Schip kapseist bij Texel, vier vermisten Minister Beernink in Kamer: Orde met harde hand handhaven Program-Steenkamp basis voor gesprek sttilmeubelen Verbod op komst voor huurkoop van woningen Schadevergoeding aan m isdrijf-slach toffers Vakantie begint met een teletrip Eis 100 voor publicatie van Lottocijfers Hulpkok schiet chefkok dood Ex-NSB'ers stellen reünie dit jaar uit VANDAAG ONZE HERFSTPRIJSVRAAG Drs. Den Uyl (PvdA) over KVP: Kabouterraadslid is terecht NIEUWTJE OP ASTA-CONGRES R.L.D. zet S.L.M. de voet dwars Oneerliike binders WOENSDAG 4 NOVEMBER 1970 2 Betere uitrusting Geen oproerpolitie Salarissen Bezoek onze Avondexpositie (19.30-22.00) U zult versteld staan, bij 't zien van zo'n verscheidenheid mooie (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Polak van Justitie heeft gisteren in de Tweede Kamer beloofd spoedig met een tijdelijke regeling te zullen komen om de huurkoop van onroerend goed te verbieden. Ook deed de bewindsman de toezegging dat op korte termijn een voorlopige wettelijke regeling zal wor den ingediend voor een financiële schadevergoeding aan slachtoffers van misdrijven. Pornografie yj Rechtsbijstand IN DE RUI NIEUWE SENATOR Üisip! §ig - Wegens ontslag IN MAART Zie voor de spelregels Haarlems Dagblad/IJmuider Courant/ Beverwijkse Courant van dinsdagavond 3 november. Oplossingen moeten uiterlijk woensdag 11 november in ons bezit zijn. TEXEL. Een helikopter van de Ma rineluchtvaartdienst heeft de gehele och tend tevergeefs gespeurd naar de vier vermisten, onder wie de kapitein, van het Cyprische schip „Rigel", dat gister avond tijdens de zware westerstorm voor de kust van Texel kapseisde. Acht be manningsleden konden gisteren, nadat hun sloep was omgeslagen, in hun zwem vesten het Texelse strand bereiken. Daar werden zij opgevangen door brandweer lieden, politie en burgers. Deze hebben de gehele nacht aan de kust gewaakt. De „Rigel" ligt 100 meter uit de kust en met hoogovenstukken beladen. Zodra gisteren bekend was geworden dat het schip in nood verkeerde was een grootscheepse reddingactie op touw ge zet. Omdat het schip eerst onvindbaar bleef werden helikopters ingezet van de marine en KLM. De reddingboot die van uit Den Helder was uitgevaren, moest, doordat zij een grondzee had gekregen, terugkeren,. Vanuit IJmuiden was de sleepboot „Titaan" uitgevaren. Nog meer schepen zijn gisteren in de zware storm in moeilijkheden geraakt. De Nederlandse kustvaarder „Agnes" in dins dag aan de Ierse westkust op de rotsen gelopen. De bemanning is aan land gegaan. Om kwart over acht vroeg het Engelse schip „Foxtongate" om hulp. De kruiser „De Ruyter" was er heen gestuurd, maar kon de boot niet bereiken doordat zij in een mijnenveld was geraakt. Zij kreeg van een ander schip hulp. Ook van de Duitser „Heimatland", die slagzij maakte, werden de moeilijkheden nadat hulp was geboden opgelost. Verscheidene schepen zijn gisteren ook bij de Britse kust in moeilijkheden ge raakt door een zware storm met windsto ten tot 240 kilometer per uur. Bij Barrow-in-Furness, in het noord westen, sloeg de 48 ton metende Britse boot „Stephilin" los van haar ankers. Het onbemande schip dreef zonder verlich ting naar zee, waar het vaartuig een ge vaar opleverde voor andere schepen. Een vissersboot uit Aberdeen, de „Pa- ramarmount" kon veilig de haven worden binnengebracht, nadat de bemanning de 250 ton metende boot op de Noordzee had verlaten omdat de machinekamer onder water stond. In Teeside op de noordoostkust kapseis de een kraan op een verankerd motor schip. Ook aan de haveninstallaties werd door de storm schade aangericht. In Londen woei een schutting om, waardoor zeven mensen werden gewond. In West-Berlijn heeft de storm van een man het leven geëist. Hij was op het ten toonstellingsterrein op een dak aan het werk. Elders in de stad liepen vijf men sen ernstige verwondingen op, doordat zij door vallende takken of dakpannen wer den getroffen. In Leeuwarden blies de storm een ruit uit een flatgebouw. De wind die vervol gens door het gebouw raasde deed de ge vels van de flat wankelen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Het agentje-pesten van zo'n vier, vijf jaar geleden is veranderd in agenten naar het leven staan. Daarbij worden niet alleen voer tuigen vernield maar ook politiefunctionarissen ernstig gewond. In dit ver band heb ik bewondering voor de tolerantie waarmee de politie is opge treden. Ik vraag mij echter af of deze tolerantie niet te ver gaat". Dit zei minister Beernink van Binnenlandse Zaken in de Tweede Kamer bij de behandeling van zijn begroting voorzover die betrekking heeft op de politie. De minister zal via de commissaris sen der koningin de burgemeesters erop wijzen dat de handhaving van de open bare orde met alle mogelijke middelen zal dienen te geschieden en dat gebruiken van geweld en in sommige gevallen zelfs van de vuurwapens daartoe niet alleen noodzakelijk maar zelfs wettelijk ver plicht kan zijn. De minister betreurde het dat hij de burgemeesters geen opdracht kan geven tot het strak handhaven van de harde lijn. De burgemeesters zijn zelf verant woordelijk voor het politiebeleid. De mi nister gaf wel uiting van zijn ingenomen heid met de handelswijze van de burge meester van Leerdam, die de laatste weken in rellen met onder meer Zuid- Molukkers blijk heeft gegeven hard en duidelijk op te treden. Minister Beernink zei dit naar aanlei ding van klachten uit de Kamer dat het politiebeleid in ons land niet duidelijk genoeg is geweest en voor teveel uitleg vatbaar. Ook waren er vragen van Ka merleden naar een betere coördinatie van de opleiding van de politie. Zowel minister Beernink als minister Polak van Justitie, onder wie de rijkspolitie ressorteert, lieten weten dat deze oplei ding voortdurend aan moderne eisen wordt aangepast. Op zeer korte termijn zal in de minis terraad een plan worden besproken om de begroting van volgend jaar te verho gen zodat de politie een betere en een doeltreffender uitrusting kan krijgen. De rijkspolitie op Schiphol krijgt zeer bin nenkort de beschikking over twee pant serwagens die kunnen dienen bij de be scherming van vliegtuigen. Begin vol gend jaar zullen nog eens twee van deze wagens ter beschikking komen. De Kamer was vrijwel algemeen van oordeel dat bijstand in de eerste plaats van andere politiekorpsen moet komen en niet van de zijde van het leger. Slechts in uitzonderlijke gevallen zou een beroep mogen worden gedaan op de ma rechaussee. Minister Beernink deelde deze opvat ting en liet weten aan de commissaris- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De fractieleider van de PvdA in de Tweede Kamer, drs. J. M. den Uyl, ziet in het kernprogramma van de KVP, zoals dat is opgesteld door de werkgroep Steenkamp, „een reëel aanknopingspunt voor een gesprek" tussen beide partijen. Hjj hoopt dan ook, zo zei hjj ons gisteravond, dat het programma zaterdag zo ongeschon den mogelijk door de partijraad zal komen en zal worden aangewend voor amendering van het gemeenschappelijk urgentieprogramma van KVP, ARP en CHU samen, dat op een aantal punten minder ver gaat dan het programma-Steenkamp. sen der koningin en de burgemeesters van de belangrijkste steden opdracht te hebben gegeven tot het vormen van pro vinciale of regionale bijstandseenheden. Dat zal geen oproerpolitie zijn, liet mi' nister Beernink aan een verontrust naar de interruptie-microfoon snellende heer Franssen (P.v.d.A.) weten. Het is de normale bijstandspolitie, gebaseerd op de thans geldende regels. Er zal echter wel een „pool" worden gevormd voor materiaal voor deze groep, liet de minis ter weten. Met de Tweede Kamer was minister Beernink van mening dat er zoveel mo gelijk eenheid in het beleid dient te zijn. Daarom heeft hij alle burgemeesters in gemeenten met gemeentepolitie laten weten dat er voor gezorgd moet worden dat men zoveel mogelijk in het gehele korps op de hoogte is van alle plannen en bedoelingen bij politie-optreden. Ook moet er voor de politiemensen gelegen heid zijn tot inspraak, moet de uitrusting op peil worden gebracht en moet het kli maat in het korps worden doorgelicht. Het merendeel van de Kamerleden is van oordeel dat de salarissen van de politie moeten worden verhoogd. Instem ming betuigde de Kamer voor de extra gratificatie, die de politie aan het einde van dit jaar zal krijgen. Jonkvrouwe Wittewaal van Stoetwegen (C.H.U) drong er bij de minister op aan het niet bij de ze „troostprijs" te laten maar duidelijk de structuur van de salarissen te onder zoeken. De minister liet weten dat een dergelijk onderzoek zal worden ingesteld en dat op grond van het resultaat beke ken zal worden of de salarissen moeten worden verhoogd. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Het Amsterdamse kabouterraadslid Joop Peters is terecht. Hij verblijft in Spanje, waar hij het voor lopig drie maanden wil uithouden. Hij is van plan daar een aantal nota's voor te bereiden die hij mettertijd ln de Am sterdamse gemeenteraad behandeld wil zien. De nota's zullen allerhande onder werpen betreffen, onder meer de huis vesting in Amsterdam. ADVERTENTIE Raamsingel 42 (bij brug Houtplein) - Haarlem - Tel. 315112 Vakantie? Eerst een teletrip maken. Ondanks aandrang uit de Kamer deed de bewindsman niet de toezegging over te gaan tot liberalisering van de zedelijk heidswetgeving. Richtlijnen voor de por nografie, die onlangs zijn opgesteld door een aantal officieren van Justitie, zijn be doeld om de wet te handhaven. Voor een verandering van de wet moet gewacht worden op het advies van de commissie- Peters. Tijdens het debat over de begroting van Justitie ging mr. Geurtsen (V.V.D.) uit gebreid in op de problemen rond de zede lijkheidswetgeving, waarbij hij later met name van de niet-confessionele partijen steun kreeg. De confessionele partijen hebben opvallend weinig over dit onder werp gezegd. Opnieuw drong mr. Geurt sen aan op een opheffen van het verbod op de pornografie, maar met een verbod tot verkoop aan minderjarigen beneden 18 jaar. Mej. Goudsmit (D'66) vroeg zich af waarom de Nederlandse regering de por nografie niet zou vrijlaten nu ook West- Duitsland van plan is zich niet meer te storen aan de internationale verdragen op dat gebied. De heer Wiebenga (P.S.P.) vroeg minister Polak wat deze belangrij ker vond: het afnemen van de zedenmis drijven of een tegemoetkomen aan de verlangens van een bepaalde bevolkings groep. De weigering van minister Polak, twee aar geleden, om de homofielenvereniging COC koninklijke goedkeuring te verle nen, leidde gisteren in de Tweede Kamer opnieuw tot een debat. Mej. Goudsmit diende een motie in, waarin alsnog om deze goedkeuring wordt gevraagd. Dr. Roethof (P.v.d.A.) wilde via een motie bewerkstelligen dat het Burgerlijk Wet boek zodanig zal worden gewijzigd, dat een koninklijke goedkeuring voor het COC niet meer nodig zal zijn. Over enkele dagen, aldus minister Po lak, zal het tweede boek van het nieuwe Burgerlijk Wetboek bij de Kamer worden ingediend, waardoor de moeilijkheden rond koninklijke goedkeuringen aan ver enigingen als het COC tot het verleden zullen gaan behoren. In dit tweede boek zullen alle organisaties, zonder officiële erkenning via de koninklijke goedkeu ring, rechtspersoon worden. Enkele Kamerleden vroegen de aan dacht van de minister voor een speciale regeling voor de laagst-betaalden die rechtsbijstand nodig hebben. De heer Wiebenga wenste een systeem waarbij er een sociaal fonds wordt geschapen voor rechtsbijstand, waarvoor de premie uit de betaald. Dr. Roethof zag twee oplossingen: een volksverzekering of een structuurwij ziging van de balie. Hij merkte op dat in verschillende Amerikaanse staten de ad vocaten overheidsfunctionarissen zijn. Minister Polak waarschuwde dat het probleem van een sociale rechtsbijstands- verzekering niet op korte termijn zal zijn op te lossen. Ook hij vond dat de rechts bijstand niet afhankelijk moet zijn van het inkomen. Overigens wees hij erop dat dit jaar 16 miljoen gulden wordt uitge trokken voor kosteloze rechtsbijstand. De regeling voor verminderde kosten blijkt slechts te werken en wordt zelden ge bruikt. De bewindsman wil eerst het experiment afwachten van de „jonge ba lie" in Amsterdam met het verstrekken van kosteloze bijstand. Dit experiment wordt door hem dan ook financieel ge subsidieerd. ROTTERDAM. Officier van Justitie, mr. L. Janssen, heeft gisteren een boete van 100 gulden geëist tegen de hoofdre dacteur van het Rotterdamsch Nieuws blad wegens het publiceren van de win nende cijfers van de Westduitse Lotto. Volgens de officier bevordert de krant hiermee het buitenlandse kansspel en dat staat de Nederlandse wet niet toe. Mocht het kernprogramma worden af gezwakt, dan zal dat niet liggen aan de groep radikalen en jongeren in de K.V.P. die willen dat de partij zich voor samen werking met de P.v.d.A. uitspreekt. Een gesprek met de K.V.P. heeft vol gens drs. Den Uyl overigens pas zin als die partij tijdig haar voorkeur voor sa menwerking met de P.v.d.A. uitspreekt. „Dan is het aan het congres om verder te besluiten", aldus de fractieleider. Ook P.v.d.A.-voorzitter dr. A. Vondeling zei gisteravond dat het congres de dienst uit maakt. Eerder op de dag had hij in de radiozendtijd van zijn partij de deur naar de K.V.P. iets verder opengedaan. Inha kend op de voorkeur die de K.V.P.-jon geren zaterdag op hun congres in Arnhem voor de P.v.d.A. uitspraken, zei hij: „Wij slaan die uitgestoken hand niet af, zeker niet een hand van jongeren want wij zijn ook niet blind. Iedereen kan zien dat be stuur en kader van de K.V.P. een andere koers willen". Volgens dr. Vondeling is de K.V.P. op het ogenblik in de rui. „Zij zijn bezig met een ander programma, andere lei ders worden naar voren geschoven. Men wil blijkbaar een andere K.V.P. worden. Volgens de P.v.d.A.-voorzitter vormt al leen het gedrag van de K.V.P.-Kamer- fractie nog een moeilijkheid. Dat is on langs nog eens gebleken bij de Kamerde batten over de woningnood en het mini mumloon". Reactie van drs. Schmelzer: „Vonde ling maakt het weer eens bont. Wie be reid is het handelen van de K.V.P.-frac tie objectiefste bezien, ook met betrekking tot woningbouw en minimumloon, kan na tuurlijk niet tot de conclusie komen dat hier van een behoudend beleid sprake zou zijn, integendeel. Evenmin is er een con troverse tussen het beleid dat de fractie voert en het beleid dat de partij voor staat". Het suggereren van zulk een tegenstel ling tussen een zogenaamd behoudende fractie en een zich veranderende K.V.P. is al te doorzichtige tactiek, zo vindt drs. Schmelzer. „Vondeling kan zich de moei te van een poging, om een wig te drijven tussen fractie en partij althans bij de K.V.P. besparen". DEN HAAG. De heer C. van der Waerden is geïnstalleerd als lid van de Eerste Kamer. Hij vervult de vakature in de PvdA-fractie, welke was ontstaan door het ontslag van mr. J. Burger wegens diens benoeming tot lid van de Raad van State. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. In de tenten tegenover het RAI-Congrescentrum in Amsterdam, waar deze week het Asta-congres over toerisme wordt gehouden, is gistermid dag de „teletrip" getoond dat de taak van de reisbureau-employé moet ver lichten en de reisfolder moet verdrin gen. Het teletrip-systeem is een televisietoestel dat wordt voorzien van een cassette .die zowel beelden als geluid produceert. Ge plaatst in een reisbureau toont de tele trip in 5 minuten 38 kleurenfoto's van het vakantieoord waarvoor de klant be langstelling heeft, en de geluidsband zorgt voor toelichting en aanvullende informatie. Het systeem wordt op de markt gebracht door International Tourist Information SA, de programma's worden samenge- g !piï§ g steld door M. M. Chanowski Productions N.V. in Amsterdam. Chanowski, onder meer de maker van de Fabeltjeskrant, heeft ruime ervaring met audiovisuele programma's. De heer Chanowski zei gisteren dat de teletrip de mogelijkheid in zich heeft de reisfolder te verdringen en de reis bureau-employé te ontlasten van een taak die hij niet altijd kan waarmaken. „De mensen willen naar alle mogelijke bestemmingen, maar het merendeel van het reisbureaupersoneel is in veel van de vakantieoorden die worden aangebo den, nooit geweest. Hij weet er vaak ook weinig van en volstaat met de klant een pakje folders in de hand te duwen. En die folders zelf zijn vaak verouderd waar het om de toeristische informatie gaat. „Dat is in feite geen goede manier van verkopen. Daarom hebben we deze tele- WASSENAAR. De 44-jarige G. Cle ments uit Den Haag, chef-kok van hotel café-restaurant „Kasteel De Wittenburg" in Wassenaar is dinsdag op zijn werk door pistoolschoten zo ernstig gewond ge raakt, dat hij enige tijd later in het zie kenhuis in Den Haag is bezweken. De 21- jarige leerling-kok D. Evers uit Wasse naar werd door een pistoolschot ernstig gewond. De dader een 46-jarige hulpkok uit Griekenland, die sinds 1962 in Neder land werkt, werd kort na het gebeurde aangehouden. Hij had het pistool nog bij zich. De chef-kok was geraakt door drie kogels, de leerling-kok door één kogel. De Griekse hulpkok was door de chef kok, 's middags op zijn nummer gezet voor de wijze waarop de Griek vrouwen, die in het restaurant werken, benaderde. De ruzie, die daarover ontstond liep hoog op, zodat de chef-kok de Griek op staan de voet ontsloeg. De directeur ging ak koord met dit ontslag. De Griek moest na bij de administratie zijn geld te heb ben gehaald en gelegenheid te hebben geksegen om nog een broodje te eten, het restaurant verlaten. Hij ging naar huis, kwam terug en pleegde om half drie in de keuken de aanslag op de chef-kok en de leerling-kok. trip ontwikkeld, waarbij de informatie wordt verzameld en bijgehouden door mensen ter plaatse en gecontroleerd door de nationale toeristenorganisaties". Volgend jaar maart zullen voor geïnte resseerde reisbureaus, die het apparaat 's avonds in de etalage zouden kunnen laten werken, casettes van zeventien landen beschikbaar zijn, en er is een keus uit zes talen. Van verscheidene lan den is dan al meer dan één vakantie oord beschikbaar. De apparatuur kan alleen worden gehuurd. De huurprijs is 1000 doller per jaar. Over drie jaar bestaat voorts de mogelijkheid aan het apparaat een fotoprinter te ver binden, zodat de klant zijn mooiste plaatjes voor thuis kan laten afdrukken. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De Jan Hartman Stichting, een organisatie van oud-NSB- ers en andere personen die na 1945 we gens hun gedrag tijdens de Duitse be zetting zijn veroordeeld, wil de reünie die zij op 14 en 15 november in het Drent se Donderen wilde houden, thans defini tief uitstellen. Er zullen pogingen wor den gedaan om althans volgend jaar tot een reünie te komen. Organisator J. Schoonderbeek heeft de aspirant-deelnemers thans per brief laten weten, dat het door perspublicaties over de reünie in Donderen „jammer genoeg" niet mogelijk is een zaal te vinden. Ver der vindt Schoonderbeek het onverstan dig de bijeenkomst nu toch door te laten gaan omdat er volgens hem rekening moet worden gehouden dat er „narigheid van komt, wat ons alleen maar zou schaden". (Van onze correspondent) DEN HAAG De Rijksluchtvaartdienst heeft de Surinaamse luchtvaartmaatschap pij S.L.M. verboden om met andere vlieg tuigen dan KLM-toestellen charters uit te voeren tussen Paramaribo en Amsterdam. Volgens de Rijksluchtvaartdienst moet de Surinaamse luchtvaartmaatschappij eerst aantonen dat de KLM geweigerd heeft de zelfde faciliteiten te verlenen als nu door Transavia worden aangeboden. Volgens de KLM is de samenwerking tussen S.L.M. en Transavia in strijd met de bepalingen voor het luchtverkeer tussen de koninkrijks- delen en mogelijk ook in strijd met de vergunningen die Transavia bezit. Het gaat hier om een proefproces, dat is aangespannen na overleg tussen poli tie, officier van Justitie en de hoofdre dacteur. Doel is het verkrijgen van een definitief antwoord op de vraag of de Lottocijfers al dan niet gepubliceerd mo gen worden. In het land bestaat hierover geen eensluidend oordeel. Daarom zal deze kwestie tot voor de Hoge Raad wor den doorgezet. Gisteren werd de zaak in beroep behandeld, nadat in maart dit jaar de kantonrechter het RN ontsloeg van rechtsvervolging. De officier van Ju stitie tekende toen beroep aan. DEN HELDER Een vrouw, die giste ren in Den Helder op straat liep met een koffertje vol bankbiljetten, is de dupe ge worden van de storm en van oneerlijke vinders. Het koffertje viel namelijk open en door de harde wind vlogen de bankbil jetten alle kanten op. Er waren veel hel pers bij het zoeken naar de vele briefjes van tien, vijfentwintig, honderd en zelfs duizend gulden. Maar het totale bedrag (hoeveel is niet bekend) werd niet terug gevonden. Bij het natellen bleek er 1300 gulden tekort te zijn ADVERTENTIE t

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2