Sluitende begroting provincie voor 1971 maar geen geld voor nieuwe taken NOORD-HOLLAND VOELT ZICH DOOR RIJK ONDERBEDEELD fmm Rhapsodie Bartok uitstekend vertolkt Watertarief PWN in 1971 weer omhoog, elektriciteit niet Overzicht van volleybal in IJmond VELDHUIS Van het ene gemeentehuis naar het andere? Werkgroep gaat woningmarkt onderzoeken Culturele Raad houdt conferentie v. d. Aarttoernooi voor junioren district Haarlem Handbaltoernooi in Utrecht Zestig gemeenten hebben tekort NHWB sluit het wandelseizoen VIOOLRECITAL CHRISTIAN BOR VOOR VELSER KUNSTKRING Ook dagrecreatie in duingebied wordt duurder Jongetje liep tegen auto Op buik gelande Beechcraft legde verkeer op bulderbaan lam WOENSDAG 4 NOVEMBER 1970 7 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zijn ernstig be zorgd over de financiële mogelijkheden, die de provincie heeft om belang rijke nieuwe taken in de komende jaren te kunnen uitvoeren. Feitelijke rijkstaken als de toezicht op de bejaardenoorden en de milieu-hygiëne komen in belangrijke mate ten laste van de provincie zonder dat hier ver goedingen tegenover staan. „Wij vinden, dat we er slecht afkomen", ver klaarde Gedeputeerde Th. Laan (Financiën) gistermiddag op een pers conferentie, waarop hij de op een totaal van ruim f 102 miljoen (bijna f 10 miljoen meer dan voor dit jaar) aan inkomsten en uitgaven sluitende be groting van de provincie voor 1971 toelichtte. De bezorgdheid over de finan ciële ontwikkeling in Noord-Holland was vorige week aanleiding tot een spoed-onderhoud met minister Beernink van Binnenlandse Zaken. Het eerste resultaat hiervan was, dat de provincie door toezeggingen van de bewindsman voor f 24 miljoen extra aan werken kan gaan uitvoeren. Gastarbeiders Geluidshinder Streekplannen Wegens IJmond VELSEN Het eerste concert van de Velser Kunstkring „Voor Allen", dat gisteravond plaats vond in het Koetshuis van „Beeckesteijn", was een succes voor de organiserende ver eniging, want het was uitverkocht. Het moet de solist van de avond de jonge violist Christian Bor een gevoel van voldoening gegeven heb ben, dat hij voor een vol (koets) huis mocht spelen en hij heeft met zijn begeleider Geza Frid voor een muzi kaal succes gezorgd. Verfijning voor dames en heren B reestraat 12 Beverwijk Tel. 25629 bedroeg medio 1970 0,8 pet tegen 1,1 pet landelijk, vooral is de werkgelegenheid in de stimuleringsgebieden in de noordkop sterk gestegen. In het zuiden van de pro vincie loopt het aantal industriële arbeids plaatsen echter sterk terug. „Zelfs in die mate" aldus G.S.. „dat dit de vraag doet rijzen of dit op den duur niet tot aantas ting kan leiden van de structuur van de werkgelegenheid". G.S( hebben de heffing van 60 opcenten op de grondbelasting bewust in de begro ting gehandhaafd, om een actiever beleid te kunnen uitvoeren. Pessimisme blijft er echter over de vaste financieringsmidde len. „Nieuwe werkterreinen kunnen", al dus gedeputeerde Laan, „niet worden be treden omdat ze geld kosten". Om hieraan tegemoet te kunnen komen, zou een hogere uitkering uit het provinciefonds nodig zfln. Het dagelijks bestuur is van plan in de loop van deze zittingsperiode nota's uit te brengen over: de openbaarheid van (pro vinciaal bestuur), provinciale voorlichting, kustontsluiting, geïntegreerd bejaardenbe leid, rechtsvorm proviniale bedrijven en de natuurgebieden in Noord-Holland. Als belangrijkste oorzaak van de toe name van de inkomsten en uitgaven in de begroting worden de wegen genoemd. Door de uitkering van het rijk werd deze post voor 1970 op ƒ43,2 miljoen geraamd. Voor het komende jaar is dat 3,2 miljoen meer. Ook het totaal van de subsidies en storting in fondsen geeft een aanzienlijke stijging te zien: van 14,7 op 18 miljoen. Voor de salarissen wordt in 1971 met 882.000 meer rekening gehouden. De f 400 extra voor de ambtenaren zit daar echter nog niet in. Tenslotte is de uitkering uit het provincie fonds (belangrijkste bron van inkomsten) gestegen tot bijna 30 miljoen. Er is f 5.755.000 uitgetrokken voor stor tingen in fondsen. De bedragen voor sport- accomodaties 350.000), jeugdaccommoda- daties 150.000), Natuurbescherming 1,3 miljoen) en Openluchtrecreatie 1,5 mil joen) zijn aanzienlijk gestegen. Ten aanzien van de milieu-hygiëne ver wachten G.S. de komende tijd grotere be voegdheden te krijgen, waardoor passende maatregelen kunnen worden genomen. In regionaal verband wordt thans overleg ge voerd over een sanering van de vuilnisbelt situatie. Grote aandacht hebben G.S. ook voor de geluidshinder door het vliegver keer van Schiphol. Zodra het thans bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot aanvulling van de Luchtvaartwet van kracht zal zijn, heeft de minister van Ver keer en Waterstaat formeel de bevoegdheid maatregelen te treffen om het geluid van vliegtuigmotoren te beteugelen. Het I.G.S. heeft daartoe geen bevoegdheden. Niette min zullen G.S. nagaan of zij verbetering kunnen brengen in het functioneren van dit informatiecentrum. ADVERTENTIE 9 IJmuiden Plein 1940-1945 nr. 48 HAARLEM. Op 27 en 28 november wordt in het Troelstra-oord in Egmond aan Zee een provinciale conferentie ge houden onder auspiciën van de Culturele Raad Noord-Holland over het onderwerp: „education permanente". Voor de bijeen' komst die op vrijdagavond om zes uur met een maaltijd begint en op zaterdag middag om vier uur eindigt, zijn verte genwoordigers van het bedrijfsleven, het onderwijs en het vormings- en ontwikke lingswerk uitgenodigd. Een werkgroep onder leiding van de voorzitter van de Culturele Raad Noord Holland, de heer C. Egas, houdt zich al enkele maanden bezig met de voorberei ding van de conferentie. Het onderwerp zal in Egmond in groepen ter discussie worden gesteld, nadat de heer A. A. Ster man, pedagoog en directeur van Teleac, een inleiding heeft gehouden. De heer S J. Doorman, directeur van de VPRO en buitengewoon lector in de wijsbegeerte van de natuurwetenschappen aan de TH in Eindhoven heeft zich bereid verklaard als algemeen discussieleider op te treden. HAARLEM. Op de velden van DEM, De Kennemers en Beverwijk worden zon dag onder auspiciën van de afdeling Haarlem KNVB de voorrondes gespeeld van het traditionele Van der Aarttoer nooi voor A-junioren. Vrijwel alle clubs uit het Haarlemse district nemen daar aan met hun sterkste jeugdelftal deel. De veertig ingeschreven elftallen zijn in acht poules ondergebracht en spe len elk vier wedstrijden van tweemaal een kwartier. Op een nader te bepalen datum gaan de acht poulewinnaars in twee nieuwe poules aan de slag en de winnaars daarvan komen in de finale. Het vorige jaar zegevierde DCO. De num mers twee val elke poule zetten in een B-groep de strijd voort. De eerste wed strijden beginnen zondagmorgen reeds om elf uur. Alles bijeen moeten er zo'n tachtig partijtjes afgewerkt worden. In de begroting wordt ook aandacht be steed aan de positie van de gastarbeiders. Mede naar aanleiding van een verzoek van de Peregrinus-stichting in de IJmond om een provinciale subsidie, hebben G.S. be sloten een werkgroep in te stellen. Deze zal rapport uitbrengen over de situatie van de buitenlandse werknemers in deze pro vincie en vooral nagaan in hoeverre er voor het provinciaal bestuur een verant woordelijkheid bestaat wat betreft de be vordering van het welzijn van deze groep. Dit omvat concreet de huisvesting, opvang en begeleiding, voorlichting en onderwijs. G.S. gaan zich ook intensiever bezig houden met de huisvestingsproblematiek. Dit blijkt uit het voorstel een werkgroep in te stellen, die speciaal belast wordt met een woningmarktonderzoek in Noord-Hol land. Dit onderzoek vindt plaats in nauw overleg tussen provincie en de gemeenten en wordt geleid door dr. ir. A. J. Flach hoofdingenieur bij de Provinciale Planolo gische Dienst. Na de vaststelling van het herziene Streekplan voor Zuid-Kennemerland heeft het college aan de directies van provinciale waterstaat en de planologische dienst ge vraagd een rapport uit te brengen over de vraag, welke maatregelen achtereenvolgens genomen moeten worden. Inmiddels heb ben de colleges van B. en W. van de Zuid- kennemer gemeenten zich echter tot de Kroon gewend met het verzoek te bewerk stelligen, dat de weg bezuiden de agglome ratie (De Ranitz) naar Zandvoort en de grote ring rond deze badplaats alsnog in het streekplan worden opgenomen. Mocht dit niet lukken, dan willen deze gemeen ten dat tenminste de weg bezuiden Heem stede tot de aansluiting met de doorge trokken Westelijke Ranrdweg in het we genplan komt. hem). De voorbereiding van het streekplan voor de Meerlanden, waarvoor werkgroe pen zijn gevormd, bevindt zich in een eindstadium. De werkgroepen „niet agra rische werkgelegenheid" en „wonen" zijn er nog niet tot een eindrapport gekomen Deze vertraging houdt direct verband met de vraag of de uitbreidingsplannen van Schiphol (aanleg van de vijfde baan) door gaan. Nu de gemeentelijke herindeling van de IJmond-gemeenten een feit zal zijn, zal de provincie het streekplan voor dit gebied herzien. Intussen is de „knelpuntencom missie" tot overeenstemming gekomen in zake de realisering van de hoofdwegen. De gemeenten hebben hierop positief gerea geerd. Op basis van dit schema vindt een verdere uitwerking van het verkeersonder- zoek plaats. Ten aanzien van het Noordzeekanaalge- bied wordt opgemerkt, dat herziening waarschijnlijk noodzakelijk zal zijn door het structuurplan voor de Zaanstreek. Te gelijk zal volgens G.S. aandacht moeten worden besteed aan de vraag in hoeverre nadere studiegegevens over de economische en milieu-hygiënische aspecten de streek planherziening wenselijk maken. Het totaalbeeld van de werkgelegenheid wordt gunstig genoemd. De arbeidsreserve UTRECHT Op 27, 28 en 29 december zal in Utrecht een vierlandentoernooi voor heren worden gehouden. De deelnemende landen zijn, behalve Nederland, Frankrijk, Finland en Oostenrijk. De wedstrijden zul len in de Catharijnenhal in Utrecht worden gespeeld, waarbij de mogelijkheid echter niet is uitgesloten dat enkele duels bui ten de domstad worden gebracht. Voor dit toernooi zullen enkele centrale trainingen worden gehouden. De eerste is vastgesteld voor dit weekeinde en wordt gehouden in Papendal. Voor deze trainin gen zijn de volgende spelers geïnviteerd Bob Sondaar (AHC'3I), Kees Keijzer, Har ry Schrik en Nico Suurendonk (allen At- tila), Wim Budding (ESCA-VC), Ed Hiensch (Niloc). Guus Cantelberg, Piet Ki vit en Ger Norbart (allen Sittardia), Hein Gijsbers, Ton van Linden, Henny Loef f en en George van Noessel (allen Swift Am HAARLEM. Van de 116 gemeenten in Noord-Holland kampten er dit jaar zestig met een tekort op de begroting, Voor dertig hiervan bestaat die situatie reeds jarenlang. In totaal 29 gemeenten zjjn zo diep gezonken, dat zjj een nega tieve reserve hebben. Wat dit betreft, bijt Amsterdam de spits af met 480 mil joen. Ten aanzien van de gemeentelijke belastingheffingen is Naarden zeer goed koop en zit Haarlem bij de „duurste" ge meenten. HAARLEM. De Noord-Hollandse Wandelsport Bond, aangesloten bij de Nederlandse Wandelsport Bond houdt za terdag 7 en zondag 8 november haar traditionele sluitingswandeltochten. De afstanden zijn 10, 15 en 25 kilometer. Er wordt gestart bij gebouw „Domi" Zandvoorterpad, Overveen. Zaterdag tus sen twee en drie uur (alleen 10 en 15 km) zondag tussen tien uur en half één. In schrijving en inlichtingen bij de heren H J. Vijlbrief, Roosveldstraat 65, Haarlem en P. C. Westra, Kruidbergerweg, 19 Santpoort. Christian Bor begon met de lie Rhap sody voor viool en piano van Béla Bar- tók. Het is zeer de vraag of de compo nist deze rhapsodie (en ook de le) in derdaad gedacht heeft voor viool en pia no, want de pianopartij is vrij schetsma tig en kennelijk bedoeld als een ontwerp voor de orchestratie. De vioolpartij is door Bartók verschil lende malen herzien en de gehele struc tuur wijst erop, dat de later ontstane or kestrale achtergrond meer reliëf verleent aan het solo-instrument. Hiermee wil niet gezegd zijn, dat de pianobegeleiding on voldoende steun verleende, want zo er iemand in staat is om de verborgen in tenties van Bartók op de juiste wijze naar voren te brengen, dan is dat zeker Geza Frid, die het voorrecht heeft genoten om tot zijn leerlingen te behoren. Het strekt Christian Bor, die nog maar riet 20 jaren telt, tot eer dat hij zich volkomen wist aan te sluiten bij de opvattingen van zijn begeleider, die over een enorme ervaring beschikt. Het volgende werk „The Lark" (poème in de vorm van een rondo) van Mario Castelnuove-Tedesco, vormde een grote tegenstelling met de Rhapsodie van Bar- (Van onze stadsredactie) HAARLEM De watertarieven van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland zullen per 1 januari 1971 met zeventien percent worden verhoogd. Bovendien zullen de prijzen voor de jacht en dagrecreatie in het Duinreservaat met resp. tien en vijftien percent stijgen. In de begroting van het PWN wordt gezegd, dat het ministerie van Economische Za ken met deze maatregelen akkoord gaat. De tarieven voor verblijfsrecreatie gaan echter niet omhoog. De aanzienlijke verhoging van de water- tarieven wordt noodzakelijk genoemd om de enorme kostenstijgingen te kunnen op vangen. Het aanvankelijke begrotingste kort van 5.625.000 kan door deze correc tie worden weggewerkt. Dit jaar leverde een verhoging van 6 miljoen extra op. G.S. stellen, dat water van goede kwali teit steeds schaarser wordt. Met het oog hierop moeten de waterleidingsbedrijven over een voldoende wetenschappelijk en praktisch geschoolde staf beschikken om de snelle technologische ontwikkeling te kunnen volgen. Het college noemt de hui dige „waterleidingkaart" van Nederland verouderd. Verdere bedrijf sconcentratie wordt noodzakelijk geacht. Dit wordt mo gelijk geacht. Dit wordt mogelijk door een herziening van de Waterleidingswet, die thans in voorbereiding is. Mocht deze wet in de verwachte vorm gestalte krijgen, dan is Provinciale Staten ten aanzien reorga nisatie van de drinkwatervoorziening in Noord-Holland een verstrekkende taak toebedeeld. Het overleg om vast te stellen of in grotere samenwerking tussen het PWN en de Belangengemeenschap Drinkwatervoor ziening Zuid-Kennemerland tot stand kan worden gebracht, vordert volgens G.S. re delijk. Binnen afzienbare tijd zal gezamen lijk met het nemen van infiltratieproeven kunnen worden gestart. In de begroting- 1971 wordt o.m. rekening gehouden met de bouw van een nieuw pompstation in Wijk aan Zee. De begroting van het provinciaal elec- triciteitsbedrijf geeft een tekort van f 3.2 miljoen te zien. Dit is voornamelijk het ge volg van de bouw van de centrale Diemen. Deze zal volgend voorjaar door prins Bern- hard officieel worden geopend. Zoals be kend is er voor een uitbreiding van de cen trale Velsen en een „koppellen" met Die- men een bedrag nodig van 220 miljoen. G.S. verwachten na 1971 gunstiger fi nanciële resultaten en vinden het in dit verband niet nodig de electriciteitstarie- ven de eerstkomende jaren op te trekken. Ten aanzien van de vraag of het PEN zal overschakelen op aardgas zeggen G.S., dat de mogelijkheden daartoe door het aanbod van Hoogovengas beperkt zijn. Voorts zal de aardgasbel in Bergen (AMO CO) het provinciaal bedrijf geen voordeel opleveren, omdat deze maatschappij inmid dels reeds een contract heeft afgesloten met een Duitse onderneming. Dit is het kantoor van de Gemeente lijke Sociale Dienst aan het Wester houtplein, het voormalige gemeente huis van de gemeente Wijk aan Zee en Duin vóór de bestuurlijke her indeling waarbij Beverwijk en Wijk aan Zee één gemeente werden. Het college van B. en W. heeft plannen om de Sociale Dienst onder te bren gen in het Stadskantoor aan het President Kennedyplein, waar nog enige ruimte gevonden zou kunnen worden indien enkele kantoren van de dienst Openbare Werken naar de eerste verdieping zouden verhuizen waar thans enkele kantoorruimten leeg staan. Het is de vraag of het doorgaat, omdat het college nog wacht op een voorstel voor de her indeling van Openbare Werken. Ook de medezeggenschapcommissie van deze dienst moet nog gehoord wor den. Het personeel van de Sociale Dienst is ingelicht. Tenslotte zal er een voorstel in de gemeenteraad komen. Als het doorgaat, zou het een behoorlijke bezuiniging to t gevolg kunnen hebben, zodat dit precies past in het efficiency beleid van het nieuwe college. Wat er dan met het oude raadhuis gebeurt is nog niet uitge maakt. In elk geval zal men dan kunnen vaststellen dat de Sociale Dienst verhuist van het ene ge meentehuis naar het andere. tók. De dichterlijke verfijning, die ken merkend is voor de stijl van deze Itali aanse componist, vraagt een geheel ande re benadering, maar ook hierin slaagde de solist volkomen. De sonate van Mautrice Ravel is een van de meest intieme bekentenissen van de Franse meester. Hij voltooide deze schepping voor twee „onverenigbare" in- strumtenten in 1927, tien jaren voor zijn dood. Hij had er enkele jaren van tijd tot tijd aan gewerkt. De grote eenvoud die hij heeft betracht in de verwerking van zijn thematisch materiaal doet den ken aan een Mozart sonate, ondanks de misleidende benaming „Blues", die hij boven het tweede deel neerschreef. Het is de jeugdige Christian Bor niet kwalijk te nemen dat zijn interpretatie niet kon steu nen op de noodzakelijke levenservaring. Des te meer verraste hij ons met de beroemde „Kreutzer-sonate" van Beetho ven. Met een prachtige streekbeheersing en met een nog niet gehoorde „donke re" toon liet hij ons genieten van Beet hoven in al zijn magistrale schoonheid. J. H. MOOLENIJZER. (Van onze volleybalmedewerker) IJMOND Nu een aantal competitie- weken achter de rug zijn is het interessant de standen in de verschillende klassen eens te bekijken. In de promotieklas heren is reeds duide lijk te zien, welke teams het dit seizoen zwaar zullen krijgen en voor hun plaats in de promotieklas zullen moeten vechten. Hierbij zijn drie teams uit onze omgeving. Bij de dames zitten onze streekgenoten ook niet zo best, zoals uit onderstaande ranglijst is te lezen. In de eerste klas heren begint zich het krachtsverschil ook al een beetje af te tekenen. Dynamo en Axmeriscota hebben op het moment de beste papieren. In de dames eerste klas doet ODIN het goed, maar hier zijn ook nog vele kaapsters op de kust. In de heren tweede klas gaat de strijd evenals in de eerste klas tussen Castricum en Akersloot, nl. Dynamo 2 en Axmeris cota 2. In de tweede klas dames hebben Voluit 3 en VCK beide de nog maximaal te be halen punten gescoord. In de derde klas heren tenslotte gaan Axmeriscota 3 en Voluit 2 beide aan de kop. Vrijdag zal moeten blijken wie van de twee voorlopig de lijst aan gaat voeren. Opvallend is dat in alle herenklassen Ax- (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN Een zesjarig jongetje, wonende aan de Oranjestraat in oud IJmuiden, liep dinsdagmiddag omstreeks één uur onverhoeds de weg op, tegen een naderende auto aan, bestuurd door een 64- jarigen IJmuidenaar, die het kind niet meer kon ontwijken. Het ongeval liep nog betrekkelijk goed af. Het jongetje klaagde over pijn in de rug en is door zijn huisarts behandeld. ADVERTENTIE Suède- - Nappa kleding meriscota-teams mede de toon aangeven. De standen. Promotieklas heren Molenwiek 2 4-8 Purvo 4-8 DEM 4-0 KDS 4-8 Smash 2 4-0 Molenwiek 3 4-8 K en V 4-0 Phoenix 2 4-6 Zaan 3 4-0 ODIN 4-6 Phoenix 3 4-0 Lycurgus 4-6 Promotieklas dames Molenwiek 3 4-4 Purvo 4-8 Kennemers 2 4-4 Lycurgus 3-6 Dynamo 3-2 Argus 2 4-6 Phoenix 3-0 KDS 2 4-6 DEM 2 4-0 VCK 3-4 Zaan 3 4-0 Heren eerste klas Smash 3 3-2 Dynamo 3-6 Smash 4 3-2 Axmeriscota 3-6 Phoenix 5 3-1 Phoenix 4 3-4 VCK 3-1 ODIN 2 3-4 DEM 2 3-0 Voluit 3-4 Dames eerste klas Dynamo 2 3-3 ODIN 3-6 ODIN 2 2-0 Oranje-Wit 3-5 Phoenix 3 3-0 Kennemers 3 2-4 Axmeriscota 3-0 Voluit 2-4 Voluit 2 3-0 Phoenix 2 2-4 Heren tweede klas DOS 2-1 Dynamo 2 4-8 Ken-nemers 3-1 Axmeriscota 2 3-5 Phoenix 6 2-0 WZ 4-2 Oranje-Wit 1-1 Dynamo 3 3-2 Dames tweede klas Voluit 5 3-2 Voluit 3 3-6 Phoenix 5 2-1 VCK 2 3-6 Voluit 4 3-0 Oranje-Wit 2 3-4 Kennemers 4 2-2 Phoenix 4 3-3 Heren derde klas ODIN 3 2-2 Axmeriscota 3 3-6 Phoenix 7 2-2 Voluit 2 3-6 DEM 3 3-0 Nemisi-s 2-2 Voluit 3 3-0 SCHIPHOL. Zonder aanwijsbare re den is dinsdagochtend om 11.15 uur een Beechcraft 60 sportvliegtuigje met twee motoren op de bulderbaan (baan 27) van Schiphol bij de landing door zijn wielen gezakt en op de buik geland. De beide inzittenden, twee Duitse zaken lieden uit Offenburg liepen geen enkel letsel op. Ze waren naar ons land ge komen voor zakelijke besprekingen in Utrecht ten behoeve van een kunststof- fenfabriek waarvan zij de directie voe ren. De Beechcraft biedt plaats aan zes inzittenden. De kleine Beechcraft blokkeerde gedu rende het spitsuur en de hele middag baan 27, omdat het wegslepen van een vliegtuig, ook al is dit klein, veel tijd vergt. De verkeersleiding stelde tijdelijk de oude baan 32 van Schiphol-Oost in ge bruik, zodat deze de overbelaste baan 24, waarop landingen en starts werden uit gevoerd, kon ontlasten. Het sportvlieg tuigje werd zoals dat ook dat de ge woonte is met grote vliegtuigen opge vijzeld door plastic luchtzakken die het toestel over de gehele lengte van de vleu gels dragen. Om zes uur kon het toestel op eigen wielen van de baan naar zijn hangar worden gesleept.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7