Bioscoopbond beschouwt filmmuseum als concurrent! mm Kabouter-LP moet een beter begrip kweken Uitgevers boos op „Vrij Nederland ERVAREN TYPISTE DESSO TAPIJTSHOW! van DUIVENBODEN n.v. Westduitse bruto-lonen met 8y tot 9\°/o omhoog MN DE VAAL WIL CINEMATHEEK Speciaal voor TROS ONRUST OP RAI-BOEKENMARKT Zes beelden van Couzijn vernield y VRIJDAG 23 OKTOBER 1970 (Van onze correspondent) AMSTERDAM Het ziet er naar uit dat Jan de Vaal, directeur van de stichting Nederlands Filmmuseum, eindelijk de weg vrij heeft naar de verwezenlijking van zijn droom: een echte cinematheek. Zoals hij het zelf noemt „Een open en levend film huis" Met ingang van het volgend seizoen gaat het Filmmuseum onder de nieuwe naam filmmuseum-cinema- theek in het Amsterdamse Vondel parkpaviljoen draaien. Daar worden alle activiteiten samengebracht: pro jecties, archief, discussies, lezingen, 'try-outs, filmsociëteit en exposities. Tegelijkertijd wordt hard gebouwd aan de filmkluis in Overveen waar het steeds groeiende pakket films wordt opgeslagen. Concurrentie IMHHfl Een horloge voor de vrouw, die van mooie dingen houdt. natuurzuivere pepermunt Underground film in Haarlem, houden zich bezig met r rmClpieel ulleWniU deze destructieve werkzaamheden. Re-1 den voor deze vernietiging is de angst I De LP wordt gedistribueerd door Ne van de producenten dat na verloop van gram/Delta, „omdat wij vonden dat een de rechten de copieën toch gewoon voor I dergelijk initiatief steun verdiende aldus commerciële exploitatie worden gebruikt. Bum Beekman van de publiciteitsafdeling Een wet, die Nederlandse filmprodukties I De platenmaatschappij praat dan ook ge- zou verplichten één copie af te staan aan iyk maar over „een historische datum in het Filmmuseum, zou een eerste stap de geschiedenis van Oranje Vrijstaat" kunnen zijn in de goede richting. Op dit Het grappige van het op de markt bren- moment zijn slechts enkele filmverhuur- I gen van een Kabouter-LP door een ge- kantoren Jan de Vaal goed gezind. Met I vestigde (en dus kapitalistische) platen- name Columbia International (een groot I maatschappij is, dat er geen ogenschijnlijk Amerikaans kantoor) schenkt zijn copieën conflict ontstaat tussen de idealistisch- al jaren aan het filmmuseum. anarchistische tendensen in de Kabouter 99 (Van onze correspondent) AMSTERDAM „Valt er bij „Vrij Nederland" ook wat te jatten?", was de vraag die de standhouders van de boekenmarkt gistermorgen elkaar stelden na het advies van „Vrij Neder land" de boekenmarkt de boycotten of anders zoveel mogelijk van de ge- etaleerde koopwaar mee te nemen. „Weggeboekt" „Rembrandt" haalde minimumprijs niet KOM NAAR DE DE NIEUWSTE KOLLEKTIE DE MOEITE WAARD VAKKUNDIGE ADVIEZEN EXTRA VERRASSING Verwachting 1971: iiouiiuiuiuiiuiiuuium ADVERTENTIE Met de uitbouw tot een cinematheek lijken de problemen voor Jan de Vaal echter pas goed te beginnen. Hij moet zijn vaste publiekskern (ruim 100 per voorstelling 8 voorstellingen per maand) gaan uitbouwen: „Publiek bewust ma ken van het feit dat we er zijn. Dat we veel meer gaan draaien en naar dage lijkse projecties toewerken zoals de ci- nematheken in Parijs en Brussel dat ook doen". En met het publiek moet er ook gesleu- JAN DE VAAL teld worden aan de bewustwording van de Nederlandse Bioscoopbond, die altijd met vreemde ogen naar het Filmmuseum heeft gekeken. Jan de Vaal: „Veel filmverhuurders en -exploitanten beschouwen ons als con currentie. De Bioscoopbond vindt het be paald niet leuk wat we doen. Dat is erg dom. Wij zijn er voor de film. Wij ma ken geen winst en we kunnen ook voor ADVERTENTIE Een horloge met een wereld beroemde Zwitserse naam kan een vrouw héél blij maken. Een Tïssot doet nog iets anders: die maakt haar mooier. Want dat is het bijzondere van ieder Tissot-horloge: het is een élégant sieraad, pure horlogemode. Het is technisch van hoge klasse en toch... niet gek duur. de commerciële filmexploitatie verdomd nuttig zijn. Een cinematheek stimuleert het filmbezoek en kweekt een nieuwe generatie ven bewuste kijkers. Maar van de kant van de Bioscoopbond krijgen we totaal geen medewerking. In onze strijd om het Vondelparkpaviljoen hebben ze geen poot uitgestoken. De grote concerns nroberen daarnaast het publiek weg te trekken van filmmuseum, filmliga's en -clubs. Het Meerburg-concern doet dat onder meer via de Free Cinema Club en de Old Time Movie Club. Ze hebben ge probeerd daarmee de hele vrije ligapro grammering aan banden te leggen. Meer burg (het grootste Nederlandse bioscoop- concern) wilde deze activiteiten landelijk organiseren, maar dat is gelukkig mis lukt. Ik ben een tegenstander van een dergelijke aanpak. Je kunt wel een lan- deliike organisatie s+irMen. maar de nro- grammering moet je aan de plaatselijke organisaties overlaten. Door de activitei ten van de Free Cinema Club en Old Ti me Movie Club is er een levendige en gevaarlijke zwarte handel in filmcopieën ontstaan". De bioscoopconcentratie acht Jan de Vaal een ongezonde ontwikkeling. Hij zegt: „De diversiteit wordt in gevaar ge bracht en ie ziet nu al hoe het peil van de Nederlandse arthouses bedenkelijk daalt. Filmverhuurders durven de com merciële risico's niet meer aan als één groot concern zegt dat ze voor een be paalde film geen belangstelling hebben. In feite bepalen bioscoopondememingen Wolff NV en het Meerburg-concern wel ke Arthouse-films Nederland binnenko men. Ik ken talloze gevallen van films waarover de imnortonderhandeHn«en zijn afgebroken nadat Meerburg duide lijk had gemaakt dat hij er geen brood in zag voor zijn theaters". Tissot Seastar een ster horloge doublé f 137,- Tlssot Saphir Klassiek model 'n «igen karakter ronduit mooi zilver met emaille doublé 1112,- Jan de Vaal staat bij filmliga s en J T7DM filmclubs bekend als een strijdbare, sti-gfj roulerende figuur. Dank zij het Filmmu seum is de internationale underground- cinema van Groningen tot Maastricht en van Amsterdam tot Hengelo doorgedron gen. Nog deze maand brengt het film museum een tweede minifestival van de l bloeiende Canadese filmunderground. Een cinematheek houd je niet alleen I levend met publiek, technische moge- lijkheden en een mooi gebouw. Films staan voorop. Een probleem in Nederland waar niet zoals in Italië en Frankrijk een „legal deposit" bestaat. Deze landen hebben een wettelijke regeling waarbij (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het was eigenlijk on- filmprodukties uit «gen land een copie ydelyk. ook rond de Kabouterbewe- moeten deponeren brj de door het rijk gesubsidieerde cinematheek. ffing is nu een plaat uitgebracht. Gister- En dit nationale voorbeeld wordt mees- I middag werd hij in Amsterdam ten doop tal gevolg door de buitenlandse kanto- gej,ouden, de LP „Kabouter-Chismus". ren, die weten dat hun filmcopieën bij I <^eesteiiike vader, componist van de veer de cinematheek in vertrouwde handen u zijn. In Nederland vecht Jan de Vaal te- tien liedjes, zanger, gitarist, organist en gen het wantrouwen van de filmprodu- I pianist is de rasechte Kabouter Nico Den centen die eisen dat na het verlopen van koorn( secretaris van het kabouter-consu de commerciële rechten (meestal 5 of 10 imsterdam-Noord jaar) de filmcopieën vernietigd worden. I,aat Amsterdam Nooru. Speciale organisaties, zoals Hollywood-1 beweging en de geldjagerij van de maat schappij die Oranje Vrijstaat wil veran- Heren c d omgooien. Nico Denhoorn, die Ojoekwoe. De Nigeriaanse regering heeft toestemming tot het maken Van Zwitserland gevraagd geen asiel te ver- t moest en heeft gekregen van de lenen aan Ojoekwoe, de voormalige leider In£rdepartementale Raadsvergadering Biafra. Ojoekwoe moet Ivoorkust, »an Oranje Vrijstaat" (zie notulen 22/6, waar hij sinds januari verblijft, eind I js daar ook niet helemaal uitgekomen, deze maand verlaten omdat hij vraagge- t. Met deze plaat wil ik ai die sprekken heeft toegestaan aan buiten- n^en di'e"geen Kabouterkrant lezen en landse journalisten. 1 - milie is ook nooit weg: zes liedjes hebben een Engelse tekst, „juist om een groter publiek te krijgen", zegt Nico Denhoorn. De opbrengst van de plaat, zo deelt hij mee, gaat naar de Bejaardendienst van de Vrijstaat, die op het ogenblik met zo'n zeshonderd medewerkers in Amsterdam bezig is hulpbehoevende bejaarden op te sporen en te helpen. Het woord bejaarden is bij de Kabouters overigens taboe. Zij gebruiken de term „werkvrijen". „Dat is een betere aanduiding van de rol die zij in de maatschappij spelen". O ja, de LP kost 14,50 gulden en heeft een Oranje achter kant waarop behalve een viertal song teksten onder meer de zinsnede voorkomt De opwinding was. groot, men wendde zich tot de directie van het RAI-gebouw met de vraag of de stand van „Vrij Neder land" niet eruit kon worden gegooid. Want men was vrij snel tot de slotsom gekomen dat er bij „Vrij Nederland", anders dan bij henzelf, wel erg weinig te jatten viel. Maar de adjunct-directeur van de RAI, F. van Sluis, voelde er niets voor het week blad zijn stand te laten verwijderen op de dag voor de opening van de markt. „Als er door de schrijvers of door wie dan ook NEW YORK (AP) Een Rembrandt, „Portret van een officier", heeft donderdag avond op een veiling te New York niet de minimumprijs gehaald. Het hoogste bod was 150.000 dollar. Een woordvoerder voor Parke-Bernet Galleries zei een opbrengst van 300.000 tot 400.000 dollar te hebben verwacht geen puinhoop van wordt gemaakt, vind ik het best", zo zei hij ons. De schrijvers, die de markt boycotten wegens hun onenigheid met de uitgevers, zijn overigens niets agressiefs van plan. „Gewoon een boycot, meer niet", was het korte commentaar van J. Bemlef, één van de initiatiefnemers. Wel vergaderen de schrijvers vanmiddag, waar zij o.m. hun boekje „Weggeboekt" zullen presenteren. Daarin zijn artikelen opgenomen die in de kranten alleen maar koppen kijken duidelijk maken wat Kabouters willen en wat ze voorstaan. Vandaar dat ieder lied je een ander genre vertegenwoordigt. Juist door de muziek hoop ik de mensen te bereiken, ja, ook oma uit 's-Gravezande Maar dan: „Deze plaat is a-commercieel en: „Of ik voor de tv kom? Er zijn con tacten. Maar ik ga niet voor de TROS". En even later: „Misschien moet ik juist wel voor de TROS en de AVRO, want dan be reik ik juist die mensen die nog weinig eerder in dag- en weekbladen en litteraire I van Kabouters weten: ik moet er nog eens tijdschriften zijn verschenen. Ter sprake over denken komen het uitleenrecht zoals dat in andere J J I Europees landen bestaat, het Fonds voor de V O OT gOed UOel Letteren, de dreiging van fusies in de uit geverswereld en een verslag van de onder- I Enfin, duidelijk is wel dat de LP veer- handelingen tussen de schrijvers en de I tien zeker niet onaardige liedjes bevat. Wie uitgevers. Het boekje wordt uitgegeven wat over de Kabouters te weten wil ko- door de Nederlandse Federatie van Be- I men moet echter wel goed luisteren, want roepsverenigingen van Kunstenaars en zal de teksten zijn niet altijd even goed ver een rijksdaalder kosten. staanbaar. Een „Engelskundige" in de fa ADVERTENTIE llllllill Onze correspondentie-afdeling is onderbezet. Daarom zoeken wij een „Waarom schrijf je bel „S"? .rechtsstaat" met dub- (Van onze correspondent) HILVERSUM. Een tentoonstelling van plastieken van Wessel Couziin in het Cultureel Ontmoetinrr"°.ntrum „De Vaart" kan niet do^T~an omdat een zestal beelden van de kunstenaar tiidens een expositie in Duitsland zijn vernield. De plastieken, die in de zomer nog wer den geëxooseerd in Artishock te Soest, werden van daaruit naar een park bij Recklinghausen in Duitsland getrans- norteerd waar zij deel uitmaakten van een grote tentoonstelling. Waarschijnliik hebben dronken studen ten de vernielingen aangericht. Van de plastieken van Couziin ziin hele stukken afgeslagen met hamers of iize>-<»n staven. Bovendien zijn de meeste fragmenten spoorloos verdwenen. Deze moedwillige verniel in ven beteke nen voor de kunstenaar een ramn Zijn beelden, gegoten volgens het „verloren wasprocedé" moet hij nu gaan herstel len door de onfhrekende stukken onnieuw te boetseren. De verzekering die de seha- de dekt heeft de rekening echter nog niet gehonoreerd. <"*nk plastieken van Couzüns vrouw. Pearl twi—n nog enkele collega's zijn door de daders be schadigd. ADVERTENTIES MfUVIIIAnMMVWVMAMMWIlWIIWVWVWWVWWWIAAAAAAAAAMAAIWVWVWWWMIWWVVWWWWWWVVWWWUVWWtftfWWVWVWWWWV SLECHTS TOT EN MET 27 OKTOBER GED. OUDE GRACHT 103-110 - HAARLEM - TEL. 31 38 40 J ^t/lfWWVWyV''i»WAAAIIAfWWMWIAAA<IAAAAAAWAAIIIIIIAWAWIMIAAAIIAAWWAWWWWWWWWWWWWIAAAAAAAi Heb je ervaring in typen en pas je in ons kleine team? Door dat team worden onze brieven (Nederlands en moderne talen), rapporten etc. op elektrische schrijfmachines getypt. Ook de telex wordt bij toerbeurt door onze typistes bediend. Nooit gedaan? Geen bezwaar, je collega typistes zullen je er graag vertrouwd mee maken. Lijkt het je wat? Kom eens praten of bel ons op. Machinefabriek Waarderweg 80, Haarlem Telefoon 31 91 70 afd. Personeel lllllfUlUIUUUlllUUl BONN. De Westduitse regering is het eens geworden over algemene richtlijnen voor de economische ontwikkeling in het komende jaar. Minister van Economische Zaken Karl Schiller heeft hierover don derdag op een persconferentie onder meer gezegd dat het bruto nationaal produkt van de Bondsrepubliek in 1971 met 714 tot 814 percent zal toenemen. Dit jaar zal de toeneming naar schatting 1214 per cent bedragen. Verwacht wordt dat het nationale inkomen volgend jaar met 1214 percent zal stijgen tegen dit jaar met 1314 percent. Het brnto-inkomen per werknemer gaat volgend jaar met 814 a 914 percent om hoog, vergeleken met een stijging van veertien percent dit jaar, zo voorspelde minister Schiller. Hij wees erop dat de cijfers voor de werknemersinkomens geen nadelige in vloed kunnen hebben op de loononder handelingen of de loongeschillen die al aan de gang zijn. De regering is echter van mening dat loonsverhogingen die de genoemde percentages te boven gaan een gevaar betekenen voor de prijsstabiliteit en op den duur ook voor de werkgelegen heid. De Westduitse regering verwacht, dat het indexcijfer voor de kosten van het levensonderhoud volgend jaar 3 percent zal stijgen, tegen dit jaar naar schatting 4 percent. De investeringen zullen vol gend jaar vermoedelijk maar 7 of 8 per cent stijgen tegen dit jaar 2114 percent. De groei van het particuliere verbruik wordt op 714 tot 814 percent geraamd vergeleken met elf percent dit jaar. De overheidsuitgaven zullen vermoedelijk 1214 tot 1314 percent stijgen tegen dit jaar 12 percent. De toeneming van de binnenlandse vraag wordt op 714 tot 814 tegen 13 percent geraamd. Het werkloosheidspercentage zal zich volgend jaar vermoedelijk op 0,7 percent handhaven. Het aantal werknemers zal waarschijnlijk met 14 percent stijgen te gen dit jaar met 114 percent. Minister Schiller drong bij alle deelnemers aan loononderhandelingen en prijsregelingen in de particuliere sector op aan zich zo veel mogelijk aan de cijfers te houden. Hij waarschuwde dat de regering nieuwe maatregelen ter stabilisering van de eco nomie zal overwegen als de economische ontwikkeling volgend jaar ernstig afwijkt van de richtlijnen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15