<„Met geduld VN TE( werken aan verandering" WAARSCHUWT jEN geweld IN VS gaan Israel wellicht 200 M60 tanks leveren Praag wil gesprek met Bonn Veroordeling apartheid en kolonialisme in de VN „VS zullen kerngeheim beschikbaar stellen" Dr. Engers: VN ondanks alles onmisbaar mrj Ministers „Grote Vier" bij Thant Pimenov gestraft met vijf jaar j verbanning Mogelijk gevallen Ivan cholera in I Tsjecho-Slowakije VS vragen Moskou vrijlating van generaals Volgens Washington Post: Vrijspraak in Iers smokkelproces Man die Heintje bedreigde I opgepakt mentaar op actuele zaken ramm ZATERDAG 24 OKTOBER 1970 Geweld veroordelen trale rol gaan spelen. Want het is duide- \W(IpenleVerantieS lijk dat de drie partijen weer de kern zul- I De Britse premier heeft eveneens gis- len vormen van het kabinet dat ons land teren op een persconferentie in New York de volgende vier jaar gaat regeren. De de vastbeslotenheid van zijn land^onder- Ontploffing in tunnel: (Van onze redacteur in Washington) NEW YORK Dr. J. F. Engers, chef de cabinet en de hoge commis saris voor Zuidwest-Afrika. Zijn kantoor is ruim, en (maatstaf voor hogere functies) heeft een kleed. Achter de ramen het eeuwige en in een lichtgrijze vervuilingsmist gehulde Manhattan. Er zijn weinig muur decoraties die zijn persoonlijke smaak prijsgeven. Op een boekenkast staat nauwelijks zichtbaar tussen boeken en paperassen een fraai boeddhabeeldje, daarboven een in felle kleuren geschilderd beekje met een brug gesigneerd „Claire" vermoedelijk een van zijn twee doch ters. Hijzelf, klein van stuk, donker, bril, is gekleed in een donkerblauw kostuum met het randje van een witte pochette. T ragiek Jubileum Prognose De belangrijkste politieke programma's voor de komende regeringsperiode liggen nu op tafel en de vergelijking kan dus be ginnen. Dat wil zeggen, nadat ook het ur gentieprogramma van de drie christelijke partijen, dat een stuurgroep deze week het licht deed zien, door de bevoegde partij- organen is bekrachtigd. Dat gaat op 12 de cember gebeuren. Eerst moet de KVP zich echter nog uitspreken over het eigen pro gramma-Steenkamp, dat op verschillende onderdelen verder gaat dan het urgentie programma van de drie christelijke par tijen samen. Vanzelfsprekend komt een dergelijk ge zamenlijk programma slechts met geven en nemen tot stand en houdt dus uiteraard der zaak een compromis in. ARP en CHU hebben daaraan niet zoveel pijn: hun partijprogramma's zijn reeds aangenomen, de anti-revolutionairen moeten alleen nog praten over enkele onderdelen zoals de defensie en op dit punt laat het urgentie programma hun alle ruimte. Maar de KVP gaat op 6 en 7 november een programma bespreken dat twee keer zoveel woningen vraagt als het urgentieprogramma, dat Iheath zich uitspreekt voor een kiesdrempel en een gekozen formateur, dat vraagt om een groot regeerakkoord en dat zwijgt over NEW YORK (Reuter) - De Britse premier Edward Heath heeft gisteren abortus. Het zal nog een hele toer worden in zijn redevoering voor de Algemene Vergadering van de Verenigde om dit soort zaken in het urgentiepro- ervoor gewaarschuwd, dat door het toenemende binnenlandse p gramma opgenomen te krijgen of in het geweld, burgeroorlog een van de grootste dreigingen voor e 1®^ eigen programma recht te trekken. Ge- tig zal kunnen worden. Hij zei dat de V.N. de zware verantwoordelijkheid beurt dat niet, dan ziet het er naar uit dat hebben, niet hen te steunen, die geloven in geweld als politiek wapen,maa Veringa straks met twee verschillende po- slechts degenen, die met geduld en begrip werken aan ee litieke programma's de verkiezingen in andering. moet Over Eneelands eigen ervaringen met I besluit over deze leveranties zal in het Veel zal er in het urgentieprogramma binnenlands geweld in Noord-Ierland, zei Lagerhuis worden bekendgemaakt „als van de ,t„„rEro.p echter niet meer te ver- "Se, He.fh, d.t er hier geen sprake ^T"Y, .„deren rijn, wit me» althans he, s,„k is van een schetdmg en New ting van de levering van militaire reser- ve-onderdelen aan de Zuidafrikanen vroeg. Steun jegens de apartheid ziet Heath niet in de houding van zijn regering, die „daar beslist tegen gekant is". De minister-president van India, me vrouw Indira Ghandi, zei gisteren voor de Algemene Vergadering ieder gebruik van geweld te veroordelen. Zij riep pre sident Nixon en de voorlopige revolutio naire regering van Zuid-Vietnam op, te f wil men SZTb* tuk ET™e^&dtag tuïïS rooms-katho- de Heath. Zijn besprekingen mettamjke Te^^appeUjke ba- wil men altnan. Heken en nrotestanten, tussen rechts of gemenebestleiders in Londen en blew Qm het conflict in Zuidoost-Azie op te de verkiezingen beschikbaar I maa? s]echts tussen hen, die gelo-1 York hebben naar zijn zeggen „in veel tijdig voor krijgen. Het is trouwens met medewerking van politieke kopstukken als Veringa, Udink en Biesheuvel opgesteld en is als zodanig dan ook van grote politieke be tekenis. Vooral nu de drie partijen zich verder aaneengesloten hebben en samen links, maar slechts tussen hen, die gelo ven dat constructieve verandering een goede basis is voor vrede en gerechtig- heiden en hen, die bij de eerste de beste gelegenheid naar een geweer en een bom grijpen. Heath vond verder dat de verzoening tussen Frankrijk en West-Duitsland een voorbeeld moet zijn voor andere landen. uit, samen thuis, de verkiezingen ingaan, zal het bij de kabinetsformatie een een- verkiezingen worden bijna een formaliteit. York "hebben naar zijn zeggen „in veel gevallen" gelijke opvattingen aan het licht gebracht over deze kwestie". Ve len erkennen volgens Heath dat Enge land een eigen verantwoordelijkheid heeft ten aanzien van de defensie in het gebied van de Indische Oceaan. Presi dent Nyerere van Tanzania heeft hem gezegd dat hij géén annulering van de overeenkomst van Simonstown, beëin diging van de gezamenlijke Brits-Zuid- afrikaanse vlootmanoeuvres of stopzet- streept, de overeenkomst van Simons town inzake gemeenschappelijke verde diging met Zuid-Afrika van de scheep vaartroute rond Kaap de Goede Hoop in stand te houden. Heath kreeg talrijke vragen te verwer ken over de gedeeltelijke hervatting van de Britse wapenleveranties aan Zuid- Afrika, een onderwerp dat hij in zijn eerdere toespraak tot de VN-assemblee volledig had weggelaten. Een definitief levering ter waarde van 500 miljoen dol lar de M-60 tanks zijn. Volgens de zegs lieden gaat het om ongeveer 200 van deze De Israëliërs beschikken over meer dan duizend tanks, maar een groot aantal is ouderwets. De M-60, die ongeveer 176.000 dollar per stuk kost, weegt 52.5 ton en is bewapend met een kanon van 106 mm en mitrailleurs. Volgens recente schattingen zouden de Arabische landen over ongeveer twee keer zo veel tanks als Israel beschikken. Ter gelegenheid van de 25ste verjaar dag van de Verenigde Naties ontving secretaris-generaal Oe Thant de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de „grote Vier". Op de foto van links naar rechts: de Russische minister Gromyko, minister Schumann van Frankrijk, minister Rogers (V.S.) en de Britse minister Douglas-Home. In het midden de V.N.-secretaris-gene raal. NEW YORK (Reuter). De minister van Buitenlandse Zaken van Tsjecho- Slowakije, Marko, heeft in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties be vestigd, dat zijn regering bereid is tot onderhandelingen met West-Duitsland om te komen tot normale betrekkingen tussen beide landen, I Hij achtte het verder in het belang van de vrede en de veiligheid van Europa dat zowel Oost- als West-Duitsland interna tionaal volledig erkend worden en dat sis om het conflict in Zuidoost-Azië op te lossen. Secretaris-generaal Oe Thant van de VN is ervan overtuigd, dat door toedoen van de Verenigde Naties zeker tweemaal een derde wereldoorlog is voorkomen: op het hoogtepunt van de Korea-crisis 1950-51 en tijdens de raketcrisis op Cu ba in 1962. Thant zei dit in een vraagge sprek met de Duits-Zwitserse televisie. MOSKOU, (AFP) De Russische dis- sente wiskundige Pimenov is door de rechtbank in Kaloega tot vijf jaar ver banning veroordeeld. Dit is uit universi- taire kringen in Moskou vernomen. Zijn vriend Boris Weil kreeg dezelfde straf, en de derde beklaagde, Valentina Zinovieva, kreeg één jaar voorwaarde lijk. Het drietal stond terecht op beschul diging van het verspreiden van anti-Rus sische laster. Het proces heeft drie da gen geduurd. NEW YORK, (Reuter). De Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren niet zonder moeite goedkeuring gehecht aan een verklaring van twaalf punten ter gelegenheid van de 25ste verjaardag van de volkenorganisatie. De verkla ring zal vandaag formeel worden aan genomen tijdens een speciale plechtig heid in de Algemene Vergadering. De grootste moeilijkheden vormden de paragrafen zes en zeven over kolo nialisme en apartheid. Hoewel er niet gestemd werd, dis tantieerde Zuid-Afrika zich formeel van het gehele document, terwijl Por tugal het niet eens is met een van de voornaamste paragrafen en de plech tigheid vandaag zal boycotten. De verklaring is een door Canada voorgesteld compromis, dat volgens de VS, Engeland en Frankrijk, te ver gaat maar volgens verscheidene Afri kaanse landen, zoals Ghana, Algerije en Oeganda, totaal onvoldoende is. De punten zes en zeven luiden als volgt: tionaal volledig erkend worden en dat nf>dent:en rfeWOllden beide landen worden toegelaten tot de negentien gtWUl U Verenigde Naties. PRAAG, (AP). In het Tsjechoslo- waakse district Michalovce, niet ver van j I de grens met de Sovjet-Unie, zijn ziekte- gevallen geconstateerd die aan cholera doen denken. Dit heeft het dagblad „Mlada Fronta" van het Slowaakse mi nisterie van Gezondheid gemeld. In het district zijn „strenge preventie ve sanitaire maatregelen" getroffen. In I laboratoria wordt naar de aard van de I 7ipktp cp7npht De Poolse autoriteiten hebben de zes doorlaatpunten aan de grens met ooste lijk Tsjechoslowakije gesloten, nadat het I vermoeden was geuit dat er in dat gebied cholera was uitgebroken. Het aantal slachtoffers van de cholera- epidemie in Turkije is vandaag geste gen tot 46. In de stad Adapazari, op 120 km. ten oosten van Istanboel, overleed gisteren opnieuw een persoon aan de ziekte. HULL (Reuter). In een tunnel in het havengebied van Huil zijn negentien mensen gewond geraakt door het ontplof fen van propaangas dat uit een tankwa gen was gelekt. De sigaret van een fietser heeft vermoedelijk het gas tot ontbran ding gebracht. WASHINGTON (AP). De Verenigde Staten hebben besloten Israel tweehon derd van hun modernste tanks te leveren „om de partijen in het Midden-Oosten militair met elkaar in evenwicht te hou den." Dit is in het Amerikaanse ministe rie van Defensie vernomen. De levering van deze tanks, samen met nog achttien F-4 Phantom-straaljagers, artillerie en ander materieel hangt af van de goedkeuring door het Congres dat machtiging voor militaire leveringen aan het buitenland moet geven. Het Amerikaanse ministerie van Defen sie weigerde commentaar te geven op e richten dat bij de Amerikaanse militaire MOSKOU (Reuter) De Verenigde I Staten hebben de Sovjet-Unie verzocht om de vrijlating van de twee Amerikaanse generaals, de Amerikaanse piloot en de Turkse officier, die drie dagen geleden met hun vliegtuig in de Sovjet-Unie land den. De Amerikaanse ambassade herhaalde opnieuw een peisuun ac. het eerder gedane verzoek om een Ame- I laten."86 C°nSUl mi itai en Lu De generaals, onder wie het hoofd van I de Amerikaanse militaire missie in Tur- kije maakten een inspectievlucht langs Turkse bases. Mogelijk raakten ze door het slechte weer uit de koers, waardoor ze in de Sovjet-Unie moesten landen Vol gens een woordvoerder van de Amerikaan se ambassade is het verzoek om vrijla ting gebaseerd op de veronderstelling dat de landing in de Sovjet-Unie een vergis- Ondanks de successen van de VN op het gebied van dekolonisatie, wordt aan vele gebieden, met na me Zuidwest-Afrika (Namibië), Zuid-Rhodesië, Angola, Mozambi que en Guinee-Bissau, nog steeds geen zelfbeschikking verleend „bepaalde koppige landen, die VN en de wereldopinie opzettelijk en betreurenswaardig tarten, en door de onwettige regering van Zuid- Rhodesië". Wij erkennen „de wet tigheid van de strijd van koloniale volken voor hun vrijheid, gevoerd met alle geschikte middelen waar over zij beschikken". „Wij veroordelen ten sterkste de kwade politiek van apartheid, die een misdaad is tegen het geweten en de waardigheid van de mens heid en evenals het nazisme tegen de grondslagen van het Handvest is. Wij verklaren opnieuw vastbe sloten alles te zullen doen, met in begrip van hulp aan degenen die er tegen strijden, in overeenstem ming met letter en geest van het Handvest, om opheffing van de apartheid in Zuid-Afrika te berei ken. Wij veroordelen tevens alle vormen van onderdrukking en ti rannie, waar deze ook voorkomen, het racisme en de praktijk van rassendiscriminatie in al haar vor men". o- - WASHINGTON (Reuter). President Nixon overweegt de mogelijkheid om aan andere landen de geheimen voor het ver rijken van uranium ovor kerncentrales beschikbaar te stellen. Dit is vandaag in goedingelichte kringen in Washington vernomen. Een gunstige beslissing zou voor veel Ook^dê Turkse ambassade heeft toe stemming gevraagd om een van haar functionarissen contact op te laten n®me" met de Turkse officier, die zich aan boord van het vliegtuig bevond. LONDEN (DPA). Het wapensmok- kelproces in de Ierse hoofdstad Dublin is geëindigd met vrijspraak voor alle vier verdachten, onder wie de Ierse oud-mi- j nister van Financiën Charles Haughey. Volgens de tenlastelegging ging het om I een in Hamburg bestelde, maar nooit af geleverde zending van 500 pistolen en on- geveer 200.000 patronen, die doorgezonden had moeten worden aan de rooms-katho- lieke minderheid in Noord-Ierland. Behalve ex-minister Haughey stonden een voormalige officier van de Ierse con traspionage James Kelly, de uit Belgie afkomstige koopman Albert Luykx en een lid van het „burgerlijk verdedigingscomi té" uit Belfast terecht. De vrijspraak werd door belangstellen den op de publieke tribune en voor het gerechtsgebouw met gejuich begroet. ADVERTENTIE verpakking: 14 en 40 tabletten in New York. Op verzoek van Van Kleffens, die toen de eerste permanen te vertegenwoordiger van Nederland was bij de pas opgerichte Verenigde Naties, verliet dr. Engers de buiten landse dienst en trad toe tot de V.N. Hij is dan ook een van de functiona rissen die op de V.N.-jubileumdag, zijn eigen 25-jarig dienstverband bij deze organisatie viert. Dr. Engers bracht dertien jaar door bij het politieke departement van de V.N., waarin hij zich vrijwel uitslui tend bezighield met Oost-Azië. In die hoedanigheid was hij verbonden aan de bemiddelingscommissies en reisde driemaal naar Kasjmir (waarbij hij in 1957 optrad als secretaris van Gun nar Jarring), toen het geschil met In dia dreigde te exploderen. Met soort gelijke opdrachten was hij in Korea, Indo-China (als waarnemend verte genwoordiger van de secretaris-gene raal in een geschil tussen Thailand en Cambodja), en in de Balkan (adjunct- secretaris van de zeven mogendheden- commissie). Dr. Engers heeft grote bewondering voor dr. Dag Hammerskjöld, de bij een vliegtuigongeluk omgekomen tweede secretaris-generaal van de V.N.: „Hij gaf een toon aan deze orga nisatie die zij daarvoor noch daarna ooit gehdd heeft. Ik heb nauw met hem samengewerkt. Hij had een enorme werkkracht, werktijden betekenden niets voor hem. Hij had natuuriljk geen gezin en hij leefde helemaal voor de V.N. Hij was tot op zekere hoogte de incarnatie van de volkenorganisa tie. Mijn samenwerking met hem is de grootste ervaring in mijn carrière ge weest. Het was een grote tragiek voor ons allemaal toen hij in de Kongo om kwam. Hij was een soort meteoor die aan het firmament verscheen." de Amerikaanse oorlogsvliegers los te krijgen, die in de Koreaanse oorlog gevangen waren genomen. Voorts was hij in Laos." TOEN KWAM de Suez-crisis en die viel samen met de toelating van een groot aantal nieuwe (Afrikaanse) lan den. In die periode, van 1955 tot om streeks 1960 veranderde het patroon van de VN. De stemverhouding in de Algemene Vergadering maakte dat de Amerikanen noch de Russen er hun beslissende invloed meer konden uit oefenen. In dat vacuüm van veel lan den met veel stemmen maar geen wer kelijke macht, was er plaats voor iemand als Hammarskjöld. Maar ten slotte, en dat is de tragiek van dit alles, zijn de grote mogendheden toch weer bij elkaar gekomen, en in die constructie veranderde de positie en de invloed van de secretaris-generaal." landen een aanzienlijke kostenbesparing betekenen bij het uitvoeren van ontwik kelingsprogramma's om verrijkt uranium te produceren. Het is niet bekend of een beslissing over deze kwestie op korte termijn is te verwachten. In Washington was geen officiële be vestiging te krijgen van een bericht in de „Washington Post" dat de Amerikaanse Commissie voor de kernenergie en het ministerie van Buitenlandse Zaken zou den hebben geadviseerd gegevens over nucleaire technologie uit te wisselen. Het bericht is ook niet tegengesproken. Als landen die deze kerngeheimen zou den ontvangen worden genoemd: Austra- lie, Japan, Groot-Brittannië, Nederland, West-Duitsland, Zweden, Noorwegen en Zuid-Afrika. AUGSBURG. (DPA) Aan een Duits- Belgische grensovergang bij Aken is van daag de 22-jarige schildersknecht Sieg fried Martin uit het Beierse Donauwörth aangehouden. De politie vermoedt dat hij op weg was naar de woning van de Nederlandse zanger Heintje, die hij met de dood heeft bedreigd. Martin is al eens gestraft wegens roof en afpersing. Op 9 oktober heeft hij vol gens de politie aan de auto van Heintjes vader een briefje aangebracht, waarin hij dreigde de jeugdige zanger te zullen ver moorden. Hij schreef ook een brief aan zijn werkgever waarin stond dat hij Heintje zou vermoorden. De 56-jarige dr. Engers, geboren in Amsterdam, bezocht het gymnasium in Kampen, studeerde geschiedenis en promoveerde in 1956 bij prof. Tammes op een proefschrift over het elfde hoofdstuk van het Handvest van de r TT XT nnrtnnoom/4d Va1dT)TJ>1p X_/€20 V.N. het zogenoemde „koloniale hoofdstuk". De keuze van zijn onder werp was niet toevallig: afgestudeerd in 1939 was hij aanvankelijk rijks ambtenaar bij het toenmalige ministe rie van Koloniën en werd bij de am bassade in Washington geplaatst, later „DE LES DIE wij allemaal hebben moeten leren", zegt dr. Engers, „is dat de grote mogendheden geen secretaris generaal willen hebben die bieten hen omgaat en zijn eigen politiek uitstip- DR. J. F. ENGERS pelt, zelfs niet wanneer die gedragen wordt door een meerderheid van de landen. Dat is jammer, maar de grote mogendheden hebben nu eenmaal de macht in handen. De crisis werd eigen lijk al duidelijk vóór de dood van Hammarskjöld. Hij was dan ook in een grote depressie, maar hij hoopte blijkbaar dat er toch een kentering in de machtsverhoudingen zou komen, een hoop die hij schijnbaar baseerde op de idee dat in de politiek nooit iets constant is." „Vanaf het begin van de Verenigde Naties tot ongeveer 1963 lag de nadruk op de Algemene Vergadering, waar het Westen zijn wil kon doorzetten. De VN waren in die periode eigenlijk een onderdeel van de Westerse bui tenlandse politiek. Toen Hammars kjöld in 1953 kwam, deed hij in zijn eerste jaren weinig aan politiek. Hij slaagde er in die tijd in om in Peking ALS WE hem om een prognose voor de toekomst van de VN vragen, denkt dr. Engers lang na. „Dat is heel moei lijk om te zeggen. De VN oefenen hun taak voor 80 tot 90 percent uit op sociaal-economisch gebied, en effecti viteit is de toetssteen. Het bewijs moet bijvoorbeeld nog steeds geleverd wor den dat de door de VN geleverde technische hulp aan onderontwikkelde landen, beter is dan bilaterale of mul tilaterale hulp. Hebben wij de capaci teit, de mensen, het geld om het te doen? Willen de grote mogendheden het aan ons overlaten?" „De VN zijn niet het centrale punt waar de wereldpolitiek om draait. Men heeft wel de machinerie om die grote politiek op bepaalde punten aan de orde te stellen. Maar als de VN niet zouden bestaan, dan zouden ze toch moeten worden opgericht." Kosmos-374. In de Sovjet-Unie is de 374- ste onbemande satelliet in de Kosmos- reeks gelanceerd. Over het doel van de lancering is niets onthuld, behalve de bekende mededeling dat de satelliet „wetenschappelijk onderzoek" zal ver richten. I Luchtbus-project. De onderhandelingen over een hernieuwde medewerking van Groot-Brittannië aan het luchtbuspro- ject zijn na een gesprek van enkele uren in Parijs geschorst. Het gesprek wordt volgende week woensdag in Lon den voortgezet. Stormpramp. Het aantal doden als gevolg van twee stormen die delen van de Philippijnen hebben getroffen, is geste gen tot 1.109. Er zijn meer dan een half miljoen daklozen. I KMKmnnnnw

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3