VAN DAG TOT DAG MIRAGE-LEVERANTIE AAN LIBIË ONZEKER Laatste rit van Parijse stadsbus r Paus in verlegenheid gebracht bij bezoek van Haile Selassie Bantoe's verlaten massaal Transkei Een uitzonderlijk staatsman Bij federatie van Soedan, Libië en Egypte Bénmans*oorlo||je Geen vraaö meer Geheimhouding in Helsinki perfect Nixon blijft optimist 0 Ziekenverpleger bekent aanslag op Russische schildwacht Meer Belgische zwembaden dicht Gevangenen kaapten Perzisch vliegtuig Veiligheidsraad praat vanavond over Rhodesië DINSDAG 10 NOVEMBER 1970 3 commentaar op actuele zaken Overeenkomst P - - (Van onze redacteur in Rome) ROME Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft zijn officiële bezoek van drie dagen aan Italië beëindigd. Gisteravond begon het particuliere gedeelte van zijn reis door het land. Wat de door Mussolini in 1937 ge stolen obelisk van Axum betreft: terughebben. Mitrailleurs GEEN WERK IN PARADEPAARDJE VAN DE APARTHEIDSPOLITIEK VISCOTELET OP Z N ZWITSERS ,4 Per8 Charles de Gaulle, wiens aanzien, macht en betekenis behoorden tot een voorbije periode van de Franse en Europese ge schiedenis, is als een vrijwillige banneling In eenzaamheid en al bijna vergeten ge storven. Een banneling midden in het be wogen Franse politieke en maatschappe lijke bestel, dat hij ontgoocheld en ver bitterd de rug heeft toegekeerd toen zijn politieke voetstuk door de Franse volks wil werd verpulverd. Charles de Gaulle heeft zichzelf enkele jaren overleefd, want zijn eigenlijke af scheid had plaats in 1965, toen hij er niet in slaagde de meerderheid der Fransen te winnen voor de voortzetting van zijn be wind. In de vijf jaren daarna heeft hij zich opzettelijk en recalcitrant levend be graven in de afzondering van zijn buiten plaats, nadat hij het stof van het nieuwe Frankrijk van zijn voeten had geschud alsof het hem verraden had. Gedurende en na de Tweede Wereld oorlog en als president van Frankrijk van 1958 tot 1969 heeft hij, als de uitverkoren leider van zijn land, grote daden gesteld. Aan Europa heeft hij slechte diensten be wezen door de economische en politieke eenwording van het westelijke Europese deel te verhinderen. Niettemin is hij een van de grootste Europese staatslieden die dit continent ooit heeft gekend. Het is trouwens na zijn heengaan uit de politieke arena gebleken dat de staatslieden der an dere Westeuropese landen niet bij machte waren datgene te bewerkstelligen waarvan zij voordien de mislukking aan De Gaulle verweten. Er is zelden een staatsman ge weest die zoveel tegenstand en jaloezie heeft opgewekt en zo weinig tegenstanders van vergelijkbaar formaat tegenover zich en naast zich heeft gevonden. Men zou De Gaulle de enige goedaardige dictator van de geschiedenis kunnen noe men, die in Frankrijk vele kwaadaardige democraten heeft beschaamd. Na zijn heengaan heeft men in Frankrijk beseft dat de koppige, eigenzinnige en tirannieke PARIJS (Reuter, AFP en AP) Frankrijk zal wellicht de verkoop van Mirage-vliegtuigen aan Libië opnieuw bezien wanneer Egypte, Soedan en Libië inderdaad een federatie vormen. Dit hebben welingelichte kringen in Parijs verklaard. Ze wezen erop dat Frankrijk zich steeds op het stand- e| punt heeft gesteld dat ingeval een aantal van de honderd tot honderdtien te leveren toestellen naar een andere bestemming dan Libië zou gaan, de levering van meer Mirages zal worden tegengehouden. Zou de voorgestelde federatie een si tuatie scheppen die de bestemming der Mirages onzeker maakt, dan zal Frank rijk volgens genoemde de kringen de ver koopvoorwaarden waarschijnlijk herzien. Frankrijk weigert wapens te verkopen aan landen die het als rechtstreeks be trokken beschouwt bij het conflict in het Midden-Oosten: Israel, Egypte, Syrië en Jordanië. Het Verenigde Arabische opperbevel, dat tijdens de kleine Arabische topconfe rentie in Cairo is ingesteld, bestaat uit de presidenten van Egypte (Anwar Sa- dat), Soedan (Gaafar El Nimeiry) en Li- generaal de Franse democratie een nuttige bië (Moeammer Gaddafi). Dit is gisteren les had gegeven, die haar volledig toe kwam, en die haar in het huidige bestek van haar ontwikkeling nog steeds goede diensten bewijst. De r.k. pastoor van Wanssum in Lim burg, de heer P. J. Slot, is een wetsover treder. Hij is tot een boete van 200,of twintig dagen hechtenis veroordeeld om dat hij huwelijken heeft ingezegend van echtparen die geen echte paren waren. Zij waren geen echte paren omdat zij niet burgerlijk gehuwd waren vooraleer de kerkelijke inzegening plaatsvond. Vol gens de rechter is de pastoor schuldig, volgens de pastoor is de wet verouderd en onzedelijk. Hij gaat in hoger beroep een zekere veroordeling tegemoet, omdat aan de schuldigverklaring geen lieve moedertje te verhelpen is. De Nieuwe Katechismus zegt over het huwelijk: „De verbintenis van gedoopten is een sacrament. Dat wil zeggen dat het huwelijk een heilig teken is, waardoor Christus zijn heilige geest geeft. Het teken bestaat uit de wederzijdse belofte. De pas toor trouwt de huwenden niet. Zij trou wen samen door elkaar hun belofte van trouw te geven". Pastoor Slot uit Wanssum heeft dus eigenlijk helemaal niets gedaan. Volgens kerkelijke opvattingen is de priesterlijke zegen bij een huwelijk alleen maar een nadruk. De Nieuwe Katechismus leert ook niet uitdrukkelijk, dat een burgerlijk huwelijk noodzakelijk is voor de geldigheid van het kerkelijke. Hij zegt slechts, dat de burger' lijke huwelijkssluiting „voorafgaat" aan de kerkelijke. Voor een band als het huwe lijk, zegt de N.K., „is een erkenning door de samenleving nodig. Iedereen voelt dat aan". Als pastoor Slot „dat niet aanvoelt", wil dat niet zeggen dat hij in strijd met de kerkelijke voorschriften handelt. Maar de staat zegt dat hij schuldig is aan een wets overtreding. Hier staat dus een kerkelijk bedienaar terecht voor een zuiver sacra mentele, ceremoniële handeling: het ge ven van de zegen. Een sterker voorbeeld van staatsbemoeiing in religieuze zaken is moeilijk te bedenken. Toch zal de bestaande wet niet gemak kelijk te veranderen zijn. Er zijn landen waar het kerkelijk huwelijk tegelijk voor de burgerlijke stand geldt. Maar dat wil pastoor Slot allerminst, want hij wenst juist een kerkelijk huwelijk een samen levingsband van zuiver sacramentele or de zónder daaruitvoortvloeiende burger lijke verplichtingen of rechten. Als pastoor Slot medestanders krijgt, zal het er op moeten uitdraaien dat priesters een samenleving van twee mensen willen trouwen met hun zegen zullen be' krachtigen, zonder daaraan de naam ,,hU' welijk" te verbinden. Zoals bijvoorbeeld het samenleven van twee mannelijke of vrouwelijke partners zou kunnen worden „gezegend". De persoonlijke vrijheid van godsdienstbeleving zonder hinderlijke be moeiing van de staat vormt de inzet van déze voorlopig nog „een-mansoorlog", die meegedeeld door het gezaghebbende Egyptische blad „Al Achram". Het opperbevel zal eens in de twee maanden bijeenkomen. De eerste bespre king zal op 15 januari plaatsvinden. Volgens „Al Achram" heeft de opper bevelhebber van de Palestijnse comman do's, Yasser Arafat, zondagavond tijdens de zitting van de topconferentie een uit eenzetting gegeven over de toestand in Jordanië en over zijn toekomstige pro gramma. Kolonel Gaddafi is maandag naar zijn land teruggekeerd. Generaal Nimeiry zal nog vier dagen in Egypte blijven. Robert Mckloskey, perschef van het Amreikaanse ministerie van Buitenland se Zaken, heeft de beschuldigingen van BERLIJN. (DPA) De 21-jarige zie kenverpleger Ekkehard Weil, die heeft bekend een Russische schildwacht bij het Russische oorlogsmonument in YVest- Berlijn met verscheidene schoten ernstig te hebben verwond, is in staat van be- dié niet I schuldiging gesteld wegens poging tot moord en het toebrengen van gevaarlijk lichamelijk letsel. Volgens de rechter-commissaris heeft Weil lafhartig en uit lage motieven ge handeld. Weil had bij zijn arrestatie, 24 uur na zijn daad, verklaard dat hij met deze schoten onder andere de ratifice ring van het Russisch-Westduits niet aanvalsverdrag wilde verhinderen. Vol- Weil vroeger klaar- gens de politie is Weil vroeger blijkelijk lid geweest van een rechtse pastoor Slot voert en waarover kerke- splintergroep. In zijn woning zijn nazi-em lijke hiërarchen angstvallig zwijgen, om- blemen en wapens gevonden. Hij zou dat zij ook in deze aangelegenheid niets geen medewerkers hebben gehad, voelen voor oorlog tegen de staat die hun greep op de gelovigen verstevigt guerrillaleider Yasser Arafat, dat Ame rikaanse militairen actief betrokken zijn geweest in de Jordaanse burgeroorlog, volledig van de hand gewezen. De Palestijnse guerrillaleider toonde gisteren op een persconferentie in Cairo de identiteitskaart van een Amerikaanse marinier om zijn bewering te staven, dat de Amerikaanse Centrale Inlichtingen dienst (CIA) een rol heeft gespeeld in de recente gevechten in Jordanië. De kaart, die op naam stond van een zekere sergeant Mark Lenners met het nummer 2356949, is volgens Arafat gevon den in het' Asjrafia-ziekenhuis in Amman dat in september het toneel vormde van een aanval op commandostrijders. Ara fat dacht, dat een Amerikaanse offi cier aan de aanval had deelgenomen, en dat Lenners „een van zijn lijfwachten" was. Volgens de jongste gegevens zijn bij de strijd in september 3.490 burgers, tus sen de 2.500 en 3.000 Jordaanse militairen en circa 900 commandostrijders gedood, aldus de Palestijnse leider. Het aantal gewonden bedroeg volgens hem ongeveer 14.000. Arafat sprak geruchten tegen over een scheuring in de guerrillabeweging Dat zijn slechts „wensgedachten van on ze vijanden", zei hij. Maandag is in Jordanië de overeen komst van kracht geworden, die gesloten is tussen de regering en de Palestijnse bevrijdingsorganisatie. Op grond daarvan mogen Jordaanse militairen en Pale stijnse verzetslieden zonder vergunning geen wapens dragen in steden en bevolk te streken, enkele uitzonderingen daarge laten. Het zonder vergunning in voorraad hebben van explosieven, mijnen, bommen en wapens is in die gebieden ook niet toegestaan. BRUSSEL (ANP). Gisteren zijn in België opnieuw twee zwembaden gesloten nadat zaterdag het gemeentebestuur van Antwerpen alle zwembaden in de stad tot nader order had dichtgedaan. Nu is ook het zwembad in Mortsel ge sloten en de dienst voor volksgezondheid van de provincie Antwerpen heeft een on derzoek van het zwemwater bevolen. Ver der is het bad in de gemeente Merksem dichtgegaan. Deze sluitingen houden verband met d« sterfgevallen die zich de laatste tijd heb ben voorgedaan onder kinderen in Ant werpen en omgeving. Zoals bekend zijn deze kinderen bezweken aan een vorm van hersenvliesontsteking waarvan men vermoedt dat de besmetting wordt over gebracht door een in de baden voorko mende amoebe. TEHERAN (Reuter). Zes Perzische gevangenen, door het sjeikdom Doebai uitgewezen en op weg naar Perzië om daar te worden berecht, hebben gisteren hun drie bewakers overmeesterd en de piloot van het vliegtuig gedwongen naar Irak te vliegen. Het vliegtuig is spoedig vrijgegeven, maar de zes gevangenen en hun drie bewakers worden in Irak vast gehouden. V Het dictatoriale regime van de Griekse junta is er op een gewiekste wijze in ge slaagd de sympathie of althans de wel willende neutraliteit van een deel der publieke opinie in het democratische Wes ten te verwerven. Daarbij gokte het vooral op de vele duizenden toeristen, die jaar lijks van de Griekse cultuurmonumenten en het prachtige klimaat van Hellas ko men genieten. In die vakantiemaanden is er in Athene weinig politie op straat en de toerist merkt weinig of niets van het feit dat hij in een land verblijft waar de per soonlijke vrijheid stevig gekneveld is, ten zij hij zich verdiept in de verborgen teke nen van onvrijheid door gesprekken met ingezetenen en bestudering van de kran ten. Er wordt ook in Nederland van bepaalde zijde flink reclame gemaakt voor de Griek se kolonels, zelfs door veelgelezen journa listen en gelegenheidsschrijvers. Zij put ten zich dan uit in de welbekende argu menten van „er wordt momenteel in Grie kenland veel harder gewerkt dan onder het democratische systeem" en „een mi litair bewind is altijd nog beter dan een communistisch", maar de voornaamste re den van hun goedpraterij ligt toch in het feit dat „zij er zelf geweest zijn" en daar bij niets van terreur of onderdrukking hebben gemerkt. Als zij nu nóg eens naar Griekenland gaan, kunnen zij iets wijzer worden dan zij waren door een intensief bezoek aan de theaters in Athene. Want sinds kort heeft het kolonelsbewind ook de produktie van toneelstukken, cabarets en revues onder staatstoezicht gebracht en alle vormen van politieke satire in deze theatervoorstellingen verboden. De politieke satire op het toneel houdt het in politiestaten altijd langer uit dan andere vormen van politieke agitatie en verzetsdaden. Maar op de duur moet elk hierover werd in het eindcommuni- onvervalst dictatoriaal regime dit vlijm- met woord gerept. De obe- scherpe instrument van ondermijning li- Usk gtaat VOOJ. het vroegere ministe- quideren, wil het niet aan prestige en rie voor ^^33^ koloniën nu macht inboeten. Elke dictatuur laat ta dit hoofdkwartier van de FAO en kei zer Haile Selassie heeft al jaren ge leden gezegd dat hij de monoliet uit opzicht vroeg of laat haar masker vallen. In Griekenland hebben de kolonels het lang geprobeerd op te houden, maar nu is I d^ hêiUVe Kobtische stad Axum wil het voor iedereen wel duidelijk dat de junta een dwangsysteem in optima forma voert: de politieke satire op de planken vormde de laatste mogelijkheid van ge weldloos verzet. Zij is nu verboden. De Vermoedelijk zal hij wet zijn zin krij- I gen. Overigens zonder dat dit een vrijbrief betekent voor de Egyptische regering om tenminste tien obelisken terug te eisen zet onder de overlijdensakte van de Griek se democratie. (Van onze speciale verslaggever) HELSINKI. Na honderden sneeuw stormen van deze vroege winter is het elan dat de Salt-conferentie bij de ope ning nog kenmerkte, geheel verdwenen Daarvoor in de plaats regeert de routine van de Amerikaans-Russische dialoog De geheimhouding is perfect, niet de gering ste informatie sijpelt naar buiten door De gezichten van de delegatie-leiders Smith en Semjonov staan strak en gere serveerd, wanneer zij na ongeveer an derhalf uur confereren, waarvan nog een uur afgaat voor een dronk, de respectie ve ambassades weer verlaten. Van gezel- dictatuur heeft nu haar handtekening ge- die de Romeinse keizers indertijd uit dat land meenamen. Gistermiddag bracht keizer Haile Se lassie een bezoek aan paus Paulus VI. Afgesproken werd dat men voor de we reldvrede zal vechten. Een formule die in vrijwel geen enkel communiqué na een Staatsbezoek aan de paus ontbreekt. lige avondjes samen in de bar, zoals bij de eerste Salt in Helsinki, of van uit stapjes voor de twee delegaties in de om- RabbOft geving, zoals in Wenen, schijnt dit keerl gaan sprake te zijn. Als de tekenen niet I jn een deei van de Italiaanse linkse bedriegen, is het nu ernst geworden en pers protest aangetekend tegen de ont- bevolking van Eritrea. Dit gebied werd door de Verenigde Naties in 1952 als se- mi-autonoom gebiedsdeel onder bestuur van Addis Abeba gesteld. Daarbij was overeengekomen dat Eritrea een grote mate van onafhankelijkheid zou behou den met een eigen regionale regering en parlement. Tien jaar later werd door Ad dis Abeba aan deze overeenkomst een einde gemaakt. Daarop stond het Front voor de Bevrijding van Eritrea, dat naar men aanneemt een illegale strijdmacht van tienduizend man bezit. In het door dertig r.-k.-priesters opge stelde document wordt beschreven hoe de ethiopische militairen de Eritreense dorpen omsingelen. De bevolking wordt met mitrailleurs gedood en wat over blijft wordt met de bajonet om het leven gebracht. Ook het vee ondergaat hetzelf de lot. Even werd aangenomen dat Paus Pau lus ervan zou afzien de keizer te ont vangen, maar tot deze vergaande stap kwam het toch niet. Een streep door de rekening van het Vaticaan was echter dat de brief van de priesters niet ver doezeld kon worden. Daarmee werd het onmogelijk onkunde te veinzen over de toestand in het land dat door de hoge gast van gisteren wordt bestuurd. wordt er over iedere zinsnede met iedere formule in de potentiële overeenkomst grimmig gevochten. Voor Moskou en Washington is deze Salt een rest. Alleen als het gesprek over de raketten op gang komt, maakt de vei ligheidsconferentie een kans. Anderzijds is een overeenkomst over een bewape ningsstop ondenkbaar, als er in het Eu ropese politieke klimaat niet duidelijke veranderingen ten goede worden gere- vangst door paus Paulus van de keizer. Men herinnert aan de ferme rede die de paus de afgelopen oktobermaand tegen martelingen en andere vormen van ge weld in de wereld heeft gehouden. Daar bij kan de paus niet onbekend zijn met de Ethiopische vorm van euthanasie die Haile Selassie in Eritrea laat toepassen Erg ongelegen voor de paus kwam het uitlekken van een rapport dat door der- gistreerd. Het is het oude spel van druk tig r.-.k.-geestelijken uit Ethiopië werd Deze oude Parijse stadsbus heeft zijn laatste rit gemaakt. Naar het Water- looplein in Amsterdam. Jarenlang deed de antieke bus dienst op het traject Montmartre-Gare St. Lazaire in de Franse hoofdstad. Glimmende moderne bussen hebben die taak nu overgenomen. Ze hebben géén open achterbalkon zoals deze rammelkast die eens een vertrouwd beeld vormde in het Parijse stadspatroon. NEW YORK. (AP) Op verzoek van vijf Aziatische en Afrikaanse leden van de Veiligheidsraad zal de raad vandaag om 21.00 uur onze tijd een debat wijden aan de kwestie-Rhodesië. KEY BISCAYNE. (Reuter) Presi dent Nixon gelooft dat zijn Vietnam-po- litiek zoveel succes heeft, dat de oorlog in Vietnam in 1972 voor de Verenigde Staten geen probleem meer zal zijn. Dit is meegedeeld door de woordvoer der van het Witte Huis Ronald Ziegler. Deze zei dat een door het tijdschrift Time gepubliceerd verslag van een vorige week gehouden kabinets- en stafvergade ring op het Witte Huis vrij nauwkeurig was wat Vietnam, de economie en de misdaadbestrijding betrof. Time meldde dat de president op di« bijeenkomst heeft verklaard dat Ameri ka tegen de verkiezingen van 1972 welva rend zou zijn en dat de nu nog toenemen de misdadigheid dan zou afnemen. UMTATA, Transkei (Reutel) De Bantoes verlaten met treinladingen tege lijk Transkei, het „paradepaardje" van de Zuidafrikaanse regering aan de oostkust voor de Bantoes. Dit bericht een corres pondent van het Britse persbureau Reu ter in Umtata (Transkei). Duizenden ver laten het hun toegewezen land wegens gebrek aan werk en trekken naar de ADVERTENTIE en tegendruk. Van de uitslag hangt het image af van deze vrolijke gastvrije stad, wier delicate acrobatiek tussen oost en west de bui tenstaander hier geen minuut kan verge ten. Er hangt tevens het voortbestaan van de mensheid van af. ondertekend en dat ze in juni van dit jaar vanuit Asmara onder meer aan de staatssecretaris van het Vaticaan te vergelijken met de minister van Buiten landse Zaken verstuurden. In het rapport wordt beschreven hoe de Ethiopische troepen afrekenen met de 800 gram (4 stuks) visfilets, ansjovisboter, 4 afgestreken eetlepels Parmezaanse kaas, 8 reepjes kaas, 2 tomaten, boter of margarine. De visfilets bestrijken met ansjovisboter en in een beboterde vuurvaste schaal leggen. Op elke filet lepel Parmezaanse kaas. Rondom 4" gehalveerde tomaten; op elke tomaat een kruisje van kaas reepjes. In niet te hete oven de schotel zachtjes gaar stoven. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap .voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haaa „blanke" streken, waar de industrie nog steeds arbeidskrachten kan gebruiken. Het 43.000 vierkante kilometer grote Transkei is door de regering voor de 3.500.000 Bantoes van Zuid-Afrika be stemd als hun „traditionele geboorte land". Het gebied kreeg in 1963 een ge deeltelijk zelfbestuur, maar de Zuidafri kaanse regering behield het toezicht over de binnenlandse veiligheid, de defensie en de buitenlandse betrekkingen. In de ogen van de aan het bewind zijnde Na tionale Partij vormt Transkei een mijl paal op de weg naar een „gescheiden ontwikkeling" van de verschillende ras sen van het land. Maar de ontwikkeling van Transkei verliep niet zo vlot, dat alle huidige 1.500.000 bewoners een redelijk bestaan konden vinden. En zo begon de uittocht. De meeste „emigranten" zijn mannen tussen' de 20 en 50 jaar. Kost winners die wel moeten vertrekken om dat ze niet aan de kost kunnen komen. De industriële ontwikkeling van Trans kei is jammerlijk ten achter gebleven. De vooruitzichten op een economische levensvatbaarheid van het gebied die belangrijk is voor de regeringsplannen inzake een uiteindelijke onafhankelijkheid schijnen gering. De regering heeft wei werkgelegenheid geschapen onder meer door het bouwen van een bierbrouwerij en het bevorderen van de bouwnijver heid.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3