Tito öeem Dubeeïk James Cross nog steeds onvindbaar PROTEST IN CANADA TEGEN NOODWETTEN Over de brug Kaoenda wil Rogers niet spreken Maanmonsters vermist Sartre vandaag getuige in Parijse rechtszaal Geismar fulmineert tegen bourgeoisie Britse regering staat op het punt militairen aan het werk te zetten Strafvermindering voor sterilisatie Timothy Leary in Algerije in India 9k ngeland gevraagd weer mee te doen aan luchtbus Turkije's buren sluiten grenzen THEEMS WERD EEN STINKEND RIOOL DOOR STAKING VAN ARBEIDERS BIJ DE VUILNISDIENSTEN Dr. Allende zeker van verkiezing Ulbricht in Praag I Rustig telegrammen WOENSDAG 21 OKTOBER 1970 Hippies Lijfwachten Cholera-epidemie (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS Een mobilisatie van zeker vijfduizend politiemannen, die met stormhelmen op en de pistolen en geweren in de aanslag gisteren in Parijs de hele wijk van het paleis van justitie in het Quartier Latin hadden bezet, heeft kunnen voorkomen dat de jeugdige aanhangers van de maoïs tenleider Alain Geismar, naar aan leiding van zijn proces, de stad weer eens op stelten zouden zetten. Amerikaan in Praag gearresteerd (Van onze redacteur in Londen) LONDEN Het ziet er naar uit dat de Britse regering thans elk ogen blik troepen zal sturen naar de door de vier weken durende staking van ge meentewerklieden buiten werking zijnde rioleringspompstations. In een groot aantal gemeenten zijn op het ogenblik 60.000 arbeiders bij de zich nog steeds uitbreidende staking betrokken. Sommige gemeenten zijn voor de stakerseisen gezwicht omdat zij de gevraagde verhoging voor deze groep die essentieel en doorgaans vuil werk voor zeer laag loon verricht, billijk vonden maar andere gemeenten houden vast aan het standpunt dat er alleen op nationaal niveau een nieuwe regeling kan worden getroffen. Daar zijn de dingen echter nog altijd vastgelopen. Birmingham Geen bemiddeling VOOR REiSDEVIEZEN, CHEQUES EN REISVERZEKERINGEN op het N.S.-statlon van Haarlem, geopend van maandag tot en met zaterdag van B tot 8 en op zondag van 9 tot 5. aan- en verkoop tegen de officiëie, in de dagbladen gepubliceerde koersen, spaarrekeningen en deposito's. Tel. 023- 327836 DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. Ofschoon president Tito staatsleider van een communistisch land is en regeert op een manier die de persoonlijke vrij heid en inspraak van het individu weinig speelruimte geeft is hij een welkome gast in Nederland en heeft hij dienovereen komstige eerbewijzen ontvangen. Na het bezoek van president Soeharto van Indo- nefë, wiens regime een militair-rechtse signatuur draagt en evenmin op demo cratische basis steunt, is de balans aardig in evenwicht. Natuurlijk is het onderhouden van vriendschappelijke betrekkingen met an- öf re landen geen kwestie van evenwicht maar het is al evenmin een zaak die te maken heeft met de vraag of de regimes in die landen wel precies het patroon van de Nederlandse staatsstructuur vertonen. Daarom is in de toespraken die koningin Juliana en president Tito elkander heb oen toegediend de nadruk gelegd op de gezamenlijke activiteit in het verband van de V.N., een organisatie die landen ver emgt van verschillende, en voor een groot deel dictatoriale, politieke opbouw. President Tito heeft de grote verdienste, dat hij zijn land ontworsteld heeft aan de Sovjetrussische machtsconcentratie en daarvoor zullen de meeste Joegoslaven hem ook wel dankbaar zijn, maar ook al is hem gelukt wat Dubcek in Tsjecho Slowakije jammerlijk mislukt is, toch blijft het de grote vraag of Tito zijn werK we, heeft voltooid op een manier die eni ge garantie voor de toekomst biedt. Alexander Dubcek was kennelijk van plan, Tsjecho-Slowakije een humaan en sterk gedemocratiseerd communisme te icnenken, dat zich op een gemakkelijke en werktuiglijke wijze zou kunnen ont wikkelen tot een ideale tussenvorm tus sen kapitalisme en socialisme. Tito heeft gc-n eigen karakter aan het Joegoslavi sche communisme gegeven, hij heeft het slechts door middel van voorzichtige con cessies enigszins aangepast aan de nood zakelijke economische samenwerking tus sen zijn land en het Westen. Militair, po litieel en justitieel doen in Joegoslavië nog onvervalste communistische metho den opgeld, waarbij met de persoonlijke vrijheid van het individu tamelijk wille keurig wordt omgesprongen. Nog tijdens Tiiö's'bezoek aan Nederland werd een student in Belgrado tot twintig maanden gevangenisstraf veroordeeld omdat hij ,,het regime bespot had". Deze formule- rirg dekt waarschijnlijk slechts een stu dentikoze critiek op bepaalde regerings- naatregelen, die op het strafblad van de betrokkene als .vijandelijke propaganda'' wordt vertaald. Het optreden van Tito s regime tegen al te vrijmoedige litterato ren is al evenzeer berucht. Tito regeert met medewerking van mi litaire, politiële en justitiële „haviken er het is de vraag wat deze cultuur van orderdrukkers zal doen, wanneer Tito zou wegvallen. Uit het systeem waarmee Tito zijn gezag handhaaft, komt geen „lente der vrijheid" voort, zoals Dubcek zich die voorstelde Misschien wordt Tito wel door Moskou met rust gelaten omdat men in het Krem lin weet, dat het regime van Belgrado gemakkelijk kan worden teruggeplaatst in het Warschau-blok, als Tito er niet meer zijn zal. Vergelijkingen tussen Dubcek en Tito vallen zonder twijfel in het nadeel van de Joegoslavische regeringsleider uit wanneer men de situatie althans uit het ocgpunt van Europese veiligheid zou be Kijken. Tito heeft een groots levenswerk verricht, vooral in de oorlog tegen Duits land en in de machtsstrijd tegen Moskou. Maar de vrees bestaat dat het een levens werk is dat met hem in het praalgraf zal dalen. Zijn toenaderingspogingen tot het Wes ten en daaronder vallen zijn staatsbe zoeken natuurlijk ook scheppen belangrijke toegangsmogelijkheid voor Westerse ideeën en opvattingen in Oost- Europa, en vooral ook voor economische verbindingen. Maar feitelijk behoort zijn land nog steeds tot de marxistische we reld en het hangt van zijn opvolgers af of dat angstige labiele evenwicht op de grens van Oost en West zal kunnen worden behouden. (Van onze redacteur in Washington) MONTREAL Terwijl de door zijn ontvoerders vermoorde minister van Arbeid en Sociale Voorzieningen van de provincie Quebec, Pierre La- porte, gisteren in een militair goed bewaakt deel van Montreal werd be graven, leken de kansen steeds geringer dat de Britse diplomaat James Cross ongedeerd zal worden uitgeleverd. Er wordt gevreesd dat de terro risten die hem gevangen houden, nu zij het aanhod van de regering voor een vrijgeleide naar Cuba nog niet hebben geaccepteerd, er geen belang bij hebben om door zijn vrijlating hun identiteit prijs te geven. I plaats waar de Britse diplomaat wiens post als handelsattaché te vergelijken is met die van consul-generaal, verborgen wordt gehouden. Ofschoon het aanbod van 'de regering om de ontvoerders een vrijgeleide te geven naar Cuba oorspron kelijk dertig uur geldig was, werd over een tijdslimiet niet meer gesproken. De brug die naar het oorspronkelijke terrein van de wereldtentoonstelling leidt, is nog steeds afgesloten voor het algemene ver keer. De kidnappers dienen zich over deze brug naar het Canadese paviljoen te begeven, waar de Cubaanse consul uit Montreal zich bevindt om de uitwisse ling tot stand te brengen. Onder de extreme bevoegdheden die de regering van Pierre Trudeau heeft ge creëerd middels de geactiveerde wetten die anders alleen in oorlogstijd kunnen worden toegepast, hebben de politie en het leger door het hele land 1624 razzia's uitgevoerd, waarvan alleen al 1350 in Montreal. Maar nog steeds zijn geen duidelijke aanwijzingen gevonden omtrent de nop onveivdibic NEW YORK (Reuter). President Kenneth Kaoenda van Zambia heeft een gesprek afgezegd, dat hij in New York met de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, William Rogers, zou hebben. Eerder was gemeld, dat de Zambiaanse leider „woedend" was over een met doorgaan van een onderhoud met presi dent Nixon in Washington. Kaoenda is de leider van een delegatie van.de Organi satie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) die in diverse landen de kwestie bespreekt van de wapenleveranties aan Zuid-Afnka waartegen de OAE sterk gekant is. Volgens Kaoenda zou zijn afvaardiging aanvankelijk gisteren door Nixon wor den ontvangen. Zondag kreeg bi] echter te horen dat de Amerikaanse president dan nieUcon, maar dat hij de Afrikaanse missie wel maandagochtend wilde ont vangen, voordat hij een verkiezingstour nee van twee dagen zou ondernemen. Dit tijdstip schikte echter Kaoenda niet, om dat hij diezelfde ochtend in New York de Algemene Vergadering zou toespreken. WASHINGTON (Reuter). De Ame rikaanse Organisatie voor Lucht- en Ruimtevaart, de NASA, heeft de Ameri kaanse PTT verzocht een onderzoek in te stellen naar de verdwijning van twee pakjes met maanmonsters, die op 28 sep tember aangetekend naar New York wa ren verzonden, maar nog steeds niet te bestemder plaatse zijn ontvangen. ALGIERS, (Reuter). Dr. Timothy Leary, „de hoge priester van de Ameri kaanse drugcultuur", die vijf weken ge leden uit een gevangenis in Californië ont snapte, heeft politiek asiel in Algerije ge kregen. Volgens het officiële Algerijnse persbu reau is de 49-jarige oud-hoogleraar aan de Harvard-universiteit „onlangs" in Algerije aangekomen vergezeld door zijn vrouw. Voor één keer mochten wandelaars gisteren tegen betaling van twee kronen over de nieuwe brug tussen de Deense eilanden Jutland en Funen. De brug is uitsluitend bestemd voor snelverkeer. De opbrengstf was voor het Deense Rode Kruis. De brug wordt vandaag officieel door koning Frederik geopend. Hoewel er geen dag van nationale rouw was afgekondigd voor de staatsbegrafe nis van minister Laporte, waren alle re geringskantoren van de provincie Quebec in de middag gesloten. De parlements- zitting van de federale regering in Ottawa werd geschorst om de leden in gelegenheid te stellen de plechtigheden bij te wonen. In heel Canada hingen de vlaggen halfstok, sommige scholèn wer den gesloten. Ruim duizend man extra troepen wer den naar Montreal overgebracht ter be veiliging van de regeringsfunctionaris sen. Desondanks was er in de rest van de stad weinig te merken van extra sol daten en politie die zijn ingeschakeld. Alleen bij de kantoren en ambtswonin gen van sommige diplomaten, onder wie de Israëlische en Amerikaanse vertegen woordigingen, werden extra wachten ge plaatst. De uitvaardiging van de noodwetten I dreigt de regering inmiddels in een moeilijk parket te plaatsen, omdat de I politie in Vancouver en Regina deze ge legenheid blijkbaar wil aangrijpen om te- I gen lokale hippies en andere „links geachte groepen op te treden. De wet geeft de politie de bevoegd heid om personen zonder opgave van re den te arresteren en drie maanden ge vangen te zetten. Het was de opzet van de Canadese regering om deze bevoegd heden alleen in de provincie Quebec uit te oefenen, en de advocaten-generaal van I de overige provincies werden geïnstru eerd zich niet van deze speciale wetten te bedienen. Het is echter in juridische I kringen hier de vraag of het grondwet telijk is om een wet te activeren zonder hem voor het hele land te doen gelden. De noodmaatregel die eerst door de oppositiepartij werd bestreden, maar die na de dood van minister Laporte met vrijwel unanieme stemmen door het par lement werd aangenomen, heeft de steun van de bevolking. Maar in Quebec kant ten de drie grote vakbonden zich ertegen waaronder die van leraren. De besturen van deze bonden overwegen een algeme ne staking uit te roepen tegen de oor- logswetten, maar waarnemers achten het onwaarschijnlijk dat het zover zal komen. Ondanks het feit dat het zogenaamde Bevrijdingsfront van Quebec nu door de regering verboden is, en de leden ervan als misdadigers worden opgejaagd en 1 gezocht, is er aan de Frans-talige univer siteit van Quebec een dispuut uitgebro ken tussen twee groepen van docenten, I waarvan er één zich verleden week ach ter de verklaring van het Front schaarde en toen met een staking dreigde. De universiteit besloot deze groep van twaalf hoogleraren niet opnieuw voor het komende academische jaar aan te stellen, studenten van het conservatorium in Sint Catharina bleven van hun colleges vandaag weg uit sympathie met de leden van het Bevrijdingsfront. In hoeverre de moord op minister Laporte het ideaal van de afscheiding van Quebec als een zelfstandige staat, een ideaal dat ook wordt voorgestaan door de legale Quebec-partij (die in de verkiezingen van april dit jaar 25 per cent van de stemmen kreeg, maar door de formule van de kiessleutel slechts zes zetels in het provinciale parlement) heeft gesmoord, is op dit ogenblik niet te voor spellen. Tekenend is het wel dat één van de Franse ministers van de federale rege ring, Real Caouette, zich er in het parlement in Ottawa over beklaagde dat zijn voormalige Frans sprekende lijfwach ten, toegevoegd onder de noodwetten, wa ren vervangen door Engels-taligen. Hij eiste opnieuw Frans-talige wachten en kreeg daartoe dan ook de verzekering van de regering. PARIJS (AFP). Uit naam van de Westduitse, Nederlandse en Franse rege ring heeft de Franse minister van trans port, Raymond Mondon, Engeland voor gesteld zijn plaats weer in te nemen in het consortium voor de Europese lucht bus A-302. De betrokken ministers van deze lan den zullen in de loop van de week bijeen komen. Minister Mondon deelde tevens mee dat op 15 december in Londen opnieuw overleg zal worden gepleegd met zijn Brit se collega over voortzetting van de bouw van de „Concorde". Hij zei te hopen dat de prototypes van deze straalverkeers- vliegtuigen zowel in Frankrijk als in En geland voor het eind van dit jaar een snelheid van Mach-2 (tweemaal de ge luidssnelheid) zullen hebben bereikt. ISTANBOEL, (AP). Het verkeer tus sen Bulgarije en Turkije is geheel tot stil stand gekomen. Ook Irak en Syrië hebben het voorbeeld van Griekenland gevolgd en strenge beperkingen opgelegd aan rei zigers uit Turkije, waar de cholera nog altijd slachtoffers eist. Het officiële dodencijfer van ae cholera- epidemie, die zes dagen geleden in de krottenwijken rond Istanboel is uitgebro ken, is nu 43. Het aantal patiënten be draagt 1183. Geen jongen of meisje waarvan de kle ding of haardracht ook maar enige ver denking vermocht te verwekken, kon in de studentenwijk gisteren de straat over steken zonder onmiddellijk door een agent op hun legitimatiepapieren te worden ge controleerd. De hele dag werden ook auto's aange houden om zich aan een nauwgezet on derzoek op wapens te laten onderwerpen terwijl alle vensters van het paleis van justitie speciaal met ijzeren luiken be schermd waren. De minister van Binnenlandse Zaken Marcellin heeft met die massale machts ontplooiing elke poging tot manifestaties of relletjes in de kiem gesmoord en boven dien de weldenkende en ordelievende bur gerij weer even laten voelen dat zij zich voor een herhaling van de meidagen 1968 heus niet meer bezorgd hoefde te maken In de rechtzaal heeft het proces zelf zich tot dusver al even rustig voltrokken, al gaf Alain Geismar zich dan ook veel moeite incidenten te provoceren. Maar zijn eerste pleidooi dat hij, na zijn beide advocaten, uitsprak, om tegen de klasse justitie en de „overvolle buiken van de stinkende bourgeoisie" te fulmineren, werd door de president met een stoicijnse kalmte aangehoord. Tevoren had de procureur der republiek met overeenkomstige onbewogenheid de acte van beschuldiging voorgelezen, waar in Geismar aansprakelijk werd gesteld voor de straatgevechten waarbij in Parijs in mei van dit jaar voor ettelijke tien duizenden franken schade was aangericht. Tijdens het proces, waarvoor drie dagen zijn uitgetrokken, zal vandaag als getuige a decharge filosoof Jean-Paul Sartre wor den gehoord. Tot dusver had Sartre, die nu niettemin de directe verantwoordelijk heid voor de maoistische propaganda op zich heeft genomen, vergeefs geprobeerd, door de regering persoonlijk in staat van beschuldiging te worden gesteld. Maar ter compensatie zal hij zich ook als getuige zeker niet verlegen tonen zijn eigen visie op de huidige Franse rechtspraak te ge ven. Zijn verschijning werd vanmorgen bij het gerechtsgebouw dan ook als hét grote solonummer in dit politieke proces tegemoet gezien. WASHINGTON, (Reuter) Een Ame rikaan wordt in Praag gevangen gehou den, omdat hij zich minachtend zou heb ben uitgelaten over president Svoboda van Tsjecho-Slowakije. Dit heeft het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Was hington bekend gemaakt. De 44-jarige George Ipser was in janu ari in Praag gekomen voor familiebe zoek. Op 4 september werd hij gearres teerd. De Amerikaanse ambassade in Praag werd op 30 september hiervan op de hoogte gesteld. Van Amerikaanse zijde wordt deze late bekendmaking „on begrijpelijk" genoemd. PATNA (Reuter) In de Indische staat Bihar krijgen gevangenen onder de 50 jaar, die zich laten steriliseren, straf vermindering. Dit heeft de regering in Patna gisteren besloten. De strafvermindering varieert van 25 tot 50 dagen, afhankelijk van de duur van de gevangenisstraf en het aantal kinde ren, dat men heeft. Het besluit geldt voor zowel mannen als vrouwen. SANTIAGO, (AFP) De Nationale Raad van de Chileense Christen-Demo cratische Partij heeft zijn vertegenwoor digers in het parlement opgedragen, za terdag bij de presidentsverkiezing in het Congres te stemmen op de socialist dr. Salvador Allende. Dit besluit werd gis teravond door de raad met algemene stemmen genomen. Dr. Allende kan nu zeker zijn van zijn verkiezing. WENEN (Reuter) De Oostduitse leider Walter Ulbricht wordt vandaag aan het hoofd van een delegatie in Praag verwacht. Het is zijn eerste bezoek aan Tsjechoslo- wakije sinds de invasie van de Warschau- pact-strijdkrachten in 1968. Premier Stoph en minister van Buitenlandse Zaken Win ter maken ook deel uit van de delegatie De Theems bevindt zich op het ogen blik in de ergste staat van vervuiling sinds dertig jaar en de toestand wordt dagelijks slechter. In Londen zelf bestaat er volgens de autoriteiten nog geen direct gevaar voor de volksgezondheid maar in Swindon en Reading is de situatie nu hoogst critiek. Langs de oevers van de honderden kilo meters lange rivier spoelen overal dode vissen aan. Het zal minstens drie jaar duren voordat de visstand weer normaal is. In de bovenloop van de Theems is het gevaar het grootst. Het natuurlijke zui veringsproces van de rivier kan door de vloed van ongefilterd rioolwater spoedig ophouden. Het rivierwater dat thans wordt gedronken, hoewel nog niet scha delijk, vertoont een lagere kwaliteit dan normaal. Oxford met zijn bevolking van ruim 100.000 wordt als een bedreigde stad beschouwd. In High Wycombe is het water zwart van het vuil, het is een stin kend open riool en alles wat er in leefde is dood. Voor beoefenaars van de hengel sport ziet het er heel somber uit. Andere plaatsen die grote vervuiling tonen zijn Luton en Burmingham. In de laatst genoemde grote industriestad sta ken vandaag 15.000 man gemeenteperso neel. Alleen de ziekenauto's blijven rij den. Tot nu toe stelde de regering het zen den van troepen afhankelijk van een ver zoek daartoe door de desbetreffende ge meente. Er is nog niet om gevraagd. Af gewacht moet worden of de regering even tueel onafhankelijk van de gemeente zal ingrijpen. Het heeft de laatste weken bijna niet geregend. Regen kan weliswaar het riool water verdunnen, maar aan de andere kant kan het de smerige soep snel over de hele lengte van de rivier verspreiden. De afschuttingen tussen rivier en water reservoirs worden dag en nacht bemand om bij een eerste verdacht teken te wor den gesloten. Het risico voor een epidemie veroor zaakt door in het water levende bacterieën en zelfs van tyfus neemt dagelijks toe. De stakers hebben verklaard dat ook wanneer troepen worden gebruikt om de rioolzuivering ter hand te nemen en daar mee tegelijkertijd het effect van de sta king teniet te doen, zullen blijven door staken tot dat zij hun doel bereiken. Bo vendien zeggen zij dat de militairen voor deze vuile arbeid wel zullen terugdeinzen. De nieuwe conservatieve regering tracht in arbeidsconflicten niet recht streeks te bemiddelen maar wil de be- trokkenen de zaken zelf laten uitvechten waarbij zij tracht de werkgevers hetzij particulieren hetzij openbare lichamen te stijven in hun tegenstand tegen inflatie verwekkende looneisen. Maar zoals in dit geval blijft de brandende kwestie van de laagst betaalden nog steeds onopge- lost. Een verzoeningspoging van bovenat, zo voert men van vakbondszijde aan, zal het mogelijk gebruik van troepen onnodig maken. Er was ook een periode gedurende de Labourregering dat het wat looneisen be treft hard tegen hard ging. Het was toen een andere groep laagst betaalden, na melijk de verpleegsters die tegen hun lot in opstand kwamen. Nu zijn het de zie kenautobemanningen, de vuilnislieden, straatvegers en rioleringspersoneel als mede andere voor de gemeenschap on misbare functionarissen die zich laten gelden. China-Guinee. China en de Afrikaanse staat Guinee zijn overeengekomen diplo matieke betrekkingen aan te knopen en ambassadeurs uit te wisselen. .Vijandige propaganda". Een 24-jarige Joegoslavische student in de filosofie, Vladimir Mijanovic, is in Belgrado ver oordeeld tot twintig maanden gevange nisstraf wegens verspreiding van vijan dige propaganda, waarin president Tito's bezoek aan Afrika van begin dit jaar belachelijk werd gemaakt. Reorganisatie. De Italiaanse communisti sche partijleider, Luigi Longo, heeft een reorganisatie in de leiding van zijn partij bekendgemaakt alsmede de instelling van een nieuwe commissie voor de interna tionale politiek. De wijzigingen zijn be doeld het collectieve leiderschap te ver beteren. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3