Onderzoek naar maatregelen tegen brandstichting Diefstallen in IJmuiden Geen voorrang OVRA voegde weer vier punten aan totaal toe Gemeentebegroting Beverwijk sluit Alles afsluiten wordt kostbare aangelegenheid Autobestuurder bij botsing gewond Examens Koster ongedeerd na benzine explosie MEE VALLER UIT RIJKSKAS Belastingen met tien gulden per inwoner omhoog CONTAINER ONTVREEMD WAARDE 4500,- Goederen gestolen uit Autorama T«&. IJMUIDER COURANT (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Gemeente-ambtenaren zijn maandag in de Lange Nieuw- straat op pad geweest om te onder zoeken in hoeverre beveiligingen kun nen worden aangebracht om verdere herhaling van de geheimzinnige zol- derbranden te voorkomen en om tegelijkertijd een kostenberekening op te maken. De gedachten gaan hierbij uit naar het onderzoeken van de mo gelijkheid om de toegang tot de zol derbergplaatsen af te sluiten. Nonchalant Advies S4> /v ;S%:> ,,C S - Via de trappenhuizen komt men name lijk geheel boven by een kleine overloop, waarop links en rechts deuren met een gewone deurknop niet afsluitbaar dus uitkomen. Via deze deuren komt men In een kleine smalle gang te weerszoden waarvan zich links en rechts een berg ruimte bevindt afgeschermd met latten en waarin een eveneens uit latten bestaande deur is aangebracht, welke met een slot is afgesloten. Aan het einde van het gangetje is een iets grotere bergruimte, waartoe een gewone alledaagse huisdeur toegang geeft. geldt, geldt ook voor de Heerenduinweg, waar men eveneens een zolderbrand heeft gehad onder soortgelijke omstandigheden en ook voor andere gelijke woningen in de gemeente. Immers wat op de ene plaats kan gebeuren, kan ook elders voor vallen zo oordeelt men bij de Woning stichting. Men is er daar alleen bang voor, dat indien men zo alle woonblokken van beveiligingen gaat voorzien, en men aan de laatste bezig is, de bewoners van de eerste blokken al weer nonchalant zijn geworden en vergeten alles af te sluiten. Voorts wordt er op gewezen, dat de zolder ruimten bergruimten zijn en geen slaap plaatsen. Niettemin wordt thans onderzocht, wat er gedaan kan worden. Dat geldt ook ten aanzien van het regelmatig verdwijnen (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Op de kruising Laan der Nederlanden-Beneluxlaan ontstond gistermiddag een botsing tussen twee per sonenwagens. De bestuurder van één der wagens, een inwoner van Beverwijk, moest met een hersenschudding per ambulance naar het Rode Kruisziekenhuis worden overgebracht. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd door een kraanwagen weg gesleept. Gebleken Is nu, dat deze laatstgenoem de ruimten heel vaak benut werden als slaapgelegenheid. Hoezeer deze als „slaap kamers" ingerichte bergplaatsen gevaar lopen bij brand, behoeft geen betoog. De branden waarbij de vlammen zich soms al een weg door het dakbeschot naar buiten wisten te banen, hebben aangetoond, dat er weinig voor nodig is om ook deze slaap gelegenheden in brand te doen raken. Om dan nog maar niet te spreken van de on doordringbare dikke rookwolken, die zich ontwikkelden en waarvoor de brandweer lieden persluchtmaskers moesten opdoen om er hun werk te kunnen verrichten. Gelukkig nog is het, dat de branden tot dusver hebben plaats gehad tussen het middaguur, rond vier uur en zondagavond dan om zeven uur. Alle tijdstippen, waar op de „slaapkamers" nog niet worden ge bruikt. Dit zijn echter geen maatstaven om te veronderstellen, dat het nog wel zal meevallen, want hoe lang kan niet iets liggen smeulen voordat het echt brand veroorzaakt? In sommige trapportalen zijn de toe gangsdeuren tot de opbergplaatsen ge heel verdwenen. Deze zullen dus weer aan gebracht moeten worden als ze er ten minste nog zijn. De Woningstichting stelt hiernaar thans een onderzoek in. Het is voor deze Stich ting echter onmogelijk om regelmatig alle voor- en achterdeuren van de zevendui zend onder deze stichting vallende wonin gen te controleren. Wel is het sinds enkele dagen bij de Woningstichting bekend, dat van enkele toegangen de achterdeuren niet afgesloten kunnen worden. Iets wat de be woners al sinds lang hebben ondervonden, doch waarop zij nu door de branden extra opmerkzaam zijn gemaakt. Indien men dit eerder had bekend gemaakt, waren er ook al eerder voorzieningen getroffen. Nu zal alles tegelijk onderzocht worden, waarna een kostenberekening wordt opgemaakt, welke aan het gemeentebestuur moet wor den voorgelegd. Doch wat voor de Lange Nieuwstraat van de lampen In de enkele trappenhui zen, waaraan de bewoners ook allerlei veronderstellingen vastknopen. De politie heeft maandagmorgen een on derzoek ingesteld naar het gedrag van vfjf jongens, die betrapt waren tjjdens het spe len met lucifers en een kaars in een kelder van de winkelgalerij aan de „Noord Ar cade". De lucifers en kaars behoorden toe aan een jongen van acht en een jongen van negen jaar. Het onderzoek heeft echter uitgewezen, dat dit vijftal niets te maken heeft met de branden aan de Lange Nieuwstraat en de Heerenduinweg. Een van de achterdeuren van de wo- t ningen aan de Lange Nieuwstraat. Vrij onopvallend kan men hierdoor binnenkomen. Het is zaak deze deur gesloten te houden. De latten afscheidingen en dito deu ren van de bergruimten maken het mogelijk hier moeiteloos een brandje te stichten. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Een 56-jarige inwoonster van Haarlem heeft bij de Velsense politie de diefstal van haar portemonnee met twintig gulden aangegeven, die tijdens het bezoek aan een café in Oud-IJmuiden was ontvreemd. In verband hiermee is een 37-jarige inwoner van IJmuiden aangehou den en voor een nader onderzoek inge sloten. Voorts kwam een bewoner van de Stol- straat bij de politie melden, dat van de voor zijn woning geparkeerde auto een aluminium ladder was gestolen. (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. Maandagmiddag om streeks half zes werd op het kruispunt HoofdstraatBroekbergerlaan in Sant poort door een 54-jarige inwoner van Wormerveer als bestuurder van een per sonenauto, verzuimd voorrang te verlenen aan een naderende bromfiets. Deze werd bestuurd door een 18-jarige scholier uit Heemstede, met als duopassagier, een scholier uit Haarlem van dezelfde leeftijd. Er ontstond een aanrijding, tengevolge waarvan de jeugdige Haarlemmer met een gebroken linker onderbeen door de onge- vallendienst naar het Antoniusziekenhuis moest worden overgebracht. AMSTERDAM (V.U.). Kandidaats economische wetenschappen H. Bollema, Overveen; J. W. Bossenbroek, Hoofddorp; A. J. Jonker, Badhoevedorp; K. J. Kolk, Hillegom; H. R. Ladru, Aerdenhout; H. Losekoot, Badhoevedorp; F. ten Velden, Badhoevedorp; J. G. de Wit, Driehuis- Velsen; H. W. M. Witte, Overveen. AMSTERDAM. Kandidaats natuur kunde L. N. de Ruijter, Velsen. Doctoraal notarieel (I) B. J. M. Gudde, Overveen. DELFT. Propedeutisch industriële vormgeving A. W. Vork, Zandvoort. Kan didaats vliegtuigbouwkundig ingenieur E. Jesse, Heemstede; R. Zwaneburg, Haar lem. Kandidaats scheikundig ingenieur IJ. B. van der Drift, Overveen; B. Kramer, Beverwijk. Doctoraal werktuigkundig in genieur J. Hupkens, Haarlem. HAARLEM De herenploeg van OVRA heeft In het afgelopen weekeinde weer vier winstpunten aan zjjn totaal toege voegd. Al met al bevindt OVRA zich nu weer in de hoogste regionen van de weste lijke overgangsklasse en gaat het er naar uit zien dat de ploeg evenals vorig jaar weer hoge ogen gaat gooien. De eerste winstpunten kwamen door de overwinning op het zwakke Xenon uit Amsterdam dat uit met 3-1 werd verslagen. OVRA han teert op het ogenblik steeds meer de korte snelle aanval en voor vele ploegen valt deze aanval niet af te blokken. Ook in de wedstrijd tegen Xenon werd er in een hoog tempo gespeeld dat door de gastheren niet bij gehouden kon worden. De eerste twee sets waren dan ook bin nen 20 minuten in het voordeel van OVRA In de derde set kwam de gebruikelijke terugslag, die nog in de hand werd ge werkt door de scheidsrechter die Xenon wat meer adem gunde door het tempo te drukken. Deze set ging met 15-5 naar de Amsterdammers. In de vierde set nam OVRA het initiatief weer over en zegevier de met 15-10. Gisteravond ging de strijd tegen het zeer sterke Martinus uit Amsterdam. OVRA, dat zich bijzonder goed op deze wedstrijd had voorbereid had voor had voorbereid, trok van meet af aan fel (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Een 56-jarige koster beleefde gistermiddag in zijn woning aan de Muiderslotweg de schrik van zijn leven. Toen hij om kwart voor drie in de keuken bezig was met be hulp van benzine verfkwasten schoon te maken, deed zich een explosie voor. voor. De man bleef ongedeerd, maar de deur en de gordijnen werden gebla kerd. De oorzaak van de ontploffing: de vrouw van de koster had op de eerste etage het warm water aange draaid, waardoor de geiser in de keu ken was gaan branden. De benzine damp deed de rest. IJMUIDEN De Beverwijkse gemeentebegroting voor het jaar 1971 is in even wicht. Dit verheugende resultaat heeft het grotendeels vernieuwde college van B. en W. verkregen dank zij een meevaller bij de rijksuitkeringen van f 600.000; een beter uitsmeren van oude tekorten over toekomstige jaren; een verhoging van de plaatselijke belastingen met een totaalbedrag van f 420.600 en een groot aantal kleinere bezuinigingsmaatregelen. Niet alleen is de begroting voor 1971 in evenwicht, maar hierin zijn ook verwerkt de oude tekorten, die opgelopen waren tot 1.2 miljoen gulden. Men heeft zelfs een „post onvoorzien" van f 210.000 in de begroting op kunnen nemen. Het belangrijkste gevolg van deze verbeterde financiële positie is, dat de gemeente financieel niet langer „onder curatele" staat. Het blijft nog even de vraag, hoe het gemeentebestuur denkt te komen aan de f 420.600,- belastinggelden. Voorstellen hiertoe, die altijd een integrerend onder deel vormen van een gemeentebegroting, zijn thans nog in voorbereiding. De moge lijkheden die voor de gemeente open staan zijn te vinden in straatbelasting, rioolbe lasting, reinigingsrechten en personele be lasting. Ofschoon de nieuwe wethouder van eco nomische aangelegenheden (vroeger: finan ciën), de heer P. J. Sigon, nog niets wilde loslaten, kon hij desgevraagd wel zeggen, dat een groot deel van deze belasting drukt op bedrijven. Men kan dus wel vaststellen, dat de be lastingdruk gemiddeld stijgt met ongeveer tien gulden per inwoner, maar dit betekent niet, dat elke inwoner ook een tientje meer gaat betalen. Van de 420.600,- belasting is 310.000,- verplicht.. Voor een bedrag van 110.600,- wil de gemeente zelf meer belasting gaan heffen om onder de curatele uit te komen. Men krijgt dan meer vrijheid van handelen om allerlei werk uit te voeren, dat in de afgelopen jaren achterwege is gebleven. Er kan dan ook een urgentieprogramma wor den opgesteld, met meer zin dan in de afgelopen vijf jaren. BEZUINIGING De begroting blijft ook in evenwicht zonder die 110.600,- uit de verhoogde be lastingen, maar dan zou dit bedrag gehaald moeten worden van de post onvoorzien, waardoor er minder mogelijkheden komen. Wethouder Sigon zegt hierover: „Voor elke ton die de gemeente meer ter be schikking heeft, kan een kapitaalswerk van een miljoen gulden uitgevoerd. Daarom hebben bezuinigingsmaatregelen, hoe klein ook op het eerste gezicht, zin. Een bezui niging van een betrekkelijk klein bedrag maakt een belangrijke investering moge lijk. De belangrijkste bijdrage voor de slui tende begroting is overigens uit Den Haag gekomen. Zes ton meer aan uitkeringen uit de rijkskas. Van grote invloed op het resultaat is ook geweest, dat het Gasbedrijf in 1971 voor het eerst winst zal gaan opleveren. Voor de gemeente Beverwijk wordt dat 225.000,- zonder dat er over een verhoging van de tarieven wordt gesproken. Wat de overige uitgaven betreft valt de post 66.000,- ovor pensioenen en uit keringen aan gewezen wethouders op welke post voor het eerst sinds jaren op de begroting staat, nu drie wethouders geen zitting meer hebben in het huidige college. De subsidie aan de Muziekschool vergt 60.000,- meer. De marktgelden worden verhoogd met 5.000,-, omdat de markt de gemeente meer kostte dan zij opbracht. De havengelden gaan omhoog met 8.000,-. De strandexploitatie moet 7.600,- meer op leveren. Verder zijn er voorstellen te ver wachten ter verhoging van de heffing voor gebruik van openbare gronden en wateren van de tarieven voor rioolaansluitingen terwijl de bedragen in het onderhoud van plantsoenen behoudens goedkeuring door de raad worden verhoogd van f 3,50 per woning naar 4,- per woning. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Een bakker uit de Hen drik Mandeweg deed gisteren bij de politie aangifte van diefstal van zijn container. Het voorwerp, eigendom van de gemeente Beverwijk, stond achter zijn woning. van leer en liet de aanval weer op volle toeren draaien. Het was vaak bijzonder knap wat de ploeg van Hans van Beekum liet zien. Vooral de korte aanval door het midden ging erg goed en bracht vele pun ten in het laad je. De eerste set ging met 15-11 naar de ambtenarenploeg. In de tweede set demonstreerde OVRA zijn krachtige aanval nog eens door het feit dat de bij- aanvallers bijna van dezelfde capa citeit zijn als de hoofd aanvaller. Met maar liefst 15-6 werd deze set in 14 minuten door OVRA gewonnen. De gebruikelijke terug slag kwam ook nu weer. Het ging allemaal een beetje stroef en de concentratie was er uit. Martinus onder leiding van coach Frits Suèr profiteerde van deze verslapping te gelijk en won deze set met 15-7. In de vier de set speelde OVRA weer zoals in de eerste twee sets met het gevolg dat de zege met 15-4 in Haarlemse handen terecht kwam. Een andere belangrijke overgangsklasse wedstrijd gisteravond in de Kennemer sporthal was de ontmoeting tussen de bei de Haarlemse damesploegen van die Raeckse LL en HVS. Deze derby stond kwalitatief niet op een al te hoog peil want beide ploegen zondigden nogal vaak tegen de bovenhandse techniek. De wed strijd op zichzelf had een raar verloop. De eerste set ging helemaal gelijk op tot 13-13, en de gelukkigste in dit geval HVS won deze set. 15-13. In de tweede set ver overde die Raeckse tegelijk een grote voor sprong, mede door de harde services waar mee HVS de grootste moeite had om deze te verwerken. Pas toen het 10-0 stond wist HVS z'n eerste tegenpunt te scoren. De setoverwinning kwam echter niet meer in gevaar en het werd 15-10 voor die Raeckse II. In de volgende set was hét precies weer omgedraaid. Nu bouwde HVS aan een grote, voorsprong, die voor het team van coach Tilly Bloemberg niet meer weg te werken was. Aanvankelijk leek het er in de vierde set op dat we een herhaling van de voorafgaande sets te zien zouden krij gen. Die Raeckse liep tot 12-5 uit, maar na een time out van HVS-coach Joop Schultz wist het fanatiek vechtende HVS terug te komen en' via 11-4, 14-14 te winnen met 16-14, daarmede de overwinning pakkend met^l. Ook in de overgangsklasse was de wed strijd tussen de ploegen van Alliance en de Boemerang. Het werd een goede wed strijd van beide kanten, waarbij Boeme rang duidelijk de betere partij was. In een vlot gespeelde wedstrijd ging de 3-0 over winning met 8-15, 4-15 en 6-15 naar de Amsterdamse dames. In de uitwedstrijd van HVS 2 afgelopen zaterdag werd het reserve team opnieuw geconfronteerd met een nederlaag. Dit maal verloren de HVS'ers van Hercules uit Woerden. De setstanden bij deze ontmoe ting waren: 15-0, 15-13, 10-15 en 15-8. In de districtsklasse dames behaalde OVRA 2 een regelmatige overwinning op Óradi uit Uithoorn. OVRA 2 beschikte over een betere aanval, gesteund door een goede verdediging, wat var de Uithoornse verdediging niet gezegd kan worden. Voor al verdedigend vielen er nog al veel gaten. Uitslag 3-1. Bij de heren in de districtsklas se kon OVRA 3 het niet bolwerken tegen het sterke VCY, dat dit jaar nu eens ein delijk naar de overgangsklasse wil promo veren. Met 3-0 wonnen de IJmuidenaren van hun Haarlemse collega's. De uitslagen van gisteravond luiden: he ren: Cazuz-PSVH 2 3-0, Rapid-PSVH 3 0-3, PWN-FES 2 2-2, OVRA 6-DSS 3 0-3, Serve 2-Sporting 3-1, Energie-HVS 5 2-2, Sios 2-Major 2-2, Scramble-Rapiditas 2-2, DSS 2-HVS 4 3-0, OVRA-Martinus 3-1, Serve 3-die Raeckse 2 2-2, OVRA 3-VCY 0-3, de Blinkert-VCY 3 3-1, Fess-HSVC 3 0-3, Heemstede-OSS 2 2-2. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK In het afgelopen week end is uit het winkelcentrum Autorama een grote hoeveelheid goederen gestolen; de totale waarde bedraagt 4500,Enke le personeelsleden ontdekten de inbraak maandagmorgen toen ze de winkel betra den om zich gereed te maken voor de middagverkoop. Men is het gebouw binnengedrongen door de branddeur aan de achterzijde te forceren. Tot de gestolen goederen beho ren 1 draagbare televisie, 1 bandrecorder, 800 pakjes sigaretten, een nijptang, 80 kilo verpakte suiker, 60 potjes oploskoffie, 7 paar schoenen, een waterpas, een radio, 3 cassette-recorders, 96 potjes koffie, 5 boor machines, een paar voetbalschoenen, een scheerapparaat en een auto-radio. Een van de deuren welke toegang geeft tot de bergplaatsen. Met een gewoon slot, dat niet met een sleutel dichtgedraaid kan worden, is deze uitgerust. Elkeen kan zich toegang verschaffen tot de bergruimten. Het advies van de politie in deze on aangename zaak aan de verontruste be woners van de Lange Nieuwstraat is: „Ga regelmatig controleren eventueel in over leg met de andere trapbewoners en houd vooral de voor- en achterdeuren op slot. Laat kinderen omlopen en voor aan bellen, zodat men alles onder controle kan houden. De kans bestaat dan, dat de dader overlopen wordt. Het is een zaak welke het gehele korps bezig houdt en niets wordt nagelaten om te trachten een eind te maken aan deze brandstichtingen. Belangrijk is daarbij ook attent te zijn in die gevallen waarin wel wordt aange beld, waarna men vanuit de gang de be nedendeur electrisch opent en blijkt, dat er niemand aan de huisdeur verschijnt. Men is gauw geneigd te denken dat jon gens „deurtje-bel" spelen; maar vandaag de dag kan men beter eens een kijkje gaan nemen of er inderdaad niemand is en daarna de benedendeur sluiten.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5