„FC Basel zal Ajax in Bern tegenvallen..." BERT THEUNISSEN„WEDSTRIJD IN AMSTERDAM NIET MAATGEVEND" m Hidde van der Ploeg ontslagen Cagliari door blessure Riva in verdrukking SAUNA Bayern en Köln een ronde verder Arend Stobbelaar stapt niet voor een paar centen over naar het betaalde voetbal Wim Suurbier bijna hersteld muM a Atletico favoriet in tweede duel TCC commissie gaat vergaderen Bobby Fischer naar Palma »0D ÏÏDP O □BO IQöli IfT WOENSDAG 4 NOVEMBER 1970 Reputatie Reden: lang haar, slordige kleding en openhartigheid Wilt u iets doen voor uw gezondheid en ontspanning Kom dan in „FYSIO- SPORT" V errassingselement Runnersupcup »-s.v.v. g Ki2f»np OOI QOU nrr- mmmm MMHMHHa Cruyff helpt de terreinknecht van Basel met het bevestigen van de doelnetten. (Van onze sportredactie) BERN Bert Theunissen behoorde twee weken geleden tot de honderd duizenden voetballiefhebbers in Zwit serland die zich afvroegen hoe het mogeiyk was dat Ajax de equipe van FC Basel, tot aan het begin van dit seizoen in de nationale liga A een klasse apart, kon overspelen alsof het een ploegje beginnelingen betrof. Enige dagen eerder had de oud-Telstar speler, die sinds juni weer bij Young Boys voetbalt, nog waarschuwend de vinger ge heven. „Ajax moet vooral niet denken dat het al in de derde ronde zit. FC Basel is beslist niet kansloos", sprak hij vermanend. Na het echec van Amsterdam heeft hij zijn mening over de Zwitserse kampioen nau welijks gewijzigd. Theunissen, die de eerste wedstrijd op de televisie volgde: „Het Basel dat in het Olympisch Stadion speelde was onherken baar. Ik heb de ploeg tegen de sterkste Duitse en Italiaanse clubs op overtuigende wijze zien winnen. Helmuth Benthaus, vol gens mij een groot trainer, heeft zijn spe lers de laatste vijf jaar zo gedrild dat zij zelfs door de grootste tegenvallers niet uit het veld werden geslagen. In Zwitserland stond Basel bekend als een team dat onder alle omstandigheden terug kon komen". De resultaten van de Zwitserse kampioen in de Europa-cupwedstrijden tegen Spar- tak Moskou in de nationale topper tegen FC Zürich, waarin de Bazelse voetballers een achterstand ombogen in een overwin ning, staven zijn woorden. In Nederland werd de reputatie van de FC in negentig minuten echter helemaal weggevaagd. „Toch is dat niet helemaal terecht", vult Theunissen aan. „De wedstrijd in Amster dam was niet maatgevend voor de FC Ba sel. Hier in Zwitserland wordt nu eenmaal een ander soort voetbal gespeeld. Basel werd volgens mij in de eerste ontmoeting verrast door de aanvallende tactiek van Michels en de hardheid en inzet van de spelers. Men kan hier nog niet begrijpen hoe fullprofs nog zó'n enthousiasme voor het spel op konden brengen". „Er is natuurlijk wel verschil in het peil van het Nederlandse en het Zwitserse voetbal, maar dat is lang niet zo groot als het verloop van de wedstrijd in het Olym pische Stadion deed vermoeden. FC Basel is een elftal dat in de Nederlandse compe- (Van onze sportredactie) LEEUWARDEN Het contract met de trainer-coach van het Nederlandse he renvolleybalteam Hidde van der Ploeg dat op 1 november 1970 afliep, zal niet wor den verlengd. Op advies van de nationale sectie technische zaken van de Neder landse Volleybalbond is het hoofdbestuur tot dit besluit gekomen. Eveneens in over eenstemming met dit advies wordt de trainer-coach van de dames de heer Jo- han van der Haar ad interim benoemd tot opvolger van Hidde van der Ploeg in af wachting van het aantrekken van een buitenlandse trainer-coach. Dit voor in siders niet opzienbarende maar toch nog wel verrassende besluit werd gisteravond na afloop van een vergadering waarbij ook de spelers werden betrokken, be kendgemaakt. Tijdens dat gesprek met de spelers is met geen woord gerept over een eventueel heengaan van Van der Ploeg. Voor enkele spelers van het Nederlands team kwam de mededeling dan ook als een verrassing. De reden van dit ontslag, want daar komt het in feite op neer, moet niet gezocht worden in de technische kwaliteiten van coach Hidde van der Ploeg. Bij zijn benoeming vorig jaar was iedereen het er wel over eens dat hij éen van de weinigen in Nederland was, die in staat was van het nationale team weer een eenheid te smeden die met enige kans op succes de strijd tegen de landen uit het oostblok kon aangaan. Die hoge ver wachtingen heeft Van der Ploeg voor een groot deel waargemaakt. Van de 25 inter landwedstrijden die hij coachte, won Ne derland er 19. Dat men op de wereld kampioenschappen in Bulgarije niet bij de eerste acht eindigde, was misschien wel een lichte teleurstelling, maar het hoofdbestuur in casu de technische com missie kan daar Hidde van der Ploeg niet alleen de schuld van geven. De werkelijke reden moet dan ook ge zocht worden in de persoon van Van der Ploeg. In zijn lange haren, in zijn slordi ge kleding, in zijn privé-gedragingen, in zijn openhartigheid tegenover de pers en vooral in zijn eigen publikaties in ver schillende dagbladen waarbij hij beslist geen blad voor de mond nam en naast plezierige ook minder prettige zaken naar voren bracht. Zaken die de NeVoBo lie ver niet in de openbaarheid zag komen. Kortom, Hidde van der Ploeg is geen waardige vertegenwoordiger meer voor de NeVoBo. De voorzitter van de nationale sectie technische zaken de heer G. Bosscha uit Hengelo ontkent bovenstaande punten niet. De opmerking „De Hidde van der Ploeg van nu is een heel andere Hidde van der Ploeg dan vorig jaar, we konden hem echt niet langer handhaven", zegt daarover voldoende. Hidde van der Ploeg is niet om de technische zaken maar om persoonlijke redenen afgevoerd. (Van onze sportredactie) MADRID Madrid leeft onder hoogspanning. Maar niet een poli tieke spanning rond de grote pro blemen van het regime van generaal Franco. Madrid is vandaag diep be zorgd over de kracht van slechts elf mannen die de kleuren van Atletico Madrid donderdagavond moeten ver dedigen in de Europa-Cup. De tegenstander in het volledig uitver kochte Manzaneres-stadion van de Spaan se hoofdstad is de Italiaanse favoriet Cagliari, die in de eerste ronde in eigen huis opi Sardinië slechts de minimale voorsprong van 2-1 wist te behalen. On danks het feit dat Cagliari toen kon re kenen op de beste aanvaller van Italië op dit moment en mogelijk één van de beste van de wereld, „Gigi" Riva, het wonderkind van Cagliari. Een wonderkind dat op handen gedragen wordt, niet al leen door alltf inwoners van Cagliari maar zelfs door zijn elftalgenoten. Eén van de spelers van Atletico ver klaarde ons na die historische wedstrijd: „Zoiets heb ik nog nooit gezien. Als één van ons ook maar lelijk naar Riva keek, werd hij niet alleen uitgejouwd door het hele publiek, maar zelfs bedreigd door de andere Italiaanse spelers". Bij deze per soonsverheerlijking is het niet verwonder lijk dat ook de andere zijde van de me daille naar het uiterste omslaat. Bij Atletico Madrid en in de hele Spaanse hoofdstad wrijft men zich in de handen ADVERTENTIE Pleiadenstraat 44, telefoon 25 71 66. Haarlem-Noord. Openingstijden: DAMES: Di., do. 13.30-17.00 uur en 19.00-22.00 uur. HEREN: Ma. 13.30-22.00 uur. Wo. en vr. 13.30-17.00 uur en 19.00-22.00 uur. Een medisch adviseur is aan de sanna verbonden. Prospectus op aanvraag verkrijg baar. omdat „Gigi" Riva afgelopen zondag door een Oostenrijkse tegenspeler zo grondig onder handen genomen is, dat hij voorlopig buiten gevecht is gesteld. Dat heeft de Madrilenen verzoend met de onvergeeflijke aanslag van andere Oostenrijkse voetballers, de mannen van Wacker Innsbruck, op het prestige van het eens bijkans onoverwinnelijke Real Ma drid, dat woensdagavond met bezwaard gemoed de tweede wedstrijd in Innsbruck speelt. Wat een nationale rouw is op Sardinië en in Italië, is een algemeen feest in Spanje. De kansen van Atletico, wederom koploper in de Spaanse compe titie, om Cagliari uit de Europa Cup te wippen, zijn gunstig. Een 1-0 over winning is al voldoende. En dat in eigen huis, terwijl de voorhoede van Cagliari nu uit zijn voegen is gelicht. Het is een publiek geheim dat de Ita lianen donderdagavond de klassieke gren- deltactiek in zijn grimmigste vorm zullen toepassen. Heel Cagliari zal waarschijn lijk een verdedigingsblok vormen en hoogstens pogen af en toe met een snelle uitval een doorslaggevend doelpunt te scoren. Ex-topspeler en huidig Atletico trainer Marcel Domingo: „Ik weiger de samenstelling van mijn ploeg bekend te maken tot vlak voor de wedstrijd. Ik wil de Italianen geen enkele aanwijzing ge ven". Niettemin kan iedere Atletico-aan- hanger vandaag in Madrid vertellen dat Domingo vooral zal vertrouwen op de be nen van zijn ster Ufarte en van zijn top schutter Garate. Madrid wacht, in hoog spanning op het resultaat. DEN HAAG. De Top Sport Contact Commissie (TCC) van de Koninklijke Ne derlandse Atletiek Unie, waarin de Inter nationals van de laatste drie jaar ver enigd zijn, houdt zaterdag 28 november in Delft haar eerste jaarvergadering. Na de vergadering, waarin ondermeer een opvolger voor voorzitter Piet v. d. Kruk gekozen moet worden, volgen inleidingen door KNAU-trainingscoördinator Jan van Heek en psycholoog drs. Grunwald. De bijeenkomst wordt afgesloten met een forum waarin onder meer zitting heb ben: drs. Grunwald, Jan van Heek, dr. De Jongste (chef-arts medisch team voor München) en de heer H. Koomen, chef d'équipe van de Olympische atletiekploeg voor München. titie toch zeker in de kopgroep mee kan draaien. Benthaus had dat in Amsterdam ook kunnen bewijzen, als hij maar de ge legenheid had gehad om zich goed voor te bereiden". Wanneer de spelers eerst wat oefenwed strijden tegen Nederlandse clubs hadden kunnen spelen, dan was het verrassings element van Ajax lang niet zo groot ge weest. Nu kregen de Nederlanders echter de gelegenheid om het spel al vanaf de zestien meterlijn rigoureus af te breken. Basel kon daardoor geen minuut in zijn eigen ritme komen". „Het is echter gevaarlijk om daar de conclusie aan te verbinden dat Ajax in Bazel niets meer kan gebeuren. De FC gaat vandaag voor een verrassing zorgen. Ik wil niet zeggen dat het elftal zich plaatst voor de derde ronde, maar dat het de Nederlan ders vanavond zal tegenvallen weet ik zeker". De aanwezigheid van Johan Cruyff, aan genomen dat hij meespeelt, kwalificeert Theunissen als het gevaarlijkste element voor de Zwitsers. Theunissen: „Zij reke nen er waarschijnlijk wel op dat Cruyff meedoet, maar volgens mij hebben zij er geen idee van wat hij allemaal kan. Johan Cruyff zal voor Basel het grootste gevaar opleveren. Want er is in de defensie, overi gens het zwakste deel van het elftal, geen man die hem kan stoppen". Als de 31-jarige Theunissen de mogelijk heden van de Nederlandse voetballers ver gelijkt met die van zijn Zwitserse colle ga's wil hij niet terugvallen op het veelge bruikte excuus dat de Zwitsers „amateurs" zouden zijn. Hij vertelt: „De gemiddelde voetballer verdient hier meer dan een Ne derlandse prof. Dat de spelers desondanks een volledige dagtaak vervullen doen zij om te voorkomen dat zij na hun voetbal carrière zonder beroep in de maatschappij komen te staan". Dat was ook de voornaamste reden waarom Theunissen in juni in ging op het aanbod van Young Boys, waarvoor hij van 64 tot '67 reeds speelde. Theunissen: „Ik had het bij Telstar echt wel naar mijn zin. Er zijn vorig jaar wat moeilijkheden ge weest met trainer Jan Rab, maar dat is helemaal uitgepraat. Als het aanbod van Young Boys niet gekomen was, dan zou ik ook zeker bij Telstar gebleven zijn. Mis schien had men dan kunnen regelen dat ik s avonds trainde, zodat ik ook in Neder land een fulltime job aan had kunnen ne men". Voor Bert Theunissen was de verhuizing naar Bern, waar hij een vrij huis betrok, een routinekwestie. Sinds hij zijn eerste contract tekende kwam de Arnhemse „glo betrotter" uit voor Vitesse, DOS, Heracles, PSV, Young Boys, Fortuna '54, Telstar en nu opnieuw Young Boys. Wat Theunissen betreft wordt Bern de laatste pleisterplaats op zijn weg als actief voetballer. „Ik hoop de twee jaar die ik hier onder contract sta nog uit te dienen. En waarom zou dat niet lukken? Zolang de trainer me nog goed genoeg vindt om als vierde spits te fungeren, hoef ik me geen zorgen te ma ken", aldus Bert Theunissen, die twee we ken geleden een beenspier verrekte, waar door hij zich afgelopen zaterdag in de wed strijd moest laten vervangen. Naast de dagelijkse avondtrainingen in zijn vaste baan als verzekeringsagent, hoopt Theunissen volgend jaar nog tijd te vinden voor een trainerscursus. Theunis sen: „Ik wil volgend jaar examen doen voor het A-diploma. Als dat lukt wil ik VOETBAL. De 9-jarige Rino Ca ravagna uit het Italiaanse dorpje San Antioco heeft al bijna drie dagen niet ge geten. De oorzaak daarvan was het nieuws, dat Luigi Riva zijn rechterenkel had gebroken in de wedstrijd Oosten rijkItalië. BERT THEUNISSEN het als trainer gaan proberen, misschien in Nederland of anders bij een Zwitserse club. Maar dan moet ik wel eerst zelf uit gespeeld zijn. Een baan als speler-trainer trekt me niet zo aan. Ik heb enorme be wondering voor Helmuth Benthaus, die het al vijf jaar als speler-trainer valgehouden heeft. Daar moet je een groot psycholoog voor zijn". De Nederlander zal er geen minuut over treuren als zijn definitieve bestemming ook als oefenmeester in de toekomst Zwitser land zal blijken te zijn. Theunissen: „Mijn vrouw, mijn twee kinderen en ik voelen ons hier thuis. Het is een prettig land. Ik meen dat een transfer naar bijvoorbeeld GVAV voor ons meer problemen opgele verd zou hebben dan de „emigratie" naar Zwitserland. Bovendien zit hier wel dege lijk toekomst in het voetbal. Ik kan goed merken dat er vooruitgang is geboekt in de drie jaar dat ik hier weg was. Als het even meezit zal FC Basel dat vanavond kunnen bevestigen". THEO KLEIN COVENTRY. De Engelse voetbal club Coventry City heeft gisteravond op eigen terrein de returnwedstrijd in de tweede ronde van het toernooi om de Runners-up-oup tegen Bayern München met 2-1 gewonnen. De Westduitsers plaatsten zich echter voor de derde ron de. Zij wonnen de eerste ontmoeting met 6-1. De doelpuntenmakers bij Coventry Ci tyBayern München waren: Coventry: Martin, O'Rourke Bayern: Hönes. De ruststand was 1-0 in het voordeel van Coventry. Er waren 25.000 toeschouwers. In Keulen plaatste FC Köln zich als tweede Duitse club voor de derde ronde (achtste finales). Het won met 1-0 (1-0) van Fiorentina (Italië). De Westduitsers hadden verrassend het eerste duel in Florence ook al gewonnen: 2-1. Het doel punt werd gemaakt door Biskup, die in de 35e minuut een strafschop benutte (Van onze sportredactie) ZANDVOORT. Zandvoortmeeu- wen-spitsspeler Arend Stobbelaar (26 jaar) kan er zich als één van de weini ge voetballers in Nederland op beroe men dat hij tot twee keer toe in één wedstrijd aan de aandacht wist te ont snappen van één van Nederlands meest gerenommeerde verdedigers, Wim Suurbier, en twee doelpunten maakte. Het gebeurde in de voor de Zandvoor- tenaren vooral qua publiek (er wa ren 7000 toeschouwers) onvergete lijke vriendschappelijke wedstrijd te- gen de Amsterdammers, die tegenover de twee treffers van Stobbelaar ech ter wel de nodige tegendoelpunten maakten en tenslotte met ruim ver schil aan het langste eind trokken. Wat oefenwedstrijden tegen betaalde clubs betreft, ligt Zandvoortmeeuwen trouwens toch goed in de markt. Stob belaar: tyAls overal de velden hard bevroren en onbespeelbaar zijn dan ligt ons veld er doorgaans nog vrij re delijk bij. Dat komt waarschijnlijk doordat het vlak aan zee ligt. Op de één of andere manier heeft de nog zachte zeelucht 's winters een gunstige uitwerking op het terrein. Veel elftal len wij hebben hier behalve Ajax in het verleden ook De Volewijckers en Velox gehad oefenen daarom graag tegen ons." Al zes jaar lang vormt Stobbelaar een vaste keus voor het eerste elftal van trainer Doornebosch (de vroegere hulptrainer van Telstar), dat dit jaar voor het eerst sedert zijn bestaan met succes uitkomt in de eerste klasse van de amateurs. De prestaties zijn niet onaardig. Als de debutanten afgelopen zondag hun wedstrijd tegen Rood Wit A met winst hadden beëindigd, zouden zij zelfs de kop van de ranglijst heb ben aangevoerd. Wellicht wordt er daarom wel eens geopperd dat er ook bij Zandvoortmeeuwen aan bepaalde spelers betaald wordt. Stobbelaar: „Dat is niet zo. Ondanks het feit dat het verboden is, zou ik het bovendien stom vinden als dat waar dan ook zou gebeuren. Omdat iedere speler op die manier dan toch niet gelijk wordt be loond, krijg je toch een sfeer van haat en nijd. Het is bepaald niet bevorder lijk voor de teamgeest." Stobbelaar ziet de voetbalsport als een hobby. Daarom wimpelde hij nu al weer enkele seizoenen geleden een aanbod van ZFC voor een contract af. De 26-jarige timmerman bedenkt: „Dat zijn clubs waar je niet rijk van wordt. Voor die paar duizend gulden die je (Van onze sportredactie) BAZEL. De warme föhn teisterde gisteren twee uur lang Bazel en joeg de voor november toch wel hoge tem peratuur op tot boven de 20 graden. De föhn ontbladerde de bomen in de buurt van het Sankt Jacobstadion, waar vanavond om acht uur Ajax zal aantreden. De Föhn had ook invloed op het dagschema van de Ajaxploeg. „Ik heb de training kort gehouden," zei Rinus Michels gisteravond „de jon gens waren loom. Het weer was er naar. Wim Suurbier? ach dat gaat wel weer. Hij is uit bed gepraat door dokter Rolink en heeft aan alles mee gedaan. Hij heeft geen koorts meer en zal dus vanavond wel voetballen, dunk mij." Ajax heeft gistermorgen het stadion bezocht, wat rond gekeken. Allen wa ren tevreden over de grasmat. Rinus Michels vond het niet nodig om gister avond in verband met de verlichting nogmaals in het stadion aanwezig te zijn. „Ik ken die verlichting. Die is goed en de jongens zijn gewend aan lichtwedstrijden." Gistermiddag is er heel licht ge traind en verder was het kaarten ge blazen. Het gebruikelijke stramien dus in een opvallend ontspannen sfeer. Ajax lijkt zeker van zichzelf maar in Bazel is men er evenzeer van over tuigd dat de Nederlandse kampioen de volgende ronde zal halen. Er is veel belangstelling voor de wedstrijd, er wordt druk gepraat over Johan Cruyff. Als het niet regent er zit weers verandering in de lucht verwacht de penningmeester van Basel 50.000 toe schouwers waarvan toch nog 3.000 A- jax-supporters die zowel per trein, bus en eigen auto zijn gearriveerd. Basel heeft zich in eigen stad nog niet laten zien en trainer-speler Bent haus zwijgt als het graf in Rheinfel- den. Zelfs de Zwitserse journalisten krijgen geen woord uit hem. Alleen: „Ik zal denkelijk zelf niet spelen" en „we zullen voetballen tot we er bij neervallen. We moeten de slechte in druk van de laatste weken uitwissen." Er valt dan ook geen zinnig woord te zeggen over de opstelling van Ba sel. Maar iedereen en de club heeft duizenden enthousiaste supporters weet te vertellen dat Benthaus wor stelt met het wel of niet opstellen van zijn libero Mundschin die zondag vol ledig afging. Trainer Benthaus weet dat bij zijn zonder twijfel aanvallende team de defensie goed moet sluiten, vooral nu Cruyff weer van de partij is. Afgelopen zondag zei hij: één doel punt van Ajax is funest. Dan moeten wij er vijf makendaarom moe moeten we aan alles tegelijk denken. De Basel-trainer zal dat vanavond zonder twijfel doen. Daarom zal het duel bijzonder interessant kunnen wor den. Rinus Michels: „wij leggen na tuurlijk de nadruk op de defensie. Ik geloof niet in een tweede Trnava. We gaan naar de kwartfinale." DEN HAAG De Amerikaanse groot meester Bobby Fischer zal uitkomen in het interzonale schaaktoernooi dat maandag 9 november in Palma de Mallorca begint. Fischer neemt de plaats In van Benkö (VS), die zich ten behoeve van zijn land genoot heeft teruggetrokken. Cl '0 1 Turrnj» N.A.C C-.A)c* 6 WlHWI misschien kunt verdienen, heb je on eindig veel meer verplichtingen. Daar voor moet je bijvoorbeeld drie keer in de week trainen. Dat doe ik nu niet verplicht ook wel, maar de verhoudin gen liggen iets minder scherp. Dat vind ik toch wel prettig. Ik zou alleen naar een betaalde club wat ik overigens nog niet zo zie vertrekken als ik er echt wat zou kunnen verdienen." Ziet hij voor het hard aan de weg timmerende Zandvoortmeeuwen geen mogelijkheden? Stobbelaar: „Betaald voetbal? Neen, dat zie ik niet zo. Ook al zouden wij een keer het geluk heb ben om landskampioen te worden dan geloof ik nog niet dat het een haalbare kaart is. Wij trekken per wedstrijd zo'n 1000 a 1500 toeschouwers. Stel dat het er bij betaald voetbal nog een paar meer worden. Veel zal dat echter niet zijn. Dan beland je in dezelfde toestand als EDO. Dat lijkt me niets." De tototips van Arend Stobbelaar luiden: NECVitesse 1 NOADFC Den Bosch 2 CambuurWillem II 1 ExcelsiorGVAV 1 RCH-MW 2 Go AheadADO 3 HeraclesAjax 2 AZ '67—SVV 1 DWS—FC Utrecht 3 Crystal PalaceLeeds 2 Derby CLiverpool 2 FC KölnBayern M HerthaBorussia MG 2

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 23