Gelukwens van China V.S. BOYCOTTEN HERDENKING IN MOSKOU Winter iets dichterbij Formosa kan wel inpakken Russen in W.-Berlijn beschoten Leiders Canada van FLQ opgepakt m Twee keer f 125.- voor alle dienstplichtigen Bijna 12 pet. gaat met vakantie per caravan Memoires van Kroesjtsjev Arrestatie na bomaanslagen Stoepparkeren oorzaak van dodelijk ongeluk HET WEER Meisje overleden na brand in huis Formosa breekt met Italië Baarns meisje door kennis van moeder ontvoerd VANDAAG IN ERBIJ: Washington spant proces aan tegen General Motors TUNESIëR OP VRIJE VOETEN AGENDA pagina 10 Verder in de krant 61e JAARGANG NUMMER 5 ZATERDAG 7 NOVEMBER 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden.' Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewjjk» E. Koning Morgen wat zon Soeslov Opvallende gast Door moeder gesticht f Na erkenning China Het woord is aan... De vogelsnoord in België Abraham de Geweldige Olga jodelt weer Tot Heil Onzer Ribbenkast Driekwart eeuw R-stralen W aar schuwing geëist voor autogebreken VLOERBROOD v. d. Vooren bakt 't HENSCHEL HANOMAG NAPO N.V. Autobedrijf KONING N.V. Auto plaatwerk en spuitwerk in moffelcabine BERENDES N.V. Jmuider Courant WAARIN OPGENOMEN UG KGMMGNGK COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling f 15,55 per kwartaal, f 17,20 franco per post. 1,23 per week. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Lnoy. onderdirecteur WASHINGTON, (Reuter, AFP en DPA) Er zullen geen hooggeplaat ste Amerikaanse diplomaten deelne men aan de plechtigheden ter herden king van de Russische oktober-revo- lutie. Dit heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken gisteren meegedeeld. Daartoe is in Washington besloten omdat twee Amerikaanse generaals in de Sovjet-Unie worden vastgehou den. De twee generaals vlogen op 21 okto ber in gezelschap van een andere Ame rikaanse militair en een Turkse kolonel met een klein vliegtuig over de Turkse (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT. De winter is de laatste dagen iets dichterbij gekomen. Dit week einde ligt ons land juist tussen twee ver schillende luchtstromingen, één met zach te lucht en regen, die voornamelijk zui delijk van ons passeert, en een koude stroming uit Scandinavië, welke tot bo ven Noordwest-Duitsland is doorgedron gen. Tot in Denemarken vroor het van morgen en kwamen er sneeuwbuien voor. Ook op enkele plaatsen in ons land heeft het licht gevroren. Het weekeinde zal weinig of geen neerslag brengen. De oostelijke wind gaat langzaam iets kou dere lucht aanvoeren waarin de tempe ratuur zondag niet boven 6 tot 8 graden komt. Tijdens opklaringen wordt de kans op lichte vorst in de nacht wat groter. AMSTERDAM. De 19-jarige D. de Vries uit Amsterdam is vrijdagmiddag in een ziekenhuis overleden aan verwon dingen, die hij enkele uren eerder opliep toen hij op de Haarlemmerweg in de hoofdstad met zijn bromfiets tegen een lantaarnpaal botste. Hij raakte de macht over het stuur kwijt, doordat hij in aan raking kwam met een voetganger, een 23-jarige Engelse student, die gedwongen was op het fietspad te lopen, omdat op het trottoir een vrachtauto geparkeerd stond. Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Kerkdiensten 4 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7 In de Vishal en op zee7 Langs sluizen en havens 7 Kunst Radio en tv9 W eerrapport 10 Agenda van IJ mond en Haarlem 10 Feuilleton 10 Beeldverhalen 10 Economisch nieuws11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina's waarin opgenomen Erbij Verwachting van het K.N.M.I. tot zon dagavond Overwegend droog weer met hier en daar mist. Morgen over dag ook enkele opklaringen. Ma tige tot zwakke wind, aanvanke lijk oostelijk, later veranderlijk. In de nacht plaatselijk lichte vorst. Morgen ongeveer dezelf de temperaturen als vandaag. grens. Ze werden door Russische Migs onderschept en zitten sindsdien in Lenin- akan, in de Russische republiek Armenië gevangen. De Amerikaanse regering nam twee jaar geleden een dergelijk besluit toen als protest tegen de Russische inval in Tsjecho-Slowakije. Vandaag is ter gelegenheid van de Russische revolutie een parade gehouden op het Rode Plein in Moskou. De Rus sische minister van Defensie, Gretsjko, zei in een korte redevoering dat de Sov jet-Unie vastbesloten is alle maatregelen te treffen om het volk van Vietnam te helpen in de strijd tegen de Amerikaanse imperialisten. De oktober-revolutie werd gisteren in het Kremlin met een bijeenkomst her dacht. Onder de aanwezigen waren par tijleider Bresjnev, premier Kosygin en president Podgorny. De partij-ideoloog Soeslov zei in een toe spraak dat de Sovjet-Unie alles in het werk stelt om „de betrekkingen van staat tot staat tussen de Sovjet-Unie en de volksrepubliek China te normaliseren en de vriendschap met het grote Chine se volk te ontwikkelen". Hoewel de on derhandelingen die daarover nu in Pe king worden gevoerd, niet gemakkelijk kunnen worden genoemd, „zou men mo gen hopen, dat het tenslotte mogelijk zal zijn, oplossingen te vinden die overeen komen met de belangen op lange termijn van de twee landen", aldus Soeslov. Hij voegde hieraan toe, dat de Sovjet-Unie „vanzelfsprekend de marxistisch-leninis- tische opvattingen in de ideologische kwes ties heeft verdedigd en dit ook zal blij ven doen". In Peking was Lioe Hsin Sjoean, de nieuwe Chinese ambassadeur in Moskou, een van de opvallendste gasten op de re ceptie in de Russische ambassade ter her. denking van de oktober-revolutie. Ook de leiders van de Russische en de Chinese afvaardiging bij de besprekingen over de grenskwestie waren tegenwoor dig. Er werden geen redevoeringen afge stoken. Wel spraken Russen en Chinezen langdurig met elkaar. Waarnemers in Peking verwachten dat Lioe Hsin Sjoean binnenkort naar zijn nieuwe standplaats zal vertrekken, te meer daar de Russische ambassadeur in Peking, Tolstikov, al vier weken op zijn post is. Het permanente comité van de Chinese volksvergadering en de Chinese staats raad hebben hun hartelijke gelukwensen gericht aan het presidium van de Opper ste Sovjet en de Russische regering. In hun boodschap zeggen zij er zeker van te zijn dat „de principiële meningsver schillen met de Sovjet-Unie niet onover komelijk zijn en dat de twee staten er in kunnen slagen, betrekkingen aan te gaan, gebaseerd op de vijf beginselen van vreedzame coëxistentie". In de Chinese boodschap wordt voorts de wens van het Chinese volk uitgespro ken, dat „het Russische volk in de toe komst, evenals onder auspiciën van de grote Lenin en Stalin, de roemruchte tra- dities van de oktober-revolutie zal hoog houden". BERLIJN. (AP) In de afgelopen nacht zijn de Russische soldaten, die het Russische gedenkteken in West-Berlijn bewaken, door onbekenden beschoten. Volgens een Britse woordvoerder werd een van de soldaten getroffen. Hij is naar een ziekenhuis in Oost-Berlijn overge bracht. Nadere bijzonderheden over het inci dent ontbreken. Het Russische gedenkte ken staat in de Britse zone van West- Berlijn. AMSTERDAM. De 17-jarige Marjan Vink, die in de nacht van zondag op maandag bij een brand in de ouderlijke woning aan de Admiraal de Ruyterweg in Amsterdam ernstige brandwonden op liep, is gisteren in het Wilhelminagast- huis overleden. De 37-jarige moeder van het meisje wordt ervan verdacht de brand te hebben gesticht. De vrouw, die geestelijk gestoord zou zijn, is in de Valeriuskliniek opgenomen. (Van onze redacteur in Rome) ROME Gisteren heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in Rome het aan knopen van diplomatieke betrekkingen tussen Italië en China officieel bekend ge maakt. De desbetreffende verdragen wer den donderdag in Parijs tussen de leiders van de Italiaanse en de Chinese delegatie getekend. De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Aldo Moro heeft de ambassadeur van de regering van Tsjang Kai-Tsjek op Formosa ontvangen en hem 48 uur voor de officiële openbare afkondiging meegedeeld dat hij voortaan voor de Italianen geen vertegenwoordiger van het officiële China meer zal zijn, omdat de enige legitieme Chinese staat voor Italië voortaan de Chi nese volksrepubliek zal zijn. In het Italiaans-Chinese verdrag neemt de Italiaanse verdragspartner kennis van de Chinese verklaring dat „de provincie Taiwan" (Formosa) officieel deel uitmaakt van de Volksrepubliek China. Drie uur na de vestiging van diplomatie ke betrekkingen tussen Italië en China, heeft Formosa de diplomatieke betrekkin gen met Italië verbroken. In de Israëlische stad Tel Aviv zijn gisteren hort na elkaar twee bom aanslagen gepleegd. Daarbij kwam één persoon om het leven en werden tientallen mensen gewond. De politie arresteerde een aantal Arabieren. Bo vendien werden enkele Israëliërs op gepakt die hun woede wilden koelen op Arabische voorbijgangers. Op de foto: arrestanten worden door de po litie weggevoerd. Diplomaten van Formosa in de Ita liaanse hoofdstad Rome zijn druk be zig hun bezittingen in te pakken. Daarmee begon men kort nadat de Italiaanse regering officieel bekend had gemaakt dat Italië diplomatieke betrekkingen met China heeft aange knoopt. De Italiaanse stap was voor het regime Tsjang Kai Tsjek aanlei ding om de diplomatieke banden met Italië te verbreken. BAARN. De Baarnse politie heeft nog geen spoor gevonden van de 5-jarige Shirley Ann Lammers uit Baam, die don derdag1 door een Indonesische man in een auto is ontvoerd. De politie beschikt wel over aanwij zingen over de dader. Vermoedelijk is het een 22-jarige Indonesiër. De 32-jarige moeder van het meisje heeft ook bepaal de vermoedens omtrent de dader. Als die juist zijn, behoort de man tot haar ken nissenkring. George Sand Geduld is een vorm van energie. OTTAWA. (Reuter, AP en AFP) De hoofdcommissaris van politie van Ottawa heeft meegedeeld dat de politie de „.lei ders" van het Front voor de Bevrijding van Quebec heeft gearresteerd. De aan houding van de ontvoerders van de Brit se diplomaat James Cross zou nog slechts „een kwestie van tijd" zijn. Een telefoontje kan de oplossing bete kenen, zo zei hij tegen verslaggevers, en alles zal dan als een kaartenhuis in elkaar storten. De politie heeft na het van kracht wor den van de noodmaatregelen, 1933 over vallen en huiszoekingen gedaan in de Canadese provincie Quebec. Men vond ruim 2500 staven dynamiet, een grote hoeveelheid wapens en bijna 3000 pa tronen. De minister van Justitie van Quebec, Jerome Choquette heeft bevestigd dat de politie een foto heeft ontvangen van de ontvoerde Britse diplomaat James Cross (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De regering heeft gis teren besloten alle dienstplichtige mili tairen „in het kader van de 400 gulden- golf", zoals premier De Jong het uit drukte, twee keer een uitkering te geven van f 125. Getracht zal worden de eerste 125 gulden nog deze maand uit te keren. Lukt dit administratief niet, doordat de computer de gegevens niet op tijd kan verwerken, dan zal de eerste uitkering in december geschieden. Volgens de minister-president is men op het bedrag gekomen door rekening te houden met de gemiddelde leeftijd van de dienstplichtigen. Ook bij de extra uitkeringen aan de ambtenaren is reke ning gehouden met de leeftijd. De jonge ren krijgen minder dan de volwassenen. Er wordt geen uitzondering gemaakt voor oudere dienstplichtigen, noch of zij ge huwd of ongehuwd zijn, noch of zij een rang bekleden. Voor alle beroepsmilitai ren geldt dezelfde regeling als voor alle ambtenaren. Het loonbeleid is gisteren in de minis terraadszitting niet aan de orde geweest. Het wachten is op het nader advies van de Sociaal-Economische Raad, zei pre mier De Jong. Hij kon geen mededelin gen doen over het regeringsstandpunt in zake het besluit van Amsterdam tot toe kenning van een win teruitkering aan bij standtrekkers. Enkele ministers houden zich met deze kwestie bezig. DEN HAAG Uit het jaarlijkse onder zoek, dat het Centraal Bureau voor de Sta tistiek instelt naar de wjjze van de vakan tiebesteding is gebleken, dat het vakantie- gebruik van de caravan in Nederland elk jaar toeneemt. In 1969 werd bijna 11 per cent van het aantal zomervakanties in een caravan doorgebracht, in 1966 nog geen 10 percent (respectievelijk 700.000 en 600.000 vakanties van vijf dagen en meer). Dit jaar maakte gemiddeld 11.8 percent van alle vakantiegangers gebruik van een kam peerwagen. Degenen, die naar het buiten land trokken, maakten er nog meer ge bruik van, namelijk 12,6 percent. In Engeland, het caravanland bij uitstek, maakte 16 percent van alle vakantiegan gers in 1969 gebruik van de caravan. De caravanvakantie blijkt vooral in trek te zijn bij de groepen bedrijfshoofden, vrije beroepen, employés en ambtenaren en in mindere mate bij landarbeiders en gepen sioneerden. Uit het onderzoek bleek ook, dat de caravan bij uitstek vakantie-accom modatie biedt aan gezinnen met kinderen, De gemiddelde vakantieduur is voor de caravan het hoogst, namelijk ruim 18 da gen. Het laagst is het verblijf in een kamp huis, jeugdherberg of kampeerboerderij (gemiddeld 9 dagen). Het gebruik van de caravan, aldus het onderzoek, is bij va kantiegangers met een inkomen boven de f 14.000 (welvaartsgrens) bijna tweemaal zo hoog als bij die onder die grens. WASHINGTON. (Reuter) De Ame rikaanse federale regering heeft vrijdag een proces aangespannen tegen General Motors om deze maatschappij te dwingen, de eigenaars van circa 150.000 bestelwa gens uit de jaren 1960-'65 te waarschu wen voor de „plotselinge en rampzalige gebreken" die de wielen van hun wagens kunnen vertonen. Het proces is het eerste op rond van de uit 1966 daterende verkeersveiligheids- wet, die de regering machtigt tot het vaststellen van veiligheidsnormen voor motorvoertuigen. De regering wil General Motors tot een boete van bijna anderhalf miljoen gulden laten veroordelen wegens weigering, de bewuste waarschuwing uit te geven. De maatschappij zelf probeert via een ge rechtelijke uitspraak veroordeling te voorkomen. en een briefje van het Bevrijdings front (FLQ). Choquette zei op een persconferentie dat deze waren ontvangen door het Franstalige weekblad „Quebec Presse". De minister zei dat de handtekening ach ter op de foto vermoedelijk die van Cross is. AMSTERDAM. De 23-jarige Tune siër Asoes Djelassix, die uit zijn geboor teland om politieke redenen was ge vlucht en in het Amsterdamse hoofdbu reau van politie als ongewenste vreem deling werd vastgehouden, is vrijdag avond op last van het ministerie van Justitie voorlopig op vrije voeten gesteld. De jonge Tunesiër, die lid is van een royalistische Berbersstam in Tunesië en daardoor gevaar loopt opgesloten te wor den als politieke gevangene, heeft een maand vastgezeten. De man had geen pa pieren en was Nederland na herhaalde uitwijzingen opnieuw binnengekomen omdat hij naar zijn zeggen wilde trou wen met een Nederlands meisje. Van een relatie met een Nederlandse is volgens het ministerie niets gebleken. Volgens Release loopt Djelassi in zijn land groot gevaar, omdat een van zijn stamgenoten op last van president Bourguiba zou zijn geëxecuteerd. Het ministerie betwijfelde of de man in politieke moeilijkheden zou komen als hij weer naar zijn geboorte land zou worden gestuurd. De kwestie was enige tijd geleden in het nieuws gekomen nadat P.S.P.-Kamer- lid Van der Spek vragen in de Kamer had gesteld. Djelassi heeft politiek asiel aangevraagd maar over een beslissing hieromtrent is nog niets bekend. De jonge Tunesiër heeft meldingsplicht. NEW YORK (AFP). Het Amerikaanse tijdschrift „Life" en de uitgeverij „Little Brown" hebben gisteren de verschijning aangekondigd van de memoires van de Russische oud-premier Nikita Kroesjtsjev. Een woordvoerder van „Time/Life" ver klaarde dat zijn concern en de uitgevers maatschappij „absoluut overtuigd" zijn van de echtheid van het manuscript van 275.000 woorden. Hij weigerde te vertellen hoe dit manuscript in de Verengide Sta ten is beland. Het boek komt op 21 decem ber in de handel onder de titel „Kroesj tsjev blikt terug". Het blad „Life" gaat met ingang van 23 november een serie uittreksels publiceren. Ook het Westduitse blad „Stern" kondigde gisteren een serie over Kroesjtsjevs memoires aan. ADVERTENTIES Nijverheidsweg 15, Industrieterrein Waarderpolder, Haarlem Op zaterdag 7 november en zondag 8 november. official v/h Zwier dealer Voor IJmuiden en omgeving Bloemstraat 34, IJmuiden. Tel. 15141* Onze specialiteit EDISONSTRAAT i T.1M17TDEN M.L. Tectvleer station

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1