Het rapport^Falkenhagen Na aflopen van wapenstilstand RUST AAN SUEZKANAAL WERD NIET VERSTOORD Jakes spreekt Husak tegen Rechter wacht eerst rapport af Parijs van contractbreuk beschuldigd door twee luchtvaartondernemingen Vrouwelijk personeel houdt Bernhold hand boven het hoofd Rechtbank voor Rijnvervuiling komt in ons land Rotterdammer verhoren top form uuoantentrum m Belgische minister gaf persoonlijk standpunt weer Kernproef in VS natuurlijk naai VRIJDAG 6 NOVEMBER 1970 3 Wel partijzuivering Rad voor ogen (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS Een Parijse rechtbank heeft deze week in beginsel drie met name genoemde internationale lucht vaartmaatschappijen de Franse „Air France" en de Amerikaanse TWA en Panam aansprakelijk ge steld voor de geluidshinder waarover elf gemeenten in de buurt van de grote luchthaven Orly zich hebben beklaagd. Dat de KLM en andere Europese maatschappijen niet bij name werden genoemd, vond zijn oorzaak in het feit dat Orly bijna uit- Op persconferentie over vestiging Progil (Van onze correspondent) KLEEF Zij die de Rijn vervuilden door er klandestien minstens twintig miljoen liter gevaarlijke afvalstoffen in te gooien, wassen hun handen in onschuld. Gisteren, op de vierde procesdag in Kleef, waar tankermagnaat Bemhold uit Hamburg, zijn complete staf en tien van zijn kapiteins worden ondervraagd over de nare gewoonte van de Hamburger Lloyd om dodelijk afval van de Caltex-raffinaderij niet op zee te dumpen, maar gemakshalve al op de rivier overboord te zetten, verhevigde officier van Justitie, dr. Hans Söller, zichtbaar zijn pogingen om dr. Bernhold het juridische mijnenveld in te lokken. Breestraat 74-84 Beverwijk u ziet daar zoveel meer dan ergens anders Van Bolle Erbij gezeten De haven in sluitend voor het intercontinentale luchtverkeer gebruikt wordt. Na tweeëneenhalf jaar studie heeft de Interdepartementale Commissie Planolo gie Luchtvaartterreinen het eindrapport geproduceerd over de uitbreiding van luchthaven Schiphol met een vijfde baan. Het meest opvallende in het rapport en daar wordt door de leden zelf telkens weer met klem op gewezen is, dat de twaalf leden wat betreft de toekomstvisie over Schiphol in drie kampen verdeeld is. De meerderheid vindt het op het moment onverantwoord een vijfde baan aan te leggen en wil een beslissing „ten hoog ste" één jaar opschorten. In die tijd zou dan alle aandacht besteed moeten wor den aan „alternatieve voorzieningen", dus aan de aard en plaats van een tweede nationale luchthaven. Interessant hierbij is de aanduiding „ten hoogste" één jaar, want men zou er uit kunnen afleiden dat wanneer onver hoopt niet snel een geschikte vestigings plaats voor een tweede luchthaven ge vonden wordt, NV Schiphol eh de ge meente Amsterdam nog meer argumenten hebben en de vijfde baan met later een zesde en een tweede verkeersareaal be noorden Hoofddorp er gemakkelijker zou kunnen komen. Dat zou dan ook een plezierige gewaar wording zijn voor die leden van de com missie behorende tot de overblijvende minderheid die al overduidelijk in het rapport stellen het onverantwoord te vin den het risico te nemen dat een tweede nationale luchthaven niet tijdig beschik baar zal zijn. Onverminderd wijzen zij op de essentiële rol die Schiphol vervult als economisch krachtcentrum. Over blijft nog „de stroming" uit de minderheid die pertinent van geen vijfde baan wil horen en ook vindt dat met voorrang moet wor den besloten tot de bouw van een tweede nationale luchthaven. Wat gaat er nu gebeuren? De Commissie Planologie Luchtvaart terreinen kortweg naar haar voorzitter ir. Falkenhagen genoemd heeft als vol gende programmapunt het uitbrengen van een rapport over de aard en plaats van de „alternatieve voorzieningen", dus weer die tweede luchthaven. Aanvankelijk werd dit rapport in het voorjaar van 1971 verwacht, maar nu reeds wist een woord voerder van het ministerie van Verkeer en Waterstaat te melden dat dit tijdstip zeker tot midden 1971 verschoven wordt. Dan ontvangt de minister opnieuw een rapport met aanbevelingen. Hoewel in middels fors gespeculeerd wordt over de plaats van een tweede nationale luchtha ven West-Brabant, Flevoland of de Markerwaard worden genoemd zullen midden volgend jaar de aanbevelingen van de commissie een uitgangspunt zijn om op verder te borduren. En bij ambte lijk borduren worden nimmer sensatione le snelheidsrecords gemaakt. Buiten dat is er nog de roep om inspraak door de bevolking, die steeds meer gehoord wordt, maar een inwoner van Dinteloord bij voorbeeld zal er weinig voor voelen zijn nu nog ongestoorde nachtrust in te ruilen voor een nachtje onrustig dromen over Jumbojets en andere metalen vogels. Een jaar is zeer kort en de tijd dringt voor Schiphol. Na het verstrijken van het nu aanbevolen jaar zal de luchthavendi rectie zeker opnieuw in Den Haag staan te dringen en een spoedige beslissing vra gen: „Want heren, weet u, anders gaan we de mist in als wereldluchthaven. De wachttijden worden te lang. Denk aan onze economie." Inmiddels heeft de actiegroep „Schip hol Stop" een communiqué uitgegeven, waaruit een volle tevredenheid blijkt over het werk van de commissie. Men gelooft de eerste ronde in de strijd tegen een ver dere utibreiding gewonnen te hebben. Het is te hopen voor de actiegroep dat een volgend communiqué niet moet komen met het aloude gezegde „Eerste gewin is kattegespin", want nu het lang verbeide rapport openbaar is, zal na een periode van uitvoerige commentaren van allen die ermee te maken hebben, een tijd van rust aanbreken, waarin zo leert de er varing de publieke opinie snel indom melt. Emotionele betrokkenheid van het ene moment aangewakkerd door aller hande acties kan snel verflauwen, on danks het feit dat de dreiging blijft. Een laatste punt dat als zeer interes sant in het rapport opvalt, is de rol van het provinciaal bestuur in deze zaak. Dat bestuur heeft zich eigenlijk nimmer in het openbaar een standpunt laten ontlokken. Onder leiding van Gedeputeerde Roel- se is een rapport tot stand gekomen met als onderwerp de geluidshinder. Enige maanden geleden informeerde een Staten lid in een vergadering naar dat rapport. Het werd toen „op korte termijn" toege zegd. Het begrip „korte termijn" is in de ambtelijke wereld altijd moeilijk vertaal baar gebleken. De enige vertaling zou mis schien kunnen zijn: in een periode die varieert van 1 tot x dagen. Hoe het ook zij, het rapport-Roelse is nog niet open baar gemaakt, het uur-X is kennelijk nog niet aangebroken. De mening van het Provinciaal Bestuur is wel in het rapport vervat. Dat is wan neer gesproken wordt over EEN ZESDE BAAN, waar een vijfde operationeel niet buiten zou kunnen. Letterlijk staat dan geschreven: „Het Provinciaal Bestuur ziet onder bepaalde voorwaarden wel moge lijkheden voor de aanleg van de zesde baan." Een zinsnede natuurlijk ook weer die voor velerlei interpretaties vatbaar is, zo dra eventuele critici uit de Staten om nadere precisering zouden vragen. iWWWWWWvwvvwwfMvvwwvwy|*JI*<t<t<tl"tlll><wl/><WWMWWIIIWItluwt<w^^ (Van onze redacteur in Jeruzalem) JERUZALEM Formidabel bewapend en gereed voor nieuwe gevechten op grote schaal stonden gisteravond om tien uur Jeruzalemse tijd de Is raëlische en Egyptische troepen tegenover elkaar. Aan beide kanten van het kanaal scheen men elk moment te verwachten, dat de andere partij het vuur zou openen. Of beter: men was daarop voorbereid. Want Israëlische militaire kringen geloven niet, dat de eerste weken een schending van de verlengde wapenstilstand te registreren zullen geven, althans niet één met kanongebulder, mitrailleur-geratel en mortiergedreun. Wat daarna zal komen? „God mag het weten", zei mjj een jonge luitenant met maanden lange kanaal-ervaring, „maar wij zijn in elk geval op alle eventualiteiten voorbereid". Dat zijn niet alleen de Israëliërs. Dat de Egyptenaren de negentig dagen heb ben gebruikt om een luchtdoelraketten- systeem op te bouwen, dat zijn weerga niet vindt, weet men nu wel. Maar zij hebben meer gedaan en het resultaat van hun activiteit was duidelijk van de oostelijke kanaaloever af te zien. Kanonnen kunnen heimelijk verdekt worden opgesteld (en dat is op grote schaal gebeurd), maar tientallen tracto ren en graafmachines kunnen geen bun kers, stellingen, loopgraven en geschut- emplacementen scheppen of versterken, zonder dat zij aan de overkant van het water in de gaten lopen. De Egyptenaren hebben hier en daar het Israëlische systeem overgenomen om bepaalde gedeelten van de frontlijn aan het gezicht van de vijand te onttrek ken en zelf een betere kijk te hebben op wat de tegenstander in zijn schild voert. Zij hebben hoge dijken opgeworpen. En gisteren nog was men heel de dag bezig met het herstellen van de wegen en wa terleidingen, die door de Israëlische bombardementen van „destijds" vrijwel op non-actief waren gesteld. stampt, zorgt voor water voor de koe lers in de stellingen. De bunkers hebben van binnen een gedaanteverwisseling ondergaan en bieden nu een relatief com fort, al mag men zich daarvan niet te veel voorstellen. En als klap op de vuur pijl is een volledig hospitaal, van de mo dernste apparatuur voorzien, gebouwd, zodat gewonden niet meer over honder den kilometers naar een ziekenhuis in Israel behoeven te worden gevlogen, maar betrekkelijk dicht bij het front kunnen worden behandeld. Gisteravond hadden alle Israëlische posten het bevel onmiddellijk terug te vuren als op hen zou worden geschoten. Eigenlijk was dat geen nieuws, want tij dens de gehele wapenstilstand gold die stelregel. Er behoefde alleen geen ge volg aan te worden gegeven, want, op een paar losse schoten na, heerste er diepe stilte. Men vertelt aan het kanaal, hoe onlangs een Egyptische soldaat het met zijn zenuwen te kwaad kreeg en aanstalten maakte om te schieten. Hij werd ijlings ontwapend door zijn kame raden, die kennelijk minder „trigger- happy" waren. Van zo iets als een zenuwachtige span ning was gisteravond in de vooruitgescho ven Israëlische posten geen sprake. Wel legde men er wat meer dan anders waak zaamheid aan de dag. Tenslotte was tien uur de deadline. PRAAG (AFP). Recente verklaringen van de Tsjechoslo waakse party leider Hu- sak, dat er geen sprake zal zqn van een „permanente zuivering" binnen de party, zijn formeel weersproken door Milos Ja kes, voorzitter van de controle- en revisie commissie van de party. In het jongste nummer van „Zivot Strany" (het ideologische blad van het Centrale Comité) schrijft Jakes dat de par tij zich ook na afloop van de omruil der lidmaatschapskaarten „in het dagelijks leven en zonder speciale campagnes" moet blijven ontdoen van die leden die het lid maatschap niet waard blijken. De feiten tonen volgens Jakes aan de „rechts" op nieuw tracht zijn meningen, openlijk of in het geheim, te verbreiden en ook po gingen in het werk stelt zich te hergroe peren. Een Israëlische soldaat houdt op de laatste dag van de wapenstilstand met oen periscoop de overkant van het Suezkanaal in de gaten vanuit een versterkte positie op de door Israel bezette oostelijke oever van de waterweg. De Israëliërs begonnen met hun front- versterking praktisch op hetzelfde mo ment toen zij ontdekten, dat hun en de wereld een rad voor de ogen werd ge draaid. Militaire waarnemers hier stel den gisteren vast dat de frontlijn en ook de daarachter liggende linies thans on vergelijkelijk veel sterker zijn dan vóór de wapenstilstand. De fortificaties in hun nieuwe staat zouden erop zijn berekend tegen het gebeuk van onverschillig welk wapen stand te houden, met inbegrip van de 203 millimeter kanonnen, waar van het nog maar kort geleden heette, dat letterlijk niets tegen hun projectie len bestand was. Bij de versterking van de linies, een karwei, dat ettelijke mil joenen heeft gekost, is er vooral reke ning mee gehouden, dat in het verleden de meeste slachtoffers aan Israëlische kant buiten de onderkomens zijn geval len. Men heeft daarom de keukens, eetge- legenheden, douches en wc's opgenomen in het granaatvrije deel van de stellin gen. Alle bestaande wegen zijn gerepa reerd en verbreed. Water hoeft niet meer per tankauto te worden aangevoerd, maar stroomt door een gloednieuwe buis leiding. Er zijn grote opslagplaatsen en magazijnen gebouwd voor voedsel, mu nitie en onderdelen voor alle mogelijke voertuigen en wapens, zodat de afhanke lijkheid van het thuisfront sterk is ver minderd. Een eigen ijsfabriek ergens in de Si- naï in bliksemtempo uit de grond ge- BRUSSEL, (ANP). De fractie van volksvertegenwoordigers van de Belgische Socialistische Party heeft er gisteren de aandacht van de Belgische regering op gevestigd dat de Belgische staatssecretaris voor streekeconomie, professor Vlerick, ty- dens diens persconferentie in Sint Niklaas vorige week donderdag „een volkomen persooniyk standpunt heeft ingenomen be treffende een zaak waarover de regering nog geen enkele beslissing heeft genomen". Zoals bekend zette Vlerick tijdens die persconferentie uiteen dat er wat hem be trof geen enkele bezwaar was tegen de vestiging van Progil in 't Belgische Kalloo by Antwerpen. Professor Vlerick verklaar de daar ook dat de afwijzing van de Pro- gilvestiging in Nederland indertijd „om politieke redenen" was geschied. WASHINGTON (Reuter). Op het proefterrein in Nevada is donderdag een ondergrondse kernproef uitgevoerd. De Amerikaanse kernenergiecommissie (AEC) meldde dat de sterkte van de ontploffin gen tussen de 20.000 en 200.000 ton TNT lag. Als we na afloop van deze zittingsdag met de officier naar buiten lopen, windt hij er geen doekjes om: de kapiteins die om geldelijk gewin 's nachts op de Rijn de kraan opendraaiden en de rommel lieten weglopen, doen hem niet zoveel. Ze zijn betrapt, ze hebben voor het me rendeel schuld bekend en ze hangen praktisch. Het gaat nu om de grote man nen die erachter zitten: de opdracht ga ven en de kwiekste vervuilers met de vetste premies beloonden. Dit zou menselijkerwijs gesproken de directeur en vijfvoudig wereldkampioen dansen dr. Bernhold moeten zijn, maar ADVERTENTIE stoutenbeek vraag onze catalogus 1970 de grootmeester van de cha-cha-cha wil deze dans graag ontspringen. Het was gisteren in Kleef de dag van de vrouwen. Voor de officier van Justitie had het een dag van Wein, Weib und Ge- sang moeten worden, maar dat zat er nog lang niet in: niemand van de Hamburger Lloyd bleek bereid te zijn klare wijn te schenken. Directeur Bernhold zag nog geen reden om een toontje lager te zin gen en ook aan het vrouwelijk element van de Lloyd beleefde Söller deze dag nog geen plezier. Evenals de kapiteins van de Lloyd eer der hadden gedaan, bleven nu de meisjes fungeren als reddingsboeien voor de charmante, 36-jarige miljonair, die omge ven door zijn raadslieden vanaf het po dium in de raadszaal de havenlichten voor zijn personeel blijft bedienen en wiens aanwezigheid op het personeel meer indruk lijkt te maken dan het hele binnenaanvaringsreglement. Onder zijn ogen geen muiterij bij de Lloyd. Wat hadden dan de meisjes van het rederijkantoor aan de Justitie te vertel len, nu de kapiteins volhouden dat de opdrachten niet afkomstig waren van hem, ofschoon hij er goud aan verdiende, maar van zijn inmiddels spoorloos naar Amerika verdwenen mededirecteur Bolle? Niets. Nou ja, het was de boekhoudster wel eens opgevallen dat bij sommige salariszakjes extra sommen moesten ver dwijnen, maar met al die vakantie-uitke ringen, overwerkuren en kinderbijslagen raakt een eenvoudige boekhoudster het inzicht in de materie wel eens kwijt. En de secretaresse dan, wilde zij eens even bij de groene tafel komen kijken of een nogal belastende brief van enkele jaren geleden was neergepend in het typische handschrift van haar baas, dr. Bernhold, die zich deze brief zelf niet meer kon herinneren? Het meisje kwam, keek en haalde haar fraaie schouders op. Regelrecht tegen spreken wilde ze het niet, maar het kon ook best het handschrift van Herr Bolle zijn. „Bolle, Bolle, altijd Bolle", zuchtte de officier, nadat hij tot driemaal toe de meisjes van de Lloyd had meegedeeld, dat bij hem maxi de mode zou zijn als het mocht uitdraaien op een vervolging wegens meineed. De meisjes werden er koud noch warm van, want hun radar was op de directeur gericht. Dan moest maar weer een kapitein in de rechtszaal verschijnen om zijn baas de boot in te helpen. Kapitein Strehau dit maal, die zich in het prilste stadium van onderzoek had laten ontvallen dat dr. Bernhold er bij had gezeten, toen Bolle hem, Strehau, opdracht had gegeven zich een reis naar zee te besparen en de kwa lijke lading onderweg te verliezen. „Heb ik dat gezegd? Dan heb ik de vraag toen zeker verkeerd begrepen. Ik heb destijds opgebeld naar de werf en kreeg Bolle aan de lijn. Dan kan ik toch niet geweten hebben of Bernhold er bij zat?" President: „Bent u nog in dienst bij Bernhold?" Strehau: „Ja, meneer de president." In het kwalijk riekende proces in Kleef, waarvoor oorspronkelijk drie da gen waren uitgetrokken, maar waarvan na alle ontkenningen en geheugenstoor nissen nu niemand meer weet hoeveel dagen of weken het nog gaat duren, duikt telkens de naam op van de directeur van het Rotterdamse scheepsschoonmaakbe- drijf Booy. Volgens de oorspronkelijke contracten zou hij in Rotterdam de ladin gen afvalolie van de Hamburgse tankers overnemen en naar zee brengen. Maar kwamen die tankers tenslotte nog wel bij hem aan? En hoe zat het dan met de afrekeningen? Aan de nota's van Booy had Bernhold in Hamburg toch ook kun nen zien of zijn tankers in Rotterdam waren geweest en of het overnemen van de vracht nog de moeite loonde? Kennelijk kwam er na een maanlichte nacht nog wel eens een Hamburgse tan ker in Rotterdam met volle ruimen aan. Kapitein Strehau: „Nou, ik kwam een keer met 750 ton afvalolie in Rotterdam. Toen lag daar een schip van 200 ton van Booy om het over te nemen." President: „Waar liet het bedrijf van Booy dan de rest?" Strehau: „Dat pompten ze meteen zelf de haven in." Officier van Justitie: „Met wat er in Holland gebeurde, heb ik niets te maken, maar ik wil Booy spreken over zijn reke ningen. Hij hoeft nergens bang voor te zijn. Ik heb hem zelfs vrijgeleide in Duitsland gegarandeerd, maar hq komt niet." Ook de rechtbank was van mening dat de bescheiden heer Booy die alle invita ties van de Duitse Justitie voor een be zoekje blijft afslaan, toch echt eens iets van zich moet laten horen. Aan het slot van de gisteren gehouden zitting werd daarom besloten om de vol gende week het proces maar te onder breken en met de gehele juridische ploeg naar Rotterdam te reizen, om te zien of de heer Booy op eigen terrein en onder voorzitterschap van een Nederlandse rechter-commissaris mededeelzamer wil worden. De burgemeesters van die elf plaatsen hebben ook geëist dat de genoemde maat schappijen de kosten zullen betalen om een groot aantal scholen, ziekenhuizen en andere openbare instellingen tegen dat lawaai vanuit de lucht te beschermen. Elke twee minuten daalt of vertrekt een luchtreus op of uit Orly. Alleen tussen half twaalf 's avonds en zes uur 's och- tens wordt de bewoners van de dichtbe volkte zuidelijke voorsteden (een betrek kelijke) rust gegund. Alvorens de drie luchtvaartonderne mingen een dwangsom op te leggen of tot betaling van die insonarisatiekosten te gelasten, heeft de rechter nu eerst drie experts een vliegtuigingenieur, een professor in de medicijnen en een deur waarder verzocht hem een uitvoerig rapport uit te brengen. Een hele waslijst van gedetailleerde vragen moeten ze be antwoorden om oorzaken en gevolgen van deze bedreiging van het menselijke leef milieu nader te bepalen. Eén van die vragen luidt als volgt: zouden die reactievliegtuigen, technisch gesproken, zich niet enkele decibels dis creter kunnen gedragen en zo ja, waar om de vliegtuigindustrieën aan die eisen dan niet eerder zelf hebben voldaan. Ofschoon met het onderzoek en de op stelling van het rapport zeker nog heel wat maanden gemoeid zullen zijn. heeft, na het Hof van Appèl in Aix en Pro vence in 1966, een Franse rechtbank nu ten tweede male een principiële uitspraak gedaan om de bevolking tegen de over last der vliegtuigen te beschermen. De protesten van de gemeentebesturen en van particuliere comités, die afgelopen maanden enkele zwijgende manifestaties bij Orly tegen het vliegtuiggerucht had den georganiseerd, hebben bij de rechter nu dus gehoor gevonden. En de verweer schriften der Amerikaanse luchtvaart maatschappijen zijn gelijktijdig door die zelfde rechter verworpen. De Panam en de TWA hebben de Franse staat bij voor baat al van contractbreuk beschuldigd, wanneer aan de eisen der bevolking ge hoor zou worden gegeven. Want in hun ogen zouden ze Orly dan moeten mijden, aangezien die geluidshinder, volgens hen, onmogelijk te voorkomen is. Een bewe ring die de rechter nu dus eerst door de experts bevestigd of verworpen wil zien. Tot welke consequenties het standpunt van de Parijse rechter nog zal kunnen voeren, is op dit moment nog nauwelijks te voorspellen. Maar nu men zich in steeds wijdere kring gerechtvaardigde zorgen begint te maken over de catastrofale keerzijde van de glimmende medaille der technische vooruitgang, is het misschien bemoedi gend dat die Parijse rechtbank in prin cipe heeft verklaard dat de mens in de toekomst tegen de machine beveiligd zal moeten worden. Vooral ook omdat die machine dat wil zeggen het vliegtuig zich in dit geval maar in dienst van enkele honderden personen stelt, terwijl van zijn overlast verscheidene miljoenen mensen dagelijks te lijden hebben. ti

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3