In Midden-Nederland: FLUORIDERING UITGESTELD „Driehonderd raketten bij Suez-kanaal" Bekend Belasting gaat 4,8 pet rente vragen en betalen: opbrengst 80 miljoen ->■ Patiënte stak brand aan „om met vakantie te kunnen" t&Uenbttrg' Woefs en Lamaarste moeilijk i Brand in motor van jumbojet morgen doorregen runderlappen Nederlanders bergen tanker Geen snoep bij intocht Sint" I Stichting tegen j Geluidshinder Drie man ontsnapt uit „Rekken" Gemeente dreigt Rij kswoningen te vorderen NOS geeft serie kans van enkele maanden HET WEER Fransman en Zweed delen Nobelprijs natuurkunde op in plannen Generaal kreeg teil onrechte onderscheiding AGENDA pagina 11 Verder in de krant 60e JAARGANG NUMMER 301 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 1 54 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewqks E. Koning DINSDAG 27 OKTOBER 1970 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 15,55 per kwartaal, ƒ17,20 franco per post. ƒ1,23 per week. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mtfe, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Generaal Aaron Jariv: Fondsen vragen: Het woord is aan Als Ambonnezen uit huis worden gezet: Nu 15 doden in Wagenborgen Romantiek sfeer tijdens uw party Hotel-Café-Restaurant Egmond aan Zee Strand-boulevard 7 Tel. 0 2206-1352 99 10 Tijdelijk regen Folders zenden wij gaarne toe! Amerikaanse leger adviseert intrekking Een goed stuk vlees hoort erbij rode kool, groene kool of bietjes met 'n zoetzuur zilveruitje smaakt er best bij! Jmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN TEL AVIV (Reuter). Generaal Aaron Jariv, hoofd van de Israëlische inlichtin gendienst heeft gisteren op een perscon ferentie gezegd dat er op het ogenblik aan de Egyptische kant van het Suez-ka naal 40 a 50 raketbatterijen staan opge steld. Van deze batterijen is ongeveer een derde bestemd voor de lancering van Sam-3 raketten. In totaal zouden ongeveer driehonderd raketten gereed staan terwijl een gelijk aantal in reserve wordt gehouden. Gene raal Jariv schatte het aantal Russische adviseurs in de bestandszóne op driedui zend. Ze bedienen de batterijen of geven technische adviezen. De Israëlische generaal beschuldigde de Sovjet-Unie en Egypte van het aan- leggen van een van de modernste raket- stelsels ter wereld. Dit betekent volgens Jariv een duidelijke schending van de be standsovereenkomst. AMSTERDAM. De Vereniging van Amsterdamse Ziekenfondsen heeft in een brief een dringend beroep gedaan op het initiatief Comité Amsterdam om tijdens de intocht van Sint-Nicolaas geen saccha- rosehoudend snoep uit te delen. Aange kondigd is dat 1.500 kilogram snoep aan de kinderen zal worden gegeven. Als tractaties worden door de fondsen kaas. worst, vers fruit, noten, pinda's en enkele soorten drop die geen suiker be vatten genoemd. „Overigens ware ook te denken aan het uitdelen van kleine, goed kope plastic speelartikelen in plaats van eetbare zaken", aldus de ziekenfondsen. UTRECHT Het algemeen be stuur van het waterleidingbedrijf Midden-Nederland heeft maandag op een vergadering in Utrecht besloten, de uitvoering van zijn besluit, over te gaan tot fluoridering van drink water, op te schorten. Het bestuur had dit besluit op 8 december 1967 met algemene stemmen genomen. Aanleiding tot het uitstel is onder meer, dat voorlopig nog onzeker is welke consequenties moeten woeden verbonden aan de voorwaarden die staatssecretaris Kruisinga onlangs heeft toegevoegd aan zijn besluit tot goedkeuring van de fluori dering in Midden-Nederland. Dat gebeur de nadat de Kroon het goedkeuringsbe sluit van de staatssecretaris had vernie tigd. De Raad van State bepaalde daarbij, dat bij fluoridering voor die mensen, die overwegende bezwaren tegen gefluori deerd drinkwater hebben, voorzieningen moeten worden getroffen om hen in staat te stellen, over ongefluorideerd drinkwa ter te beschikken. Het bestuur van het WMN meent, dat het eerst concrete gegevens moet hebben over de manier waarop aan de nieuwe voorwaarde kan worden voldaan voordat het de gevolgen in technisch en finan cieel opzicht kan overzien. Ook wil het de resultaten afwachten van een weten schappelijk onderzoek naar de mogelijk heden van het ontwikkelingen van „ont- fluorideringsapparatuur" per kraan. Dr Kruisinga heeft onlangs meegedeeld, dat voor een dergelijk project geld beschik baar zal worden gesteld. Tenslotte wil het WMN-bestuur een studie afwachten van de Gezondheids raad, die in opdracht van de staatsse cretaris zal nagaan welke mogelijkheden alternatieve fluorideringsmethoden zo als de toevoeging van fluorides aan zout bieden. Het waterleidingbedrijf Midden-Neder land zal de besturen van de tot het voor zieningsgebied van de WMN behorende gemeenten te zijner tijd opnieuw raad- pleten voordat hetzij in positieve, het zij in negatieve zin een nieuw besluit over de fluoridering wordt genomen. Multatuli: Niemand schat hoog genoeg wat hij zijn kan, niemand schat laag genoeg wat hij is. Op de weg Antwer- pen-Breda in het dorp Rijsbergen is vanoch tend een zware vrachtwagen twee winkels binnengere den. De vrachtwagen, i j die uit de bocht vloog. OC O (KMI miste juist een aantal1 kinderen. Er werd niemand gewond. De ravage is groot. On geveer een uur lang moest het drukke in- ternatlonale verkeer j op de E-l worden omgeleid. In het ver leden zjjn in dezelfde scherpe bocht al ver scheidene vrachtcom binaties uit de bocht gevlogen en woningen en winkels binnenge reden. DEN HAAG. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend waarin een renteregeling voor belastingen wordt voorgesteld. Volgens deze regeling zal een gemiddelde van 4,8 percent rente vergoed worden bij belastingterug- gaven en eenzelfde rente worden gehe ven bij het opleggen van belastingaansla gen. De regeling staat geheel los van die welke geldt bij het verlenen van uit stel van betaling door de rijksbelasting ontvanger. De regeling omvat de inkomstenbelas ting, de vennootschapsbelasting, de loon belasting, de vermogensbelasting, de om zetbelasting en de bijzondere verbruiks belasting van personenauto's. Omdat de belastingbetalingen die de schatkist eerst kortere of langere tijd na (Van onze correspondent) ENSCHEDE. Drie ter beschikking I van de regering gestelde mannen zijn de afgelopen nacht uitgebroken uit een geslo ten afdeling van de Rekkense Inrichtm- j gen. Onder invloed van alcohol hadden zij tevoren in een dagverblijf en in de hal een grote ravage aangericht en, toen aai niet de voor hen gewenste uitwerking had. ook nog brand gesticht. Tijdens de verwarring die daardoor ontstond slaagden zij erin te ontsnappen. Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, Kunst 9 Radio en tv9 1Veerrapport 7/ Feuilleton 7/ Beeldverhalen 11 économisch nieuws7-' Scheepsberichten 13 Beurs 7J Sport75 Luidsprekers Deze krant bestaat zestien pagina's Wmsm. Een flinke vloot zeesleepboten en een bergingsploeg van ongeveer zestig man van L. Smit en Co. en W. A. van de Tak's Bergingsbedrijf is vanochtend vroeg begonnen aan de voorbereidingen van de berging van de Liberiaanse tanker Pacific Glorydie na een aanvaring vastzit op een zandbank bij net eilana wignt. De kans dat de tanker breekt (waardoor zo'n 70.000 ton ruwe olie de vrije loop zal krijgen) lijkt verminderd. De olievlek die vonge week vrijdag na de aan varing ontstond, is inmiddels met chemicaliën onschadelijk gemaakt. De ainqsvloeg wil allereerst proberen zoveel mogelijk water uit de tanker te pom- pen en het schip dan in dieper water trekken. Als dat lukt, zou de reeds in de buurt zijnde Shell-tanker Helia donderdag een deel van de olie kunnen over nemen. De Pacific Glory zal daardoor lichter worden, waardoor de berging meer kans van slagen krijgt. het ontstaan van de belastingschuld ont vangt, een groter bedrag uitmaken dan de achteraf terug te geven of te ver minderen gelden, zal de regeling per saldo een budgettaire bate opleveren (voor 1971 80 min) Bij de vaststelling van het rentepercen tage zal zoveel mogelijk aansluiting wor den gezocht bij de actuele marktrente, die thans ruim 8 percent per jaar be draagt. Voor wat de inkomstenbelasting, de vermogensbelasting en de vennoot schapsbelasting betreft, gaan de gedach ten ernaar uit het rentepercentage in verband met de niet-aftrekbaarheid en niet-belastbaarheid van de rente ongeveer 40 percent lager te stellen, dit zal dan uitkomen op 0,4 percent per kalender maand oftewel 4,8 percent. Voor de inkomstenbelasting en de ver mogensbelasting kan met de rentebereke ning op 1 juli 1971 worden begonnen voor de vennootschapsbelasting wordt er naar gestreefd dat dit het geval zal zijn op 1 januari 1971. Het tijdstip waarop voor de loonbelas ting, de omzetbelasting en de bijzondere verbruiksbelasting van personenauto s de renteregeling van toepassing wordt, kan nog niet worden genoemd. De daarvoor vereiste voorbereiding zal in ieder geval niet voor het jaar 1971 kunnen worden voltooid. VVORMERVEER. De Dienst der Do meinen wil in Wormerveer een aantal Zuidmolukse gezinnen wegens huurschuL. uit hun woningen zetten. Als dat gebeurt, zo hebben B. en W. aan de Staatssecreta ris van Financiën meegedeeld, zal de ge meente de woningen vorderen, zodat de bewoners er in kunnen blijven. „Uitzetting zou zowel de gezinnen, waaronder sommige met zes of zeven kinderen, als het gemeentebestuur in een onmogelijke positie plaatsen. Er is geen vervangende woonruimte", aldus B. en W., die er bij de staatssecretaris op aan dringen de woningen in eigendom aan het gemeentebestuur over te dragen. (Van onze correspondent) GRONINGEN. De brand in het vrou wenpaviljoen van de psychiatrische in richting „Groot Bronswijk" in Wagen borgen is aangestoken door een jeugdige patiënte. Dit is komen vast te staan na onderzoek van de politie in samenwer king met de medische staf van de psy chiatrische inrichting. Het aantal slachtoffers van de brand is tot vijftien gestegen. Gisteren over leden een 54-jarige vrouw uit Amster dam en een 72-jarige vrouw uit het Frie se Burum, vanochtend stierf een 72-jarige patiënte uit Maarn. Het meisje, dat de brand heeft ge sticht, bevond zich zaterdagavond alleen in de serre van het vrouwenpaviljoen „Salem". Zij had lucifers bij zich, het geen niet ongewoon is aangezien patiën ten in de serre mogen roken. Zij heeft enkele gordijnen in brand ge stoken en is daarna naar haar kamer gegaan. Korte tijd later stond het pavil joen, waar zich 119 patiënten bevonden, in lichterlaaie. Op de vraag waarom zij de brand heeft aangestoken antwoordde het meis je „dat zij met vakantie wilde". Wegens haar geestelijke toestand heeft de politie haar niet aangehouden. ADVERTENTIES uit Verwachting van het K.N.M.I. tot woens dagavond Veel bewolking met tijdelijk regen, maar later vanuit het noordwesten enkele opklaringen. Tot matig of krachtig toenemen de zuidwestelijke wind, later op de dag ruimend naar noord west. Weinig verandering in temperatuur. (Van onze correspondent) HILVERSUM. Bij de NOS komen dagelijks tientallen brieven binnen van ouders, die klagen over het welterusten- programma „De Woefs en de Lamaars". Uit bijna alle brieven blijkt dat de kleu ters de serie veel te moeilijk vinden. De NOS onderschrijft de klachten gro tendeels. Zij heeft producent Thijs Cha- nowski, gevraagd, zodanige correcties aan te brengen, dat het allemaal wat begrij pelijker wordt en dat de kinderen niet bij de beeldbuis weglopen. De NOS wil nog niet van de serie af. Men verwijst naar het succes van „De Fabeltjeskrant", dat pas na een slechte start van twee tot drie maanden kwam. Deze termijn wil men aan „De Woefs en de Lamaars" ook gunnen. De makers moeten gelegenheid krijgen om het eigen klimaat, dat elke serie zelf moet creëren, tot ontwikkeling te brengen. De NOS zit overigens niet „vast" aan „De Woefs en de Lamaars". „We hebben een schriftelijke afspraak met de produ cent, dat we tussentijds mogen afzeggen. Uiteraard geldt daarvoor een termijn van enkele maanden, omdat anders zowel de producent als wij we hebben niet zo maar een nieuwe serie in moeilijkhe den komen", aldus NOS-programmalei- der-televisie Carel Enkelaar. STOCKHOLM (AP). De Nobelprijs voor de natuurkunde is dit jaar toegekend aan de Fransman Louis Neel van de uni versiteit van Grenoble en de Zweed Han-1 nes Alfven. Neel werd onderscheiden voor zijn I werk op het gebied van het antiferro- magnetisme en het ferrimagnetisme. Alf ven kreeg de Nobelprijs voor zijn ontdek kingen op het gebied van de magneto-] hydrodynamica. (Van een onzer verslaggevers) AALSMEER. De landelijke Stich ting tegen Geluidshinder door Vliegtui gen heeft gisteravond in Aalsmeer een jiilan ontvouwd dat naar haar mening de geluidshinder in de woonkernen rond Schiphol aanmerkelijk zal verminderen. Het plan bestaat uit drie delen: Wijziging van de aanvliegroute over de Zwanenburgbaan volgens het on langs geopperde plan van KLM-ge- zagvoerder K. H. Stroethof vlie gen met een lus om Zwanenburg en Halfweg heen waardoor de geluids hinder in de dorpen met 50 a 80 per cent zal verminderen. De aanleg van een 2.600 meter lan ge baan van zuid-oost naar noord west met een aanvliegroute vanuit het zuid-oosten tussen Uithoorn en Amstelveen en verder het Utrechtse merengebied, waardoor Buitenveldert Amstelveen en verder Aalsmeer ont last zouden worden; Uitbreiding van de vliegcapaciteit van de luchthaven Schiphol door de aanleg van een dependance in de Flevopolder, bestaande uit een vijfde baan en een stationsareaal. De kosten van de aanleg van de 2.600 meter lange baan bovendien zou de bestaande baan 32-14 met dezelfde leng te in noordwestelijke richting vermeer derd moeten worden voor starts wor den door de Stichting geschat op 30 mil joen gulden. SAIGON (AP). Het Amerikaanse le ger heeft geadviseerd brigade-generaal Eugene P. Forrester de hem wegens ge toonde dapperheid toegekende zilveren ster te ontnemen omdat de reden voor de toekenning was gefingeerd. Dit zou gebeurd zijn door drie dienst plichtigen van wie één, James Olstad, heeft gezegd dat hij opdracht had gekre gen de aanbeveling voor de onderschei ding op te stellen zonder over feiten te beschikken. Hij zei dit bevel 's avonds om 21.30 uur gekregen te hebben met de me dedeling dat de aanbeveling de volgende morgen om 8 uur klaar moest zijn, George Newman, de chef-staf van de eerste Amerikaanse luchtcavaleriedivisie en andere officieren, vrienden van For rester, hebben vorige week gezegd dat de generaal recht had op de medaille omdat hij moedige daden als die in het citaat vermeld, verricht had tijdens de opera tie in Cambodja. „Hij stond bekend om zijn moed", zo zei Newman. „De kern van de zaak is dat het tijd werd dat ge neraal Forrester de divisie verliet. Ik had geen aanbevelingen voor de onderschei ding. Ik gaf de staf de opdracht het voor elkaar te maken." Het incident is bekend geworden door een brief die Olstad en nog vijf dienst plichtigen aan een Congrescommissie ge stuurd hebben. LONDEN (AP). Twee minuten na de landing op Londen Airport is vanoch tend brand uitgebroken in een jumbojet I van de Pan American Airways. De 89 passagiers van het toestel vluchtten via de noodvoorzieningen, enkelen werden I licht gewond. Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven «6.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1