CHU wil hondenbelasting afschaffen Tweede Kamer akkoord met nieuwe gemeentebelastingen Piper maakte noodlanding - Snellere aanleg Rij npoorthaven MAXI MANTELS MANTEL SPECIALIST Kabinetsformateur door kiezers doen aanwijzen Arjos tegen verbod van pornografie Schoon water vereist ongehoorde oplossingen Gemeentearts Amersfoort geschorst „Concurrenten betalen verzet tegen Progil" AFREKENEN MET PROCESRITUEEL Kerkgebouwen niet onder onroerend- goed-belasting INITIA TIEF-VOORSTEL: Minister Bakker zal in Z.-Afrika wèl spreken over apartheid Dr. H. L. Golterman: ORATIE CRIMINOLOOG PROF. DR. G. HOEFNAGELS VRIJDAG 30 OKTOBER 1970 Zuid-Holland: DEN HAAG Het is gisteren vrijwel zeker geworden dat het voorstel van de regering om het gemeentelijk en provinciaal belastinggebied te ver ruimen na de vele wijzigingen die onlangs nog zijn aangebracht door de Tweede Kamer zal worden geaccepteerd. De tegemoetkomingen van de regering hebben veel van de critiek die zowel bij de regeringsfracties als bij de oppositie bestond, weggenomen. De nog bestaande meningsver schillen, die over het algemeen slechts detailpunten zijn, betreffen onder meer de heffing van de gemeentebelasting op onroerend goed door het rijk of door de gemeenten, en het al of niet opheffen van de hondenbelasting. De beslissing hierover valt woensdag wanneer over de vele ingediende amendementen wordt gestemd. de grote specialist in V: J- is uiteraard de - Vlak voor jubileum Belgische beschuldiging: (Van onze juridische medewerkster) DEN HAAG Aanbeveling voor de rituele verdachte: „Alleen een net donker pak, een das en een wit overhemd zonder versiering, be zoek een kaaskopknikkende kapper, antwoord met „ja edelachtbare", „Nee edelachtbare", terwijl u met grote eerlijke ogen de rechter aan kijkt". Dit is geen citaat uit het „cahier X" van de Groningse stu denten, of uit een cursiefje, maar een citaat uit de oratie van de criminoloog prof. dr. G. P. Hoef nagels, gisteren gehouden in Rotter dam. Prof. Hoefnagels mag, met zijn oor spronkelijke manier van denken en formuleren, zijn durf, de zaken op hun kop te zetten, vervolgens zelf op zijn kop gaan staan en hard lachen, een en fant terrible onder de juristen genoemd worden. Mikpunt voor zijn oratie vormt het ritueel van de terechtzitting, „een situatie met plechtstatigheid, aanhef, toga, al of niet aangewende eerbeid voor de toga-drager en gedramatiseer de toespitsing op een geformaliseerd gebeuren". Stof te over om op een amusante manier te schoppen tegen heilige huisjes iets dat mits in wetenschappelijke vorm gegoten ook een hoogleraar is toegestaan, maar zelfs daaraan heeft prof. Hoefnagels maling. De in druk verschenen oratie is verlucht met te keningen van Wim Boost, die een grim mig beeld van onze zittende en staan de magistraten overbrengen. De taal is populair-wetenschappelijk, met de nadruk op het eerste en dus voor een leek te begrijpen. Het is dan ook „de leek" die met het strafproces te maken heeft. Jaarlijks komen er zo'n twee miljoen strafzaken ter kennis van de politie. Ongeveer 10 percent daarvan zijn misdrijven, de rest zijn overtredingen (in hoofdzaak van verkeersregels). De rechter be handelt jaarlijks rond de 40.000 straf zaken. In 12.000 gevallen wordt een ge vangenisstraf opgelegd. FRACTIE NIEUWE DIMENSIE PERFECTIE SINDS 1902 Schrijf voor gratis documentatie nr. 51 een kaartje aan Ringlever Antwoordnummer 1444 Rotterdam tel. (010) 25.65.65* schien schade, er zijn getuigen en de nog wijdere kring van krantenlezers die, de één intensiever dan de ander, in relatie staan met het gebeurde. De dader is gestrand in zijn maatschap pelijke functie. Een herstel van het conflict is nooit mogelijk door hem te isoleren. De gevoelens, impulsieven, „ergheidsreacties" van „de anderen dan daders" (titel van de openbare les van prof. Hoefnagels) mogen niet vergeten worden. VERVREEMDING PRAKTIJKMAN DEN HAAG. De meerderheid van de leden van de vaste commissie voor ruimtelijke ordening uit Provinciale Sta ten van Zuid-Holland is donderdag ak koord gegaan met het idee om op de noordelijke oever van de Nieuwe Water weg de Rijnpoorthaven aan te leggen. Weliswaar was iedereen het er over eens dat zoals gedeputeerde dr. R. Eijsink, K.V.P.'er en Rotterdammer, het zei minister Schut van Ruimtelijke Orde ning niet afdoende heeft aangetoond, dat deze haven voor containervervoer juist daar moet worden aangelegd. Het Sta tenlid ir. J. van den Ende (C.H.U.) uit 's Gravenzande had overwegende bezwa ren, zodat hy zich onthield van elke medewerking om de Rotterdamse plan nen voor Rijnpoorthaven te verwezenlij ken. Op 19 november zal Provinciale Sta ten worden verzocht zich er voor uit te spreken, dat door G.S. een herziening van het streekplan voor geheel Westland wordt voorbereid. Ook zal de Staten dan worden gevraagd de gemeenteraad van Naaldwijk de aanwijzing te geven het bestemmingsplan te veranderen nog voordat het streekplan is gewijzigd. Bei de zijn nodig opdat de Rijnpoorthaven kan worden aangelegd. De uitvoerige discussies over de kwes tie van het al dan niet aanleggen van de Rijnpoorthaven gingen uit van de be slissing van minister Schut, en daarmee van de regering, dat deze haven er moet komen. De minister bepaalde dat het streekplan Westland moet worden her zien, zodat de haven kan worden aan gelegd met een daarop aansluitende groen strook. Hierdoor wordt het onmogelijk, dat in de onmiddellijke nabijheid van de Rijnpoorthaven een industriële ontwikke ling tot stand komt. Aanvankelijk hadden Provinciale Sta ten zich tegen de haven verzet. Na de aanwijzing van minister Schut waren gedeputeerden druk aan het on derhandelen geslagen. Daaruit resulteer de, dat het provinciaal bestuur een ver snelde procedure wil door de aanwijzing van Naaldwijk. In ruil hiervoor krijgt het van Rotterdam de volle medewerking voor aanleg van de groenzone, die 40 miljoen kost. CRM zou hiervan de helft moeten betalen en Rotterdam 15 miljoen. Hoge onderscheiding. Mr. A. F. Schepel, die 25 jaar geleden griffier werd van de Tweede Kamer, is bij bevordering, benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Minister Beernink wil de hondenbelas ting handhaven. Zijn partijgenoot Schol ten (C.H.U.) had met het A.R.-Kamerlid Kieft echter een amendement ingediend waardoor de hondenbelasting zou worden ADVERTENTIE 1$:.' ,v T," -v.'/". - -V' mS-I ty'Wr- DEN HAAG. De Partij van de Ar beid, D'66 en de groep-Aarden hebben nu hun aangekondigde Initiatief-voorstel bij de Tweede Kamer aanhangig ge maakt dat beoogt de kiezer meer recht streekse invloed te geven op de kabinets vorming. De indieners drs. S. van Thijn (P.v.d.A) mej. mr. Goudsmit (D'66) en drs. J. Aarden stellen voor dat bij de Tweede Kamerverkiezingen tevens zal worden ge stemd over de vraag, wie zal worden be last met de leiding van het te vormen kabinet. Behaalt een der gestelde kandi daten bij deze verkiezingen de volstrek te meerderheid, dan wordt hij door de Koningin belast met de vorming van een kabinet, waarvan hij de leiding heeft. Behaalt geen der gestelde kandidaten de volstrekte meerderheid dan geschiedt de benoeming van de kabinetsformateur door de koningin. Tevens wordt voorgesteld aan artikel 91 van de Grondwet het initiatief voorstel is uiteraard een voorstel tot wij ziging van de Grondwet de bepalingen toe te voegen dat de wet het land in af zonderlijke kiesgebieden kan verdelen, in elk waarvan ten minste tien Kamerleden worden gekozen. De verdeling van de restzetels vindt plaats naar de regel van de grootste ge- DEN HAAG. Minister Luns heeft aan de Tweede-Kamercommissie voor Buitenlandse Zaken toegezegd dat vice- premier Bakker bij zijn bezoek aan Zuid- Afrika volgende maand het standpunt van de Nederlandse regering over de apartheidspolitiek zal bekend maken. Drs. Bakker zal tevens spreken met die groepen in Zuid-Afrika die eveneens bezwaren hebben tegen deze politiek. Via de Nederlandse ambassade in Kaapstad zal contact gezocht worden met deze groepen. Burgemeester. Burgemeester K. Fabius van De Bilt heeft op medisch advies ontslag gevraagd uit zijn ambt. Hij is 62 jaar en 18 jaar burgemeester van De Bilt geweest. middelden. Binnen de kiesgebieden kun nen de lijsten van verschillende partijen worden verbonden, zodat bij de toewij zing van restzetels verbonden lijsten als één worden beschouwd. Volgens de in dieners zijn er sterke argumenten aan te voeren om een dergelijke lijstverbin- ding een landelijk karakter te geven. opgeheven. Zij betoogden dat de in komsten (in 1970 ongeveer negen miljoen gulden) niet opwegen tegen de nadelen (moeiiyke controle) en het feit dat dit soort belasting toch wel uit de tijd is. Mr. Scholten vond ook de P.S.P.'er Wie- benga en de heer De Goed (D'66) aan zijn zijde. Drs. Wiebenga diende verder nog een amendement in voor het geval de hon denbelasting wel zal blijven bestaan. Hij wil het bestaande verschil tussen „luxe" honden en „bedrijfshonden" opheffen. Kerkgebouw en natuurschoongoederen zullen door een amendement van de heer Kieft niet onder de nieuwe onroerend- goedbelasting vallen. Ook heeft de regering een V.V.D.-amen dement overgenomen om de gemeenten de mogelijkheid te geven inplaats van de bestaande vermakelijkheidsbelasting een vermakelijkheidsretributie te innen, in die zin dat exploitanten van een evene ment (TT, de Efteling, renbaan) moeten bijdragen in de kosten die de gemeenten daarvoor moeten maken. Drs. Franssen (P.v.d.A.) stuitte op gro te weerstand bij de staatssecretaris van Financiën met zijn voorstel om bij de belasting op onroerend goed een hogere belastingvrije voet dan bij de inkomsten belasting in te voeren. De bewindsman meende dat het in bepaalde gevallen be ter zal zijn als er een mogelijkheid is voor kwijtschelding. In een motie vroeg de heer Vellenga (P.v.d.A.) de nieuwe belastingverruiming niet te gebruiken voor de financiering van de tekorten bij reeds meer dan 300 gemeenten. Vorig jaar bedroeg dat tekort in totaal 278 miljoen. Het zal dit jaar waarschijnlijk oplopen tot 339 miljoen. De ministers Witteveen en Beernink verklaarden dat dat helemaal hun bedoe ling niet is. (Van onze correspondent) ZWOLLE. Het dagelijks bestuur van de Arjos-raad, het politiek overlegorgaan van de Anti-Revolutionaire Jongerenorga nisaties in Nederland, heeft de leden ge vraagd zich uit te spreken voor afschaf- finf van het verbod op de pornografie in de najaarsvergadering op 7 november in Zwolle. Het Arjos-bestuur vindt dat de over heid ten aanzien van zedelijkheidsvraag stukken nooit bevoogdend zal mogen op treden omdat dit in strijd zou zijn met de eigen verantwoordelijkheid van de in dividuele mens. Discriminatie van homofielen, met na me op het gebied van het woonruimte- en benoemingsbeleid, moet volgens het Arjos-bestuur worden afgekeurd. Abortus provocatus wordt goedgekeurd voor zover deze noodzakelijk is in ver band met de bescherming van de licha melijke en geestelijke gezondheid van de zwangere vrouw. y 'r - f -• (Vervolg van pagina 1) AMSTERDAM Er is volgens dr. Golterman, visie nodig om aan ongehoorde op lossingen te denken. Hy noemt er één, namely k het droogdampen van afvalwater door gebruik te maken van de afvalwarmte van de nieuwe nucleaire elektriciteits- centralen. Dat zou met veel geld kunnen. De Friese centrale kan naar de mening van dr. Golterman misschien wel beter gebruikt worden voor het Oostgroningse afval water dan het Eems-Dollardgebied. Misschien zou het Groningse (droge) afval wel goed gebruikt kunnen worden als compost, daar hiervoor dezelfde eigenschappen nodig zyn die dit afval in de zee zo gevaariyk maken. in het IJselmeer-inpolderingsbudget. De minister kan dan altijd later proberen een deel terug te krijgen, als maar eerst de installatie er is. (Van onze correspondent) AMERSFOORT. Dokter W. J. van der Hooft, directeur van de G.G. en G.D. van Amersfoort is door het gemeentebe stuur met onmiddellijke ingang voor twee maanden geschorst in de uitoefening van zijn functie. Hem is tot nader order de toegang tot het gebouw van de dienst ontzegd. Dokter Van der Hooft, die bin nenkort het feit viert dat hij 25 jaar arts is en het feit dat hy 20 jaar directeur van de G.G. en G.D. is en die nog slechts ruim twee jaar van zijn pensionering ver wijderd is, zegt diep geschokt te zijn door dit besluit. Loco-burgemeester mr. A. A. Land ge bruikte tegenover ons niet het woord „geschorst", hoewel dat wel in het be sluit van B. en W. voorkomt. Hij sprak van „tijdelijk op non-actief stelling in af wachting van een onderzoek dat zal wor den ingesteld naar de waarheid van som mige geruchten die de ronde doen". Over de wijze waarop hij zijn directeur schap uitoefende zouden bezwaren zijn gerezen. Waarom, zo vraagt dr. Golterman de minister, is het geld er nu niet om het Groningse afval eerst te zuiveren. Voor het Deltaplan was het geld toch immers ook direct beschikbaar. In het begin van zijn brief gaat dr. Golterman in op het begrip zelfreinigen de werking van het water. In Nederland hebben we ongeveer 5 kubieke km. op pervlaktewater. „Gelooft u echt", zo vraagt dr. Golterman de minister, „dat 1 kubieke km. oppervlaktewater het on gezuiverde water van 1 miljoen mensen kan opvangen?" Zijn collega in Pallan- za maakt zich er terecht al zorgen over dat in het Lago Maggiore 1 kubieke km. water het afvalwater van 16.700 mensen moet opvangen. Over het zogenoemde zelfreinigende vermogen merkt dr. Gol terman op dat in de ondiepe Nederland se plassen een sterke accumulatie plaats vindt van alles wat er in terechtkomt, zoals een dikke laag organisch slib, op hoping van zware metalen, stapeling van fosfaten. Door deze accumulatie is op de zelfreinigende werking, die vroeger in onze plassen misschien wel plaatsgevon den heeft, zo'n roofbouw uitgeoefend dat er nu althans niets meer van over is. De grote vissterfte vorig jaar, die zo prettig aan de endosulfan-vergiftiging kon worden toegeschreven, kan volgens dr. Golterman ieder jaar optreden door het in de Rijn steeds stijgende zuurstof tekort. Wat betreft de randmeren merkt dr. Golterman onder meer op dat Amster dam nu nog vele honderdduizenden in woner-equivalenten ongezuiverd water in het toekomstige IJmeer loost. Met de miljoenen voor de dijkenbouw moeten ook de miljoenen voor de zuivering daar van op tafel komen. Die miljoenen kun nen niet verkregen worden uit die twee gulden per inwoner-equivalent. Als we nu eens begonnen, zo stelt dr. Golter man, met die miljoenen in te calculeren Een Piper Cup van de Vliegclub Rotterdam heeft gisteren, doordat zijn motor afsloeg, een noodlanding ge maakt naast een landingsbaan van de Rotterdamse luchthaven Zestien hoven. De inzittenden van het toe stel, een instructeur en leerling, kwamen met de schrik vrij. Bij de landing raakte het vliegtuigje een geparkeerde auto. Piper Cup en auto werden ernstig beschadigd. ST. NIKLAAS. „Omdat wat over de Progilvestiging in het Belgische Kalloo in de pers is verschenen al te bar is" en vanwege „de herrie die is gevoerd door niet-deskundigen", heeft de Belgische staatssecretaris voor Vlaamse streek- economie, prof. dr. A. J. Vlerick, don derdag in het Belgische St. Niklaas een voorlichtingsbijeenkomst gehouden. De bewindsman heeft daar, en passant de beschuldiging uitend dat „zij, die met spandoeken lopen, betaald worden door de concurrenten van Progil", gesteld, dat het Progildossier zoals hij dat van des kundigen heeft gekregen, „het zuiverste is dat hij ooit onder ogen heeft gehad". Tijdens deze bijeenkomst is overigens duidelijk bevestigd dat Progil (die zwa velkoolstof produceert) in Kalloo, waar van de vestiging overigens aan slechts 30 mensen werk zal verschaffen, nog lang niet zeker is. De ministers van Volksgezondheid, van Economische Za ken en van Arbeid en Tewerkstelling, die meer dan prof. Vlerick bevoegd zijn op het stuk van de milieuhygiëne, kun nen hun mening nog over de omstreden vestiging geven. Vervolgens hebben Ge deputeerde Staten van Oost-Vlaanderen en het gemeentebestuur van Kalloo het laatste woord over de vestigingsvergun ning. De mening van prof. Vlerick, geba seerd op een door hem zelf in het leven geroepen werkgroep voor industriële eco logie, komt erop neer dat de vestiging van Progil economisch gunstig en uit milieu-hygiënisch oogpunt bezien, uitzon derlijk goed is. Volgens de werkgroep zou Progil „slechts" zes ton zwaveloxyde de lucht in blazen, wat op de 150 ton per dag in de Antwerpse agglomeratie zou zijn te verwaarlozen. Staatssecretaris Vlerick herhaalde tij dens de bijeenkomst dat België best be reid is overleg te plegen met Nederland. „Hoewel Nederland op het stuk van bij voorbeeld de vestiging van een raffinaderij in Geleen en de vestiging van een alu- miniumfabriek in het Sloegebied, die een grote milieuverontreiniging veroorzaakt, nooit met België overleg heeft gepleegd". Getallen die illustreren, dat maar een fractie van de totale criminaliteit voor de rechter komt en dan is hierin nog niet eens de ongeregistreerde misdaad verwerkt. De resultaten van weten schappelijk onderzoek daarna zoals dat van prof. W. E. Buikhuisen onder Groningse studenten doen vermoe den dat weinigen van ons „zonder zonden zijn". Ook langs een andere weg kan het be grip „misdaad" gerelativeerd worden. Moderne stnafrechtgeleerden, zoals prof. Hoefnagels en ook prof. L. H* C. Hulsman, die toch wel hard op weg zijn een „Rotterdamse school" op te bouwen, hanteren een definitie van „misdaad" die van elke emotionele la ding is ontdaan. Misdaad is tot straf baar feit benoemd gedrag. Ieder waar- de-oordeel is hieraan vreemd. De emo ties zijn er wel. Maar dat zijn de reac ties vanuit de samenleving op de mis daad. In zijn vorig jaar verschenen boek „Beginselen van criminologie" analyseert prof. Hoefnagels, met be hulp van een aantal schema's dit pro ces van „emoties" dat een misdaad oproept, zowel voor de dader als voor de „anderen". De sociologie heeft een nieuwe dimensie aan het denken over strafzaken en recht gegeven. Alle aandacht was tot nu toe gericht op de dader. De dader moet vervolgd, gestraft en zo mogelijk her opgevoed worden. Maar wat gebeurt er met het conflict dat door zijn daad is ontstaan? Er is een slachtoffer, mis- ADVERTENTIE „Straffen" is een bij de wet geregelde vorm om op misdaad te reageren. Maar prof. Hoefnagels interesseert zich juist voor de informele processen die hierbij opduiken. De vervreemding door de onbegrijpelijke taal, de toga's, de opstelling van de rechters, het schept een aantal condities om „in druk" te maken op de verdachte. Maar met het mondiger worden van de bur ger komt er steeds meer ritueel-ver storing. Dit geldt niet alleen voor stu dentenprocessen zoals de Maagdenhuis zaak, maar ook voor de „gewone" ver dachte, de dief of oplichter die wii we ten wat er gezegd wordt en zijn eigen zegje liefst ook kwijt wil. Om het strafproces nieuw leven in te blazen moeten allen die daar in eerste instantie bij betrokken zijn rechter, officieren van Justitie, advocaten en delinquenten zich bezinnen op nieu we methoden om de strafzitting een nuttige functie te geven. Prof. Hoefna gels hamert hierbij vooral op het „fa- ce-to-face" gesprek, de dialoog van verdachte en rechter. Teveel dreigt ons strafproces te verslibben in papier goedbedoelde rapporten, van reclasse ring, psychiater of psycholoog. Einde loze procesverbalen, waardoor de ver dachte zelf niet aan bod komt. Of het bestaande systeem werkelijk zal worden doorbroken is zeer twijfelach tig. De laatste jaren wordt er niet al leen van wetenschappelijke zijde, maar ook vanuit de politieke partijen, aange drongen op modernisering van de op leiding en training van de rechterlijke macht. De dit jaar verschenen rapport ten over deze materie (van de com- missie-Witsen, Elias en Bloemaerts) geven weinig ruimte voor fundamen tele vernieuwingen. Een praktijkman bij uitstek, de onlangs afgetreden president van de Hoge Raad, mr. dr. G. H. A. Feber, heeft in zijn afscheidsrede wel met waardering over de sociale wetenschappen gespro ken die de gedachte van het rollenspel in de strafrechtspleging hebben gesti muleerd. Een spel dat hoge eisen stelt, aldus mr. Feber, ook aan de verdach te. „Wederzijds respect en begrip, evenwichtigheid; ook beschaafd optre den. Wil men spelen, vooral een hoger spel spelen, dan stelt dit eisen. Men moet ook een goed verliezer kunnen zijn". Het verwachtingspatroon van deze rech ter was een beschaafd optreden en een zekere heroïek bij de verdachte. Een verwachtingspatroon dat prof. Hoefnagels, met zijn plastisch vermo gen vanuit de verdachte tegen het ap paraat aan te kijken, zou willen door breken. Getuige het volgende citaat vanuit de verdachte gezien: „Een rech ter is iemand aan wie je het allemaal eens moet hebben kunnen zeggen. Ook je vijandigheid, je haat, in ieder geval je conflicten". <3

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2