■fc GEKKE MANNETJES - HEKSEN - ELFEN - PRINSESSEN - RIDDERS - DEESTJES Te veel ondermaatse figuren in rijk bevolkte litteratuur ■Pij li i WAT DE DIEREN v WAT DE KINDERLITTERA TUUR voor heeft op jeugd- en romanlitteratuur is, dat er een veel grotere variatie aan handelende personen voorradig is, zoals prinsessen, heksen, elfen, beestjes, gekke mannetjes. Die laatste komen ook in de roman litteratuur voor, maar worden zel den klassiek want ze gaan geen generaties lang mee. Het succes van deze klassieke kinderboek figuren heeft duizenden schrijvers verleid tot een imitatie, waardoor wij nu opgescheept zitten met een teveel aan ondermaatse figuren. En het kind zal alleen het verschil leren zien als hij de ware klas sieken op dit gebied onder ogen krijgt. - 4 mm p flsfiSSèll® 31 oktober t/m 7 november haal bij haar eigen tekeningen in eigen beheer in Londen uitgaf, werd een beroemdheid. Niet alleen in haar tijd maar ook in de onze, want zelfs de grootste stripminnaars onder de kinderen blijken aan haar dierenver halen verslingerd te zijn. Haar wat pittige humor, die zelfs nu nog opval lend is in vergelijking met zoveel zijige dierverhalen van anderen, is ook in de meeste tekeningen aanwe zig. Het zijn unieke kijk- voorlees- en leesboekjes voor de 5-8 jarigen. over de waarheid, zijn met een onuit puttelijke humor uitgewerkt en psy chologisch raak afgestemd op kinde ren van 8-11, die zelf door hun fan tasieleven zo vaak in conflict komen met de normen van volwassenen. De kleine heks Elena; De 365 jurken van prinses Petronella; door: Mariette Vanhalewijn ill.: Jaklien Moerman uitg.: Lannoo De kleine, dikke ridder door: Robert Bolt vert.: Hans Werner uitg.: West Friesland Karlsson vliegt weer; De beste Karlsson van de wereld; vert.: Rita Törnqvist-Verschuur door: Astrid Lindgren uitg.: Ploegsma Minetje Miezemuis; Jeremias Hengelaar; Poekie Poes; door: Beatrix Potter vert.:Heleen Kernkamp-Biegel uitg.: Ploegsma Tot de vele beroemd geworden Lind- gren-figuren zoals de weesjongen Ras mus, Pippi Langkous, de kinderen van Bolderburen behoort ook het on gemakkelijke gastje Karlsson, dat bij Erik thuis op het dak woont. Eriks ouders denken "dat hij een „afwij king" van hun zoontje is en geven de jongen een hondje op zijn verjaardag, zodat hij het gekke mannetje dat met een propeller op zijn rug herhaaldelijk tochten zou ondernemen naar Eriks kamer, vergeten zal. Maar Karlsson duikt weer op, voor iedereen zicht baar, en razend omdat een hondje zijn plaats zou innemen. De vele ver wikkelingen die het optreden van Karls son voor Erik meebrengt, o.a. Karls- sons eet-fiebel en diens opvattingen De fijn-ironische toon, waarmee het relaas over de ridder-op-leeftijd Ob long, de dierenvriend begint, wisselt de schrijver al snel in voor een meer oubollige manier van vertellen. Kin deren van 9-11 zal dat hoogstwaar schijnlijk een zorg zijn, evenals de Oostenrijkse jury, die dit boek een staatsprijs gaf. Achter het knotsgekke verhaal over de wat naïeve ridder, die door zijn naïviteit de boze machten herhaaldelijk vloert, steekt voor de lezers een duidelijke oppepper: hoe belachelijk de mensen je ook vinden, trek je er niets van aan wanneer je denkt dat je het met je ideeën en da den bij het rechte eind hebt. En fou- tenmaken is een gewoon menselijk gebeuren, niets om je hele leven onder gebukt te gaan. Voor de lezers die dit er niet uit halen, blijft er een lekker roezemoe zig verhaal over, met als rots in de branding ridder Oblong, de genuan ceerde, die zelfs het kwade in mens en dier accepteert als erbij-horend. Toen ze als journaliste begon had de jonge Belgische Mariette Vanhalewijn al een intense belangstelling voor wat er in de kinderlitteratuur in Noord-Ne derland omging. Ze schreef er grote artikelen over, wat een uitzondering was in België. Maar dat zij zich met haar twee nieuwste boekjes voor 5-8 jarige meisjes bij de opvallendste jon ge auteurs heeft geplaatst, is een veel grotere aanwinst. In een perfecte taalbeheersing, met een direct op kinderen afgestelde fan tasie van de zuiverste soort, weet zij meisjes te confronteren met hun moeilijk af te leren hebbelijkheden. In „de kleine heks Elena" is dat je-rom- mel-laten slingeren. In „De 365 jur ken" het iedere-dag-een-andere-jurk- wülen-aanhebben. Jaklien Moerman hield haar evoca tieve kleurenillustraties binnen de kin derwereld en maakte er geen pronk stukjes voor volwassenen van, zoals zoveel prentenboeken tegenwoordig zijn. Wie de weeïg zoete kleurenillustraties kent, waarbij men in zuidelijke landen zweert (nog altijd onder invloed van de bidprentjescultuur?), zal de door braakpoging van Jaklien Moerman dub bel waarderen. k Uitgeverij Ploegsma voltooide met bovengenoemde drie deeltjes een her uitgaven van twaalf titels, die al voor de oorlog bij ons verschenen. Beatrix Potter, die in 1902 haar eerste ver- Keria door: Christa Ruha vert.: Nini v. d. Beek uitg.: Leopold Voor de jeugd van 9-11 jaar, die niets ziet in een boek over fantasie figuren, een boek zoals er nog wei nig zijn in onze kinderliteratuur: n.L over Afrika en de langzame emanci patie van een Afrikaans dorpsjongetje dat via een blanke memsaab het le ven buiten zijn dorpsgebruiken leert kennen, oude tradities en nieuwe waar den tegen elkaar leert afwegen. De schrijfster, die vaak in Afrika verbleef, etaleert nergens haar ken nis over Kikoejoes, maar brengt die onmerkbaar onder in ieder conflict waarin Keria verzeilt. Dat Christa Ru- he alle voorvallen en voorkomende personen tekende naar de werkelijk heid zal ook wel één van de reden zijn dat dit boek binnen een half jaar al aan een herdruk toe was, een teken dat het boven verwachting aansloeg bij onze jonge kinderen. Weer eens een bewijs dat bij ons nog teveel uitge vers er zich te gemakkelijk afmaken wanneer ze boeken als „Keria" zogenaamd niet durven brengen om dat er geen markt voor zou zijn. Nu ook jonge kinderen via de televisie kennis nemen van het leven in an dere landen, mag de kinderliteratuur niet achterblijven, al was het alleen maar om van die andere landen ook nog eens iets anders te laten zien dan in een oorlog creperende kinderen en elkaar afslachtende volwassenen. MIEP DIEKMANN niiniiffliiii» JEUGDBOEKEN IN KORT UITGEVERIJ L. C. MALMBERG - 's-HERTOGENBOSCH. Een nieuw deeltje in de „Pietje Prik-serie". „Daar gaat-ie Pietje Prik!!", waarin Leo Smulders weer de meest span nende avonturen en belevenissen ver telt van Pietje Prik, die bezoek krijgt van Sultan Ali-Ben-Tiktak die zijn rei zen maakt op een vliegend tapijt! Piet Nowee tekent voor zijn 40ste Arendsoog in „De Sheriff van Wur- ding", commentaar overbodig. NV CENTRALE UITGEVERIJ HARDERWIJK. Richard Scarry: „Mijn leuk ABC", bewerkt door Wim K. Goderis. Het boek is ook bijzonder leuk opgezet en uitgevoerd, en be doeld voor kinderen vanaf 6 jaar. Het is een geheel nieuw bedacht alfabe tisch woordenboek, eigenlijk een ver tellend woordenboek. Het boek bevat meer dan 500 trefwoorden, en elk tref woord kreeg een kort geïllustreerd ver haaltje, met een eigen actie en eigen karakter. Behalve dat de verhaaltjes echt leuk en vol humor zijn, zijn de illustraties zo kostelijk en beelden zij zo verrukkelijk de verschillende die- renkarakters uit. Dezelfde karakters komen in het boek telkens opnieuw in een ander verhaaltje terug, wat meer eenheid en spanning brengt! De dieren, waarover het in het boek gaat, stellen zich aan het begin van het boek voor; zeer fraai en suggestief in beeld gebracht met de bijpassende na men. Hele families als: De familie Knor, de familie Konijn, de familie De Visser; maar ook enkelingen als: Bietel Wratzwijn, Baron van Kraai, Dokter Pil en Zuster Nora, of Krie beltje Kever of Grote Chef Buffalo en nog veel meer, allemaal types, de een al merkwaardiger dan de ander, maar bijzonder goed getroffen. „Mijn leuk ABC" is dus in de eerste plaats een „leuke" ontspanning en er varing voor het jonge kind; maar in de tweede plaats zal het ook zijn lees vaardigheid en taalgevoel op een een voudige en natuurlijke wijze verbete ren. Hij wordt zich namelijk geleidelijk aan bewust van het nauw verband tus sen tekst en illustratie van elk ver haaltje. Eerder verscheen van dezelf de schrijver „Mijn leuk Woordenboek" en „Mijn leuk Wereldje". VAN GOOR ZONEN-DEN HAAG. Twee „Nieuwe Hardy's": spannende detee- tieveverhalen voor jongens van 12 jaar en ouder. „De Vikingschat" en „Smokkeleiland" beide boeken geschre ven door Franklin W. Dixon. In de „Delta"-boekjes een derde druk van „Boot zonder water" van Gertie Even huis, geïllustreerd met tekeningen van Jenny Dalenoord. Een geestig en spannend verhaal over een stel Zeeuw se jongens dat een boot bouwt op de zolder van de pastorie. De „Grote Put", een wijde kreek, waar de jon gens met de boot te water willen, wordt ondertussen bedreigd met dem ping, paniek!, maar ook een koen besluit:óp naar Den Haag, compleet met spandoek, waarop de kreet: „Wij willen vrijemeren!!!" Een boek voor jongens én meisjes van 10 jaar en ouder. DE BEZIGE BIJ-AMSTERDAM. Voor de kleintjes een serie heel kleu rige en fleurige prentenboeken, in langrijkste, de tekst is heel summier, gevoerd. De grote platen zijn het be langrijkste, de tekst is heel sumier. Het is oorspronkelijk een Engelse uit gave, die door De Bezige Bij voor Nederland is overgenomen, uiteraard met vertaalde tekst. Een goede keus lijkt ons deze serie, die onder de naam: „Groot Gouden Boekjes"! wordt gebracht. De titels zijn: „Karei de Kikker," „Loekie het Lam," „Wat de Dieren doen," „Sjors de Giraf' en „Welke Vogel kies jij?" ARBEIDERSPERS - A'DAM. In een nieuw jasje gestoken zijn de oude alom bekende verhalen over „De Wereldreis van Bulletje en Bonestaak," verteld door A. M. de Jong, met prentjes van G. van Raemdonck. De tekst en de prentjes zijn gelijk aan de eerste boekuitgave van 1924, majr de We reldreis van Bulletje en Bonestaak ver scheen al in 1921 als eerste oorspron kelijke Nederlandse krantestrip in het dagblad Het Volk. De Jong en Van Raemsdonck hebben jarenlang, tot 1935, met veel plezier de belevenissen van de twee Hollandse jongens ge schreven en getekend en altijd op het zelfde hoge peil. Deel 1 en 2 versche nen reeds in 1968 in herdruk. Deel 3; „Ouwe Hein onder de zeerovers" en deel 4: „Avonturen in New-York" zijn nu ook uit. En zé doen het nog best, deze „oudjes," in de rij van de moder ne stripverhalen; ze boeien niet alleen de jeugd, maar misschien ook wel vele ouders... Sweet memories! uit hun jeugd! Annie M. G. Schmidt: „Mi- noes," met tekeningen van Carl Hol lander. Een leuk poezenverhaal, dat alle kinderen aanspreekt. UITGEVERIJ CANTECLEER-DE BILT. Een serie „Kangoeroe-boekjes" voor de kleintjes. Het is een Engelse uitgave van kleine prentenboekjes met korte tekst; waarvan de Nederlandse bewerking is verzorgd door Marian Hesper-Sint. De titels zijn o.a.: „Kat jes overal, in de stad en buiten" „Waar bleef de Bal?", de avonturen van een hondje met een bal. „Toen de Storm kwam", het verhaal van een „loos" vissertje in de storm, „Hoe Klazien leerde loeien", en Klazien is dan een koe, maar nog heel jong en onervaren. Een kleine verhalen-Omnibus van Lea Smulders: „Geef me de vijf', waarin ook vijf verschillende verhalen zijn opgenomen, die al eerder in af zonderlijke boekjes zijn verschenen, te weten: „Brammetje Beer", Me neertje Verkeerd „Tijntje Tover- schaar", „Stapvoet het ezeltje van het pannekoekenhuis" en „Stappertje Step". Voorin vertelt de schrijfster: „Hoe dit boek aan zijn naam kwam" en dat is op zichzelf weer een leuk „mini-verhaalt je". Marijke Sleutelaar, Vic Sjouwerman en Hetty Paerl schreven, „prutsten" met alle re spect voor de creatieve arbeid en tekenden een „Feestboek" in elkaar: „Morgen is het feest". Bedoeld voor jonge ouders of verzorgsters van kin deren om suggesties op te doen om van een verjaardag een feest te ma ken. Er is aan van alles gedacht: van de uitnodigingen van en aan de kind jes, tracteren op school, via het ver sieren en de spelletjes tot het maken van muziekinstrumenten toe! Door de illustraties laat het aan duidelijkheid niets te wensen over. A. W. SIJTHOFF-LEIDEN. Heruit gaven van het beroemde prentenboek „A B C", geïllustreerd met de prach tige silhouetjes van Nelly Bodenheim! Haar artistieke prentenboeken met oud-Hollandse bakerrijmpjes als teks ten waren en zijn nog een begrip. Niettegenstaande deze kunstenares in de vorige eeuw is geboren, om pre cies te zijn in 1874, en in 1951 is over leden, hebben haar fijne tekeningen en silhouetjes nog niets van hun aan trekkingskracht op de kleuters èn de ouderen, verloren. UITGEVERIJ WEST-FRIESLAND, HOORN. Twee in het buitenland be kroonde boeken Meindert de Jong ont ving met: „De lange wandeling'', als beste kinderboek 1969 een prijs in de VS en Robert Bolt met: „De Kleine dikke ridder" de staatsprijs voor jeugdboeken 1968 in Oostenrijk. Het eerste is een echt Hollands verhaal over een klein boerenjongetje van een dorp in Friesland, die voor het eerst „op reis" gaat met zijn grootvader naar een tante, die buiten het dorp woont, en zijn eerste echte avonturen beleeft. Het andere boek: „De Kleine dikke Ridder" geeft een spannend en amusant verhaal over de onverschrok ken strijd van de titelfiguur tegen de duivelse listen van een zekere Baron en zijn aanhangers. De kleine dikke ridder, altijd opgewekt en vol humor, is goede vriendjes met alle dieren en kan in zijn strijd altijd op hun hulp rekenen, zodat hij tenslotte als over winnaar uit de bus komt. Maar voor met zover is valt er heel wat te bele ven!! N.V. GEBR. ZOMER KEUNINGS- WAGENINGEN. „Het Kinder-goochel- boek" samengesteld door Ruth Dirx en Fritz Mareck. Een leuke verzame ling toverkunstjes, die de kinderen zelf kunnen uitvoeren, waarbij dan ook gebruik wordt gemaakt van een voudige middelen, als: lucifers, een stukje draad, een glas, een zak doek of kaarten. Een bron van vreugde om zelf te laten doen op par tijtjes. Jong geleerd, oud gedaan!! VAN HOLKEMA WARENDORF- BUSSUM. Het vervolgverhaal voor de jeugd: „De Fonteinen van Rome" van Hans Werner is nu ook in boek vorm verschenen, als deel I van de Pipet-Speurder-Reeks, een humoristi sche jeugd-detective-serie, die door de ze schrijver is opgezet. Hans Werner is ook de schrijver van het bekroonde kinderboek 1968: „Mattijs Mooi Mu ziek." Deze eerste „Pipet-Speurder" speelt in Rome, waar we kennis maken met de Amsterdamse speurder-commissa ris Pipet en zijn zoon Peter. Een Ne derlandse oudheidkundige heeft een waardevolle munt opgegraven, maar is hem meteen weer kwijtgeraakt. Nu, dan kan de jacht van vader en zoon be ginnen en gebeuren er allemaal spannende en opwindende dingen, .die tenslotte in een kostelijke ont knoping eindigen!! Al zullen velen het verhaal reeds gehoord hebben, tóch is het de moeite waard het boek nu ook te lezen, misschien juist daarom. Voor de leeftijd vanaf 10 jaar. De eerste vier delen van de nieuwe REGEN BOOG-REEKS, een serie boeken voor jongens en meisjes van 9-12 jaar. Alet Schouten: „De Mare van de witte To ren". Ivan Southall: „De Gomboom" E. W. Hildick: „Geen melk vandaag" Jan Terlouw: „Pjotr". Tekstschrijver en illustrator Harrie Geelen heeft, met medewerking van Imme Dros en regisseur Bram van Erkel, een boek gemaakt van „Oebe- le", net zo gevarieerd en met eigen stijl als „Oebele"-zelf. Het kon een voudig niet uitblijven! Het draagt de officiële en spannende naam van: „Het Groot Oogverblindend Oebele Omniboek". Wat moet ik er nog ver der van vertellen: „Het is gegaran deerd hupsakee. Het staat vol met te keningen, foto's, liedjes, versjes, kor te verhaaltjes en één lang verhaal. Alle bekende mensen komen er na tuurlijk in voor, en er is ejn ontzet tend grote kaart van Oebele-Centrum bij met alle straatjes, slobjes, steeg jes, buurtjes, pleintjes, brinkjes, wa tertjes, en.je kunt het niet zo gek bedenken wat al meer. Alet Schouten: „De Zeeridder", met illustraties van Rien Poortvliet. In het jaar 1000 verschijnt plotseling in het gehucht Zeshuizen een wonderlij ke zeeridder; zomaar uit het wad de dijk op, vlak bij de hoeve van boer Tjal. Grote opschudding alom, en de wildste geruchten doen de ronde! Al leen boer Tjal gelooft niet aan de praatjes en geruchten over zeeridders, of meermannen, of duivels. Maar als zijn dochter besluit met die zeeridder te trouwen, wil hij toch wel eens wat meer weten. Een boek voor de oude re jeugd. Jaap ter Haar en Rien Poortvliet schreven en tekenden samen een „Kerstboek". Een boek vol fijne kerst verhalen om voor te lezen, afgewis seld door verscheidene bekende kerst versjes met notenbeeld om te zingen of te spelen op een instrument.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 19