Kamermeerderheid achter kabinetsbeleid PRIJSMAATREGEL GEHANDHAAFD ONDANKS FEL VERZET VAN VVD Veel kritiek op doorberekenen van 40 O-golf i EEG-beleid industrie noodzakelijk -PLEZIER MET INTERSPORT SER is verdeeld over wettelijk verbod verticale prijsbinding 1 Rijkspostspaarbank rente tot i^cy^ Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten DISCONTO BIJ ZES BANKEN IN VS LAGER Speelgoedwapens n beslag genomen Paraguay weigert uitlevering van ex-nazi Mengele i PARTIJ AANBIEDING: HET BEDDENCENTRUM SP0RTHUIS HAARLEM N.V, WOENSDAG 11 NOVEMBER 1970 Niet verantwoordelijk Niet uit de hand oiiimiiiiiiimiiiiiiiniu 12 cm dikke stramme polyether (soort. gew. 35) MATRASSEN S met kleine schoonheidsfoutjes 80x190 van 69,- voor 49,75 5 „ALTIJD VOORDELIGER" Gen. Cronjéstraat 126 Haarlem. Tel. 25 14 33. Gevaarlijk Minister Nelissen: Al te dol 999-123 1 Brief van Heinemann aan documentatiecentrum in Haifa (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Ondanks felle kritiek van de V.V.D. heeft de meerderheid van de Tweede Kamer zich vanmorgen vroes achter het prijsbeleid van het kabinet geschaard. Dat gebeurde nadat minister Nelissen van Economische Zaken de be zwaren tegen het tijdstip van de prijs maatregel en het doorberekenen van de 400 had afgeweerd. Vandaag zal er worden gestemd over twee moties van de Partij van de Arbeid: schrap de door berekening en laat de éxpiratiedatum voor de nieuwste calculatiebeschikking (16 maart) vervallen. Deze moties, die naar verwachting geen meerderheid zul len halen, werden gesteund door de P.S.P., de P.P.R. en D'66. De bedoeling ervan is onrechtvaardigheden ten aan zien van de pechvogels die de 400 niet kregen te voorkomen en een golf van prijsstijgingen na 16 maart te voorko men, als volgens Gerda Brautigam „het jachtseizoen weer open is" en „Shylock weer Sinterklaas wordt", zoals Marcus Bakker van de C.P.N. het typeerde. Vanuit de regeringspartijen kwam er ook een motie, die eveneens kansloos is. De V.V.D.-er Rietkerk vroeg minister Nelissen de kabinetsmaatregel opnieuw in overweging te nemen, zodra het SER-advies over de bestedingsremmen- de maatregelen die in de miljardennota zijn voorgesteld, donderdag is versche nen. De minister was niet bereid verder te gaan dan de mededeling dat de con clusies van het kabinet over het SER-ad vies en de algemene prijsmaatregel met elkaar in overeenstemming moeten zijn. „Ik voorzie nu al dat de prijsmaatregel tot 16 maart gecontinueerd moet wor den", aldus minister Nelissen, die ook in de interruptiedebatten geen duimbreed week. De Kamer ging volledig akkoord met het buiten werking stellen van artikel 8 van de Loonwet, waardoor tot nader or der niet meer zal worden ingegrepen in afzonderlijke CAO's. De mogelijkheid om gedetailleerd in de prijzen in te grij pen houdt de regering uitsluitend als het gaat om het doorbreken van ongewenste marktontwikkelingen en machtsposities. Behalve van de V.V.D. was er in de regeringspartijen ook kritiek van de K.V.P. De heer Peijnenberg bepleitte doorberekening van de 400 volgens een „gewogen gemiddelde". Hij had ook lie ver gezien dat het kabinet de prijsmaat regel als een „voornemen" bekend had gemaakt. Maar minister Nelissen, die tot het laatst toe bleef vasthouden aan zijn eerdere argumentaties, wees ook die be zwaren af. De fractievoorzitters Van der Mei (C.H.U.) en Boersma (A.R.P.) steun den minister Nelissen. Beiden achten doorberekening van de 400 gerecht vaardigd. Van der Mei, omdat er naar zijn mening een opwaartse druk op de prijzen was ontstaan door het verschil tussen loonkosten en produktiviteit, waar die 400-golf nog eens bovenop kwam. Boersma zei dat die 400 niet meer in de „ruimte" zaten en ook niet in de loon onderhandelingen konden worden afge dwongen. Minister Nelissen wenste zich ook niet verantwoordelijk te zien gesteld voor de 400-golf. Het zou naar zijn mening be ter zijn geweest wanneer die 400 hele maal niet waren uitgekeerd. Wie ze heeft moeten betalen, kun je nu niet de door berekeningsmogelijkheid onthouden, zo zei de bewindsman. Ook daar zouden er dan onrechtvaardigheden zijn. Minister Roolvink, Sociale Zaken, had eerder in het debat al gezegd, dat er spoed is ge vraagd om de 400-golf niet al te nade lig te laten uitpakken voor de sociale rentetrekkers. En dat een groot deel van Nederland helemaal niets zal krijgen, is géén verantwoordelijkheid van de rege ring, aldus de heer Roolvink. Het kabinet kijkt in eerste instantie naar de loon- en sociale rentetrekkers. De mogelijkheiid tot doorberekening van de 400 zat vooral de oppositie dwars. Maar óók vanuit de regerings partijen werd de minister voorgehouden dat grote bevolkingsgroepen, zoals ge- bleef erbij dat hij het bedrijfsleven voor af duidelijk van het voornemen om een prijsmaatregel te nemen in kennis heeft gesteld. Minister Nelissen zei dat doorbereke ning van de 400 niet is tegen te houden omdat veel bedrijven niet in staat zijn de uitkering binnen de produktiviteitsstij- ging op te vangen. Om alleen zwakke be drijven doorberekening toe te staan, zo als drs. Nypels (D'66) suggereerde, vond hij, gezien het algemene karakter van de uitkering, niet verantwoord. Met name in de detailhandel zal de prijsopdrijving wel door de concurrentie beperkt blijven, meent de bewindsman MEVROUW BRAUTIGAM pensioneerden, kleine zelfstandigen en trekkers van sociale uitkering, die de 400 niet hebben gehad, wel met de daaruit voortvloeiende prijsverhogingen worden geconfronteerd. „Ook voor de ontvangers zelf verdwijnt het mazzeltje dubbel en dwars", aldus mevrouw Brau tigam. „Ze moeten het teruggeven als het pas op de plaats met de lonen wordt en mogen het dan ook nog eens door mid del van prijsverhogingen ontgelden. Minister Nelissen somde in zijn ver weer de omstandigheden op, die de aan vankelijke prognoses omver hebben ge worpen. Het invoerprijspeil is niet 4 maar 6 percent gestegen, de loonkosten per werknemer niet 8 maar 12,5 en de arbeidsproduktiviteit niet 4 maar 5 per cent. Het prijsindexcijfer is al tot 4,5 percent opgelopen. Dat betekent niet dat er sprake is van een uit de hand gelopen prijsontwikkeling of een falend beleid, aldus de minister, die daarover verwij ten van ondermeer de socialisten, D'66 en de C.P.N. te horen had gekregen. Over de evenwijdigheid Ionen-prijzen zei de bewindsman dat prijsbeleid óók een vorm van inkomensbeleid is. Ze be ïnvloeden eikaars ontwikkeling (index) maar de Sociaal-Economische Raad gaat te ver als hij zegt dat een prijsingreep alleen maar kan, als dat ook in de lonen mogelijk is. Bij devaluatie of een op waardering van de koers doen zich ook vaak prijsbewegingen zonder looningreep voor. Bovendien, aldus minister Nelis sen, artikel 2 werd al gehanteerd. Het vervulde al een functie en artikel 8 is tot heden niet toegepast. Dat de prijsmaat regel nu is gekomen, acht de bewinds man in overeenstemming met het SER- advies van 16 oktober. Het gaat hier om conjuncturele overwe gingen, die ten doel hebben een te snelle en door cumulatie te omvangrijk wor dende prijsstijging rond de jaarwisseling te voorkomen. Een preventieve maatre gel, die voor het midden- en kleinbe drijf wel eens moeilijkheden kan geven aldus de minister, maar in die gevallen is er altijd te praten. De bewindsman ADVERTENTIE H - In eerste termijn had de woordvoerder van de V.V.D., mr. Rietkerk gezegd niet te begrijpen waarom de regering het cen trale loonoverleg, dat juist door het bui ten werking stellen van artikel 8 van de loonwet weer op gang lijkt te komen, nu opnieuw in de waagschaal stelt door ge- detaileerd ingrijpen in de prijsvorming mogelijk te maken en met een calculatie beschikking te komen. De vakbeweging krijgt zijn zin, zei hij, maar de onder nemers blijven aan incidentele beschik kingen gebonden. „Geen gelijkwaardige bejegening," zo zei hij. Mr. Rietkerk heeft er begrip voor dat de regering niet elk wapen tegen prijsop drijving uit de hand wil geven, maar zei dat de minister aan de SER had moeten overlaten hoe de zaak moet worden aam gepakt. Alleen gezamenlijk optreden van werknemers, werkgevers en regering biedt naar zijn mening redelijk uitzicht op beteugeling van de huidige inflatoire ontwikkeling. Nu is er „eenzijdig, prema tuur en gevaarlijk" gehandeld. Zijn frac tiegenoot mr. Portheine sprak van „pa niekvoetbal." Naar zijn mening heeft de regering onvoldoende vooroverleg met het bedrijfsleven heeft gevoerd. „Alles wat mis gaat in het loonbeleid wordt op de rug van de kleine ondernemers uitgevoch. ten," zei hij. De liberalen kregen bij hun verzet lich te steun van K.V.P. en C.H.U., maar von den de A.R.P. vierkant op hun weg. De antirevolutionair Boersma sprak smalend van een „golf van neoliberalisme die ons dreigt te omspoelen". Hij zei dat men de eenmaal getroffen maatregel niet meer discutabel mag stellen, ook niet als de SER anders zou adviseren. C h-woord- voerder Van der Mei had' beter gezien dat de regering eerst het SER-advies had afgewacht en sprak van „een minder ge lukkige ingreep." vroeg zich af waarom eigenlijk niet op het SER-advies is gewacht. Minister Roolvink deelde de Kamer mee, dat nu 43 pet. van de werknemers de 400 hebben gehad en 7 pet. niet. De overige 50 pet. heeft de helft of twee derde gehad en krijgt de rest volgend jaar. Voor een extra-aanpassing van het minimumloon waarom mr. Van Lier (P. v.d.A.) vroeg, voelt de minister voorlo pig niets, omdat ook de minimum loon- treffers de 400 krijgen. De minister van sociale zaken vond het „buiten werking-stellen" van art. 8 geen vooruitgang, maar zei dat liij een con cessie heeft willen doen om het centrale overleg hersteld te krijgen. Over het ar tikel zal pas definitief een beslissing wor den genomen als het SER-advies binnen is. De minister was het met sommige krantecommentaren eens dat er „een stuk groepsegoïsme" in het spel is ge weest „waar de honden geen brood van lusten." Hij zei te hopen dat dit groeps egoïsme plaats zal maken voor grotere solidariteit jegens de zwakke groepen die geen mogelijkheid tot afwenteling hebben. AMSTERDAM. Het is de overtuiging van minister Nelissen van Economische Zaken, dat de landen van de Europese gemeenschappen het steeds minder zon der een EEG-industriebeleid zullen kun nen stellen en dat het derhalve nood zakelijk is thans actief aan de totstand koming van een dergelijk beleid te gaan werken. Minister Nelissen zei dit woensdagoch tend op de conferentie over de Europese industriepolitiek, georganiseerd door de Europese beweging in Nederland in het Hiltonhotel in Amsterdam. De mogelijkheden voor een gemeen schappelijk industriebeleid van de EEG- landen zijn volgens minister Nelissen aanmerkelijk verbeterd vergeleken met een aantal jaren geleden, omdat de op vattingen in de verschillende landen ge leidelijk aan naar elkaar toe aan het groeien zijn en derhalve ondanks dat er nog allerlei verschillen in standpun ten ten aanzien van meer concrete pun ten bestaan thans een zekere basis van overeenstemming blijkt te zijn ont staan. Zou nog langer gewacht worden, dan is er het gevaar dat men in steeds ster kere mate tot een nationalistisch beleid overgaat, waardoor ook verworvenheden weer in de waagschaal dreigen te wor den gesteld. De oppositie keurde de maatregelen als zodanig goed. „Het zou al te dol zijn ge weest als we met een volledige prijs chaos hadden moeten betalen voor het be. slechten van de ruzie tussen Roolvink en de vakbeweging, aldus Gerda Brautigam (P.v.d.A.). Ook drs. P. Janssen (P.P.R.) zou het „al te gek" hebben gevonden om in een tijd van inflatie artikel 2 van de prijzenwet buiten werking te stellen, zo als de werkgevers willen. De communist Marcus Bakker meende dat de calcula tiebeschikking de ondernemers nog zeer veel ruimte voor prijsaanpassingen laat. Wie daarin niets van zijn gading vindt is een druiloor, die maar beter kan fu seren", diep hij uit. Hij fulmineerde fel tegen de prijsverhogingen bij Philips. Drs. Nypels (D'66) zei het niet ver- standig te vinden het centraal overleg over loon en prijzen opnieuw met prijs maatregelen te doorkruisen. Ook hi; ADVERTENTIE Skiset Spezial: essenhouten ski, 20 lamellen. Wit celluloid oberkanten, zwart plastic zijkanten, P-tex loopvlak en vertande staalkanten. Super Auto matic bindungen, met vangriemen, clips en montage Skiset Carrera: glasfiber versterk te ski met plastic dekplaat en cel luloid oberkanten, gegoten witte zijkanten en P.E. belag, ingebouw de punt- en eindbeschermers, Sa lomon S404 bindung, aluminium skistokken met vangriemen. clips en montage Intersport Jet 70, P.V.C. schoenen v.a. GROTE HOUTSTRAAT 123 - TEL. 31 29 50 MARSMANPLEIN 15—17 - TEL. 37 04 04 HAARLEM DEN HAAG. De speciale commissie van de Sociaal-Economische Raad die de raad heeft ingesteld om een ontwerp-ad- vies voor te bereiden over de verticale prijsbinding is met haar werk gereed: een deel der commissie wenst een spe ciale wettelijke verbodsregeling der ver ticale prijsbinding, een ander deel is te gen het voornemen van het kabinet duur zame maatregelen te treffen die zeker niet minder ver zouden moeten gaan, dan de thans geldende. Dit blijkt uit het thans voor publika- tie vrijgegeven conceptadvies der com missie die onder voorzitterschap staat van prof dr. A. van Doorn. Thans blijkt ook dat, in tegenstelling tot de aanvan kelijke bedoeling, dit concept-advies zal worden behandeld in het openbare ge deelte van de vergadering van de Sociaal- Economische Raad van vrijdag 20 no vember. Op die dag behandelt de raad in besloten vergadering een ontwerp-advies over aanpassing uitkeringen oud-invali den. Staatssecretaris drs. L. J. M. van Son van Economische-zaken had de raad op op 10 december 1968 advies gevraagd over de wenselijkheid en de inhoud van duurzame wettelijke voorzieningen op het gebied van de verticale prijsbinding. Nog zeer onlangs heeft de staatssecretaris in het openbaar aangedrongen op spoed bij het vaststellen van het advies over deze materie. Aanleiding tot de adviesaanvraag was het feit dat de maatregelen die in 1964 op grond van de wet economische mede dinging getroffen waren na vijf jaar zou den aflopen. Inmiddels is in 1967 die ter mijn bij overgangswet verlengd met drie jaar, zodat een eventuele nieuwe wette lijke regeling uiterlijk medio 1972 gereed moet zijn. De staatssecretaris drong er in zijn adviesaanvraag op aan hem zo spoedig mogelijk te adviseren omdat de voorbereiding en parlementaire behande ling van een wettelijke regeling tenminste twee jaar zou vergen. Als bijlage bevat het concept-advies verder o.m. van de hand van prof. dr. W. J. van de Woestijne, lid der commissie- Van Doorn en Kroonlid van de SER, een notitie over handelsmarges in het alge meen en marges van merkartikelen in het bijzonder. Zijn conclusie luidt dat geen uitspraak mogelijk is over de vraag, of altijd, dan wel in het algemeen, de ver ticale prijsbinding gunstig of ongunstig voor de consument werkt. Wel Ls hij van mening dat daar waar de omstandighe den zodanig zijn dat er van een duide lijke margeconcurrentie sprake is, er van een nadelige werking kan worden gespro ken. WASHINGTON. Zes federal reserve banks in de Verenigde Staten hebben van daag hun bankdisconto verlaagd van 6 tot 5 3/4 percent. Het zijn de banken van de staten Boston, Richmond,. Atlan ta, St. Louis, Minneapolis en San Fran cisco. De Federal Reserve Board (het cen trale banken-systeem van de Verenigde Staten) zei dat de maatregel een ant woord is op de onlangs verlaagde rente tarieven van andere kortlopende leningen Deze heeft een betere aanpassing tot doel van de rentetarieven van kortlopende le ningen in het algemeen. De Federal Re serve Board ging wianiem akkoord met de maatregel van de zes banken. Er zijn in de Verenigde Staten in totaal 12 fede ral reserve banks. De New York Fede ral Reserve Bank die dikwijls als gang' maker optreedt bij dergelijke maatrege len, was er niet bij betrokken. ADVERTENTIE SPAARBANK SIRII- IN VOLG Uw tpnerrekening h bekend o una- en volgnummer. Vtemde op d« formulieren voor Inleg en brieven, die m een de Centrale de ROktpoMpearbanh andt. De STAAT ■■ertergf dr ém* éi Alkipoiupm>6na* tfngra keer éocr rmchtn» c 14*. 9 «r» ét tfU—mU «m i *v Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voorde postagentschappen geiden aparte openingstijden. (Van onze correspondent) VENLO. Bij een controle in zestien speelgoedwinkels heeft de Venlose poli tie ruim 150 speelgoedrevolvers en pisto len van 28 verschillende merken meege nomen. De actie was bedoeld om speel goed op te sporen dat volgens de Vuur- wapenwet geschikt is voor bedreiging. Zes modellen bleken in strijd met de wet te zijn. Aangezien ze te goeder trouw hebben gehandeld hebben de betrokken winke liers geen proces-verbaal gekregen. Zij zullen de gevaarlijk uitziende schiettui gen naar de leveranciers terugsturen. Al le ruim 50 naar het politiebureau mee genomen „wapens" zijn bij de winkeliers terugbezorgd. ADVERTENTIE Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraalt verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. HAIFA (Reuter). Paraquay heeft geweigerd de nazi-oorlogsmisdadiger Jo sef Mengele aan West-Duitsland uit te leveren of hem in Asuncion te berechten. Dit staat in een brief van het kantoor van de Westduitse president Heinemann, die in Haifa is ontvangen. De brief is ondertekend door de se cretaris van de president, dr. Merkel, en is een antwoord op een verzoek om in lichtingen over de arts van het concen tratiekamp Auschwitz, gedaan door het documentatiecentrum inzake nazi-misda den in Haïfa. De antwoordbrief is op 2 november ge dateerd en begin deze week aangekomen. Er staat in dat Mengele onderdaan van Paraquay is geworden en in een ontoe gankelijk oerwoud woont bij de plaats waar de grenzen van Paraquay, Arben- tinië en Brazilië samen komen. Het Westduitse ministerie heeft al eerder ge tracht Mengele in handen te krijgen, maar de regering van Paraquay ver klaarde dat Mengele staatsburger van Paraquay was geworden. Verdere pogingen van de Duitse rege ring hebben geen zin. Mengele bevindt zich naar gelang van de politieke situatie nu eens in Paraquay dan weer in Argen tinië of Brazilië. De Duitse nederzettingen in het betrok ken gebied zijn alleen per boot via het water te bereiken. Mengele is van tijd tot tijd in deze nederzettingen gezien, waar hij aankopen deed, maar woont in het ontoegankelijke oerwoud in dat ge bied. „De staatspresident betreurt het dat hij U geen positiever antwoord kan geven", aldus de brief Dr. Mengele, die verantwoordelijk ge steld wordt voor de moord op honderd duizenden joden en politieke gevangenen, is een van de meest gezochte Duitse oorlogsmsdadigers.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11