Aan Cruquiusweg NIEUWE SOCIALE WERKPLAATS VOOR GEHANDICAPTEN Investering van 6% miljoen Nieuwe ambulanceauto voor Ongevallendienst in Velsen Rond de losplank VERENIGINGSMIEUWS UIT DE IJMOND Padvindershuisje in brand door baldadigheid Belangrijke aanwinst Dijkgraaf polder Velserbroek ANTIKABARET, JAMMER VAN DE AVOND IN DE VISHAL TEL. 15000 sajltlpsu ZATERDAG 24 OKTOBER 1970 1JMUIDER COURANT Capaciteit (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND Het sociaal werkvoorzieningschap .,De Tunnel" heeft de bouwplannen gereed voor een geheel nieuwe sociale werkplaats voor de IJmondgemeenten, op een terrein aan de Cruquiusweg in elsen-Noord, die een investering zal vergen van f 6.266.270. In het nieuwe complex kun nen met volkomen scheiding en afzonderlijke ingangen werkplaatsen wor den opgenomen voor lichamelijk en geestelijk gehandicapten, verbonden door een kantoorgebouw voor bedrijfsleiding en administratie. V elsen-IJ muiden Velsen-Noord Beverwijk Drie percent Onderbezetting TAXI 3000 TEL. 23000 Kort IJmondnieuws (Van een medewerker) IJMUIDEN. Het ruwe weer van verleden week is op de gang van za ken bij de maandagmarkt van weinig invloed geweest. Er was aldus sprake van een normale aanvoer door de maandagse kottervloot, bestaande uit twee boten van de noordelijke Noord zee en een trawler met makreel van de Ierse Zee. Met een dergelijke voor raad moest al om een uur in de vroe ge morgen met het lossen worden be gonnen, hetgeen van de vislosregeling een gelukkige beslissing is gebleken, omdat inmiddels nog twee trawlers met makreel uit de Ierse Zee waren gearriveerd en op een losbeurt wacht ten. Uittocht T eleurstelling Haring Voor alle afdelingen zijn aangepaste sanitaire voorzieningen ontworpen. Het terrein heeft een oppervlakte van 12.700 m2 en de vloeroppervlakte wordt "1.407 m2. De zuidelijke helft, ingang Leeghwa- terstraat, bevat de werkplaatsen voor li chamelijk gehandicapten, te weten de af delingen offset-drukkerij, brocheerderij en boekbinderij, een inpakafdeling en de af delingen metaalbewerking en houtbewer king. Centraal gelegen is een ruim magazijn met auto's bereikbaar via een aanvoer- weg door het magazijn, zodat binnenshuis kan worden geladen en gelost. In het midden van het complex aan de Cruquiusweg bevindt zich een kantoor in twee bouwlagen, met daarachter twee kantines, gescheiden door een centrale keuken. In de noordelijke helft van de gebou wen, ingang Lijndenweg, bevinden zich drie werkruimten voor geestelijk gehan dicapten, met een test- en trainingsafde ling en een sportzaaltje. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. „Het Hordehol", een ge houwtje van de Nederlandse Padvinders vereniging achter het zwembad aan de Heerenduinweg in IJmuiden-Oost, is vrij dagmiddag gedeeltelijk door brand ver woest; zeer waarschijnlijk ten gevolge van baldadigheid. De schade wordt geraamd op vier mille. De recherche stelt een onderzoek in. De laatste dagen is in de gemeente Velsen een reeks baldadigheden gepleegd door jongeren, die kennelijk hun vrije tijd niet beter weten te besteden dan hier en daar een ruit in te gooien, straatlichten te ver nielen enzovoort. De politie heeft enkelen van deze jongens kunnen opsporen. ZATERDAG 24 OKTOBER Stadsschouwburg, 20 u. zanguitvoering chr. Mannenkoor IJmuiden en „Lyra uit Bergisch Gladbach. Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, IJmuiden-Oost, 20 u. toneelvereniging TIOS met „Vluchtweg afgesloten". De Ark, jongerensociëteit, Kerkplein, Velsen-Zuid, 21 u. diskotheekavond. Allison, jongerensociëteit, Kanaalstraat IJmuiden, Volendamse Formatie Left Si- Patronaatsgebouw, Zeeweg, IJmuiden Oost, 20 u. uitvoering door Klavierschip pers. ZONDAG 25 OKTOBER Sporthal Zeewijk, 10-17 u. tweede dag nationaal badminton-toernooi. Velserbad, Briniostraat 18, IJmuiden; 9-10.30 u. zwemver. VZV, 10.30-12 u. ge mengd zwemmen; 12-13.45 u. zwemver. CSB; 13.15-14.45 u. en 15-16.30 u. ge mengd zwemmen. MAANDAG 26 OKTOBER Patronaatsgebouw, Zeeweg, IJmuiden- Oost, 20 u. klaverjassen ten bate van VARA-speelgoedactie. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Willemsbeekweg 96, IJmui den. 14.30-17.30 en 19-21 u.; filiaal „Spaarnberg" Wüstelaan 79, Santpoort- noord, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u. Filiaal parochiezaal onder de Petruskerk Venusstraat 15-18 u. en 19-21 u.; fihaa) Velsen-Noord, Wijkerstraatweg 177, 14.30- 17.30 u. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 19.30 tot 20.45 u. bibliotheek en inlich tingen centrum van de Ned. Vereniging voor Sexuele Hervorming. De Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmui den, bejaardensoos, meisjesclubs, tiener groep, volksdansen voor jong en oud. De Ring, van 19.30 tot 21.30 u.; hoks- training in de gymnastiekzaal van de r L. Ossendorpschool (ingang Wijk aan Zeeërweg) IJmuiden. Cultureel Centrum. Moerbergplantsoen 19.45 u. Bridge Club De Jump. Velserbad, Briniostraat 18, IJmuiden, 6.30-8 u. gemengd zwemmen; 8-16.15 u. schoolzwemmen; 16.15-16.45 zwemlessen, 16.45-18 u. gemengd zwemmen; 18-21 u. zwemver. Kenn. St.; 21.00-22.30 u. zwem ver. R.K. Velsen. Sporthal Zeewijk, IJmuiden, 18.30-21 u. basketbaltraining Exercitia; 21-22.30 u. training zaalhandbal Full Speed. MAANDAG 26 OKTOBER Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker straatweg. Geopend 14.30-17.30 u. ZATERDAG 24 OKTOBER De Kelder, Hilbersplein. 20 u. disco theek. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 13.30-15.30 u. ZONDAG 25 OKTOBER De Slof, Raamveld. 14-17 en 20-23 discobar. Sportfondsenbad. Kuikensweg. Ge opend van 9-10.15 en 10.45-12 u. Blijkens mededelingen van het werk voorzieningsschap „De Tunnel" is het moeilijk geweest een prognose op te stel len voor het te verwachten aantal werk nemers. Begin 1970 waren in de gezamenlijke bestaande werkplaatsen in totaal 220 per sonen werkzaam, 150 lichamelijk en 70 geestelijk gehandicapten. Inzake de te verwachten toeneming van het aantal werknemers waren er landelijk nauwe lijks cijfers beschikbaar en aan de ver zamelde cijfers had men ook niet veel, omdat bijvoorbeeld de aard van de werk nemers in het oosten van het land sterke verschillen vertoont met het westen. Krapte op de arbeidsmarkt in het wes ten is stellig ook van invloed op het aan bod van werknemers. Het was ook moeilijk vergelijkende cij fers te krijgen omtrent de te verwachten groei van Noordhollandse werkplaatsen, omdat deze alle overvol zijn, zodat over een regelmatige groei geen betrouwbare cijfers konden worden verkregen. Wel was de algemene verwachting, dat het aantal geestelijk gehandicapten het snelst zal toenemen. I pelvrees in belangrijke mate zal verdwij nen wanneer de werkplaatsen een verge lijking met een modern ingericht bedrijf I kunnen doorstaan. Ook na 1975 mag een verdere toene ming van de bevolking en daarmede van het aantal potentiële werknemers worden verwacht, terwijl dan vermoedelijk ook duidelijker de gevolgen van de Wet op de Arbeidsongeschiktheid op de werk plaatsen zullen doorwerken. Tenslotte dient enige reserve beschik baar te zijn voor een eventueel teruglo I pen van de conjunctuur. Op grond van al deze overwegingen acht het werkvoorzieningsschap „De Tun nel" een maximum capaciteit van 400 werknemers in de nieuw te bouwen werk plaats verantwoord, waarbij dan wel re kening wordt gehouden met een onder bezetting in de eerste jaren. Voor oprichting van een arbeids-reva- lidatiecentrum is ruimte aanwezig, maar de mogelijkheden daarvoor zullen in pro vinciaal verband moeten worden onder zocht. Uit door het ministerie van Socia le Zaken en Volksgezondheid gepubli ceerde cijfers blijkt, dat in 1969 2.69 per cent van de beroepsbevolking in sociale werkplaatsen was geplaatst; Per 1 januari 1970 bedroeg het aanta. inwoners van de vijf in „De Tunnel sa menwerkende gemeenten (IJmond plus Castricum en Uitgeest) 163.933. De groep personen van vijftien tot vijfenzestig jaar maakt hiervan ongeveer zestig per cent uit. Uitgaande van 3 percent gehan dicapten zouden thans 295 personen in de sociale werkplaatsen geplaatst moeten zijn. Het werkelijke aantal is 200 in de werkplaatsen, vermeerderd met 37 ge plaatsten in buitenobjecten en 20 hoofd arbeiders, totaal 257. Bij een groei van het aantal inwoners van de vijf gemeenten in 1975 tot 175.000 zou het aantal werknemers ge steld kunnen worden op 60 percent van 175.000. Dat is 105.000 en drie percent daarvan is 315. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Burgemeester W. M. B. Bos man heeft vrijdagmiddag de zesde ambulance auto van de GG en GD in deze gemeente overgedragen aan de Gebroeders Klooster huis, als nieuwste aanwinst voor de Onge- vallendienst. De aanwinst is bedoeld als ver vanging van verouderd materiaal. De nieuwe ambulance is nagenoeg gelijk aan zijn voorganger. Eigenlijk is het enige kenmerkende verschil, dat de wagen is voor zien van twee blauwe zwaailichten, links en rechts voor, in plaats van één zwaailicht, dat in het midden is opgesteld. De zichtbaarheid en dus de veiligheid bij het optreden is hier- door weer verbeterd. De lengte is gelijk aan de vorige ambulance, n.l. bijna 5,40 meter. Deze grote lengte is van grote betekenis, want hierdoor konden aan de hoofdeinden van de beide brancards er kunnen twee patiën ten naast elkaar liggende worden vervoerd zitplaatsen worden gemaakt voor het ver plegend personeel. Door het inbouwen van een centraal systeem met zuurstofcilinders Rekening moet echter worden gehouden met het feit, dat de huidige gebrekkige en verspreide accommodatie remmend ijlKilppff heeft gewerkt. Tal van kandidaten voor J 1 de werkplaatsen hebben zich bij introduk- tie en rondleiding teruggetrokken. Verwacht mag worden, dat deze drem- kunnen afzuigen, beademen en zuurstof geven gelijktijdig worden uitgevoerd door dit perso neel; dat vlak bij het gelaat van de patiënt kan plaatsnemen. Twee patiënten kunnen dus niet slechts worden vervoerd, maar ook tij dens het vervoer worden behandeld. De be handeling wordt ook in niet geringe mate bevorderd door de hogere opbouw van de carrosserie de dakhoogte is 1,89 meter waardoor het personeel staande bepaalde handelingen kan uitvoeren. De uitrusting van de nieuwe wagen is verder in grote trekken identiek aan die van de andere in gebruik zijnde moderne ambulances. Naast de boven genoemde vaste apparatuur is de ambulance ook voorzien van een draagbare beademings apparatuur, die van veel belang is voor on verwijlde eerste hulp bij slachtoffers, waar de auto niet dichtbij kan komen, of die niet mogen worden vervoerd. Dezelfde metalen draagkoffer bevat ook een afzuigsysteem voor het vrijmaken van de luchtwegen bij b.v. verkeersslachtoffers, Tot de uitrusting behoort verder een z.g. schepbrancard, waar mede de patiënt kan worden opgenomen zonder hem of haar te bewegen. Voor het constateren en bestrijden van shocktoestanden is verder voorhanden een bloeddrukmeter bloedplasma en een verbeterde trendelen- burgstandaard. Een zeer uitgebreide verband- koffer beljoort uiteraard ook tot de voorzie ningen, waardoor een snel en doeltreffend optreden bij ongevallen bijzonder wordt be vorderd. De technische uitrusting omvat natuurlijk een mobilofooninstallatie, terwijl de auto ook beschikt over een draadloze telefoonverbin ding, waardoor het mogelijk is via de eigen meldingspost met elke gemeente aanslui ting direct contact te leggen. Verder is de ambulance-auto uitgerust met zogenoemd breekmateriaal, met behulp waar van slachtoffers uit wrakstukken bevrijd kunnen worden. Met inbegrip van alle voor zieningen is met de aanschaf een bedrag ge moeid van f40.000. De Ongevallendienst telt nu vijf ambulance-auto's en een speciale on gevallenwagen voor het optreden in moeilijk begaanbaar terrein zoals aan het strand en bij omvangrijke calamiteiten. (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE IJMUIDEN en Tel. 14864 - Garage: Scheldestraat 87 Voor B E V E R W IJ K Garage Breestraat 55. VELSEN-NOORD. De thuisblijvers hadden gelijk. Het is wel jammer dit pas achteraf te kunnen vaststellen, nadat je avond verknoeid is door het „antikaba- ret" van Jaap van de Merwe vrijdag in De Schouw. Jammer was het vooral voor de Velser Kunstkring „Voor allen", die niet alleen een misgreep had gedaan, maar ook nog met een halfvolle zaal zat. Wat Van Mer we met twee jongens en een meisje bracht was geen kabaret, het was nog veel minder anti, het was kort gezegd een rommeltje, waaruit af en toe wat amusement te peuren viel. Dat was bij voorbeeld het geval toen Van de Merwe, zogenaamd als man uit het publiek, pro testeerde tegen de aanvallen op het es tablishment. Een echte bezoeker trapte er namelijk in. Voor het overige viel er eigenlijk niets te beleven. Er werd vrij blijvend geschopt tegen alles en iedereen, maar zo goedkoop en zonder geest dat een cabaretgroepje van een middelbare school zich ervoor geschaamd zou hebben. Zowel in het programmaboekje als in het programma doet Van de Merwe zijn best om de image van een links cabaret op te bouwen; vergeefs, het is links nog rechts. De moeilijkheid was, dat de helft van het gezongene niet te verstaan was door het allesoverstemmende pianospel. Van de overblijvende helft had de helft nog achterwege kunnen blijven. Dan was er best nog iets aardigs overgebleven. VELSEN Dijkgraaf jhr. W. Ph. Te- ding van Berkhout van de polder Velser broek herdenkt dinsdag 27 oktober het feit, dat hij een kwart eeuw geleden dit ambt aanvaardde. Ter gelegenheid hier van biedt het polderbestuur hem dinsdag middag tussen half vijf en zes uur in res taurant „De Uilenboom" in Santpoort een receptie aan. (Van onze medewerkers) IJMUIDEN Scheveningen had zater dagmorgen een aanvoer van 140 kleine kisten schelvis, 200 kisten en 100 premie- kisten wijting, 750 kisten gul, 2500 kisten en 325 kleine kisten haring, 500 kisten schol, 150 kisten diversen en 4000 kilogram tong. Vrijdag werden in IJmuiden de volgen de besommingen gemaakt: VD 46 308, VD 73 540, VD 60 1.210; HD 64 en 211 1.100; KW 101 25.300, 152 4.700, 187 2.670; VL 142 13.380; IJM 11 3.450. Door de harde noordwester storm zijn deze week aan de westzijde van de Haringhaven in IJmuiden drie schepen op drift geraakt. Het is nog niet uitgemaakt of hierbij noncha lance, dan wel baldadigheid in het spel is geweest. Het gebeurde juist met hoog water, waarna de schepen aan de zuidwal aan de grond liepen. Een daarvan werd door een boot van de Isker sleepdienst spoedig weer bij de ligplaats afgemeerd, doch de „Dol fijn" en de „Tonijn", die regelmatig met sportvissers uitgaan, meenden het zelf te kunnen klaren. Dit is op een lelijke tegenvaller uitgelopen, want door het zakkende water ge raakte de „Dolfijn" bijna muurvast aan de grond, zodat kapseizen niet uitgesloten werd geacht. Daarom werden beide schepen stevig met staaldraad aan elkaar verbonden, zo dat zij ondanks een hevige slagzij tegen het middaguur, toch overeind zijn gebleven. Later in de avond heb ben twee sleepboten, na nog ruim een half uur met volle kracht te heb ben „gemaald", de beide scheepjes toch weer naar hun ligplaats terug gebracht. Burgemeester Bosman achter het stuur van de nieuwe aanwinst van de Ongevallendienst in gezelschap van de gebroeders Kloosterhuis, wethou der J. van Leeuwen, de gemeente arts T. Th. P. Ferwerda en gemeente secretaris mr. A. P. van Uffelen. Spreekuur. De wethouder van on derwijs in Velsen, de heer M. Roessingh, houdt woensdag 28 oktober geen spreek uur. Zaterdag van IJmuiden vertrokken: Marag Sky Rotterdam; Pioneer, Liverpool; Rott, Rotterdam; Dominence, Huil; Westerkerk, Singapore; Kul- merland, Bremen: Stella Maris, Hamburg; Aris- toteles. Botlek; Spaarnestroom, Harlingen. DOORDAT DE kotters nu niet bepaald met vis waren overladen, zijn de wensen van deze aanvoerders stellig in vervulling gegaan. Bovendien waren er nogmaals zes trawlers met vangsten van 225 tot 380 kisten vis- voor het grootste deel kleine haring- in nalossing, zodat het bijna na middag was geworden alvorens men deze werkzaamheden kon beëindigen. Onder wijl was het bekend geworden dat er nog maals zes trawlers met makreel van de Ierse Zee op weg waren naar IJmuiden, die later zelfs acht schepen zijn gebleken. DINSDAGMORGEN werden echter niet meer dan zes van deze schepen gelost, zodat er twee tot woensdag moesten wach ten. Zij werden gelijk geholpen met de KW 153, die zich daar inmiddels had bij gevoegd. Bij het nalossen kon toen en pas sant ook nog even een met haring geladen trawler worden bediend, maar hier was de koek dan ook wel mee op. Aan de don- derdagmarkt waren alleen enige kotters present die verleden week voor een nor male „overweekse" reis naar zee vertrok ken, plus een met haring geladen schip Tenslotte werd de week vrijdag afgesloten, althans voor wat de grote schepen be treft, met de KW 101 en de VL 142, met daarbij enkele kotters die weer naar zee waren vertrokken, nadat de storm enigs zins was bedaard. VOOR DE volgende week ziet de zaak er weinig rooskleurig uit, omdat de schepen voor het grootste deel niet eerder dan donderdag konden vertrekken. Dinsdag vertrok alleen de KW 15, een dag later gevolgd door de KW 121, de KW 74 en de IJM 37, zodat de bemanningen van de ove rige schepen „fijn bij moeders" konden blij ven. Eindelijk kon dan donderdagmorgen omstreeks tien uur de grote uittocht begin nen, waarbij de grotere schepen voorna melijk op weg gingen naar de Ierse Zee, aangemoedigd door berichten over haring vangsten bij de Kings Hill. Er moet ook nog sprake zijn van visserij in de omge ving van het eiland Man, zodat er waar schijnlijk volgende week wel weer haring zal worden geladen, die hier door de re ders-handelaren is gekocht. DE JACHT welke onlangs door een Ierse corvet werd ingezet op de Clarauit Scheveningen, heeft opnieuw bewezen dat het vissen in de omgeving van de Ierse limit nog altijd aan het nodige risico onder hevig is. Doch wanneer er hier weinig of niets wordt gevangen, wil een schipper toch wel eens een verboden kansje \vagen, met alle daaraan verbonden narigheid. ONDANKS DEZE behoorlijke aanvoer is er bij de handel toch sprake geweest van enige teleurstelling, omdat de KW 81 van de reder opdracht ontving zijn 2500 kisten in Cuxhaven aan de markt te brengen. Toch is er van deze lading nog een deel in IJmuiden terecht gekomen, omdat de klei ne schelvis in Duitsland geheel door de roodbaars is verdrongen. Vandaar dat de rederij deze partij zelf heeft behouden en in kisten verpakt naar IJmuiden liet ver voeren door de hier toevallig aanwezig zijn de firma Kloos uit Noordwijk. Vooral de handelaren die zich niet via Oostende of Bremerhaven konden bevoorraden waren hiermee bijzonder verheugd, zodat de klei ne schelvis van de KW 81 voor ongeveer ƒ0,80 per kilo van de hand is gegaan, de zelfde prijs als die voor de vis uit Oostende en Bremerhaven. OVERIGENS ZIJN de visprijzen bijzon der hoog geweest, met uitzondering van de makreel, waarvan een groot deel weer in de diepvriescellen werd gedeponeerd. En gelet op de verkoop van vrijdag is hier nog voldoende ruimte, al werd dan ook een deel voor direct gebruik aangekocht. Hier bij kon opnieuw van behoorlijke prijsver schillen worden gesproken, alweer omdat sommige bemanningen bij het sorteren nogal onnauwkeurig tewerk gaan. DE IN premiekistjes aangevoerde bonken konden de toets der kritiek nog wel door staan, maar b(j de normale soorten was het meestal hopeloos gesteld, omdat weer te veel „paapjes" waren doorgelaten. Met als gevolg dat dikwijls mooie partijen ma kreel voor een nog maar net boven die van de paapjes gelegen prijs van de hand zijn gegaan. Daarnaast was de werkelijk goede makreel nimmer goedkoper dan f35 per halkist. AAN DE maandagmarkt was de VL 121 zo gelukkig als enige met makreel te arri veren, waardoor ongeveer f 50 voor een kist werd gevangen. Dank zij 550 kisten met grote en kleine makreel kon dan ook door de bemanning meer dan f 22.000 wor den besomd. Dit bedrag zou ongetwijfeld veertig percent minder zijn geweest, wan neer nog een tweede schip makreel had kunnen aanbieden. MET DE AANVOER van haring is het opnieuw droevig gesteld geweest. Alleen op de maandagmarkt kon men nog over een kleine voorraad beschikken, welke door de schepen zelf was gevangen in de omgeving van de Silverpit. Deze kleine haring werd door de inleggers gretig gekocht voor f 19 per premiekistje, waarbij een partij uit de keeën afkomstige haring het zelfs tot f36 wist te brengen. Maar deze was dan ook van een zeer goede kwaliteit. Voorts kwam er nog enige haring uit de tonnen en hoe wel deze wellicht iets te zout is geweest, werd hier toch f32 voor betaald. Ook had men op enkele schepen gezouten sprot ge maakt, die afhankelijk van de soort werd verkocht van f 132 tot f 88 per kantje.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5