GRIEKENLAND AAN ORDE IN NAVO-PARLEMENT Den Haag blijft de schrijftafel van Nederland Onderscheiding voor alle verzetsmensen Waddenzee valt onder EEG-bepalingen Ongehuwden willen bij huistoewijzing voorrang top 9 form Nieuwe crisis in Frans- Algerijnse relatie umancentrum Breestraat 74-84 Beverwijk u ziet daar zoveel meer dan ergens anders Noodaggregaten bij flats KWARTJESDIEF AANGEHOUDEN „Ga zondag niet naar de kerk Open brief verzetsorganisaties: Ir. Van Dis niet herkiesbaar EEG-ministerraad over „smeerpijp": Ji»f iSa Voorzitter Vrijgezellenbond: W aterlooplein in Amsterdam wordt ontruimd Kliniek voor verslaafden in Groningen Administratie van sexfilmclub gestolen FLQ stuurt weer foto's van Cross Middenstand wil niet meewerken aan prijsbeleid DINSDAG 10 NOVEMBER 1970 2 D Secretaris-generaal waarschuwt tegen veiligheidsconferentie STRUCTUURPLAN: Kamper voorstel: Ostpolitik W aar schuwing Actiecomité in Rotterdam DIRECTEUR DEED VALSE AANGIFTE lf#SI m Na arrestatie diplomaat V (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Mr. M. van der Stoel, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, zorgde gistermiddag voor enige opschudding in de betrekkelijk rus tige vijver van de NAVO-assemblee in Den Haag, door tijdens het plenaire debat over het rapport van de politieke commissie uit deze vergadering toestemming te vragen voor het uitreiken van twee stukken, die afkomstig waren van Dimitri Papaspyrou, de laatste voorzitter van het al ruim drie jaar geleden ontbonden Griekse parlement, en van twintig Griekse oud ministers. DEN HAAG. De werkgelegenheid in de kantorensector zal in Den Haag in de komende vijftien a twintig jaar met ten minste 20.000 arbeidsplaatsen toenemen. Er zal 15 a 20 hectare bouwgrond voor kantoren nodig zijn in die periode. Voor het landbestuur blijft het Binnenhofcom plex kwalitatief het centrale punt. Zo veel mogelijk in de omgeving daarvan en daarop gericht zullen de nieuwe ministe ries en de kantoren der beleidsadviseren- de diensten een plaats moeten krijgen. Het inwonertal van Den Haag zal voortdurend dalen en het aantal forensen dat naar Den Haag komt om te werken, zal in de komende twintig jaar met 65.000 stijgen tot 125.000 in 1990. Den Haag zal in 1990 slechts duizend woningen méér tellen dan thans (178.000) Op korte termijn zal Den Haag extra ruimte moeten krijgen voor de bouw van 50.000 woningen die vóór 1990 gebouwd moeten worden en waarvoor geen plaats is in Den Haag en de Haagse agglomera tie. Komt die extra-ruimte er niet dan zal de ontwikkeling van Den Haag en de agglomeratie onherstelbaar geschaad wor den. Aldus een aantal punten uit het ont- werpstructuurplan voor Den Haag voor de komende twintig jaar, dat maandag middag door B. en W. van Den Haag aan de gemeenteraad is voorgelegd. In het ontwerp-structuurplan wordt Den Haag geschetst als een stad met in de eerste plaats een administratieve func tie, als regeringszetel en vestigingsplaats voor nationale en internationale instellin gen en organisaties en voor hoofdkanto ren van grote maatschappijen, kortom als „de schrijftafel van Nederland". Aanleg en verbetering van wegen en spoorwegen, en uitvoering van sanerings- en reconstructieplannen (voornamelijk in het centrum en Scheveningen) in een „eerste fase van uitvoering structuur plan" tot 1980 zou met zich meebrengen dat de gemeentelijke overheid voor de komende tien jaar zou komen te staan voor onrendabele investeringen die lig gen in de orde van grootte van 500 miljoen. Daarbij moeten dan nog de voor het openbaar vervoer te treffen voorzie ningen worden geteld. (Vervolg van pagina 1) KAMPEN. Voorts werd minister Beernink onder het oog gebracht, dat de Kamper stroomstoring de wenselijkheid had bewezen van de plaatsing van per manente noodaggregaten bij flatgebou wen en woningblokken met centrale ver warming. Het zou mogelijk zijn per voor schrift van Volkshuisvesting de plaat sing van een dergelijk apparaat ver plicht te stellen. De bouwkosten per flat gebouw of woningblok zouden er met een slechts betrekkelijk gering bedrag (geschat 6000 gulden) door verhoogd worden. Minister Beernink heeft een onderzoek toegezegd naar het niet functioneren van de alarmnummers van de BB. Over het provinciale aspect van deze zaak, zullen B. en W. vandaag nog contact opnemen met de commissaris van de koningin in de provincie Overijssel, waarbij tevens de kwestie ter sprake zal komen (de commissaris is ook president-commissa ris van de N.V. IJsselcentrale) van Kam pens vrij eenzame positie als gemeente, waarvan het elektriciteitsnet slechts aan één zijde uit het hoogspanningsnet wordt gevoed en wel met één lijn, die twee vrij brede wateren moet overspannen: het Zwartemeer en de IJssel. Dit brengt een grotere kwetsbaarheid met zich mee. Er was in deze een gerede kans op een dubbele aansluitingsmogelijkheid voor Kampen op het 110 kv-net geweest, wanneer het tracé van de hoogspannings lijn van de Flevocentrale bij Lelystad naar de Harculocentrale bij Zwolle een kleine knik in de richting van Kampen gekregen had, zodat deze lijn ook het 110 kv-station bij het Kamper industrieterrein bereikt had. AMSTERDAM De Amsterdamse po litie heeft een 25-jarige Amsterdammer aangehouden die in de hoofdstad op heter daad werd betrapt b\j het legen van een parkeermeter. De man wordt ervan verdacht de afge lopen vier weken voor duizenden guldens aan kwartjes uit parkeermeters te hebben geroofd. Volgens de politie maakte hij gebruik van een valse sleutel, waarmee hij de meters opende. Bij zijn aanhouding had hij een tas met drie kilo kwartjes bij zich. Voorzitter Wayne L. Hays, lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, reageerde prompt en zei dat de stukken dan namens Van der Stoel persoonlijk moesten worden rondgedeeld en niet kon den worden aangemerkt als documenten van de conferentie van NAVO-parlemen- tariërs. Zowel in het stuk van de twintig oud ministers, als in de weergave van de verklaring die Papaspyrou vrijdag afleg de aan een lunch van de politieke com missie van de assemblee in Den Haag, wordt het kolonelsregime in Athene er met zoveel woorden van beschuldigd dat het gedane toezeggingen met betrekking tot het herstel van een democratische re geringsvorm niet zijn nagekomen. De ver klaring van de twintig oud-ministers werd rechtstreeks gericht aan de NAVO- assemblee in Den Haag en niet overge bracht door Papaspyrou. Van de oud ministers heeft een aantal huisarrest ge had na de coup van april 1967 in Athene. De Westduitse minister van Defensie, Helmut Schmidt, betoogde gistermiddag voor de Assemblee dat de „Ostpolitik" van de links-liberale coalitie in Bonn geen afwijking inhoudt van het beleid dat de Bondsrepubliek in het verleden heeft gevoerd. De huidige Duitse regering heeft elementen tot ontwikkeling gebracht die reeds bestonden. De regering in Bonn is het niet eens met de bewering dat het onmogelijk is tegelijkertijd Westeuropese integratie en toenadering tot Oost-Europa na te stre ven. De aanhangers van deze opvatting klampen zich volgens Schmidt vast aan de politieke concepties van de jaren vijf tig en van de periode van confrontatie, die zowel president Nixon als Bondskan selier Brandt wil overwinnen. Opmerkelijk in het debat van gisteren was voorts dat de rapporteur van de politieke commissie, de Westduitse Chris ten-Democraat E. Blumenfeld, en vice- voorzitter H. Ruhnau, lid van de Bonds dag voor de SPD, het kennelijk niet met elkaar eens waren over de „Ost politik" van Bonn, ook al is in de com missie een compromis bereikt over de resolutie inzake de betrekkingen tussen Oost en West. Over de aanbevelingen en resoluties zal vandaag worden gestemd. Secretaris-generaal Manlio Brosio liet gisteren in zijn openingstoespraak een ernstige waarschuwing horen voor de consequenties van een sterk door het Oostblok gepropageerde Europese veilig heidsconferentie. „Het uiteindelijke doel (van de Russen) is het verzwakken van de Atlantische gemeenschap en de Ame rikaanse aanwezigheid in Europa", aldus de secretaris-generaal. „De Sovjet-Unie staat klaar om controle te krijgen waar de weg open ligt en de weerstand zwak is." Volgens Brosio zal de militaire situatie in Europa ernstig in gevaar komen bij een drastische Amerikaanse troepenver mindering zonder verdere opbouw van de Europese legers. Hij drong sterk aan op een grotere Europese militaire krachtsin spanning, in overeenstemming met de economische capaciteit. ROTTERDAM. Een actiecomité heeft de rooms-katholieken in de parochie Delfshaven in Rotterdam opgeroepen zon dag niet naar de kerk te gaan. Het comité heeft deze oproep gedaan uit pro test tegen een beslissing van het bisdom Rotterdam om de kerk van Delfshaven, de St. Antoniusabt, te sluiten. In de op roep vraagt het comité in verzet te ko men tegen wat wordt genoemd het heil loze beleid van het bisdom. „Het gaat om het verkwanselen van de grond waarvoor u en velen met u of fers hebben gebracht. Het bij verkoop vrijgekomen geld wordt besteed om te korten aan te zuiveren van anderen en van het bisdom zelf. Wij protesteren te gen de wijze waarop wij als onmondi- gen behandeld worden", aldus het actie comité in een aan de parochianen uitge reikte verklaring. Het comité vindt dat uit protest de St. Antoniusabt zondag door de kerkgan gers gemeden moet worden en dat de financiële steun aan de kerk moet wor den stopgezet. In een telegram aan de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jan sen, spreekt het comité zijn ernstige te leurstelling uit over de beslissing de St. Antoniusabt te sluiten. Zij noemt het een heilloos besluit en zegt zich tegen het sluiten van de kerk te zullen verzetten. DEN HAAG De fractievoorzitter van de Staatkundig Gereformeerde Partij in de Tweede Kamer ir. C. N. van Dis, heeft maandag de kiesverenigingen van zijn par tij laten weten dat hjj zich niet meer her kiesbaar stelt voor de Tweede Kamer. De heer Van Dis, die 77 jaar is, was lid van de Tweede Kamer van september 1929 tot juni 1937 en vanaf 4 juni 1946. Hij is het Kamerlid met de meeste „dienstja ren". Ir. Van Dis is lid van de provinciale Staten van Zuid-Holland, secretaris van de SGP en hoofdredacteur van „De Banier". Hij is onderscheiden met het ridderschap in de Orde van de Nederlandse Leeuw en het commandeurschap in de Orde van Oranje-Nassau. (Van onze correspondent) BRUSSEL De raad van ministers van de E.E.G. is van oordeel dat het Verdrag van Rome ook betrekking heeft op de Waddenzee. Daarom zqn ook de artikelen 38 tot en met 47 ervan, die betrekking hebben op de landbouw en visserij, van toepassing op die zee. Dat heeft de raad gistermiddag geantwoord op vragen van het Duitse lid van het E.E.G.-parlement Gerlach. Die had de weinig gebruikelijke weg gevolgd vragen aan de ministerraad te richten en niet aan de Brusselse E.E.G.-commlssie. Het voordeel is dat de raad als regel sneller met zijn antwoord komt. s, .V AMSTERDAM. De gemeente, die wo ningen beschikbaar stelt voor gezinnen van gastarbeiders is naar de mening van de voorzitter van de Nederlandse Vrijge zellenbond, ir. H. van der Velde, verplicht te zorgen voor voldoende huisvesting voor de ongehuwden van die gemeente. In een artikel in Ongehuwdenbelangen pleit de heer Van der Velde voor het aan pakken door de gemeenten van het wo ningprobleem van de ongehuwden op de zelfde basis als die voor gehuwden met als eis dat nu de ongehuwden dienen voor te gaan bij de gehuwde gastarbeiders. Pas als de ongehuwden onderdak zijn, kunnen wat de Vrijgezellenbond betreft de gezin nen van onze gasten komen. De heer Van der Velde wil wel vooropstellen dat de vrijgezellen niet tegen het beschikbaar stellen van huizen aan gezinnen van gast arbeiders zijn, maar dat zij daar toch wel bepaalde voorwaarden aan zouden willen verbinden. „De gegroeide situatie is niet zo gemakkelijk terug te draaien. Onze Europese gasten zijn er nu eenmaal. Ze kunnen ook niet zo gemakkelijk worden gemist", aldus de heer Van der Velde. Maar wanneer een gemeente er zich op beroept dat zij geen 3- of 4-kamerwonin- gen aan ongehuwden ter beschikking kan stellen omdat deze gereserveerd dienen te worden voor de gezinnen, ook die van AMSTELVEEN Wegens het doen van valse aangifte en diefstal is het afgelopen weekeinde aangehouden de 52-jarige di recteur van een Amstelveense manege. De verdachte deed op 31 oktober bij de Amstelveense politie aangifte, dat uit een geldkistje op het kantoor van de manege 1.400 was gestolen. Inmiddels heeft hij bekend het geld zelf te hebben wegge nomen. Het ging hierbij niet om 1.400 maar om bijna 2.500. eventuele gastarbeiders, en zij zegt on voldoende tweekamerflats voor vrijgezel len te hebben, dan voert deze gemeente volgens de bondsvoorzitter een verkeerd woningbeleid. Deze gemeente dient naar zijn mening er allereerst voor te zorgen dat de eigen ongehuwden eerst van een passende woning (twee- of driekamer) worden voorzien. Met als voorbeeld de kabouterkraakacties zou men zich zelfs wel kraakacties van ongehuwden kunnen voorstellen, die nu zelf wel eens aan de beurt willen komen, aldus de heer Van der Velde. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. De fameuze markt van het Waterlooplein in Amsterdam wordt donderdag verplaatst, omdat op het plein een begin wordt gemaakt met de metrobouw. De „Vlooienmarkt," die eerst geheel zou verdwijnen, maar waarvoor enige tijd geleden het beluit is genomen hem te handhaven, wordt voor de duur van de metrotunnelbouw verplaatst naar de noordwestkant, bij de Zwanenburgwal. De metrotunnelbouw is noodzakelijk met het oog op de bouw van het nieuwe stadhuis, op het vroegere eiland Vlooien burg. Volgend voorjaar hoopt men te be ginnen met de bouw van twee caissons, medio 1971 met het derde. Alvorens de caissons kunnen worden gebouwd, za' echter eerst het noodzakelijke ontgra- vingswerk moeten worden uitgevoerd waarbij er rekening mee wordt gehouden dat men op resten van de oude stadsmu ren zal stuiten. Voor de toegangspoort naar het Haagse Binnenhof waar in de Ridder zaal de grote NAVO-vergadering wordt gehouden werd gisteren ge demonstreerd tegen de NAVO- bijdragen aan Portugal en het ver moeden dat minister Luns misschien secretaris-generaal van de NAVO zou worden. DEN HAAG. Staatssecretaris Krui- singa van Volksgezondheid heeft in be ginsel zijn goedkeuring gehecht aan het initiatief van het bestuur van de stich ting J. J. Beukemakliniek in Groningen voor de vestiging van een kliniek voor verslavingszieken in Groningen. De kli niek krijgt 20 bedden. Dr. Kruisinga acht deze voorziening zeer belangrijk vanwege de toenemende behoefte aan behandelingsmogelijkheden voor verslavingszieken. De Beukemakli niek zal zich primair richten op het ver schaffen van de eerste opvang en een kortdurende behandeling aan druggebrui kers en alcoholisten. Hierbij zal zeer nauw worden samengewerkt met andere inrich tingen en diensten op het terrein van de verslavingsziekten, zoals het sanatorium voor alcoholisten „Hoog Hullen" in Eel- de. De heer Gerlach had verwezen naar perspublikaties in Nederland en Duits land over de „smeerpijp" en ook na het rapport van een werkgroep van de Gro ningse universiteit. Hij vroeg of de mi nisterraad het met hem eens was dat de EEG de taak had de visgronden in de Waddenzee te beschermen tegen veront reiniging en ook de schadelijke invloe den van de via de Eems geloosde stof fen op de visstand in de Noordzee en voor andere kusten van EEG-landen te voorkomen. Tevens verzocht hij de raad de Brusselse EEG-commissie te vragen voorstellen te doen om te voorkomen dat de niet-gereinigde afvalstoffen in de wateren van de EEG zouden wonden ge loosd. De ministerraad heeft dus bevestigend geantwoord en er verder aan herinnerd dat de problemen van de waterveront reiniging behoren tot het domein van de Europese samenwerking op wetenschap pelijk- en technisch gebied, die de zes EEG-landen en negen andere Europese landen samen bestudern. De ministerraad herinnerde er tenslot te aan dat het in de bedoeling ligt dat het onderzoek van de vijftien op het ge bied van de waterverontreiniging zal lei den tot het vaststellen van normen die voor alle deelnemende landen zullen gel den. De raad sluit echter niet uit dat zij te zijner tijd samen met de Europese commissie de problemen nog nader zal bestuderen. Dit is dus een niet ontken nend, maar wel de zaak op lange baan schuivend antwoord geworden. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De politie vermoedt een geval van chantage op het spoor te zijn, waarbij het plan zou zijn misbruik te maken van de gestolen administratie van de (sex) filmclub van het echtpaar Kors in Boskoop. Het echtpaar woont op een woonboot, maar organiseert ook in Den Haag huis kamervoorstellingen waar pornografische films worden gedraaid en waar de gast - vrouw een striptease doet. Vorige week blijkt uit de woonboot niet alleen de le denadministratie van de filmclub te zijn gestolen, maar ook de administratie van in clubverband opgezette „contactbemid deling". In de administratie komen behalve nietszeggende namen ook de namen voor van vooraanstaande Hagenaars. MONTREAL (Reuter) De minister van Justitie van Quebec, Jerome Choquette, heeft bekendgemaakt dat nog drie foto's z(jn ontvangen van de door het front voor de bevrijding van Quebec ontvoerde Britse handelsattaché James Cross. De ontvangst zou er op kunnen wijzen dat de diplomaat nog steeds in leven is. ADVERTENTIE R -;S-\ 'V stoutenbee vraag onze catalogus 1970 DEN HAAG. Verenigd verzet, de Ne derlandse Vereniging van Ex-politieke Gevangenen, de Nationale Federatieve Raad van het Verzet het Dachau-comité en de World Veterans Federation hebben in een open brief aan ministers en staats secretarissen en leden van het parlement ervoor gepleit dat aan alle deelnemers van het verzet een onderscheiding wordt toe gekend. „Wanneer iedere militair die gevochten heeft, een onderscheiding wordt verleend, dient dit ook aan de deelnemers van het verzet, indien zij daarop prijs stellen, te gebeuren. Anders wordt er gemeten met twee maten. Wanneer men in 1970 wer kelijk herdenkt dat Nederland 25 jaar ge leden de vrijheid herwon, dan zal men daarvoor ook hen eren die bereid waren voor die vrijheid het offer van hun leven te brengen", aldus de brief. Gewezen wordt op het onlangs bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot herziening van de wet buitengewone pensioenen, welke de pensioenen regelt van de deelnemers aan het verzet die in valide zijn geworden en van de weduwen van verzetsdeelnemers, die gevallen zijn. In die brief wordt gewezen op de talloze militaire onderscheidingen. Er wordt voorts aan herinnerd dat in verschillende kabinetten wel eens gesproken is over het verlenen van een onderscheiding aan ver zetsdeelnemers. „Er werd besloten geen onderscheiding te verlenen. Argumentatie: het zou nog moeilijker geworden zijn de verzetsdaden op hun merites te beoorde len". Er is weliswaar een in 1946 ingesteld verzetskruis, maar dat is slechts in een zeer beperkt aantal gevallen verleend. Honderden deelnemers aan het verzet, die als gevolg van hun deelneming aan het verzet voor honderd precent blijvend in valide zijn, kregen het verzetskruis niet, zo wordt gezegd in de brief die uitmondt in het pleidooi dat kruis toe te kennen aan allen, die of zij nu wel of niet gevan gen waren, al of niet net de dood zijn ont komen door hun deelnemen aan het verzet het gevaar gelopen hebben het le ven er bij te verliezen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Middenstanders die de algemene prijsmaatregel overtreden, kun nen bij vervolging rekenen op steun van de Ondernemersfederatie, waarin de con- fessionale organisaties midden- en klein bedrijf samenwerken. De Ondernemersfederatie weigert aan het thans geldende prijsbeleid mee te wer ken en vindt, evenals de centrale werk geversorganisaties dat méér loonkosten in de prijzen moeten kunnen worden door berekend, dan de calculatiebeschikking toestaat. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. De crisis tussen Frankrijk en Algerije die zich sedert enkele weken onderaards al rommelend aankondigde, is gisteren nog vrij plotseling openlijk aan de dag getreden nadat de Algerijnse autoriteiten in Algiers de Franse diplo maat Gerard Maurois hadden ge arresteerd. Volgens de Algerijnen had dit lid van de ambassade een enveloppe met docu menten op zak wat bewees dat hij zich aan economische spionage schuldig maak te. De Franse lezing luidt dat de diplo maat voor een bespreking op het ministe rie van Economische Zaken in Algiers was ontboden waarvoor hij zijn dossiers had meegebracht. Op het ministerie wachtte hem echter de ongebruikelijke verrassing dat hem door twee politie-in- specteurs de handboeien rond de polsen werden geschoven. Zowel in Parijs als in Algiers werden doorgaans eveneens onder de wat vage beschuldiging van economische spionage de laatste maanden al verschillende per sonen in hechtenis gezet en zo zitten, om die redenen, nu al achttien Fransen ach ter Algerijnse tralies. Aan een officiële diplomaat had men zich tot dusver echter nog niet durven vergrijpen. In geval van een overtreding of spiona ge is het inderdaad gebruikelijk dat een ambassadelid dat in principe de diplo matieke onschendbaarheid geniet als persona non grata over de grens wordt gezet. De Algerijnse ambassadeur in Pa rijs is op de Quai d'Orsay dan ook al op het matje geroepen en de Franse re gering kan deze inbreuk op de inter nationale gebruiken zeker niet door de vingers zien. Zonder dat op een formele breuk van de diplomatieke relaties wordt aangestuurd, is het wel waarschijnlijk, dat de Frans-Algerijnse oliebesürekingen die deze maand juist weer zouden begin nen opnieuw op de lange baan zullen worden geschoven. Dat ook dit nieuwe incident naar olie ruikt is wel aan te nemen. Parijs had in Algiers al herhaaldelijk het Franse ongenoegen te kennen gege ven over de vele pinnen die de Algerij nen de Fransen op de neus probeerden te zetten door de prijzen van de olie een zijdig en drastisch te verhogen. Die Fran se verbolgenheid was al zo hoog gestegen dat Parijs dreigde zijn olie tegen veel lagere prijzen elders te zullen kopen Van Algerijnse kant was al enkele keren met de volledige nationalisatie der Franse be drijven in Algerije geschermd.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2