PvdA-Kamerfractie vindt bedragen te hoog TIJDELIJKE REGELING VOOR INKOMEN KROON Sabotage met kaas uit het vuistje? Komt helaas voor. Medische kosten in Engeland stijgen: Belastingverlaging maakt een eind aan totale verzorgingsstaat Autobotsing; 2 doden Rijkspostspaarbank rente tot Comenius- expositie in Naarden Trouwplannen? NEDERLAND Nieuw hotel in oude huizen Kom dan bij Nederland n.v. ontdekken hoe u van uw woonruimte een woninkrijk maakt itosKÜTF** WOENSDAG 28 OKTOBER 1970 DUTCH GENEVA Belastingvrij We hebben het natuurhjk niet over militaire sabotage. Er is nog nooit een kanon gevonden met kaas in de loop. Kaas uit het vuistje is gelukkig onbesmet en a-politiek en gewoon een lekker brok gebleven.We doelen hier op de huiselijke sabotage: vrouwen die te weinig kaas kopen zodat vader tevergeefs met zijn mes naar de koelkast sluipt. Gun 't die man nou! Neem een extra stukje speciaal voor hem. Voor z'n vuistje. Hij zal dankbaar zijn. Verlossen I Geen wonderen j Gomponistengenootschap MEDEWERKING VAN PRAAGS MUSEUM Alles bijéén voor een complete woninginrichting. Meubels, vloerbedekking, gordijnen, bedden, verlichting... u kunt naar hartelust kijken, keuren, kiezen. Maar u treft er ook: vriendelijke prijzen en deskundige adviezen bij uw keuze. Stap daarom binnenkort eens bij ons binnen. I ADVERTENTIE (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De fractie van de Partij van de Arbeid in de Tweede Ka mer vindt een belastingvrij inkomen van 500.000 gulden voor de koningin, 200.000 gulden voor prins Bernhard en 150.000 gulden voor prinses Beatrix en prins Claus ieder, te hoog, vooral als zij ook nog de kosten uit hoofde van hun functie apart kunnen declareren. „Deze bedra- ADVERTENTIE ookin literfles Met kans op g"tis J.D.KSZ Produce of Holland The oldest end moM populet Aperitif in Holland Drink it straight and where possible serve from an ice cold bottle 35% ALC inh. ioo ei gen komen ons zeer fors voor", zei mr. R. van den Bergh gisteravond bij de be handeling van het financieel statuut voor het Koninklijk Huis in de Tweede Ka mer Namens de vier regeringspartijen be tuigde mr. Geertsema (V.V.D.) echter zijn instemming met deze bedragen, die overigens pas voor een volgende rege ring exact kunnen worden vastgesteld. De hiervoor noodzakelijke Grondwetsherzie ning vereist namelijk Kamerontbinding Het is de bedoeling de bedragen, die de loon- en prijsindex zullen volgen, uit de Grondwet te lichten en voortaan bij een gewone wet te regelen, waarbij dan wel steeds een meerderheid van tweederde vereist zal zijn. Datzelfde geldt voor de schadeloosstelling van de leden van de Tweede Kamer. Voor de komende twee jaar heeft de regering dan ook met het Koninklijk H uis een tijdelijke regeling getroffen, waarbij het huidige inkomen van de ko ningin. 4.750.000 gulden, wordt terugge bracht tot 750.000 gulden. Het rijk neemt echter de salariskosten van het hofper soneel, begroot op 4,4 miljoen gulden, voor zijn rekening en zal paleis Soest- dijk aankopen. Ook de vergoeding voor de onderhoudskosten van de paleizen zal worden aangepast. De uitkering aan rpins Bernhard blijft gehandhaafd op 475.000 gulden, maar die aan prinses Peatrix en prins Claus wordt verhoogd van 300.000 tot 375.000 gulden nog dwars. Drs. Wiebenga sprak van een achterhaalde zaak. Hij had ook meer pa leizen willen afstoten en het hofpersoneel in rijksdienst willen nemen. Mr. Van Moerlo begreep niet waarom de kosten van de koningin in zakelijke en privé- uitgaven zijn gesplitst, waardoor ophef fing van de belastingvrijdom mogelijk zou zijn geworden. Mr. Van den Bergh P.v.d.A.) vond het echter niet juist jaar lijks te moeten gaan uitmaken wat wel en niet declarabel is. Hij keerde zich alleen tegen de vrijstelling van succes sierecht voor schenkingen van leden van het Koninklijk Huis aan de koningin of de kroonprinses. Mr. Geertsema wilde ook de personeelskosten voor dat deel van het kroondomein, dat niet wordt over genomen, declarabel maken. De heer Koekoek (B.P.) rekende de Kamer voor dat met het inkomen van de Kroon slechts vijftig cent per inwoner per jaar is gemoeid. „Daardoor willen wij de koningin niet inruilen voor een president", zei hij. De uitkeringen blijven belastingvrij, I maar de belastingvrijdom wordt afge schaft voor het privévermogen en het I daaruit voortvloeiende inkomen. De Tweede Kamer ging gisteravond zonder veel moeite met deze overgangs regeling akkoord. Alleen de handhaving van de belastingvrijdom zat. drs. Wie benga (P.S.P.) en mr. Van Mierlo (D'66) Voor slechts enkele centen méér per glas geniet U van een jonge jenever vin wereldklasse DE KUYPER EXPORTJENEVER Gisteren is aan de Amsterdamse Prinsengracht het Howard Johnson- hotel geopend. Het hotel bestaat uit veertien gerestaureerde pandenaan de Prinsengracht-kant telt het acht gevels. Voorzijde en indeling zijn zo veel mogelijk in de oude stijl ge bleven. Het hotel heeft 176 kamers. Van hetzelfde type zullen in Europa nog tenminste twaalf hotels verrijzen in toeristisch aantrekkelijke steden. HOOGERHEIDE Bij een botsing tus- »en een bestelauto en een personenauto op I de provinciale weg Bergen op Zoom-Hoo- gerheide gisteravond zijn twee personen om het leven gekomen. Hoe het ongeluk gebeurde is niet bekend. De beide wagens hebben op de twee-1 baansweg met zeer hoge snelheid gereden, zo concludeerde de rijkspolitie uit het eer-1 ste onderzoek. De klap kwam zo hard aan, dat de personenauto doormidden brak. Het motorblok lag meer dan tien meter van het andere deel van de wagen verwijderd. Ook de bestelauto werd totaal vernield. De bestuurder van deze auto moest wor den uitgezaagd. De slachtoffers zijn de 62-jarige L. Lint uit Putte en de 37-jarige Nederlander K. Mooyaarts uit Deurne (België). (Van onze correspondent) LONDEN De kleine, altijd vrolijke Anthony Barber, de kanselier van de schat kist, heeft dinsdag het politieke seizoen in Engeland geopend met de aankondiging van zjjn plannen voor een belastingverlaging. Op 6 april 1971, het begin van het nieuwe belastingjaar, zal het standaardtarief der inkomstenbelasting met 6 pence (ongeveer 22 cent) per pond worden verlaagd. De vennootschapsbelasting wordt on middellijk van 45 percent naar 42,5 percent teruggebracht. Dit betekent een totale belastingverlaging van 440 miljoen pond (3,9 miljard gulden). Het is de eerste be lastingverlaging sinds elf jaar. De prijs die het Engelse volk hiervoor zal moeten betalen is niet gering. Het betekent een afbraak van een aantal sociale maatregelen, met dien verstande dat degenen die daartoe in staat worden geacht een belangrijke veer zullen moeten laten, terwijl daardoor juist de minst draagkrachtigen beter dan tot nu toe zullen kunnen worden geholpen. Een en ander komt niettemin neer op het einde van de universele verzorgingsstaat, die Engeland, met zijn achterstand op so ciaal gebied, sinds de oorlog had opgebouwd. v,o1600 mil joen pond (ruim 14 miljard gulden) wor den verminderd. Plotselinge wonderen hoeft men zeker niet te verwachten. Wat men aan belas tingverlaging wint, dreigt door andere hoge lasten te worden tenietgedaan. Sub sidies voor gemeentewoningen zullen worden afgeschaft, zodat de huren daar van flink zullen stijgen. Forenzen worden hard getroffen doordat het spoorwegver keer in het Londense gebied niet langer door de staat zal worden gesteund, waar door de tarieven, die al gestadig zijn ge stegen, nogeens met 15 percent zullen stijgen. de eerstkomende drie jaar een bedrag van 130 miljoen pond (1,2 miljard gul den) worden bezuinigd. Iets nieuws is ook dat voor de tot nu I toe kosteloze nationale musea voortaan entree zal moeten worden betaald. De regering stelt daartegenover echter 1 mil joen pond (9 miljoen gulden) extra voor de kunst beschikbaar. De prijs van paspoorten zal ook dras tisch worden verhoogd van 2 pond (18 gulden) tot 5 pond (45 gulden). De sub sidies en leningen voor hotelmodernise ringen zullen verdwijnen, behalve enkele toeristenprojecten in de zogenoemde ont wikkelingsgebieden. Tegenover de belastingverlaging staat totale regeringsuitgaven met i-A.ioic dn nif^t I inpn nnnd (ruim 14 miliard fil dat zowel enkelingen als de industrie niet meer door subsidies zullen worden ge holpen en voortaan op eigen benen moeten staan. Binnen vier jaar zullen de ADVERTENTIE SPAARBANK S8RII- IN VOLG 999-123 Uw »p«»rr«ker,ing U bekend mie- an volgnummer. Verme «Ia formulieren voor Inleg brieven, dit u tin da Centrale da Rijkipojtspzarbank zendt Dt STAAT waarborgt dt door dt Rijk spotupaarbank tinton kaar door of kreehttiu Art. 9 7% Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. De kosten van warme schoolmaaltij den die de kinderen altijd krijgen, zullen I worden verhoogd terwijl op de lagere scholen kinderen boven de zeven jaar niet langer kosteloos schoolmelk zullen ontvangen. Goedkope melk voor alle in verwachting zijnde vrouwen wordt even eens afgeschaft, maar voortaan zullen meer behoeftige gezinnen gratis melk ont vangen. Ook kinderen op kleuterscholen blijven gratis melk ontvangen. De aankondiging dat kinderen hun steentje moeten bijdragen om de belas I tingverlaging ook voor de welgestel- den, die hierdoor grote bedragen in de schoot geworpen krijgen mogelijk te maken, ontlokte woedende protesten bij de Labouroppositie. i Het tarief voor recepten zal bijna wor den verdubbeld. De tot dusver kosteloze tandheelkundige verzoring waarvoor men evenals voor medische hulp een jaarlijkse premie betaalt komt ten einde. De patiënten zullen voortaan de helft van de kosten moeten dragen en ook meer moeten betalen voor gebitten die allang niet meer kosteloos waren, evenals voor brillen. Dit is een onver- midelijke noodgreep om de nationale ge zondheidsdienst in wezen een staats- ziekenfonds waarbij het gehele Engelse volk is aangesloten en de ziekenhuis- bouw van de ondergang te redden. Zeer arme gezinnen, waarvan de kost winner werkt, zullen met een speciale ge zinstoeslag van maximaal drie pont (27 gulden) per week worden geholpen. De door Labour opgerichte regerings organisatie die industriële fusies moet vergemakkelijken, wondt opgeheven. De nationalisatie van de havens door de Labourregering zal ongedaan worden ge I maakt. Subsidies voor kapitaalinvestering in de industrie zullen worden afgeschaft en vervangen door directe belastingaftrek, zodat industriëlen hun eigen investerin gen zullen moeten financieren. De subsidies voor de Britse produktivi- teitsraad die advies op dit gebied gaf en voor de consumentenraad worden afge schaft, hetgeen zo goed als zeker het ein- I de van deze lichamen betekent. Er komt ook een einde aan het betrek- kelijk goedkope voedsel in Engeland door de geleidelijke afschaffing van de land bouwsubsidies. Hiervoor komt een invoer heffing in de plaats, als voorloper tot Engelands mogelijke toetreding tot de EEG. Eerste stap zal zijn een invoerhef- fing op vlees en melkprodukten, maar niet op boter en kaas. Het effect daar van is becijferd op 15 percent stijging 1 van de levensmiddelenprijzen in de ko- I mende jaren. Het wegenbouwprogramma uitge zonderd rijkswegen en autosnelwegen I zal worden vertraagd. Op defensie zal in De regering heeft verder niets gezegd over BTW, waarvan bekend is dat zij invoering daarvan overweegt. Het doel van de conservatieven die de kiezer trouwens een betere toekomst hadden beloofd is hen te verlossen van de verstikkende greep van steeds hogere be lasting en het individueel initiatief te prikkelen. De achtergrond van dit alles is, dat onder Labour de belastingen met drie miljard pond (27 miljard gulden) wenden verhoogd en dat de staatsuitga ven opliepen van 42 percent tot 50 per cent van het nationale inkomen. Aan de andere kant mag echter niet worden ver geten dat Wilsons regering door harde, bepaald niet populaire maatregelen, erin slaagde het van de Tories geërfde enorme tekort op de betalingsbalans weg te wer ken, waardoor de nieuwe conservatieve regering thans meer mogelijkheden heeft tot veranderingen. Premier Heath die als oppositieleider een onmiddellijk stoppen van de golf van prijsverhogingen had beloofd zegt nu machteloos te zijn omdat de Britse econo mie zwakker blijkt te zijn dan hij had verwacht. Velen vragen zich daarom af of de belastingverlaging geen politieke stunt is inlossing van een verkiezings belofte die waarschijnlijk de doorslag gaf voor de conservatieve overwinning die moeilijk te rijmen valt met de wilde inflatie van het ogenblik. Er bestaat te vens gevaar dat het opdrijven van de AMSTERDAM. De Amsterdamse com ponist Lex van Delden is tot voorzitter be noemd van het Genootschap van Neder landse Componisten waarvan hij secre taris was ln de plaats van Jan Mul, die om gezondheidsredenen deze functie heeft moeten neerleggen. Secretaris is nu gewor den Nico Schuyt. kosten van levensonderhoud het chro nisch stakingsgevaar, waaraan Engeland al jaren lijdt, nog zal verergeren. Ook blijft het de vraag of de bedroe vende geestesgesteldheid in een groot deel van de Britse industrie, met als ge volg een teleurstellende economische economische groei, door dit financiëel ge goochel opvallend zal veranderen. Maar er is ook een kans dat er door de nieuwe psychologische aanpak een einde komt aan de algemene verlamming waarmee het Britse bestaan heeft te kampen. (Van onze correspondent) NAARDEN Het Comeniusmuseum in Praag heeft een expositie over Come- nius voorbereid, welke in het Comenius- Museum in Naarden zal worden gehou den. Op 15 november zal de 300ste sterf dag worden herdacht van Jan Amos Co- menius, de grote Tsjechische theoloog, pedagoog en politicus, die in Amsterdam overleed en in de vestingstad werd be graven. Het materiaal van deze expositie zal begin november in Naarden aanko men. In ons land zal aandacht worden be steed aan de herdenking. De gezamen lijke kerken van Naarden houden op 15 november bijvoorbeeld een Comenius- herdenkingsdienst. Diezelfde dag zal in de Amsterdamse Amstelkerk ook een her denkingsdienst worden gehouden, v/aar prof. dr. J. M. van de Linde een referaat zal houden. Leden van de Evangelische Broedergemeente zullen verder op zon dagmorgen 15 november naar Naarden komen om daar een krans te leggen. Het Comenius-Museum in Naarden heeft op 13 en 14 november geleerden en geïnteresseerden uit Hongarije en di verse andere landen uitgenodigd. Regel matig heeft het Naardense museum (en mausoleum) overigens bezoek van Tsje chen en Slowaken. Will Barnard heeft een voorspel voor de NCRV gemaakt, ge baseerd op werken van Comenius. Het Comenius-Museum van Naarden heeft op zijn beurt medewerking gegeven aan de totstandkoming van exposities in Tsjechoslowakije, Zweden en Bulgarije. ADVERTENTIE WONINGINRICHTING Alkmaar, Limmerhoek 25 (Verl. Laat), tol. 21013 IJmulden, Marktplein 21, tel. 19120). Modelwoning, Heemskerk, Luxemburglaan 243 Altl|d volop parkeerruimte EUROPA MEUBEL

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11