Nu provincie noch rijk iets voelen voor miljoenenproject Alternatief wegenplan voor (voorlopig veel te dure) Westelijke Randweg Warande-Wijk aan Duinerweg en Spoorsingel snel verbreden Benlate geen oplossing bij strijd tegen Kwik meest effectieve middel Eigen taak toekennen aan besturen van gewesten Uitbreiding industrieterrein in overweging Burgemeester van Leiden treedt af TEGENSLAG VOOR BOLLENKWEKERS STATENLEDEN BEPLEITEN: Maak N.-Holland experimentgebied voor regiovorming Voor de W^ÊÊÊÈi mmm CHAUFFEURS TE KORT? (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De aanleg van de Westelijke Randweg, volgens verkeers- deskundigen een dringend noodzakelijk project, is de eerste jaren niet uit te voeren. De gemeente kan het werk onmogelijk alleen bekostigen en rijk noch provincie willen de zware financiële lasten van dit miljoenenplan op zich nemen. Dit blijkt uit de beleidsnota bij de gemeentebegroting 1971, waarin B. en W. zich voorlopig bij de situatie neerleggen en een alternatief plan aanbieden. Men wil dit in drie jaar uitvoeren, althans „met kracht na streven". Deze oplossing zal voldoende soelaas geven „voor een redelijk aantal jaren", terwijl men afwacht tot de Randweg werkelijk kan worden aangelegd. Norm Bestemmingsplannen ff Lezing en film over milieuhygiëne ZAAL Du Commerce OP ROZEN Vuur in het oog Drs. De Wit (PvdA): Milieuhygiëne Herdenking 1572 (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. „Het staat vast dat h(j incorrect is opgetreden en straf verdiend reeft. Maar die kan ik niet op deze dag vaarding vragen", zei de officier van Jus- gen met de Plesmanweg, die dan inmid dels in westelijke richting verlengd is, om het verkeer vervolgens te sturen via de huidige Plesmanweg naar Heemskerk, waar aansluitingsmogelijkheden komen naar Uitgeest en (later) naar de verleng de Coentunnelweg. Het plan Westelijke Randweg heeft al een lijdensweg van jaren achter zich. Het diende om het doorgaande verkeer ruim baan te geven, vooral het Hoogovenver- keer in noordelijke richting. In november 1966 stelde de raad 4,75 miljoen beschik baar voor een weg, die ongeveer hei tra ce van cie Waranae en ae Wijk aan Dui nerweg zou volgen tot üe AiKmaarseweg. lVien verwacntte aat de provincie ae weg voor haar rekening zou nemen, maar m laoa bieek hij niet op het provinciale we- geupian ie staan. De provincie meenae aat hij in net rijkswegenpian thuishoorde. nmuaaeis naa het oureau van prol. Vol maner een verkeersonaerzoek ïngesiela, wam oij oieek aat ae weg een zouamge omvang zou moeien neooen, aat er een- vuuuig mei genoeg ruimte gevonaen non woraen voor een verkeersweg, aie uit- emaeiijk uit zou komen op rijksweg 9. Ook öiitoiak ue ruimte om ae rijksweg piaat Scnjk te verureuen. men is nicii op een aimere opiossing gekomen: ae Westelijke Ranuweg vanar ae hoolupoort van Hoog ovens Wenckeoacnstraatj naar het noor- aen over ae Reestraat tussen Oreuizoerg- laan en Brederoaeiaan, aansluiting geven op ae Rijksstraatweg op gronugeoieu van heemskerk, riet plan omvatte twee hoofü- njoanen met eik une rijstroken en twee zogenoemae rangeerwegen met eik twee stroken. De kosten van gronaaankopen en ae rangeerwegen weraen geraamd op 12,3 miljoen guiaen, waarbij men rekenüe op een njkssubsiaie van acht miljoen. Aan vankelijk verwachtten B. en W. dat een tinancieie bijürage los zou komen. Die werd ook beiootu voor de gronaaankopen en ae rangeer wegen, maar niet voor ae hooiarij banen, die naar ae mening van üe minister door de provincie zou moeten woiwen aangelegd. provincie vond echter dat de norm voor een provinciale weg niet genaaiu weru. wan zou er meer uan vijiug per cent aoorgaana verkeer veiwacnt moeten wuruen en prol. Volmuner komt aan siechts tien percent. Ue zaak zat hiermee vast. B. en W. komen tot de conclusie dat de weg onhaalbaar is, maar vinden ook aat aie weg met meer zo dnngena noüig is nu Hoogovens een nieuwe noordelijke ingang, De Caeg, wil creeren juist op heemskerks geoied bij ae Ueilweg. Men bieüt het volgende alternatieve wegenplan aan. indien men vanaf de poort een weg naar het noorden zou aanleggen, zou reeds veel zijn bereikt. Dan komt men ook in aanraking met de tweede (noordelijke) toe gangsweg naar Wijk aan Zee, waarvan ae aanleg echter verzekerd is door een overeenkomst met Hoogovens. Uitgaande van deze weg zou men in oostelijke rich ting een verbinding tot stand kunnen bren- LEIDEN - De burgemeester van Leiden mr. G. C. van der Willigen, heeft maan dagavond in een vergadering van de gemeenteraad meegedeeld, dat hij eind februari volgend jaar om gezondheids redenen wil aftreden. Mr. Van der Willigen begon zijn carrière in Lekkerkerk. Daarna was hij 'acht jaar lang burgemeester van Haarlemmermeer. De thans 63-jarige bur gemeester werd per 1 maart 1965 in Leiden benoemd. Indien men dit doet, zijn er nog an dere voorzieningen nodig. Op de eerste plaats zouden minstens twee rijstroken van de Westelijke Randweg aangelegd moeten worden of zou het tracé Warande- Wijk aan Duinerweg moeten worden ver breed, wat toch zal moeten geschieden als de Westelijke Randweg te zijner tijd geheel wordt aangelegd. Op de tweede plaats is de Spoorsingel een belangrijke verkeersader, die dan aangepast zou moe ten worden. Hij zou verbeterd en verbreed moeten worden en doorgetrokken naar Heemskerk. De verkeersvoorzieningen bepalen voor een belangrijk gedeelte de bestemmings plannen. Dit blijkt uit een overzicht van de stand van zaken op dit punt. Het colle ge meldt, dat de planologische maatrege len buiten de bebouwde kom zullen moe ten worden herzien. Voor het westelijk gebied is hiervoor van groot belang het tracé van de Westelijke Randweg en voor het oostelijk gebied het streekplan Noord- zeekanaalgebied. Binnenkort verwacht men een beslissing van Gedeputeerde Staten over het recon structieplan Stadscentrum. Het plan Het Overbos wordt binnenkort door de raad vastgesteld. Dan rest er nog een stuk naast dit plangebied, gelegen tussen Heemskerkerweg - Van Loenenlaan - Bül- lerlaan- Laan der Nederlanden, waarvoor I men een vooronderzoek wil instellen. Voorts worden er momenteel herzieningen voorbereid van de plannen Warande en Westertuinen en het Industrieplan De Pijp en Zuidereiland. Ten slotte wordt er gewerkt aan de bestemmingsplannen Wes-1 terhout en Dorpskom Wijk aan Zee. Zoals bekend is het plan Westertuinen onlangs door de raad vastgesteld. Wan neer het alle goedkeuringen heeft, kan men voortvarend beginnen met aankoop of onteigening. Ook zal dan de uitgifte van de grond voor woningbouw zo mo gelijk bespoedigd worden. Rest nog het industriegebied De Pijp, waarin de grondprijzen dit jaar verhoogd zijn. Men overweegt plannen om de ka de te verlengen en de opslagruimte te vergroten. Verder meent het college van B. en W. dat de tijd aangebroken is om een uitbreiding van het industriegebied voor te bereiden in de vorm van een be stemmingsplan. Dit ondanks liet feit, dat er nog een aanmerkelijke hoeveelheid grond voor uitgifte gereed ligt en het daarin geïnvesteerde kapitaal aanzienlijk is. De Wijk aan Duinerweg is veel te smal voor het doorgaande verkeer, zeker tijdens de spitsuren. De weg zou breder moeten worden als de Weste lijke Randweg zou worden aangelegd, maar zelfs nu B. en Whebben moe ten kiezen voor een andere oplossing dan de Westelijke Randweg, kan ver breding van de Wijk aan Duinerweg niet langer op zich laten wachten. Evenals voor de Spoorsingel wil men verbreding en verbetering „met kracht nastreven". (Van onze correspondent) ZANDVOORT. In samenwerking met de Jongeren-organisatie Logos in Zand- voort houdt de Gemeenschap Zandvoort van het Humanistisch Verbond op Vrij dag 13 november om 8 uur in het Ge meenschapshuis aan het Schoolplein een avond gewijd aan de milieu-hygiëne. Drs. J. Plantinga uit Amsterdam houdt een lezing over „Opbouwkrachten van de na tuur." Daarna zal de film „Avontuur ge zondheid" worden vertoond, waarin de stofwisselingskringloop in de natuur word in beeld gebracht, en een inzicht wordt gegeven hoe micro-organismen een func tie verrichten. De toegang is gratis. Huur voor bruiloften, par tijen. vergaderingen, enz onze intieme feestzaal. Vraagt prijsopgave. Marktplein 2 - Telef. 1 45 83 Wilt U dal wij UW advertentie zo goed mogelijk verzorgen Zorgt u er dan voor dat uw advertentie zo vroeg mogelijk in ons bezit is 1 NOORDHOLLANDS PH1LHARMONISCH ORKEST Concertgebouw - Haarlem Vrijdag 13 november 1970 - 8.15 uur Tweede Concert Serie B Populaire Landenserie - Duitsland Dirigent: HENRI ARENDS Soliste: NERINE BARRETT Programma: Mendelssohn - Ouverture Midzomernachtsdroom Schumann - Pianoconcert Brahms - Haydn - variaties Brahms - Hongaarse dansen intree f 4.50 (ai.) c i o geldig KAARTVERKOOP EN PLAATSBESPREKEN BIJ HET CONCERTGEBOUW LANGE BEGIJNESTRAAT 13 VAN 10-3 UUR TELEFOON 320994 Uitzendbureau „CHAUFFIE" HEEFT ZE! Uitzendbureau speciaal voor chauffeurs voor dag en nacht. Inlichtingen 's morgens tussen 10 en 12 uur, '8 mid dags tussen 16 en 17 uur. Tel. 02550-15372, IJmuiden. (Van onze medewerker voor de bloembollencultuur) LISSE Duizenden bloembollenkwe kers zitten in hun schuren het tulpenplant goed te controleren om aangetaste bollen er uit te halen. Enkelen van hen hebben verleden jaar geprobeerd van dit werk en daarna het ontsmetten in een kwikbad af te komen door de bollen te dompelen in Benlate. Er werden zulke enthousiaste ver halen verteld over het niet-giftige schim- meldodende middel, men is bedrogen uit gekomen, want wonderen zjjn nog steeds gereserveerd voor sprookjes. In feite is de Benlate-geschiedenis netjes volgens het boekje gegaan. Bloembollen hebben te lijden van ziekten. Een ver- schrikkelijke boosdoener is de schimmel [welke een banaanachtige geur verspreidt De verschijnselen worden door de kwekers „zuur" genoemd; de wetenschap zegt „Fu- sarium oxysporum". De schimmel en de sporen er van kunnen alleen worden ge dood door kwik. Kwik is giftig, zodat de uit te voeren bloembollen niet ontsmet mochten worden. Het plantgoed wel. De kweker wordt geacht op zichzelf te kunnen passen. Het betekende in feite, dat zo'n an derhalf tot 2 miljard tulpebollen jaarlijks stuk voor stuk moeten worden bekeken om aangetaste bollen te verwijderen. Toen dan ook enkele heren van een gro te chemische industrie uit de V.S. bij het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek I kwamen om te vertellen, dat ze een niet- giftig ontsmettingsmiddel tegen schimmels hadden ging daar bijna een gejuich op. Die zuurschimmel begon namelijk bijzonder veel schade aan te richten. Niet alleen in tulpen, want een zusje er van hield enorm huis onder de irissen, die soms een jaar boven de grond worden bewaard. Als dat middel niet giftig was dan zou men de „le verbare" bollen kunnen ontsmetten voor ze de deur uitgingen. Onmiddellijk werden proeven genomen met bloembollen in kassen. Het uitval was I in de ontsmette partijen minimaal en in onbehandeld onbehoorlijk veel. Op grond daarvan gaf de Raad voor de Phyto- pharmacie, die de bestrijdingsmiddelen be waakt, het middel binnen het jaar voor ge bruik vrij. De resultaten waren uitstekend in de broeierij. Mensen zoeken en vinden werkbesparin gen. Zo wilde een man nog in korte tijd rijk worden ook. Hij kocht een aantal par tijen bloembollen, waar flink zuur in zat, smeet ze in de Benlate en dacht een ge zonde partij te hebben. Helaas, de schim mel woekerde in de schuur nog sneller voort dan normaal. De man vergat, dat dat Benlate in de kassenteelt in groeiende planten werd meegenomen en aantastin gen voorkwam. Het gaat mee in het sap- systeem en heet ook daarom systemisch. Maar gerooide bollen doen niet veel. Van daar dat hij zijn partij kon weggooien. Kwekers, die van dat zoeken naar zieke bollen en ontsmetten in kwik af wilden kochten ook een paar kilootjes Benlate a raison van 100.per kilo. Ze dompel den al hun tulpenplantgoed en zaten die winter uiteraard op rozen. De bollen vroeg de grond in en alles gezond door Benlate. Maar ziet, voorjaar 1970 was slecht en ake lig tot na de bloei van de tulpen. Toen kwam de zon en de warmte. Het zuur ver spreidt zich snel bij bepaalde vrij hoge bodemtemperaturen en die waren er. Na Vara-speelgoedactie. De kienavonden ten bate van de Vara-speelgoedactie be horen weer tot het verleden. De kinderen van drie geadopteerde tehuizen kunnen dankzij vele medewerkers een fijn St. Nicolaasfeest vieren De opbrengst van de actie bedraagt ruim 1 200 000.—. De afde- I ling Beverwijk van de speelgoedactie heeft hiertoe ook haar steentje bijgedragen. de bloei groeit een nieuwe bol en vol de laatste ervaringen van de Benlatedom- pelaars lijkt het zuur toch krachtiger dan Benlate. Er waren heel wat in Benlate ontsmette partijen plantgoed die veel te vroeg „blauw van het zuur" op het veld stonden. Toen was het middel niet goed natuurlijk. De voorlichtingsmensen hebben zich beijverd om nog eens heel duidelijk te zeggen, waarvoor het wel goed is en voor de rest zoekt u het zelf maar uit. Alle kwekers hebben in de afgelopen week tijd genoeg gehad om al die kleine tulpjes stuk voor stuk na te kijken. Ze hadden eigenlijk moeten planten, maar bij zulk weer kom je niet op je land. Er zal dit jaar weer stevig gebruik worden ge maakt van de kwikmiddelen. Het sprookje is uit, de harde werkelijkheid heeft ge leerd, dat het kweken van bloembollen nel als vroeger veel vakkennis en veel zweel des aanschijns vergt. Wonderen zijn vooi sprookjes gereserveerd. titie gisteren tijdens de zitting van de po litierechter. En omdat in de dagvaarding over mishandeling in de zin van slaan (B stompen werd gesproken, moest mr. Bre- dius tegen de 50 jarige verdachte uit de Haarlemmermeer vrijspraak eisen. De zaak draaide om een paar vuilnis zakken. Verdachte had op 4 mei twee vuil niszakken buitengezet, maar de grootste was blijven staan. Volgens zijn verklaring was hij toen zelf de wagen achternage- gaan en had de zak erin gegooid De vuil nisman een gastarbeider had de zak weer teruggegooid, en er was een woorden wisseling ontstaan. Volgens een getuige had verdachte de arbeider („een kleine cor recte man") beetgepakt en door elkaar ge schud. Maar slaan en stompen had hij niet gezien. De politierechter sprak verdachte con form de eis vrij. De officier: „U probeert wel meer slip pend die bocht door te komen?" Verdach te: „Niet proberen. Het gebeurt wel eens". Het feit was bewezen meende de offi cier, of door een te hoge snelheid, of door andere rijmanoeuvres Hij eiste een boete van f 250 en twee maanden voorwaarde lijk. De verdachte wees er in zijn laatste woord op dat hij er echt geen sport van maakte, maar dat het ongeval volgens hem te wijten was aan onervarenheid. Hij werd veroordeeld tot alleen de geldboete. Star bleef een 50-jarige Amsterdamse kok volhouden dat hij niet onder invloed reed toen hij op 4 juni op de Schipholweg, op de rotonde tegen een verkeeszuil op reed. Dit zou gekomen zijn door „vuur op het oog". Met enige moeite kwam de of ficier van Justitie erachter dat de man een vonk in zijn oog had gekregen. Maar dat stond niet in het proces-verbaal, omdat verdachte geweigerd had een verdere ver klaring af te leggen bij de politie. Daar was wel het een en ander aan voorafgegaan zoals gereconstrueerd kon worden uit het verslag van verdachte, die steeds door zijn raadsman, mr. Korrel, werd aangemoedigd toch maar alles te vertellen. Verdachte hield zich bezig met „porse leinrijden". Hij had de auto van een ander en reed mensen die bepaalde bedoelingen hadden ver buiten de stad, ging dan zelf een eindje om en streek per uur 25 op. Op de bewuste avond was dit ook gebeurd. Hij had wel wat gedronken, naar eigen zeggen vier bier en later vijf koppen zwarte koffie. In een ander café dronk hij een „namaak"-drankje, wat eruit zag als cognac maar „een soort water met thee" moest zijn. Volgens verdachte was hij door dat „vuur op zijn oog" op de rotonde ont spoord. En toen begon de ellende, met name op het politiebureau. De raadsman viel de politiemensen zwaar aan. Zij zouden iets gezegd hebben in de trant van „dergelijke schoften als jullie zijn moesten ze hun le ven lang opsluiten" Het oog zouden ze aanstellerij hebben genoemd, pas de vol gende morgen was er een dokter gekomen die overigens volgens verdachte inder daad een ontstoken oog geconstateerd had. Verder zou de politie in het proces-verbaal dingen suggereren die niet waar waren, onder andere het weigeren van een bloed proef die, zo zei verdachte, niet eens ge vraagd was. En zo gingen raadsman en verdachte nog even door, tot ongenoegen van de officier. Feit bleef dat verdachte uit kwaadheid over de behandeling geweigerd had een verklaring af te leggen en dus nooit nader gehoord was om bijvoorbeeld iets over dat oog te vertellen. In de scherpe discussie tussen officier en raadsman werd ook nog even het zeer uitgebreide strafblad van verdachte be- trokken De officier eiste 14 dagen gevangenis straf en een jaar ontzegging. De politie rechter vonniste conform de eis. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Provinciale Staten van Noord-Holland hebben in hun gisteren ge houden vergadering een ruim gebruik ge maakt van de hun geboden mogelijkheid tot inspraak in het voorontwerp van wet tot wijziging van de Wet gemeenschappe lijke regelingen, waarin de gewestvorming vooral discussiestof vormde. Oe door de Staten gemaakte opmerkingen zullen mét het advies van Gedeputeerde Staten naar Den Haag worden verzonden. Er is van de zijde van binnenlandse zaken beloofd dat met de opinie der Staten rekening zal worden gehouden bij de uitwerking van het ontwerp. Een aantal Statenleden drong er op aan dat het met de nieuwe wet niet naar de vorming van een vierde bestuurslaag toe gaat, omdat daar weinig heil in werd ge zien. Om de vorming van een vierde be stuurslaag, waardooi de besluitvorming een nóg langere weg vraagt dan nu al het geval is, te voorkomen, zou bepaald moe ten worden, dat een gewestelijk bestuur eigen taken en bevoegdheden krijgt, die worden afgesplitst van de taken van pro vincie of gemeente, zo betoogde onder meer mevrouw mr. Janssens-Quant (PPR) Mr. De Vrieze (PvdA) bepleitte op neming in het ontwerp van de clausule dat een gewestiaad dom rechtstreekse ver- i kiezingen tot stand moet komen. Zijn fractiegenoot drs. De Wit verklaar de het in beginsel eens te zijn met de mening van regeringszijde, dat gewestvor ming „van onderop" moet geschieden, maar hij vond dat er ook een nationale verantwoordelijkheid is voor een goede bestuurlijke oroganisatie, hetgeen beïn vloeding kan inhouden. Hij bepleitte bij G.S. dat erop wordt aangedrongen ook Noord-Holland te betrekken in het schaal vergrotingsexperiment, dat in het noorden des lands wordt uitgewerkt. Dat een lichaam als in de Rijnmond zo lang in het slop heeft gezeten, „vlees noch vis" was, schreef hij toe aan het feit, dat dit lichaam geen eigen bestuurlijke taken zijn toegekend Hij vond dat de noodzaak tot taaktoekenning in nog sterkere mate geldt voor Groot-Amsterdam. Drs. Gieben (VVD) zei het eens te zijn met de teneur van het voorontwerp („Het is niet betuttelend"), maar benadrukte, dat de Staten officieel nooit om advies is ge vraagd. „We geven hier ongevraagde in spraak", aldus drs. Gieben. Hij meende dat het opleggen van gemeenschappelijke rege lingen met grote voorzichtigheid moet wor den gehanteerd. Een ander agendapunt waarover lang werd gedebatteerd was de instelling van een commissie voor de milieuhygiëne. Ter tafel lag een amendement van ir. Van der Veen (PvdA), die in de taakomschrijving van de commissie „de zorg voor de hygiëne van het milieu", na het woord hygiëne graag zag ingevoegd „en het beheer van" Hij trok het voorstel echter weer in om ruim baan te laten aan een alternatief- voorstel van drs Vissers (KVP) die als op lossing voorlegde, in de oorspronkelijke omschrijving weg te laten de woorden „de hygiëne van", zodat resteerde: „de zorg voor het milieu". Sommigen ging dit te ver, was het een ontoelaatbare verwijding van de taakomschrijving, anderen waren het er mee eens. De sprekers in dit debat over woordbetekenissen zagen zich spoedig betiteld met de term „schriftgeleerden". Stemming over het amendement-Vissers leverde een uitslag op van 43 voor en 28 tegen, hetgeen inhield, dat het woord „hy giëne" uit de taakomschrijving verdween. Ook moesten de hoofden worden geteld bij een voorstel van G.S. een bijdrage van tien mille te voteren als aanloopkosten voor de herdenking van de Statenvergade ring in Dordrecht in 1572. Een comité dat de viering hiervan voorbereidt had een begroting van voorbereidingskosten ge maakt van dertig mille, waarin de gemeen te Dordrecht en de provincies Noord- en Zuid-Holland elk een gelijk deel zoduen moeten bijdragen. Stemming leverde een meerderheid van 31 Statenleden op, tegen 17 tegenstemmers van tegenstanders om verschillende redenen van het voorstel. Men keerde zich tegen de hoogte van het bedrag D' 66 en een deel van de PvdA stelde voor dit tot f 1000 te beperken alsook over de plannen voor de viering: een tentoonstelling, een f eestvergadering van de gezamenlijke Staten van Noord- en Zuid-Holland, en een klank- en lichtspel. Sommigen vonden Ie tentoonstelling over bodig, de heer Hoogland (PvdA) zei geen behoefte te hebben aan een feest voor de „sherry-drinkende elite" terwijl over het algemeen versobering van de herdenking werd bepleit. Gedeputeerde dr. Vis, die ook deel uitmaakt van net voorbereidings comité, zei een en ander in het comité aan de orde te stellen Hij voegde eraan toe, dat de Staten nog alle vrijheid hebben nee te zeggen als er concrete plannen worden voorgelegd. n

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7