Mosje Dayan: „In de ijsze WELLICHT HERVATTING VAN JARRING-OVERLEG Muskie bekijkt kansen voor kandidatuur Onderzoeknaar mogelijke aanslag op Nixon ÏJ8m - Rechtse extremist [Egypte, Soedan gearresteerd Deens wetenschappelijk onderzoek: „Pornografie vermindert sexuele misdrijven" Cholera in Frankrijk Zes jaar geëist tegen jonge vliegtuigkaper ÖEKUYPES en Libië gaan federatie vormen Interpellatie over Progil in Brussel Nina Kroesjtsjev ontkent bericht over publikatie memoires NA AANSLAG OP RUSSISCHE SOLDAAT IN WEST-BERLIJN Krotbewoners in Rome betogen tegen paus verboden VIEUX Twee Amerikaanse kunstmanen gelanceerd MAANDAG 9 NOVEMBER 1970 3 Voor verkiezingen 1972 Geen pressie - .■V;. 'WÈÊÈm Handeloosheid AMERIKAANSE ITALIAAN KOMT WELLICHT SPOEDIG VRIJ T/ukud^ DE KUYPER VIEUX (Van onze redacteur in Israel) JERUZALEM De Israëlische regering staat niet meer zo radicaal af« wijzend tegenover een hervatting van het Jarring-overleg en houdt minder krampachtig dan tot dusver vast aan „rectificatie" van de situatie aan het Suezkanaal als voorwaarde voor Israels deelneming aan de beraadslagingen. De Israëlische regering heeft de situatie, ontstaan na het de facto van kracht worden van een nieuwe wapenstilstand, langdurig besproken. WASHINGTON (AP). De Democra tische senator Edmund Muskie heeft gis teren gezegd dat hij op een „voorlopige, beperkte wijze" is begonnen Democrati sche leiders te polsen over de kansen op hun steun voor zijn eventuele presidents kandidatuur voor 1972. Muskie, die vorige week voor een derde ambtstermijn werd gekozen tot senator voor de staat lyiaine, zei dat hij nog met meer partijgenoten zat moeten praten al vorens hij een beslissing zal nemen over zijn kandidatuur. WASHINGTON, DPA) De Ameri kaanse federale recherche (FBI) onder zoekt in opdracht van het ministerie van justitie de mogelijkheid, dat er op 29 oktober in de Californische stad San Jo sé met een van een geluiddemper voor zien geweer op president Nixon is ge schoten. Bekend is dat de president, toen hij deze stad op een verkiezingstournee be zocht, door jeugdige demonstranten met stenen en flessen werd bekogeld. Verslaggevers die Nixon op zijn tour nee hebben vergezeld, zijn, naar hun Het zal de discussie volgende week zon dag voortzetten, mogelijk in tegenwoordig heid van de minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban, die op het ogenblik spreekbeurten in alle delen van de Ver- I enigde Staten vervult. De nieuwe benadering van beide aan gelegenheden werd voor het eerst duide lijk tot uitdrukking gebracht door Dayan, loen hij vrijdag en zaterdag respectieve- I lijk in Tel Aviv en Haifa het woord voer de. Ofschoon hij zei, „niemand aan de andere zijde van het kanaal te benijden" als van daar uit het vuur op de Israeli- I sche linies zou worden geopend, betoogde liij toch, dat „Israël nu in de ijszee, die het van de vrede scheidt, diende te sprin- gen" en aan besprekingen met Jarring moest deelnemen om een einde te maken aan de oorlog. In politieke kringen hebben deze op merkingen een zekere bevreemding' ge wekt, niet zozeer wegens hun strekking als wel om het tijdstip, waarop zij ge- maakt werden, dat wil zeggen voordat de zaak in het kabinet ter sprake was ge komen. Aan de andere kant werd in Is- I rael niet. ontkend, dat zich een nieuwe waardering van de toestand aan het vor- j men is. Woorden van gelijke strekking als die van Dayan waren dit weekeind ook door vice-premier Jigal Allon op een bijeenkomst van de Arbeiderspartij in Tiberias gesproken. Bovendien legde Golda Meir ©p haar donderdag in Londen gehouden persconfe rentie een minder extreme houding aan de dag met betrekking tot het afwijzen door Israel van de eis om de Russische raketten uit de zone terug te nemen als voorwaarde voor een terugkeer tot het I Jarring-beraad. Dayans beschouwingen over de nieuwe I wapenstilstand zou men kunneu beschou- wen ais een aanwijzing, dat Israel nu j bereid is Moskou en Cairo het verlies aan prestige te besparen. Een reden dat zelfs een gedeeltelijke j verwijdering van de raketten met zich zou brengen een herziening van Jeruzalems motieven om niet meer aan de beraadsla gingen met dr. Jarring deel te nemen is ook, dat zonder een dergelijke stap niet kan worden gehoopt op een Egyptische be reidheid om de wapenstilstand na de derde februari nogmaals te verlengen. Israel laat verder gelden, dat een her vatting van de besprekingen zou kunnen worden gezien als een vernieuwing van de missie, die dr. Jarring in december 1967 op zich had genomen eu niet noodzake lijk beschouwd behoeft te worden als een uitvloeisel van het plan-Rogers, dat of schoon door Israel aanvaard, velen hier toch als te rigoureus tegen de borst stuit. Alhoewel de nieuwe Israëlische ge- dachtengang Washington uiteraard wel kom is wordt hier toch verklaard, dat van Amerikaanse kant op geen enkele wijze pressie op Israel is uitgeoefend. Van overwegende invloed op deze om mezwaai zijn de recente Amerikaanse wapenleveringen op grote schaal geweest, die de Israëliërs het gevoel hebben gege ven, dat zij ook onder de gewijzigde om standigheden tegen het gecombineerd Egyptisch-Russische oorlogspotentieel re delijk opgewassen zijn. MOSKOU, (AFP en ANP). „Het is niet waar. het is een grap", zo reageer de mevrouw Nina Petrovna Kroesjtsjev, de vrouw van de voormalige Russische leider, op de bekendmaking van de aan staande publikatie in het Westen van me moires van Nikita Kroesjtsjev. Dit is vernomen uit kringen die nauwe betrekkingen met de familie Kroesjtsjev onderhouden. De vrouw van de voormalige partijlei der in de Sovjet-Unie, die in 1964 werd afgezet, lachte toen zij het bericht van de publikatie van de memoires telefo nisch vernam. Zij zei tegen degene, die opbelde, dat hij ertussen genomen was. De weekbladrechten van het boek „Kroesjtsjev blikt terug" zijn in Neder land verworven door het weekblad „Nieu we Revu" dat gelijktijdig met het Ame rikaanse weekblad Life in vier afleverin gen een Nederlandse vertaling op de markt zal brengen. s -vv; ".V;1 - sPIek -¥-¥ .-X .-XvJ .svi Iwan Sttsjerbak in een ziekenhuis in Oost-Berlijn. De Russische soldaat die zaterdagochtend vroeg bij het Rus sische oorlogsmonument in West- Berlijn werd neergeschoten, is buiten levensgevaar. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. De Westberlijnse politie heeft het afgelopen weekeinde een eerste arres tatie verricht na de aanslag op een schild wacht voor het Russische monument in West-Berlijn. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd daar de Russische soldaat Iwan Stscherbac neergeschoten. Hij is in heup en arm geraakt en ligt gewond in een Oost-Berlijns ziekenhuis. De gearres teerde is een 21-jarige ziekenverpleger, voormalig lid van een rechtsgeoriënteer de jeugdbeweging. De gebeurtenis heeft in West-Berlijn en de Bondsrepubliek tot scherpe reacties ge leid. Burgemeester Schütz verklaarde dat de daders onverbiddelijk zullen worden vervolgd. Met alle hardheid zal tegen hen worden opgetreden. In Bonn zei regering woordvoerder Ahler: „Wij betreuren deze daad ten diepste. Dergelijke gebeurtenis sen kunnen de ontspanning in Berlijn ern stig in gevaar brengen." De aanslag is zonder twijfel het werk van rechtse extermisten geweest. De schoten zijn afgevuurd van uit het Mo- (Van onze redacteur in Kopenhagen) KOPENHAGEN Er bestaat een duidelijk verband tussen het opheffen van het publikatieverbod voor pornografie en een sterke vermindering van sexuele ver grijpen en misdrijven. Dit is geconstateerd uit een Deens onderzoek. Op verzoek van de Amerikaanse Senaatscommissie die in opdracht van president Nixon de schade lijke effecten van het vrijgeven van pornografie voor publikatie heeft onderzocht heeft men in Denemarken ook een onderzoek uitgevoerd. Het rapport dat tijdens het weekeinde werd gepubliceerd is tot stand gekomen onder de leiding van drs. B. Kots- chinsky die de leiding van een psychologisch team van de universiteit van Kopen hagen had. opzienbarende feit voor de eerste maal in de geschiedenis van de criminaliteit aanduidt dat pornografie als medicijn te gen seksuele misdrijven gebruikt kan Het onderzoek was voornamelijk ge richt op twee vragen: hoe heeft de Deen se bevolking gereageerd op het vrijgeven van pornografie en ten tweede welke in vloed heeft dit gehad op de seksuele cri minaliteit in het algemeen in het land. In antwoord op de eerste vraag heeft men kunnen constateren dat pornografie in vrijwel alle kringen van de maatschap- /WVll TVAtjWWV.,VT III Vi IJ W Cl C11C ZV1 VWS» J- zeggen, gisterochtend door agenten van pjj Werd geaccepteerd. Gebleken is ook het FBI ondervraagd. Iedereen die bij het voornamelijk de gegoede mid- het incident in San José tegenwoordig denklasse van de bevolking is de zwij- was, zou worden gevraagd of hij een gende meerderheid die tot de grootste schot heeft gehoord. Een woordvoerder verbruikers moet worden gerekend. 17 a van het FBI wilde geen nadere bijzon- is percent verklaarde tegen pornografie te zijn. derheden geven. MULHOUSE (Reuter) In een zieken huis in de Franse stad Mulhouse is een Fransman opgenomen, die aan cholera zou lijden. De man was zaterdag via Basel uit Istanboel in Frankrijk aangekomen. Na aankomst werd hij onmiddellijk onder quarantaine in een ziekenhuis opgenomen. VATICAANSTAD (Reuter). Honder- Politieke satire den bewoners van krotten aan de rand van I Rome hebben gisteren op het Sint Pieters- j j plein betoogd toen de paus zijn wekelijkse VJTf Ic/VCllttlfm zegen uitsprak over de verzamelde rooms- katholieken. Zij jouwden de paus uit, toen deze geen acht sloeg op hun kreten om huizen. Kort tevoren waren de betrokkenen door de politie uit leegstaande gebouwen in het centrum van Rome verwijderd, die zij enige dagen geleden hadden „gekraakt" Het meest interessante in dit rapport is ongetwijfeld de conclusie dal het vrij geven van de pornografie heeft geleid tot een opvallende vermindering van het aantal seksuele misdrijven. Na een jaar heeft men kunnen vast stellen dat het aantal seksuele vergrij pen namelijk verminderde met 80 per cent. Kotschinsky verklaarde dat er een duidelijk verband bestaat tussen het ver laagde aantal seksuele vergrijpen en de betere toegankelijkheid van de porno grafie. Er werd dan ook op gewezen dat dit Chinese hulp. China zal de Philippijnen ingeblikte levensmiddelen zenden voor een bedrag van ongeveer 300.000 gulden. ATHENE. (Reuter) Het Griekse ko lonelsbewind heeft iedere vorm van poli tieke satire in revues en toneelstukken ver boden. Een speciale commissie zal voor taan toestemming moeten geven voor de produktie van toneelstukken en revues Vrijdagavond werd de opvoering van de revue „Zij komen, zij komen niet" Deze conserven zijn bestemd" voor verboden. In deze revue werden duidelijk slachtoffers van wervelstormen op het steken onder water uitgedeeld aan het eiland Luzon. I adres van de Griekse militaire leiders, worden. Het Deense onderzoek was slechts een onderdeel van het rapport dat de Amerikaanse senaatscommissie kortgeleden voorlegde aan president Nixon en waarin werd verklaard dat niets bewijst dat pornografie enig negatief ef fect 'zou hebben op de algemene geestelij ke volksgezondheid. Het advies van de Amerikaanse Se naatscommissie minder hypocriet te werk te gaan werd terzijde geschoven. Presi dent Nixon verklaarde dat gedurende zijn ambtsperiode pornografie verder vervolgd zal worden in de VS. Dit werd gemoti veerd door erop te wijzen dat bet vrijge ven ervan algemene anarchie en bande loosheid in de hand zou werken. zart-paviljoen, ongeveer 100 meter van het monument. Op de muren van het pa viljoen wenden de leuzen geschilderd: „Voorspel tegen het bolsjewisme" en „Vernietig de rode corruptie." Een grote witte pijl wees in de richting van het monument. Bij een zandzak, die ter ondersteuning' van het geweer had gediend, vond men een pamflet van het „Europese Bevrij dingsfront," waarin wordt opgeroepen tot „verzet tegen de uitverkoop van Duits land." Dat Bevrijdingsfront, gevormd door militante NPD-leden is in mei ver boden nadat voorbereidingen voor een complot tegen de samenkomst met Brandt en Stoph in Kassei waren uitgelekt. In verschillende reacties is verband ge legd met de oprichting van een „Aktion Wiederstand," het vorige weekeinde in Würzburg. Rechtse extremisten hebben in die organisatie „verzet met alle midde len" aangekondigd „tegen een regering wier politiek Duitslands vrijheid en DuitS' lands vrijheid en Duitslands vrede be^ dreigt." Zij hadden in Würzburg gede monstreerd met slogans als „Duitsland wij komen" en „Willy Brandt tegen de Wand." Het moment voor de aanslag was goed gekozen. Zaterdag vierden de Oosteurope- se landen de 53e verjaardag van de okto berrevolutie. Bij het monument, dat de Russen in 1945 niet ver van de Branden burgerpoort in het huidige westelijke deel van Berlijn bouwden (het is nu een stuk Russisch grondgebied in Wesl-Berlijn) zou 's ochtends de traditionele kransleg- ging plaatshebben. De plechtigheid is door de Russische ambassadeur Ahrasi mov in Oost-Berlijn en generaal Koelo nov, de commandant van het Rode-leger in de DDR, normaal verricht. Inmiddels had de Russische ambassa deur in Bonn, Tsarapkin, bij de Britse militaire missie in Berlijn scherp tegen de aanslag geprotesteerd. Het monument ligt in de Britse sector van de stad, In de Sovjet-Unie werd de gebeurtenis pas gistermiddag bekendgemaakt. Het pers bureau Tass publiceerde ook de scherpe veroordeling die burgemeester Schütz had uitgesproken. Schütz liet de niet meer in levensgevaar verkerende militair in het Oostberlijnse ziekenhuis een herfstboeket bezorgen met een brief, waarin_ hij zijn afschuw over de laffe aanslag uitt. ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Rome) ROME. Raffaele Minichello, de jonge Amerikaanse marinier die een jaar gele den een boeing 707 van Los Angeles naar Rome ontvoerde, hoorde het afgelopen weekeinde niet meer dan zes jaar gevan genisstraf tegen zich eisen. De moeder van Minichello, die met haar dochter uit Amerika was komen overvliegen, zoende na afloop van het requisitoir de hand van de openbare aanklager, die dit onthullen de gebaar beantwoordde met op zijn beurt de wang van de moeder te kussen. Minichello is van Italiaanse afkomst en hij heeft de Italiaanse nationaliteit. Hi) stamt uit een dorpje bij Napels, waar ook zijn vader nog woonde toen de jeugdige oud-Vietnamstrijder met zijn Boeing on verwacht op het Romeinse vliegveld Fiu- micino landde. Na aanvankelijke veront waardiging kreeg het Italiaanse publiek steeds meer sympathie voor de onver schrokken knaap, die toch maar helemaal alleen zo'n groot vliegtuig de baas geble ven was en tenslotte had hij in Vietnam gevochten en was daardoor wat in de war geraakt.Papa en mama bezochten Miniehelio in de gevangenis en toen papa overleed, mocht de zoon naar het zieken huis voor een afscheidsbezoek. In die dagen speelde Minichello de iet wat over het paard getilde voetbalheld, die geen goal ontgaat. Tijdens het proces keerde hij echter de fotografen, die in Italië bij processen op de eei-ste rij mogen zitten om iedere traan op het gevoelige papier vast te leggen, de rug toe. Mini chello was na een jaar gevangenis kenne lijk knock out, maar als alles doorgaat, zal hij niet lang meer hoeven te treuren. Om te beginnen loopt in het voorjaar de periode af, waarin hij volgens de nieuwe wettelijke regeling in voorarrest kan wor den gehouden zonder dat er vonnis wordt gewezen. Van de geëiste zes jaar zal nog wel wat afgaan en dan is er een jaar voor arrest voorbij, terwijl er nog op clemen tie te rekenen valt. De korte straftijd is hieruit te verkla ren, dat de Italiaanse wet eenvoudig niet weet wat kidnappen van vliegtuigen is en daarom is er ook geen straf op. Mini chello zal worden veroordeeld omdat hij 1. Mensen heeft bedreigd (één jaar); 2. Mensen gevangen heeft gehouden (1 jaar en 8 maanden); 3. Omdat hij de politie heeft bedreigd (5 maanden) en 4. Drie jaar en vier maanden voor het in het bezit hebben van een geweer. Want dit is het opzienbarende aan de zaak: Had Minichello zijn geweer in het Amerikaan se vliegtuig gelaten toen hij op Italiaanse bodem was geland, dan was hij waar schijnlijk al vrij geweest. Het in bezit hebben van vuurwapennen op Italiaans grondgebied is het ernstigste vergrijp waarvoor deze jeugdige kidnapper kor» worden gestraft. Conclusie: Zolang Italianen maar in Italië met geroofde vliegtuigen van an dere dan de Italiaanse nationaliteit lan den en ze zijn bescheiden in het meene men van schietwerktuigen, dan gaan ze volgens de Italiaanse wet zo goed als vrijuit. Voor enkele centen méér per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, met de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy. CAIRO (Reuter en AFP). Egypte, Soedan en Libië hebben besloten ©en fe deratie te gaan vormen. Daartoe zal zo spoedig mogelijk een overkoepelende commissie voor de planning in het leven worden geroepen, benevens een nationale veiligheidsraad en verscheidene commis sies die moeten zorgen dat de federatie snel een feit wordt. De respectieve staatshoofden president Anwar Sadat, generaal Elnimeiry en ko lonel Moeammar Gaddafi zullen een lei dend driemanschap gaan vormen. Dit is in de Egyptische hoofdstad Cairo bekendgemaakt na afloop van besprekin- gen tussen de betreffende leiders die ver scheidene dagen hebben geduurd. In een gezamenlijk communiqué wordt gezegd dat de drie buurlanden die in totaal onge veer een bevolking hebben van 50 miljoen een onderlinge federale band als een groot voordeel zien in deze fase van de Arabische strijd. Bovendien zou de federatie te zijner tijd de basis kunnen vormen voor een bre dere Arabische eenheid. Een derde reden voor hun besluit zien de drie landen in de noodzaak, na de dood van president Nas ser, een grotere eenheid te gaan vormen om de „uitdagingen van het imperialisme en het zionisme" in het gebied te kun nen weerstaan. BRUSSEL (ANP). De Belgische volksvertegenwoordiger Coppieters. die voor de Vlaamse Volksunie zetelt in de Belgische Kamer van Volksvertegenwoor digers, heeft gevraagd de Belgische mi nisters voor Streekeconomie, van Volks gezondheid en voor Arbeid en Tewerk stelling te mogen interpelleren over de vestiging van Progil in Kallo en over „een aantal aspecten die van beslissende aard zijn voor de leefruimte." Zaterdagmiddag is een protestbetoging I gehouden in Kallo tegen een vestiging van Progil. De opkomst bij die betoging was niet groot. Op het gemeenteplein werd een stoet gevormd die door de ge meente trok en waarin ook de burgemees ter en een aantal gemeenteraadsleden I meeliepen. Er werden spandoeken meegedragen waarop te lezen stond „Wie zwijgt stemt toe," „Stop Progil" „Wie zijn longen wil vrijwaren moet ons ProgiJ besparen." I „Voor Progil helpt geen pil" en „Vle- rick (de staatssecretaris voor streekeco nomie) krijgt de dank en wij krijgen de i stank." Ook werd in de stoet een tien meter lange, uit karton vervaardigde draak meegedragen op de bek waarvan men het woord „Progil" had geschilderd. De be toging was georganiseerd door een actie comité van jongerenorganisaties. WALLOPS ISLAND. (Reuter) Van ochtend vroeg zijn met een viertrapsra- ket twee Amerikaanse kunstmanen in een baan om de aarde gebracht. Het is de bedoeling, dat zij in de buurt I van elkaar op 320 h 592 kilometer afstand I om de aarde zullen wentelen. Een van de kunstmanen, die 135 kilo weegt, bevat I twee mannetjeskikvorsen. De andere kunstmaan weegt 21 kilo en dient voor I het meten van stralingen. De kikkers verblijven in een met water I gevulde ruimte en zullen worden bestu deerd in omstandigheden van gedeeltelijke en gehele gewichtlooshied. De afdeling in de kunstmaan waarin de kikkers zich be vinden kan rondgedraaid worden tot een I maximale snelheid van 50 omwentelin gen per minuut, waardoor de helft van de zwaartekracht, die op aarde onder - I vonden wordt, tot stand gebracht wordt.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3