Voorbereidingen voor slotzitting van de AKV zijn in volle gang Christelijk Instituut tussen de kerken m m Behoefte aan parttime vormingsleidsters groeit Toekomst der religies Bundeling in Groningen Nyborg VI is op komst Hongersnood in Lesotho dreigt Kerstkaart Gesprek over ambt en Avondmaal Weer Russisch concilie Veel lasfer over Helder Camara Nieuwe voorzitter van baptisten Dr von Meyenfeldt naar de Kongo më ZATERDAG 24 OKTOBER 1970 W Erbij W 16 Geloofscrisis Diakonale vergadering Presbyterianen niet uit de Wereldraad Zendtijd voor kerken in Mali II Ptó It - Internationaal verband hoofdlegerpredikanten Vredesconferentie is verder gezuiverd DE VOORBEREIDINGEN voor de vervolgzitting van de Al gemene Hervormde Kerkvergade ring (AKV) zijn thans in volle gang. Deze vervolgzitting, tevens eindbijeenkomst van de AKV, zal worden gehouden op 2, 3 en 4 januari 1971 in de sociale aca demie De Horst te Driebergen. Zo juist is een speciale werkkrant, ge titeld „AK Ver der" verschenen, die informatie geeft over de Pinkster- zitting en veel materiaal bevat waarmee in de komende maanden kan worden gewerkt. Voorts is een verslagboek verschenen, getiteld „Ik kon gisteravond niet slapen en nu nog niet". In de komende maanden zal een enigszins andere procedure worden ge volgd ter voorbereiding van de slot bijeenkomst. Men wil namelijk voor komen dat in de komende AKV-zitting opnieuw een stroom moties wordt in gediend die dan door tijdsgebrek onvol doende kunnen worden doorgesproken en behandeld. Daarom zijn thans uit de provinciale delegaties zes rapport commissies ingesteld, die vóór half november een kort verslag met aan bevelingen moeten uitbrengen over de volgende nog resterende agendapunten: 1. de kerkdienst, gemeenschap en gees telijk leven; 2. onderricht, voorlichting, mankracht; 3. het ledenbestand van de kerk, de grenzen der gemeente; 4. de ambtelijke vergaderingen; 5. gebouwen en financiën; 8. de A.K.V. De door deze zes commissies opge stelde rapporten met aanbevelingen worden na 16 november 1970 gepubli ceerd en verzonden naar de provinciale delegaties, ter voorbespreking in de delegaties. Ook de hervormde gemeen ten, kerkeraden, individuele gemeente leden enzovoorts kunnen deze rapporten via AKV, Postbus 19 te Driebergen bestellen. Vóór half december 1970 moeten de reacties uit de AKV-dele- gaties binnen zijn. Het aldus verkregen werkmateriaal zal met de agenda de basis vormen voor het werk in de slot zitting op 2, 3 en 4 januari 1971. AKVerder is te bestellen bij AKV, Postbus 19, Driebergen, f 0,75 per exem plaar (grotere afname reductie), „Ik kon gisteravond niet slapen en nu nog niet" is een uitgave van Boekencentrum N.V., prijs f 4.90. Tijdens de Pinksterzitting is de vraag naar God en het punt van de geloofs crisis sterk naar voren gekomen. In de komende AKV-zitting zal op zondag ochtend 3 januari door middel van een thema-kerkdienst met aansluitende gesprekskringen, aandacht worden ge geven aan het vraagstuk van de geloofs- Kardinaal Owen McCann, Kaapstad. Z.-Afrika heeft een bedrag van 10.000 gulden geschonken aan de Afrikaanse bevolking van Lesotho in Zuid Afrika. Hulp van de Verenigde Naties, het Va- tikaan en de Zuidafrikaanse vastenac tie wordt spoedig verwacht. De bevol king van Lesotho tussen Oranje Vrijstaat en Natal wordt met hon gersnood bedreigd, nu de oogsten mis lukt zijn door het uitblijven van regen. In januari van dit jaar viel voor het laatst regen. De droogte heeft het vruchtbare Sun day River-dal veranderd in een woes tijn: alle citrusbomen zijn uitgestor ven. De eerder nog aanwezige blanke boeren hebben het land al enige tijd geleden verlaten en werken nu in de industrie in de omliggende steden. Het zwarte bevolkingsdeel mag volgens be palingen van de Apartheidswet het ge bied niet verlaten. De hulpverlening wordt ernstig bemoeilijkt door de on toegankelijkheid van het gebied. Dit is het motto van de nieuwe kerst /nieuwjaarskaart die de Nederlandse Zendingsraad dit jaar uitgeeft. Het is een kaart in kleuren, ge maakt naar een foto van de bekende fotograaf Hans Samsom, die kortge leden samen met ds. Ype Schaaf een reis maakte door Indonesië. Het formaat is 22% x 14Vi cm.; de prijs per kaart plus envelop bedraagt ƒ0,60. Men kan deze kaart bestellen bij het Zendingscentrum, Wilhelminalaan 3 te Baarn. Postgironr. 215600, met vermelding: „Bestelling voorkerst kaarten". crisis. Het is onmogelijk in de AKV- werkzittingen het punt van de geloofs crisis expliciet op de agenda te zetten. Het gaat hier om zeer indringende geloofsvragen die een langer en intenser proces van voorbereiding vergen dan in AKV-verband mogelijk is. Bovendien is het een vraagstuk dat in de eerste plaats door de gemeenten en de ambte lijke kerkelijke vergaderingen moet worden behandeld. Voorts is het geen specifiek hervormd probleem, maar een vraagstuk dat zeker ook in oecumenisch verband moet worden besproken. Op grond van deze overwegingen heeft de AKV-werkcommissie aan de hervormde synode bericht, dat de AKV hierin slechts gedeeltelijk, in de zondagoch tend, mee bezig kan zijn. Wel draagt de werkkrant AKVerder gespreksmate riaal aan over het geloof in God. •Tijdens de Pinksterzitting is voorts besloten dat ook de AKV zich met de zaak prof. P. Smits zal bezighouden. Op 26 december 1970 zal de brede werkcommissie van de AKV een eigen AKV-commissie benoemen, die tot taak heeft de wegen te effenen waarlangs een oplossing in deze zaak kan worden bereikt. AKVerder (12 pagina's) is een spe ciale informatie- en werkkrant, uitge- lijk Afrika. Nadere informaties: Gene rale diakonale raad, Maliesingel 26, Utrecht, tel. (030) 15925. De hervormde algemene diakonale vergadering wordt dit jaar op zaterdag 31 oktober gehouden in het Jaarbeurs Congrescentrum te Utrecht, 's Ochtends komt onder meer de uitvoerige beleids nota van de sectie internationale hulp verlening aan de orde. Het middagge deelte is geheel aan het werelddiako- naat gewijd. Ingeleid door Hebe Kohl- brugge spreken mr. Yap Thiam Hien, lid van de Raad van kerken in Indone sië en Joop de Bruijn, verbonden aan het Christelijk instituut voor zuide- De Presbyteriaanse kerk in zuideliik Afrika heeft besloten niet te bedanken voor het lidmaatschap van de Wereld raad van kerken, ondanks bezwaren te gen de 200.000 van Genève" voor de strijd tegen anti-racisme. Ook keerde de algemene vergadering van deze kerk zich tegen de druk van premier Vor- ster op Zuidafrikaanse kerken uit de Wereldraad te stappen wegens steun van „Genevè" aan Afrikaanse bevrij dingsbewegingen. Voorts sprak een overweldigende meerderheid van de algemene verga dering van deze overwegend blanke kerk (60.000 leden, onder wie 40.000 blanken) zich uit voor fusie met twee Bantoe-afrikaanse presbyteriaanse ker ken (samen 50.000 nietblanke leden) tot een „Verenigde presbyteriaanse kerk van Zuid-Afrika". De regering van Mali heeft de kerken van het land zendtijd aangeboden voor christelijke radioprogramma's. Het nieu we radiostation van de hoofdstad Ba mako is een van de sterkste van Afrika. Het werd door China gebouwd als ont wikkelingshulp voor Mali maar met het doel tevens eigen programma's uit te zenden. Sinds de militaire coup van 1968 zijn de Chinezen uit de gratie, al dus het Gereformeerd Zendingsblad. geven als publikatie van de AKV- werkcommissie. De krant geeft infor matie over de Pinksterzitting, alsmede informatie over wat er in januari 1971 gaat gebeuren. Verder bevat AKVerder materiaal om mee aan het werk te gaan. Er staan vier aktiemodellen in, voorbeelden van sociaal-politieke en oecumenische akties uit diverse plaat sen in ons land. Plaatselijke groepen in de gemeenten, kerkeraden, gespreks kringen kunnen aan de hand van deze aktiemodellen nagaan op welke wijze zij de moties van de AKV concreet in toepassing kunnen brengen. Tenslotte bevat de krant gespreks materiaal over de geloofsproblematiek onder de titel „Verder met God", sug gesties en vragen inzake een verdere democratisering van de kerk, en alter natieve mogelijkheden voor eventuele voortzetting van de AKV na januari 1971, toegespitst in een aantal vragen. Afgevaardigden van acht kerkge nootschappen in ons land zijn begon nen aan het aangekondigde interker kelijk gesprek over avondmaal/eucha- ristie en over het ambt in de kerk (en). Het gesprek is gericht op de mogelijk heid van intercommunie. De afgevaardigden zijn in Utrecht voor de eerste keer bijeen geweest. De vergadering had het karakter van een (persoonlijke) kennismaking. Aan het gesprek nemen de volgende ker ken deel: de hervormde, de lutherse, de oud-katholieke en de rooms-katho- lieke kerk, de gereformeerde kerken, de doopsgezinde en de remonstrantse broederschap en de evangelische broe dergemeente. Het gesprek geschiedt onder auspiciën van de landelijke Raad van Kerken. De eerste bijeenkomst werd voorgezeten door mgr. H. Ernst van Breda. De vergadering koos een presidium: prof. dr. A. J. Bronkhorst (herv.), prof. dr. J. C. Groot (r.-k.) en prof.,dr. C. P. van Andel Azn., secretaris van het hervormde Rome- beraad, werd tot secretaris gekozen. De vergadering besloot de vragen rond eucharistie/avondmaal te bena deren vanuit de actuele Nederlandse situatie. Patriarch Alexis (links) is onlangs overleden. In een concilie zal een opvolger worden gekozen. De kapel van Notre Dame du Haut in Ronchamp. Voor het eerst sinds 1945 zal vol gend jaar in Moskou een concilie van de Russisch-orthodoxe kerk gehouden worden. Tijdens het concilie, dat plaats vindt van 30 mei tot 2 juni, zal een opvolger worden gekozen voor de onlangs overleden patriarch van Moskou, Alexis. Als mogelijk opvolgers worden in Moskou genoemd metropoliet Pimen en metropoliet van Leningrad, Niko- dim, die tevens vertegenwoordiger bij de Russisch-orthodoxe kerk bij de We reldraad van kerken in Genève is. Naar verluidt maakt metropoliet Pi- men de meeste kans, omdat het Krem lin gekant zou zijn tegen de benoe ming van Nikodim, die jarenlang de rechterhand van Alexis geweest is en die belast is met de leiding van de buitenlandse betrekkingen. De reizen van dom Helder Camara, r.k. aartsbisschop van Olinda en Recife, naar Europa en Noord-Amerika zijn door Castro en Mao Tse Tung betaald schrijven dagbladen in Brazilië. Ande re bladen weten te melden, dat de rei zen van de aartsbisschop gefinancierd worden met geld van bankovervallen, aldus zegt het Hervormd Persbureau. Mgr. Helder Camara kan zich tegen deze lastercampagne in de pers nauwe lijks verweren, omdat zijn verdediging uit de kranten geweerd wordt in op dracht van de regeringscensuur. Hij heeft nu in de kerken van zijn aartbis dom een rapport laten circuleren over zijn reizen naar het buitenland en daar in precies aangegeven wie in Europa en Noord-Amerika zijn reiskosten hebben betaald. Door de grote uitbreiding van het kaderwerk ontstaat er bij het Lande lijk Centrum voor Gereformeerd Jeugd werk en het Christelijk Jongeren Ver bond een steeds grotere vraag naar „parttime vormingswerkers". Acties om zich van de hulp van deze mede werkers te verzekeren hebben tot nu toe ruim 150 personen opgeleverd, die echter de vele taken nauwelijks aan kunnen. In de meeste provincies zijn de teams aan drastische uitbreiding toe. De meerderheid van het parttime corps bestaat uit gehuwde vrouwen, die kortere of langere tijd geleden een studie aan een sociale academie of aan een beroepsopleiding voor jeugd leiders (Jelburg, Middelo of Kopse Hof) afsloten. Juist voor gehuwde vrou wen blijkt de werkformule bijzonder aantrekkelijk te zijn. Men kan naar eigen mogelijkheden in de eigen plaats of streek, de hoeveelheid tijd rege len, die men ter beschikking heeft. Sommigen werken twintig avonden, anderen zijn gedurende veel meer avonden en weekends actief in het verzorgen van cursussen voor vrijwil ligers, het begeleiden van groepen en nieuwe jeugdwerkprojecten. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door het Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk, afde ling kadervorming, Maliestraat la, Utrecht, telefoon 030-22641. Een conferentie van de hoofdlegerpre dikanten en hun plaatsvervangers uit België, Canada, Denemarken, West- Duitsland, Engeland, Frankrijk, Neder land, Noorwegen, de Verenigde Staten en Zwitserland, in Mühlheim a. d. Ruhr, Duitsland gehouden, heeft besloten tot het instellen van een permanent secre tariaat voor internationaal overleg. Met dit secretariaat, inmiddels gevestigd op het bureau van de Nederlandse hoofdle- gerpredikant, is belast ds. P. Sierat (hervormd), staflegerpredikant in Den Haag. De conferentie rond het thema „De dialoog tussen kerk en wereld ter wille van een nieuwe samenleving in vrede en gerechtigheid" kwam tot de con clusie, dat (ook) de geestelijke verzor ging binnen de krijgsmacht zich niet alleen met de zorg voor het individu moet bezig houden, maar tevens moet helpen vanuit de verlammende valse al ternatieven kerk-wereld, individu-struc tuur, liefde-gerechtigheid en solidariteit. De kans op een helen van de breuk binnen de leiding van de Praagse christelijke vredesconferentie is ver der verkleind. Op een vergadering in Boedapest van het werkcomité van de ze organisatie is namelijk de Franse tholoog dr. Georges Casalis en de Westduitse dr. Heinz Kloppenburg hun presidium-lidmaatschap ontnomen. De door wijlen prof. Hromadka ge stichte Praagse christelijke vredes conferentie, PCV verbond christenen in Oost, West en „Derde Wereld". De recente moeilijkheden stoelen op ver schil in beoordeling van de (Russische) militaire bezetting van Tsjechoslowa- kije in 1968. De Oosteuropese meer derheid in de leiding van de PCV staat discussie over dit geweldadige ingrijpen niet toe en dreef tijdens een in febuari in Praag gehouden specia le vergadering van het werkcomité de benoeming door van een collectief presidium onder leiding van de Russi sche metropoliet Nikodim, Moskou. Onlangs ging een ultimatum uit, waar in voor verdere deelname het betui gen van instemming met de beslui ten van februari geëist werd. Werkcomité-leden uit westerse en Afro-afrikaanse landen die dit weiger den en toch op pad gingen naar Boe dapest, kregen niet de benodigde vi sa. En de nietvoltallige vergadering in Boedapest besloot tenslotte Klop penburg en Casalis uit de leiding te verwijderen. De verhouding tot overzeese instellin- gen is nu precies het punt waar toe nemende spanning en zelfs verwijde ring is ontstaan met bij gevolg een aanmerkelijk verlies van geldelijke steun tussen ons en sommige over zeese oecumenische raden of groepen Dit schrijft ds. C. F. Beyers Naudé als directeur van het Christelijk insti tuut van zuidelijk Afrika, C.I., in zijn verslag over het C.I. in de periode aug. 1969 - juli 1970. Ds. Naudé: Hier in Zuid-Afrika wordt het C.I. door de meerderheid van blanken beschouwd als te radicaal van opvatting en te drastisch in optre den, terwijl wij in sommige overzeese kringen worden becritiseerd om precies de tegenovergestelde redenen name- Op zondag 8 november 1970 zal in Den Haag een interreligieuze bijeen komst van „het wereldgesprek der godsdiensten", de Nederlandse tak van „the world-congres of faiths", worden gehouden. Vanaf drie uur zal dan, vermoedelijk in het Vredespaleis een samenkomst beginnen onder de ti tel „Verenig de naties in eerbied". Vier aanhangers van verschillende we reldgodsdiensten zullen aan dit tref fen medewerking verlenen. Sir Zafrul- lah Khan, president van het interna tionaal gerechtshof, zal ingaan op de religieuze bronnen van het internatio nale recht. Professor dr. P. H. Kooy- mans (Wassenaar), hoogleraar in het volkerenrecht te Amsterdam, spreekt over het onderwerp „verenig de na ties in respekt voor het recht". Voorts werken mee rabbijn A. Soetendorp jr. van de liberaal joodse gemeente in Den Haag en dr. R. Boeke, president van „het wereldgesprek der gods diensten" en predikant-voorganger van de protestantenbond in Rotterdam. Het vormingscentrum Den Aler- dinck (bij Zwolle) dat reeds een res- pektabele traditie opbouwde in de be zinning en beleving van de ontmoe ting der wereldgodsdiensten, organi seert tijdens het weekend van 28 en 29 november van dit jaar, mede naar aanleiding van de Haagse gebeurte nis, een ontmoeting voor aanhangers van verschillende godsdiensten. Het thema luidt dan „de toekomst der re ligies". Door middelman film, gesprek informatie, yoga, meditaties en getui genis zal een peiling van de religie verandering in de huidige wereldsi tuatie worden verricht. De leiding is in handen van de eerdergenoemde dr. R. Boeke en van dr. J. D. Pienter, godsdienstfenomenoloog en direkteur van Den Alerdinck. Tijdens de eerste openbare verga dering van de centrale kerkeraad van de hervormde gemeente te Groningen is besloten de 11 13 wijkgemeenten van nu te bundelen tot vier „regio's", in elk waarvan een aantal bijeengelegen wijkgemeenten nauw zullen (dienen te) gaan samenwerken. De plannen tot dat laatste zullen nog voor het einde van het jaar moeten worden uitgewerkt en moeten worden ingediend bij de centra le kerkeraad, die nog in december 1970 een totaalplan voor de gemeentelijke herstructurering wil kunnen bekrachti gen. Beoogd wordt een soepele struc tuur, waarmee men op toekomstige ont wikkelingen (bijvoorbeeld bij vertrek van een predikant) kan reageren met mogelijk verdere inkrimping zonder wijkgemeenten te moeten opheffen. lijk dat wij veel te conservatief zijn. dat het ons ontbreekt aan stuwende kracht en actie, dat wij te veel deel uitmaken van het „establishment". De ze situatie weerspiegelt zeer duidelijk hoe groot de achterstand is die Zuid Afrika heeft, vergeleken met de we reldgemeenschap, in zijn sociale zorg voor heel zijn bevolking, en welke moeilijke eisen zodoende aan het Cl worden gesteld om mee te werken aan het bevorderen van een veel snellere groei van zulke zorg. Als wij er niet in slagen om dat te bereiken zal het Cl gedwongen zijn zijn activiteiten aanzienlijk te beperken om zich aan te passen bij de verminderde overzeese geldelijke steun. Aldus ds. Naudé, die er aan herin nert, dat een invloedrijk deel van de huidige leiding van sommige Zuidafri kaanse kerken het Cl met wantrouwen bejegent en onwillig is enige daadwer kelijke steun te verlenen aan het werk van het instituut. Het op 13 augustus 1963 door een re latief klein maar enthousiast groepje predikanten en lidmaten van veel kerk genootschappen opgerichte Christeliik instituut voor zuidelijk Afrika zet zich in om de eenheid in Christus ook door de rassenbarrières heen te bevorderen en om het christelijke geloofsleven meer in direct verband met de samen leving te brengen. De tijd is definitief voorbij, waarin de kerken ook in Europa van mening waren machtsaanspraken te kunnen doen gelden. Dit staat voorop in de zojuist verschenen studies ter voorbereiding op de zesde algemene bijeenkomst van de Conferentie van Europese kerken, CEK, naar de ver gaderplaats in Denemarken „Nyborg VI" genaamd. Het thema van deze as semblee is „Dienaren van God, diena ren van de mensen". Ter conferentie, van 26 april tot 3 mei 1971, worden 150 afgevaardigden uit de 89 aangesloten kerken verwacht, alsmede een groot aantal gasten en ad viseurs. Hoofdspreker zal zijn de prot. bisschop Werner Krusche uit Oost- Duitsland. Andere referenten zijn dr. Georges Crespy uit Montpelli.er, en prof. Gyula Nagy uit Boedapest. Dr. Rudolf Thaut, rector van het se minarium in Hamburg, is afgetreden al» voorzitter van de Europese Baptisten Federatie. Ds. Andrew Mac Rae, alge mens secretaris van de Schotse Unie van Baptisten, is hem opgevolgd. Vice- voorzitter werd dr. Claus Meister, leraar aan het Baptisten Seminarium in Rüschlikon, Zwitserland en voorzitter van de Zwitserse Baptisten Unie. Dr. F. J. von Meyenfeldt uit Hilver sum vertrekt eind oktober op verzoek van de Vrije Universiteit in Amsterdam en de zending van de Gereformeerde Kerken voor een half jaar naar de Kon go. Als oud-testamenticus zal hij aan de theologische faculteit van de Vrije Uni versiteit in de Kongo onderwijs gaan geven aan de toekomstige predikanten van de Centraal-Afrikaanse kerken.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 16