Thompson: „Wij staan te vaak toe dat andere teams het spel dicteren" HAARLEM OVERGELEVERD AAN GETALENTEERD TWENTE: 0-4 Volendam te lief voor NEC Utrecht dorst ook tegen Spartanen aan te vallen Withers zwakte werd Telstar niet uitgebuit door (3-1) I Eén deelnemer met alles goed 0 1 a i m rini 0 D 1Q0 Bit Winst voor FC Basel Eredivisie in cijfers Fadrhonc stelt pas donderdag elftal samen tip«ia MAANDAG 2 NOVEMBER 1970 13 Definitief Klasse - WSm Slechte concentratie Overwicht Be», Baarkun-Twent» FC UtecfctSparta Ca etste MXV.-D.W.S. AX '67-A.D.O. Veemfaun-S.V.V. g y.v.v.-A.G.o.y.v.^Q t.i.C.XC.H-12 EF wWWVWVWlftArtlWWWWWWWMWMMWWWWWIIWWini¥WWWWWWWWA*WWWVWWWMnrtA»W\n^^ (Van onze sportredactie) HAARLEM „Wij staan te veel toe", vatte Haarlem-trainer Bill Thompson zijn betoog samen, „dat andere elftallen ons het spel dic teren". Als de tegenstander in dat ge val ook nog FC Twente heet en der gelijke zaken met vaak uitge balanceerd voetbal tot in de fines ses beheerst kan Haarlem het wel vergeten. Temeer daar Haarlems, na de wedstrijd tegen Sparta nog als hecht aangeprezen, verdediging (Thompson: „Het eerste doelpunt was schandalig en de tweede treffer was een stommiteit") duidelijk in de malaise, die tenslotte in een 40 nederlaag resulteerde, deelde. Er werd na afloop bij Haarlem nog lang nagedelibireerd hoe Twente dat zowel als team en individueel Haarlem volledig overklaste het best tegemoet getreden had kunnen worden. Zo bedacht centrale verdediger De Haan: „Hoewel het misschien niet erg aantrekkelijk voor het publiek is hadden wij hetzelfde spel letje moeten spelen als tegen Sparta. Dan maar geen doelpunten. Speel in deze fase van de competitie ook in thuis wedstrijden 0-0." En Hoeben: „Achter af hadden wij misschien beter net zo kunnen voetballen als vorige week, maar Thompson voelde daar weinig voor.'" Thompson: „Nee, natuurlijk niet. Je hebt een morele verplichting tegenover je pu bliek om doelpunten te maken. Daar komt het voor. Niet om te kijken hoe dat wordt voorkomen. Zo aanvallend zijn wij bovendien niet gestart. Wij zijn be gonnen met drie centrale verdedigers." Deze Hoeben, De Haan en Van Bree- voort) waren echter bij lange na niet in staat om de intelligente aanvalsstoten van Twente te pareren. Op het middenveld schoven Pahlplatz (die een veel te sta tisch voetballende Van Duffelen keer op keer voor schut zette), Van der Vall, Huve en Van Iersel elkaar rustig de bal toe. (Thompson: „Het spel controleren en constant goed de bal afgeven aan de vrije man die zich aanbood heeft mij overtuigd van het feit dat dit elftal tot de beste van Nederland moet be horen"), zonder dat daar veelal een Haarlem-voet aan te pas kon komen. Totdat meestal spelverdeler Pahlplatz of één van de gebroeders Van de Kerkhof met hun snelle rushes al in het begin duidelijk maakten dat de dekking in de Haarlem-defensie allesbehalve ideaal was. Het eerste doelpunt al na een kwar tier accentueerde dat nog eens. Willy van de Kerkhof zond een vrije trap rich ting Paternotte die de bal ongelukkiger wijs op de voet van de volkomen vrij staande Jeuring (waar was De Haan, waar was Hoeben?) stompte, die uiter mate beheerst 0-1 kon aantekenen. Haarlem kwam er hierna meer uit. Dat moest ook wel. Maar het schrijnend te kort dat uit de offensieve acties sprak, werd het best geïllustreerd door de excel lerende Twente-libero Epi Drost die be dacht: „Hoe is het mogelijk dat Haarlem thuis met één spitsspeler voetbalt. Zo kun je misschien twee of drie wedstrijden in een competitie zoals tegen Sparta mazzel hebben, maar daar kun je toch niet op bouwen." Bovendien bracht iede re pressie van Haarlem in aanvallend opzicht (voor zover dat tegen een uiterst attente Enschedese defensie mogelijk was) risico met zich mee. Als Hoeben even mee optrok werd de bal door de Twentenaren (vooral Van der Vall en Pahlplatz toonden zich hier meesters in) met voor Haarlem dodelijk gevaar rich ting centrum gedirigeerd waar een gat was gevallen. Thompson: „Twente heeft een uitzonderlijk goed elftal met spelers die visie hebben en constant de moge lijkheden overzien." BAZEL. FC Basel, woensdag voor de tweede maal in het Europese cup-toer nooi tegenstander van Ajax, heeft zon dag in de vierde ronde van de competitie om de Zwitserse voetbalbeker met 5-1 gewonnen van Chenois, als vijfde geklas seerd in de westelijke eerste liga. Basel speelde zonder Kiefer, Reisch, Ramseier en Wenger. Nadat Sundermann in de be ginfase een strafschop had gemist, gaf Liechti de regionalen in de elfde minuut de leiding. Daarna beheerste FC Basel de wedstrijd, die voor 5400 toeschouwers werd gespeeld, volkomen. Demarmels (16e m.), Odermatt (47e m. strafschop en 57e min.), Sundermann (60e m.) en Pao- lucci (68e m.) maakten dat de Zwitserse kampioensploeg met 5-1 zegevierde. Uitslagen. Holland Sport—NAC 0-0, Ajax—PSV 1-0, Haarlem—FC Twente 0-4, FC Utrecht— Sparta 1-1, FeijenoordExcelsior 4-2, Go Ahead—Telstar 3-1, NEC—Volendam 4-0, MVV-DWS 2-0, AZ '67—ADO 1-1. Tweede ronde KNVB-beker. NEC—Vitesse, NOAD—FC Den Bosch, SC Cambuur—Willem II, Excelsior— GVAV, RCH—MVV, Go Ahead—ADO, PSV—Feijenoord, Heracles—Ajax, AZ '67- SVV, DWS—FC Utrecht. Stand. ADO Feijenoord Sparta FC Twente PSV Ajax FC Utrecht NEC MVV Go Ahead Holl. Sport DWS Telstar NAG Haarlem Excelsior Volendam AZ '67 10 8 2 0 18 23— 5 10 7 2 1 16 23— 6 10 6 4 0 16 17— 6 10 6 3 1 15 14— 3 10 6 2 2 14 21— 5 10 5 3 2 13 16— 6 10 5 2 3 12 18—17 10 3 4 3 10 13—11 10 3 3 4 9 3—10 10 3 3 4 9 9—13 10 2 4 4 8 8—12 10 2 3 5 7 8—16 10 2 3 5 7 14—22 10 2 3 5 7 11—19 10 1 4 5 6 9—17 10 1 3 6 5 11—23 10 2 1 7 5 8—21 10 0 3 7 3 5—24 Toch duurde het nog tot de tweede helft voordat de strijd definitief werd beslecht. Thompson had een verdediger (Van Breevoort) opgeofferd voor een aanvaller (De Goede), terwijl Rijvers ex-amateurinternational Streuer voor Ten Donkelaar inzette. Rijvers: „Streuer heeft een verschrikkelijk goed schot. Ik wilde daar met de straffe wind mee van profite ren, omdat afstandschoten vanaf 35 meter dan tot de mogelijkheden behoren." Streuer scoorde zelf niet maar maakte zich uiterst verdienstelijk door Jeuring in vrije positie te manoeuvreren die op nieuw ongedekt en ongehinderd Pater notte dit keer met een kopstoot kansloos liet. Haarlem stortte in. Thompson: „Na die 2-0 hield mijn elftal op met voetballen. Er ontstond een chaos met gedesorgani seerd voetbal." Hoeben illustreerde dit door onder de ogen van de zwak leidende arbiter Hoppenbrouwer (hij wilde in de eerste helft een treffer van Jeuring al goedkeuren maar zag daar tenslotte van af omdat zijn grensrechter hem op bui tenspel attendeerde) hands te veroorza ken terwijl er geen Twente-speler in de buurt was. Van der Vall benadrukte de Twente-suprematie door doodgemoede reerd („ik was niet erg geconcentreerd") de bal zachtjes naar de linkerhoek te schuiven waar Paternotte door attent rea geren het leer kon bemachtigen. Nadat Schrijvers zijn klasse bij een kopstoot van De Goede had getoond bouwden de gebroeders Van de Kerkhof de stand uit tot 4-0. Eerst was het René die via de voet van Burgers scoorde en daarna Willy die na een voorzet over veertig meter van Drost even door kon wandelen om daarna Paternotte met een kansloze schuiver opnieuw de gang naar het net te laten maken. Het was mooi geweest. Ook voor Rij vers die verheugd kon constateren dat zijn elftal niet met een gebrek aan vorm kampt met het oog op de komende strijd met het Turkse Eskisehir om de Run- nersupcup. Rijvers: „De vermoeienissen van de afgelopen weken in aanmerking genomen is er vandaag goed gevoetbald. De jongens kunnen blijkbaar wel wat hebben. Als wij zo doorgaan totdat Achterberg weer terugkomt is er weinig aan de hand." Het Twente-brein toonde zich vooral verheugd over de stijgende vorm van Theo Pahlplatz. „Theo is een jongen, zoals zoveel spelers bij ons, die overal mag zwerven. Als hij maar op het juiste moment op de juiste plaats opduikt. Dat was vanmiddag maar al te vaak het geval." Schrijvers verricht tegen Haarlem één van zijn moeilijkste reddingen. Een kop bal van De Goede wordt door hem over de lat getikt. Drost (20) en Huve (5) schermen de doellijn af. Op de achtergrond kijken Burgers en Van der Vall toe. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Zelfs tegen een niet te onderschatten ploeg als Sparta dorst trainer Bert Jacobs het aan om FC Utrecht op de aanval te laten spelen. Hij was dat overigens wel min of meer verplicht aan de 24.000 toeschouwers die niet naar het stadion Galgenwaard wa ren gekomen om hun ploeg in een de fensieve rol te zien. Jacobs: „Omdat Sparta ons op het middenveld vastzette, had het van onze opkomende backs moe ten komen en dat liep niet meer zo goed, waardoor we vooral na rust weinig kan sen kregen". Die kansen hadden de Utrechters in de eerste 45 minuten wel gehad. Zelfs Hildebrand, die aanvankelijk als enige speler met een speciale opdracht (het dekken van Kristensen) het veld was in gestuurd, kon het zich veroorloven in de aanval te gaan. De geboden kansen wer den op een na, een schot van Ol- sen, dat na 32 minuten de eerste goal opleverde echter allemaal om zeep geholpen. Dat Nol Heijwerman de stand in de 29e minuut van de tweede helft op 1-1 bracht was typerend voor het gewijzig de wedstrijdbeeld. In de tweede helft was het Sparta dat de boventoon voerde. Sparta-trainer Georg Kessler: „FC Utrecht speelde precies zoals ik ver wachtte. Daarom kon ik er iets tegen doen. We moesten in de aanval meer mankracht hebben. Daarom haalde ik Kowalik al snel uit het team en zette Koudijzer in de spits". Dat de Rotter dammers na rust heersten weet Jacobs aan roofbouw op zijn eigen spelers. „Er in de eerste helft te veel over rechts gespeeld. Dat kostte ons kracht. Sparta kon daarom na rust opkomen. Het was eigenlijk jammer dat zij door zo'n frommeldoelpunt" nog naast ons kwa men", aldus Bert Jacobs. De versterking van het middenveld heeft DWS bij MVV niet mogen baten. Hoewel de Amsterdammers meer in het bezit waren van de bal, wat beter com bineerden en beheerster optraden, verlo ren zij toch met 2-0. De doelpunten vie len na een uur voetbal in een tijdsbe stek van zeven minuten. De makers wa ren Mraz en Mares. In een bijzonder matige wedstrijd heeft NEC een 4-0 overwinning behaald op een veel te lief spelend Volendam. Binnen een half uur was het pleit in feite be slecht door doelpunten van De Jong en Davidovic. Na rust maakten Janssens en Jendrossek het kwartet vol. Holland Sport was voor eigen publiek wel uit op een beter resultaat, maar dat was tegen de versterkte verdediging van NAC niet haalbaar. In de tweede helft werd er door beide trainers driftig met invallers gewerkt maar ook dat bracht geen fleur aan deze doelpuntloze wed strijd. (Van onze sportredactie) DEVENTER Collin Withers is geen klasse-doelman. Van de week drukte trainer Barry Hughes zijn spijt uit over het waarschijnlijke vertrek van de laatste weken grote afwezige in het doel van Go Ahead Nico van Zoghel. Tegelijkertijd trachtte Hughes zijn miskoop Collin Withers, zoals bekend van Engelse origine, te beschermen door te vertellen dat de reserve met de week aan zelfvertrouwen wint. Ook gisteren na het van Telstar gewonnen duel (31) probeerde Hughes op dergelijke wijze een gunstige pers voor zijn tweede keus te bewerkstelligen. Maar Collin Withers is geen klasse-doelman. En zal het gezien zijn leeftijd (27 jaar) ook nooit worden. Al in de vijfde minuut van de wedstrijd liet hij een van alle kracht gespeend trapje van de Tel star-aanvoerder Paul van Egmond U» Later haalde hij dezelfde stunt met een door zijn lengte slungelachtige onhandigheid nog een paar keer uit. Dat Telstar door pech in en het ge deeltelijk falen van het aankoopbeleid geen aanval bezit was bekend, maar nog nooit in deze competitie werd de impo tentie van het offensieve blok van de Velsenaren zo wreed aangetoond als juist door het falen van Collin Withers. Hoewel trainer Rab beweerde tijdens de wedstrijd zijn keel schor te hebben gegild om zijn discipelen attent te maken op Go Aheads zwakke doelman, hoewel de> zelfde oefenmeester vertelde ook tijdens de rust zijn pupillen duidelijke instructie mee te hebben gegeven in de tweede helft Withers te bestoken, werd er door Telstar behalve in de laatste vijf minuten geen schot gelost. Hughes' commentaar na de wed strijd verstrekt raakte dan ook pre cies de kern van Telstars problemen: „Telstar is nog altijd Telstar. Sinds de oprichting van de club heeft het immer een sterk middenveld bezeten en een zwakke voorhoede. Het gevolg is dat er soms leuke aanvallen worden opgezet, maar dat die acties meestal worden ver broken op de zestien-meterlijn". Telstar was niet attent. Rab klaagde over een slechte concentratie. Ten bewij ze wees hij het eerste en het derde doel punt aan. Reeds in de vierde minuut van de wedstrijd viel de eerste treffer. Tel stars verdediging was nog niet georgani seerd. Er waren problemen met het over nemen van de opkomende middenvelder Smit en de snel switchende spitsen Geels, Hoekema en Verdonk. Smit rukte op in de vierde minuut. Zijn bewaker Van Eg mond was er niet. Thijs Wijngaarde, Tel stars linker vleugelverdediger, stond te- Telstar-doelman Paul van der Meeren kon met deze safe toch niet voorkomen dat zijn ploeg met 3—1 van Go Ahead verloor. Ruud Geels (rechts) kwam te laat. Wijngaarde (links), Zwaan (midden) en Dnessen (rechts) kijken toe. genover twee man. Smits' pass, die voor bij Van Egmond ging, bereikte in het in uiterste verwarring verkerende verdedi gingscentrum van Telstar de eveneens naar voren getrokken spil van Go Ahead Gerard Somer. Zijn lepelballetje ver dween onbereikbaar voor doelman Van der Meeren, die evenals in de wedstrijd tegen Feijenoord uitstekend werkte, in het doel. Nadat in de tiende minuut van de twee de helft Geels met een lange pass Hoeke ma bereikte en de spits voor de tweede maal Van der Meeren de bal uit het net liet halen, viel in de achtentwintigste mi nuut Go Aheads derde treffer. Het voorspel van het doelpunt vormde een ietwat hardhandig tafereel. Zwaan en André ontwortelden een zeer alerte Geels. Vanuit deze situatie bereikte de bal Ver donk, die door Hughes in de tweede helfl naar het middenveld was gedirigeerd. Ver donk bediende een geheel vrijstaande Hoekema en het was drie-nul. Jan Rab: „Wat nou de oorzaak is van de slechte concentratie kan ik niet zeg gen. Er zijn nog meer vraagtekens. Het vorige jaar speelden we het best in uit-wedstrijden, terwijl we nu in thuis wedstrijden beter voetballen". Telstar was uitgezonderd Driesen en Van der Meeren zwak. Het verzuimde tijdens de eerste helft gebruik te maken van een circa vijfentwintig minuten du rend overwicht op het middenveld. Go Ahead zakte na het scoren van het eerste doelpunt namelijk terug. Ook Hughes zag dat. Hij haalde André v.d. Ley, die Man- ders tegenover zich vond van het veld Geestman verving hem. In de tweede helft offerde de trainer zelfs zijn links buiten Verdonk op en plaatste hem op het middenveld om de toch waarlijk niet im ponerende Telstar linie te overtroeven. Hughes: „Telstar zette alle aanvallen aan de rechterkant van het veld op via Monne de Wit. Door het terugtrekken van Verdonk werden die offensieve acties ge stopt". Niet alleen Jan Rab verwachtte na de eerste helft, zoals hij later bekende, dat Telstar in de tweede helft Go Ahead zou inpcikkon"» Maar na het tweede doelpunt (zoals ge zegd in de tiende minuut) werd duidelijk dat Telstar geen kans meer zou krijgen Go Ahead, geruggesteund door de voor sprong, ging beter voetballen. Het negen duizend man sterke publiek zag wat Hughes eerder had voorspeld: „het jon ge team zal weldra klikken. God sta Tel star bij als het zondag gebeurt". Go Ahead klikte. Ook dankzij het feit, dat de Velsenaren wel moesten aanvallen om de twee-nul achterstand in te lopen Het moest uit de defensie. Het was ge dwongen zijn vrije man in de achterhoede op te offeren. Geels en Hoekema maak ten dankbaar gebruik van hun vrijheid. Pas in de allerlaatste fase van de strijd Telstar had Stanic en Manders inge wisseld voor Bond en Lechermann en door middel van een igenieus genomen vrije schop (een hakje van Fens naar Van Eg mond) de stand op 3-1 gebracht herin nerden de Velser spelers zich dat er een zekere Withers in het doel van Go Ahead stond. Te laat. Kort liep een waarschuwing op. Scheids rechter Corver bekeurde hem ondat hij Withers ongeoorloofd aanvieL ROTTERDAM. Eerst donderdag zal bondscoach Frantisek Fadrhonc de se lecties voor de op 10 en 11 november te spelen interlands tegen Oost-Duitsland A-elftal en Jong Oranje bekendmaken. Fadrhonc, aanwezig onder de 40.000 toe schouwers in de Rotterdamse kuip, kan de selectie niet eerder bekendmaken in verband met Europa-cup-wedstrijden van Ajax en PSV en de wedstrijd voor de runners up cup van FC Twente. „Buitenlandse" Nederlanders zullen bij de geselecteerden niet aanwezig zijn. Jan Mulder, Henk Houwaart en Rob Rensen- brink moeten met hun clubs uitkomen voor de Belgische beker. De aanvalslei der van de Westduitse Bundesligaclub Rot Weiss-Essen, Willy Lippens, wil Fa drhonc er nog niet bij hebben. „Ik heb met Lippens gesproken", zo deelde hij mee, „ik vind het echter een te groot nadeel, dat hij geen Nederlands spreekt". Waarschijnlijk selecteert hij Lippens voor de vriendschappelijke interland te gen Roemnië in december. „Daar ko men misschien de Nederlanders uit d e hele wereld in het veld", vertelde Fa drhonc. Lippens zelf heeft ook te kennen gegeven liever in de vriendschappelijke interland tegen Roemenië dan in de wedstrijd voor de Europese beker tegen Oost-Duitsland te debuteren. iPP. gïï ;LJ L J Wm De cijfers vansporttotot DEN HAAG 15 zijn: Aantal deelnemers 781.191. Inleg 1.617.840. Prijzenbedrag 728.028. lste en 3e prijs 254.810. 2e prijs 182.007. Extra prijs 36.401. Zondagavond had zich één deelnemer gemeld met dertien goede uitslagen. Lottocjjfers: 2 11 18 19 21 - 38. Zusatzzahl 7. Olympia Gewinn Zahl 5380.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13