VAN DAG TOT DAG De prijzentragedie Twee vergaderingen per week in Helsinki SALT-GESPREKKEN OVER SS-9 EN ABM-SYSTEEM Allende geïnstalleerd BÉSfl Sovjet-Unie en US verminderen vlootsterkte Door machtsvertoon politie Protestacties in Spanje mislukt Amerikaanse verkiezingen leverden geen duidelijke koersbepaling op commentaar op actuele zaken Medewerker Scheel beschuldigd van oorlogsmisdaden Geleerden praten over bescherming tegen straling Jumbo-vliegtuig verloor wiel De Gaulle-straat veranderd in Laporte-weg DEMOCRATEN BEHOUDEN MEERDERHEID IN CONGRES IstlBfÉW WOENSDAG 4 NOVEMBER 1970 3 25 megaton mm Galosh In Middellandse Zee Overal agenten (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON Op een enkele uitzondering na zijn de Amerikaanse verkiezingen geëindigd zoals de campagne die eraan vooraf ging: niemand is er veel wijzer van geworden. De Republikeinen bleken er in de Senaat, zoals voorspeld, twee zetels op vooruit te zijn gegaan. De Democraten be hielden echter zowel in de Senaat als in het Huis van Afgevaardigden hun meerderheid. Waar het de gouverneurschappen betreft, blijken de Republi keinen onverwachte verliezen te hebben geleden. Verrassingen Kennedy Verliezen DOUBLÉ dames armbandhorloge Het besluit van het kabinet tot afkon diging van een prijsmaatregel is in den lande met gemengde gevoelens ontvan gen. De minister van Economische Zaken heeft door een uitvoerige toelichting ge probeerd, zijn beleid in deze aangelegen heid te argumenteren en hij heeft daar mee ongetwijfeld bereikt dat het begrip voor de getroffen maatregel groter is ge worden. Maar van een algemene aan vaarding van het beleid is geen sprake. Er zijn te veel vragen, te veel onzekerhe den en ook te veel onlogische omstandig heden ontstaan, die het vertrouwen op een goede uitwerking van alles wat om trent lonen en prijzen nu door het kabi net wordt ondernomen, sterk ondermij nen. Het is op zichzelf een verstandige maat regel te noemen, dat de regering de onbe heerste prijzenontwikkeling zal tegen gaan, waarbij de bepaling dat een aantal kostenverhogende factoren in de prijzen zal mogen worden doorberekend, vol doende zou moeten zijn om het ongenoe gen van de ondernemers te temperen. De consument heeft eveneens reden tot vol doening, maar deze voldoening zal sterk wonden afgeremd door de zekerheid dat in ieder geval met stevige prijsverhogin gen rekening zal moeten worden gehou den en dat nog maar moet worden afge wacht of de regering in staat zal zijn niet toegestane prijsverhogingen te ontmaske ren en te straffen. De onzekerheid over de vraag of de prijsbeheersing effectief kan worden toe gepast, komt vooral voort uit de gecom pliceerdheid, die nu is ontstaan in ver band met de doorberekeningsfactoren Eén daarvan, de vierhonderd gulden-uit kering, heeft in ieder geval een volkomen ©nevenwicht'ge en chaotische situatie ge schapen. De vierhonderd gulden zijn slechts door ongeveer de helft van de Ne derlandse inkomenstrekkers ontvangen. Degenen die er nuchter van bleven, moe ten nu toch meebetalen aan de doorbe rekende kosten ervan. De vierhonderd gulden waren bedoeld om de gestegen kosten van levensonder houd te compenseren. Het gevolg is ech ter averechts: de ene helft van de gezin nen moet de ontvangen vierhonderd gul den (na aftrek van een stevige belasting!) weer terugbetalen in hogere prijzen. De andere helft moet boven de voor hen niet gecompenseerde hogere levenskosten nog een extra-aderlating ondergaan om de producenten het verlies van de extra uitkering te vergoeden. Waar zijn nu de baten van die vierhonderd gulden-rage gebleven? Het antwoord is heel duidelijk in de staatskas, in de vorm van loon- en inkomstenbelasting en straks in de vorm van de hogere BTW-tarieven. Als de re gering nu tenminste nog een uitkering doet aan de trekkers van sociaal verze keringsgeld, wordt er iets van de schrij nende onrechtvaardigheid goedgemaakt, maar lang niet alles. Want het feit blijft bestaan, dat talrijke gezinnen zwaarder getroffen worden dan nodig zou zijn ge weest, indien de regering krachtig was opgetreden tegen de escalatie van de vier honderd gulden-manie, die alleen in de bedrijfstak waar koppelbazen werkten, enige harmoniserende werking had. Wat het kabinet zich voorstelt van een in de hand houden van de prijzen, kan worden beluisterd uit de toelichting van minister Nelissen, die moest erkennen dat hij volkomen onzeker was over de mate waarin de prijsverhogingen zich zullen ontwikkelen na het in werking treden van de verhoogde BTW-tarieven. Tevens uitte hij herhaaldelijk de overtuiging dat het bedrijfsleven nieuwe kostenverhogin gen heel moeilijk zal kunnen opvangen zonder hogere inkomsten uit de produk- tie te verkrijgen. Waar minister Nelissen nog niet over gesproken heeft, is het feit dat uitgere kend minister Schut een niet onbelang rijke kostenverhoging voor vele gezinnen heeft uitgedacht, die hij opgewekt presen teerde op dezelfde dag dat de minister van Economische Zaken zijn uiterste best deed de ongerustheid over een absurde stijging van de kosten van levensonder houd enigszins te temperen: een nieuwe extra-verhoging van de extra-huurverho ging in niet geliberaliseerde gebieden, die grote complexen woningen nog minder bereikbaar zal maken voor de kleinere inkomens dan zij nu al zijn. TEL AVIV. (AFP) Een van de lef ders van de Israëlische liberale parti, Hillel Zeidel, heeft in een brief aan de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Walter Scheel, een van diens naaste medewerkers, Friedrich-Karl Wia Ion, ervan beschuldigd een oorlogsmis dadiger te zijn geweest. Zeidel, wiens brief door de „Jerusa lem Post" is gepubliceerd, zegt in het bezit te zijn van bewijzen omtrent de „misdadige activiteiten" van Wialon tij dens de oorlog. Zeidel speele toen een belangrijke rol in het verzet in de Balti- sche staten. Wialon is niet werkzaam op het West duitse Ministerie van Buitenlandse Za ken, zo is door het Ministerie in Bonn bekendgemaakt. Volgens Bonn is Wialon eind 1966 ge pensioneerd. Hij was een hooggeplaatst ambtenaar in het Derde Rijk en heeft tijdens de oorlog het Duitse Ministerie van Financiën vertegenwoordigd in de bezette Baltische landen. Na de oorlog bekleedde hij belangrijke posten op het Ministerie van Financiën in Bonn. In 1963 werd hij door enkele Russische nisterie van Economische Samenwerking en Ontwikkeling, waarvan minister Scheel toen de portefeuille beheerde. In 1963 wer- hij door enkele Russische groeperingen in de Sovjet-Unie beschul digd van medeplichtigheid aam de ver volging en de moord op de joden in de Baltische landen. Toen een officieel on derzoek naar zijn oorlogsverleden werd Ingesteld, ging hij in 1966 met vervroegd pensioen. (Van onze redactrice in Helsinki) HELSINKI Gisteren om elf uur zijn de Amerikaanse en Russische delegaties in de Russische ambassade in Helsinki voor de eerste werkver gadering tijdens de tweede ronde van de S.A.L.T. bij elkaar gekomen. De vergadering duurde vijftig minuten, waarna men nog drie kwartier infor meel bij elkaar bleef. Over de inhoud van de bespreking is niets bekend gemaakt. De volgende zitting is overmorgen in de Amerikaanse ambassade. Evenals ver leden jaar herfst in Helsinki en deze lente en zomer in Wenen zullen de vergaderin gen beperkt blijven tot twee per week. Een belangrijk onderdeel van de be sprekingen zullen hoogstwaarschijnlijk de SS-9-raketten van de Russen vormen. Evenals het Amerikaanse ABM-systeem, oftewel de anti-rakettenraketten, zou ook de nieuwe SS-9 de fatale mogelijkheid tot een „first strike capability" kunnen bieden. Het aangevallen land zou dan niet meer tot een vernietigende tweede klap in staat zijn, waarmee het nu bestaande nucleaire evenwicht, namelijk het even- WVV\AAVW\ftAMVWW»/VVWWWWWWWtfl/WWWi/l M#VWWWWW«JWWWVWIft/WVi/WWWWW4/IAJWV k m mgmm Dr. Salvador Allende, het eerste Latijns Amerikaanse gekozen links- socialistische staatshoofd, is gisteren geïnstalleerd als president van Chili. De Cubaanse minister van Industrie Carlos Rodriguez (op foto links) feli citeerde namens zijn regering de nieuwe Chileense president bijzonder hartelijk. Ook Noord-Vietnam, China, Albanië en de DDR hadden vertegen woordigers naar de installatie ge stuurd. wicht van de angst voor vergelding, zou dreigen te worden verstoord. Deze SS-9-raketten kunnen een lading van 25 megaton, eventueel verdeeld over verscheidene kernkoppen, transporteren Dat is een zo grote explosieve lading, dat daarmee de intercontinentale raket ten, de zogenoemde „minute man", van de Verenigde Staten in hun ondergrondse bunkers zouden worden vernietigd, ook al zou de SS-9 die bunker niet precies raken. Aangezien de B-52-kernbommen- werpers ook al ernstig worden bedreigd door de uitbreiding van de Russische on- derzeebootvloot, die van vlak vóór de Amerikaanse kust de vliegvelden met ra ketten kan beschieten, zullen de V.S. in geval van een nucleaire aanval dan al leen nog op de raketten op hun eigen onderzeeërs kunnen rekenen. Eind 1969 bezaten de Russen naar schatting tweehonderd SS-9-raketten. Eind 1970 zullen het er volgens de bere keningen ruim driehonderd zijn. De Ame rikanen schijnen op het ogenblik nog niet over een gelijkwaardig offensief wapen te beschikken, in ieder geval niet over eentje, dat ook de andere voordelen van de SS-9-raket combineert: namelijk de geringe vlieghoogte van tachtig kilometer, waardoor het Amerikaanse radarsysteem zou moeten worden uitgebreid en aange past, hetgeen weer grote investeringen eist èn de manoeuvreerbaarheid van de SS-9, waardoor de route en het doelwit niet of pas op het laatste moment kun nen worden berekend, hetgeen de verde diging ertegen aanzienlijk bemoeilijkt. De Amerikanen zouden daarom op de vorige SALT-ronde in ruil voor een be perking van de SS-9-raketten een beper king van het eigen ABM-verdedigingssys teem hebben aangeboden. De Russen evenwel schijnen met hun defensieve wapens nog achter te liggen bij de Amerikaanse anti-rakettenraketten Deze kunnen, bestuurd door computers, vijandelijke kernkoppen al 800 a 1600 kilometer vóór het doel onschadelijk ma ken, zodat het eigen land niet al te zeer onder de vrijkomende radio-activiteit heeft te lijden. Wel heeft ook de Sovjet- Unie rond Moskou een soortgelijk afweer systeem met naar het schijnt 67 lanceer- bases gebouwd „Galosh" genoemd, maar de radarinstallaties daarvan zijn betrek kelijk primitief en ook de computers schijnen nog niet nauwkeurig genoeg te functioneren. De Russen zijn met de uit breiding van Galosh dan ook na twee jaar weer opgehouden. BRUSSEL (ANP). In de Franse stad Toulouse Is dinsdag een internationaal colloquium begonnen dat georganiseerd is door de Europese Commissie, samen met het Centre de Physique Atomique et Nu cleaire van de universiteit „Paul Sabatier" in Toulouse. Gesproken zal worden over de be scherming tegen straling. Er nemen 200 deskundigen uit zeventien verschillende landen deel aan de conferentie, die duurt tot en met vrijdag. De deskundigen zullen zich vooral be zig houden met de emissie van parasi taire röntgenstralen door electronische systemen, zoals gelijkrichterbuizen, zend- buizen, thyratrons, klystrons, magnetrons, verdampers met electronenbundels en ook televisie-ontvangers. Er zal getracht worden een inventaris op te maken van de vraagstukken inzake de bescherming tegen straling. SAN FRANCISCO. (AP) Gisteren is tijdens de start van een Boeing-747 („Jumbo Jet") een van de achttien gro te wielen van het landingstoestel afge broken. Een uur na het ongeluk landde het toe stel, dat toebehoorde aan de United Air Lines, evenwel veilig in San Fancisco, Het keerde terug na een uur te hebben rondgevlogen. De machine was op weg naar Honoloe loe. Het wiel, dat een gewicht heeft van 410 kilo, viel in de Baai van San Francisco zonder iets te raken. WASHINGTON (Reuter). De Vere nigde Staten en de Sovjet-Unie zijn be gonnen hun vlootsterkte in de Middelland se Zee te verminderen. Gedurende de Jordaanse crisis hadden beide landen het aantal oorlogsbodems in het Middellandse- zeegebied opgevoerd. De vermindering werd gsteren bekend gemaakt door het Amerikaanse ministe rie van Defensie. Een woordvoerder van het ministerie zei dat tien Amerikaanse oorlogsbodems de Straat van Gi braltar zijn gepasseerd, waarmee de sterkte van de zesde Amerikaanse vloot is teruggebracht tot iets minder dan 50 schepen. Meer schepen zullen tegen half november zijn teruggetrokken en de vloot zal dan zijn gereduceerd tot haar sterkte van voor de Jordaanse crisis van 40. met inbegrip van onderzeeboten. De woordvoerder zei dat ook de Sovjet- Unie haar vloot in de Middellandse Zee terugbrengt op ongeveer 50 schepen, de sterkte van voor de Jordaanse crisis. De Russische schepen hebben de Middellandse Zee verlaten, zowel via de Bosporus al» via de Straat van Gibraltar. MONTREAL, (Reuter). De Charlt. de Gaulle-staat in een voorstad van Mon treal zal een andere naam krijgen en wel die van de vermoorde Quebecse mi nister van Arbeid, Pièrre Laporte. Dit i» gisteren van officiële zijde in Montreal meegedeeld. De straat werd ongeveer tien jaar ge leden vernoemd naar de voormalige Fran se president. i (Van onze redacteur in Madrid) MADRID. De protestacties op lan delijke schaal die de Spaanse oppositie heeft georganiseerd om haar eis van am nestie voor politieke gevangenen kracht bij te zetten, hebben maar weinig succes geboekt. Volgens de summiere bericht gevingen is het gebleven bij een aantal kleine stakingen en betogingen in enkele industriesteden zoals Madrid, Barcelona, Tarrasa, Sevilla en Bilbao. Zelfs de meest optimistische schattin gen van de oppositie kwamen voor het hele land niet boven de 50.000 stakers, terwijl de regering verzekerde dat nog geen twee percent van de hele werkende bevolking gevolg had gegeven aan de op roep van de oppositie. Zonder enige twij fel kan worden geconcludeerd, dat de op positie gefaald heeft in een gecoördineer de actie op landelijke schaal. Enerzijds te wijten aan het feilloze optreden van de politiemacht en haar inlichtingenap paraat, anderzijds aan het gebrek aan or ganisatie in oppositiekringen. In Barcelona en omgeving was de ar beidersactie het belangrijkst in het ver pauperde textielstadje Tarrasa. Prak tisch alle bouwvakkers namen deel aan stakingen of langzaamaan-acties, die ook oversloegen naar de metaal- en textiel- industrieën, zij het daar in mindere ma te. Een zeventiental arbeidersleiders die in de vroege ochtend langs de fabrieken ging öm tot staking op te roepen werd spoedig gearresteerd. Enkele honderden studenten van de plaatselijke textielschool hielden een illegale bijeenkomst en zit- stakingen. maar kwamen niet in botsing met de politie. In Barcelona waren vooral de studen ten actief. Hier had de politie echter or ders om niet de minste oproer te dul den, en trad onmiddellijk op tegen ille gale bijeenkomsten, waarbij het tot vech ten kwam. Er werden echter geen arres taties verricht. Het machtsvertoon van de politie was zo groot, dat men moeilijk tot betogin gen kon komen. Het centrum van de stad leek „genomen" te zijn door agen ten met stalen helmen en wapenstok ken en overal stonden politiejeeps met versterking klaar. Arbeidersstakingen schijnen in Barcelona, evenals in Ma drid, Sevilla en Bilbao veelvuldig voor te komen, maar zonder massale deelname. In Madrid, een stad van drie miljoen inwoners, schatte men het aantal sta kers op vijftienduizend. Ook hier waren de studenten het actiefst, maar het bleef bij enkele kleine botsingen met politie wegens illegale bijeenkomsten. Van aan houdingen in de Spaanse hoofdstad is niets bekend. De uitspraak is op 17 november. ADVERTENTIE Terwijl de gegevens in de loop van de nacht binnenkwamen, bleek steeds dui delijker dat er geen definieerbare ten dens was vast te stellen in de richting van de conservatieven of van de libera len. Amerika, met andere woorden, ver keert nog steeds op het dode punt waar het door de oorlog in Vietnam en zijn binnenlandse crisis werd geplaatst. En de vraag welke koers het land zal in slaan, die van reactionair-isolationisme of van een politieke verjonging, zal dien tengevolge pas werkelijk beantwoord kunnen worden in de presidentsverkie zingen van 1972. Zoals verwacht, wonnen de gouver neurs Rockefeller en Reagan in New York en Californië, evenals George Wallace in Alabama, de laatste met niet minder dan 77 percent van de stemmen. De kiezers buiten zijn staat, die in de afgelopen pre sidentsverkiezingen op hem stemden, ble ken nu echter niet naar het behoudende conservatisme van de Nixon-kandidaten overgelopen te zijn, maar naar de De mocraten. Dit zou een aanwijzing kun nen zijn dat de kwestie van de slechte economie en de bijna 414 miljoen werklo zen in het land onder deze vroegere Wal lace-supporters, die voornamelijk uit de la gere middenstand en de arbeidersklasse kwamen, meer een rol heeft gespeeld dan het accent dat president Nixon en de vice-president hebben gelegd op de mis daad en de terreur van „de linksen". Echte verrassingen waren de zwakke kansen van de zeer conservatieve Repu blikeinse senator Roman Hruska uit Ne braska, een van Nixons trouwste aan hangers, die het volgens de laatste ge gevens scheen af te leggen tegen de de mocraat Frank Morrison die al twee keer eerder probeerde een senaatszetel te ver overen. Gezien de niet geringe overwin ning van gouverneur Ronald Reagan in Californië, was het ook een verrassing dat de jonge Gene Tunney, zoon van de bekende bokser en vriend van de Ken nedy's, een senaatszetel wist te ontfutse len aan de bejaarde ex-filmster en con servatieve Republikein George Murphy. Vooral president Nixon heeft zich in de campagne veel gelegen laten liggen aan Murphy, en het feit dat hij ondanks Rea gan's meerderheid niet herkozen bleek te worden, was opnieuw een verwarrende factor voor hen die in deze verkiezingen duidelijke aanwijzingen hadden verwacht omtrent het huidige Amerikaanse natio nale temperament. Even onverklaarbaar was het verlies van de liberale senator Joseph Tydings in Maryland, die door alle opinie-onder zoekers praktisch van zijn herverkiezing verzekerd leek, maar die het aflegde te gen Glenn Beall, een zo goed als onbe kend lid van het Huis van Afgevaardig den, die persoonlijk door president Ni xon werd verzocht zich kandidaat te stel len voor de Senaat. Senator Edward Kennedy, die zes maan den lang aan zijn verkiezingscampagne werkte, wón met ongeveer 63 percent van de stemmen. Dat percentage was voor hem van belang om aan te tonen dat zijn reputatie geen schade had on dervonden van het auto-ongeluk op het eiland Chappaquidick, waarbij een secre taresse van zijn broer Robert om het le ven kwam, en om zijn geloofwaardigheid en invloed in de Democratische partij te peilen. Het percentage lag evenwel be neden de verwachtingen (in 1964 kreeg hij niet minder dan 74 percent van de stem men, maar dat was kort na zijn vlieg tuigongeluk, toen hij geen campagne kon voeren en de kiezers uit sympathie voor hem stemden), maar niet beneden het niveau waarbij hij nog steeds gezien kan worden als een mogelijke kandidaat voor het presidentschap in 1972. In zijn overwinningstoespraak zei Ken nedy in Boston, dat hij zich verder zou inzetten voor de vrede in Vietnam, en voor de hereniging van het verdeelde Amerika. Met deze laatste opmerking plaatste hij zich opvallend in de koers van senator Edmund Muskie, die ook werd herkozen, en die in een televisie toespraak op de avond voor de verkie zingen het herenigingsthema stelde te genover de verdeeldheid die de Nixon- iji n: thema doet verbloeden dat hij zichzelf al lerminst heeft uitgeschakeld voor de pre sidentsverkiezingen in 1972, wanneer Mus kie zich vrijwel zeker zal beijveren voor de Democratische partij kandidatuur. Agnew-campagne naar zijn mening had veroorzaakt. Kennedy's nadruk op dit Ex-vice-president Hubert Humphrey won de zetel die door senator Eugene McCarthy werd prijsgegeven met onge veer 58 percent van de stemmen in Min nesota, twee percent meer dan in 1964, en ongeveer hetzelfde percentage als in 1968, toen hij de democratische kandidaat was voor het presidentschap. De meest gevoelige verliezen waren die van senator Albert Glore, de libera le Democraat van Tennessee,die de re- gering-Nixon een voortdurende doorn in het oog was met zijn acties tegen de Ni xon-kandidaten voor het hooggerechtshof en tegen een door Nixon gewenste uit breiding van het kernrakettensysteem (ABM) Daartegenover stond echter dat senator Philip Hart, een liberale Demo craat wiens vrouw zelfs deelnam aan anti-oorlogsdemonstraties in Washington, zijn zetel behield voor de staat Michigan, hoewel zijn tegenstandster, mevrouw Romney, de echtgenote van de minister voor Huisvesting, van meet af aan wei nig kans werd gegeven. In New York, waar de meeste belang stelling naar uitging, werd voor de De mocraten en de liberalen in het algemeen het grootste verlies geleden door de over winning van de conservatieve James Buckley, die op een onafhankelijke kies lijst de liberale en door de regering-Ni- xon weinig beminde republikein Charles Goodell versloeg, zowel als de gematigde Democraat Richard Ottinger. Hoewel Buckley technisch geen Republikein is, betekent zijn overwinning zeker een steun voor de pro-Nixon-fractie in de Senaat en tevens een overwinning voor de stra tegie die Nixon en Agnew in New York hebben gevoerd. pre- Sierlijke en stijlvolle modellen. Ook de band van duurzaam doublé. 17-steens Zwitsers Ancre cisie uurwerk. JAAR VOLLEDIGE GARANTIE. De prijs mag u gerust sensatio neel noemen! Elders 89, Juweliers-shop-prijs: 49,— UW emiBAREaSH J CARRY juwelier GENERAAL CRONJÉSTRAAT 83 HAARLEM (naast de brandweer)

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3