Minister Beernink belooft: Spoedig nieuwe memorie over IJmond-indeling Kamer eist uitspraak over vorming van gewesten Spoorboekje onderging vermagert ngsk uur Uitbreiding van Zestienhoven nog niet nodig Eerste paal voor nieuw gebouw In het jaar 2000 7000 verkeersdoden Winsten uit aardgas beter besteden Onderzoek jonggehuwden: TIEN PERCENT TROUWT GEDWONGEN FORD-VERKOOPCENTRUM Weinig wijzigingen in nieuwe editie «illiii! Vervoersfuturoloog drs. Hupkes: SLACHTOFFERS WACHTEN AL DRIE MAANDEN Voor sluiten van illegaal" huwelijk tegen pastoor 200 boete geëist Kamervragen over charters naar Suriname mture Restaurant „de UITKIJK" VRIJDAG 6 NOVEMBER 1970 2 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Beernink verweerde zich gisteren in de Tweede Kamer uitvoerig tegen aantijgingen dat hij op wetgevend gebied de zaak maar heeft laten liggen. Hij zei, zelf wel vlugger te willen maar geheel afhankelijk te zijn van het trage tempo waarin de adviezen binnen komen. De staatscommissie-Cals- Donner zal waarschijnlijk niet meer vóór de verkiezingen eindrapport uit brengen. Wel is op korte termijn een wetsontwerp tot herziening van de grondrechten te verwachten. Ook zal de volgende week een wetsontwerp tot afschaffing van de filmkeuring voor volwassenen de Kamer bereiken. Voorts zal spoedig een nadere me morie van antwoord over de ge meentelijke herindeling van de IJmond verschijnen. Groot-A msterdam Politie UNIEKE COLLECTIE BRUIDS JAPONNEN PLATTEGRONDEN Hoopvol Knoeierij Rapport-F alkenhagen: Houtplein - Haarlem - Tel.: 319265-315025 I? dagelijks 8.30-18.00 - 19.30-21.00 Zaterdags 9.30 -18.00 Kamerfractie PvdA: SYSTEEM PERFECTIE SINDS 1902 Schrijf voor gratis documentatie nr. 51 een kaartje aan Ringlever Antwoordnummer 1444 Rotterdam tel. (010) 25.65.65* B ijst andsregeling oorlogsvervolgden Heeft U iets te vieren! De minister zei niet van plan te zijn de vorig- jaar door de Kamer aangenomen motie-Laban (P.v.d.A.) uit te voeren waarin gevraagd werd om een wettelijke verplichting voor piublieke functionaris sen, zoals gedeputeerden en wethouders, om nevenfuncties bekend te maken. Hij handhaafde ook zijn standpunt dat een communist geen burgemeester kan zijn en weigerde hierover met de C.P.N.- woordvoerder H. van 't Schip te discus siëren. Staatssecretaris Van Veen deelde mee dat de gemeenteraden in de Amsterdamse agglomeratie op korte termijn een voor ontwerp van wet kunnen verwachten, waarin omvang, taak en bevoegdheden van Groot-Amsterdam geregeld zullen zijn. Het is -de bedoeling dat de raden daarover advies uitbrengen. De Kamer wil nog vóór de verkiezin gen komen tot een principiële uitspraak over de meest wenselijke manier van ge westvorming. Drs. Van Thijn (P.v.d.A.) en de heer Schakel (A.R.P.), beiden voor stander van gewestvorming die van bo venaf wordt opgelegd, vroegen gisteren de staatssecretaris van Binnenlandse Za ken, mr. Van Veen, de Kamer zo spoedig mogelijk van de regeringsplannen op de hoogte te brengen om daarover een debat te kunnen houden. De Kamer verwierp de motie van mej. Goudsmit (D'66) om alsnog koninklijke goedkeuring aan de homofielenvereniging COC te verlenen. De motie kreeg steun van D'66, P.v.d.A., P.S'.P., C.P.N, en P.P.R. Door de invoering van het tweede boek van het nieuwe Burgerlijk Wetboek zal elke vereniging rechtspersoonlijkheid krijgen. Met alleen de stemmen van de C.P.N. en de P.S.P. tegen heeft de Kamer de ADVERTENTIE v.a. 195,- M AISON Kalvarstraat 134, Amsterdam, tel. (020) 244364 UTRECHT Gebruik van dunner papier heeft ertoe geleid dat de eerste druk van het circa 500 gram zware spoorboekje dit najaar is opgevolgd door een tweede druk waarbij het gewicht is teruggebracht tot 350 gram en de dikte met een halve centi meter is verminderd. Volgend jaar wordt het spoorboekje (600 pagina's) nog eens tien percent dunner. Door minder kwistig met wit te zijn en meer tabellen op één pagina te drukken kunnen 64 pagina's uitgespaard worden. Het spoorboekje weegt dan circa 300 gram en is niet veel dikker meer dan de vroegere spoorboekjes waren. Dat zijn de voornaamste materiële ver anderingen die NS-man mr. J. M. Ubbens, chef van de sector publikaties van de Spoorwegen, in voorbereiding heeft voor wat officieel de NS-dienstregeling heet, algemeen spoorboekje genoemd wordt en door het losbranden van Spoorslag '70 dit jaar plotseling tot zo'n reuzenpocket was uitgegroeid dat intern bij de spoor wegen wel gesproken werd over „de pil van Ubbens" Zo min als de uitvoering van de dienst regeling aan critiek ontsnapt is, zo min is het spoorboekje-nieuwe stijl dat. Als projectleider van het spoorboekje is de heer Ubbens in de twee voorbereidings jaren van Spoorslag '70 langzaam toege groeid, zoals hij zelf zegt, naar de nieuwe opzet en uitvoering. De dienstregeling zal volgend jaar wei nig of geen wijzigingen ondergaan, alleen een paar stroomlijningen en wijzigingen waar dat om praktische redenen wense lijk is gebleken of waar omvangrijke wer ken aan de baan een lagere rijsnelheid en dus een andere tijdsindeling nodig ma ken. De inhoud van het spoorboekje blijft in principe nagenoeg gelijk. Wel zal de indeling worden aangepast aan gebleken wenselijkheden. De uitleg komt voortaan voor de alfabetische naamlijst van sta tions en het gedeelte dat betrekking heeft op het intercity-net wordt naar voren ge haald zodat het niet meer aan het slot komt van de in kleuren ingedeelde regio nale lijnen, maar daaraan vooraf gaat. Nog een wijziging aan de inhoud: de NS zijn niet tevreden over de stads plattegronden zoals die door de openbare vervoersbedrijven van de grote steden zijn opgezet ter ondersteuning van de ge dachte dat het openbaar vervoer tussen en in de steden geïntegreerd moeten worden. De kaartjes zijn te abstract. Dat van Rotterdam geeft door zijn rivier plus een paar havenbekkens nog wel de grond vorm van de stad weer, maar door de per tinente weigering van het Amsterdamse vervoerbedrijf de grachtengordels het wereldbekende kenmerk van de stadsplat tegrond zelfs maar aan te duiden, is er een ontoegankelijk lijnenspel ontstaan voor de kaart van de hoofdstad. Er wordt nu gezocht in andere richting om de trein reiziger behulpzaam te zijn bij het zoeken van de tram of bus die hij na aankomst aan het station moet nemen. Te denken valt bijvoorbeeld aan vervanging van de kaartjes door aanduidingen in tekstvorm: de voornaamste toeristische attracties, stadswijken, ziekenhuizen, begraafplaat sen, met daarachter de lijnaanduiding. gerangschikt per station van aankomst. Om ook kinderen het omgaan met het spoor „Spoorzoeken met NS" gestuurd. Het boekje heeft veel succes. motie van de heer Schakel (A.R.) aan vaard waarin de ministers Beernink en Polak gedwongen worden nog vóór het einde van het jaar met een nota tot struc tuurwijziging van de politie te komen. De gehele Kamer vindt dat er zo snel mogelijk overgeschakeld moet worden naar één politiekorps, dat eventueel in gewesten zal zijn ingedeeld. Er was bezorgdheid bij alle fracties over de steeds groter wordende finan ciële moeilijkheden bij de gemeenten en bij de provincies. De heer Scholten (C.H.U.) was van mening dat deze rege ring toch wel duidelijk haar best doet de financiële zorg van de gemeenten zo klein mogelijk te houden. Hij vond daarin al lerminst steun bij de heer Franssen (P.v.d.A.) die meende dat als er één be leidsonderdeel volkomen is vastgelopen dat dit dan juist het beleid inzake de ge- meentefinanciën is. Minister Witteveen van Financiën bleef de zaak hoopvol zien. Ten aanzien van de tekorten ten gevolge van het openbaar vervoer in de gemeenten, zei hij in prin cipe iets te voelen voor verdere steun door het rijk. Deze steun zal dan echter afhankelijk zijn van de inspanningen die de gemeenten zelf doen door bijvoorbeeld via meer efficiency hun tekorten terug te dringen. Over de suggestie van de heer Kolfschoten (K.V.P.) over het maken van de gemeentelijke vervoersbedrijven tot dochters van de Nederlandse Spoorwegen liet de minister zich zeer voorzichtig uit. Minister Beernink liet weten dat hij geen enkele knoeierij ten aanzien van burgerzinleningen duldt. De heer Frans sen (P.v.d.A.) had namelijk gevraagd wat er waar is van geruchten dat er handje klap wordt gespeeld bij dit soort lenin gen tussen gemeenten enerzijds en ban ken en aannemers anderzijds. Hij krijgt van de minister een overzicht van de in middels verstrekte burgerzinleningen. ROTTERDAM. Als een verdere uit breiding van de luchthaven Zestienho ven wordt afgewezen of de beslissing daarover te lang wordt uitgesteld dan zal Zestienhoven opnieuw een achterstand oplopen volgens de Rotterdamse wethou der van Verkeer en Openbare Werken. Hij acht een verlenging van de startbaan noodzakelijk om de grote vliegtuigen, die binnenkort in het Europese verkeer in gebruik zullen worden genomen, te kun nen ontvangen. De begroting van de luchthaven over 1971 zal een nadelig saldo opleveren van 4,1 miljoen. Over dit jaar wordt het exploitatietekort geraamd op 3,8 mil joen. In het vandaag verschenen rapport- Falkenhagen wordt over Zestienhoven gezegd dat deze luchthaven te eenzijdig op Engeland is georiënteerd en zich ook op andere Europese bestemmingen moet richten. De positie van Zestienhoven zou ernstig worden ondermijnd als een twee de nationale luchthaven dicht bij Rotter dam zou komen. De commissie-Falken- hagen acht de huidige capaciteit van Zes tienhoven groot genoeg voor een nog aanzienlijke groei. ',.v UTRECHT In het voor futurologen magische jaar 2000 zullen 7.000 mensen in het verkeer worden gedood en worden naar schatting 140.000 verkeersgewonden ge registreerd. Er zjjn 5.000 verkeersongelukken per dag. Deze ongelukken, doden en ge wonden, bezorgen onze nationale economie in 2000 een schade van vier miljard gulden, ruim een verdubbeling vergeleken met 1970, oftewel twee percent van het nationaal inkomen thans. Dit heeft de vervoersfuturoloog drs. G. Hupkes van het centrum voor vervoers plannen in Utrecht berekend, naar aan leiding van de voorspellingen die de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) in Voorburg onlangs voor dit jaar heeft gedaan. De SWOV gaf een prognose van 2000 verkeersongelukken per dag, waarbij ge middeld negen mensen worden gedood en 210 deelnemers aan het verkeer ernstig of licht gewond. De werkelijke cijfers zul len volgens de SWOV voor dit jaar nog hoger zijn. Het schadebedrag heeft de SWOV becijferd op anderhalf tot twee miljard gulden, maar het zal eerder twee miljard dan anderhalf miljard zijn. Drs. Hupkes heeft bij zijn prognoses voor het jaar 2000 voortgeborduurd op de berekeningen en bronnen van de SWOV en daaraan zijn eigen bronnen toege voegd. Hij vergeleek eerst de verkeers- ongevallendjfers van 1958 en 1968 met el kaar en becijferde dat het aantal doden in die tien jaren met 1,8 is vermenigvul digd en het aantal verkeersdoden met 1,5. In diezelfde periode groeide het aan tal auto's met 4.7, zodat kon worden ge concludeerd dat het autobezit sneller toe neemt dan het aantal verkeersslachtof fers. Drs. Hupkes heeft bij zijn berekeningen voor de situatie in 2000 aangenomen, dat zich geen wijzigingen zullen voordoen in de verhouding tussen het aantal auto's en het aantal ongevallen. De stijging van de autodichtheid was zijn voornaamste uit gangspunt. Welnu, dan komt drs. Hupkes op een bevolking van bijna 18 miljoen in 2000 op 8 miljoen auto's. De invloed die meer veiligheidsmaatre gelen aan auto's op de prognosecijfers kunnen uitoefenen, acht hij bijvoorbeeld erg gering. De enige onzekere factor is, welke verschuivingen er zullen optreden doordat het publiek de voorkeur gaat ge ven aan veiliger vervoermiddelen, waar onder drs. Hupkes alle vormen van open baar vervoer verstaat. Indien deze ver schuiving inderdaad een feit wordt, acht hij in 2000 „gunstiger" doden- en ge- wondencijfers mogelijk. Voor dit jaar verwacht de SWOV 2000 verkeersongelukken per dag. ADVERTENTIE (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De fractie van de Par tij van de Arbeid in de Tweede Kamer wil een betere besteding van de over heidsinkomsten uit het aardgas, nu deze inkomsten zo sterk alle verwachtingen overtreffen en deze inkomstenbron snel ler dan verwacht wordt (over 30 tot 40 jaar) zal zijn uitgeput. De P.v.d.A.-fractie wil: Vijf tot tien percent van de aardgas opbrengst ter beschikking stellen (voor 1970 dertig tot zestig miljoen gulden) voor de ontwikkeling van het noorden des lands. Ruime steun aan gemeenten, die plannen hebben om onrendabele ge bieden op aardgas aan te sluiten. Financiële hulp aan de tuinbouw in het Westland bij de omschakeling van stookolie op aardgas. Een reserve voor de chemische in dustrie van 200 tot 300 miljard kubie ke meter. Vijftig percent meer steun voor tech nologisch speur- en ontwikkelingswerk hetgeen tegen 1975 neerkomt op 25 per cent van de aardgasopbrengst. Een verlaging van de tarieven voor consumenten in de duurste tariefsgroe- pen met vijf cent per kubieke meter. De P.v.d.A.-fractie verwacht, dat het rijk in 1971 816 miljoen gulden, in 1972 947 miljoen en in 1973 1098 miljoen gulden aan het aardgas tal verdienen. Het effect van de uitvoer ob de betalings balans zal oplopen van ruim ƒ850 mil joen in 1969 tot ƒ2650 miljoen in 1973 bij gelijkblijvende prijzen. Ambassadeur in Dublin. O. F. baron Ben- tinck van Schoonheten, ambassadeur in Jeruzalem, wordt ambassadeur in Du blin. Baron Bentinck zal mr. J. I. M. Weisin opvolgen, die een andere bestem ming krijgt. DEN HAAG. In opdracht van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft het Instituut voor Psychologisch Marktonderzoek in Schiedam een onderzoek gedaan naar de „problemen onder jonggehuwden". On dervraagd werden 150 echtparen die kor ter dan vijf jaar waren getrouwd en die konden worden gerangschikt onder „nor male doorsneegezinnen". „Alhoewel negentig percent van de on dervraagden zegt dat het huwelijk ge slaagd tot zeer geslaagd is en niemand ADVERTENTIE aangeeft het huwelijk mislukt te vinden, zijn er toch wel bij een deel van de echt paren frictiepunten aan te wijzen", aldus het rapport. Zo blijkt uit een greep uit het overvloedige cijfermateriaal dat der tig percent van de ondervraagden blij tot zeer blij waren om te trouwen, omdat ze dan van huis weg waren. Deze houding was bij de vrouwen iets sterker vertegen woordigd dan bij de mannen. Men genoot thuis te weinig vrijheid en men trof ook een te kritische houding bij de ouders aan. Voor ongeveer tien percent was de stap naar het huwelijk een „gedwongen" stap. Bijna de helft van de mannen en 57 percent van de ondervraagde vrouwen ga ven te kennen moeilijkheden met de sek suele aanpassing te hebben gehad. Uit het onderzoek is verder gebleken, dat een groot deel van de vrouwen vereenzaamt. Ruim een derde deel van de vrouwen vindt dat ze eigenlijk te weinig mensen ziet en te veel aan huis is gebonden. Het huwelijk startte voor 46 percent van de ondervraagden met inwoning. De gemid delde tijd van de inwoning bedroeg rond anderhalf jaar, maar vier percent woonde langer dan 314 jaar in. Éénderde van de vrouwen was opgenomen in het arbeids proces. Van de niet-werkenden verklaarde de helft wel te willen werken. Een belang rijk deel wijst er echter op dat de man daartegen bezwaren heeft. Wanneer de jonge gezinnen financieel worden door gelicht, blijkt dat vijftig percent het moei lijk heeft om rond te komen; éénderde zegt het onderling moeilijk te hebben over de wijze waarop het geld wordt be steed. Bij de opsomming van de ter be schikking staande duurzame gebruiksmid delen blijken de topscorers in de „huis- houdklasse" de koelkast (91 pet.), bij de vrijetijdsuitrusting de tv (71 pet.) en bij de verkeersmiddelen de auto (51 pet.) te zijn. Nog maar één percent van de jonge echtparen blijkt in het bezit van een af wasmachine. De moeilijkheden die zich in het jonge huwelijk voordoen, lossen de beide part ners in de meeste gevallen zelf op. Soms ook komen daar familieleden, met name de ouders, aan te pas, maar slechts zelden wordt een beroep gedaan op de daarvoor beschikbare professionele instanties. Wanneer dit het geval is, is er sprake van een echt probleem en is er geen reëel alternatief bij de hand. Huwelijk en gezin zo kan men aan de hand van de onderzoekresultaten con cluderen bieden veel, maar voor velen niet genoeg. De voorbereiding schiet, maatschappelijk gezien, in meer dan een opzicht te kort en huwelijk en gezin wor den voor velen klaarblijkelijk geken merkt door afwezigheid van keuze-alter natieven. Dit laatste onder meer met be trekking tot het huwelijk zelf, de partner, het huwelijkstijdstip, de aanschaffingen voor het gezin, de bezigheden buitenshuis en de contacten met anderen. Het rapport bevat een voorwoord van de staatssecretaris van CRM, mr. H. J. van de Poel, die daarin zegt dat dit on derzoek beschouwd kan worden als eer ste vrucht van een nieuwe ontwikkeling binnen het welzijnsdenken. Deze ontwik keling kenmerkt zich door ruimer en sys tematischer aandacht voor gezinsvraag- stukken, niet alleen bij de verantwoor delijke beleidsinstanties, maar tevens en in samenhang hiermee bij de sociaal-we tenschappelijke onderzoekers. Minister Beernink heeft gisteren de eerste paal geslagen voor het nieuwe kantoor van de Stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid aan de Basis weg in Amsterdam-Sloterdijk. Het gebouw wordt in 1974 in gebruik ge nomen. Op de foto: de maquette van het nieuwe gebouw, dat een ontwerp is van de Amsterdamse architecten Oyevaar, Stolle en Van Gooi. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Daar er nog altijd geen uitvoering is gegeven aan de verbe terde bijstandsregeling voor slachtoffers van vervolging in de Tweede Wereldoor log heeft het Tweede-Kamerlid drs. Voogd P.v.d.A.) vragen gesteld aan de staatssecretaris voor CRM. De gewijzigde bijstandsregeling is op 28 juli in de Tweede en op 4 augustus in de Eerste Kamer behandeld. De staats secretaris heeft toen de Kamers bedankt voor de zeer grote voorrang die zij aan de behandeling van het ontwerp hadden gegeven. Het belang van een aantal slachtoffers van vervolging was daarmee zeer zeker gediend, zei hij toen. Deze slachtoffers, zo zegt de heer Voogd nu, begrijpen er niets van waar om een regeling, die zo snel is aanvaard, na drie maanden nog altijd niet' in wer king is getreden. VENLO Overeenkomstig de eis van de officier van Justitie heeft de Venlose kan tonrechter donderdagmiddag de 57-jarige pastoor van de Heilige Michaelparochie in Wanssum veroordeeld tot een geldbu 'te van 200 gulden, wegens het feit dat hij paren in de kerk heeft getrouwd die nog geen burgerlijk huwelijk hadden gesloten. De pastoor gaf het ten laste gelegde toe. „Ik moet me verantwoorden, omdat ik een wetsartikel uit de vorige eeuw (1887 - red.) heb overschreden", aldus de pastoor. „Vanuit de kerk is tegen dit artikel altijd geprotesteerd. Ook reformatorische colle gae zijn tegen dit artikel". De pastoor zei dat de overtreding, zoals hij die heeft begaan, elke dag in Nederland voorkomt. De achtergrond van de uitslui tend kerkelijke huwelijken is dat oudere mensen hun samenleving gewettigd willen zien zonder hun pensioenrechten of AOW kwijt te raken. Oudere Nederlandse katho lieken gaan daarom vaak in België trou wen, omdat het kerkelijk huwelijk er wel volgens het burgerlijk recht rechtsgeldig is. DEN HAAG. De Tweede-Kamerleden Van Th(jn en Van Lier (beiden PvdA) hebben minister Bakker en staatssecreta ris Kejjzer vragen gesteld over het verbod van de Rijksluchtvaartdienst aan de Suri naamse Luchtvaartmaatschappij om met andere vliegtuigen dan van de KLM chartervluchten uit te voeren. Zij wijzen er op, dat hierdoor de moge lijkheid van een belangrijk tariefsverla ging is afgesneden en vragen, op welka bepalingen een dergelijk verbod rust. In de vragen wordt aangedrongen op herzie ning van deze bepalingen. ADVERTENTIE Onze folder met een zevental menu-suggesties ligt voor U klaar Voor Uw receptiesport, sherry vermouth etc. speciale prijzen. Restaurant la Carte. Braaivleis. Kindermenu's 't Kopje van Bloemendaal aan 't grote parkeerterrein. Telef. res.: 0 23 - 251162.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2