Chauvinistische Engelsen verwachten dat „hun Henry" de Spanjaard vanavond op een ongenadige wijze zal straffen COOPER VOND HET NIET NODIG OM FILMS VAN URTAIN TE ZIEN Oostduitsers zien op tegen Jong Oranje Herrera ontslagen Rosewall tennisser van het jaar KNVB had echter geen visum aangevraagd Fadrhonc had maar wat graag Carl Zeiss - Sporting gezien Twee interlandduels voor dames en heren Hooqovens heeft werk voor denkers en doeners. Bel 02510-94000 v Okker zevende KNAU besloot op EAA-congres Atletiekkalender Si DINSDAG 10 NOVEMBER 1970 15 Twijfelachtig Nederland-Roemenië in Olympisch Stadion V ooruitgang Conditie HL-S Lazeroms 8 1 «ww. www. (maandag t/m vrijdag 8.20 - 17.20 uur) (maandag t/m vrijdag 8.20- 17.20 uur) op tot walser, smelter, rangeerderkraandrijver, enz. Hoogovens leidt op tot walser, smelter, rangeerder, kraandrijver enz. Hoogovens leidt op tot walser, smelter, rangeerder enz. Hoogovens leidt op tot smelter, rangeerder, kraandrijver enz. Hoogovens r* -■ - 'j k (Van onze sportredactie) ERFURT. René van de Kerkhof, het winstgevende object van FC Twen te, kan vanavond in het Georqy Di- mitroff-Stadion in Erfurt op een war me ontvangst rekenen. Zijn naam, evenals trouwens die van Jan van der Veen, Eef Mulders en Jan Boskamp, wordt met een zeker ontzag uitge sproken. Zijn vier doelpunten van een maand geleden in Eindhoven tegen de Joegoslavische jeugd onder 23 jaar hebben diepe indruk gemaakt. Ook op de spelers van de DDR, die aan de overwinning op de Joegoslaven (5-2) een aanzienlijk hogere waarde toeken nen dan vier weken geleden in eigen land het geval was. „Zie je kans Joegoslavië met 5-2 te verslaan", meent centrale verdedi ger Manfred Zapf, „dan ben je wei tot iets in staat. We krijgen het daar om niet gemakkelijk. Drie jaar gele den heb ik voor de laatste keer te gen Nederland gespeeld. Het werd toen 1-1. maar afgaande op de recen te successen van Ajax en Feijenoord moet het Nederlandse voetbal de laat ste jaren belangrijk zijn vooruitge gaan. Een reden temeer om extra op onze hoede te zijn". Evenals zijn collega "Werner Wolf hulde Siem Plooyer zich ook gister avond nog in een diep stilzwijgen rond de samenstelling van zijn for matie. Ook na een lichte training in het Georgy Dimitroff- stadion, dal plaats biedt aan 30.000 toeschouwers en een uitstekende lichtinstallatie be zit, weigerde de assistent van dr. Fa drhonc zijn „geheim" te ontsluieren Zijn beweegreden voor deze onver wachte manoeuvre: „Ik wil eerst een gesprek hebben met de spelers voor ik bekend maak wie er zullen spelen Daarnaast moet ik nog maar afwach ten hoe de spelers zullen reageren op de wedstrijd van afgelopen zondag" Ook Siem Plooyer weet betrekkelijk weinig van de tegenstander van va navond, die vermoedelijk door weinig meer dan 10.000 landgenoten zal wor den gesteund. „Met de Vroet" aldus Plooyer, „heb ik natuurlijk wel de no dige gegevens uitgewisseld. Tenslotte heeft het UE F A-elf tal nog onlangs te gen de jeugd van de DDR gespeeld Ter opfrissing: vijf maanden geleden wees het lot de DDR aan als winnaar van het HEF A-toernooi in Glasgow nadat de finale tegen Oranje's jongste jeugd onbeslist was geëindigd Plooyer: „Het ligt echter voor de hand dat de speelwijze van de natio nale ploegen van de DDR niet veel zal afwijken van Carl Zeiss Jena. Ten slotte behoren acht spelers van die club tot de nationale selectie en is bondscoach Busschner ook nog de trainer van Carl Zeiss. En dat spel type is ons niet helemaal vreemd, al kennen we het vanzelfsprekend niet tot in de finesses. Qua voetbal sla ik Joegoslavië wel hoger aan dan de DDR, maar in organisatorisch en fysiek opzicht kan de DDR ons mis schien nog wel iets leren." Beschouwt Siem Plooyer het in dit geval niet als een erg nadelige factor dat Fadhronc hem al na één wedstrijd een van zijn beste verdedigers Jo- han Neeskens heeft ontnomen „Neeskens is een typisch voorbeeld van een speler, die al praktisch gerijpt is. En is een jongen eenmaal zo ver dan hoort hij de kans te krijgen door te stoten. Het A-elftal blijft tenslotte in alle gevallen prevaleren. De ma nier waarop Rijvers het doet bij Twen te, is daar een goed voorbeeld van Jonge spelers laat hij langzaam naar een climax groeien door ze steeds een half uur of drie kwartier in te zetten. En dat is de weg." Met een zekere afgunst zal Plooyer gisteravond in het Georgy Dimitroff stadion, waar twee maanden geleden nog de atletiekinterland DDRSovjei UniePolen werd gehouden, hebben toegekeken naar de training van de DDR-spelers. Zijn collega Werner Wolf kreeg wel de nodige faciliteiten om de formatie optimaal te kunnen voorbereiden op de jeugdinterland met Oranje. Ruim anderhalve week ver toefden de spelers in een trainings kamp in de omgeving van Dresden waar zij de kans grepen hun conditie wat op te vijzelen en het moreel op te krikken Maar in de DDR is het sport beoefenen voor je vaderland dan ook het allerhoogste. Vermoedelijke opstelling Jong Oran je: Schrijvers: Hildebrand, Schneider, Weimar, Vis ser (of Overweg) Van der Veen, Boskamp, Hoekema, Deykers, Mulders, René van de Kerkhof. (Van onze sportredactie) LONDEN Voor de chauvinistische Engelsen is José Manuel Ibar As- piazu, beter bekend als Urtain, niet veel meer dan een brutale vlegel die de euvele moed had naar Londen te komen voor een gevecht om de Europese zwaargewichttitel tegen Henry Cooper. Zij twijfelen er dan ook geen mo ment aan of de Spanjaard zal daar vanavond, als hij in de Londense Wem bley Pool zijn titel op het spel zet, door „hun Henry" op ongenadige manier voor gestraft worden. De Britten hebben zoveel vertrouwen in de 36-jarige Cooper, die onder de koosnaam „Enery" door het leven gaat, dat zij hem bg de bookmakers voor 7 tegen 4 als winnaar tippen. De kansen van de Britse favoriet, die vorig jaar afstand van zijn Europees kampioenschap moest doen omdat hij door een knie-operatie zijn titel niet kon verdedigen, hebben enkele dagen geleden nog beter gestaan (7 tegen 1). Mede door de komst van een groot aantal goklustige Spaanse supporters is het verschil echter gekrompen. Urtain heeft er weinig aan gedaan om zijn impopulariteit in Groot-Brittannië te bestrijden. Veilig thuis in Spanje was hij de vaderlandslievende eilandbewoners reeds op de tenen gaan staan. „Ik zal er voor zorgen dat het gevecht tegen Cooper niet langer dan vijf of zes ronden duurt", riep hij op een Cassius Clay-achtige ma nier uit. Dat Spaanse optimisme ligt de Engelsen nu nog steeds zwaar op de maag. Eenmaal in Londen, waar hij donder dag bij zijn aankomst de landelijke pers tegen zich in het harnas joeg door tijdens een aangekondige openbare training slechts enkele minuten rond te lopen, ma tigde hij zich enigszins. „Cooper is een vakman, maar dat neemt niet weg dat de wedstrijd niet de volle vijftien ronden zal duren", voorspelt de oud-stenentiller nu. Zoals reeds uit de cotes van de book makers blijkt, maken de Engelsen daar zonder meer uit op dat de Spanjaard en natuurlijk niet hun Henry Cooper de laat ste gongslag niet in verticale stand zal halen. Zij worden in hun mening gesterkt door de twijfelachtige waarde van Ur- tains recordlijst, waarop geen grote na men voorkomen. Van de 36 gevechten die de Bask sinds 1968 als nrof leverde, won hij er weliswaar 34 (éénmaal werd hij gediskwalificeerd wegens onreglementai re stoten), maar over de kracht van de tegenstanders spreken de Britse boksdes- kundigen terecht zeer geringschattend. ,.Ik zou in veel gevallen van de Britse Boksbond geen toestemming gekregen hebben om uit te komen tegen tegenstan- MILAAN. Internazionale heeft haar trainer, Herrera maandagavond plotse ling ontslagen. Het bestuur van Inter gaf geen reden op voor het ontslag van de Ar gentijn. Er wordt vermoed dat de 3-0 ne derlaag die Inter afgelopen zondag leed tegen stadgenoot AC Milan de drunnel is geweest die de emmer deed overlopen. Internazionale, dat tweemaal de Euro pa Cup I won, werd dit jaar in de eerste ronde van de Runnersupcup gewipt door Newcastle United. Door het bestuur werd medegedeeld dat de vervanger van Her rera, Gianni Invernizzi, voorlopig de trai ning zal behartigen. NEW YORK. De Australische ten nisveteraan Ken Rosewall is dit jaar zijn jongere landgenoot Rod Laver opgevolgd als tennisser van het jaar op de ranglijst van Martini en Rossi. Rosewall is met zijn 36 jaar de oudste man die deze eer te beurt valt. Van een select gezelschap van inter nationale tennisjournalisten ontving hij 97 voorkeurstemmen. Laver verzamelde er 89. Vorig jaar was Laver, met een „groot slem" overwinningen op de open tenniskampioenschappen van Aus tralië, Frankrijk, Wimbledon en de Vere nigde Staten de unanieme keus voor speler van het jaar. Rosewall bracht het toen niet verder dan de zesde plaats. De Australiër John Newcombe, die dit jaar Rosewall in de finale enkelspel op Wimbledon versloeg, werd als derde ge klasseerd met 81 punten, de Australiër Tony Roche als vierde met 70, en de Amerikaan Cliff Richey ais vijfde met 50 punten. Zesde werd de Amerikaan Arthui Ashe met 48,zevende de Nederlander Tom Okker met 33, achtste Roy Emreson, Australië met 32, negende de Roemeen Ilie Nastase met 13 en tiende de Span jaard Andres Gimeno met 11 punten. DEN HAAG. De voetbalwedstrijd NederlandRoemenië die is vastgesteld op woensdag 2 december zal in Amsterdam worden gespeeld. ders die Urtain heeft gehad", liet Henry Cooper weten. De geroutineerde Brit, die in de loop der jaren echter zeer kwetsbare wenk brauwen heeft gekregen, heeft recht van spreken. In de zestien jaar dat hij als be roepsbokser zijn brood verdient, kwam hij uit tegen vrijwel alle groten van de jaren '60. Cooper deed ervaring op tegen onder meer Carl Mildenberger, Floyd Pat terson, Zora Folley, Cassius Clay en Inge- mar Johansson. Naast de befaamde linkse hoek van de common world-kampioen, is zijn routine een gevaarlijk wapen in de strijd tegen de 27-jarige Urtain die het tot voor kort alleen van zijn brute kracht moest hebben. De Nederlandse zwaarge wicht Bas van Duivenbode, die begin fe bruari in het Rotterdamse sportpaleis waarschijnlijk weer tegen de Spanjaard in actie komt, ondervond dat twee jaar geleden aan den lijve. Hij zegt: „Toen ik in '68 in Spanje tegen Urtain bokste, was het een houthakker. Hij zwaaide alleen met zijn armen rond. De klap waar ik in de derde ronde op neerging, was eigenlijk onreglementair, maar daar moet je in Spanje natuurlijk niet mee aankomen." Vorige maand zag de Nederlandse kam pioen zijn toekomstige tegenstander in Frankfort echter voor de tweede maal in actie. „En toen kon ik constateren, dat lii,i in die tussentijd vooruit was gegaan. Hij heeft onder zijn nieuwe Amerikaanse trainer pas echt boksen geleerd. Er is bij hem nu ook sprake van techniek", aldus Van Duivenbode, vanavond één van de tienduizend toeschouwers (de zaal is bij na uitverkocht), die tussen de 45 en 125 gulden voor een kaartje hebben neerge teld. Het titelgevecht tegen Peter Weiland dat Urtain aan het begin van het jaar had kunnen gebruiken om alle twijfels over zijn krachten weg te nemen, dreigde een schandaal te worden omdat de Duit ser ervan werd beschuldigd zijn kam pioenschap voor enkele tonnen verkocht te hebben. De Spaanse regering zegde naar aanleiding van de geruchten over omkoping zelfs een onderzoek toe, waar van tot nu toe echter niets meer verno men is. Mede daardoor hangt er nog steeds een geheimzinnige waas rond het fenomeenf) Urtain. De Britten werden nog achter dochtiger toen bleek dat de Spanjaard (die zijn titel op last van de EBU binnen de gestelde limiet van zes maanden moet verdedigen) alleen voor zijn eigen fana tieke aanhang tegen Cooper in de ring wilde komen. Promotor Harry Levene heeft al zijn overredingskracht aan moe ten wenden om de kampioen naar Lon den te krijgen. Het honorarium (400.000 gulden tegen twee ton voor Cooper) gaf uiteindelijk de doorslag. Nu grapt Urtain: „De enige reden waarom ik in Madrid wilde boksen, was dat meneer Levene zich ongerust moet maken over ziin geld als er in Londen gebokst wordt. En dat wil ik hem niet aandoen." Voor het kritische Engelse publiek krijgt Urtain vanavond de gelegenheid om alle verdachtmakingen aan zijn adres te logenstraffen. De donkere Bask beseft dat zelf maar al te goed. Hij heeft niets nagelaten om vanavond in optimale con ditie in de ring te kunnen stappen. In Spanje bereidde hij zich met zijn Brazi liaanse trainingspartner Getulio Bueno minutieus voor op de titanenstrijd. Zelfs gisteren, toen Henry Cooper reeds aan zijn tapering-off begonnen was, kwam hij nog in actie voor enkele sparring rondjes. Na afloop stelde hij niet helemaal ge rust vast dat vijf dagen training in Lon den hem ruim drie kilo aan gewicht ge kost hebben. De Spaanse kolos, die van daag van de gelegenheid gebruik maakt om souvenirs in te slaan („voetbalschoe nen van George Best voor mijn zoontje. Hij zou me vermoorden als ik ze vergat") weegt desondanks nog ruim 87 kilo, twee kilo meer dan zijn tegenstander. Urtain: „Toch ben ik veel lichter geworden. Het was veel te warmt?) om hard te trainen." Henry Cooper, hij vond het niet nodig om films van Urtains vroegere gevechten te zien, kwam zondag reeds aan het einde van zijn trainingsschema, dat vijf weken lang dagelijks onder meer een looptrai ning van zo'n 20 kilometer en sparring rondjes met Bunny Johnson inhield. Na zijn laatste oefening stelde de Brit, die reeds een kapitaal van 2% miljoen gul den bij elkaar bokste, tevreden vast: „Ik had me geen betere voorbereiding kun nen wensen. Ik ben nu fit genoeg om het vijftien ronden in hoog tempo vol te kun nen houden, al zal ik mijn best doen om eerder klaar te komen." THEO KLEIN m-"'v SS - .j tHÊÊtK Touwtje springen zonder touw. Het vormde een onderdeel van het trainings schema van José Manuel Ibar (Urtain) als voorbereiding van zijn gevecht tegen Henry Cooper. (Van onze sportredactie) DRESDEN Dr. Frantisek Fadhronc heeft opnieuw zorgen, al wil hij het zelf niet graag zo noemen. De bondscoach spreekt liever van „harde realiteit" en doelt daarmee op de blessures in de se- lectiegroep voor het A-elftal die hem mo menteel kwellen. Blessures van (in volg orde van zwaarte) Strik, Veenstra, Rijn- ders en Van Hanegem, die allemaal spier- kneuzingen hebben opgelopen in de wed strijden van eergisteren. Toch zullen deze problemen minder moeilijk op te lossen zijn dan het „probleem Cruijff' en het „probleem Van der Kuylen" omdat dr. Mosterd, die het nationale team begeleidt, redelijke mogelijkheden ziet om de ge blesseerde spelers weer op tijd fit te krij gen. Fadhronc zwaait die mededeling on- gen. Fadhronc zwaait bij die mededeling onmiddellijk lof toe aan de snelle en goede medische verzorging die de spelers op het KNVB-sportcentrum zondagavond nog hebben genoten. De bondscoach, die gis teravond met zjjn team het goed verlichte Rudolf Harbig-stadion verkende, zal van middag met zjjn equipe op de zachte klei achtige mat trainen en wil dan meteen ook kijken hoe de geblesseerde spelers zich bewegen. Met het oog daarop en op het feit dat Fadhronc's tegenspeler Busch- ner pas morgen de opstelling bekend zal maken, wilde de bondscoach over de sa- DEN HAAG. De Nederlandse kandi daten voor de Europese atletiekkam- pioenschappen, welke van 10 tot en met 15 augustus in Helsinki worden gehou den, zullen slechts in twee interlandwed strijden de gelegenheid krijgen om aan de limieten van de KNAU voor de kam pioenschappen te voldoen. De delegatie van de Koninklüke Nederlandse Atletiek Unie, die het afgelopen weekeinde het eerste congres van de Europese Atletiek Associatie (EAA) bezocht, heeft zowel voor de dames als de heren twee wed strijden afgesloten. Overigens zullen de kandidaten voor Helsinki ruim startge legenheid krijgen in het buitenland want de KNAU heeft vele individuele uitnodi gingen van buitenlandse zusterorganisa ties ontvangen. De dames ontmoeten voor het eerst sinds vele jaren weer Oost-Duitsland in een „normale" landen- wedstrijd. De ontmoeting wordt 20 juni op de kunststofbaan van Erfurt gehou den. De tweede interland van de dames is vastgesteld op 11 juli. Het wordt een drielandenwedstrijd met Frankrijk en Roemenië in een nog aan te wijzen Ne derlandse stad. Na 18 juli zal de KNAU de definitieve afvaardiging naar de Europese kam pioenschappen vaststellen. De „Helsinki- gangers" sluiten hun voorbereiding op het Europese kampioenschap af met een trainingskamp, dat de eerste week van augustus op het nationale sportcentrum Papendal wordt gehouden. De Neder landse kampioenschappen worden op 3 en 4 juli gehouden. Waar de wedstrijden echter plaatsvinden is nog niet bekend. VOETBAL. Holland Sport heeft op Houtrust met 1-0 gezegevierd over de tweede divisieclub Hermes DVS. Het enige doelpunt werd gemaakt door Rogge veen. Bondscoach Fadrhonc (links) met de aanvoerder van het Nederlands elftal: Rinus Israel. DEN HAAG De voornaamste Neder landse wedstrijden van het atletiekseizoen 1971 zijn: Dames: 22/23 mei: Leicester: EngelandNeder landBelgië (vijfkamp); 12/13 juni: West- DuitslandFrankrijkNederland (vijf kamp) ;20 juni: Erfurt: Oost-Duitsland Nederland; 3/4 juli: Nederlandse kam pioenschappen; 11 juli: NederlandFrank rijkRoemenië; 10/15 augustus: Helsinki: Europese kampioenschappen. Heren: 22/23 mei: Leicester: Engeland—Neder land—België (tienkamp); 23 mei: Zwitser landBelgiëNederland (35 km snelwan delen); 5 juni; Zwitserland—West-Duits land—Nederland (30 km hardlopen); 19/20 juni: Brussel: BelgiëZwitserland—Neder landSpanj eOostenrijk—Denemarken3/ 4 juli; Nederlandse kampioenschappen; 18 juli: West-Duitsland BNederland; 10/15 augustus: Helsinki: Europese kampioen schappen; 22 augustus: België B—Zuid- Nederland; 4 september: Enschede: der tiende internationale marathon; 19 sep tember: Andernach: Coupe de l'Amitie. menstelling van zijn team gisteren nog niet zeggen, al gaf hij de achterhoede prijs onder het motto: „Wie anders dan: Suur- bier, Strik, Israel, Drost". Van zijn tegenstanders wist dr. Fad hronc vrij weinig. Hij zag de Oostduit- se equipe die zich in Jena heeft terugge trokken geen enkele keer spelen en kent zelfs de verrichtingen van de clubs waaruit de spelers geselecteerd zijn slechts van ho ren zeggen. De bondscoach had graag het duel tussen Carl Zeiss Jena (waarvan ne gen spelers in de selectie zitten) en Spor ting Lissabon bijgewoond, maar er bleek door de KNVB geen visum voor hem te zijn aangevraagd. Daarom ook wacht Fad hronc met spanning de opstelling van zijn tegenstander af, al zal dat wat het spel be treft niet al te veel uitmaken. Want weet de „Oranje-voorman": „Onze tegenstander is wat conditie betreft een supermens. Dat komt in alle takken van sport vooral de laatste jaren naar voren. Bovendien moeten de goede resultaten van de Oost- duitse teams in de Europacup in de gaten gehouden worden. Dynamo Dresden werd op het nippertje door Leeds uitgeschakeld (uit 1-0 voor Leeds, thuis, in hetzelfde Rudolf Harbig-stadion 2-1 winst). Carl Zeiss Jena en Vorwarts Berlin kwamen allebei (via Sporting Lissabon en Benfica) een ronde verder. Fadhronc motiveerde ook nog zijn keu ze van Drost in plaats van Lazeroms. „De Feijenoorder heeft drie weken lang niet gespeeld en er kunnen wel mensen zijn die zeggen dat het hem ten goed komt, ik moet er ook rekening mee houden dat het een slechte invloed op hem gehad heeft, als hij het eerste half uur nog in moet spelen, kan dat voor ons fataal zijn. Ik heb Lase- roms per se niet laten vallen om Suurbier in de ploeg op te kunnen nemen. Boven dien had Drost er tegen Joegoslavië ook bij kunnen zijn, maar hij raakte geblesseerd. De selectie van Buschner, waarin drie spelers van de plaatselijke Volkspolizei- club Dynamo zijn opgenomen, speelde za terdag in het Rudolf Harbig-stadion een oefenwedstrijd tegen de „rest van Carl Zeiss en Dynamo". De nadruk werd vooral op het oefenen gelegd, omdat er niet voort durend doorgespeeld werd. Er werd door de selectie (bij drie graden onder nul en een harde wind die verraderlijk het sta dion binnen komt vallen) wel getraind op het nemen van corners en op de com binatie. In de rust werd er naar een film van het duel Carl Zeiss-Sporting geke ken. Buschner houdt op het ogenblik met zijn spelers in Jena (pas woensdag komt de equipe naar 't tweehonderd kilometer ver der gelegen Dresden), omdat dat voor hem het beste uitkomt. Naast trainer van het nationale elftal is hij namelijk ook oefen- meester bij Carl Zeiss De Oostduitse equipe is overigens donderdag al in een trainingskamp gegaan, omdat men zich goed wilde voorbereiden op het eerste duel voor de Europacup voor Landenploegen. Het Oostduitse team dat in het vrijwel uitverkochte (35.090 plaatsen) Rudolf Har big-stadion het veld in komt ziet er ver moedelijk als volgt uit: Orov, Rock, Ruck, Sammer, Ganzera, Kreische, Irmseher, Frassdnrf, Stein. P. Ducke en Vogel. Dit zou voor de 27-jarige Sammer een interland debuut betekenen. ADVERTENTIE Hoogovens leidt op tot walser, smelter, rangeerder, kraandrijver enz. Hoogovens leidt op tot walser, smelter, rangeerder, kraandrijver enz. Hoogovens leidt op tot walser, smelter, rangeerder, kraandrijver enz. Hoogovens leidt op tot walser, kraandrijver Cs I 69

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15