Sibelco biedt 5,8 miljoen op de Poorter GROEN Co KOOTPIANO's Philip Moms Haar journaal Nu extra goedkoop meubelen kopen bankstellen, eethoeken, slaapkamer- bergmeubels sensationeel lage prijzen Eigen Huis heeft twee drempels BLEEKSELDERIJ V ervoer sbonden willen naar grotere eenheid Verdachte genoemd in moordzaak Ohta „Van m'n zelfverdiende geld ga ik een leuke gouden ring kopen. Waarom afwachten tot ik'm es cadeau krijg?" Bij de juwelier langs geweest. Ringen bekeken. Deze kostte f69.-, viel me dik mee. Echte oesterparel. En Echt goud natuurlijk. uzzelprij swinnaar s Puzzel nummer 35 De jnwelïers van Nederland. WONINGINRICHTING EUROPA IJmuiden, Marktplein 29 en 21, tel. 1 91 20 MEUBEL Centrale Verwarming IDEAL-STANDARD Gasketels ZIJLWEG 57 - HAARLEM Telefoon 31 45 01 de luxe van internationale goede smaak VRIJDAG 23 OKTOBER 1970 Door een interne verbouwing moeten wij een afdeling snel leegmaken. Profiteer nu een aantal enz. die wij nu beslist kwijt moeten, bieden wij aan voor Produkt van de maand: Deze meubelen kunnen uiteraard niet opgeslagen worden. Wie het eerst komt, het eerst maalt. lit. I'M GEERTRUIDENBERG. Sibelco Ant- werpen wil tie i- rationale handel- en scheepvaartmaatschappij „Jan de Foor ter" kopen voor 5,8 miljoen. Het personeel van Jan de Poorter is over het bod ingelicht en Sibelco heeft op zich genomen hun belangen onverkort te handhaven. In de leiding van het be drijf komt geen wijziging. In de woensdag gehouden vergadering van de raad van commissarissen van Jan de Poorter is besloten deze biedingen te ondersteunen en aan te bevelen. Een na der bericht volgt. Het ligt in de bedoe ling van het bestuur binnenkort in een buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders nadere toelichting op de biedingen te geven. Sibelco is een groep van ondernemm- gen werkzaam op het gebied van zand en kwartsmeel (winning, bewerking, han del enz Verscheidene Europese landen, zo wordt nader van De Poorter verno- j men. De aandelen van de Belgische maat schappij zijn niet officieel genoteerd. Jan de Poorter hanJ°1t in en verwerkt ertsen en mineralen. Over 1969 behaalde het bedrijf een winst vóór belasting van 1,6 min. In het eerste halfjaar 1970 was het geconsolideerde nette-residtaat voor belastingen 0,4 min tegen 1 min in dezelfde periode vp" 1969. Dit lagere re sultaat ontstond ameliik door een zeer belangrijke omzetvermindering van de handel in onbewerkte ertsen. Smds 1962 heeft De Poorter geen dividend meer uitgekeerd. ADVERTENTIE (Van onze redactie economie) UTRECHT Meer eenheid in het werk van de vakverbonden. Dit streven heeft de voorzitter van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel, de heer G. Alink, donderdag op het NBV-congres in Utrecht bekendgemaakt. De dagelijkse besturen van de NBV en van de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel zijn begonnen met een onderzoek naar de mogelijkheden om te zijner tijd tot een grotere eenheid in de vervoerssector te komen. Het doel is I een zo breed mogelijke samenbundeling en ook andere organisaties kunnen des gewenst aan het gesprek deelnemen. Voorzitter A. Jentjens van de katho lieke bond deelt het NKV-standpunt, dat in alle gevallen moet worden gestreefd naar samenwerkingsvormen tussen orga nisaties die bij de drie vakcentrales zijn aangesloten, omdat anders juist een gro tere verdeeldheid in de hand wordt ge werkt. Maar op een bepaald moment, al dus de heer Jentjens wordt het vormen van grotere eenheden zo urgent om fi nanciële en efficiëncy-rederrm. dat je wel door moet gaan, ook als de christelijke organisaties neen blijven zeggen. Zelf meent hij dat het vormen van een federa tie op het gebied van de vervoersvakbe- weging de meest haalbare kaart lijkt. ADVERTENTIE KLEINE PIANO'S (ook voor huur) - BECHSTEIN - FÖRSTER PLEYEL IBACH - en andere. SANTA CRUZ (Reuter) De Californi- sche politie heeft gisteren de naam van een verdachte genoemd in de zaak van de moord op de oogarts Victor Ohta, zijn vrouw en twee kinderen, en zijn secreta resse. Sheriff Douglas James deelde mee dat hij een arrestatiebevel heeft gevraagd voor de 24-jarige John Linley Frazier, be schreven als een „hippie-type met baard en lang haar". PUZZEL NUMMER 36 Horizontaal: 1. geslacht, verzoeken, 2. stad der oudheid, algemeen, familielid, 3. deel van 't lichaam, Fr. onbep. voornaam woord, deel van een oud-Romeinse woning, bijwoord, 4. manier vf l zitten, niet nodig, zandspiering, 5. Egyptische godin, naarling, winst, meisjesnaam, 6. strijder uit de 80- ADVERTENTIE jarige oorlog, nukken, langer worden, 7. plaats in Drente, zangnoot, poging tot ko- pen, uitroep bij het kietelen, 8. drank, maand, gelijk aan waarde, borstharnas, 9. woede, doorgang, bloem, 10. bekende scha ker, bevreesd, soort, titel (afk.), 11. vogel, baan voor balspel, maanstand (afk.), voor zetsel, meisjesnaam, 12. knus, donkerbruine pikante vloeistof, Europese Economische Gemeenschap (afk.), 13. en anderen (afk.), titel (afk.), groet, bestuurder van Venetië, Amerikaanse ruimtevaartorganisatie (afk.), 14. Nederduits, eerwaarde (afk.), gril, vei lingmeester, 15. kampeerbenodigdheid, ti tel (afk.), grondtoon, eenh. v. druk (afk.), muziekteken. Verticaal: 1. slokop, vertegenwoordiger, 2. bijwoord, rivier in Spanje, bergnimf, 3. pauselijke gezant, landbouwwerktuig, na kijken, 4. overdracht van een wissel, peul- I vrucht, 5. meisjesnaam, deel van de hals, land in Europa, 6. gelukszoeker, bijwoord, 7. zangstem, staatsvorm, pers. voornaam woord, 8. titel (afk.), de somma van (afk.), I water in Friesland, noodgebouw, gadoli nium (afk.), administratie-troepen, 9. Euro- I peaan, onwetend, rustbank, 10. wraak, op brengst, 11. soort uurwerk, lumen (afk.), 12. metaal, vrucht, 13. plakmiddel, nauw, uitslijting door stromend water, leeftijd (Fr.), 14. larve, stofmaat, soort pensioen (afk), klef, oude lengtemaat, 15. dwaas, vat, muzieknoot, bekende waterval. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. OPLOSSING PUZZEL NO. 35 Horizontaal: 1. nar, 3. spelonk, 8. vlo, 11. el, 13. uk, 14. Po, 16. e.o., 17. regent, 21. nestor, 24. als, 25. gok, 27. Est, 28. er, 30, griep, 32. o.a., 33. nis, 35. s.r.i., 36. rot, 38 I tra, 39. sandaal, 40. kroniek, 41. plataan, 45. I minzaam, 49. rak, 50. c.a.o., 51. eer, 52. nto, 53. of, 55. teder, 58. en, 59. aam, 61. nor, 62. don, 64. ekster, 67. mimosa, 69. s.a., 70. ut, 72. pi, 73. li, 74. t.n.o., 75. sieraad, 76 I dan. Verticaal: 1. nergens, 2. ale, 4. put, 5. e.k. 6. op, 7. non, 9. Leo, 10. oorzaak, 12. melk, 115. esse, 18. ga, 19. N.S., 20. ooi, 22. Ee, 23. t.t., 25. gril, 26. kerk, 29. Ria, 30. granaat, 31, portier, 32 ore, 34. snaak, 35. s.a., 37. To, 38. tiran, 41. protest, 42. laf, 43. a.c., 44. I noen, 45. meer, 46. nr, 47. Ate, 48. mondain, 54. rats, 56. dok, 57. Rome, 59. as, 60. me, 62. d.i., 63. n.o., 65. kan, 66. rui, 67. Mia, 68. sla, 71. te, 72. pa. 10.00: H. Telder, Scheldestraat 102, IJmuiden; 7,50: R. Koffeman, Kennemer- laan 137, IJmuiden; 5,00: Mevr. C. J. Kok- Verschoor, Planetenweg 48, IJmuiden; 10,00: K. Wouda, Aart v. d. Leeuwstraat 21, Haarlem; 7,50: Mevr. C. E. van Dan- sik-v. d. Goes, Bernadottelaan 46, Haar lem; 5,00: Mej. J. J. Schaap, Tesselschade- plein 19, Haarlem. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Oktober loopt al weer naar zijn ein de. Nog even wat groenten- en fruit- informatie van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Oktober biedt: peren (deze maand wordt de markt aangevuld met de^ Conférence sappig en zoet, en de Légipoint, ook al zacht en zoet); appelen (Cox Oran ge, bleekgroen totgeel en zeer smake lijk, Goudreinette, friszuur); druiven, herfstbloemkool (nog even). Produkt van de maand is bleeksel derij, iets wat men moet leren eten, maar een groente, die als men een maal de smaak te pakken heeft, vaak onmisbaar wordt. Lijkt op een flinke struik andijvie, alleen veel minder blad. Deze bladeren variëren in kleur van donkergroen tot bleekgeel. Maar het gaat ook om de stengels! De bla deren worden er bij het schoonmaken met de bovenste stukken van de ste len afgesneden u kunt deze echter nog uitstekend gebruiken voor het trekken van een geurige selderijbouil lon. Maakt u eens bleekselderij ,,au gra- tin". Nodig: 2 of 3 struiken selderij zout, 4 dl melk, 35 g boter. 35 g bloem, 40 g oude geraspte kaas en paneermeel. Van de bleekselderij de bladeren en zeer harde delen verwij deren (selderijbouillon). De malse stengeldelen schrappen en de brede scheden zonodig schillen De groente wassen, opzetten met ko kend water en wat zout en in onge veer 1 uur gaarkoken. Van boter of margarine, bloem, melk, zout en de geraspte kaas een saus maken. Een gedeelte van deze saus In een vuur vaste schotel schenken. Hierop een laagje uitgelekte selderij leggen. Ver volgens weer wat saus over de groen te gieten en op deze wijze de schotel vullen. Daarna nog wat geraspte kaas en wat paneermeel over het gerecht strooien. Hier en daar klontjes boter of margarine aanbrengen en in een oven met veel bovenwarmte een korst je op het gerecht laten komen. „Het eigen huis heeft twee drempels. De eerste is een hele hoge. Men ziet 'm weliswaar niet, maar men heeft een lange tijd nodig om er overheen te ko men. En het is het beste er ruim de tijd voor te nemen die stap te wagen". De figuurlijke drempel voor u het besluit neemt een woning te kopen daar doelt het Gezins Begrotings Insti tuut op, als ze met deze woorden een folder over „het eigen huis" begint. Eerst even wat over dit instituut. Dit is een adviesinsttiuut inzake de inko mensbesteding, opgericht door de Bondsspaarbanken, gezinsbanken zon der winstdoel. Doel is advies te geven over alle mogelijke dingen die maar op ons inkomen kunnen drukken: van de aanschaf van nieuwe apparaten in de huishouding tot studie van kinderen en nieuwe betaalmethoden. Er worden le zingen, cursussen en opleidingen in de maatschappelijke sectors gegeven; ver der zijn er diverse publikaties (woning inrichting, babyuitzet, een huishoud boek, de auto in het gezinsbudget en zovoorts). Tenslotte is er dan nog indi viduele voorlichting, de mogelijkheid bestaat een persoonlijk budgetadvies aan te vragen. Een van de publikaties is het ge noemde „Het eigen huis in de gezins begroting". Het geeft een schat aan in formatie over dat eigen huis. Niet alleen „wat kost het?" en dergelijke proble men, maar ook de vraag van het „waarom" van dat huis kopen, de eisen die u eraan stelt, de periodieke lasten (fiscus b.v.) die u heeft te verwachten worden erin onder de loupe genomen. Het boekje is bedoeld om u over twee drempels heen te helpen: de genoemde figuurlijke en die échte, waar in vroeger tijden de bruid overheen werd gedra gen. „Kopen van een eigen huis houdt een stuk avontuur in" zegt de folder, en: „Het financieren eist zelfkennis, verant woordelijkheid en ook een beetje durf" en „raadpleeg bekenden en neem er de tijd voor". Nog een aardige uitspraak: Grappige hanger uit het atelier van de sieradenontwerpster Yvi Larsen. Het is een Braziliaans topaas, 225 ka raat, met ivoren horentjes en diaman ten oogjes. Hangt aan een zwart le ren riempje. Grappig niet te beta len waarschijnlijk ook. „Wij Nederlanders zijn een behoudend volkje. Wij schrikken terug voor schuld en moeten wennen aan de gedachte dat een hypotheek van tienduizenden gul dens helemaal geen schuld betekent omdat het huis als waardevast onder pand van de lening wordt Ingebracht". U, Nederlander, blijft er tóch vreemd tegen aan kijken. Geen gek idee om dat boekje eens te raadplegen. Kost 0,95, bij girale bestelling 1,15 (giro 602787 t.n.v. G.B.I., Zomerhofstraat 88, Rotterdam). Daar kunt u ook terecht voor informatie over de lezingen en cursussen, en verdere publikaties (tel. 010-282899). Oók bij de plaatselijke Bondsspaarbank kunt u terecht. Het boekje geeft trouwens ook de adressen van andere voorlichtingsinstanties. Wie uitgekeken is op de soepen „in blik" en de „soep-uit-een-pakje" kan nieuwe inspiratie vinden in een verza meling van „dunne en dikke, verfijnde en eenvoudige soepen", door het Voor lichtingsbureau voor de Voeding bijeen gezocht, en uitgegeven onder het motto „Er zijn soepen en soepen". Dat zijn dan tips ovor bouillons van diverse vleessoorten maar ook van vis, recepten voor klassieke soepen maar ook voor een Surinaamse spinaziesoep en een koude Spaanse gaspacho, voor een kom kommersoep en voor een minestrone die, zoals bekend een volledige maaltijd kan vormen. Aan de kunst van het bouillon-trek ken wordt een hele bladzijde besteed, tips om kant-en-klare soepen wat meer persoonlijkheid te geven zijn evenmin vergeten. Voor vijfendertig cent kan het soepenboekje besteld worden bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, Laan Copes van Cattenburch 44, Den Haag, gironummer 363081.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 17