Actie „Op de vrouw af'1 Concrete resultaten in de IJmond M B en W: huisvesting beleid richten op doorstroming Bevrijdingsmonument op Plein 1945 bij Velsense schooljeugd favoriet leerdam-g iedereen dat het duurd VA :er is TËGEL Drs. P. v. Overveld, directeur KMC, vertrekt naar Breda VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND Oprichting afdeling MYM en vorming werkgroepen Plannen onderhoud woningen in 1971 ENQUÊTE BIJ „FELISON" Verkrijgbaar bij: TH. VOSS EERVOLLE BENOEMING 1 0. .J DINSDAG 10 NOVEMBER 1970 Pin -v N Vraag naar kleinere, goedkope huizen V eisend J muiden Beverwijk Heemskerk Velsen-Noord Wijk aan Zee N ui*/- Verkrijgbaar bij Breestraat 40-42, Beverwijk tel. 02510-28645* (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Dank zij een bijzonder interessant initiatief van de stichting „Felison" weet men nu zo ongeveer hoe een groot deel van de Velsense schooljeugd zich tegenover de moderne en abstracte beeldhouwkunst wenst op te stellen. Aan alle jeugdige bezoekers van de onlangs gehouden tentoon stelling „Vormkontrasten" werd namelijk een enquêteformulier uitge reikt, waarop vragen dienden te worden beantwoord als: „Voor welk kunstwerk van deze tentoonstelling weet je een goede plaats in de ge meente?" en „Staat er in Velsen al een beeld waar je veel waardering voor hebt?" In het kader van de educatieve begeleiding werd nog een aantal vragen gesteld, met als opzet hen attent te maken op het werk van de beeld houwers. De onderwerpen hiervan waren techniek, gebruikt materiaal, vormbeginsel en vormcontrasten. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND Inhakend op de radio- en TV-ultzendingen die gedurende een groot deel van de maandagavond waren gewijd aan de nationale actie „Op de vrouw af", waren ook in de IJmond twee informatie- en discussiecentra ingericht. In IJmuiden in het Cultureel Centrum en ln Velsen- Noord in het buurthuis „De Mei". Dit buurthuis diende ook als centrum van activiteit voor de gemeenten Beverwijk en Heemskerk. Met veel voorlichtingsmateriaal en af gevaardigden waren in deze centra ver tegenwoordigd de Dolle Mina's, leden van de groep Man-Vrou w-Maatschappij, de Ned. Vereniging voor Sexuele Hervorming, Centraal Wonen en in „De Mei" onder meer ook de PSP, de Alexander Stichting en het Gewestelijk Arbeidsbureau. In beide centra, die gedurende twee dagen open staan, werd het maandag avond druk. In IJmuiden, waar tot nu toe op dit terrein weinig activiteit is ontplooid, was het vooral de bedoeling een groep mensen té activeren. De nadruk lag hier op de informatie en op de persoonlijke gesprek ken. De meeste bezoekers(sters) er kwamen in beide centra gelukkig ook tamelijk veel mannen hadden een ge richte belangstelling, waarbij de nadruk viel op gemeenschapsvoorzieningen. De interesse was zodanig, dat men zich ook beschikbaar stelde voor verdere werk zaamheden. Aan het einde van de avond kon tot oprichting worden overgegaan van een Velsense afdeling van Man-Vrouw- Maatschappij. De contactadressen zijn: familie Stuart, Napierstraat 16, telefoon 13823 in IJmui den en in Santpoort mevrouw N. Tabernal- Vlot, Hagelingerweg 30, tel. 023-376941. Na een inventarisatie van alle wensen en ideeën die naar voren zijn gekomen, zal men een actieprogramma op gaan stellen. In „De Mei", waar de nadruk meer was gelegd op de discussies dan op de infor matie, kwam een grote groep mensen direct al tot een bijzonder levendig ge sprek. Tegen het einde van de avond was er zoveel los gekomen en voelde iedereen zich zo betrokken bij alle zaken, dat men niet zonder meer uit elkaar wilde gaan. Staande de bijeenkomst werd besloten vanavond dinsdag verder te gaan praten en dan werkgroepen te vormen, die zullen proberen oplossingen te vinden voor de problemen die plaatselijk het zwaarst wegen. Dat blijken vooral de problemen te zijn die ontstaan als een vrouw wil gaan werken, bij voorbeeld om uit de isolatie van haar gezin te breken. Maar omgekeerd speelt dit probleem ook al. Eén der aan wezige mannen verklaarde part-time te willen gaan werken. Zo van man en vrouw elk een halve dag werken en een halve dag thuis, om meer in het gezin te zijn, om te kunnen studeren, of om welke redenen ook. Voor de man doen zich dan even grote problemen voor, want de maatschap pij is er (nog) niet op ingesteld. Problemen doen zich ook incidenteel voor, als er bijvoorbeeld plotseling een onderwijzer ziek wordt en de kinderen onverwacht naar huis worden gestuurd. De leiding van het buurtcentrum „De Mei" is in zo'n geval bereid de gehele klas op te vangen en bezig te houden, maar voor waarde bij al dat soort zaken is, dat de moeders elkaar beter vinden om gezamen lijk oplossingen te vinden voor de moei lijkheden. De actie „Op de vrouw af" blijkt in elk geval iets op gang te brengen. Degenen die maandagavond niet naar „De Mei" zijn gekomen, maar die naar aanleiding van de radio- en televisie uitzendingen toch geïnteresseerd zijn ge raakt en mee willen denken en doen, zijn vanavond welkom in het buurthuis om met de groep van maandagavond verder te werken. Ook na vandaag blijft „De Mei" voor lopig centrum van actie. Voor inlichtingen, suggesties en dergelijke kan men opbellen via het nummer 02510-24025. In het buurthuis „De Mei" praatte men aanvankelijk in een der kleinere lokaliteiten, maar halverwege de avond moest men verhuizen naar een grotere zaal. Vanavond gaat men het gesprek voortzetten en werkgroepen vormen. In IJmuiden lag de nadruk op de in formatie, maar men kwam toch tot de oprichting van een afdeling Man- Vrouw-Maatschappij. <V'S y*1 (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het college van B. en W. wil, volgens de beleidsnota bij de gemeentebegroting, bij het beleid voor volkshuisvesting vooral streven naar doorstromingsmogelijkheden, momenteel haast de enige manier om de woning nood enigszins te verlichten. Het adntal inwoners vermindert wel, maar het woningtekort blijft groot door de daling van de gemiddelde gezinsgroot te en het sluit.en van huwelijken op jonge leeftijd. Grote vraag naar woningen wordt DINSDAG 10 NOVEMBER Sporthal Zeewijk, IJmuiden, 18-23 uur badmintonver. IJmond. Openbare Bibliotheek en Leeszaal, filiaal Wijkerstraatweg 177. Velsen-Noord, 19- 21.30 uur. PTT-Gebouw, Lange Nleuwstraal, in gang Spaarnestraat, 19-20 uur; spreekuur Medisch Maatschappelijk Consultatie bureau voor Alcoholisme. Manly Sport, les en training boksen in gymzaal. Moerberg-Comité-school aan de Kerkstraat in IJmuiden-Oost, van 19.30 uur af. WOENSDAG 11 NOVEMBER Visseringscholengemeenschap, Brinio- straat 16, causerie over Arabische cultuur, door de heer M. S. Rabani, consul te Koeweit. De Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmui den: ontspanningsgymnastlek voor dames, bejaardensoos, kinderclubs. De Ring, van 19.30 tot 21.30 uur in de gymzaal van de F. L. Ossendorpschool (ingang Wijk aan Zeeëerweg), IJmuiden, bokstraining. Velserbad, Brinlostraat 18, IJmuiden: 6.30-8 uur gemengd zwemmen, 8-9.30 uur schoolzwemmen, 9.30-10.45 u. dameszwem- men, 10.45-11.15 u. zwemlessen dames, 11.20-13 u. schoolzwemmen, 13-14 u. ge reserveerd, 14-15.15 u. gemengd zwemmen, 16.15-16.45, 16.45-17.15 en 17.15-17.45 uur zwemlessen, 18-19.30 uur zwemver. R.K. Velsen, 19.30-21.30 uur zwemver. V.Z.V., 21.30-22.30 uur gemengd zwemmen. IJmuider Harmonie, 20 u.: orkestrepe titie in Gem. Vergaderlokaal, Abeelenstr Sporthal Zeewijk, IJmuiden, 19-22.30 u. badmintonvereniging Velsen. DINSDAG 10 NOVEMBER Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 20.15-21.30 u. WOENSDAG 11 NOVEMBER Bejaardenpaviljoen, Westerhoutplein. 10 u. tekenen en schilderen. De Slof, Raamveld. 13 u. bejaardensoos, 20 u. Koreaans karate Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 7-10, 12.30-13.45, 14.15-15.30 en 20.45- 22 u. DINSDAG 10 NOVEMBER Zaal Dam, Ruijsdaelstraat. 20 u. dansen voor ouderen. WOENSDAG 11 NOVEMBER De Lichtboei, Maasstraat. 14 u. lampion nen maken, 19 u St. Maartenoptocht. DINSDAG 10 NOVEMBER Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- atraatweg. Geopend 19-21.30 u. WOENSAG 11 NOVEMBER Verenigde openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4 a. Geopend 14.30-17.30 en 19-21 u. a ook veroorzaakt door het grote aantal ongeren uit de geboortegolf van 1946 dat wil trouwen. Er zal in de nabije toe komst dan ook behoefte zijn aan kleinere woningen met een aanvaardbare huur, namelijk voor pas gehuwden en voor ouderen. Huis ter Wijck en enkele flats aan de Dellaertlaan zullen enige door stroming mogelijk maken. Verwacht wordt ook dat de vraag naar bejaarden flats in plaats van verzorgingstehuizen zal stijgen. Woningzoekenden met drin gende medische en sociale redenen leg gen voor een belangrijk deel beslag op eengezinswoningen, zodat meer aandacht besteed moet worden aan doorstroming. Hiervoor zal ook nauwer overleg met woningbouwcorporaties moeten plaatsvin den. Het Woningbedrijf gaat intussen rustig door met het verkopen van woningwet woningen aan de bewoners en met het onderhoud van de huizen, die eigendom van de gemeente zijn. Hierbij wordt on der meer aandacht besteed aan een goe de radio- en tv-ontvangst door centrale antennes. Hiermee heeft men nogal wat problemen, waarvoor samen met de PTT naar een oplossing wordt gezocht. In 1971 wil men onderhoudswerkzaam heden verrichten aan de volgende com plexen: 36 woningen aan de Bremmer- straat (vernieuwen goten), 36 in de Laan van Kanaan, 96 in Grebbestraat, Tuin straat en Bergerslaan, 36 aan de B. de Rijkstraat (vernieuwen dakbedekking) en het vernieuwen van schoorstenen van di verse andere woningcomplexen. ADVERTENTIE Een geschenk van Leerdam.daar een betaalbaar. Zo betaalbaar dat u, maakt u iemand gelukkig mee. Want wij allemaal, gewoon dagelijks Leer- Leerdam-glas is heel mooi, heel apart, dam-glas op tafel kunnen zetten. Gaat En keus genoeg. De prijs? Voor ieder- u deze week eens kijken. nvveneemgae glasfabrieken Hoofdstraat 226-228 - Santpoort - Telefoon 023-378764 (Ruime parkeergelegenheid) De keuze voor het geëxposeerde beeld dat een plaats in Velsen zou moeten vin den was wel in flagrante tegenstelling met de door de jeugd betoonde voorkeur voor het bevrijdingsmonument op Plein 1945. Hierbij kwam immers de moderne metaal-plastiek van Eugène van Lams- weerdê uit Bloemendaal met de meeste stemmen uit de bus. waarna het abstrac te beeld van de Santpoortse kunstenaar Wim Bosman de tweede plaats verwierf indien deze uitslag althans op een derge lijke wijze kan worden omschreven. De waardering voor de overige beelden werd in deze volgorde kenbaar gemaakt: „Mor genrit," „De toernooivechters," „Mac beth" en „De baadster" van Eric Claus, „De parachutist" van Ger Zijlstra en ten slotte „De springer," ook weer van Eric Claus. Voor de deelnemers aan deze enquête Ongeveer vierhonderd scholieren heb ben aan deze enquête hun medewerking willen verlenen, waarbij men tot de ver rassende conclusie kwam dat de voorkeur van de meerderheid toch is uitgegaan naar het traditionele bevrijdingsmonu ment voor het stadhuis op Plein 1945. De volgorde van hun keuze was verder „De zwemmers" en „Dik Trom" van Eric Claus, het vissersmonument van Wese- laar aan de kop van de Vissershaven, de sportfiguren van Eric Claus bij de Sport hal, de amfibie van Ger Zijlstra in het Stratingplantsoen in Velsen-Noord. „De stormramp" van professor Esser in het Moerbergplantsoen, de bokspringende kin deren van Nic Jonk aan de Heerenduin weg, de „knoop" in de hal van het post kantoor *van de Japanner Tajiri en ten slotte het monument bij Hoogovens van Van Lamsweerde. De twee laatstgenoem de werken zijn abstracte plastieken. Voorzitter Van Golberdinge overhan digt de gélukkigen hun bronzen pen ning. Op de achtergrond de plastiek van Van Lamsweerde, welke door de jeugd voor een plaats in de gemeente werd uitverkoren. waren twee bronzen penningen van Eric Claus beschikbaar gesteld, die bij loting werden toegewezen aan Margot Slagter van "de Willem de Zwijger-mavo en Tom Verhulst van de lts. Deze prijzen werden maandagmiddag in de expositiezaal van „Felison" aan de gelukkige winnaars overhandigd door de voorzitter van deze stichting, de heer D. van Golberdinge, die daarbij van een boeiende en nuttige en daardoor geslaagde enquête heeft kunnen spreken. De heer Van Golberdinge maakte_ van deze gelegenheid gebruik de scholieren even te wijzen op het bestaan van de commissie, welke zich in de gemeente Velsen met de aankoop van kunstwerken belast. Voor de leden daarvan zal de uit slag van deze enquête ongetwijfeld vele nuttige wenken kunnen opleveren, omdat hierbij onder meer de wens kenbaar werd gemaakt de beelden bij het strand of op grote pleinen op te stellen, in plaats van in afgelegen wijken. „Een steuntje in de rug voor de com missie" noemde de heer Van Golberdinge deze enquête tenslotte, hetgeen dus onge twijfeld inspraak voor de jonge Velsenar- ren zal betekenen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Drs. P. van Overveld, directeur van het Katholiek Maatschap pelijk Centrum voor de IJmond, is per 1 januari benoemd tot directeur van het Katholiek Instituut voor Maatschappelijk Welzijn te Breda. Drs. Van Overveld, die pas dertig jaar oud is, krijgt hier de lei ding over een dienst met zestig beroeps krachten. De jonge dircteur is in 1965 als socio loog afgestudeerd aan de Economische Hogeschool in Tilburg. Hij was enkele jaren sociaal voorlichter in dienst van de L.T.B. en kwam in maart 1969 naar de IJmond om drs. C. J van der Aart op te volgen, die directeur werd van de Bever- wijkse Culturele Raad. Door zijn benoe ming te Breda keert hij nu terug naar Brabant, waar hij geboren werd. In eer, persbericht wenst het bestuur de jonge directeur geluk met de eervolle be noeming in een gebied, dat ongeveer even groot is als de IJmond en bij een instituut dat maatschappelijk werk, sociaal cultu reel werk en samenlevingsopbouw in zich verenigt. Intussen brengt het besluit van de heei Van Overveld het KMC-bestuur in een soort stroomversnelling. Zoals bekend streeft het KMC naar integratie in de Be- verwijkse Sociaal Culturele Raad binnen enkele jaren. Het vertrek van de directeur dwingt nu tot spoedige beslissingen, waar toe het bestuur en de zogenoemde brain- stormgroep zich al beraden. 1 DRS. P. VAN OVERVELD

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5