SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJ tegr°ndslmm(/e/^ r± <b 6 Puzzel van de week Goed licht, allicht' mco Waterschap Bergen egen concentratie Aanvoer van kantjesharing in 1970 gestegen VRIJDAG 30 OKTOBER 1970 Verknipt Voetbal op TV F.G. Haarlem „Martelingen'" Produktschap: VACHT-, SUÈDE- en LEDER-KLEDING „BRANDENBURG" DO UW M A DOUWMA DOUWMA Applaus voor een Map w VERKEERSACTIE Hoeveel kazen zou de eerste prijs zijn? niet vergeten... Frico eten ADVERTENTIE Hoe verknipt kan een mens worden? De redenering van de heer Knigge, vee arts en oud-SSer volgt merkwaardige pa den. Indien wij (de niet-NSBers dus) de oorlog verloren zouden hebben zou de SS en daarmee meneer Knigge hoog te paard hebben gezeten. We leefden dan onder een NSB-regering en, redenerend als de heer Knigge, dat zou dus de „goede" rege ring zijn, dankzij het recht van de sterk ste. Dit zou dan de volgende zaken im pliceren: De moord op de miljoenen Joden, zi geuners en anderen is juist, goed en prak tisch geweest. Het meeheulen met een in- en aanval lende vijand is dankzij het winnen van die vijand een godgevallig werk. De Blut und Boden-theorie wordt in alle ernst aanvaard als de Grote Waarheid. En meneer Knigge zich nog steeds ver bazen wat die gekke Hollanders toch tegen hem en zijn trawanten hebben BOB TADEMA SPORHY, Heemstede Nu voor de zoveelste keer „voetbal- minnend" Nederland een voetbalwedstrijd door de neus is geboord, dient hier nu eens een definitief halt te worden toege roepen aan hen die hiervoor verantwoor delijk zijn. Hier worden n.l. door K.N.V.B. en de desbetreffende club(s) machtmidde len gebruikt welke niet thuis horen in een democratisch geregeerd land. Gehandi capten, oude van dagen, zieken, minder draagkrachtigen die ver moeten reizen enz., met niets en niemand houden zij rekening. Veel kan er over geschreven worden doch nergens trekken zij zich iets van aan. M.i. is het wenselijk dat hier van regeringswege iets aan gedaan wordt. Is het zo, dat bij de kortelings gemaakte overeenkomsten tussen de NOS en de K.N.V.B., wedstrijden Europa-cup I, II e.d. betreffende zijn uitgesloten? Zo niet dan doet mij deze handelswijze sterk aan „oplichting" denken. Duidelijk dient hier gesteld te worden dat een kleine belangengroep hun belangen laat prevaleren boven de belangen van de kijkers die jaarlijks 75,— betalen voor kijk- en luistergelden en bij wier gratie genoemde kleine belangengroep het leven heeft, aangezien het overgrote deel van deze kijkers eveneens een lidmaatschap heeft van de K.N.V.B. en/of van de des betreffende sportverenigingen. M.i. moet het mogelijk zijn dat tussen NOS enerzijds en de K.N.V.B. en clubs anderzijds een overeenkomst wordt ge sloten, voor het uitzenden van voetbal evenementen, zonder dat K.N.V.B. en/of clubs het recht hebben bepaalde uitzen dingen te verbieden. Om te voorkomen dat hier onmogelijke eisen gesteld worden zal het noodzakelijk zijn dat deze over eenkomst met regeringsbemiddeling tot stand komt. Om de regering te kunnen aantonen dat dit de enige juiste weg is om tot een voor i ieder aanvaardbaar resultaat te komen is j het noodzakelijk hen erop te wijzen dat bij ons allen dit probleem leeft. U kunt derhalve uw instemming met| deze zienswijze betuigen door een kaart te sturen met uw handtekening aan een der hieronder volgende adressen, welke dan ter bestemder plaatse zullen worden gedeponeerd. TH. JANSEN, Amstelveen. A. VAN STRIEN, Haarlem. In de krant van 20-10 lazen wij een 2-tal publicaties, naar onze mening in strijd met de werkelijke toedracht. I. Ontslag A. de Zwaan. De heer de Zwaan, reeds vele jaren als administrateur in onze vereniging werkzaam, toonde door zijn houding reeds geruime tijd dat hij grieven had. Teneinde de goede verhoudingen te herstellen, en de Heer de Zwaan in de gelegenheid te stellen zijn grieven in het bestuur door te spreken werd hij op 30-9 schriftelijk uitgenodigd contact op te nemen met de Algemeen Voor zitter of het Algemeen Bestuur. In zijn antwoord op 3-10 komt hij nau welijks op de inhoud van dit schrijven terug, doch deelt hij mede, zijn werk zaamheden als administrateur op 1 no vember te beëindigen. Een poging om een overdrachtsvergadering te beleg gen, stuit daarna af op een weigering van de Heer de Zwaan, die slechts be reid bleek, de in zijn beheer aanwezige bescheiden, in de bestuurskamer te de poneren. Nadat de inmiddels aangetrokken op volger zich voor informaties tot de Heer de Zwaan wendt, bericht l.g. aan de pers dat hij van zijn opvolger moet horen, van zijn functie ontheven te zijn. Hoewel de jarenlange toegewijde arbeid van de Heer de Zwaan door het Algemeen Bestuur in hoge mate wordt gewaardeerd, is het naar de mening van het Algemeen Bestuur een plicht, een onjuiste voorstelling van zaken recht te zetten. Overigens wordt het, door het Bestuur ten zeerste betreurd, dat interne me ningsverschillen op deze wijze naar buiten zijn gekomen, te meer daar een zijdig de mogelijkheid werd geblok keerd, in een open gesprek meningS' verschillen uit de weg te ruimen. Het is begrijpelijk dat de heer Alfrink zich medemenselijk toont door te sugge reren dat er in Brazilië priesters worden gemarteld! Het is echter onbegrijpelijk dat hij eerst niet de hand in eigen boezem steekt en toelaat dat vele priesters in zijn eigen Nederlandse Kerk geestelijk gemarteld worden, omdat zij het ware geloof niet meer mogen prediken en gedwongen wor den aan de Utrechtse dictatuur van de afbraak mede te werken. A. N. v. d. VELDT, Haarlem. ADVERTENTIE 2. Strafzaak G. Peijs. Het bericht, als zou aan spelers een geheel of gedeeltelijk spreekverbod zijn opgelegd, is onjuist. Wij hebben aan de redactie van dit blad het rondschrij ven van het Algemeen Bestuur, gericht aan alle bestuursleden, officials en spelers toegezonden, waarin duidelijk wordt gewezen op het schadelijk effect voor de vereniging, indien in inter views kwetsende opmerkingen worden gemaakt over scheidsrechters, spelers en officials van de tegenpartij, of het beleid in andere verenigingen. Het rondschrijven werd uitgestuurd, om dat de ervaring in een aantal gevallen ons hiertoe dwong. Nadrukkelijk werd in dezelfde brief erop gewezen, dat een open contact met de pers, door het Algemeen Bestuur op prijs wordt ge steld. H. ARNOLDY. Heemstede (Lid Algemeen bestuur HFC Haarlem) Naschrift redactie: In het zelfde rondschrijven, in één van de laatste alinea's wordt gezegd, dat het bestuur passende maatregelen zal ne men mocht een van de leden van Haar lem alsnog verzuimen zijn mond te hou den over dergelijke zaken. Achteraf heeft de voorzitter van Haarlem de heer Hut erkend dat juist deze alinea wel eens misverstanden zou kunnen wekken. In deze rubriek worden brieven opgeno men, die met uitdrukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toege- zonden; voorwaarden tot publikatie zijn: 4c Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang to zijn beschouwd. 4c De inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaat». (Dus geen pseudo niem of initialen). 4c De brief moet gesteld zijn in behoor lijk Nederlands en in begrijpelijke, be knopte vorm. 4c De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. 4c Opneming van eeo bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN. Het Waterschap Bergen heeft in een brief aan de leden van Pro vinciale Staten de concentratie afgewezen van 23 waterschappen in Noord-Kenne merland. Bij deze concentratie is ook be trokken de Polder De Uitgeester- en Heemskerkerbroek. In de brief, die ook gestuurd is aan de betrokken waterschappen, klaagt het Waterschap Bergen, dat Gedeputeerde Staten zich nooit rechtstreeks met het voorstel tot concentratie tot dit water schap hebben gewend en dat het zelfs niet officieel in kennis is gesteld van het besluit van Provinciale Staten. Het wa terschap meent, dat men met de concen tratie van acht polders in januari 1966 reeds ver genoeg is gegaan, althans voor een belangrijk aantal jaren. Verder neent men, dat alle werk en kosten voor Je huidige concentratie meer verant woord zijn, indien het waterschap ook als zodanig langer kan functioneren. Het be stuur ziet in het algemeen weinig heil in verdere concentratie en vindt, dat G.S. meer tot het nieuwe plan zijn gekomen omwille van de concentratiegedachte op zichzelf dan om de belangen van de in gelanden te dienen. RIJSWIJK, (ANP). De voorzitter van het produktschap voor vis en vispiro- dukten, drs. D. J. van Dijk, heeft don derdagmiddag in de in Rijswijk gehouden bestuursvergadering gemeld dat de aan voer van consumptiegarnalen in septem ber 789 ton bedroeg voor een waarde van f 1.568.000. In september 1969 was de aanvoer 632 ton voor een waarde van 1.027.000. De gemiddelde prijs bedroeg nu 1,99 per kg. tegen 1,63 in septem ber van het vorig jaar. Van het begin van de teelt 1970 tot en met 22 oktober van dit jaar bedroeg de aanvoer van gezouten haring 194.504 kant jes. In dezelfde periode van de teelt 1969 was de aanvoer 184.624 kantjes. Ondanks deze toeneming is er nog een groot te kort, zodat zowel van rederszijde als door de zuivere handel veel haring wordt ge ïmporteerd. Ook de uitvoer, vooral naar West-Duitsland is groter dan vorig jaar. Over de heffing ten behoeve van de televisiereclame waren enkele brieven binnengekomen, in hoofdzaak van impor teurszijde. Men vond het niet juist dat de televisieheffing bij invoer twee pro mille van de waarde moet gaan bedra gen. Men zou dit, evenals bij aanvoer gesteld willen zien op twee cent per kist van 50 kilogram. Daar dit niet veel ver schil zal gaan uitmaken op het totaal be drag aan inkomsten en men na discussie van het standpunt uitging „gelijke mon niken, gelijke kappen," werd besloten de heffing voor alle vissoorten, zowel bij aan voer als bij import, te stellen op vier cent per honderd kilogram. De begroting 1971 werd goedgekeurd, hoewel nogal wat bezwaren werden ge maakt tegen de voorgestelde verhogingen van de heffingen, zowel bij aankoop als bij invoer. De begroting sluit met een tekort van 146.200 gulden. Naar Japan. Op 5 november vertrekt van Schiphol het Nederlandse team jonge vaklieden, dat ons land zal vertegen woordigen op de internationale beroe penwedstrijden in Tokio. Het Neder landse team bestaat uit één meisje en 26 jongens. Het is het op één na grootste team dat uit Europa naar Japan gaat ADVERTENTIE in iedere gewenste lengte. NATUURLIJK BIJ Telef. 0 23 31 07 66 De grootste speciaalzaak in LEDER en SUÊDE KLEDING Ziilstr. Haarlem ADVERTENTIE Electrotechnisch Bureau Oosterduinweg 20 IJmuiden Telefoon 1 34 05 Licht- en krachtinstallaties Nieuwbouw en onderhoud. Service en storingen binnen 24 uur. Horizontaal: 1. jongensnaam; 3. land in Europa; 10. lidwoord; 13. plaats in Overijsel; 15. rivier in Frankrijk; 16- spil; 18. pers. vnw.; 19. plaats in Duitsland; 21. steensoort; 22. tegen; 24. ijle stof; 26. troef kaart; 28. broeikas; 30. mil. rang (afk.); 31. oosterse titel; 33. uitschot; 35. helder; 36. de oudere (afk.); 37. afstandsmaat (afk); 38. vlaktemaat; 40. windrichting (afk.) 41. wilde haver; 43. dus (Eng.); 44. deel v. e. kooi; 47. grondtoon; 48. inhoudsmaat (afk.); 49. noodsein (afk.); 50. welwillende lezer (lat. afk.); 51- zangnoot; 52. ruime; 54. wa ter in Friesland; 55. Sociaal Economische Raad (afk.); 56. onder-off. (afk.); 57. voor zetsel; 58. lidw.; 59. groot water; 60. be grip; 62. uitroep; 64. hemellichaam; 66. godin; 68. snijwerktuig; 70. titel (afk.); 71. deel v. d. mond; 73. meisjesnaam; 75- stof- een begrip voor service, garantie en korrekte bediening voor het „BRIXON" kostuum (exclusief voor Haarlem) kostuums met het predikaat „altijd korrekt gekleed zijn", kostuums met exclusieve dessinering. brengt voor de „YOUNG MEN" juist die range eigentijdse en per sonality kostuums waarin alleen hij zich thuisvoelt. Helemaal afgestemd op de huidige mode, soms een tikje vooruitlopend. heeft ook die bijpassende overhem den in de juiste kleuren alsmede die rake kollectie zelfbinders met pochet. Gen. Cronjéstraat 38-44, tel. 254679 Haarlem Gerechtigheid! de wereld hongert en dorst naar gerechtigheid, maar wat is dat eigenlijk? Voor de één: niet hij in een Rols Royce, maar ik. Voor de ander: geen terreur verdra gen, maar terreur uitoefenen. En voor sommigen misschien: een goed loon, een goed huis, een beetje vrij heid en een geruste oude dag. Maar dat ligt allemaal toch wel heel dichtbij een beter loon dan de ander, een beter huis dan de buurman, een vrijheid ten koste van andermans vrijheid en een verzorgingsflat waar in niet zomaar iedereen welkom is. Toch is er ook echte gerechtigheid. Onvervalste, oorspronkelijke gerech tigheid van de beste soort, zoals die in de vermakelijke droom van een jodenjongen in het vaderlandse leger van 1939. Ik zal u die droom ver tellen. Hij heette Daniëlson of Davidson, dat kan ik me met de beste wil niet meer herinneren. Wel zie ik zijn facie nog voor me, zijn beperkte ge stalte in dat afschuwelijke veldgrijs van die dagen. Hij keek boven zijn stijve lakense uniformkraag uit alsof hij bangelijk over een schutting loer de naar mogelijke bloedhonden. Er waren bloedhonden in het derde re giment veldartillerie, eerste afdeling, oorlogssterkte. Er was een bloed hond die ik me even duidelijk her inner als de jodenjongen: kapitein B., wiens naam niet volledig uit mijn pen wil en die ik daarom de genade van de anonimiteit bewijs, ofschoon hij nooit enige genade waardig is geweest. Kapitein B., met witte handschoenen ten teken dat hij van de Koninklijke Militaire Academie kwam om in die tijd van oorlogsdreiging zijn kwali teiten te velde aan de vaderlandse veiligheid te wijden. Een massale renek, wiens gezicht glom van trots over het feit dat er ene kapitein B. op de wereld kon bestaan. Een man die in zijn gepoetste laarzen met de rinkelende siersporen altijd wijde passen nam om het rinkelen te ver sterken. Een soort fanaat of dolle dries in uniform, die 1939 beschouw de als het jaar van zijn persoonlijke triomf, waarin hij zou kunnen laten zien wat kapiteins van de Academie met slemielerige recruten kunnen doen, mits die kapiteins uit het B- hout gesneden waren. Natuurlijk trok Daniëlson of Da vidson al meteen zijn aandacht. Op een of andere geheimzinnige manier was Daniëlson korporaal geworden. Hij begreep er zelf wel het aller minste van, want op zijn gezicht stond voortdurend de kwellende vraag getekend hoe het mogelijk was dat hij bij zijn geboorte niet als on bruikbaar was afgevoerd. Dat gezicht was dus altijd bijzonder droevig en onzeker. Was het een wonder dat zoiets kapitein B. prikkelde? Droevig en onzeker! Die woorden werden op de Koninklijke Academie niet ge bruikt, noch gekend. En kapitein B. nam zich voor, de mobilisatie en de daarop misschien volgende oorlogs tijd te gebruiken om van Daniëlson geestelijk hetzelfde wrak te maken als hij uiterlijk al scheen te zijn. De kleine korporaal werd opge jaagd tegen de troep alsof hij een politiehond was. De opdrachten van kapitein B. aan Daniëlson varieer den van kleine maar totaal onmo gelijke boodschappen tot grote en al even onmogelijke karweien. Heeft iemand ooit de kortgeknipte manen van een artilleriepaard bekeken? Er is op de wereld geen grotere, hard nekkiger stofhaard denkbaar dan die halsbedekking van een legerpaard. Zij werden namelijk nooit lang ge noeg of grondig genoeg geroskamd en in die haren verzamelde zich het stof van dertien jaren. Geen mens was ooit in staat die manen schoon te krijgen, en niemand probeerde het ook. Maar kapitein B. gaf korporaal Da niëlson vijf man en honderd paar den, plus een kwartier tijd. Na dat kwartier moesten de paardemanen schoon zijn. Er volgde een inspectie door de regimentsstaf onder leiding van kapitein B. Daarna trad het hele regiment aan in carré. Korporaal Da niëlson moest tien stappen voor waarts doen. Kapitein B. hield een toespraak tot de mannen, waarin hij met tal van kwinkslagen het falen van de korporaal op schilderachige wijze aan de kaak stelde. Toen ieder een lachte, kwam de donderbui Ein deloze reeksen vloeken tuimelden uit de mond van kapitein B. en begroe ven de kleine korporaal op zijn een zaam plaatsje voor de troep. Het duurde twintig minuten en er was geen verwensing die niet gebruikt werd. De bui eindigde met de aan kondiging, dat korporaal D. tot ge woon soldaat zou worden gedegra deerd, waaraan kapitein B. nog toe voegde dat hij eraan twijfelde of deze slampamper ooit nog wel als een gewoon soldaat zou kunnen wor den beschouwd. Maar de degradatie bleef uit, want zij zou voor Daniël son een al te gemakkelijke ontsnap ping hebben betekend. Hij bleef de vervolgde en getergde gezagsdrager die zijn functie niet aan kon en niet waard was. Hij werd zo onophoude lijk en zo grondig genegerd dat hij niet meer op adem kwam voordat plotseling de oorlog uitbrak. Het was drie uur in de nacht van de tiende mei 1940. Korporaal Da niëlson zat knikkebollend achter het stuur van een enorme vrachtauto op de terugweg van de fourageplaats midden in de Peel. Ik hield hem met ribbestoten wakker, want anders had den we de oorlog niet eens gehaald. We zagen vuur aan de einder en in de legerplaats was alles in rep en roer. Oorlog! Ik zie nog het ver heerlijkt gezicht van de kleine, bleke korporaal. „Oorlog!" zei hij, alsof hij slagroom proefde. „Eindelijk gerech tigheid." „Gerechtigheid?" Het klonk in dat ogenblik als een venijnig sarcasme. „Oorlog", zei de korporaal. „We gaan vechten. We gaan de strijd op leven en dood in. Ik zal eindelijk in de gelegenheid zijn op moffen te schieten. Op moffen schieten en wraak nemen op kapitein B„ ja, dal is gerechtigheid. Ik zal gewond ra ken en stervend worden weggedra gen. Maar als ik per brancard kapi tein B. passeer, zullen de dragers stilstaan. Met mijn laatste krachten zal ik de hand opheffen om kapitein B. te wenken. Hij zal zich over mij heenbuigen om mijn laatste woor den te verstaan. Hij zal zijn oor dicht bij mijn mond brengen en op dat moment zal ik hem zo'n ver schrikkelijke harde opdonder mid den in zijn smoel geven, dat hij in geen zeven dagen pap kan zeggen. En vlak daarop zal ik mijn laatste adem uitblazen, zodat hij me niet meer aan kan. Én ik zal in de hemel worden ontvangen met applaus. Want in de hemel applaudisseren ze alleen voor echte, onvervalste gerechtig heid." Hoe het werkelijk afliep, doet ei niets toe. Wat er ook gebeurd is met korporaal Daniëlson of Davidson er met kapitein B het kan geen betere gerechtigheid zijn geweest dan die éne. maat; Tl. in orde; 79. deel v. d. bijbel (afk.); 80. nobele; 82. herkauwer; 84. lang recht stuk water; 85. land in Europa; 86. onbekende. Verticaal: 1. soort vis; 2- windrichting (afk.); 4. herkauwer; 5. opstootje; 6. tel woord; 7. enig; 8. pers. vnw.; 9. wapen; 11. titel (afk.); 12. anti; 14. nauw; 17. hemel lichaam; 20. akelig; 23. meisjesnaam; 25. natuurkundeterm (afk.); 27- schoeisel; 29. rivier (Spaans); 32. krantenjongen; 34. broeder (afk.); 36. heilige (afk.); 39. rivier in Duitsland; 42. Eng. voorzetsel; 43. los neerhangend; 44. gesloten; 45. Fr. pers. vnw.; 46. onverwachts verblijden; 48. dat is (afk.); 49. stijf; 51- hoefdier; 52. ijzer- oxyde; 53. snavel; 54. water in Utrecht; 55. vreemde munt; 56. lyrisch gedicht; 59. bericht; 60. kostbare stof; 61. plaats in Engeland; 63. gewas; 65. tandarm zoog dier; 67. hoekpilaster; 69. vlug; 74. op de wijze van; 76. maanstand (afk.); 78. vogel; 80. landbouwwerktuig; 81. voegwoord; 83- Fr. onbep. vnw. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons be zit te zijn. man met kromme benen en een stie- OPLOSSING PUZZEL No. 36. 6 E N E R A T I E V R A G E N U R U N I V E R S E E L 0 M A L E N D E 0 N A T R I U M E R Z I T 0 N N 0 D I G S M E L T I S I S E T R E G E I N T 0 G E U S K U R E N L E N G E N A S S E N R E B 0 D K I E L E A L E M E I P A R I K U R A S R A G E D E U R A N E M 0 0 N D 0 N N E R B A N G R A S W I A R A T R A L K T 0 T N I T A G E Z E L L I G S 0 J A E E G E A I R A D E D 0 G E N A S A N D E W N U K A F S L A G E R T E N T D S U T A T M S E L A Door omstandigheden zijn wij niet in staat om de prijswinnaars van puzzel 36 te publiceren. 99' L 99 UTRECHT. Deze week is in een groot aantal Europese landen een internationa le verlichtingsactie gestart onder auspi ciën van „La prévention routière interna tionale," waarbij ook Veilig Verkeer Ne derland is aangesloten. In Nederland wordt de actie gevoerd onder het motto „Goed licht? allicht." Een groot aantal auto-importeurs heeft zich bereid verklaard via hun dealerorga nisaties in te haken op de verlichtings actie. De actie wordt ondersteund door affiches, raambiljetten, stickers en tele visiespots. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11