Specialisten-groep met eigen stijl Kwart eeuw geleden vormde Hoogovens afdeling Ovenbouw Langs sluizen en havens I MAXI JAPONNEN 7 - Maison O T C li 1 cl Nauwkeurigheid eerste eisen en veiligheid Bejaardenhond twintig jaar deconstructie Amsterdamsevaart gaat beginnen I „Singel"-schepen Carillonklanken over IJmuiden VRIJDAG 30 OKTOBER 1970 illllll Gulden per seconde Jampotje Jan Steen WÊÊÊKKÊÊIÊBÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊm IJMUIDEN Het motorschip I Bergsingel was een coaster van 399 bruto reg. ton en 560 ton draag vermogen en heeft toebehoord aan de n.v. Invoer en Transport Onder neming Invotra in Rotterdam. Het vaartuig is indertijd besteld bij de Scheepsbouwwerf De Vooruitgang van D. Johè Boot n.v. in Alphen aan de Rijn, werd 21 januari 1954 te water gelaten en in april 1954 aan de opdrachtgever overgedragen. - i 1 'f DAMESMODEHUIS Exclusieve mode, betaalbaar voor iedereen LANGE NIEUWSTRAAT 188, IJMUIDEN ZUIDARCADE vlakbij Marktplein t.o. Simon de Wit. Telefoon 1 11 29 Kort IJmondnieuws V, (Van een onzer verslaggevers) IJMOND De Ovenbouwers b(j Hoog ovens vormen een aparte groep. Zij wer ken haast nimmer op dezelfde plaats zoals alle andere werknemers, maar zwer men uit over het bedrijf tussen de 100 ovens en 550 „aanverwante" artikelen, nu eens hier en dan weer elders; de ene keer in asbest pakken om zich tegen de hitte te beschermen, de andere maal in de kou huiten. Zij genieten bekendheid door hun grote feesten in vroeger tijden en door hun nauwkeurigheid van werken, waarbij zij soms mesdunne voegen moeten kunnen maken. Dit alles heeft hen tot een sterke homogene groep gemaakt met eigen ge woonten, een eigen symbool „Jan Steen een eigen blad „De stenen spreken". Ofschoon reeds vanaf 1939 bij de komst van de Martin Staalfabriek aan ovenbouw wordt gedaan bij Hoogovens, bestaat de af deling Ovenbouw echter nu eerst 25 jaar. De man, die hierover zo goed als alles kan vertellen is de bedrijfschef van de afdeling Ovenbouw W. A. van Oijen, die al 24 jaar „in ovens doet". Hij vertelde hoe men met we komst van de Martinstaalfa briek slechts een kleine groep metselaars had voor het bouwen van ovens. Het wa ren veelal losse krachten, daar men van de veronderstelling uitging in 1939, dat als de ovens gereed waren, deze mensen al thans het merendeel naar huis gestuurd konden worden. Maar de ervaring leerde, dat deze ovens regelmatig onderhoud be hoefden en er werd een eigen clubje ovenbouw gevormd. Toen de heer Van Oijen in 1945 bij Ovenbouw kwam tèlde deze afdeling nog maar 45 personeelsleden. Doch deze groep was bijzonder self-suppor ting en ondergebracht bij de Bouw-afde- ling. Er waren metselaars, timmerlieden metselaars, bankwerkers en schilders. In de daarop volgende tijd van geografische opbouw van het bedrijf groeide de afde- "1. tie, hun bijzondere werk, de nauwkeurig heid en de mobiliteit van het werk, het zijn alle factoren, die hen tot een speciale groep stempelen, zoals wij in de aanhef al schre ven. Een groep van 320 personen, die zich zelf één familie noemt, welke aan de kost komt met het bedrijfsklaar houden van rond 300 ovens en 550 bijkomende instal laties. De grootste ovens zijn; hoogovens 100 meter hoog; continu-gloeioven 34 m lang; de plakovens 35 m lang en de Mar tin-ovens 25 m lang. De Ovenbouw-familie is gek op cijfers. Zo heeft iemand uitgerekend, dat de jaar omzet in 1970 ruim 35 miljoen gulden zal zijn. Dit komt overeen met ongeveer een gulden per seconde. Daarbij Wordt gebruik gemaakt van 100.000 ton vuurvast mate riaal in ongeveer 3.000 steensoorten en merken. Deze hoeveelheid is voldoende om een muur van drie meter hoogte en 50 ki lometer lang rondom Amsterdam te bou wen; dan wel een voetpad aan te leggen vanaf IJmuiden naar Bremen of naar Ca lais. De waarde van de vuurvaste voor raad bedraagt ongeveer negen miljoen gul den. Al deze materialen liggen opgesla gen op 48.000 vierkante meter terrein, ge lijk aan een sportpark met acht voetbal velden. Een hele accommodatie dus voor dit aan tal gespecialiseerde werknemers van Hoog ovens, die er niet tegenop zien om hun specialisme op allerlei manieren waar te maken. Een van de wijzen waarop zij dat reeds deden is het ontwerpen van de zo genoemde „slingermachine" waarmee de zandbekleding in de pannen wordt aange bracht. De gemetselde pannen namelijk moeten worden voorzien van een binnen- mantel bestaande uit een speciale zand- massa welke een bepaalde kleefkracht be zit. Voorheen geschiedde dit door het zand tegen de stenen wanden te stampen. Drie man hadden toen tien uur nodig om één pan te bekleden. Door eens hier en daar rond te kijken, door rond de tafel te gaan zitten en veel te bepraten en tevens door allerlei mo gelijkheden te ontwerpen en in elkaar te knutselen ontwierp een groepje ovenbou wers een „slingermachine". Deze komt in werking, nadat een pan bemetseld is en er mallen in zijn geplaatst, die ruimte langs de wand openlaten. De slingermachine brengt nu die speciale zandmassa in de overgebleven ruimte en laat dit tegen de wand slingeren. De kracht waarmee en de methode waarop dit ge schiedt doet dan de gewenste zandbekle ding ontstaan. Nu gebeurt het werk door vier man, doch dit viertal bekleedt dan vijf pannen in tien uur. Een aanmerkelijke verbetering dus, waarvoor zelfs belangstel ling bestaat uit Amerika, Japan en Zwe den. deraad. Bij bepaalde jubilea kan Iemand, die zich bijzonder verdienstelijk heeft ge maakt voor het ovenbouwkundige werk benoemd worden tot Gildebroeder en wordt hij lid van het Gilde. Tot dusver is dit ze ven mensen bij Hoogovens deelachtig ge worden. De ceremonie van het inschrijven als Gildebroeder is dan ook een zeer im posante en feestelijke doch dat liet zich al wel raden. Maar tussen al het ploeteren bij dag en bij nacht om de ovens op gang te hou den, mag best wel eens een feestje wor den gebouwd menen de ovenbouwers, die overigens op dit gebied reeds een repu tatie hebben opgebouwd als wij terugden ken aan de tijd, toen jubilea nog in klein verband en per afdeling werden gevierd en de muren van het Kennemer Theater daverden onder het feestrumoer van deze mannen van Jan Steen. Mannen, die overigens de volgende dag dan weer op hun posten stonden om goed te werken en veilig te werken en om daarover gehonoreerd te worden met de veiligheidstrofee of zoals vorig jaar de „Drikusman", de bij Hoogovens welbeken de wisseltrofee van de Iideeënbus. De afdelingschef van Ovenbouw de heer W. A. van Oijen: „Toen ik hier kwam werkten, er nog maar 45 man". ling ovenbouw uit tot een afdeling met 625 personeelsleden. Daarna is alles meer specialistisch ingesteld, met als gevolg, dat het aantal ovenbouwers terugliep tot 320 man. Daarnaast wordt er „met derden" ge werkt, firma's, die zich hierop hebben in gesteld en personeel voor bepaalde kar weien kunnen leveren. Dit om bepaalde werkpieken te kunnen opvangen. In den beginne was het niet moeilijk personeel aan te trekken. Iemand, die ge solliciteerd had, aangenomen werd en aan leg had, werd bij een metselaar neergezet en van hem leerde hij het vak. Maar al lengs waren er meer leerlingen, dan met selaars en werden de eisen ook hoger en strenger, terwijl de animo voor het beroep van metselaar geringer werd. Een onlangs ingesteld onderzoek bij lagere technische scholen in deze omgeving wees uit, dat er slechts 18 leerlingen voor dit vak zijn Thans heeft Hoogovens een eigen school waar de leerlingen het vak van ovenbou- wen tot in de finesses leren en zij als goe de vaklieden straks een uitstekend beleg de boterham kunnen verdienen. Ovens bouwen en schoorstenen bouwen is namelijk een specialistische arbeid. Hier wordt precisiewerk gevraagd. Men moet uiterst dunne voegen kunnen maken tussen de verschillende stenen en er altijd voor zorgen, dat die voegen ten opzichte van de laag stenen er onder of erachter, versprin gen. Zulk secuur werk wordt van een bui tenmetselaar niet gevraagd. Het is een soort van kathedraal-bouw, dat hier op verschillende plaatsen op het bedrijf ver richt moet worden. Bovendien is het sterk afwisselend werk dat nu eens verricht wordt in een rijdende menger met een in houd van 450 ton, dan weer moet men voor het laboratorium een oventje metselen ter grootte van een jampotje. Soms staat men in een intens hete omgeving te werken, dan weer buiten in weer en wind. Dit maakt het werk vonden de ovenbou- wers zo aantrekkelijk. Hun specialisa- Al het werk, dat de ovenbouwers doen is precisie-werk. Op veiligheid komt het aan en het begrip veiligheid wordt dan ook nauwlettend gehanteerd. Het doet daarom wat vreemd aan, dat zij als sym bool „Jan Steen" hebben gekozen, doch dit is meer een gevolg van de naam, dan van 's mans huishouding zo werd ons ver zekerd. Bij de ingang van het dienstgebouw staat een levensgrote Jan Steen, verklein de modellen doen dienst als wisselprijs bij veiligheidswedstrijden en acties „goed huis houden". Daarnaast bestaat er het „Gilde van Jan Steen" met aan het hoofd een Gil (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De Algemene Bond van Bejaarden afdeling Beverwijk bestaat twintig jaar en gaat aan dit feit aandacht besteden met een receptie, die op vrijdag middag 6 november wordt gehouden van drie tot vijf uur in café-restaurant „Sport" aan de Kerkstraat. Een pan zo wordt een reusachtige stalen ketel met een inhoud van 100 ton genoemd bij Hoogovens. Deze pan komt uit de Oxystaalfabriek I en moet van een nieuwe binnenmantel worden voorzien. Een nauwkeurig werk. Een moeilijk karwei in een rijdende menger met een inhoud van 450 ton, is het bemetselen van de wanden. Hier wordt begonnen recht onder het stortgat op de plek, waar de eerste vloeibare ruwijzer op de bodem te recht komt. Voor de ingang van het dienstge bouw staat het beeld van Jan Steen volgens de interpretatie van de Ovenbouwers. De secretaresse van afdelingschef W. A. van Oijen, me vrouw G. Hundling-Poelstra was be reid even bij dit Ovenbouw-symbool te poseren. HAARLEM Over twee weken wordt een begin gemaakt met de werkzaamheden rond de Amsterdamsepoort in Haarlem Het reconstructieplan voorziet in de dem ping van de Oostersingelgracht en ver breding van de flessehals aan het Haar lemse eind van de verbinding Amsterdam- Haarlem. Het karwei, dat 10 miljoen zal vergen, brengt met zich mee dat het ver keer twee jaar lang rekening zal moeten houden met wegverleggingen en -omleg gingen- Een stuk van de Amsterdamsevaart zal worden gedempt, zodat de te zijner tijd als vierbaansweg gereconstrueerde invalsweg I vanuit Amsterdam niet meer in een ver nauwing eindigt bij de Amsterdamsepoort zoals nu het geval is. De Amsterdamsepoort komt op een eiland je in een siervijver te staan waar hij niet langer het verkeer zal hinderen. De He- renvest zal aan' de zuidkant van de poort worden omgelegd. Het project omvat slechts een gedeelte lijke reconstructie van de wegen om Haar- lem. In een later stadium zal bijvoorbeeld pas de doorsteek worden gemaakt van de Papentorenvest naar de Parklaan en krijgt de te verbreden Herenvest een uitloper in een brug over het Spaarne heen de bin nenstad in. Ook zal een gedeelte van de Amster damsevaart voorlopig nog niet worden aangepakt, en wel tussen de Prins Bern- hardlaan en de Vaartstraat. Het was een coaster van het raised quarter decktype met een lengte over al les van 48,20 m, lengte tussen de loodlij nen 43,50 m, breedte 8,19 m, holte 3,32 m en een diepgang van 3,25 m. De hoofd motor was een 6 cil. Industrie diesel van 450 pk voor een vaart van 10 knopen. De Bergsingel is op 20 april 1957 ge strand op de kust van Algerië, bewesten Kaap Bougaroni tussen Ras el Kaaken en I Nersa Damus. Op 21 april arriveerde het berg-ings- vaartuig Em. Z. Switzer. In de volgende dagen heeft het schip getracht de Berg singel vlot te brengen nadat de lading was gelost. Op 11 mei 1957 gaf de Em. Z. Switzer z'n pogingen op. Alle opvaren den verlieten toen de Bergsingel, die als totaal verlies moest worden opgegeven Zusterschepen van de Bergsingel zijn de in 1953 gebouwde Westersingel en de het jaar daarop opgeleverde Heemraads singel, beide eveneens uit Alphen aan de Rijn afkomstig. Ht eerste schip van „Invotra" was de in 1953 in Deest door de Scheepswerf Gebr. van der Werf gebouwde Coolsingel, die meer korte tijd vdor de rederij heeft Het motorschip „Bergsingel". gevaren want in 1955 werd het schip ver kocht naar Engeland en sedertdien vaart het als Greenfield voor de Zillah Shipping Co Ltd te Liverpool. In het jaar 1957 verkreeg de Rederij Invotra twee schepen voor de grote vaart de 8355 bruto reg. ton metende Coolsin gel en Statensingel, die een drietal ja ren voor de maatschappij hebben geva ren. Zij werden verkocht naar India: de Coolsingel kreeg in 1959 de naam State of Assam, en een jaar later werd de Statensingel verdoopt in State of Bihar; beide schepen werden eigendom van The Shipping Corporation of India Ltd in Cal cutta. Na de Westersingel, Bergsingel en Heemraadssingel kwamen er meer „sin- gel"-schepen. In 1962 werd de NV Invo tra overgenomen door P. A. van Es Co NV in Rotterdam, een dochteronder neming van Phs. van Ommeren. De Westersingel en de Heemraadssin gel werden in 1964 verkocht en wel aan R. Pilon in Appingedam. Beide schepen hebben een verbouwing ondergaan. Aan vankelijk als raised quater deckers ge bouwd, veranderden zij in coasters van het gladdektype. De Westersingel ver kreeg toen de bruto inhoud van 470 ton en heet thans Kolga. De Heemsraads- singel draagt nu, met een bruto inhoud van 465 ton, de naam Bara. De overige „Singel" schepen werden in de loop der jaren eveneens verkocht. Een ernstige ramp is voorgekomen in januari 1965, toen het motorschip Mau- ritssingel op 26 januari van Bayonne vertrok met een lading graan met be stemming Hamburg. Volgens schema werd het schip aldaar op 1 februari ver wacht maar het was op 5 februari nog niet in Hamburg gearriveerd. Het laatste bericht is geweest op 28 januari 1965, toen het schip zich ter hoogte van Quessant bevond: dat is het laatste ge weest wat van het schip en de beman ning is vernomen. ARIE VAN DER VEER ADVERTENTIES Het programma van de beiaardbespeling door Hein de Ligt van het stadhuiscarillon in IJmuiden zaterdagmiddag van vier tot vijf uur luidt als volgt: Preludium, van W. de Vries; Lorelei, van Fr. Silcher; De wind, van C. J. Geerlings» Het molentje, van B. Verhallen; Detto del cücü, van F. Gasparini; La badine, van P. J. Leblan; Improvisatie, van H. de Ligt; Bonnie banks of Loch Lomond; Beautiful dreamer; Polly wolly doodle; Trumpet vo luntary, van Jer. Clarke; Chaconne, van Aug. Durand; Barcarolle, van Jac's Offen bach; Brazilia, van P. van Beels; Fantasie, van W. Gréman. Spreekuur. De wethouder van sociale zaken in Velsen, de heer J. van Leeuwen, houdt woensdag 4 november geen spreek-

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 9