overseas Airways Corporation (BOAC) en de British European Airways (BEA) zullen binnenkort worden samen gevoegd tot een nieuwe reusachtige staats onderneming. zo meldde de „Daily Mail woensdag. De fusie zal volgens het blad volgen op de verwachte overneming, woensdag, van British United Airways (BUA) door Caledonian Airways ter vor ming van een krachtige onafhankelijke maatschappij. De bijzonderheden van de fusie tussen BOAC en BEA zullen volgens de „Daily Mail" binnen enkele weken door de rege ring in een witboek worden bekendge maakt. DEN HAAG. „In de nieuwste Van Dale groot woordenboek van de Neder landse taal, komen 12.000 woorden meer voor dan in die van nog geen tien jaar ge leden. Steeds meer nieuwe woorden zul len nodig zijn. Sneller zullen de woorden verslijten en zullen anderen hun plaats innemen". Dit hield dr. J. Veering, redacteur van „Onze Taal", maandblad van het gelijk namige genootschap, dezer dagen de meer dan 1200 deelnemers aan het congres van het genootschap in het Kurhaus in Sche- veningen voor. Het congres vroeg aan dacht voor de vernieuwingen in de Ne derlandse woordenschat sinds twintig ia- ren. Het onderwerp was „Wat nog niet in Van Dale staat". Opvallend is, dat niet meer gesproken kan worden van de „Dikke Van Dale De jongste uitgave bestaat uit drie boek werken: twee delen woordenboek en een aanvulling. De litterair criticus Kees Eens zei dat men bij het lezen van poëzie weinig heeft aan kennis van de betekenis van woor den, zoals die door het woordenboek wordt gegeven. „Trouwens dichters ge bruiken woorden, die in geen boek voor komt. Lezen blijft", aldus de heer Fens, een werkzaamheid van de verbeelding". 44 ADVERTENTIE Vorige week. Van-de-week

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 17