YK0UW Satire LEER IS TROEF MISVERSTANDEN ROND DE WIJKVERPLEEGSTER op een kip ook voor accessoires ZATERDAG 24 OKTOBER 1970 J>1 Klppeborst Haantje kamerbewoner Haantje... koud WAT IS VOLGENS U de taak van de wijkverpleegster? Deze vraag hebben wijkverpleegsters van het Wit-Gele Kruis onlangs in het noorden en oosten van Nederland, in het kader van een serie studiedagen, op straat aan toevallige voorbijgangers gesteld. De antwoorden waren „frap pant", constateert Katholieke Ge zondheidszorg, het maandblad van de Nationale Federatie het Wit-Gele Kruis dat de mooiste bloempjes uit de antwoorden plukte. Een dame van 68 jaar zegt dat de wijkverpleegster zieken en bejaarden helpt wassen, maar voegt eraan toe dat de wijkver pleegster niét met geld helpt. Een heer van 60 jaar daarentegen heeft een onbegrensd vertrouwen in de wijkverpleegster: „Ze is on misbaar, ze weet voor alles een oplossing, zelfs voor de armoede". Kinderbescherming VELEN die op enigerlei wijze bij het modegebeuren zijn betrokken slaken soms kreten, waar ik als nuchter beoordeelster nog wel eens om moet glimlachen. Ook dit seizoen is het weer raak. „De midi- en maximode schreeuwt omen vult u dan maar in. Ik begrijp die „STER"-achtige slogans allemaal wel, maar het is voor mij een oud melodietje, waarop steeds nieuwe variaties worden bedacht. DUIVELSKUNSTENAAR Fellini die in zijn jongste film, Satyricon, wel ke waarschijnlijk het kostbaarste werk uit de filmhistorie is, een echte Ro meinse zwelgpartij in beeld brengt, is hiervoor te rade gegaan bij de schrij ver Petronius, een gunsteling van kei zer Nero, die eens de roman „Sati- rae" schreef. Van dat werk zijn slechts een paar delen.bewaard geble ven, ondermeer dat waarin zo'n groot Romeins feestmaal (de Cena Trimal- chionis, dit is het gastmaal van Tri- malchio) werd bezongen. Trimalchio, een schatrijke reder, liet eens zo'n feestdis opdienen voor een aantal vrienden en bekenden, die hii verwende met schotels, gevuld met hazelmuizen in honing en maanzaad met kunstig nagebootste pauweëieren, die snippen bleken te zijn, met al lerlei soorten vis, met kippen, ku'kens en konijnen, stukken wildbraad en daarbij brood en fruit. Het verhaal vermeldt hoe tijdens de maaltijd een groot varken wordt binnengebracht dat door Trimalchio wordt gekeurd en goed bevonden waarna hij de koks op dracht geeft het te bereiden. Ook in de film gebeurt dat. Maar het is veel te snel weer in de eetzaal „Wat zie ik, het is niet eens schoon gemaakt", brult de gastheer wanneer de slaven het varken binnendragen. Hij geeft de opdracht het schoon te maken en wanneer één van de gedienstigen de buik van het zwijn in één haal met zijn zwaard opentrekt, stort zich daaruit een grote hoeveelheid gebra den heerlijkheden van worstjes tot ge vogelte op de gereedstaande schotel. Fellini moet zijn „Satirae" goed be studeerd hebben! Bij het zien van al dat gevogelte en denkend aan de prijzenslag aan het kippefront, leek het me goed nog eens een kiprecept met u te proberen. U KUNT een portie uit de diepvries nemen (voldoende voor twee personen of de poelier het borstvlees van een verse poularde laten fileren. Verder hebt u nodig- weinig zout, peper. 1 eetlepel bloem 2 eetlepels boter, 1 eet lepel olie, 250 gram tomaten, 1 thee lepel paprikapoeder, een snuifje orega no ,een paar eetlepels room of koffie room, 1 eetlepel cognac. Indien u diepgevroren kippeborst ge kocht hebt, dient u die eerst te laten ontdooien. Uit de verpakking halen, licht bestrooien met wat zout en zo een uurtje of korter buiten de koelkast laten staan. Daarna afspoelen, goed afdrogen, met zout en peper bestrooi en en even door de bloem wentelen. Dan in hete boter (met olie) in de pan aan beide zijden bruin braden. In tussen de tomaten ontvellen (even in warm water leggen) en vervolgens in kleine stukjes snijden Deze bij de kip in de pan doen. Kruiden met de pa- nrikapoeder, 1 mespunt of minder ore gano. Ongeveer tien minuten op laag vuur laten smoren. Even afproeven op smaak. Dan de room en de cognac erbij en nog vijf minuten laten prut telen zonder dat u daarbij de pan sluit met de deksel. VOOR kamerbewoners die vaak niet de beschikking hebben over een uit gebreide keukeninrichting de volgende tip. Neem een kippetje van het spit (bij de poelier en in sommige eethui zen- annex broodjeswinkels te koop). Indien u een eenzame bewoner bent deelt u het in tweeën en bewaart een helft voor de volgende dag. Met de andere helft gaat u nu snel aan het werk. U hebt ervoor nodig: 1 prak gekookte ham (mag ook boerenham of gerookt kinnebaksspek zijn) en 1 plak jong belegen kaas, 2 eetlepels room of koffieroom, 1 theelepel heel kruidige mosterd. Verder boter voor de pan of ovenschaal. Pan, ovenschotel goed met boter in smeren, halve kip nog eens in twee stukken snijden. Bedekken met de ham daarop de kaas, de room en de mosterd dooreen roeren en in de pan gieten. In vijftien minuten in een voorverwarmde oven of in een toege dekte pan of ovenschaal op een kook- plaatje laten sudderen. Indien aanwe zig bestrooien met vers gehakte pe terselie. Eet er stokbrood bij en neem een fles eenvoudige pinard. Dit recept eventueel uit te breiden of aan te passen aan de persoonlijke smaak, door eerst een uitje (die fijne harde paarse zijn er weer!) en een teentje knoflook in de pan of schaal smoren. U kunt het eruit halen voor dat u de kip er in legt. Het aroma blijft. EN MET DAT andere halve haantje dat u hebt bewaard kunt u van aller lei beginnen. U kunt het heel voor zichtig van het bot snijden. En het vervolgens in kleine stukjes verdelen, die u bijvooreeld aanmaakt met 2 eetlepels mayonaise of fritessaus en 1 eetlepel yoghurt. Roer hier doorheen 1 theelepel goede kerrie, die u hebt aangemaakt met een druppeltje sherry (dan blijven er geen klontjes kerrie in de saus achter). U kunt het mengsel nog rijker makeri door er in blokjes gesneden appel of sinaasappel door ce mengen. Eet het met nist of brood GASTON GOURMET Handgenaaide kalfsvelours handschoen met een boord van bever, waarover een velours lip met sierrina. Oma's mofje is terug. Gevoerde glacéhandschoen gegar neerd met een boord van Toscaans lam. Van hetzelfde materiaal een bijpassend mofje met dezelfde garnering. DE ACCESSOIRES blijken ook tot die artikelen te beho ren. Betekent dat iets nieuws onder de zon? Welnee, acces soires zijn bij iedere mode, n'importe welke, van het al lergrootste belang. Om u een indruk te geven van wat er zoal aan leren accessoires te koop is, heb ik hier en daar eens voor u rond geneusd. Op het gebied van tassen is er een enorme sortering in al lerlei maten en prijzen. Uiter aard vragen midi en maxi om totaal andere modellen dan bij voorbeeld de minimode. OP DE ONTELBARE shows, die ik voor u heb gezien werd de tendens al duidelijk. Vooral de schoudertassen werden in de spotlights gezet. Ze werden niet alleen voor de tieners en de twens sterk aangeprezen. Ook de dames boven de dertig moesten eraan geloven. Nu kan dit inderdaad wel eens aardig zijn, maar ik moet u zeggen dat ik daar in de praktijk niet zo erg veel charmante voorbeel den van heb gezien. Wat te zeggen van een vrouw van om streeks veertig jaar, die zo'n schoudertas omgooit alsof het een plunjezak is? Dan zeg ik uit de grond van mijn hart: „Mevrouw, neem toch liever een mooie handtas." En heus, die zijn er, zelfs hele fraaie en eveneens aangepast aan de nieuwe modelijn. De modellen zijn overigens wel wat hoger geworden en er zijn soms wat meer versieringen op aange bracht. WAT BETREFT de materia len werd het devies: leer met karakter. Er is een uitgespro ken voorkeur voor de matte kwaliteiten, zoals wild- en rundleer waarin de huidplooien duidelijk tot hun recht mogen komen. Zeer gewild is ook leer met een slange- of crocoprint en suède, vaak met franje versiering. HET KLEURENGAMMA van de tassenindustrie is zeer sterk beïnvloed door de kle- dingmode. Behalve aubergine, paars en bruin in allerlei nuances, met het accent op mokka, is het zwart dat we eigenlijk geen kleur mogen noemen niet weg te denken. Voor het overige komt het zelden voor dat er in winter collecties lichte tinten worden verwerkt. Maar voor deze win ter is er dan toch een uitzon dering, namelijk een licht zandkleurig beige. VOORTS IS ER een volko men nieuw materiaal verwerkt onder de naam: Lancina. Het is een kunststof, maar je moet beslist twee keer kijken want het lijkt bedrieglijk veel op echt leer. Waarlijk mooie tas sen, in alle afmetingen, zijn er van gemaakt. Er is een doffe en een glanzende versie van. De doffe lijkt het meest op nappa en de glanzende op de huid van een rund. NIET WEG te denken in het huidige modebeeld is de cein tuur. De fabrikanten hebben zich uitgeleefd in het vervaar digen van de meest uiteenlo pende exemplaren. Zo zag ik meterslange bindceintuurs van suède met of zonder vlinders. Voorts leren ceintuurs met alle mogelijke soorten metalen gespen, soms nog versierd met spijkerkoppen of perforaties. Keus genoeg en niet te verge ten: ze zijn er vanzelfsprekend In alle modekleuren. NU ZOU DEZE opsomming van de belangrijkste lederen accessoires bepaald niet volle dig zijn als ik ook de hand schoenen niet eens met u ging bekijken, temeer daar een be langrijk aandeel voor de Ne derlandse markt in onze eigen omgeving wordt gefabriceerd. De Heemsteedse firma Laxm- böck heeft het mij bijzonder moeilijk gemaakt een keuze te doen uit haar uitgebreide col lectie. Er zijn modellen van even over de pols tot iets langer en voor de maxi-avantgardisten werd het assortiment verrijkt met exemplaren voorzien van grote kappen met franje en metaalversieringen. UIT OMA's TIJD zijn de ge zellige mofjes weer terug, wel iswaar in een zeer verfijnde uitvoering van glacéleer met toscaans lam. Het mofje is aan EEN VIJFTIGER maakt van de wijkverpleegster een soort schaap met vijf poten: „Wijkverpleegsters helpen je altijd in alle moeilijkhe den. Zij helpen ook financieel, wijk verpleegsters zijn ook kraamverzorg sters en ze helpen in de huishou ding." Twee meisjes van twaalf jaar zijn ervan overtuigd dat de wijkver- oleegster desgewenst „het hele huis van boven naar beneden schoon maakt", een dame van veertig jaar verklaart desgevraagd dat de wijk verpleegster baby's weegt en zieken verzorgt, een pompbediende zegt kort jn krachtig dat „ze" bij het „Rode en Groene Kruis" werken. EEN POLITIEAGENT is van me ning dat wijkverpleegsters een so ciale taak hebben „in gezinnen waar het moeilijk is" en hij voegt er in één adem aan toe: „Mijn dochter nooit wijkverpleegster." Andere defi nities: wijkverpleegsters kijken in de gezinnen of het goed loopt, wijkver pleegsters zijn van de kinderbescher ming, ze hebben ondankbaar werk. Sommige mensen zien de wijkver pleegster als assistente of „verleng stuk" van de arts en iemand komt met de veronderstelling dat ze zich Ie ganse dag bezighoudt met huisbe zoeken, „net als de dominee." „Wijkverpleegsters? Ken ik niet. Nooit van gehoord." Ook deze reactie werd genoteerd. En bij de onder vraagden die helemaal niets wisten te vertellen over wijkverpleegsters =n kruisverenigingen waren nog wel wat mensen die beter zouden moeten weten, namelijk: een ex-kraamver- zorgster, een jonge verpleegster en Ie directeur van een ziekenhuis. Het beroep wijkverpleegster wordt voorts nog in één adem genoemd met zuigelingenzorg, bejaardenwerk, zwangerschapsgymnastiek, gezinsver- zorgingswerk, moeder- en kleuter cursussen en de moedermelkcentrale. Voor degenen die dan wel eens een duidelijk antwoord willen op de vraag wat de taak van de wijkver pleegster is: haar eerste (en oudste) taak is nog altijd de deskundige ver pleging van zieken aan huis. Daar naast heeft zij een groeiende taak op het gebied van de preventie (voor lichting over de „welvaartsziekten" van deze tijd, om een enkel voor beeld te noemen). Naast het ver- oleegwerk krijgt de wijkverpleegster ap preventief terrein steeds meer te loen. Maar ondanks haar vele werk zaamheden onder de mensen is ze voor „de man straat" blijkbaar nog vaak een soort „grote onbe kende." de arm te dragen en heeft een vakje voor het opbergen van zakdoek en portemonnee. U kunt het combineren met glacé lederen handschoenen met zij den voering en eveneens met toscaans lam gegarneerd. In haar collectie heeft Laim- böck werkelijk prachtige mate rialen verwerkt. Behalve glacé ook peccary (wild zwijn), ge woon varkensleer, kalfsvelours en niet te vergeten texel- lammies; u weet wel, die ver rukkelijke, warme handschoen, gevoerd met de natuurlijk ge krulde lamsvacht, die bescher ming biedt tegen de felste kou. TOT SLOT nog iets over kof fers. Het klinkt u misschien wat vreemd in de oren, maar ook de koffers spelen helemaal mee in de mode-symfonie. Vooi u, dames zijn er werkelijk beeldige reissets samengesteld (zelfs in een aantal modetin- ten) bestaande uit koffer, beau tycase en pruikenkoffertje. VOLKOMEN passend in deze tijd zijn soepele koffers, die onder de naam Flightboy en Board-case in de handel wor den gebracht. Ideaal voor hen die slechts enkele dagen op reis gaan en voor hun vervoer het vliegtuig kiezen. Zo'n „vlieg- koffer" is zodanig van afme ting, dat hij nog juist als hand bagage onder de vliegtuigstoel kan worden geschoven. Een voudiger kan het niet en het bespaart u zeeën van tijd, voor al als u met een Jumbojet reist, waar honderden passa giers met bagage en al in wor den opgeborgen. Veel genoegen ermee! Bé TER MAAT „Flightboy", de ideale handbagage voor vlieg reizen. Patchwork nu ook voor de meer geklede tas. Het bovenste model is van bruin schildpad met lip van buffalino; model midden rechts vervaardigd van schild pad in beige met bruin. Links midden een spor tief model van struis leder; onder een zeer grote suède tas gecom bineerd met lakleer in een rossig beige.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 21