Georganiseerde misdadigers azen op containers tiszoweerlentel Rassentegenstellingen in Amerikaanse leger stelt u eisen aan... éL m ia Protest in „Le Monde tegen discriminatie PU l °r0p de tn"0 BEWAKING AMERIKAANSE HAVENS IS NIET AL TE BEST Concorde vliegt met tweemaal de geluidssnelheid Onderzoek van Newsweek in West-Duitsland: Jaarlem „Is die gouden broche yanjou al tien jaar oud? Waanzinnig, zeg. Lijkt me een goed idee om es een nieuwe te kopen." Schade ingehaald. Rondgekeken bij de juwelier. Modieuze broche gekocht. Kostte f 110.-. Echt goud natuurlijk. Amerikanen dragen luchtmachtbasis over aan Saigon „Hij droeg lang haar likw'W ywiumuMmiW^ VRIJDAG 6 NOVEMBER 1970 „Mach-2" boven oceaan zijn toch iw Ergernis TWEE ZEGELS De juweliers van Nederland. 99 in in/i imi'jj hoi iKou Ill ifi)\wi\l'/\n nu V i/ff/rJuwm/M! ii ui/K/iny);)Wj u\ \\w //voVuv' nv natuurzuivere pepermunt Onheil TOULOUSE (AP) Het Franse proto type van het supersone verkeersvliegtuig Concorde heeft woensdag met een snelheid van tweemaal die van het geluid gevlogen. Invlieger André Turcat bereikte de snel heid van Mach-2 opi 15.16 uur op 16.000 meter hoogte boven de Atlantische Oceaan. De Concorde, die gezamenlijk wordt ge bouwd door Sud Aviation en de Britse vliegtuigindustrie BAC, zal met 120 passa giers met een snelheid van slechts iets onder Mach-2 over de Atlantische Oceaan gaan vliegen. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Containers zijn niet zo veilig als men in de beginfase van het containertransport heeft gedacht. Tot deze conclusie is de Vereeninging van Trans portassuradeuren in Nederland gekomen, nadat zjj de schadeclaims van gestolen goe deren berekende. Er wordt zelfs aan georganiseerde misdaad gedacht. Veelal weten dieven wat de inhoud van een container is, voordat de container op het haventerrein aankomt. De continentale container-terminals heb ben nog niet zoveel te maken met georga niseerde misdaad als de Amerikaanse ha vens. Volgens de secretaris van de Vereeni- ging van Transportassuradeuren, de heer C. Regenhardt, is daar zeker sprake van dievenbendes, die zeer gecoördineerd wer ken. In de haven van New York heeft men onlangs met gestolen trucks twee grote aluminium containers met elektrische schrijfmachines ter waarde van 300.000 dollar gestolen. De heer Regenhardt: „De dieven konden zich volledig legitimeren, hadden de be- ADVERTENT1E ADVERTENTIE uw technische tekenmaterialen? Moet het perfekt zijn?! Dan is het eenvoudig genoeg om uit onze omvangrijke kollektie exact te kiezen wat u nodig hebt. Geheel kompleet! Van een rekenliniaal tot een teken tafel, van voorbedrukt transparant tot jalons. En wij geven graag advies! Een goed adres voor uw komplete tekenkameruitrusting. s iX=: II Schoterweg 5-7 - Tel. 0 23-26 01 14 voldoende parkeergelegenheid NEW YORK. (AP) Het Amerikaan se weekblad „Newsweek" meldt dat vol gens sommige waarnemers elk moment een gewelddadige krachtmeting kan uit breken tussen zwarte en blanke militai ren van het Amerikaanse leger in West- Duitsland. Hoewel ongeveer twaalf percent van de in West-Duitsland gestationeerde Ame rikanen (185.000 in totaal) zwart is zijn de rassentegenstellingen zo toegespitst dat velen van oordeel zijn dat de pa raatheid en het moreel van de troepen er ernstig door zijn aangetast. „Newsweek" heeft een onderzoek naar de rassenverhoudingen in het Amerikaan se leger in west-Duitsland ingesteld naar aanleiding van een proces dat in Stutt gart zal worden gevoerd tegen de 24-ja- rige sergeant James Earl Hobson.Hob- son moet terechtstaan wegens poging tot moord, poging tot brandstichting en sa menzwering in verband met de explosie van een granaat in een kantine in Beie ren waarbij tien mensen werden ge wond. „Als hij wordt veroordeeld is Hobson een martelaar", aldus Newsweek", „Als hij wordt vrijgesproken zal hij een leider zijn van de zwarte dissidenten. Hoe dan ook hij wordt zeker een nieuwe held in de rassenstrijd". Disciplinaire maatregelen zullen de zwarte militanten niet afschrikken, aldus het blad, zij voelen zich het slachtoffer van discriminatie. „Hoewel officieel het leger sinds kort na de Tweede Wereldoorlog „gelijke rechten" voor alle militairen in zijn wa penschild voert, bestaat er in feite nog altijd veel bigotterie op dit terrein. De blanke soldaten worden geërgerd door de manier waarop de negers zich afzonde ren. Maar de groet met gebalde vuist van de zwarte macht beweging wordt langzamerhand door jonge blanke mili tairen die sympathiseren met het neger protest tegen het stelsel. Niemand kan zeggen of een meer tolerante jongere ge neratie van militairen de verzoening bin nen het leger zal verhaasten of vertra gen. De negers geloven dat een uitbars ting niet lang op zich zal laten wachten'" schikking over, weliswaar gestolen, maar goed materieel en wisten precies welke container een waardevolle lading bevatte. Dat noem ik georganiseerd. Volgens het orgaan van de Stichting Vakontwikkeling Verzekeringsbedrijf van de maand oktober zijn er in de havens van New York en New Jersey al 131 containers van de stei gers gestolen". „Als je hoort, dat 57 contai ners in volle zee over boord zijn geslagen, dan geeft dat te denken", aldus de heer Regenhardt. „Misschien dat er uit containers wordt gestolen, maar dan toch niet in zulke hoe veelheden dat er aan georganiseerde mis daad moet worden gedacht", vertelt de heer A. Hendriks, afdelingshoofd bij Sea- wheel Rotterdam. „Er kan natuurlijk veel met het transport gebeuren, maar om zeker te zijn dat iets gestolen wordt, moet je bewijzen hebben. Een chauffeur van een vervoersbedrijf controleert de lading die een firma in de container stouwt. Als de goede man een kopje koffie gaat drinken en aan de andere kant van de Noordzee mist men twee kisten, dan denkt men ge lijk aan diefstal". ,Op elke container gaan twee zegels, één van de douane en één van de firma. Tot nog toe is mij maar één keer bekend dat een grote partij sigaretten uit een container is gestolen door het verbreken van de ze gels. Gelukkig kwam een oudere douane ambtenaar tot de ontdekking dat er aan de zegels was geknoeid. Dat lijkt mij in derdaad georganiseerd". „Natuurlijk verdwijnen er wel eens wat levensmiddelen of andere voor bepaalde bevolkingslagen waardevolle dingen, maar dat is slechts een zeer klein percentage van het totale vervoer. Bij het overladen in andere containers zetten wij iemand spe ciaal neer om de inhoud te controleren, dus de kans is zeer gering dat er in de haven aan een lading wordt geknoeid". De heer J. M. Besselaar, van de firma Besselaar en Co, een beursassuradeur die zich heeft gespecialiseerd op transportver zekering: „De georganiseerde diefstal is in derdaad een probleem voor de transport verzekeraar, maar dat is niet omdat de havens op het Europese vasteland niet goed beveiligd zijn, maar de Amerikaanse. Deze hijacking (Amerikaans woord voor gappen) komt wel ten laste van de Europese assu radeuren, omdat het bitter weinig uitmaakt waar die containers gestolen worden". „Daarom is de route over de Atlantische Oceaan voor de assuradeur niet aantrek kelijk. Dat de misdaad in Amerika is ge organiseerd, kan ik aan de hand van een klein voorbeeld aantonen: een container van een zending bevat een nieuw model scheerapparaat. Volgens ons kon niemand dat buiten de betrokkenen weten. Juist deze container wordt gestolen". SAIGON, (Reuter). De Amerikanen hebben gisteren hun eerste luchtmachtba sis in Zuid-Vietnam overgedragen aan de Zuidvietnamese luchtmacht. Het is het kleine vliegveld van Soc Trang, 150 ki lometer zuidwestelijk van Saigon. Op deze in de Mekongdelta gelegen basis zullen twee Zuidvietnamese helikoptersquadrons met 62 onlangs van de Amerikanen ge kregen toestellen worden gestationeerd. De overdracht had plaats in aanwezig heid van de Amerikaanse minister voor de luchtmacht, Robert Seamans en de Amerikaanse bevelhebber in Zuid-Viet- nam, generaal Creighton Abrams. De Zuidvietnamse helikoptervloot be staat nu uit ongeveer 250 toestellen. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Een volle pagina van het Parjjse avondblad „Le Monde" was dezer dagen door een Frans reclamebureau af gehuurd. Dat is op zichzelf niet ongebrui kelijk. Curieuzer was dat die kostbare ruimte geheel in beslag werd genomen door het portret van wijlen prof. Albert ADVERTENTIE k Einstein met als onderschrift: „Hij droeg lang haar". Voorts stond er nog een citaat van de grondlegger der relativiteitstheorie dat luidde: „Doe nooit iets tegen je geweten in, zelfs als de staat het je vraagt". Nog opmerkelijker is dat deze kreet ter be scherming van de jonge lieden die, net als Einstein, hun haar ook wat langer plegen te dragen in Le Monde niet werd geslaakt door enige linkse beweging die met die lange-haar-dragers worden vereenzelvigd. f Een telefoontje bracht ons aan het licht dat publiciteitsmensen die men gemeenlijk in exclusieve dienst waant van de belan gen onzer consumptiemaatschappij, de dui zenden guldens voor die Monde-pagina uit eigen zak hadden betaald. Eenvoudig om dat ze tegen de snel toenemende zucht van de goegemeente, en speciaal dan nog wel van de politie, lang gelokte lieden als potentiële misdadigers of tenminste als staatsgevaarlijke duivels te beschouwen en vooral ook te behandelen, nadrukkelijk wensten te protesteren. Een protest tegen discriminatie en con formisme en een belijdenis van liberalisme en verdraagzaamheid. Doe niets tegen je geweten in, zelfs als de staat het je vraagt. Een conformisme dat in zijn rechtlijnigheid al veel onheil heeft aangericht en onlangs in Frankrijk zelfs nog een jong leven eiste. Want vorige week hadden de Franse kranten in enkele regels juist nog bericht dat een jonge timmermansknecht, die zjjn haar ook wat langer dan zjjn baas droeg, om die reden door zjjn patroon op straat was gezet. Thuisgekomen pleegde hjj zelf moord. De tegenstellingen, het onbegrip en de conflicten tussen de jongere en de oudere generatie reiken uiteraard wel wat verder en dieper dan die paar centimeters langer of korter haar. Maar die haardracht blijft natuurlijk wel een symbool. En die Franse publicisten hebben hun landgenoten nu eens willen opwekken hun instinctieve re flexen wat beter ondei de duim te houden. Die opwekking kan vanuit deze hoek dan toch wel bijzonder ongewoon worden ge noemd. 'p, I

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 23