Moskou wil eventuele overeenkomst zo duur mogelijk verkopen RUSSEN BEGINNEN BARS OP SALT-CONFERENTIE Maoistisch protest in Grenoble Gedetineerden in beruchte gevangenis rebelleren Colloquium over zeevervuiling Brussel m Pools-Duitse conferentie Moeilijk gesprek in Warschau verwacht top Oppositie in Spanje start protestdag Italië zoekt toenadering tot China Gevaren van „menselijke springvloed" Spychalski weer in Polen uunonientrum Breestraat74-84 Beverwiik Kardinaal Cushing overleden [Russische schepen I verlaten Cuba Si DINSDAG 3 NOVEMBER 1970 U itstellen Na brand in dancing Personeel Cummins boerderij gegijzeld u ziet daar zoveel meer dan ergens anders Oder-Neise grens (Van onze redactie buitenland) „Terwijl u deze regel met normale snelheid leest worden er op aarde elf kinderen geboren. Binnen diezelfde tijd zijn er ook vijf mensen ge storven. Het verschil van zes tussen levenden en doden, dat in de tijds duur van één gesproken zin de kop heeft opgestoken, vormt dodelijk leven, het ernstigste gevaar dat de mensheid sinds haar ontstaan be dreigt: overbevolking. Elke seconde neemt de bevolking van onze aarde met twee menselijke individuen toe, per uur met bijna achtduizend miljoen) H ongerstormloop Overvloed (Van onze redactrice in Helsinki) HELSINKI Gistermorgen om elf uur zijn in Helsinki de Russisch- Amerikaanse onderhandelingen over een beperking van de strategische wapens met korte toespraken van de Finse minister van Buitenlandse Zaken Leskinen en van de twee delegatieleiders Semjonov en Smith ge opend. Tegenover de hoopvolle woorden van Smith wekten de strenge Rus sische formuleringen een indruk van gereserveerdheid. „Wij hervatten de poging", aldus Smith, „om tot verifieerbare overeenkomsten te komen". Dit sloeg duidelijk op het Amerikaanse voorstel, deze zomer in Wenen ge daan, over beperking van het aantal raketten en van het afweersysteem. De Verenigde Staten verwachten op deze tweede SALT-ronde in Helsinki van de Russen nu een concrete reactie op hun verdragsontwerp. Als deze reactie niet komt, dreigen ze met een hervatting van de bewapenings wedloop. Semjonov daarentegen nam het woord „verdrag" of „overeenkomst" in het ge heel niet in de mond. Hij sprak alleen van de hoop op positieve resultaten en wees op het belang van een „construc tieve en zakelijke benadering van beide partijen", wil men enige vooruitgang boeken. Een agressieve noot kreeg zijn toe spraak door zijn verwijzing naar de be- wapeningsweddloop „die door zekere im- perialistische kringen wordt aangewak kerd". Ook de Russische pers wijdde aan I de vooravond van de onderhandelingen zeer scherpe commentaren aan de SALT. Het blad van het leger „Rode Ster" be schuldigde de Verenigde Staten van nu- I cleaire chantage. Andere bladen schreven dat de Amerikanen van plan zijn de bewapeningsrace voort te zetten en „dus de oplossing van dringende veiligheids problemen te bemoeilijken". Bij de ope-1 ning van de eerste ronde in Wenen op 16 april waren de Russische comments-1 ren minder bars. De hierdoor ontstane indruk, dat de Russen de SALT nu op de harde toer willen gaan spelen en niet tot concessies bereid zullen zijn wordt door experts echter niet gedeeld. Eerder beschouwt men dit als een aanwijzing, dat de Rus «en zich de tijd willen gunnen om met een flink aantal wijzigingsvoorstellen de defi nitieve formulering van een overeen komst zij het in de vorm van een for meel verdrag, zij het voorlopig als een gentlemen's agreement nog wat uit te «tellen. Men vermoedt, dat hierbij van Russi sche kant de overweging een rol speelt dat de voorbereidingen voor de Europese veiligheidsconferentie veel meer tijd ver gen dan oorspronkelijk was aangenomen Het schijnt evenwel in de bedoeling van Moskou te liggen, om de SALT en de Europese veiligheidsconferentie te koppe len en op den duur misschien zelfs in elkaar te laten overlopen. De uitdrukke ene als de andere conferentie in Helsinki te houden, is als een duidelijke vinger wijzing in die richting opgevat. Boven dien hebben de Russen pas aan de Ame rikaanse wens om de Salt alternerend ook in Wenen te houden gehoor gegeven, toen kwam vast te staan dat aan de echte veiligheidsconferentie een voorcon ferentie vooraf zal gaan. Het is niet on waarschijnlijk, dat die voor-conferentie ook in Wenen wordt gehouden. Voor dat het zover is, of voordat althans een de finitieve begindatum voor de veiligheids conferentie is vastgesteld, zouden de Rus sen kunnen proberen bij de SALT hun tactiek van traineren te volgen. Dat zij daarvan bovendien zullen profiteren, om door een geforceerde produktie van hun zware s.s.-9-raketten meteen hun achter stand op de Amerikanen verder in te lopen, is duidelijk. Als men dus uit de algemene stemming bij deze openings plechtigheid een voorlopige conclusie kan trekken, dan deze: dat de Russen hun toestemming voor een overeenkomst over beperking van het rakettenaantal en van het afweersysteem pas na lange onder handelingen en zo duur mogelijk zullen verkopen. GRENOBLE (AFP en DPA) Een vijf tigtal „maoïstische" jongeren hebben in de ïijkêT wens van de Russen om zowel de I Franse stad Grenoble opgeroepen „de moord van Saint-Laurent-Dupont te wre ken". Zij gooiden de ruiten van een hotel in en verspreidden vlugschriften waarin stond: „De jongeren die zijn gedood door de schuld van de rijken, moeten gewroken worden". Een tiental jongeren is door de politie aangehouden. In tegenstelling tot eerdere verklaringen hebben de verantwoordelijke autoriteiten gisteravond meegedeeld, dat er wel degelijk een ambtelijke exploitatievergunning was verstrekt voor het danslokaal. De eigenaars hadden eerst een voorlopige vergunning gekregen, die één week vóór de rampzalige brand was vervangen door een definitieve goedkeuring. Ook was er een bouwvergun ning verstrekt. GRADY (Reuter). een tiental gede tineerden van de beruchte gevangenis boerderij Cummins in de Amerikaanse staat Arkansas heeft maandag vier perso nen gegijzeld: twee bewakers en twee me- medegevangenen die eveneens met de be waking zijn belast. De gedetineerden, die gewapend zijn, eisen dat men hun een auto met volle benzinetank ter beschik king stelt en ongehinderd laat vertrekken. Zij hebben zich met hun gijzelaars ver schanst in de isolatie-afdeling van de ge vangenis. Later gijzelden de gedetineerden ook I het hoofd van het gevangeniswezen van Arkansas, Robert Sarver, en gevangenis directeur Bill Steed, die met hen onder handelden. Ze hebben gedreigd de gijze- laats te doden als hun eisen niet worden ingewilligd. Gouverneur Winthrop Rockefeller van Arkansas verklaarde voor de gijzeling van Sarver en Steed: „Deze gevangen zul len in geen geval de gevangenis verlaten. Wij sluiten geen overeenkomsten met ge- vangenen." Het werkkamp kwam bijna 3 jaar ge leden in het nieuws toen een gedetineerde verklaarde dat twee gevangenen die als ontsnapt te boek waren gesteld, in feite waren vermoord en begraven op het ter rein van de gevangenisboerderij. Vervol gens werden daar de beenderen van drie mensen opgegraven, maar volgens de po litie waren die afkomstig van een vroe-1 gere begraafplaats. Het politierapport werd als „bedrog" betiteld door de voor malige hoogleraar in de criminologie Tho mas Murton, die inmiddels met het toe zicht over het kamp was belast. Een jaar later vertelde Murton een subcom- missie uit de Senaat dat hij geloofde dat op de terreinen van de strafgevangenis sen van Arkansas de stoffelijke resten van minstens tweehonderd door bewakers vermoorde gevangenen lagen begraven. Een federale rechter in Little Rock be stempelde kortgeleden nog de wijze waar op het werkkamp functioneert als on grondwettig. Premier Cyrankiewicz en partijleider Gomoelka (van links naar rechts op de foto) waren gisteren ter verwel koming aanwezig toen de Poolse president Spychalski vervroegd uit Karatsji terugkeerde na de aanslag die de Poolse onderminister Wolniak het leven kostte. De Pakistaanse vrachtautochaffeur die op het vlieg veld van Karatsji de Poolse onder minister van Buitenlandse Zaken en drie anderen doodreed, is beschul digd van moord en poging tot moord. BOSTON (Reuter). Kardinaal Richard Cushing, voormalig aartsbis schop van Boston, is gisteren na een lang durige ziekte in de leeftijd van 75 jaar in Boston overleden. De kardinaal was zeer bevriend met de familie van wijlen president Kennedy. Kardinaal Cushing leed al zeer lang aan kanker. In 1950 verklaarde kardinaal Cushing, dat het een „verachtelijke politiek" was, dat de V.S. het communistische bewind van maarschalk Tito in Joegoslavië sub sidieerden, maar aan de andere kant Spanje steun weigerden. In september 1959, tijdens het bezoek van de voormalige Russische premier Ni- kita Kroesjtsjev aan de V.S., bad kardi naal Cushing met 6.000 mensen de rozen krans in het kader van een „gebedskruis tocht". BRUSSEL. (ANP) De Amerikaanse staatssecretaris voor Vervoer, John Volpe heeft gisteren in Brussel bepleit dat de NAVO-landen samen besluiten het lozen van olie op zee, door tankers en andere schepen, te verbieden. Dit totale verbod zou op z'n laatst in 1975 van kracht moeten worden. Volpe deed zijn voorstel tijdens een colloquium over zeeverontreiniging door stookolie in het bijzonder en kool waterstoffen in het algemeen, dat, onder auspiciën van het NAVO-comité voor de uitdagingen van de moderne maatschap pij, in Brussel wordt gehouden. Volpe heeft meegedeeld dat president Nixon het probleem van de zeeverontrei niging een zeer hoge prioriteit toekent. zingen in zee ontstaan is, aldus Volpe. Een 150-tal Nederlandse, Amerikaanse, Belgische, Britse, Canadese, Franse, Ita liaanse, Noorse, Portugese en Westduitse deskundigen, onder wie Nixon's speciale adviseur voor leefmilieuproblemen, Chris tian Herter, zal zich tot en met vrijdag ochtend over de zeeverontreinigingspro- blemen buigen. Hun bijeenkomst moet besloten worden met het formuleren van praktische voorstellen die via het NAVO- comité voor de uitdaging van de moderne maatschappij naar de nationale regerin gen overgemaakt zullen worden. Langs die weg zal dan een poging wor den gedaan om niet alleen paal en perk te stellen aan de oceaanverontreiniging maar ook om de oceaan opnieuw te zui- „Eeuwenlang heeft de mens gedacht dat veren en rampen zoals die met de „Tor- „„oonnr, 11foiiito <-anncitpit I rey Canyon", de „Santa Barbara" en de oceanen een onuitputtelijke capaciteit bezaten om vervuiling teniet te doen, maar we weten nu dat dit beslist niet het geval is. We weten ook dat de lozing van koolwaterstoffen in de oceanen een onmiddellijke bedreiging van de mens heid vormt evenals voor de levensbron nen in de oceaan." De Amerikaanse regering heeft dan ook voorgesteld het onderzoek naar de gevol gen van deze lozingen te versnellen, een technologie te ontwikkelen die voorko ming van de lozingen mogelijk maakt, om de oceanen van de koolwaterstoffen te zuiveren, internationale normen voor het bouwen van schepen vast te stellen, de beroepsvorming van de bemanningen te versnellen en nationale en internationale plannen te ontwikkelen om het hoofd te bieden aan het probleem dat door de lo- „Pacific Glory" te (Van onze speciale verslaggever) WARSCHAU. Met een gesprek on der vier ogen hebhen de Westduitse mi nister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel en diens Poolse collega Stefan Jendrychowski vanochtend in Warschau de onderhandelingen geopend, die moeten leiden tot een verdrag tussen de Bonds republiek en Polen. De Westduitse bewindsman was gister avond begeleid door de staatssecretaris sen Frank en Duckwitz (leider van de delegatie uit Bonn bij de voorbereidende besprekingen) in de Poolse hoofdstad ge arriveerd. ADVERTENTIE stoutenbeck vraag onze catalogus 1970 Een Poolse woordvoerder had, kort voor de aankomst van de Duitse onder handelaars, verklaard dat „een belangrijk stadium" was bereikt. Ondanks het feit dat de voorbereidende besprekingen al in februari begonnen en enige tijd gele den algemeen werd aangenomen dat de verdragstekst rijp was voor onderteke ning, sprak hij dus niet over een „beslis send stadium". Scheel op zijn beurt zei bij het vertrek uit Bonn: „In Warschau wachten ons zware onderhandelingen. Ik hoop dat het ons zal lukken die succesvol af te ron den. De goede wil is, naar ik meen, aan beide kanten aanwezig". Uit de verklaringen blijkt dat de twee landen er nu van uit gaan dat de ko mende dagen en mogelijk weken zware onderhandelingen zullen moeten worden gevoerd. Naar verluidt heeft Scheel het gesprek onder vier ogen, voorafgaande aan de officiële conferentie, voorgesteld om het voor zijn regering belangrijke humanitai re vraagstuk te kunnen bespreken. De Poolse regering staat op het standpunt dat deze kwestie het openen van de heel recent met de voorkomen. (Van onze redacteur in Madrid) MADRID. De Spaanse oppositie or ganiseert vandaag een „Dag van Protest en van eisen tot Amnestie", waarin zjj de regering door betogingen en stakingen op landelijke schaal wil wijzen op het pro test van de bevolking tegen de politieme- thoden. Voorts wil men dwingen tot het uitroepen van een amnestie voor alle ver oordeelden wegens politieke vergrijpen. De actie is voornamelijk voorbereid door de zogenaamde „arbeiderscommissies", een soort ondergrondse vakbonden waarin op positieleden van alle overtuigingen, vanaf de vooruitstrevende katholieken tot aan de orthodoxe communisten, samenwerken. Hun actie is bovendien openlijk goedge keurd door de verschillende ondergrondse partijen, die een minder populaire aan hang hebben dan de „arbeiderscommis sies", en wordt ook zijdelings gesteund door officiële instellingen die binnen het regime een kritische houding aannemen, zoals bijvoorbeeld de advocatencolleges van meerdere provincies. Vandaar dat men de protestbetogingen die vandaag plaats moeten vinden, kan beschouwen als een algehele krachtmeting van de Spaanse oppositie tegen het regime. Van daar ook dat de regering zich goed heeft voorbereid. (Van onze redacteur in Rome) ROME. Sinds anderhalf jaar verga- I deren in Parijs vertegenwoordigers van Italië en de Chinese Volksrepubliek over het aanknopen van diplomatieke betrek kingen tussen beide landen. Naar men op het ministerie van Buitenlandse Za ken in Rome meedeelt, hebben deze be- I sprekingen op het ogenblik een zeer in teressant punt bereikt en zouden ze dicht bij een afsluiting staan. Enige weken geleden verklaarde de Italiaanse minister van Buitenlandse Za ken Aldo Moro in de Kamer van Afge- grenzen voor in Poolse gebieden wonen- vaardigden dat de regering „met belang- 1 1! TV.R-nn. ninf f Viinc n AAvt I cfollin/t Ironnio r»nr« An i m de voormalige Duitsers niet thuis hoort in de onderhandelingen over een verdrag. Centraal staat in die onderhandelingen de erkenning door Bonn van de Oder/ Neissegrens als Polens westgrens. Naar Rome. Bondskanselier Willy Brandt brengt van 23 tot en met 25 november een officieel bezoek aan Rome. De West duitse regeringsleider gaat op uitnodi ging van zijn collega Emilio Colombo. Zo begint Claus Jacobi de voormalige hoofdredacteur van het Westduitse weekblad „Der Spiegel" op sinistere toon zijn nieuwste boek „De menselij ke springvloed" (Uitgegeven door H. Meulenhoff, Baarn en in goed lopend Nederlands vertaald door C. Walra ven). De bevolkingsexplosie wordt door Jacobi uitgebreid behandeld. Na de ratten is de mens de meest verbreide zoogdiersoort op aarde. iAl heel gauw zullen wij de wedstrijd met de ratten hebben gewonnen. Wat de toekomstige mens te wachten staat bij een derge lijke breidelloze uitbreiding valt nu nog nauwelijks te overzien zeker is dat onder meer politieke massahyste rie, toename van het aantal misdaden, ziektes van het centrale zenuwstelsel en groeiende verruwing de gevolgen zullen zijn van menselijke samenpak king. Daarvoor behoeft men maar te let ten op het menselijk gedrag op over volle autowegen, op de golven van ge weld in de grote steden van de Vere nigde Staten, waar dan ook de meeste geesteszieken (zeventien voorkomen. Dat de gevolgen van de overbevol king voor de blanke wereld die volge- schranst achter goedgevulde tafels zit, behalve onheilspellende vervuiling van de lucht, het water en het land, ook een toekomstig hongerstormloop op de vleespotten inhoudt zal iedereen duidelijk zijn. Onvergelijkbaar erger zijn nu al de gevolgen voor het hon gerende deel van de mensheid. Die honger is er al. Nooit eerder, aldus Jacobi, hadden zoveel mensen zo weinig te eten. En hun aantal zal morgen weer groter zijn dan vandaag door de bevol kingsexplosie. De deskundigen zijn het alleen niet eens over het tijdstip en de omvang van de catastrofes. Volgens de Californische bioloog Paul Ehrlich zul len in de jaren zeventig „honderden miljoenen mensen van de honger ster ven." De Amerikaanse gebroeders Paddock voorspellen dat de „periode van hongersnoden ons omstreeks 1975 zal overvallen." En de Zweedse socio loog Gunnar Myrdal voorziet „wereld- verbreide ellende over vijf tot vijftien jaar." Wat zijn de kenmerken van een hon gerend mens? Op de universiteit van Minnesota hebben 32 vrijwilligers zich ongeveer een half jaar onderworpen aan een dieet van 1570 calorieën per dag. Na afloop van de proef hadden vrijwel allen een kwart van hun li chaamsgewicht verloren, nagels gin gen loszitten, niezen kostte inspan ning, haar viel uit, de bloedsomloop was trager geworden en zij konden he te borden vasthouden zonder pijn te voelen. Zij werden allen depressief en apatisch, maar bovendien uiterst prik kelbaar. Zo wordt het begrijpelijk als Her- bert Waters, voormalig hoofd van het planbureau der Amerikaanse ontwik kelingshulp stelt: „Honger kan uit groeien tot een miljoenenvoudig weer klinkende kreet tot opstand en geweld dadigheid". De door overbevolking ontstane „ge varendriehoek" bestaat uit honger, armoede, werkloosheid en doet in de achtergestelde wereld wanhopige mil- joenenlegers potentiële revolutionai ren ontstaan. De voorbeelden van hun wanhoop kan men iedere dag opnieuw in de kranten lezen. In Latijns-Ameri ka waar geweld een dagelijks ver schijnsel is behoort nu 65 percent van de voor cultuurland geschikte bodem aan grootgrondbezitters, die samen maar anderhalf percent van de bevol king uitmaken; de helft van alle in komsten in het „werelddeel van over vloed", zoals de Spaanse veroveraars Latijns-Amerika noemden, verdwijnt in de zakken van slechts vijf percent van de bevolking. Dat deze cijfers ko ren op de molen van Fidel Castro zijn is begrijpelijk. „Het land kan niet nog langer knielend en biddend op een wonder wachten", zegt hij. Che Gue vara was nóg directer met zijn uit spraak: „Ruim de onrechtvaardige maatschappelijke orde uit de weg". Overbevolking. „De dichte opeen pakking, zegt Jacobi, maakt de mens ziek en gewelddadig, zijn moraal daalt geleidelijk en zijn kunst ver toont miskramen, afstotelijk als de wansmakelijke dromen van Kaf ka, die hij aan zijn dagboek toevertrouw de. Overbevolking doodt het schone en brengt afzichtelijkheid voort". Hij vergelijkt de ingeoliede lichamen van Cannes en Zandvoort met dikke vette maden, krioelend over de stranden en die een schande zijn voor elk land schap". Het pijnlijkst dwaalt de rooms-ka- tholieke kerk, zo concludeert de schrijver en hij uit hevige kritiek op paus Paulus VI die in zijn encycliek „Humanae Vitae" zegt „Verboden is voor de zeshonderd miljoen ka tholieken op aarde elke handeling die verhindering van de voorplanting ten doel heeft". Volgens Jacobi zal op dit gebiedende verbod de kerk te pletter slaan: „Gelovige analfabeten en kar dinalen in purper zijn openlijk tegen de plaatsvervanger in opstand geko men". Wat is het alternatief voor de ram pen die Jacobi in zijn boek schildert? „Het idee van de geboorteregeling is de enige weg naar het voortbestaan van alle mensen. Elk andere oplos sing draagt de verschrikkingen van vernietiging van alle rassen in zich". stelling kennis nam van de ontwikkeling in de relaties tussen Canada en Volks republiek China". Tussen het China van Mao Tse-Toeng en de republiek Italië bestaat een leven dige handel. Van Italiaanse zijde wor den voornamelijk produkten van de lich te industrie ingevoerd. Vorig jaar ging het om bedragen van meer dan 56 miljoen dollar van Italiaanse zijde en van ruim 46 miljoen dollar van de Chinese kant. Ook het Vaticaan, de staat binnen de Italiaanse grenzen, heeft grote belang stelling voor het China van Mao. Naar verluidt zou het Vaticaan een handje ge holpen hebben bij het organiseren van de veel besproken ontmoeting tussen mon seigneur Agostino Casaroli en een Chine se functionaris in Belgrado. WASHINGTON (Reuter) De laat ste twee van de Russische schepen, waar van de aanwezigheid in Cubaanse havens leidde tot speculaties over de eventuele vestiging van een Russische duikbootba sis op Cuba, hebben in het afgelopen weekeinde Mariel, bij Havanna, verlaten. De vaartuigen, een bevoorradingsschip voor onderzeeboten en een bergingssleep boot zetten koers in oostelijke richting. Zij hadden op 16 oktober de haven van Cienfuegos verlaten en hadden sindsdien in de haven van Mariel gelegen. Een woordvoerder van het Amerikaan- se ministerie van Defensie wilde geen commentaar leveren op het vertrek. De twee genoemde schepen waren be gin september met vier andere Russische marinevaartuigen, waaronder een met ra ketten uitgeruste kruiser en een onder- j zeebootjager met eenzelfde bewapening, in Cubaanse wateren aangekomen. Het flottielje verliet Cienfuegos, kort nadat van Amerikaanse zijde was gezegd dat I hun aanwezigheid wellicht duidde op de aanleg van een Russische onderzeeboot basis. De Russen hebben dit steeds ont kend. Premier. President Habib Bourguiba van Tunesië heeft Hedi'Nouira, gewezen mi nister van Economische Zaken, benoemd tot opvolger van premier Bahi Lad- gham. Golda Meir. Premier Golda Meir van Is rael is in Ottawa voor besprekingen met de Canadese premier, Pierre Tru- deau.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3