Kamer aanvaardt Wet ter Bescherm ing Privacy Politieafvaardiging voor tweede keer bij ministers Gemeentekorpsen worden doorgelicht Alarmoefening geslaagd Einde van een kerk i Oosterschelde bedreigd Nederlander in DDR vrijgelaten Samenspraak nodig met Te veel studenten sociale wetenschappen VANDAAG ONZE HERFSTPRIJSVRAAG ZONDER STEUN VAN OPPOSITIE Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten U itkering-ineens in verband met overbelasting Kamervragen over toelating van Portugezen ZESTIEN KILO SPRINGSTOF GESTOLEN Kamervragen over giftransport op de Rijn VN-afgevaardigde ir. Cornelissen over apartheid: NOODTOESTAND BIJ FACULTEITEN Ontsnapten uit Rekken over de grens gevlucht? WERKGROEP: WOENSDAG 28 OKTOBER 1970 Haagse motie de HERENkleding speciaalzaak voor iedere leeftijd VOOR OPA VOOR VADER VOOR ZOON („Young Men") VOOR KLEINZOON 1 rPM Zie voor de spelregels Haarlems Dagblad/IJmuider Courant/ Beverwijkse Courant van dinsdagavond 27 oktober. r 4 N ADVERTENTIE Dringt direct door tot aan de haard van de pijn TJeumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG PvdA, CPN, PSP en PPR hebben gistermiddag in de tweede Kamer hun steun onthouden aan de wet ter bescherming van de persoonlijke le venssfeer. De vier fracties zjjn er overi gens net als de andere partijen van overtuigd dat het dringend nodig is straf bepalingen te scheppen om deze bescher ming van de privacy te waarborgen. Ze zijn echter van oordeel dat de controle op het juist toepassen van de wet en met name ten aanzien van inbreuk die de over heid mag maken te gering is. De heer Wiebenga (PSP) sprak in dit verband zelfs van „onzindelijke middelen". Het wetsontwerp haalde in de Twee de Kamer toch een meerderheid zodat het na aanvaarding van de Eerste Kamer en afkondiging in het Staatsblad voortaan verboden zal zijn telefoongesprekken af te luisteren, andere gesprekken met tech nische hulpmiddelen af te luisteren en beelden te maken van personen die zich in een besloten ruimte bevinden. Voor de staat is op deze regels een uitzondering mogelijk als het om de veiligheid van de DEN HAAG. Dinsdag hebben de mi nisters van Binnenlandse Zaken en Ju stitie opnieuw een gesprek gehad met de vertegenwoordigers van de politievakor ganisaties. Het eerste gesprek had plaats op 1 september, nadat de minister van Binnenlandse Zaken in een brief aan de burgemeesters van gemeenten met ge meentepolitie had gewezen op de veront rusting bij de politieorganisaties over de bijzondere risico's bij de uitoefening van de politietaak. De minister gaf de burge meesters in overweging zich alvast te beraden op het „doorlichten" van hun korpsen. De Rijkspsychologische dienst zal een opzet maken voor deze „doorlich ting." De ministers hebben zich bereid ver klaard na te gaan, in welke mate er aan leiding bestaat in verband met de in dit jaar gebleken overbelasting van het poli tiepersoneel te komen tot een uitkering ineens aan dit personeel. Een beslissing hierover zal in november worden geno men. De ministers zijn voorts bereid met de DEN HAAG. De Tweede-Kamerle den drs. Wiebenga (P.S.P.) en drs. Voogd (P.v.d.A.) hebben de minister van Justi tie gevraagd welke criteria hij aanlegt bij het al dan niet verlenen van een ver blijfsvergunning aan Portugezen en van de status van verdragsvluchtelingen aan Portugezen. Beide Kamerleden verlangen van de minister een volledig inzicht in de pro cedure, die wordt gevolgd wanneer een vreemdeling een erkenning als verdrags vluchteling heeft aangevraagd. Zij vragen minister Polak te bevesti gen dat het vaak maanden duurt voordat er na aanvraag een verblijfsvergunning aan Portugezen wordt verleend of gewei gerd en ook dat het maanden kan duren voordat er na aanvraag een beslissing over een eventuele erkenning als ver dragsvluchteling bekend wordt gemaakt Ook wensen deze vraagstellers een in zicht in het aantal Portugezen dat tot op heden aan de grens is tegengehouden of door de politie is uitgewezen, waarbij zij dit antwoord ook betrokken willen zien op personen van Tsjechische nationaliteit. DEN HAAG. De alarmoefening voor reserve- en dienstplichtig personeel, die maandag werd ingezet met als voornaam ste doel na te gaan hoe snel, via radio en t.v. opgeroepen militairen op hun plaats van bestemming zijn, is volledig geslaagd, aldus de leiding van de oefe ning. Van de 143 met klein verlof zijnde mi litairen van het elfde pantser-infanterie- bataljon, die zich, nadat maandagmiddag om vier uur de Hilversumse radiozenders de oproep voor de eerste maal hadden uitgezonden, zo snel mogelijk in de Sak- sen-Weimar kazerne in Arnhem moesten melden, hebben er zich honderdveertig binnen de gestelde termijn gemeld. Slechts van drie man werd niets verno men. 1 politievakorganisaties na te gaan in wel ke mate er sprake is van een bijzondere verzwaring van de taak van de politie. Met de organisaties zijn de ministers van oordeel dat het intern overleg bij de politie zo goed mogelijk dient te zijn. De minister van Binnenlandse Zaken stelt er prijs op dat voor zover nog niet aan wezig dienstcommissies bij de gemeen telijke politiekorpsen worden ingesteld. De minister van Justitie zal overgaan tot instelling van dienstcommissies bij onder delen van het Korps Rijkspolitie. De Haagse Centrale van Politle-organi- saties heeft dinsdagavond tijdens een ver gadering besloten een motie te sturen aan minister Beernink van Binnenlandse zaken naar aanleiding van het politie-op- treden tijdens de mars van een groep Zuid-Molukkers naar het Huis van Be waring in Scheveningen op 26 september. De 600 aanwezige leden van de Haagse politie zeggen in deze motie niet op de hoogte te zijn van de „oorzaak van het falen van het politie-optreden tijdens de ze mars, tengevolge waarvan 21 collega's werden mishandeld." Ze geven uiting aan hun ongerustheid over het uitblijven van inlichtingen over de omstandigheden die tot dit falen hebben geleid en menen dat de onrust en ontevredenheid hierover in het korps kunnen worden weggenomen door volledige openheid. Als dat nog niet gebeurd is, vragen ze de minister alsnog een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden en ver antwoordelijkheid voor dit politie-optre den. In de motie wordt minister Beernink verzocht de uitslag van het onderzoek en een duidelijk regeringsstandpunt aan de Centrale van Politie-organisaties mee te delen. De Haagse politie dringt voorts aan op het onmiddellijk beschikbaar stellen van gelden voor de aanschaffing van mate riaal om aan „soortgelijke calamiteiten" het hoofd te kunnen bieden. Ook vragen zij om „een adequate aanpassing op kortst mogelijke termijn van de sala riëring, gezien de geconstateerde ver zwaring van aan de politie opgedragen taken." Tijdens de demonstratieve mars van enkele honderden Zuid-Molukkers in sep tember kwam het tot een treffen tussen politie en betogers. De Zuid-Molukkers demonstreerden bij het huis van bewa ring in Scheveningen, waar de bezetters van de woning van de Indonesische am bassadeur in Wassenaar in voorarrest worden gehouden. staat gaat. Met toestemming van 'enkele in de wet met functie genoemde ministers kan inbreuk op deze regels worden ge maakt. De vier oppositiepartijen vonden juist dat hierbij niet voldoende controlemoge lijkheid voor het parlement aanwezig is De PvdA wilde door middel van een amen dement van de heer Franssen dat de voor zitter van de Tweede Kamer uitdrukkelijk van iedere inbreuk door de overheid op de hoogte wordt gesteld. Slechts PvdA, PSP, PPR en Boerenpartij stemden hier voor. Overeenkomstig een amendement- Geurtsen (VVD) werd nu in de wet vast gelegd, dat de lastgeving slechts kan gel den voor de duur van ten hoogste drie maanden en wordt de last gegeven aan het hoofd van de Binnenlandse Veilig heidsdienst (BVD). De Kamer verenigde zich met het voor stel Franssen om strafbaar te stellen het vervaardigen van een „afbeelding" door bijvoorbeeld televisie-camera's in waren huizen en andere winkels en in café's en in restaurant, zonder dat de aanwezigheid van dit technisch hu'pmiddel is kenbaar gemaakt. Ook minister Polak van Justitie verklaarde zich akkoord met deze aan vulling op de wet. Ook verworpen werd een amendement van mej. Goudsmit (D'66) waarin afluis teren door de overheid slechts mogelijk zou zijn na goedkeuring door de rechter commissaris. Behalve D'66 steunde slechts de PSP dit voorstel. Het verwerpen van dit amendement was voor D'66 reden tegen dit onderdeel van de wet te stemmen. ADVERTENTIE dat uitstekend passende kos tuum in gedekte kleuren, met en zonder vest, v.a. ƒ210. dat „BRIXON" kostuum, altijd correct gekleed, exclusieve dessinering, perfecte pasvorm, vanaf f 245. een dynamisch en eigentijds pak, in het slanke silhouet, toch goed passend, met een eigen image, modern gedessineerd of uni vanaf ƒ189. („Junior Men") geen kostuum, maar een leuke vlotte broek met bijpassend shirt of kabel-trui en/of body col Bij DOUWMA gaan alle MANNEN goed gekleed. Gen. Cronjéstraat 44 - Haarlem Telefoon 25 46 79 (Van onze correspondent) DEN HAAG. De politie heeft nog geen spoor gevonden van de dieven, die uit een betonnen bunkert je op het terrein van het aannemersbedrijf De Jong en De Wilde in Loosduinen zestien kilo spring stof hebben gestolen. Verdwenen zijn 125 staafjes springgela- tine en 200 ontstekers met ontstekings draad. De springstof lag opgeslagen in een be tonnen bunkertje, omgeven door een hoog hek. De dieven hebben deuren van de bunker opengewrikt. De sloop van de St., Willibrorduskerk in Amsterdam is nog steeds in volle gang. De sloop moet als het ware met de „hand" gebeuren, omdat het te gevaarlijk is om het bouwwerk op te blazen. DEN HAAG. De afsluiting van de Oosterschelde vormt een ernstige bedrei ging van dit minst aangetaste zeewater milieu van Nederland. Het gevaar dat een toekomstig Zeeuws meer een dood water wordt, is niet denkbeeldig. Deze konklusie trekt de studiegroep Ooster schelde in een brochure waarin gewezen wordt op de dreigende biologische ver arming van deze Zeeuwse zeearm. De studiegroep meent dat een verwach te verzoeting- op korte termijn een mis rekening is geweest. De geweldige zout- concentraties op grote diepten in het Oosterscheldebekken (de Roompot bij voorbeeld is bijna 50 meter diep) zullen na afsluiting nooit verzoeten. Er zullen twee verschillende waterlagen ontstaan: een zoetwaterlaag en daaronder grote zoutwaterkommen. Dit heeft grote nade lige gevolgen voor de biologische situatie. De ontzilting van het zuidelijk deltabek ken zal, voorzover dit mogelijk zal blij ken door middel van water uit de Rijn bewerkstelligd moeten worden. „Maar hierover horen wij alleen maar veront rustende berichten", aldus de studiegroep. DEN HAAG. Vanuit de P.v.d.A.. fractie in de Tweede Kamer heeft de mi nister van Verkeer en Waterstaat dins dag de vraag gekregen of er al overleg gaande is tussen de regeringen van Ne derland en West-Duitsland en andere Rijnoeverstaten, ten einde tot een ge meenschappelijke regeling over het transport van gevaarlijke casu quo gif tige stoffen op de Rijn te komen. In dit verband wijzen de Kamerleden Van Thijn en Oele op de mededeling van de Nederlands-Duitse Kamer van Koop handel, waarin wordt vermeld dat de re gering van Noordrijn-Westfalen zich zal wenden tot de bondsregering met een voorontwerp van wet ter voorkoming van gevaren bij het transport van derge lijke stoffen op Duitse binnenwateren, in het bijzonder de Rijn. Zo dit overleg nog niet gaande is drin gen deze Kamerleden er op aan stappen te doen om een dergelijke internationa le regeling tot stand te brengen. BERLIJN (AP) Een woordvoerder van de Nederlandse militaire missie in Berlijn heeft dinsdag bekend gemaakt dat Frans Feddema, een Nederlander die in West- Berlijn woont, verleden week door Oost- Duitsland uit gevangenschap is ontslagen. De heer Feddema werd in september 1969 gearresteerd en later veroordeeld tot 15 maanden wegens hulp die hij zou heb ben verschaft aan Oostduitsers die naar het westen wilden vluchten. Twee maanden voor zijn straftijd afliep is hij vrijgelaten. De woordvoerder verklaarde dat een Nederlander in Oost-Duitsland nog moet terechtstaan wegens een verkeersdelict. Zijn naam werd niet genoemd. Naar Kenia. Op uitnodiging van de Ke- niase regering brengt de minister van ontwikkelingshulp, drs. Udink, een of ficieel bezoek van 5 dagen aan Kenia. Hij zal daar spreken over Nederlandse ontwikkelingsbijstand en over de mo gelijkheden van verdere vestigingen van Nederlandse bedrijven en het investeren van Nederlands kapitaal. NEW YORK De Nederlandse regering verwerpt zowel het beginsel als de praktijk van de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek als een schending van de rechten van de mens. Hieraan kan slechts een einde worden gemaakt door eefl voortdurende en ge- duldigde samenspraak met de Zuidafrikaanse regering, aldus heeft de Nederlandse afgevaardigde in de speciale commissie van de VN-assemblee, ir. P. A. M. Cornelissen, dinsdag verklaard. Gezamenlijke actie tegen deze duidelij» ke en voortdurende schending van de mensenrechten dient te worden onderno men in het kader van de Verenigde Na ties en in overeenstemming met de voor zieningen van het handvest. Een derge lijke actie mag geen onnodige belemme ring zijn voor afzonderlijk optreden van een lid van de volkerenorganisatie. Verdergaande isolering van Zuid-Afrika zal er niet alleen toe leiden dat Zuid- Afrika zich wat zuidwest-Afrika betreft nog krachtiger op het eenmaal ingeno men standpunt vastlegt, het zal ook ten aanzien van de apartheidspolitiek tot re sultaat hebben, dat het blind blijft voor de meest essentiële beginselen van de ADVERTENTIE DEN HAAG. De voorzitters van de faculteiten der sociale wetenschappen aan de Nederlandse universiteiten zijn tot de conclusie gekomen dat op korte termijn een aantal principiële beslissingen geno men moet worden om het hoofd te bie den aan problemen veroorzaakt door de zeer sterke groei van het aantal studen ten. In een brief aan de minister van Onderwijs en Wetenschappen schrijven zij dat het niet langer meer mogelijk is voor deze noodsituatie voorlopige voor zieningen te treffen. Het ligt namelijk niet in de verwachting dat binnen afzienbare tijd een eind zal komen aan de „dispro portionele groei" van de faculteiten der sociale wetenschappen. Er is een situatie ontstaan die onaan vaardbaar is, aldus de briefschrijvers, en waarvoor zij niet langer de verantwoor delijkheid willen dragen. Zij menen dat de beslissingen niet genomen kunnen wor den door de instellingen van wetenschap pelijk onderwijs, aangezien dit primair een aangelegenheid is van de regering en volksvertegenwoordiging. De onderge tekenden achten het onjuist dat de conse quenties van een bepaald beleid of van het achterwege blijven daarvan, steeds op de universiteiten worden afgewenteld Op korte termijn dient volgens hen een duidelijke beslissing te worden genomen waardoor ook voor het wetenschappelijk onderwijs een vaste verhouding zal ont staan tussen aantallen studenten en mid delen (personele en materiële voorzie ningen), zoals deze voor alle vormen van onderwijs bestaan. Slechts op deze wijze kan de bestaande noodsituatie worden doorbroken. Om deze noodzakelijk geach te koppeling te realiseren denken zij op korte termijn bijvoorbeeld aan het limi teren van het aantal studenten, hetzij door van te voren het aantal toe te laten stu denten te bepalen (numerus fixus) hetzij door selectie vóór, tijdens de studie, of door minder intensief onderwijs te geven, d.w.z. het blijvend aanvaarden van een veel lagere norm voor docenten én tenslotte het oprichten van para'lel-faculteiten. Op langere termijn zou overwogen kunnen worden het feitelijk bestaande numerus fixus bij de sociale academies en andere vormen van tertiair, niet-universitair on derwijs op te heffen, oprichting van ge heel nieuwe hogescholen voor maatschap pijwetenschappen, een andere vorm van financiering bijvoorbeeld door studenten en afgestudeerden een grotere bijdrage te laten leveren aan de kosten van het wetenschappelijk onderwijs en differen tiatie van dit onderwijs in iie zin dat er naast de huidige vijf- en zes-jarige op leidingen ook andere opleidingen komen die anders gericht zijn. Ook zijn er nog andere oplossingen denkbaar, bijvoorbeeld meer kapitaal-in tensieve vormen van onderwijs. De voor keur van de ondertekenden gaat niet uit naar de numerus fixus, maar naar een combinatie van andere genoemde oplos singen. Zij noemen de afwijzing van de numerus fixus in het verleden door rege ring en Kamer sympathiek, maar menen dat daar dan ook de verantwoordelijkheid ligt voor de gevolgen daarvan. De kernoorzaak van de problemen waarvoor de faculteiten zich geplaats zien is de snelle absolute en relatieve toeneming van de aantallen studenten die zich elk jaar aanmelden. Weliswaar heeft ook in andere faculteiten de feitelijke toename voortdurend de gemaakte ra mingen overtroffen, maar dit geldt wel in het bijzonder voor de faculteiten der sociale wetenschappen. Het aantal studenten in de sociale we tenschappen nam van 1959 tot 1969 toe van bijna 3.700 tot bijna 15.700, een stij ging tot ruim 420 percent, het toaal aan tal studenten in Nederland steeg in deze periode tot 248 percent. In 1959 maakten de studenten in de so ciale wetenschappen 9,8 percent uit van alle studenten in Nederland, in 1969 was dit gestegen tot 16.8 percent. Daarbij ontstond een steeds ongunsti ger wordende verhouding tussen aantal studenten en beschikbare middelen, met name wat de personeelsvoorziening en de huisvesting betreft. moderne internationale samenleving. Doeltreffend gezamenlijk optreden, in welke vorm dan ook, zou onmogelijk wor den. „Ons inziens is het van het grootste belang contact met Zuid-Afrika te onder houden, niet alleen in het officiële vlak, maar in het bijzonder met de kerken de pers, jeugdorganisaties en andere groe pen die de publieke opinie wellicht kun nen duidelijk maken dat de apartheids politiek van onjuiste beginselen uitgaat", aldus ir. Cornelissen. Dergelijk afzonderlijk optreden zal ze ker resultaat hebben, aldus de Neder landse afgevaardgde. Sprekend over gezamenlijk optreden verklaarde ir. Cornelissen dat Nederland het voorstel steunt, een bureau van een hoge commissaris voor de mensenrechten op te richten. De bestaande VN-instellin- gen die zich bezig houden met toezicht op de naleving van de rechten van de mens beschikken slechts over beperkte midde len om de toepassing te verzekeren van de diverse besluiten die de VN hebben genomen. REKKEN. De Nederlandse en de Duitse politie hebben gisteren vergeefs gezocht naar de drie mannen, die zoals gisteren werd bericht, in de nacht van maandag op dinsdag zijn ontvlucht uit de Rekkense Inrichtingen, waar zij ver pleegd werden omdat zij ter beschikking van de regering zijn gesteld, wegens ver mogensdelicten. De ontsnapping volgde, nadat het drie tal agressief was opgetreden tegen het paviljoenshoofd en brand had gesticht in het dagverblijf van het paviljoen. De drie mannen werden zelf door de brand ingesloten. Na overleg met de rijks politie werd besloten het drietal naar bui ten te brengen. Op het moment, dat een buitendeur geopend werd, rende het drie tal in de duisternis weg. Vermoed wordt dat zij over de op één kilometer afstand gelegen grens met Duitsland gegaan zijn. Daarom werd de Duitse politie ingelicht. Een politiespeurhond raakte in de nacht het spoor kwijt. Een onderzoek wees uit, dat de drie mannen drie flessen cognac leeggedronken hadden. De schade aan het dagverblijf beloopt enkele tienduizenden guldens.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2