Oud-president stierf maandagavond in Colombey-les-deux-Eglises DE GAULLE NA HARTAANVAL OVERLEDEN Moskou: „Geen berechting Twee Amerikaanse generaals vrij BB gaf geen gehoor Radioschip King David bij Noordwijk op het strand m AGENDA pagina 12 Verder in de krant HET WEER Heftige aanvallen op regeringsleger in Cambodja Herdenking op tv Laatste wil: Geen staatsbegrafenis Ankerketting gebroken bij windkracht 8-9 Oktoberrevolutie gevierd 61e JAARGANG NUMMER 7 DINSDAG 10 NOVEMBER 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 1 54 37 en 1 64 50. Voör bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewyks E. Koning Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 15,55 per kwartaal, 17,20 franco per post. 1,23 per week. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman II. van Loog, onderdirecteur Tijdelijk regen PARIJS (AFP, Reuter en AP) Oud-president Charles de Gaulle van Frankrijk is gister avond in zijn woonplaats Colom bey-les-deux-Eglises aan een hartaanval overleden. Hij zou op 22 november tachtig jaar zijn geworden. In Parijs is een bijzondere zitting van het Fran se kabinet gehouden. Geheim Het woord is aan... Bij stroomstoring in Kampen: De vragen van de volkstelling Pagina 11 Tobben met bomen: bomen In tobben bij Hoogovens pagina 4 IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN UE tv jein NEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Sinds zijn aftreden leefde De Gaulle teruggetrokken in Colombey-les-deux- Eglises. Deze foto werd vorig jaar november gemaakt, toen hij en zijn vrouw in Harricourt, vijf kilometer van Colombey, bij zijn 79ste verjaardag de mis bijwoonden. ANKARA (Reuter en AP) Twee Ame rikaanse generaals die op 21 oktober met een klein vliegtuig in de Sovjet-Unie terecht kwamen zjjn vanmorgen aan de Turks-Russische grens aan Turkse auto riteiten overgedragen. De Turkse verbin dingsofficier die in hun gezelschap was werd gisteravond al vrijgelaten. De Amerikaanse piloot van het U-8 vliegtuig werd in de loop van de ochtend eveneens vrijgelaten. Het is majoor James Russell, die met zijn toestel bij Leninakan in de Sovjet-Unie landde, hetgeen zou zijn veroorzaakt door een fout in de navigatie. De onderhandelingen aan de grens tus sen Turkse en Russische militaire leiders over de vorm van de vrijlating hebben de gehele nacht geduurd. Tass meldde dat de Russische regering het niet nodig vond de betrokken militairen te berechten. In de aankondiging van het Russische persbureau heet het verder, dat de Rus sische instanties een grondig onderzoek naar de toedracht van de „schending van het Russische luchtruim" en de mate van schuld van de inzittenden van het Ameri- Uit het binnenland2, 11 Buitenlands nieuws3, 9 Van Dag tot Dag 3 Plaatselijk nieuws 5, 7 Weerrapport 12 Feuilleton 12 Beeldverhalen 12 Kunst13 Radio en tv13 Economisch nieuws14 Scheepsberichten 14 Beurs 14 Sport 15, 17 Luidsprekers 6 Deze krant bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K.N.M.I. tot woens dagavond Veel bewolking en tijdelijk regen. Matige tot krachtige, aan de kust krachtige tot harde zuid westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. kaanse vliegtuig hebben verricht. „Het resultaat van dit onderzoek, de veront schuldigingen van de VS en Turkije en de verzekeringen van de zijde van deze twee landen in aanmerking genomen, heeft de Russische regering het mogelijk geacht de betrokkenen niet gerechtelijk te vervolgen en ze uit de Sovjet-Unie te laten vertrekken", aldus Tass. PNOM PENH. (AP) Door de zwaar ste aanval van de Vietnamese en Cam bodjaanse guerrillastrijders in Cambodja tot nu toe is de noordelijke sector van de regeringstroepen ontregeld en van de hoofdstad Pnom Penh afgesneden. Versterkingen konden het noorden niet bereiken omdat een grote brug is opge blazen. Door de Cambodjaanse regerings troepen zijn bij twee steden, een vlieg veld en twee andere bruggen met ge schut en mortieren aanvallen uitgevoerd. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Minister Luns zal van avond op Nederland 1 in AVRO's Televi zier magazine (22.00 uur) een herdenkings woord uitspreken bij het overlijden van generaal De Gaulle. Na het laatste jour naal (om 23.00 uur) volgt een vijftig mi nuten durende necrologie. Het secretariaat vau De Gaulle heeft meegedeeld, dat de ex-president donderdag om 11 uur wordt bij gezet in het graf op de begraaf plaats van Colombey, „waar zijn doch ter rust en eens zijn vrouw zal rus ten". De begrafenis zal op verzoek van de generaal door de familie wor den geregeld en zal een eenvoudig karakter dragen. De Gaulle heeft geen staatsbegrafenis gewenst. Hi) wil ook niet dat de president van de repu bliek. ministers en leden van de Na tionale Vergadering daarbij tegen woordig zullen zijn. Wel aanwezig mogen zijn de Franse strijdkrachten. De generaal wilde bij zijn begrafenis geen muziek. In de laatste wil van De Gaulle staat verder te lezen: „De mannen en vrou wen van Frankrijk en uit de gehele we reld kunnen als zij dat willen mijn lichaam naar zijn laatste rustplaats be geleiden." Vender heeft de generaal bepaald, dat op zijn begrafenis plaatsen moeten wor den gereserveerd voor zijn familieleden, dragers van de „Orde van de bevrijding" en gemeenteraadsleden van Colombey. Gistermiddag had De Gaulle nog een wandeling gemaakt in de tuin van zijn buitenhuis gelegen in het kleine dorp op ongeveer 160 kilometer van Parijs. Dit deed hij altijd voordat hij aan het werk ging. De Franse ex-president was bezig met het schrijven van zijn memoires. Terwijl hi1 's avonds op het televisiejour naal zat te wachten werd hij plotseling onwel. Hij viel voorover op tafel. Een kwartier iater was hij dood. Alleen zijn vrouw Yvonne was bij hem toen De Gaulle door de hartaanval werd getroffen. Zij waarschuwde onmiddellijk een arts en de pastoor van Colombey-les- deux-Eglises. Het bericht van zijn overlijden werd pas vanmorgen door het secretariaat van De Gaulle bekendgemaakt. Het feit dat zijn dood een half etmaal geheim bleef, opent nu de weg tot aller lei speculaties, aldus meldt onze redac teur in Parijs. Sedert oud-president De Gaulle zich na zijn aftreden in april 1969 op zijn buitengoed in Colombey-les-deux-Eglises samen met zijn vrouw als ambteloos bur ger terugtrok, heeft hij zich altijd afzij dig gehouden van ieder openbaar optre den en ook geen van de ministers van het zittende kabinet meer wensen te ont moeten. Hij maakte sedertdien twee privé-reizen naar het buitenland (Ier land en Spanje). Voor de rest besteedde hij zijn tijd aan het schrijven van zijn memoires. Het eerste deel, onder de titel „De Hoop", dat zijn terugkeer naar de macht in 1958 beschreef, verscheen ruim een maand geleden. In dat boek wordt de naam van Georges Pompidou ternauwer nood genoemd. Het tweede deel, dat de draad van zijn levensverhaal in 1962 overnam, moet voor ongeveer de helft gereed zijn gekomen. (Zie verder pagina 9) Generaal De Gaulle is op 22 november 1890 in Rijsel geboren. Na zijn oplei ding aan de speciale militaire school in Saint Cyr (1909-1912) kreeg hij aan het begin van de Tweede Wereldoorlog het bevel over de vierde pantserdivisie (mei 1940). Hij werd door Paul Reynaud be noemd tot onder-minister van Defensie (juni 1940). Op 18 juni 1940 riep hij in Londen op tot voortzetting van de strijd tegen nazi- Duitsland voor de bevrijding van Frank rijk. Van augstus 1944 tot januari 1946 was hij president van een voorlopige regering. Daarna kwam hij in 1958 op nieuw aan de macht door de gebeurte nissen in Algerije. Op 21 december 1958 werd hij gekozen tot president van Frankrijk. Op 19 de cember 1965 werd hij als zodanig her kozen. Vorig voorjaar trad hij af na een referendum over hervormingen waaraan hij zijn mandaat had verbonden. Charles de Gaulle: Voordat ik een besluit neem of een redevoering uitspreek, vraag ik mij altijd af: zou generaal De Gaulle het ermee eens zijn? (Van onze correspondent) KAMPEN B. en W. van Kampen hebben, nadat vorige week de stroom in deze plaats was uitgevallen, twee keer vergeefs getracht het landelijk alarmnum mer van de B.B., ondergebracht In de centrale van Binnenlandse Zaken, te bel len. De telefoon werd niet opgenomen. Dezelfde ervaring deden B. en W. op toen zijn probeerden het alarmnummer van Zuid-Holland te bellen. Ook op eigen pro vinciaal niveau bleek de organisatie B.B. niet te functioneren. Het provinciale hoofd van de B.B. was niet bereikbaar (later bleek dat hjj ziek was). Via de politie kwamen B. en W achter het adres van zijn ondercommandant, die direct de no dige medewerking gaf. Dit falen van de B.B. werd gisteren te berde gebracht toen het college van B. en W. met de directeur van de gemeentelijke nutsbedrijven en de commissaris van politie door minister Beernink van Bin nenlandse Zaken in audiëntie werden ont vangen voor een gesprek over de stroom storing. de daarbij opgedane ervaringen en de conclusies over deze zaak. Ook bleek door deze affaire dat aan de interne voorlichting tussen de B.B. en Defensie een en ander haperde. Bij De fensie was men namelijk van mening dat de B.B. over zeer grote stroomaggregaten beschikte, hoewel de organisatie slechts zeer kleine, eigenlijk alleen geschikt voor de voeding van schijnwerpers heeft. Minister Beernink zegde toe dat een .n ander zal worden onderzocht en dat zal worden getracht het alarmeringssysteem te verbeteren. (Zie ook pagina 2) (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK De „King David", het schip van de piratenzender Capitol Radio, is vannacht tegen drie uur van zijn anker losgeslagen, naar de kust gedreven en vlak voor hotel Palace in Noordwijk aan Zee aan de grond gelopen. De sleepboot Hec tor van Wijsmuller uit IJmuiden zou bij Oude Noordwijkse zeebonken geloof den er vanochtend niet zo erg in, dat de berging van de King David een vlot verloop zou hebben. Toen het hoogwater werd, kwam het schip nog steeds dichter op de kust te liggen. De vannacht van boord gehaalde be manningsleden zijn in de loop van de ochtend op hel schip teruggekeerd. hoog water aan het begin van de middag een poging wagen het schip los te trekken. Er waren zeven bemanningsleden aan boord van de „King David" onder wie vier vrouwelijke matrozen. Kapitein is de 47- jarige L. Ploeg uit IJmuiden. Vijf opva renden zijn door de Noordwijkse strand- reddingsboot „Kurt Carlssen" van boord gehaald, gastvrij verzorgd op het politie bureau en daarna ondergebracht in Hotel Zeerust. Alleen de kapitein en een Engelse inge nieur bleven aan boord. Vanochtend keer den allen terug op het schip. De „King David" heeft vele honderden belangstellenden getrokken. Bij laag wa ter kan men als men er een paar natte voeten voor over heeft bij de 356 ton metende kustvaarder komen. Kapitein Ploeg in zijn hut aan boord van de „King David": Het was tegen een uur of drie toen ik een geweldig gekraak hoorde. Ik stond gelukkig op wacht. Er was een windkracht van 8 tot 9. Het bleek dat de ankerketting van 4.000 kilo met een anker van hetzelfde gewicht was af gebroken. Onbegrijpelijk. Ik probeerde het noodanker uit te werpen, doch dat bleef slepen over de zeebodem. Toen heb ik Scheveningen Radio om assistentie ver zocht en medegedeeld dat wij in moei lijkheden verkeerden. Uit IJmuiden ver trokken direkt de sleepboot Hector van Wijsmuller en de reddingsboot Johanna Louisa van de KNZHRM en van het Noord wijkse strand de strandreddingsboot Kurt Carlssen. We hebben geen ogenblik in angst gezeten. Ook de vier meisjes aan boord niet. Toen we wat dichter bij de kust kwamen werd het wel even moeilij ker. Er stonden behoorlijke golven. De „Kurt Carlssen" bleef in de nabijheid. Die heeft tegen een uur of zes vijf opvarenden, onder wie de vier vrouwelijke matrozen, van boord gehaald. Een hachelijk karwei tje. De windkracht was toen nog 6 a 7. Maar de reddingsmannen hebben het knap gedaan. Een ogenblik later liep de „King David" op het strand. Een woordvoerder van PTT deelde van morgen mee, dat van de kant van de bijzondere opsporingsdienst van PTT geen maatregelen tegen de „King David" over wogen worden. Het schip, dat in Liechten stein geregistreerd is, heeft een 10 kW zen der. Het lag aanvankelijk voor de Britse kust, maar zocht wegens ernstige storingen een plaats nabij de Nederlandse kust op. De bedrijfsdirecteur van de International Broadcasters Society, de Schot T. Thomas- son, heeft vanochtend in Scheveningen meegedeeld dat het schip bewapend is met automatische geweren, mitrailleurs, pisto len en traangas om voorbereid te zijn op eventuele kapingen. De bemanning is ge traind in wapengebruik. Een bergingsdes- kundige schat dat de berging zeker een half miljoen kost. Capitol Radio is verze kerd. AMSTERDAM De herdenking van de oktoberrevolutie, nu 53 jaar geleden, die het ontstaan van de Sovjet-Unie tot ge volg had, heeft de vereniging Nederland- USSR maandagavond gevierd met een concert door het Amsterdams Philharmo- nisch Orkest onder leiding van Anton Kersjes, in het hoofdstedelijke concert gebouw. In aanwezigheid van de Russische am bassadeur W. Lavrov, werd de vierde symfonie van Tsjaikovski gespeeld. De Russische bewindsman onderscheidde de voorzitter van de Vereniging Nederland- USSR, de heer W. Hulst, met de jubileum medaille van de honderdjarige geboortedag van Lenin Tevens ontvingen vijf andere Neder landse leden van de vereniging deze Rus sische onderscheiding Behalve de Rus sische vertegenwoordiger in ons land. was een Russsische delegatie van drie leden voor de herdenking naar Amsterdam ge togen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1