Haar journaal Gouaches van Wortel: bezeerde liefde bezongen Expositie van gevisualiseerde dichtkunst Witte LP's met „Kralingen" op de markt Londense knie niet fini maar demi INITIATIEF VAN NAP DE KLIJN Laren krijgt Suzuki-school voor vioolspelende kleuters „MIJN LEREN IS SPELEN" 35 gouden sieraden verdwenen inde smeltkroes BOEIENDE TENTOONSTELLING IN GALERIE AKTIE '68 Voorjaarsmode kleuriger en korter Jurg Molenaar gaat weg bij „Proloog" VRIJDAG 30 OKTOBER 1970 HAARLEM De bekende Ber gense schilderes Ans Wartel expo seert in Galerie Aktie '68 haar goua ches. Een gave tentoonstelling, waar op ruimer schaal dan destijds in de inmiddels weer verdwenen Galerie Drengel, werk van haar hand te zien is. Opmerkelijk werk met een geheel eigen karakter, ook al omdat Ans Wortel een goede dichteres is en vaak poëtische regels in of onder haar werk plaatst. Haar beeldend ver mogen en de verwoording van wat in haar leeft gaan hand in hand en zo ontstaat een persoonlijke expres sie van wat haar zo sterk bezighoudt. Aards en lyrisch Stedelijk museum Amsterdam HOOGTEPUNTEN POPFESTIVAL Dichteres laten we voor onze zwarte stammen 't grasveld kiezen en voor onze sprakeloze rompen de grijze nevel laten we de schoonste hand voor de ander houden en hopen dat de zon onze tijd in rood rijgt als we elkaar 'n keer ontmoeten DE LONDENSE boutique-ont- werpers hebben de Franse en Ita liaanse couturiers met de shows van hun zomer 1971 creaties in een lastig parket gebracht. Niet alleen door Mary Quants sensationele terugkeer naar de mini's maar mis schien nog meer doordat de mode makers van Kingsroad en Bond- street helemaal van de sombere weinig flatteuze art-deco-stoffen zijn afgestapt en het volgend voor jaar zelfs niets meer van grijs, terracotta en aubergine willen weten. In plaats daarvan kozen zij zachte pasteltinten en bontgekleur de negentiende-eeuwse bloemdes- UITGEKEKEN VERZET ilil KORTER Ditjs het recept: Kaasfonduevan Nederlandsekaas. Wegens bezinning op artistieke taak (Van onze correspondent) LAREN „Aanvankelijk heb ik er erg om moeten lachen. Moet je daar nu kinderen mee plagen, vroeg ik mezelf af. Maar nadat ik het met eigen ogen in Canada had gezien, werd ik op slag enthousiast, want van plagen was geen sprake", zegt violist Nap de Klijn (61). Hij is de man die 2 november met een voor ons land unieke vorm van muziek onderwijs van start gaat: Een soort kleuterschool voor aankomende vio- listjes. De school krijgt de naam van de Japanse violist en muziekpeda goog Suzuki, die een jaar of vijf ge leden begon met de nieuwe methode. Doel van deze methode: Kinderen al heel jong en spelenderwijs vertrouwd maken met het instrument. De rede natie: Waarom zou een peuter van twee, drie of vier jaar zich niet even soepel en bijna ongemerkt de taal van de muziek eigen kunnen maken als zijn moedertaal. Geen wonderkinderen horloges Spekstraat 3 Haarlem Tournee Samy Molcho IWVWWWWWWIM/WMWWWIWWIWWWWW' i/mnnnn/mmwviiwiiwwwMWWwwww^w^^' Ans Wortel Is expressionists, met een hang naar het irrationele, uitgebeeld bin nen de vormentaal van de nieuwe figuratie. Ze staat dus midden in haar tijd maar speelt toch volkomen haar eigen rol. Haar boodschap is even onbeperkt als het den ken over de liefde is, want dat is bijna het enige onderwerp: de band tussen man en vrouw, vrouw en vrouw, moeder en kind, mens en groep. Ze schildert haar beelden, alsof ze met alleen door de liefde is aangeraakt maar ook bezeerd, terwijl ze desondanks blijft zingen. In veel werk schildert ze het ver langen naar of bereiken van een extase, die aan de lichamelijkheid ontstijgt en tot natuurlyriek, soms zelfs mystiek wordt. Dan zweven haar geliefden als een wolk boven het landschap. Dan krijgen haar logge aardse figuren met te korte armen en te grote handen toch een losheid die hen boven de omstandigheden uit tilt. In dit opzicht is dit werk een soort „ver zoening van tegendelen", zeer aards ge tekende figuren, de kleuren „ingevuld AMSTERDAM. Van 7 november tot i en met 3 januari wordt in het Stedelijk Museum in Amsterdam een tentoonstel ling gehouden onder de titel „Konkrete poëzie". Het is een internationaal over- zicht, waaraan ca. 100 kunstenaars deel nemen. De „konkrete" poezie zoals die door Eugen Gomringer en de Noigandres- groep in Sao Paulo in het begin van de jaren vijftig werd geformuleerd, was één van de belangrijkste pogingen na de oorlog om het gedicht te visualiseren ol te verklanken. De tekst wordt als beel dend materiaal beschouwd en bekeken op vorm-mogelij kheden, dus niet alleen op j zijn taalkundige waarde. Op de tentoonstelling zullen eerst een aantal werkwijzen getoond worden door middel van fotovergrotingen. Dan volgt een overzicht van de ontwikkelingen van de verschillende opvattingen over con crete poëzie in groepen, tijdschriften en landen ingedeeld en ten slotte een aanta nieuwe richtingen. De tentoonstelling zal verder een do cumentatie tonen van op dit gebied ver schenen uitgaven en begeleid worden door een catalogus in drie talen en een grammofoonplaat met nog met eerdei geregistreerde klankgedichten. De klank poëzie zal via bandprogramma s te vol gen zijn. Na Amsterdam gaat de ten- i toonstelling naar Stuttgart, Neurenberg en Engeland. (Van onze correspondent) UTRECHT. Witte L.P.'s zoals die on der meer van de Rolling Stones en Bob Dylan zijn uitgebracht, zijn niet langer een buitenlandse exclusiviteit. Sinds eind vori ge week zijn er in Nederland ongeveer 2.000 sets met elk drie witte L.P.'s in om loop, waarop alle hoogtepunten staan van het Rotterdams popfestival. Het popfeest trok eind juni in het Kra- lingse bos tienduizenden bezoekers en er traden wereldberoemde groepen op die die zelfde week op het Island of Wight festival speelden. De witte L.P.-set kost slechts 15 gulden, de platen zijn in een eenvoudige plastic hoes verpakt. Op zes L.P.-kanten (in totaal ongeveer twee uur muziek) staan de vrij wel volledige optredens van Soft Machine, Pink Floyd, Byrds en Jefferson Airplane en verder flitsen uit de optredens van Santana, Country Joe Macdonald en dr. John the Nighttripper. De opnamen voor de illegaal uitgebrach te platen zijn door verschillende leden van een popcommune uit Leiden gemaakt. De plaat kost slechts 15 gulden, omdat de Leidse commune er niet aan wil verdienen. De commune houdt zich ook bezig met de illegale vermenigvuldiging en verkoop van gestencilde boekjes met het repertoire van popzangers. met waterverf, die toch poëtisch werken omdat ze vaak naar de hemel trachten te reiken. Niet in alle bladen werkt Ans Wortel zo, sommige tonen voornamelijk de gekwetste mens, zó getekend, dat men ze voor aan de kindertekening verwant zou houden. Dat is het geval echter niet, want binnen het schijnbaar eenvoudige kader varieert Ans Wortel haar werk met een intuïtieve ge- raffineerdheid bijna eindeloos. Haar hul peloze figuren spruiten niet voort uit een hulpeloos talent, integendeel. Het is juist een talent, dat zowel zijn limieten als alle mogelijkheden daarbinnen kent en dan van een ruime hoeveelheid grafische en beel dende middelen gebruik maakt. Onder die middelen behoren ook haar teksten, soms complete gedichten, soms enkele regels. Het zijn gevoelige gedichten, maar nergens „lijmerig" ondanks de be zongen liefde. Ze zijn eenvoudig, duidelijk en toch lyrisch, met een tendens naar het paradijsverlangen, dat soms onvervulbaar schijnt binnen haar regels, maar soms binnen handbereik (en dat dan letterlijk) van haar figuren. Eén ding is er wel: Ans Wortel zou misschien een openbaring kunnen worden als ze de opgave na jarenlang gouaches schilderen eens moeilijker ging stellen. De moeilijkheden die bijvoorbeeld het schilderen in olieverf enerzijds, dan wel het graveren en etsen anderzijds, in tech nisch opzicht opleveren kunnen via de strijd met deze media meer spanning in het werk brengen. Het begint er nu op te lijken of het haar allemaal wel wat te gemakkelijk afgaat. HEIN STEEHOUWEP V» Het werd tijdens de shows van de af gelopen week wel duidelijk dat modieus Londen het volgend jaar naar een nieuw modebeeld toe wil. Een vrouwe lijke, romantische modelijn moet de sex- loze midi-rage van Rome en Parijs gaan vervangen. De vrouw krijgt het volgend voorjaar bij de Britse Boutique-ontwerpers de keus uit mini-shorts, broekpakken, een handbreedte over de knie vallende de- mi-jurken en mantelpakjes en uiterst romantische sprookjesachtige avondja ponnen. Nog even dus en de echte midi's en maxi's zijn voor overdag in Londen „uit". Het komt waarschijnlijk omdat men in de afgelopen paar jaar in Enge land al meer dan genoeg lange rokken heeft gezien. Na de kortstondige uniformenrage werden precies drie jaar geleden dooi de armste hippe meisjes van Chelsea de maxi's uit grootmoeders tijd op de rom melmarkt van Portobello Road voor het eerst weer opnieuw ontdekt. De pluizige maxi-gewaden sloegen zo in dat de Pa- rij se modekonnig Yves St. Laurent er aan het begin van dit jaar een interna tionale mode van maakte en voor de winter deden ontwerpers uit de hele wereld mee. Het zou waarschijnlijk nog een hele tijd goed met de midi's zijn gegaan wanneer de couturiers en confectionairs niet zulke armoedige stoffen en lijzige modellen hadden gekozen. Want ook al kregen de smakeloze Parijse midi's de steun van de wollen stoffenfabrikanten en het invloedrijke modedagblad de „Women's wear daily", de moderedac trices van de belangrijkste Engelse dag bladen moesten er niets van hebben. Ze hadden geen goed Woord over voor de - v-y. creaties van de Franse en Italiaanse couturiers. Achter de schermen stelden zij alles in het werk om de syntheti sche stoffenfabrikanten voor het ko mende voorjaar voor meer kleurige bloemdessins te interesseren. Joseph Bancroft, de fabrikant van Ban-Lon, kwam met klaproosdessins als eerste over de brug, gevolgd door de verwerkers van crimplene, courtelle, acryl en qiana die zich meer door exo tische lelies lieten inspireren. De Franse zij den-stof fenf abrikan ten Bianchini en Staron besloten toen ook maar om in plaats van de trieste terra cotta streepjes voor het komende voor jaar kleurige bloemdéssins te gaan fa briceren. In Parijs lekte het inmiddels uit dat de Franse couturiers voor de komende zomer in plaats van de midi's uiteinde lijk toch maar de nieuwe tot iets over de knie vallende demi-lengte kozen, de favoriete roklengte van grand old lady Coco Chanel. Insiders verwachten ech ter dat André Courreges en Louis Fe- Ook in Londen: een show van nieuwe Schotse wolprodukten. Links een tartaanse cape, knicker bocker en pet, rechts een „Cul- loden" tartaanse poncho, gaucho broek met pijpen net over de knie recht afgesneden. Voor het voor jaar van 1971. raud na Mary Quant opnieuw de sprong naar de mini's zullen wagen. Voor de Nederlandse vrouw is dat op merkelijk nieuws want er zijn maar weinig steden ter wereld waar mode- minnende dames door de intensieve midi-reclamecampagnes het hoofd zo op hal hebben laten brengen als in ons eigen Amsterdam. Terwijl de Londense warenhuizen Harrod's, Liberty, Selfridge's, Fortnum en Mason en Derry en Toms nog steeds meer korte dan midi-rokken verkopen proberen bij ons vooral de Bijenkorf en C A er iedere vrouw van te over tuigen dat zij echt niet meer zonder midi kan. ADVERTENTIE Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. EINDHOVEN. Jurg Molenaar heeft aan het bestuur en de medewerkers van de Eindhovense Toneelwerkgroep „Pro loog" de wens te kennen gegeven per 1 september 1971 ontheven te worden van zijn functie als artistiek leider van deze groep. Hij heeft zijn verzoek gemotiveerd door er op te wijzen, dat zijn relatief langdurig verblijf bij „Proloog" het wen selijk maakt hem gelegenheid te geven zich opnieuw te bezinnen op zijn taak als toneelkunstenaar in het artistieke vor mingswerk. Hij meent ,dat bij langer aan blijven in deze functie het gevaar zou kun nen gaan bestaan, dat hij in een verstar ringsproces zou belanden, dat noch hem zelf, noch het gezelschap ten goede zou komen. Jurg Molenaar houdt ernstig rekening met de mogelijkheid na verloop van het seizoen 1971-72 opnieuw een bijdrage te leveren aan het werk van „Proloog." Het bestuur respecteert de wens van Jurg Molenaar en beraadt zich over de benoe ming van een nieuwe artistiek directeur. ADVERTENTIE Nap de Klijn is ervan overtuigd en hij zag dat door de Canadese praktijk bevestigd dat dit wonderwel lukken kan, als het maar gebeurt in de sfeer van het kind. Eén van de feiten waar van de methode uitgaat: Een kind re gistreert onbewust klanken in zijn ge heugen. Vandaar dat muziek, die op varing heeft aangetoond dat het kind dan niet alleen de taal van de klank leert, maar er ook plezier in krijgt méér te grammofoonplaten is opgenomen, dage lijks wordt herhaald. Ook thuis, want dat is een belangrijk onderdeel van de me thodiek: Moeder moet meehelpen. De er- leren. Het is één van de grote voordelen vergeleken met het muziekonderwijs zo als het tot nu toe was. Nap de Klijn is er ook van overtuigd dat een kind van drie jaar („Daarmee beginnen we, twee jaar vind ik wel ver schrikkelijk jong") veel soepeler is in het opnemen van de nieuwe ervaringen dan bijvoorbeeld een jongen of meisje van acht, negen jaar die bovendien al huiswerkzorgen heeft. Bij de peuters kan het spelletje daardoor ongemerkt over gaan in de ernst, zonder dat daardoor het speelse element voor hen verdwijnt. Een grote rol is dus voor de moeder gereser veerd. De bedoeling is dat ze meekomt naar de les en er ook viool leert spelen. Haar taak is verder om thuis de plaats van de leraar in te nemen en dagelijks twee of drie keer tien minuten met haar kind te werken. De moeder leert precies op dezelfde manier viool spelen als het kind, onder vindt dus zelf de problemen en gaat be grijpen waarom en hoe gestudeerd wordt. Zij krijgt in de beginperiode dan ook de meeste aandacht op de les. Naarmate het concentratievermogen van het kind toe neemt, zal er minder tijd aan de moeder besteed worden. Naast de privé-les is er iedere week ook een groepsles, al zullen die groepjes altijd klein blijven. Nap de Klijn hoopt met een dertigtal leerlingen te beginnen, maar verwacht dat er meer aanmeldingen binnen zullen komen, want per slot van rekening woont hij niet voor niets in een streek waar musici van radio en tv zo dicht bij elkaar wonen. Voorlopig gaat De Klijn in de Prunus hof, het mooie landhuis aan de Rijksweg in Laren, samenwerken met Marcel Pink- se, die in Canada alles aan de weet kwam van de Methode-Suzuki. Pinkse: „Er is geen specifieke begaafdheid nodig. Het gaat er alleen maar om de kinderen ple zier in de muziekbeoefening bij te bren gen. Het moet een leuke spelvorm wor den. Natuurlijk zijn er kleintjes bij wie het toch niet lukt. Die vertikken het een voudig. Dan moet je ze er niet toe dwin gen. In Amerika was het percentage af vallers klein: 15 a 20 percent." Geen verplichting dus voor kleuters die veel liever op straat zouden spelen. Ook Nap de Klijn legt telkens weer het accent op het spelelement, de vreugde die er moet zijn. Dreigt de nieuwe school desondanks geen opleiding voor wonderkinderen te worden? De Klijn: „O, alsjeblieftdat is het laatste wat ik wil, kweken van wonder kinderen. Ik hou trouwens helemaal niet van wonderkinderen. Het is dodelijk voor het enthousiasme waar we nu juist naar toe willen." Gaat de nieuwe methode concurrentie voor de bestaande muziekscholen opleve ren? Ook dat wordt met kracht ontkend: „Integendeel. We geven alleen de voorop leiding. Wanneer de kinderen straks op die muziekscholen komen, zijn ze dus al een eind op weg en dat kan alleen maar betekenen dat het onderwijs daar op een hoger niveau kan komen." Geen wonderkinderen in de toekomst uit Laren. Maar De Klijn zou het wel erg plezierig vinden als er dank zij de nieuwe methodiek een einde komt aan het schreeuwend tekort aan violisten in ons land. „Alle provinciale orkesten zitten er mee en hebben buitenlanders nodig om het te redden. Zelfs het Concertgebouw orkest speelt met zeven Japanse violisten Als wij op deze manier kunnen helpen dat probleem op te lossen, zal dat al een hele i mooie beloning van ons werk zijn." Als een edelsmid zich zo in spant om' zoveel ontwerpen te maken voor er één van in de kollektie kan worden opgeno men,dan kunt u er gerust van uitgaan dat de nieuwe kollektie van Aragne echte edelsmeed- '-.reaties zijn. 0 AMSTERDAM. De uit Israel afkom stige pantomime-danser Samy Molcho zal van 12 tot 22 november een toernee door Nederland maken. Zijn eerste voorstel ling is donderdag 12 november in de Rot terdamse Schouwburg.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 21